Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeDec 4th 2018
     permalink
    Teo warto do poradni szczepień. Po pierwsze rozpiszą ci to jsk należy bo Hugo to nie noworodek i inny schemat jest a panie w przychodniach często mają blade pojęcie, po drugie zaproponują ci szczepionki, których normalnie dostać nie można np. Infanrix dtp lub tetraxim bo z nimi są problemy a oni swoje zapasy mają do tego jest szansa że jak zagadasz to jeszcze ci wpiszą, że szczepionki mają być bezpłatne tak jak mi się udało pomimo tego, że Karol wcześniakuem nie był ... Noo warto.. Tym bardziej jeśli masz dziecko z problemami zdrowotnymi.
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 4th 2018
     permalink
    Tak Was podczytuje i tez musze ogarnac temat po przeprowadzce. :) Po nowym roku bede dzwonic, znalazlam email do konsultacyjnej poradni szczepien w Gdansku i jeszcze poradnie pediatryczna szczepien dla dzieci z grup wysokiego ryzyka tez w Gdansku. Ciekawa jestem co mi zaleca.
    Ja boje sie szczepic, ale bym chciala. Musze znalezc kogos kto mi to z glowa wszystko ogarnie. Jakbyscie mialy na taka osobe w Trojmiescie namiary to poprosze.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeDec 4th 2018
     permalink
    Obawiam się,, że nie zaszczepia w przychodni, przynajmniej tezec nie (do 3 lat bodajże mogą sami szczepić) . Chyba, że miałby świeża ranę itp to wtedy do 24h od skaleczenia należy przyjąć szczepienie i to już mogą zrobić. U nas do poradni gdzie ustala się kalendarz indywidualny musisz mieć skierowanie np od jego pediatry/lekarza rodzinnego. Ale sprawdź u siebie bo znawca przepisów w tej kwestii nie jestem. Piszę tyle co się u siebie dowiedziałam.

    Treść doklejona: 05.12.18 00:44
    Madziauk, lepiej dzwoń teraz bo u mnie nie ma miejsc od razu, trzeba czekać. Terminy odległe.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 5th 2018 zmieniony
     permalink
    TEORKA: A nie wiecie czy ja sobie mogę po prostu podejść do przychodni, omijając całe te poradnie szczepień, i powiedzieć "dzień dobry, chce zaszczepić syna na żółtaczkę"A potem se przyjść i że na tężec.Czy tak się nie da ?

    Tak jak pisała Bananowiec - lepiej do Poradni Szczepień najpierw. Przychodnia nie zaszczepi, bo Ty tak chcesz.
    Pisałam Ci wcześniej - Hug jest za duży na kalendarz, który obowiązuje dzieci od urodzenia. Musi mieć rozpisany własny kalendarz i co ważne - innymi szczepionkami.
    bananowiec: zaproponują ci szczepionki, których normalnie dostać nie można np. Infanrix dtp lub tetraxim bo z nimi są problemy a oni swoje zapasy mają do tego jest szansa że jak zagadasz to jeszcze ci wpiszą, że szczepionki mają być bezpłatne

    Dokładnie. U nas tak było.
    W Poradni Szczepień wpisano Fryckowi Tetraxim (błonica-krztusiec-tężec-polio) - ale w przychodni piguły fuczały, że jak to mają mi dać, skoro one trzymają zapasy tylko dla 6-ciolatków (jako dawka przypominająca). Jednak podać musiały - i to bezpłatnie. W aptece pytałam z ciekawości o Tetraxim i nie było nawet w hurtowniach.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 5th 2018
     permalink
    madziauk: znalazlam email do konsultacyjnej poradni szczepien w Gdansku

    Mi w poradni w Poznaniu wyznaczono termin na 4 miesiące do przodu - tyle się czeka...
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 5th 2018
     permalink
    Dziekuje Dziewczyny. Przedzwonie. Nie spodziewalam sie, ze takie odlegle terminy sa.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 5th 2018 zmieniony
     permalink
    Ja mam dodatkowo płatny pakiet medyczny w pracy. I okazuje się, że są w nim i szczepionki (pakiet obejmuje też koszty szczepionek):

    - przeciwko grypie - raz do roku,
    - przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – szczepienie podstawowe 3 dawki + jedna dawka przypominająca,
    - przeciwko tężcowi – dawka podstawowa + dawka przypominająca (z wyłączeniem szczepień dzieci wynikających z „kalendarza szczepień”),
    - przeciwko WZW typu B i A - szczepienia podstawowe 3 dawki (z wyłączeniem szczepień skojarzonych),
    - przeciwko pneumokokom (10-walentna lub 13-walentna - do wyboru przez Pacjenta),
    - przeciwko rakowi szyjki macicy.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 5th 2018
     permalink
    marion: Przy czym musisz wiedzieć, że na żółtaczkę pojedyncze szczepionki są, ale na sam tężec już nie.

    Oczywiście, że jest sam tężec :) Profilaktyka ran nie miałaby sensu bez pojedynczej szczepionki ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 5th 2018
     permalink
    Tak, pomyłka. Już to usunęłam z mojego wpisu :wink:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 5th 2018
     permalink
    mi wczoraj pediatra powiedziała, że skoro nie chcemy szczepić w szpitalu ale ogólnie szczepić planujemy to grunt żeby zaszczepić do 4 urodzin
    ustaliłyśmy wstępnie, że mały będzie szczepiony dopiero jak będzie miał ok 3m-cy - termin mam koniec lutego więc tak w czerwcu raczej, żeby odpadły domowe choróbska przywlekane ze szkoły przez K (w tym roku szkolnym poległ 3raz właśnie); aha i zaczynamy od wzw B



    macie jakieś wiarygodne źródła do poczytania o krztuścu? moja przyjaciółka chorowała niedawno na krztusiec, miałam z nią kontakt przed diagnozą więc i po już kontakt utrzymywałyśmy, ale ona mi tu mówi że po przechorowaniu przez pół roku jest nosicielem jeszcze więc póki małego nie zaszczepię to ona nie może do nas nawet przychodzić :(
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 6th 2018
     permalink
    W sumie, to powinnaś się na krztusiec doszczepić w ciąży, jak miałaś kontakt z wirusem :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 6th 2018 zmieniony
     permalink
    Obe, chodzę systematycznie do poradni chorób zakaźnych ze wzgl na wątpliwy wynik toxoplazmozy. Mówiłam lekarce o tym krztuścu ale powiedziała, że jak coś to się leczy nie że profilaktycznie coś trzeba... kurczę muszę poszperać w takim razie
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 6th 2018
     permalink
    Obe, no błagam! szczepienie w ciąży? wiesz w ogóle ile jest obumarć po takiej szczepionce?!
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorzabkaa25
    • CommentTimeDec 6th 2018
     permalink
    Teo, ale Ty chcesz szczepić, czy sanepid Cię ściga?
    -- Aniołek Antoś 18tc [*] Kochamy Cię :* (ur. 22.05.2014).
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 7th 2018 zmieniony
     permalink
    elfika: Obe, no błagam! szczepienie w ciąży? wiesz w ogóle ile jest obumarć po takiej szczepionce?!

    elfiko, błagam - znasz choć jedną osobę, która się szczepiła w ciąży? Już nie wspomnę o takiej, która straciła dziecko. I nie przyjmuję do wiadomości historii typu szwagra żony brata syn, ma ciocię, która ma wujka i jego żonie coś tam coś tam... Oraz danych ze strony AV.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Dziewczyny a na gruźlicę jest jedno szczepienie? To w szpitalu po porodzie ?
    Czy potem też jeszcze są.

    Pytam bo ostatnio dwa tygodnie sąsiadka u nas siedzi non stop, starsza samotna kobitka, robię jej zakupy, wożę po lekarzach no i właśnie dzisiaj byłyśmy u pulmonologa i się okazało że ma gruźlicę :shocked:

    Ale patrzyłam że Hug akurat to miał w 4 dobie chyba.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Tylko jedna dawka i dotyczy gruźlicy kości a nie najpopularniejszej płucnej. Jeśli sąsiadka ma płucną to wszyscy jesteście do przebadania.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeDec 12th 2018 zmieniony
     permalink
    Nawet jak nic nam nie będzie ?:shocked:

    Płucną chyba bo wyszło na RTG
    Ale ona też pali 40 lat więc lekarz do końca chyba nie wiedział czy nowotwór czy gruźlica czy co
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Można mieć gruźlicę bezobjawową.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    A jak się to bada ewentualnie u nas ?
    Krew czy RTG?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    u was ewentaulnie robi sie probe tuberkulinowa.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    co do gruźlicy to nie kupujcie dziewczyny wiekskich jaj bo tam tzw baby trzymaja kury nieraz i 4 lata a 90% kur powyzej 2 rz choruje na guźlice. Pratek ptasi jest chorobotworczy dla człowieka
    -- mama piątki :)
  1.  permalink
    mooniia - po czym poznać, że kura ma gruźlice? Czyli co, powyżej 2 lat kur trzeba się pozbyć?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    A pod wpływem obróbki termicznej gruźlica z jaj nie ginie?
    --
  2.  permalink
    *monia* co Ty mówisz ?:0
    -- ❤️Martusia2004 Aniulka2011 Dorotka2013 Marcinek2017❤️
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Monia, serio, skąd te rewelacje? Owszem, gruźlica u drobiu występuje, i owszem, może przenieść się na człowieka, ale ten rodzaj jest zjadliwy przede wszystkim dla drobiu. To gruźlica typu ludzkiego jest najbardziej zaraźliwa i zjadliwa dla ludzi.
    Szukam źródeł o tych 90% kur chorych i za cholibę znaleźć nie mogę. Proszę, podrzuć źródło na którym się opierasz, bo przecież je masz, nie?
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Mrs Creme jestem lekarzem wet specjalista chorób drobiu :) z drobiem pracuje od lat i wiem co do mnie trafia na stół z terenów wiejskich.A mycobacterium avium jest chorobotwórcze dla człowieka tak samo jak i pratek bydlęcy.

    Treść doklejona: 12.12.18 18:23
    tylkonadzis: Czyli co, powyżej 2 lat kur trzeba się pozbyć?
    Na żadnej fermie nie znajdziesz kury powyzej 2 roku zycia. Ale to chyba nie dyskusja na ten watek. Ja osobiscie wiejskich jaj nie jem bo sie brzydze po tym co w nich widze na sekcji ;)
    -- mama piątki :)
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Ty mnie moonia nie strasz, bo ja tylko wiejskie jadam :wink:
    Fakt, że od znajomego z pracy, bywam u niego kilka razy w roku i widzę i te kury co niosą i warunki w jakich zyją i co jedzą... Ale zasiałaś we mnie ziarno niepewności...
    Co do szczepień na gruxlicę, to nie wiem jak to jest z ochronną.
    Ale zdecydowanie można mieć gruźlicę bezobjawową. Moja kuzynka lata temu starała sie o pracę w DPS-ie. I w standardzie musiała zrobić badania wstępne, w tym rtg płuc. I mimo braku jakichkolwiek objawów wyszła gruxlica w stopniu znacznym i zamiast nowej pracy dostała rentę chorobową na jakiś czas...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeDec 12th 2018
     permalink
    Ale masz jakieś źródła tego co napisałaś? o tych procentach i ilościach?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Teo mi pediatra powiedziała, że dziecko jeśli chce zaszczepić na gruźlicę to trzeba sie do 4 roku życia wyrobić; teraz jest 1 dawka, nie ma tak jka kiedyś przypominających

    Mooonia ja rozumiem ze jesteś lekarzem ale tez chętnie bym przeczytała na jakiej podstawie to info o kurach i gruźlicy jest. Az muszę zapytać przyjaciółkę mamy i kumpla o wiek ich kur bo jajka mamy tylko od nich; dla mnie kupne mawet te „zerówki” to juz nie to samo smakowo :/ (różnica w jajku mawet w ciastach jest widoczna)
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 13th 2018 zmieniony
     permalink
    MrsHyde: Teo mi pediatra powiedziała, że dziecko jeśli chce zaszczepić na gruźlicę to trzeba sie do 4 roku życia wyrobić

    Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych:

    § 3. Obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciw gruźlicy obejmuje dzieci i młodzież od dnia urodzenia do ukończenia 15 roku życia.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Z tego co zrozumiałam pózniej nie będzie można zaszczepić w przychodni
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Z gruźlicą jest kłopot z podaniem, bo idzie śródskórnie. I im większe dziecko tym trudniej, bo się boi i wierci. A w przychodniach mają małe doświadczenie z podaniem, dlatego tyle tych ropni co to podobno oznaczają, że się "przyjęło" :wink:
    A to nic innego jak złe podanie.
    Nie wiedziałam, że zrezygnowano z drugiej dawki. My mieliśmy drugą w podstawówce dla tych co próby tuberkulinowej nie przeszli....
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 13th 2018 zmieniony
     permalink
    karolciat: dlatego tyle tych ropni co to podobno oznaczają, że się "przyjęło"

    Czyli te blizny na ramieniu, to po ropniach, które powstały w wyniku złego podania?
    Ja mam (niewielka), mój mąż też. Moi rodzice mają dość duże. Ale Heniu nie ma (Fryc nie był szczepiony na gruźlicę).
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Marion, te duże u rodziców to mogą być po ospie prawdziwej. Ja byłam szczepiona na gruźlicę kilka razy i nie mam blizny, czyli dobrze mi podali ;)
    Za to ospę prawdziwą mam dużą, ze 4 cm :(
    Moi rodzice za to mają po dwie na ospę prawdziwą, bo w czasie epidemii wrocławskiej było ponowne szczepienie populacji. W sumie sobie nie wyobrażam teraz takiego szczepienia, ani u dziecka ani u dorosłego :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    obe: Moi rodzice za to mają po dwie na ospę prawdziwą

    Moi rodzice też mają po dwie.
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Moj Karol po szczepieniu na grozlice mial niezlego potworka ropnia. Pamietam, ze GP mi wtedy mowili, ze to normalne. Nawet prywatnie jakas polska pediatre zawolalam do domu, tez to samo powiedziala. Teraz ma blizne. Okropnie nam sie to goilo wtedy.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    madziauk: Moj Karol po szczepieniu na grozlice mial niezlego potworka ropnia. Pamietam, ze GP mi wtedy mowili, ze to normalne. Nawet prywatnie jakas polska pediatre zawolalam do domu, tez to samo powiedziala. Teraz ma blizne. Okropnie nam sie to goilo wtedy.

    to nie jest normalne. to jest NOP.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    MrsHyde: ale tez chętnie bym przeczytała na jakiej podstawie to info o kurach i gruźlicy jest.

    poszukam Ci w prasie braznzowej i podesle, niemniej jednak mówie to co widze na obrazie sekcyjnym i co widza moi koledzy. Jaja w wyglądzie beda piekne i pyszne, tu sie czesto nic nie zmienia. Ale koncze temat bo off top sie zrobił ;)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Teo. Dzieci z kontaktu z osobą chorą na gruźlicę z automatu przelecza się izoniazydem. Ale to z kontaktu np w rodzinie.
    Na utajoną gruźlicę możesz zrobić test quantiferon lub dla dzieci lepiej T-SPOT.TB, to są testy z krwi. Bez skierowania w Diagnostyce np. Ale to po jakimś czasie od kontaktu. Koszt to pow 200 zł.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeDec 13th 2018
     permalink
    Dzięki Serratia za tak dokładne info.
    Póki co dzisiaj zabrałam panią Marysię prywatnie do innego pulmonologa, najlepszego w mieście.
    On podważył podejrzenie gruźlicy, bo za gwałtowny przebieg. W przyszłym tygodniu zawozimy panią Marysię do szpitala na dokładniejsze badania, tomograf etc
    Ale wydaje mi sie, że lekarz obstawia raczej nowotwór :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 14th 2018
     permalink
    Rak drobnokomórkowy wygląda jak gruźlica :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 14th 2018
     permalink
    Nie zaszczepisz się - nie dostaniesz pracy :shocked:

    Przecież szczepienia z wieku dziecięcego działają tylko 10-15 lat - prawie cała populacja dorosłych musiałaby zaszczepić się ponownie...
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 14th 2018
     permalink
    marion: Nie zaszczepisz się - nie dostaniesz pracy

    Przecież szczepienia z wieku dziecięcego działają tylko 10-15 lat - prawie cała populacja dorosłych musiałaby zaszczepić się ponownie...

    Jakaś bzdura - ktoś się zagalopował ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 14th 2018
     permalink
    Elfika - po czasie zdalam sobie z tego nopu sprawe. Jak juz bylo wygojone.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeDec 14th 2018
     permalink
    Skoro "eksperci" przyklasnęli pomysłowi, to w takim razie proponuję przygotować program bezpłatnych szczepień dla dorosłych. Przypominających.
    Ciekawe, czy temu przyklaśnie minister finansów...
    I na co trzeba się będzie szczepić, żeby pracę dostać?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeDec 14th 2018
     permalink
    Mnie się wydaje, że taki zapis ograniczałby swobodę działalności gospodarczej - z jednej strony oraz zbyt był zbyt dużą ingerencją w prywatną sferę pracownika/kandydata. Zwłaszcza, że w PL obowiązek szczepień dotyczy tylko dzieci.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 3rd 2019
     permalink
    Przychodzę z informacją po czasie, bo obawiałam się kłótni :wink:

    6 tyg. temu Fryderyk dostał Priorix.
    Chyba większość z Was, jeśli nie wszystkie, odradzałyście mi, ale zdecydowałam się jednak. I co? I nico. Żadnych NOPów. Nie było nawet gorączki, czy odczynu na ręce (choćby minimalnego). W rozwoju się nie zatrzymał ani nie cofnął - wręcz są postępy.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 3rd 2019
     permalink
    Tez takie mialam wrazenie ze marta po priorixie zrobila postepy.hehe.ale to taka korelacja jak to ze po zjedzeniu hotdoga ktos mial wypadek samochodowy
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 3rd 2019
     permalink
    Heh, Ewa. Mnie nie chodziło o to, że Priorix cudownie wpłynął na Frycka. Po prostu nic się nie wydarzyło po szczepieniu (w sensie nie nastąpiło zatrzymanie rozwoju lub uwstecznienie). Zwyczajnie idzie do przodu.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.