Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDotia
    • CommentTimeMar 10th 2011
     permalink
    Witajcie :smile:
    Szukałam podobnego wątku ale nie znalazłam. Może nie ma tu osób z podobnymi problemami, a może tak jak ja miały opory przed rozpoczęciem nowego tematu.
    Moje kłopoty z mięśniakami zaczęły się dwa lata temu kiedy to zdiagnozowano u mnie małego mięśniaka 15mm na trzonie macicy.
    Dziś jestem miesiąc po operacji wyłuszczenia mięśniaka, który osiągnął rozmiar 5 cm, urósł tak w ostatnim pół roku dlatego zapadła decyzja o operacji. Mięśniak zniekształcał endometrium przez co moje miesiączki ostatnimi czasy stały się naprawdę baardzo obfite. W czasie badań przed zabiegiem wykryto jeszcze jednego mięśniaka 18mm na szypule 12mm który też został usunięty.
    Może macie podobne problemy, może pytania co do zabiegu - chętnie odpowiem.
    Może któraś z Was miała już kiedyś ten zabieg i mogłaby podpowiedzieć jakieś ćwiczenia rehabilitacyjne na mięśnie brzucha? W moim szpitalu niestety rozminęłyśmy się z rehabilitantką i nie miałam okazji dopytać.
    Zapraszam do dzielenia się przeżyciami :)
  1.  permalink
    ja mam na razie miejsce do obserwacji, czy się robi czy też nie... chętnie bym poczytała o objawach, bo to co w necie, takie dosyć ogólne jest...
    --
    • CommentAuthorobanieczka
    • CommentTimeMar 21st 2011
     permalink
    hmmm... ja mam mięśniaka i przy pierwszej ciąży rozrósł się do środka i to mogła być jedna z przyczyn poronienia, przy drugiej zaczał się rozrastać jakby na zewnątrz i moja ginekolog mnie uspokajała, ze będzie w porządku. Jeżeli ten mięśniak był przyczyną poronienia to już się boję co będę przezywac przez pierwsze miesiące następnej ciąży...
    -- MAMAMARYSI
    •  
      CommentAuthorDotia
    • CommentTimeMar 21st 2011
     permalink
    Mariamateria ja objawy zaczęłam dostrzegać jak mięśniak kwalifikował się już do wyłuszczenia: najbardziej zauważalna była obfita miesiączka, ale tak obfita, że co pół godziny zmiana podpaski (używałam alwaysów tych nocnych :/ ) i zaliczyłam kilka poważnych przecieków podczas zwykłego wyjścia do sklepu przed blokiem. To był straszny problem. Poza tym żadnych bólów ani nic.
    Obanieczka - a usunęli Ci tego mięśniaka po pierwszej ciąży? Moje były na zewnątrz, jeden podśluzówkowy jeden uszypułowany. Zastanawiam się jak mogą zachowywać się w ciąży.
    • CommentAuthorobanieczka
    • CommentTimeMar 22nd 2011
     permalink
    Jak byłam na kontroli to powiedziała mi ginekolog, że przy cc miesniaków się nie usuwa bo to grozi krwotokiem, no i dalej sobie razem żyjemy. No i w obu ciążach mięśniaki mi się powiększyły... gdzies mam zapisane o ile - tylko musze to znaleźć
    -- MAMAMARYSI
  2.  permalink
    Dzięki Dotia, to sobie na razie będę usg-ować i patrzeć co dzieje się. Bez paniki :) fajne to miejsce, bo se można popytać o różne rzeczy, bo co mi powie ginekolog-chłop o tym jak się chodzi z mięśniakiem macicy ;) Trochę mam poczucie, że ten mój gin wymyśla i zaczynam szukać innego, bo co do niego idę , to mi wymyśla podejrzenie o co innego. a poszłam se na zwykłą cytologię. ;p Ale ślad na usg jest, chociaż na tych bochomazach, to mógłby mi wszystko wmówić :D i on o tym dobrze wie ;p
    --
    •  
      CommentAuthorDotia
    • CommentTimeMar 23rd 2011
     permalink
    Taa, pamiętam jak mi gin (kobieta ;) ) pokazywała na monitorze obraz z usg i tu jest macica, tu jej trzon, tu mięśniak tu widać grubość endometrium :P Mi by mogła powiedzieć, że widzi tam dziecko i bym uwierzyła :P Na początku się śmiałam w szpitalu bo pytają po co pani przyszła a ja, że mam mięśniaki - podobno :P
    Obanieczka to normalne, że w ciąży się powiększają, gin mi tłumaczyła, że stosunek estrogenów do progesteronów w ciąży jest taki że mięśniaki rosną. Przy karmieniu piersią ten stosunek zmienia się tak, że mięśniaki maleją a nawet mogą znikać. Ja się trochę martwię bo nie planowałam jeszcze dziecka ale jestem po operacji to mięśniaków jeszcze nie ma. Mam teraz dużo przemyśleń i wątpliwości. Może warto by było pomyśleć nad dzieckiem teraz bo za kilka lat (tak jak planowałam) mięśniaki mogą być spore i mogą utrudniać zajście albo donoszenie.
    Na wyniku histopatologicznym wyciętych mięśniaków wyszło, że są to zmiany łagodne (bo mięśniaki to zmiany nowotworowe które tylko w ok.1% są złośliwe) ale pleomorficzne i atypowe co oznacza, z tego co lekarz mi mówił, że mają tendencję do szybkiego wzrostu.
    Fajnie, że jesteście. Ja przed operacją czułam się strasznie samotna z tym problemem i wyobrażałam sobie, że nie wiem co tam w szpitalu będzie się działo :P
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeMar 23rd 2011
     permalink
    obanieczka: Jak byłam na kontroli to powiedziała mi ginekolog, że przy cc miesniaków się nie usuwa bo to grozi krwotokiem,

    jak jest dobry chirurg nie ma zagrożenia, ja miałam usuwane przy cc, a były baaardzo duze
    •  
      CommentAuthorpompeja
    • CommentTimeApr 2nd 2011
     permalink
    Ja też borykam się z tym problemem. Pierwszego mięśniaka miałam w wieku 19 lat czyli 13 lat temu jeszcze przed zajściem w ciążę. Moja wówczas Pani gin powiedziała że mięśniak jest malutki i nie ma przeciwskazań do zajścia z w ciąże i że mogę starac się o potomstwo. Kiedy po trzech m-cach zaszłam w ciąże okazało się że mam ich dwa i rosną z zaskakującym tempie tak że w czwartym m-cu ciąży trafiłam na patilogię ciąży w Szpitalu Klinicznym w Gdańsku ponieważ jeden wpuklał się do jamy macicy i wraz z wzrostem ciąży mógł uciskac na główkę maleństwa a to spowodowałby poważny uraz więc zdecydowano że zoperują go. Bardzo się martwiłam bo przecież byłam w ciąży a oni mi tu mówią że muszą operowac na ciężarnej macicy... pamiętam że przez kilka dni przed planowaną operacją podawali mi jakiś hormon (już nie pamiętam jaki) i po tym poczułam pierwsze ruchy maleństwa no i mięśniak przemieścił się w dół macicy - w ten sposób uniknęłam operacji. Poród rozwiązano mi cięciem cesarskim w 36 tygodniu z powodu olbrzymich mięśniaków, który jeden z nich miał wielkośc główki dziecka i blokował ujście szyjki macicy. Po dwóch latach zaszłam ponownie w ciąże i znów pojawił się mięśniak.. pod koniec ciąży miał 5 cm ale tym razem mogłam rodzic siłami natury. Po trzech latach niestety ten że mięśniak zaczął rosnąc i długo i obficie krwawiłam więc mi go wyłuskali. Dziś po 9 latach znów jestem w ciąży w 17 tygodniu i znów pojawiły się mięśniaki, mam ich trzy. Na szczęście nie rosną i nie zagrażają maleństwu.
    Myślę że z mięśniakami należy nauczyc się życ bo one niestety nie są skore żeby opuścic nasz organ na nasze życzenie, kontrolowac się częściej niż zwykle i za bardzo się nie przejmowac.
    Pozdrawiam cieplutko.
    •  
      CommentAuthorDotia
    • CommentTimeApr 2nd 2011
     permalink
    Też leżałam w Szpitalu Klinicznym w Gd. Na onkologii ginekologicznej. Uważam, że to świetny szpital a położne cudowne :wink:
  3.  permalink
    Witam mam 27 lat.Wykryto u mnie dwa mięśniaki do tego mam bardzo nieregularne miesiączki.Czasami tak od 3 do 5 dni przed okresem mam brązowe plamienie. Czy to wina tych mięśniaków ? Z góry dziękuje za odpowiedź :)
  4.  permalink
    ja mam dodatkowo żółtaczkę i nie mogę brać hormonów moja ginekolog obawia się że usuną mi całą macicę dlatego boisię wysłać mnie na operację bo uważa że jestem za młóda na usunięcie macicy
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeJul 4th 2011
     permalink
    Też miałam mięśniaka jednego, małego i go usunęłam. Miałam plamienia, okropne bóle brzucha przy miesiączce po zabiegu wszystko ustało. Część lekarzy usuwa mięśniaki część nie zależy gdzie jest umiejscowiony.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJul 5th 2011
     permalink
    Zyta a jaka masz morfologię? Jest więcej szpitali niż jeden. Możesz się dowiedzieć o ich zwyczajach. Jak pójdziesz na konsultację przedoperacyjną to nie musisz się od razu decydować na zabieg. Warto przejść się do kilku szpitali na taką konsultację i wybrać taki, gdzie zdecydują się na ich usunięcie. Najczęściej u młodych kobiet, zwłaszcza nierodzących usuwa się je. U tych co mają już dzieci i skończone 40 lat to usuwają macicę. Wszystko jest do obgadania w czasie takiej konsultacji.
    --
  5.  permalink
    dlaczego miesniaki sie pojawiaja i jak sie je usuwa
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Niezalogowana: dlaczego miesniaki sie pojawiaja i jak sie je usuwa

    Skłonność do mięśniaków macicy jest zazwyczaj dziedziczna, istotną rolę odgrywają też zaburzenia w poziomie żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu - to dlatego najwięcej kobiet spotyka się z tym problemem między 35. a 50. rokiem życia. Na mięśniaki częściej cierpią także kobiety, które nie rodziły.
    W przypadku małych mięśniaków macicy lekarze zalecają jedynie regularną obserwację. Jeśli natomiast wystąpią bóle, krwawienia lub inne niepokojące objawy, mięśniaki usuwa się chirurgicznie. W zależności od rozległości i zaawansowania zmian, jak również wieku pacjentki może dojść do wycięcia pojedynczego guza lub nawet usunięcia całej macicy wraz z przydatkami.

    U kobiet w wieku rozrodczym stosuje się najczęściej:

    - zahamowanie rozwoju choroby poprzez farmakologiczne obniżenie poziomu estrogenów,
    - embolizację tętnic macicznych przez wprowadzenie do nich leku i odcięcie mięśniaków od dopływu krwi; mięśniaki zmniejszają się nawet o 90% w ciągu roku.

    Istnieje niewielkie ryzyko, że nieusunięty mięśniak przekształci się w złośliwy nowotwór.

    Ja miałam usunięte dwa mięśniaki przy okazji CC, ale podejmują się tego tylko najlepsi ginekolodzy-chirurdzy, ponieważ zabieg, jest bardzo niebezpieczny, ze względu na mogący wystąpić krwotok, bo macica gwałtownie się obkurcza, w takiej sytuacji trzeba liczyć się z amputacja macicy.

    Jeżeli mięśniaki rosną do wnętrza macicy mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, lub jej utrzymaniem. Jeśli są to mięśniaki tzw. śród ścienne i rosną na zewnątrz do jamy brzusznej, to one w zasadzie nie mają większego związku z ciążą, trzeba tylko być pod stałą opieką lekarską i kontrolować poziom hormonów. Trzeba pamiętać, że mięśniaki w ciąży potrafią urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów, co może powodować, że dzieciaczek będzie się mniej ruszał, ze względu na mniej miejsca.
    Ale to wszystko jest sprawą bardzo indywidualną i nie da się przewidzieć co będzie za miesiąc czy dwa. Jednak przed zajściem w ciążę warto zrobić rezonans magnetyczny, żeby dokładnie określić rodzaj i położenie mięśniaków. Jeżeli lekarz prowadzący będzie miał takie informacje będzie mu łatwiej prowadzić ciążę.
    • CommentAuthorkiciula23
    • CommentTimeDec 20th 2011
     permalink
    Witam wszystkie kobietki bardzo serdecznie. Jestem studentką III roku położnictwa i piszę prace licencjacką na temat mięśniaków macicy- czynniki wpływające na akceptacje leczenia operacyjnego. Szukam kobiet młodych, które usunęły mięśniaki bo były one przeszkodą w zajściu w ciążę i kobiet bardziej doświadczonych życiowo też po operacji mięśniaków do wyrażenia chęci w wypełnieniu ankietki która jest anonimowa i jej wynik posłuży mi tylko i wyłącznie do napisania pracy licencjackiej. Bardzo proszę o pomoc i napisaniu mi na maila, że taką ankietę chcecie wypełnić wtedy ja przesyłam i czekam na odpowiedź :) z góry wszystkim serdecznie dziękuję i zapraszam.
    Mój e-mail to: sudoku365@onet.pl
  6.  permalink
    czy podczas miesiaczki mozna usuwac miesniaka
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeFeb 5th 2012
     permalink
    moja mama (43l) 2 tyg temu miała usuwanego mięśniaka, jak go nazwała "dyndacz" ponieważ wystawał z macicy, która jest zarośnięta 6 ogromnym mięśniakami, sama macica sięga pod pępek... histeryzowała strasznie ze jest młoda i nie chce operacji wycięcia wszystkiego, mimo że dzieci już nie planuje. musiała się poddać leczeniu ponieważ miała straszna anemie, hemoglobina 4, miała 2 transfuzje krwi i skoczyło do 9... w internecie znalazła inna metodę walki z mięśniakami- embolizacja, chyba jakoś tak się to nazywa. ale niestety zabieg ten kosztuje ok 8 tys zł a skierowań ginekolodzy nie chcą wypisywać bo odbiera im to pacjentki... nic więcej na ten temat nie wiem, ale myślę że jak ktoś jest zainteresowany to sobie "wygoogluje". pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeFeb 5th 2012
     permalink
    czy podczas miesiaczki mozna usuwac miesniaka


    moja mama była już w takim stanie, że krwawiła non stop a zabieg wykonali jej w pierwszym dniu cyklu...
    --
  7.  permalink
    3tyg temu mialam usunietego miesniaka. guz zostal wyslany do analizy raka nie stwierdzono ale lekarz stwierdzil ze to jeszcze nie koniec. za pol roku mam przyjsc do kontroli jezeli bede sie dobrze czula. jaki zabieg jeszcze mnie czeka za pol roku?
  8.  permalink
    mialam pobrane wyskrobiny a nie guza
  9.  permalink
    dzis bylam u ginekologa i szok mam nadzerke duza ale to malo mam 2miesniaki jeden 6cm a drugi 5 cm i macica powiekszona lekarz widzi tylko usuniecie macicy dla mni to szok prosze doradzcie czy niema innego wyjscia mam 42 lata
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeApr 5th 2012
     permalink
    A nie mozesz pojsc do innego ginekologa sie poradzic? Ja mam miesniaka ale malenkiego... Poki co niegroznego...
    --
  10.  permalink
    jestem juz po usunieciu miesniaka jaka jest odpowiednia dieta. dzisiaj wyszlam ze szpitala
    • CommentAuthoraccaboni2
    • CommentTimeJul 23rd 2012
     permalink
    witam czy mogłabym się coś od Was dowiedzieć drogie użytkowniczki 28dni o mięśniakach macicy jak się je leczy w Polsce??? i czy można po ich wyleczeniu szybko zajść w ciążę?
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeJul 25th 2012
     permalink
    Hej, czy mięśniaki macicy zawsze widać w obrazie usg??
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeJul 25th 2012 zmieniony
     permalink
    Zależy jakiej wielkości są mięśniaki, ale wprawny diagnostyk znajdzie najmniejsze nawet. Wiele tez zależy od sprzętu. Poza tym macica może być "mięśniakowata" - moja taka była - powiększona, pełna maleńkich mięsniaczków, twarda. Po wykluczeniu ciąży diagnosta przyjrzał się jej dokładnie i tak wlaśnie opisał to co zobaczył. Przed ciążą "wyłonił" się jeden o wielkości 3,5cm, potem, po zajściu w ciążę "wyhodowałam" jeszcze jednego, tak, że poza synem wyjęli mi jeszcze 9cm i 7cm "mięsko". :/
    Teraz będę miała pełną diagnostykę w tym kierunku, bo plamię i krwawię bardzo długo. Istnieje prawdopodobieństwo, że mięśniaki wróciły.
    Mięśniaki miałam usuwane po raz pierwszy podczas CC.
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
    •  
      CommentAuthorYPolly
    • CommentTimeAug 21st 2012 zmieniony
     permalink
    Mam pytanie dot. miesniakow - u mnie na badaniu poporodowym ginka znalazla male miesniaki. Stwierdzila, ze NA RAZIE sie tym nie martwimy, bo sa male i za pol roku mam przyjsc do kontroli. A ja sie teraz zastanawiam, kiedy mam sie zaczac martwic ;) Niestety w rodzinie mam przypadki raka szyjki i raka trzonu macicy, wiec jestem troche na to przewrazliwiona.
    Czy wiecie, jakie objawy moga dac rosnace miesniaki? Dodam, ze jestem 8 tygodni po porodzie i przed ciaza i w trakcie zadnych miesniakow u mnie nie bylo (a przynajmniej nie znaleziono na usg).
    --
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeAug 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    Mięśniaki z zasady nie dają żadnych objawów, wyjątkiem są te które rosną do wnętrza macicy, wtedy miesiączki mogą być bardzo obfite i dłużej trwają.
    Pamiętaj tylko, żeby uważać z przyjmowaniem hormonów, bo wtedy mięśniaki szybko rosną.
    Mięśniaki mogą pojawić się gdy jest zakłócona proporcja pomiędzy progesteronem a estrogenem w organizmie.
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeAug 22nd 2012
     permalink
    Konkretnie - estrogeny je napędzają a progesteron hamuje.
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
    •  
      CommentAuthorYPolly
    • CommentTimeAug 22nd 2012
     permalink
    Dzieki za odpowiedzi :) W takim razie zostaje mi tylko czekac na kontrole za pol roku i miec nadzieje, ze sie nie powieksza, albo moze zanikna same. Hormonow nie chce przyjmowac, choc ginka proponowala mi spirale wlasnie z hormonami.
    --
  11.  permalink
    witam pol roku po usunieciu miesniaka czy ktoras z was odczuwala jeszcze jakies bole po takim okresie bo mnie jeszcze czasami boli a przy ostatniej wizycie kontrolnej lekarz mowil ze wszystko ok (3msc temu). dodam tez ze mialam brazowe uplawy
  12.  permalink
    Witam forumowiczki. Czeka mnie operacja miesniaka . Mam pytanie do Pań ktore sa juz po. Jak długo lezałyscie w szpitalu? Czy bol naprawde jest az taki straszny? Co z chodzeniem i z higieną ?
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 23rd 2013
     permalink
    Powiem tak, miałam usuwany polip histeroskopowo (to nie mięśniak, ale podobny). Idzie się jednego dnia do szpitala, a wraca tego samego albo następnego. Zabieg w lekkiej narkozie, lekkie krwawienie z godzinę, a potem wszystko ok. Miesiąc trzeba się oszczędzać. Higiena normalna, z chodzeniem nie było problemów, ból brzucha był znośny.
  13.  permalink
    Jestem 3 tygodnie po usunieciu miesniaków. Okazało sie ze były 2.Czuje sie bardzo dobrze. Najgorsza jest pierwsza doba po operacji ,a własciwie ból temu towarzyszący. Potworność. Potem z kazdym dniem jest odrobine lepiej. Brzuch na poczatku bardzo opuchniety.Przynajmniej u mnie tak było. Mam nadzieje ze sie nie odnowia bo nie wyobrazam sobie przechodzic tego po raz drugi :-(
  14.  permalink
    Witamy, jesteśmy studentkami Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, działamy w Studenckim Kole Naukowym przy Katedrze Zdrowia Kobiety. Stworzyłyśmy ankietę mająca na celu ocenę skuteczności i zadowolenia kobiet z leku Esmya. Jeśli któraś z Pań stosowała ten lek lub zna kogoś, kto stosował prosimy o wypełnienie anonimowej elektronicznej ankiety, która znajduje się w linku poniżej:
    http://www.ankietka.pl/ankieta/136722/ankieta-badajaca-skutecznosc-leczeniamiesniakowmacicy-octanem-ulipristalu-esmya-i-zadowolenie-pacjentekzterapii.html
    Szczegółowych informacji możemy udzielić priv, proszę pisać na adres: esmya.miesniaki@gmail.com
    Pozdrawiamy, Katarzyna i Sylwia
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeJul 24th 2015
     permalink
    Dziewczyny odświeżam wątek. Mam mięśniaka 1 cm. Dowiedziałam się przypadkiem. To ostatni gwizdek na drugie dziecko (wiek...) którego bardzo pragnę. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJul 26th 2015 zmieniony
     permalink
    Mk, ja mam mięśniaka - 8mm. Pojawił się jakiś rok po porodzie. Zmniejszył się trochę od pierwszej diagnozy. Tylko ja mam to szczęście, że mój nie jest w środku macicy, tylko na jej wewnętrznej stronie, czyli wychodzi do jamy brzucha. Ale też mnie pędzą do kolejnego dziecka, bo nigdy nie wiadomo, czy nie powstanie nowy wewnątrz a tu już później problem z ciążą.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.