Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorkarolajnas
    • CommentTimeSep 27th 2016 zmieniony
     permalink
    My z Mężem bardzo długo rozmyślaliśmy nad podłogami ... Mamy doświadczenie z panelami Balterio (w mieszkaniu były na całej powierzchni poza łazienką), z gresem u teściów (jest w salonie, kuchni, łazienkach), ale miłością wielką od zawsze darzyłam drewniane podłogi !
    No i ostatecznie serce wygrało - dąb olejowany w salonie to chyba najlepsza z naszych decyzji ! Mimo, że przez salon wychodzimy na taras, mimo, że Bąbel katuje podłogę autkami, rowerem i innymi pojazdami, mimo, że nie mieszkamy nawet rok, a już widzę ślady tych tortur, to kocham ją z dnia na dzień coraz bardziej :bigsmile: Naprawdę drewniana podłoga ma niepowtarzalny klimat i żadne, nawet najdroższe panele, ani tym bardziej drewnopodobne płytki nie dadzą tego efektu. Gres odpadł z prostych powodów - nie znoszę tego nieprzyjemnego zimna, który towarzyszy chodzeniu po nim latem, no i raz jeden jedyny Bąbel rąbnął z rowerka u dziadków uderzając głową o płytki ... :cry: To był definitywny i ostateczny argument - płytki ?! Never ever !
    Panele Balterio to wyższa półka paneli, ale one mimo, że wyglądają podobnie do drewna to :
    1. po latach użytkowania za bardzo pracują, skrzypią, niestety nawet w tych droższych zauważyłam ślady, gdzie okleina zaczęła odchodzić na łączeniach, no i naprawdę trzeba mistrza, który położy panele idealnie, bez górek, dołków, i właśnie skrzypienia podłogi,
    2. panele są też ZIMNE, w porównaniu z drewnianą podłogą są po prostu nieprzyjemne, kiedy chodzi się po nich gołymi stopami,

    no i

    3. niestety w piętrowym domu dla mnie nośność dźwięku, stukanie, pukanie słyszalne na parterze jest po prostu denerwujące.

    Polecam ogromnie podłogi drewniane ! Oczywiście osobom, które lubią naturalne drewno w domu, bo wiem, że nie każdy jest fanem takich rozwiązań. My postawiliśmy na olejowane drewno, ponieważ jest prostsze w utrzymaniu. Chodzi mi o odświeżanie go. Nie ma cyklinowania, drobne mankamenty można naprawiać samemu, rysy, czy ewentualne ślady użytkowania naprawdę nadają podłodze charakteru.

    To nasza podłoga :bigsmile:

    Nasza podłoga :)
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeSep 27th 2016
     permalink
    Ja myśle, ze żadna nie bedzie sie spierać, ze podłoga drewniana nie ma sobie równych.
    Tylko ze jak mam 175 metrów domu, z czego odliczając łazienki i pod gospo jakies 140m podłogi do wyłożenia, to niestety robi mi ogromna różnice czy wydam na podłogę 15 tysięcy czy 45 :sad:
    A nie chce robic innej podłogi w salonie, innej w hallu, innej w korytarzu, sypialniach, bo jak mówiłam, dla mnie te mozaiki sa estetycznie nie do przejścia.
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeSep 27th 2016
     permalink
    Ale ten argument z uderzeniem głowa o płytki do mnie mega przemówił, dzięki karolajnas 🤔
    --
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeSep 27th 2016
     permalink
    Ja się podpisuję pod karolanjas jeśli chodzi o podłogi. Niedawno przesiadłam się z paneli (Balterio) na drewniane podłogi. Dużo milsze, dużo cieplejsze.
    My panele mieliśmy położone równiutko, ale potem przyszła np. szafa w zabudowie wiercona do podłogi i pojawiło się i tak "pływanie" i skrzypienie. Mnie to tam akurat nie przeszkadzało, drewniana podłoga też skrzypi jak skurczybyk. Oraz się rysuje w szybkim tempie. Na panelach po kilku latach mieliśmy dwie mikroskazy, które trzeba było z lupą podziwiać.
    ALE!! Nikt mi nigdy nie powiedział, że drewniana podłoga jest tak kosmicznie dużo łatwiejsza w utrzymaniu czystości! Jestem w szoku po dziś dzień. Lubię mieć czysto, ale tak bez przesady żebym co chwilę ze szmatą latała. No ale przy panelach musiałam koniecznie co drugi dzień odkurzać, bo w rogach się zbierały wstrętne koty. Patrzeć nie mogę na to :/ Na drewnianych podłogach po 3-4 dniach odkurzam, ale tak z poczucia przyzwoitości, no albo wcześniej jak mi jakoś dzieciaki nabrudzą albo jak mamy dużo gości (zwierzyny nie posiadamy).
    Pewnie zależy od priorytetów i tolerancji na brud ;) ale dla mnie to argument nie do pominięcia. W domu rodzinnym jakoś tak nie ogarniałam co ile się podłogi brudzą, natomiast na swoim to każdy dzień cenny :D
    --
    • CommentAuthorSmuga
    • CommentTimeSep 27th 2016
     permalink
    My na dole mamy drewno, fajna decha, a na górze kupiliśmy też jesion, ale parkiet, taki z trzeciego gatunku, ale o dziwo jest przesuperancki, a był w cenie paneli!! także tego, nie zawsze trzeba się na maksa wykosztować.
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeSep 27th 2016
     permalink
    No ale jeszcze dochodzi kwestia ogrzewania podłogowego. W "naszym" domu położone jest pod całym salonem (nie ma grzejników), wiec i tak drewno by odpadło...
    No cóż, bede musiała jakoś zyc z mniej szlachetnym podłożem. Mimo, ze zawsze marzyłam, ze choćbym miała chleb z woda, to we własnym domu drewno bedzie.
    •  
      CommentAuthormazda__
    • CommentTimeSep 28th 2016 zmieniony
     permalink
    Magdalena ja też uwielbiam drewniane podłogi.
    Moi rodzice mają cały dom w drewnianej, pięknej podłodze. Cudo i przyjemność pierwsza klasa... ale jednak u siebie w nowym domu też zrezygnowałam z drewna. Ot, mnie to aż tak nie przeszkadza. Też mam podłogówkę pod całością i brak grzejników... więc, nie ma co przesadzać - każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a moim zdaniem trzeba się właśnie skupić na tych plusach wybranych przez nas rozwiązań :-)
    Ich podłoga drewniana ma już z 10 lat. Skrzypi, jest porysowana jak cholera, pracuje... ale jest piękna i przyjemna.
    Panel u mnie w mieszkaniu, który ma 7 lat nie skrzypi, nie faluje, nie jest porysowany i bardzo wygodny przy sprzątaniu (brudu na nim nie widać zupełnie), a to że nie wygląda aż tak spektakularnie... ale nie jest przecież tak, że mi się nie podoba, bo wybrałam taki, który się podoba ;-))
    •  
      CommentAuthorhopefully
    • CommentTimeSep 28th 2016
     permalink
    karolajnas: o i ostatecznie serce wygrało - dąb olejowany w salonie to chyba najlepsza z naszych decyzji ! Mimo, że przez salon wychodzimy na taras, mimo, że Bąbel katuje podłogę autkami, rowerem i innymi pojazdami, mimo, że nie mieszkamy nawet rok, a już widzę ślady tych tortur, to kocham ją z dnia na dzień coraz bardziej :bigsmile: Naprawdę drewniana podłoga ma niepowtarzalny klimat i żadne, nawet najdroższe panele, ani tym bardziej drewnopodobne płytki nie dadzą tego efektu. Gres odpadł z prostych powodów - nie znoszę tego nieprzyjemnego zimna, który towarzyszy chodzeniu po nim latem


    Ja tylko skromnie się podłączę, bez zbędnych komentarzy - kocham mój dąb miłością nieskończoną ;-)
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeSep 28th 2016
     permalink
    A ma któraś z was doświadczenia związane z renowacją starej podłogi drewnianej? Remontujemy mieszkanie w kamienicy i odkryliśmy, że pod panelami (które zresztą zupełnie mi się nie podobają, bo ktoś genialnie wybrał do każdego pomieszczenia inne, więc tak czy inaczej będziemy je wywalać) jest stary parkiet. I tak się zastanawiamy, jaki to koszt i w ogóle czy warto to cyklinować... I czy teraz, czy lepiej poczekać do lata, żeby po lakierowaniu szybciej wyschło...
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeSep 28th 2016
     permalink
    _hydro_: jaki to koszt i w ogóle czy warto to cyklinować... I czy teraz, czy lepiej poczekać do lata, żeby po lakierowaniu szybciej wyschło...

    Lepiej cyklinować , póki nikt w domu nie mieszka. Przy cyklinowaniu pyli się jednak. Niby są teraz inne metody, ale nie da się zupełnie pyłu wyeliminować.
    Poza tym, oprócz schnięcia chodzi o sam zapach. Wiem, że są bezzapachowe lakiery, ale trzeba brać pod uwagę, czy są równie trwałe.
    My za renowację parkietu, olejowanie drewna, cyklinowanie, lakierowanie płaciliśmy jakieś 5 tyś, ale to 4 lata temu. Podłoga w mieszkaniu 60m2- z wyłączeniem kuchni, WC, łazienki i przedpokoju.
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeSep 28th 2016
     permalink
    Problem polega na tym, że nie mamy zbyt wiele czasu na wszystko - z końcem października musimy się przenieść. Więc niekoniecznie zdążymy :/ Szczególnie, że tego nie było w planie, przypadkiem się okazało, że stara podłoga ocalała. No nic, może kiedyś...
    • CommentAuthorSmuga
    • CommentTimeSep 28th 2016
     permalink
    Cyklinowanie migusiem zrobią, a jeśli poolejują, to pośmierdzi z 5 dni i po sprawie (choć na początku ma się wrażenie, ze ten zapach dożywotnio zostanie).
    •  
      CommentAuthorbea86
    • CommentTimeSep 28th 2016
     permalink
    _hydro_: A ma któraś z was doświadczenia związane z renowacją starej podłogi drewnianej?


    Cyklinowanie to dzień, góra dwa roboty. Potem olejowanie lub lakierowanie. Jestem zwolenniczką tego drugiego ze względu na to, że lakierowanie powinno wystarczyć na kilka lat. Olejowanie zaś należy powtarzać co ok 2 lata. Na lakierowanie potrzeba ok 7-10 dni razem z położeniem podkładu i 2 warstw oraz ich wyschnięcia i utwardzenia. Możesz wybrać wykończenie matowe, półmatowe lub z połyskiem. My mamy połysk bo uważam, że czyściej to wygląda.

    Polecam zaprosić do domu profesjonalnego parkieciarza żeby ocenił czy podłoga nadaje się do uratowania. Możesz poszukać kogoś z członków związku parkieciarzyhttp://baza.parkieciarzeosp.com.pl/


    Jaheira: Przy cyklinowaniu pyli się jednak. Niby są teraz inne metody, ale nie da się zupełnie pyłu wyeliminować.


    Współcześnie są cykliniarki bezpyłowe, a resztki pyłu spokojnie wciągnie przemysłowy odkurzacz. Warto zapytać parkieciarza jakiego sprzętu używa.
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeSep 28th 2016 zmieniony
     permalink
    Co do podłóg to my mamy w domu jedynie ogrzewanie podłogowe (w łazienkach tylko dodatkowe grzejniki) i pomimo że nie byłam przekonana do gresu to jednak dużo lepiej się sprawdza...tzn lepiej oddaje ciepło w sezonie grzewczym. W sypialniach mamy panele i wg mnie różnica w odczuwaniu temp na podłodze jest znaczna...
    Latem przy upałach za to zimne płytki w salonie są boskie :p (a dodam że jestem raczej ciepłolubna)
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeSep 29th 2016
     permalink
    Nie wiedziałam nawet, że jest jakiś związek parkieciarzy, dzięki. Szkoda tylko, że nie ma nikogo z mojej okolicy ;) W każdym razie dzięki za odzew, rozeznam temat u siebie i zobaczymy. Jak się nie uda teraz, to trudno. Muszę mieć na uwadze, że mamy trochę ograniczony budżet na ten remont, więc za bardzo na razie nie poszalejemy.
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeSep 29th 2016
     permalink
    Najlepiej zaproś dwóch Panów cykliniarzy na oględziny i wycenę. Kiedyś tak zrobiłam i dowiedziałam sie, ze moje dechy w kamienicy do niczego sie nie nadają, nawet jak zrobię to deski sa bardzo miękkie i zaraz bedzie wszystko zryte. Drugi potwierdził słowa pierwszego wiec odpuściłam.
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeSep 29th 2016 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, mam do Was jeszcze pytanko. Bo dom, ktory mam na oku, stoi tak, ze ogólnie cała wioska jest w lekkiej niecce. Cześć działki na kt stoi dom, jest podniesiona. Druga połowa, z garażem i ogrodem, jest ciut niżej. Wrzuce zdjecia na chwile. Brat mnie nastraszył, ze mokro bedzie czy cos. Ale czy nie ma jakichś sposobów melioracji takiego ogrodu w razie czego? Czy na cos powinnam tu zwrócić uwage? Poza tym, ze oczywiscie sprawdzę w urzędzie poziom wod gruntowych.
    Ps od razu tłumacze, ze to białe duze to garaż. Sobie właściciele walnęli tak na srodku długości, bo sie musieli odsunąć od ogrodzeń.
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeSep 29th 2016 zmieniony
     permalink
    Dobrze, że dom podniesiony...a na działce zawsze można zrobić odwodnienie w razie czego ale najlepiej po prostu pojechać tam po deszczach jakiś konkretnych i zobaczyć jak jest.
    U nas cała ulica jest na spadku (ale my jeszcze nie jesteśmy w samym dołku), do tego podłoże glinaste i podobno na naszej działce jeszcze przed budową w sezonie jesienno/wiosennym robił się staw i nawet kaczki tu bytowały...przy płocie z sąsiadami (tj. najniższym punkcie działki) mamy zrobione odwodnienie ale odkąd tu mieszkamy to przeważnie mega susza i raczej mamy problem w drugą stronę ;)
    --
  1.  permalink
    Magda- my mamy podłogówkę i panele, funkcjonuje ok.
    Minusem płytek jest to, że w lecie są lodowate, nie staniesz gołą stopą.
    --
  2.  permalink
    Magda śliczny dom!

    My jutro jedziemy obejrzeć ten za 320 w stanie deweloperskim. Na granicy naszego miasta.



    Mam nadzieję że jeżeli z kredytem pójdzie ok,to uda nam się wykonczyc dom za 90 tysiecy. Do zrobienia pomalowane,panele,łazienki i kuchnia. Kupno pieca też oraz schody...ehh

    O ile kredyt dostaniemy. Bo musimy sprzedać swoje M4 które też wzięliśmy na kredyt. Ehh
    -- [/url[/url]
  3.  permalink
    Magda, a jak garaż jest oddzielny, to sprawdzałaś jak Wam podatki wyjdą?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 29th 2016
     permalink
    o tak!!!
    na tej dzialce co sie pobudowalismy mama miala altanke, drewniana cos ok 20m2...i podatek "gospodarczy" byl wyzszy niz teraz mamy za dom ponad 120m2 i dzialke
  4.  permalink
    przy garażu 50 m roczna opłata to jakieś 300-350 zł więc przy kosztach utrzymania domu to nie są powalajace kwoty
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeSep 29th 2016 zmieniony
     permalink
    cerisecerise: Minusem płytek jest to, że w lecie są lodowate, nie staniesz gołą stopą.


    kurcze serio? u nas cała rodzina biega na boso i problemów nie ma (a mi bardzo szybko marzną stopy), może dlatego, że mamy 5m okno tarasowe od zachodu i generalnie i płytki (i niestety dom) bardzo się przez nie nagrzewają podczas upałów
    --
  5.  permalink
    Magda, przykładowo w Pruszkowie:
    stawki
    za m2 domu - 0,72pln
    za m2 garażu wolnostojącego - 7,51pln
    10x więcej niż garaż w bryle, imo sporo

    Treść doklejona: 29.09.16 22:28
    sardynka85: kurcze serio? u nas cała rodzina biega na boso i problemów nie ma,

    mi tam zimno :P
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeSep 29th 2016
     permalink
    Tak tak, wiem, ze podatki za wolnostojący są inne.
    Choc jeszcze sie nie orienttowalam jak w tej gminie.
    Dzieki za rady o ogrodzie.
    Na razie sprawdzamy ksiegi, grunty etc.
    No i przede wszystkim warunkiem kupna bedzie uzyskanie przez nich odbioru technicznego. Bez tego nie kupimy.
  6.  permalink
    argumenty o podatku od wolnostojacych garaży są bardzo często podnoszone. Maksymalna roczna stawka to 7.70 za metr. Raz jeszcze- wg mnie to argument nietrafioy, ponieważ ile za ten garaż można zapłacić rocznie??? i to jeszcze w 4 ratach? Bez przesady
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 30th 2016
     permalink
    Aga, a powiedz mi, dlaczego stawka za garaz jest wieksza niz za dom? bo u mnie w bloku podatek za mieszkanie jest duzo mniejszy niz za miejsce garazowe.
    -- ;
  7.  permalink
    bo tak mówi obwieszczenie Ministerstwa Finansów.

    Treść doklejona: 30.09.16 09:11
    a dlaczego? no to już nie jest pytanie do mnie ;)
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 30th 2016
     permalink
    dzieki.
    a nie domyslasz sie moze sensu i logiki?
    -- ;
  8.  permalink
    garaże, komórki i wiaty to rozpusta;)
    •  
      CommentAuthormazda__
    • CommentTimeSep 30th 2016
     permalink
    [quote=szczypta_chilli][/quote]
    świetnie powiedziane Chilli ;-):bigsmile:

    Treść doklejona: 30.09.16 09:50
    Magda - dom fajniutki i działka chyba też, co?? :bigsmile:
    W ogrodzie zawsze można zrobić odwodnienie i wyprowadzenie nadmiaru wody...
  9.  permalink
    Magda, nie wiem czy w Urzędzie dostaniesz info o poziomie wód gruntowych na Twojej działce. Jeżeli chcesz mieć rzetelna wiedzę to musisz sama zlecić badanie gruntu i za nie zapłacić.
    Chociaż wg mnie wystarczy wywiad wśród sąsiadów
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 30th 2016
     permalink
    Az sie zaczęłam zastanawiać czemu ciotka tyle za wiatę płaci i dopiero sobie uprzytomniłem ze pewnie nie zmienili klasyfikacji z wiaty gdzie był warsztat na obecny "magazynek"
    Muszę az jej podpowiedzieć bo mówiła jakiś czas temu ze ma ok tysiąca do zapłaty
  10.  permalink
    ale co chcesz jej podpowiedziec Aniu?

    Treść doklejona: 30.09.16 11:34
    ten warsztat był jako działalnosc gospodarcza?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 30th 2016
     permalink
    tak Aga, to byla przez lata dzialanosc gospodarcza, od jakiegos czasu nie jest i podejrzewam ze tego mogli nie zglosic
  11.  permalink
    a to bardzo mozliwe, w przypadku działalnosci gospodarczej to cos około 25 zł na metr
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeSep 30th 2016
     permalink
    No fajnie wszystko, tylko ten dom nie ma jeszcze odbioru technicznego. Zatem jesli msmy go kupic, to wlasciciele misza zrobic odbior. Inaczej to za duze ryzyko jest.
    Kurde... No kupowanie mieszkania jest prostsze.
  12.  permalink
    Dobre 🙂my jednak kredytu nie dostaniemy,nawet jak mamy odpowiedna ilość wkładu własnego.

    Bank uważa mnie i dzieci za pasozytow spolecznych:tongue:

    Każdy bank każe mężowi żeby wysłał mnie do pracy:devil:
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorkarolajnas
    • CommentTimeOct 2nd 2016
     permalink
    Poszukuję użytkowniczek rolet rzymskich :bigsmile: Nasz architekt zaaranżował je nam w salonie, a ja chciałabym dopytać jak się sprawują? Jak jest z utrzymaniem ich w czystości, czy się je pierze ? Czy kupować pod wymiar, czy np . z Ikei są OK ?
    Będę wdzięczna za podpowiedzi.
    Ewentualnie chętnie się dowiem jakie macie rozwiązania w swoich oknach. Szczególnie interesuje mnie okno tarasowe, w moim przypadku dwuskrzydłowe, rozsuwane.
    --
  13.  permalink
    Magdalena, rzadko kto robi częściowy odbiór, więc w sumie nie dziwne, że właściciele na typ etapie nie mają. Ale to nie jest problem, jeżeli im zależy na sprzedaży
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeOct 2nd 2016
     permalink
    Mam rzymskie w sypialni i u córki, sprawują się całkiem dobrze. Jeszcze nie próbowałam prać i trochę się tego boję...
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorsliwson
    • CommentTimeOct 20th 2016
     permalink
    To ja melduję, że u nas się ostatnio trochę więcej dzieje.
    W końcu :cool:

    Obecnie robią się tynki. Stan deweloperski ma być na początku listopada gotowy.
    Przedstawiam nasz malutki domek:



    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeOct 21st 2016
     permalink
    rzeczywiście malusi :)))) Ale jakże urokliwy :)
    --
  14.  permalink
    Sliwson to dom w żurawkach czy w jablonkach?
    •  
      CommentAuthorsliwson
    • CommentTimeOct 21st 2016 zmieniony
     permalink
    Dom w jabłonkach :)


    Katka po naszych 48m2 mieszkania myślę, że 130m2 domu będzie w sam raz :wink:
    Poza tym większego by nie było komu sprzatać:cool:
    --
    •  
      CommentAuthorkarolajnas
    • CommentTimeOct 22nd 2016
     permalink
    130 m2 malusi ???!!! OK :bigsmile: Jak kto lubi :bigsmile: Moim zdaniem domy z przedziału 120-150 m2 są : 1. przytulne, 2. łatwe do ogarnięcia, 3. urocze :wink:
    Sliwson, super domek !
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeOct 22nd 2016
     permalink
    Sliwson super domek. 130m2 to z garażem? Bo ten w jabłonkach ma 114 (tyle ile nasz domeczek) użytkowej. I dla nas w zupełności wystasrcza, a najważniejsze, że zmieściliśmy się w budżecie :bigsmile:.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeOct 22nd 2016
     permalink
    Pytanie mam: czy któraś z Was albo Wasi mężowie robili sami na ściani cegiełki (te płytki gipsowe)? Jesli tak, to na co zwrócić uwagę przy zakupach (może macie jakieś firmy, od których warto zamówić) i czy w ogóle mozna to zrobic samemu (żadne z nas nie ma doświadczenia w układaniu kafelek itp.)
    --
    •  
      CommentAuthorsliwson
    • CommentTimeOct 22nd 2016
     permalink
    Madzianka 130m2 ma użytkowej (z garażem i kotłownia).
    114m2 pow mieszkalnej.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.