Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 8th 2019 zmieniony
     permalink
    Ja wczoraj złożyłam dokumenty w PPP o KS, w MOPSie o wydanie orzeczenie a niepełnosprawności, oraz wniosek o przyjęcie do przedszkola dla autystów.
    Z PPP już może w II połowie marca będziemy mieć orzeczenie, a w MOPSie miesiąc czekania na komisję. Natomiast w przedszkolu się okazało, że oni chcą dziecko lepiej poznać przed rozpoczęciem nauki we wrześniu i wymagają, żeby Fryc u nich chodził na zajęcia w ramach WWR (będę musiała więc zrezygnować z zajęć WWR w obecnej placówce). Niestety zostały im tylko dwa wolne miejsca i związku z tym terminy i godziny zajęć są ograniczone (i nie wiadomo, czy nam przypasują - mają mi grafik przedstawić). Dzieci, które już uczęszczają u nich na WWR mają stałe godziny co miesiąc - ja w obecnej placówce rezerwuję terminy z miesiąca na miesiąc i wypadają o różnych porach i dniach miesiąca. Co do kosztów za przedszkole, to aktualnie 350 zł (w tym już są posiłki), ale jest szansa, że od września będzie 400 zł. Plus musowo trzeba się zapisać u nich do stowarzyszenia i wtedy dochodzi comiesięczna opłata 120 zł. Czyli łączne koszty to 520 zł. Ech...
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 8th 2019
     permalink
    piotrkowi ogolnie ciezko z ta impulsywnoscia, a reszcie w tym mi ciezko z tym chaosem i halasem, ktory tworzy wokol siebie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    elfika: Marysiu, wieczorem będę robiła przegląd oferowanych książek bo sama chcę kilka zamówić to Ci dam znać :)

    Daria - przypominam się nieśmiało. W tym tygodniu będę zamawiać, więc jak znajdziesz chwilę, to podeślij jakieś tytuły.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    widzisz, skleroza jestem.... ale dobrze, że się przypominasz.
    ja na warsztat wzięłam póki co
    -metoda wczesnego startu dla dzieci z autyzmem [esdm]
    -autyzm i problemy natury sensorycznej
    -niepisane reguły relacji międzyludzkich
    -księga rdi
    -mózg autystyczny
    te książki te najczęściej się przewijały przez grupę :)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    Dzięki!

    Mi jeszcze znajoma z dzieckiem z ADS poleciła:
    - "Wczesna interwencja terapeutyczna" - Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo
    - "Płacz bez łez. Listy rodziców dzieci autystycznych" - Magdalena Grodzka-Gużkowska
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    marion: - "Wczesna interwencja terapeutyczna" - Jagoda Cieszyńska, Marta Korendo

    o, o tej kompletnie zapomniałam bo ją kpiłam zanim jeszcze asd była na tapecie ;P

    co do książek rodziców - nie kupuj słowo na A. strata kasy.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    A "Dotyk i komunikacja" Christopher Knill ?
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    marion: A "Dotyk i komunikacja" Christopher Knill ?

    jak dla mnie nie. to jest podręcznik, w którym jest zawarty program co i jak robić. dla mnie jako rodzica bez sensu bo ja działam na intuicji i obserwacji. nie potrzebuję podręcznika by wiedzieć co dla mojego dziecka jest najlepsze, a takie książki potrafią zasiać niepewność w stosunku do swoich kompetencji.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    elfika: jak dla mnie nie. to jest podręcznik, w którym jest zawarty program co i jak robić.

    Ale "Wczesna interwencja terapeutyczna" to też chyba podręcznik dla terapeutów, logopedów, pedagogów, nauczycieli przedszkoli.

    OK, uzbierało się pozycji - coś z tego wybiorę i zamówię.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 11th 2019
     permalink
    marion: Ale "Wczesna interwencja terapeutyczna" to też chyba podręcznik dla terapeutów, logopedów, pedagogów, nauczycieli przedszkoli.

    tak, ale to bym powiedziała klasyczny podręcznik, z którego dowiesz się o etapach rozwoju, widełkach itd. masz prostym językiem wszystko opisane, definicje no i co można robić aby wspierać rozwój.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 12th 2019 zmieniony
     permalink
    A jakieś zabawki, książki lub pomoce terapeutyczne polecacie?
    .
    .
    My po 2 tyg. przerwy wracamy do zajęć terapeutycznych (jakieś zmiany organizacyjne mieli w placówce). Mamy jedną terapeutkę, która jest z nami od początku (bardzo nam i Fryckowi odpowiada), ale ciężko było znaleźć drugą osobę (były dwie panie po drodze, ale obie zrezygnowały). Dziś się okazało, że zostaje tylko ta jedna na "cały etat" (20 h na miesiąc). Zgadałyśmy się i nauczy mnie terapii taktylnej do pracy w domu (bo ona z Fryckiem na zajęciach z taktylną działa).
    .
    Fryc ma nowe "słowo" - piii (pić).
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 12th 2019
     permalink
    Dagmara, Ewa

    Macie jakieś sugestie co do tematu odpieluchowania? Frycek totalnie nie trybi tematu.
    Czekać jeszcze czy zacząć działać - a jeśli tak, to jak?
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 12th 2019
     permalink
    Marion u nas z pielucha też był dramat. W końcu terapeuta behawioralna nam pomogła. Sama nie dałam niestety rady.
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 12th 2019
     permalink
    Mój oduczony w wieku 3 lata 4 mce. Rok później w nocy oduczony. Nie zmuszałam, sam zatrybił. Ale od razu na toaletę siadał.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 13th 2019 zmieniony
     permalink
    Znalazłam w internecie: Ogólnopolski Spis Autyzmu - Sytuacja młodzieży i dorosłych z autyzmem w Polsce (2016). Sama jeszcze nie czytałam.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 13th 2019
     permalink
    Nie pomoge. Moj syn jakos ogranla w wieku 2 lat. To z Marta bylo gorzej, bo odpieluchowalam w zasadzie teraz, na 3 lata. Powiedzialam jej, ze jest duza i powinna sikac na kibel. I po porstu zaczela sikac i robic kupe na kibel.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeMar 13th 2019 zmieniony
     permalink
    obydwu moich chlopcow odpieluchowywalam w okolicach 3lat. Mysle ze w Polsce jest troche presja na to odpieluchowanie, bo pampersy drogie, bo dziecko juz "takie duze". Mieszkam w Irlandii i tu jest chyba wiekszy luz, nikoga nie dziwi 3latek z pielucha ani nawet ze smoczkiem. Zanim mialam swoje dzieci mie dziwil, ale odkad ich mam staram sie dawac czas zeby dojrzeli. Mysle ze probowac warto ale jesli przez 3-4dni nie zatrybi warto dac sobie jeszcze toche czasu, zwlaszcza ze Fryderyk ma swoje ograniczenia.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 13th 2019 zmieniony
     permalink
    lecia_28: probowac warto ale jesli przez 3-4dni nie zatrybi warto dac sobie jeszcze toche czasu, zwlaszcza ze Fryderyk ma swoje ograniczenia

    Próbowałam. Efekty zerowe.
    Z tego co czytam i słyszę, większość rodziców dzieci z zaburzeniami ma spory problem w temacie odpieluchowania. Ostatnio mi zaczął uciekać do kąta pokoju - wtedy wiem, że kupa będzie. Tak więc już mu coś tam zaświtało, że trzeba "na stronę" pójść.

    Znów ma regres co do smoczka- jakby mógł, to by cały dzień z nim chodził w buzi. Dawniej w nocy nie potrzebował (wypluwał lub mu sam wypadał z buzi po zaśnięciu), a ostatnio śpi przez całą noc ze smoczkiem - jak wyciągam, to się budzi i domaga krzykiem...
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    Dziewczyny - jak ogarnęłyście badanie MRI?
    Bo myślę, że może by zrobić Fryckowi, ale nie wiem jakby to miało wyglądać - bo Frycek nie wytrzyma tyle czasu w spokoju i moim zdaniem musiałby mieć badanie we śnie.
    I pytanie - kto daje skierowanie ? Neurolog czy psychiatra?
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeMar 14th 2019 zmieniony
     permalink
    Myślę, że żadne dziecko tego nie wytrzyma...już pomijam leżenie, ale te trzaski, piski, stukania plus tuba...
    Mojej koleżanki córka miała ale TK, w płytkiej narkozie chyba...wiem, że ją w jakiś sposób "znieczulili".
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 14th 2019 zmieniony
     permalink
    IwonkaLA: Myślę, że żadne dziecko tego nie wytrzyma...już pomijam leżenie, ale te trzaski, piski, stukania plus tuba...

    Miałam kilka lat temu MRI głowy i szyi (osobno). Pierwsze badanie ledwo co wytrzymałam, przy drugim dostałam na receptę Hydroxyzynę plus technik wykonujący badanie co chwila mi mówił o kolejnych etapach (jakie dźwięki i ile będą trwały) - i było o wiele lepiej. Ale ogólnie źle zniosłam - klaustrofobia mi się włączyła...
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    Mi raz wypadła słuchawka w trakcie badania...
    Te piski, trzaski i stukoty słyszałam później przez tydzień...aż bałam się o słuch :/
    •  
      CommentAuthorkadzek
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    Moja córka obecnie mało mówi. Ma 3 lata oraz rozumie praktycznie wszystko co do niej mówię. Z tym nie mam wątpliwości. Ale sama z siebie nie chce mówić. Porozumiewa się ze mną bardzo prostymi wyrazami.Zna ich kilka ale do tej pory raczej nie wymowiła pełnego zdania. Stresuję się trochę bo widzę, że córka mojej koleżanki, która jest w podobnym wieku jest rozgadana i jak na swój wiek bardzo dobrze mówi. Moja mama mnie uspokaja i mówi, że jak córka pójdzie do przedszkola od września ( jest już zapisana) to na pewno się rozgada....)
    Zastanawiam się jednak czy nie skonsultować tego z logopedą. Jak myślicie?
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 14th 2019 zmieniony
     permalink
    Mój miał dwa razy rezonans pod narkozą. Wyszło nam niedotlenienie. Byłam w szpitalu z nim trzy dni. Czekanie na badanie trwa u nas pół roku. I neurolog wystawił skierowanie, on też jest ordynatorem w szpitalu akurat. To dodatkowo eeg jest. A rok temu wyszły złe wyniki wątrobowe, to młody miał usg jeszcze.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    marion: Dziewczyny - jak ogarnęłyście badanie MRI?

    Marion, MRI robi się dzieciom w narkozie. Nie ma bata, żeby wytrzymał w tej tubie bez wspomagacza :(
    kadzek: Moja córka obecnie mało mówi. Ma 3 lata

    Nam neurolog powiedział, że mamy ię u niego pokazać jak do 3 rż synek nie będzie mówić. I chyba takie przyjmuje się normy dla dzieci. Dla mnie gadanie w stylu "jak pójdzie do przedszkola to się rozgada" są bez sensu. Mniej więcej jak mit, że nie ma co leczyć mleczaków bo i tak wypadną :(
    Wizyta u logopedy nie kosztuje majątku. Poszukaj, było już o tym jakiś czas temu. Komunikacja werbalna jest naturalną potrzebą człowieka i jeśli dziecko w wieku 3 lat tego nie robi to znaczy, że jest jakaś przeszkoda :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    obe, kazdek to "dziwny twór" - raz ma dwulatka, raz trzylatka, raz niemowlaka. A jeszcze innym razem szykuje się dopiero...
    Co prawda z rady może skorzystać każdy, ale szkoda twojego czasu :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    Ja myślę że nikt nawet by przytomnego Frycka tam nie próbował wkładać.

    Moja Nina do tomografii głowy miała sedacje. Taką delikatną narkozę doodbytniczą, po której spala kilka godzin.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    Teo, a dlaczego miała TK a nie MRI?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 14th 2019
     permalink
    Chcieli sprawdzić czy jest guz. Gdyby byl była by kierowana na MRI, żeby dokładnie zbadać.
    Nie wiem może akurat w Prokocimiu takie procedury mają?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Mri moj syn w wieku 2,6 lat miał w znieczuleniu ogólnym (nie mylić z narkoza). W wieku 5 i 7 lat na żywca. I ulezal ładnie.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Else: Mri moj syn w wieku 2,6 lat miał w znieczuleniu ogólnym (nie mylić z narkoza).

    Else, narkoza to potoczna nazwa znieczulenia ogólnego ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    No mi na oddziale to zrozniciwali. Pełna narkoza to ta z intubacja. Znieczulenie to ta procedura bez intubacji. Ja wolę to nazywać po imieniu, bo słowo narkoza jednak budzi lęk. Narkoza na też więcej możliwych powikłań i skutków ubocznych niż znieczulenie.
    --
    •  
      CommentAuthorIwonkaLA
    • CommentTimeMar 15th 2019 zmieniony
     permalink
    Bo jest głęboka narkoza - długotrwała do operacji, i płytka narkoza - do szybkich zabiegów.
    Różnica w ilości substancji do znieczulenia ogólnego.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Moja Nina miała bez intubacji i nazywali to sedacją.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Mi lekarz mówił, że to określenie płytka narkoza jest potoczna. Fachowo nazywa się to znieczulenie ogólne po prostu. Moj ojciec jest anestesjoligiem i tez to rozróżnia.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Znieczulenie ogólne to to samo co narkoza (potocznie). A znieczulenie ogólne może być różne - z intubacją, bez intubacji itd. Dopytaj ojca, na pewno Ci wyjaśni :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Moja miała TK bez zdnych wspomagaczy. Chcieli sedować,ale nie wyraziłam zgody.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Fryc mi na kolanach nie usiedzi 2 minut spokojnie, więc nie ma opcji, żeby przy ewentualnym MRI nie było narkozy/znieczulenia.... 30 marca mamy wizytę u neurologa a propos wyniku zapisu EEG, to się podpytam przy okazji o rezonans.

    A tymczasem dziś przyszło zawiadomienie z MOPSu, że już 20 marca komisja w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 15th 2019
     permalink
    Montenia moja Nina miała wówczas 15 mscy. Nie ma opcji żeby na żywo dała radę zwłaszcza, że ona wtedy cały dzień się biła po głowie i płakała :cry::neutral:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMar 16th 2019
     permalink
    Wiem, wiem młodsze dzieci odgórnie sedują. Moja miała 6 lat i dała radę. Ja stałam cały cZas obok niej.

    Treść doklejona: 16.03.19 11:31
    Teo, a wysłałam Ci kiedyś na fb o tych nawracajacych zapaleniach płuc. Nie wiem czy doszło do Ciebie. Bo u nas ten sam problem jest
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 17th 2019
     permalink
    Hydzia, chyba wątki pomyliłaś.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 17th 2019
     permalink
    Aaaa Marion
    Miało być na wątku o AZS
    Juz usuwam :)
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    Orzeczenie o kształceniu specjalnym przyznane. W środę w MOPSie komisja w sprawie orzeczenia o niepełnosprawności.
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    A masz gdzieś napisane że ma mieć nauczyciela wspomagającego??
    --
    •  
      CommentAuthormadziii22
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    Jeśli dziecko ma orzeczenie o ks ze względu na autyzm lub ZA szkoła lub przedszkole musi zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Nie musi być zapisu w orzeczeniu
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    madziii22: Nie musi być zapisu w orzeczeniu

    niestety musi. inaczej potrafią wyłgać się, że przecież w KS nie ma o tym słowa więc dziecko nie potrzebuje.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    dagus84: A masz gdzieś napisane że ma mieć nauczyciela wspomagającego??

    Nie wiem. Bo informację dostałam telefonicznie. Będą mnie informować, kiedy będzie do odbioru papier. Posprawdzam wszystko i jak coś będzie nie halo, to będą poprawiać. Opinia z sierpnia miała błędy i mi poprawiali.
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    Jeśli się nie mylę, to jak nie ma zapisu o nw, to tylko dobra wola dyrekcji czy takowego zatrudni czy nie. A jak jest wzmianka to musi być.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 18th 2019
     permalink
    Podobno przepisy się zmieniły i już nie musi być tego zapisu w ks. Natomiast pouczona doświadczeniem radzę pilnować by był dokładny zapis. Dziecko wymaga pomocy nauczyciela wspomagajacego na pełen wymiar godzin jego pobytu w szkole/przedszkolu. W moim mieście tylko mój syn ma NW na pełen wymiar i to tylko dlatego, że pilnowalam by mi wpisano tego NW tak by nikt nie zinterpretowal po swojemu. Trzy razy oddawalam im ten papier.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 19th 2019
     permalink
    Dzięki dziewczyny, że o tym piszecie i uczulacie.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.