Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMolinezja
    • CommentTimeJul 9th 2007
     permalink
    Mam jedno pytanie, ale żeby je zadać muszę trochę namotać, więc ...
    Wyobraźmy sobie kobietę, która przez ponad 12 miesięcy obserwowała swój organizm. Skoro obserwowała go przez ponad 12 miesięcy może skorzystać z pewnych reguł określających dni niepłodne w I fazie. Załóżmy, że reguła pozwala na korzystanie z I fazy przez 5 pierwszych dni cyklu. Kobieta planuje i zachodzi w ciążę. Po urodzeniu dziecka i po pierwszej owulacji po porodzie - i tu pytanie - musi od nowa zaobserwować 12 cykli gdyż poród mogł zmienić model cykli, czy tez nadal może korzystać z 5ciu pierwszych dni wyznaczonych na podstawie 12stu cykli sprzed poczęcia ??

    Mam nadzieję, że sytuacja jest jasno zarysowana. Czekam na odpowiedzi :)
    • CommentAuthormaja83
    • CommentTimeJul 30th 2007
     permalink
    Molinezjo!!!

    W metodzie angielskiej jest powiedziane, że kobieta po porodzie musi OD NOWA obserwować swój organizm, czyli po porodzie wszystko zaczyna sie od początku...
    --
  1.  permalink
    Nie pamietam czy w materialach prof. Roetzera jest wzmianka na ten temat ale ja zwracam uwage ze Roetzer zawsze przypomina iz nieplodnosc przredowulacyjna ma charakter wzgledny. Ciaza i nieplodnosc fizjologiczna zwiazana z karmieniem piersia to czesto sporo ponad roczna przerwa w obserwacjach cykli, czyli to nie tylko rewolucja hormonalna ale zwyczajnie dlugi czas w ktorym moglo sie wiele zmienic. Ja radze wszystkiego uczyc sie na nowo tzn na nowo zdefiniowac podstawowy model nieplodnosci, poziomy temperatur, obraz sluzu. obraz szyjki, dlugosc cykli itp. Po porodzie sensowne wydaje sie by kobieta stosowala zasady przewidziane przez Roetzera dla poczatkujacych.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 30th 2007
     permalink
    tom a co do owulacji po porodzie przy karmieniu piersia. u mnie w rodzinie byl przypadek ciazy w 6tyg po porodzie przy karmieniu piersia czestszym nic co 3godziny. niestety kuzynka 14tc poronila (od razu mowie ze nigdy npr nie stosowala) i jak widac tak wczesna owulacja moze sie zdarzyc
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 30th 2007
     permalink
    Karmienie co 3 godziny to nie wszystkie warunki LAM.
    Skuteczność LAM to 98%. Są nieplanowane poczęcia w czasie używania metod o skuteczności 99,8%.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 30th 2007
     permalink
    Amazonko to napisz mi prosze jakie sa te wsyzstkie warunki. chetnie przeczytam i zobacze ilu z nich kuzynka nie spelnila
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeJul 31st 2007 zmieniony
     permalink
    Aniu juz gdzies to chyba pisalem ale powtorze:
    *dziecko nie jest niczym dokarmiane, zadnych herbatek, soczkow, papek kremikow - tylko mamine mleko
    * dziecko karmione jest na zadanie nie mniej niz 5 - 6 razy w ciagu doby
    * sumaryczny czas karmienia nie mniej niz 100 minut na dobe
    * przerwy miedzy karmieniami nie wieksze niz 6 -7 godzin
    W takich warunkach prof. Roetzer pisze o min. 12 tygodniach nieplodnosci. Oczywiscie wspomina ze ten okres bywa zdecydowanie dluzszy i potwierdzaja to tez moje osobiste obserwacje ale poniewaz jest opisane poczecie w 13 tygodniu stad to 12 tygodni.
    Jesli te warunki nie sa spelnione to Roetzer pozwala uznac za nieplodne nie wiecej niz 6 tygodni.
    Dodam ze zciaganie pokarmu recznie czy maszynowo :-) nie zastepuje karmienia a stosowane czasem kapturki ochronne na sutki moim zdaniem takze nie spelniaja wymogow "karmienia pelnego". Po prostu blokujaca owulacje prolaktyna jest stymulowana specyficznym oddzialywaniem dziecka na piersi matki w czasie karmienia. Czestosc i intensywnosc tego oddzialywania w sposob fizjologiczny nie dopuszcza do owulacji.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 31st 2007
     permalink
    Tom dzieki za info... z tego co wiem zasady u kuzynki byly zachowane. tyle ze oprocz karmienia przy nawale pokarmu i karmila i odciagala ale to bylo jednoczesne... no ale wiadomo zdarzaja sie rozne odstepstwa od reguly ;)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 31st 2007
     permalink
    A może każda metoda ma określoną skuteczność, a nie odstępstwa od reguły?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 31st 2007
     permalink
    Amazonko wiesz dla mnie to predzej odstepstwa od reguly :) ale moze kazda z nas rozumie to inaczej. ja juz raz bylam odstepstwem od reguly i zaszlam w ciaze takze teraz nie chce byc znowu w tym niklym procencie nieskutecznosci :)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 31st 2007
     permalink
    Jeśli ciąża była nieplanowana, to trzymałabym się z daleka od takiej metody.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 31st 2007
     permalink
    Amazonko moja ciaza byla jak najbardziej planowana!!! Staralismy sie 3 lata, ja mialam problemy zdrowotne no i
    pewnego dnai maz tez zrobil badania i okazaly sie tak fatalne ze lekarze szanse dawali nam tylko przez invitro a ze nie chceilismy to stwierdzilismy ze bedziemy mieli bezpieczny sex do konca zycia.. co ciekawe zaszlam w ciaze w niecale 2tyg po zrobieniu tych badan wiec nawet twierdzenia lekarzy o braku szans sa niepewne ;)
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeJul 31st 2007 zmieniony
     permalink
    Aniu nie bardzo rozumiem o jakich odstepstwach od reguly piszesz. Wg badan Roetzera jesli powyzsze warunki pelnego karmienia sa spelnione to 12 tygodni po porodzie nie dochodzi do owulacji, jesli nie sa spelnione to nalezy sie liczyc z powrotem plodnosi po 6 tygodniach (czasem pisze sie "w szostym tygodniu" a to prawie to samo :-))
    Rotzer nie pisze "nigdy", nie pisze "nie mozliwe", nie pisze "100%" pisze tylko o swoich badaniach, o ilosci kobiet ktore wspolpracowaly z jego instytutem i o wynikach tych badan. Ja zawsze powtarzam ale co mi tam -napisze raz jeszcze, ze metody naturalne nie nadaja sie i nie sa przeznaczone do obezpladniania wspolzycia. Zreszta zadne znane mi cywilizowane metody nie sa w tej dziedzinie w 100% skuteczne. Mozna w miare odpowiedzialnie powiedziec ze skutecznoscia w zakresie odkladania poczecia matody naturalne przewyzszaja wiele metod antykoncepcyjnych czy nazywanych antykoncepcyjnymi. Nie bede wymienial po raz kolejny obszarow na ktorych metody naturalne bija antykoncepcje na glowe ale pozwole sobie tylko zwrocic uwage ze z pewnoscia nie zabiajaja co dla mnie i dla wielu kobiet ktore znam jest sprawa ogromnej wagi.
    A wracajac do twojej kuzynki to mysle ze jesli ona ma jakos udokumentowana swoja historie, jesli chocby zgodzilaby sie ja w miare szczegolowo spisac odnoszac sie do tych warunkow Roetzera to warto byloby opis taki przeslac do INERU. Z pewnoscia sie zainteresuja bo bylaby to sytuacja dotad nie spotkana, nie opisywana w literaturze.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 31st 2007 zmieniony
     permalink
    Tom, cenny pomysł przesłania przypadku kuzynki do INERu. On pozwoli zbliżyć się do prawdy.

    Tak, pamiętam te dzieje.
    -- [/url]
  2.  permalink
    Widzę Amazonko, ze świetnie orientujesz się w cyklu, płodności i ewentualnych możliwosciach lub problemach w zajściu w ciążę przez AnięM, skoro umiesz nawet okreslic stopień prawdopodobienstwa zaciążenia i na odległosc wyrażasz dezaprobatę dla zasadnosci stosowania przez Anię jednej z dostępnych metod antykoncepcyjnych.
    Gratulacje - powinnas zostc expertem.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 1st 2007 zmieniony
     permalink
    Amazonko dziwi mnie ze zmienilas swoj post. czyzbys sie wstydzila tego co napisalas i w jaki sposob? a moze sie zreflektowalas ze to okreslenie bylo niestosowne??? uwazam ze jak to okreslilas w naszym przypadku "spirala - armata na wroble" nie jest ale nie zycze ci zeby ludzie traktowali cie tak jak ty potrafisz traktowac innych... a moze wlasnie powinni zaczac to bys pewne rzeczy w koncu zrozumiala i stala sie bardziej taktowna
    •  
      CommentAuthorolciaw
    • CommentTimeNov 16th 2007
     permalink
    dziewczyny, jak to jest z tą szyjką? Jestem prawie 8 m-cy po porodzie i szyjka
    ani razu nie była tak twarda i tak zamknięta jak to bywało przed porodem. Czy
    ma to związek z karmieniem piersią? Czy może juz tak po prostu zostanie? Przed
    porodem nie miałam problemu z określaniem stanu szyjki ale teraz sprawia mi to
    troche trudności. Wydaje mi się że ciągle jest miękka i otwarta i tylko
    wysokość jakoś normalnie udaje mi się rozpoznać. Mój obecny, pierwszy po porodzie wykres jest udostępniony.
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeNov 16th 2007
     permalink
    Po urodzeniu dziecka szyjka już nigdy nie jest tak zamknięta jak przed. Zawsze już jest wyczuwalne wgłębienie.
    Natomiast to, że jest ciągle w stanie jakby średnio miękkim może świadczyć o zbliżającym się powrocie płodności.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeJan 10th 2008
     permalink
    ja też mam pytanie o stosowanie npr po porodzie
    nigdy jeszcze nie obserwowałam cykli, w ciążę zaszłam po 1,5 roku kochania się bez stosowania żadnych zabezpieczeń i bez celowania w dni płodne
    teraz jestem już ponad 5 miesięcy po urodzeniu Syneczka i nadal nie stosuję żadnej metody... bo nie wiem, jak i kiedy zacząć.
    sytuacja jest taka:
    karmię syna na razie tylko piersią, ale nie mam zachowanych warunków LAM, zresztą, 12 tygodni już dawno minęło :)
    Wstaję do syna w nocy raz - tzn. biorę go do łóżka i karmię na leżąco, ale już go nie odkładam - śpi z nami do rana. Syneczek pierwszą "fazę" snu nocnego ma dość długą 6-8h (budzi się między 3 a 6), kolejne są krótsze, więc rano często nie mam za sobą 3h nieprzerwanego snu.
    Okresu nie mam - i na razie nie mam objawów, które by wskazywały, że się może pojawić.
    Czy w tej sytuacji mogę mierzyć temperaturę? A jeśli tak, to kiedy zacząć? Mam już dość życia w niepewności ;)
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJan 23rd 2008 zmieniony
     permalink
    Z cyklu "specjalista od anty radzi w sprawie NPR":

    Antykoncepcja w okresie laktacji – informacje dla pacjentek

    Nie poleca się jednak wszelkich metod naturalnych antykoncepcji, gdyż w okresie poporodowym, szczególnie podczas karmienia piersią są one zawodne ze względu na fakt, iż organizm nie powrócił jeszcze całkowicie do prawidłowego pod względem hormonalnym rytmu. Odpowiednia obserwacja objawów płodności tj. zmiana śluzu szyjkowego i konsystencji szyjki, zmiana temperatury ciała i inne, mogą być w tym okresie bardzo trudne do sprecyzowania i nie zawsze są one prawidłowo interpretowane.

    Bez regularnych cykli nie da się rozpoznać płodności wg lekarza. :-)
    -- [/url]
    • CommentAuthorkasia2411
    • CommentTimeJan 31st 2008
     permalink
    witam wszystkich mam pytanie, jestem kompletnie poczatkujaca i szukam pomocy jesli ktos pomoze bede wdzieczne. Urodzilam dziecko 5 miesiecy temu i zdecydowalam sie na urzywanie NMP, to drugi miesiac jak wystapila @ po porodzie wiec jak na poczatkujaca przystalo mam milion pytan ale to ktore mnie najbardziej nurtuje to to czy przy wystapieniu owulacji zawsze musi nastapic wzrost temperatury czy to jest warunek zawsze wystepujacy, a co jesli temperatura nie wzrosla w calym cyklu tzn dokladnie wygladal on tak;
    1-5 @ wiec nie mierzylam temeratury
    5-12 - temp. 3.8
    13- t emp. 3.9
    14-30 temp 3.8
    acha mierze o 6 rano codziennie, w pochwie dodam ze karmie piersa caly czas i dziecko ma 2 posilki = sloiczki dziennie. czy taki przebieg cyklu oznacza ze @ wrocila ale plodnosc nie ??? moze to glupie pytania ale czeka na pomoc, drugi cykl przebiegal prawie identycznie tylko ze wzrost temperatury na 3.9 wystapil w 15 dniu cyklu a reszta jak poprzednio. czekam na opinie.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJan 31st 2008
     permalink
    kasia2411, dobrze trafiłaś! Eksperci Ci pomogą, ale w tym celu musisz udostępnić wykres.
    Możesz porównać swoje wykresy z wykresami innych matek po porodzie.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorekstasia
    • CommentTimeFeb 9th 2008 zmieniony
     permalink
    No cóż Amazonka - co ma powiedzieć lekarz, który zarabia na sprzedawaniu leków a potem na leczeniu pacjentek zazwyczaj prywatnie, bo na kasę chorych to może się dostać tylko ten co o 4 rano sobie w kolejce stanie.
    Jak zauważyłam ufasz tylko liczbom a nie ufasz własnemu organizmowi - on też podaje konkretne liczby - czyt. temp., rodzaj śluzu, stan szyjki macicy, więc jeśli nie chcesz komuś pomóc w kwestii NPR to już lepiej nic nie pisz, bo o ile dobrze się zorientowałam to jest forum dla tych którzy raczej nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej a bardziej starają się zrozumieć mowę własnego ciała.
    •  
      CommentAuthormorkub
    • CommentTimeFeb 9th 2008
     permalink
    Oj, Ekstasia, czytaj ze zrozumieniem...
    •  
      CommentAuthorKonwalijka
    • CommentTimeFeb 9th 2008
     permalink
    Ekstasia, jestes chyba nowa i mozesz jeszcze nie wiedziec, ale Amazonka to chyba najwieksza propagatorka NPRu w kazdej sytuacji. Jak ja troche poznasz po innych wpisach to ironia w jej porzedniej wypowiedzi bedzie dla Ciebie oczywista :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorekstasia
    • CommentTimeFeb 9th 2008
     permalink
    No faktycznie. Sorki nie zwróciłam uwagi na cudzysłów - haha:shamed:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 9th 2008 zmieniony
     permalink
    ekstasia, zdziwiłabyś się liczbą użytkowniczek optymalnego rozwiązania, czyli zbędnych hormonów. Czasem zajrzeć na wykresy spokojnie i skutecznie odkładających i wyciągnąć z ich doświadczeń własne wnioski to zbyt duże wyzwanie i wysiłek.
    Nie zostaje mi nic innego jak tylko ufać swojemu zmiennemu organizmowi i uczyć się jego mowy, skoro nie korzystam z żadnych sztuczności. :-)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorzig40
    • CommentTimeFeb 10th 2008
     permalink
    Amazonko, ja też w perwszej chwili negatywnie zrozumiałam Twój wpis - kiedy się wchodzi na forum i nie ma czasu na przeglądanie wszystkiego, nie ma kontekstu i łatwo wyciagnąć fałszywe wnioski :) Pozdrawiam serdecznie.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 10th 2008
     permalink
    Nie szkodzi. Słowa gina mówią same za siebie.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorwydra86
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Ja na razie się obserwuje ale pojecia nie mam kiedy mam płodne a kiedy nie.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Najbardziej pomógłby Ci kontakt z dobrym instruktorem, zwłaszcza takim, który był w Twojej sytuacji i prowadził obserwacje po porodzie.
    Wszystkiego się nauczysz.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Heh, ja nie wiem nawet czy mam dni płodne :cool:
    Ale i tak się obserwuję, bo może uda mi się zaobserwować zbliżającą się @...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Nie chcecie się dowiedzieć, jak rozpoznawać płodność? Wiedza leży wokół. Wystarczy po nią sięgnąć.
    :-(
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Zapewniam Cię Amazonko, że wiedzę staram się poszerzać. Wydaje mi się jednak, że po porodzie obserwacje są nieco bardziej skomplikowane niż "normalnie". Występują u mnie czasem objawy płodności, ale jak dotąd nie ma @. Wierzę, że jak w końcu przyjdzie, to będzie mi "łatwiej".
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Oczywiście, że obserwacje po porodzie są bardziej skomplikowane niż w czasie zwykłego okresu rozrodczego. Przecież to jest sytuacja szczególna. Ale to nie znaczy, że płodności w tym czasie rozpoznać się nie da. Bez eksperta ani rusz.
    Próbowałaś stosować regułę szczytu?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Staram się. Ekspert, a właściwie ekspertka mi pomaga.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Jesteś na najlepszej drodze. Na pewno odróżnisz @ od innych krwawień, które mogą się zdarzyć.
    -- [/url]
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeFeb 27th 2008
     permalink
    Dziewczeta, chetnie pomoge, wyjasnie "conieco". Co prawda urodzilam 19 miesiecy temu i normalne cykle juz mi powrocily, ale dobrze pamietam zmagania z obserwacjami przed pierwsza @

    Moje wykresy sa udostepnione :)
    •  
      CommentAuthorRonia
    • CommentTimeMar 8th 2008
     permalink
    A jak to jest kiedy kobieta po porodzie nie karmi dziecka ? Ja niestety straciłam swoje dziecko ;( po porodzie i zastanawiam się kiedy płodność powróci
  3.  permalink
    Roetzer twierdzi ze przy braku karmienia lub przy niespelnianie wymogow karmienia pelnego plodnosc moze powrocic po 6 tygodniach od porodu. Tu dodam jeszcze ze zwykle jakies uplawy zwiazane z porodem ustaja po 3 - 4 tygodniach. Warto wiec te 2 pozostale tygodnie fizjologicznego braku owulacji wykorzystac na zaobserwowanie objawow charakterystycznych dla nieplodnosci tzn sluzu, poziomu temperatury, obrazu szyjki bo ten nomy Podstawowy model Nieplodnosci moze jednak sie sporo roznic w stosunku do sytuacji sprzed ciazy.
    Przypomne tu tez ze choc zwykle miesiaczka poprzedza pierwsza owulacje po porodzie to nie musi tak zawsze byc. Szacuje sie w ok. 10% przypadkow do owulacji a wiec i do szans na poczecie dochodzi przed pierwsza miesiaczka.
  4.  permalink
    Witajcie! Karmilam synusia ponad rok piersia. Pierwsza @ pojawila sie w grudniu zeszlego roku, no i do tej pory te moje cykle wygladaja troche dziwnie i rozne maja dlugosci. Jak dlugo mniej wiecej moga wystepowac te bezowulkowe cykle? Planujemy kolejnego dzidziusia, ale jak to mowia co sie odwlecze, to nie uciecze.:wink:
    •  
      CommentAuthorkkurka
    • CommentTimeMay 14th 2008
     permalink
    witam wszystkie poporodówki:-)

    mam pytanie odnośnie szyjki: czy po porodzie przez cięcie cesarskie także utrzymuje się wgłębienie w szyjce jako taka już uroda, czy tylko po porodzie siłami natury? mam wrazenie, że faktycznie, taki rowek jest, ale może to "gotowość płodnościowa":-) nie jestem tu pewna jak interpretować, tym bardziej, że objawy płodności inne też są (falują, falują, przychodzą, troche się wycofują).

    Pierwsze objawy płodności pojawiły sie równo 3 miesiące po porodzie, potem było krwawienie (nie mam temperatur sprzed krwawienia, więc nie jestem pewna, czy to miesiączka). Obecny cykl (lub nie cykl) trwa już 28 dni, skoku temp nie widać. A objawy płodności są i są...
    Czy są jakieś dane ile czasu może się maksymalnie taki śluz (płodny) utrzymywać? innymi słowy: czy ja jeszcze kiedyś wejdę w jakąś inną fazę?;-). bo zaczynam wątpić

    z góry dzięki za odpowiedzi (cykl udostępniam)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 14th 2008 zmieniony
     permalink
    kkurka u mnie sluz plodny utrzymywal sie po ok 20dni i dluzej nawet
    mialam np 2 rozne fazy nieplodne - jedna 5dniowa ale kolejna juz 20dniowa (oby jak najwiecej tych dlugich hehehe)
    dzisiaj jest moj.... 338 dzien cyklu, niedlugo kalendarza i wykresu mi zabraknie :wink:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 15th 2008
     permalink
    mam pytanie do dziewczyn ktore prowadzily obserwacje poporodowe jak dlugi byl wasz cykl poporodowy??

    nie do konca mam po dordze do gina i zastanaiwam sie czy juz mam sie zaczac martwic czy prawie roczny cykl nie jest odstepstwem od normy
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeMay 15th 2008
     permalink
    Nie jest, szczegolnie, jesli karmisz piersia ssaka :)
    Jesli chcesz, to zajrzyj pod moj pierwszy, poporodowy

    Powodzenia
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 15th 2008
     permalink
    Mamo dzieki wielkie...
    po pierwszej ciazy mialam depo i mocno mi narozrabiala w organizmie...
    teraz ssak wisi na mnie w dalszym ciagu nawet po 6razy dziennie
    •  
      CommentAuthorkkurka
    • CommentTimeMay 16th 2008
     permalink
    witaj AniaM,

    mi ginka powiedziała, że miesiączka ma prawo się zawiesić "do ostatniej kropli mleka". czyli Twój ssaczek konsekwentnie walczy, żebyś mu jeszcze nie dostarczyła nowej konkurencji:-). Co, jak wiemy, z obserwacji, nie przeszkadza objawom płodności, żeby były i były...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 23rd 2008 zmieniony
     permalink
    w zwiazku z tym ze pojawia sie co raz wiecej swiezych mam ktore chca stosowac NPR takze po porodzie postanowilam zalozyc ten watek.
    chcialabym zebysmy zebraly tutaj wszelkie przydatne linki odnosnie stosowania metod naturalnych ale takze stworzyly swoista grupe wsparcia.
    okres poporodowy nie jest latwy ale mozna przetrwac. sa dziewczyny ktore zaczely prowadzic obserwacje od poczatku po porodzie, sa tez takie (jak ja) ktore na tenże pomysl wpadly znacznie pozniej. wszystkie nas laczy jedno - chec poznania siebie.
    Obserwujac rozne tematy widze ze niekotre z foremek chcialyby rozpoczac obserwacje ale sie boja. Mam nadzieje ze ten temat pozwoli wam rozwiac obawy i przekonac sie do metod nat. w okresie poporodowym


    zapraszam do dyskusji :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 23rd 2008 zmieniony
     permalink
    pozwole sobie jeszcze zajac drugi post - tutaj bede zbierala do jednego "wora" wszystkie linki internetowe ktore mowia o okresie poporodowym i obserwacjach

    LAM – METODA LAKTACYJNEGO BRAKU MIESIĄCZKI

    Jak rozpoznać powrót płodności po porodzie
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 23rd 2008
     permalink
    fd

    fd
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.