Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeJan 12th 2007
     permalink
    dzięki pszczółka
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 12th 2007
     permalink
    widzę, że pszczółka już wszystko wyjaśniła :)
    --
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeJan 15th 2007
     permalink
    Mam pytanie odnosnie szyjki: ile dni najdluzej moze pozostac otwarta? Jestem 5 miesiecy po porodzie i ostatnio wyczulam, ze szyjka sie otworzyla, ale teraz cos juz dlugo w takim stanie pozostaje, wiec nie wiem, moze w koncu ona wcale nie jest otwarta?
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeJan 15th 2007
     permalink
    I jeszcze jedno, jak odroznic wydzieline z pochwy od sluzu szyjkowego?
    •  
      CommentAuthorMyszka_Z
    • CommentTimeJan 15th 2007
     permalink
    Można zrobić tzw. test "szklankowy". Śluz szyjkowy nie rozpuszcza się w wodzie, a wydzielina z pochwy tak. Nie potrafię podać Ci jednak źródła tej informacji, bo nie pamiętam gdzie o tym czytałam.
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeJan 16th 2007
     permalink
    Cos mi to mowi, chyba na stronie INERu. Ale o ile pamietam, to chodzilo o rozpoznanie sluzu plodnego i nieplodnego, zaraz sprawdze
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeJan 16th 2007
     permalink
    Na karcie cyklu w pierwszym dniu należy wpisać datę porodu. Krwistą wydzielinę poporodową zaznaczamy linią falistą na górze wykresu. Wydzielina ta powinna trwać nie dłużej niż trzy tygodnie. Po 21 dniach rysujemy grubą pionową kreskę. Od tego dnia zaczynamy prowadzić obserwacje, aby poznać objawy i nabrać wprawy (Patrz: NPR-Prowadzenie obserwacji). W tym czasie należy zaobserwować, jaki jest tzw. podstawowy model niepłodności. Najczęściej jest to - Ø (nic nie czuję nic nie widzę), ale może to być także suchość lub stała wydzielina (biaława, żółtawa, grudkowata; w odróżnieniu od śluzu, wrzucona do szklanki wody natychmiast się rozpada i tworzy zawiesinę). Podstawowy model niepłodności jest tłem, na którym obserwujemy wyspy objawów płodności.
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeJan 16th 2007
     permalink
    cytat pochodzi ze strony www.iner.pl
    •  
      CommentAuthorashley
    • CommentTimeJan 24th 2007
     permalink
    napiszcie proszę czy sluz szyjkowy okreslacie na podst. jednorazowego badania w danym dniu, podczas badania szyjki, czy szukacie śluzu wewn. kilka razy dziennie?
    -- Jestem mamą, to moja kariera...
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeJan 24th 2007
     permalink
    Śluz wewnętrzny sprawdzam tylko raz wieczorem miej więcej o tej samej porze przy badaniu szyjki. Częste badanie śluzu szyjkowego może zakłócić obraz śluzu zew.
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    • CommentAuthorlucja
    • CommentTimeJan 25th 2007 zmieniony
     permalink
    mama12-
    Długo to znaczy ile dni? Czy jest zbieżność temperatury, śluzu i szyjki? Wprowadziłaś może ostatnio dokarmianie dziecka sztucznie?
    -- www.lucja.alleluja.pl
    • CommentAuthormama12
    • CommentTimeJan 25th 2007 zmieniony
     permalink
    Lucja- od 18 dni!!! wiec juz sama powatpiewam w prawdziwosc swoich obserwacji. Sluz tez niby rozciagliwy towarzyszy mi od poczatku, a tempka? Spojrz moze na moj wykres, prosze, i podpowiedz cos. czytalam, ze po porodzie szyjka juz nie jest tak zamknieta jak przed -mam za soba 2 porody :bigsmile:- wiec moze niepotrzenbie ja traktuje jako otwarta; podcas gdy ona spokojnie sobie spi:wink:?
    Nie dokarmiam malucha niczym, nawet smoczka mu nie daje, karmie czesciej niz co 6 godzin, w nocy tez, choc 100 minut przy piersi nie przelezy.
    powinnam moze isc do ginekologa, zeby mnie uswiadomil co i jak?
    • CommentAuthormaja83
    • CommentTimeJan 27th 2007
     permalink
    Witam

    Może porwałam się na głęboką wodę, ale zdecydowałam się badać swoją szyjkę już podczas pierwszej obserwacji (cykl 1 trwa)..
    heh.. mój problem tkwi w tym, że mam stwierdzone tyłozgięcie macicy.. i moja szyjka nie zachowuje się tak, jak normalna.. rozmawiałam z moją nauczycielką i powiedziała, że w przypadku tyłozgięcia jest na odwrót - czyli w początkowej fazie szyjka jest wysoko, jest twarda, zamknięta, a kiedy nadchodzi owulacja - położona jest nisko, jest miękka i otwarta. Z określaniem "twardości", "otwartości" nie mam problemu, ale z określeniem "nisko" "wysoko" problem już mam.. może macie jakiś sposób na zobrazowanie "wysoko", "nisko", tak jak w przypadku twardości szyjki..

    Pozdrawiam :bigsmile::wink:
    --
    • CommentAuthoreljot
    • CommentTimeJan 27th 2007
     permalink
    Hej maja83, też mam stwierdzone tyłozgięcie macicy . Badam szyjke od jakiegoś roku, i powiem ci że teraz mi troche rozjaśniłaś dlaczego mam inaczej. Ja poprostu czuje ile palca muszę włożyć by dotknąć szyjke jak mało tzn ze jest nisko i jest twarda wtedy jak musze włożyc głęboko palec ąz czasami nie mogę dostać to jest ona wysoko i jest otwarta . Tak ja rozumiem "wysoko" "nisko" a przy okazji się spytam ginekologa jAK to jest.
    Pozdrawiam
    • CommentAuthormaja83
    • CommentTimeJan 28th 2007
     permalink
    eljot :wink:

    wielkie dzięki :wink:

    zastosuję się do twojej metody :wink:

    Buźka :wink:
    --
    • CommentAuthorkornelia_
    • CommentTimeApr 25th 2007
     permalink
    mam pytanie.
    czy w dniach plodnosci, jesli ma wystapic owulacja, zawsze sluz bedzie szedl w parze z szyjka? tzn czy mozliwe jest aby byl sluz plodny i owulacja, ale szyjka w tym czasie byla twarda, nisko, zamknieta? bo ja czesto tak mam - szyjka bez zmian, ale zato sluz plodny i mysle sobie, ze owulacji na pewno nie bedzie, bo przeciez szyjka na to nie wskazuje.
  1.  permalink
    teoretycznie wszystkie objawy plodnosci tzn np sluz szyjkowy i obraz szyjki powinny byc ze soba zsynchronizowane czyli owulacja powinna byc poprzedzona wyrazna poprawa jakosci sluzu szyjkowego, otwieraniem, mieknieciem i unoszeniem sie szyjki. W praktyce jednak bywa roznie i nie ma na to innego sposobu niz prowadzac systematyczne, cierpliwe obserwcje uczyc sie czytac sygnaly ktore wysyla do ciebie twoj organizm. Jesli nie zauwazasz zmian podczas samobadania szyjki ale widzisz wyrazne zmiany sluzu a wykres temperatury jest zdecydowanie dwufazowy z prawidlowa 12- 16 dnowa faza wyzszych temperatur to masz duze szanse ze do owulacji dochodzi.
    Warto tu tez przypomniec ze czesto wyolbrzymiamy sprawe owulacji. Jesli starasz sie o poczecie albo jesli je odkladasz to dla ciebie najistotniejsze jest nie tyle okreslenie momentu owulacji ale rozpoznanie tej czesci cyklu w ktorej poczecie jest najbardziej prawdopodobne i tej w ktorej szanse na nie sa minimalne.
    Oczywisciw- w sytuacjach w ktorych obserwujemy jakies zaburzenia cykli, w ktorych bezsutecznie dlugo staramy sie o dziecko warto przyjrzec sie owulacji ale tu metody naturalne sa niewystarczajace. takie sytuacje wymagaja monitoringu na USG i badan hormonalnych.
    Na zakonczenie dwie drobne uwagi. Po pierwsze do badan szyjki zachecam tylko te kobiety u ktorych inne objawy sa trudne do zinterpretowania i analizy. Po drugie jesli zaczynasz swoja "przygode z szyjka" i nie jestes pewna swoich obserwacji to proponuje zaczac od przyjrzenia sie przejsciu z fazy plodnej do nieplodnosci poowulacyjnej. Wtedy zmainy w szyjce sa najwyrazniejsze i najlatwiejsze do zaobserwowania.
    • CommentAuthorKama83
    • CommentTimeApr 27th 2007
     permalink
    Ja też dopiero zaczynam "przygode" z szyjka ale szczerze to nawet nie wiem czy dobrze "macam " :) tam jest tyle faldek i zakamarkow ze sama czasami nie wiem czy to szyjka czy nie.
    Gdzies na forum pojawilo sie okreslenie twarda jak czubek nosa a miekka jak warga i tym sie staram kierowac.
    --
    •  
      CommentAuthorAtis
    • CommentTimeApr 27th 2007
     permalink
    Ja również od niedawna badam szyjkę i kieruję się tymi samymi wskazówkami co Kama. Najgorzej jest z początku kiedy nie ma się porównania, ale po kilku dniach już jest lepiej.
    • CommentAuthorKama83
    • CommentTimeApr 27th 2007
     permalink
    Mi jest troche trudno badac szyjke a szczegolnie jej rozwartosc bo mam akryle i boje sie ze sobie cos zrobie dlatego musze to robic bardzo ostroznie i nie zawsze jestem pewna czy dobrze "wymacalam"
    --
    •  
      CommentAuthorAtis
    • CommentTimeApr 28th 2007
     permalink
    Minusem badania szyjki jest konieczność posiadania krótkich paznokci ;)
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeApr 28th 2007
     permalink
    Ja przez kilka cykli badałam szyjkę - w czasie jak uczyłam się podstaw npr, teraz już drugi cykl przestałam i jest mi z tym dobrze :) jakoś sobie radzę.
    Kama, jak długie masz akryle? Bo zrobię sobie przed ślubem i zastanawiam się jak to będzie z ewentualnym badaniem :)
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeApr 28th 2007
     permalink
    Mary możesz zrobić sobie same akryle bez tipsów, wtedy sa one krótsze i łatwiejsze do badania.
    --
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeApr 28th 2007
     permalink
    ech, ja do ślubu je robię, bo swoje paznokcie odmawiają posłuszeństwa ;) więc musza być jednak trochę dłuższe :)
    Choć naturalne też nie są strasznie krótkie, a nie było to dla mnie przeszkodą w badaniu.
  2.  permalink
    Witam :) jestem tu nowa, dopiero sie ucze :D
    Postanowilam zapoznac sie z metodami obserwacji samej siebie i swojego cyklu. Ostatnio jest on baaardzo nieregularny, okres mialam dostac 3 tygodnie temu!! W ciazy nie jestem na pewno. Dzisiaj zaczelam badac szyjke macicy, najpierw mialam duze trudnosci ze znalezieniem jej, szukalam posrodku, znalazlam cos miekkiego :P Ale szybko zorientowalam sie, ze to nie moja szyjka :P Pozniej znalazlam cos twardego na gornej (przedniej?) sciance pochwy - domyslam sie, ze to musialy byc jakies miesnie, bo przy nacisnieciu odczulam parcie na mocz. Szyjke znalazlam dopiero za drugim razem (probowalam na stojaco, siedzaco... znalazlam w pozycji stojacej z lekko ugietymi nogami) - przynajmniej tak mi sie wydaje. Odczucia mialam wskazujace na to, ze to wlasnie jest obiekt moich poszukiwan :P Martwi mnie jednak to, ze szyjka byla mocno przesunieta w lewo! Nie centymetr, ale naprawde mocno, szukajac posrodku NIC nie znalazlam oprocz zwyklej scianki pochwy. Zeby upewnic sie, czy dobrze szukalam, sprawdzilam tez po prawej stronie - miekko, nic... Czy to moze byc jakas wada budowy macicy i czy powinnam udac sie z tym do ginekologa? Jako dziecko mialam robione przeswietlenia rentgenowskie ukladu moczowego - gdybym miala wade macicy, chyba zostalaby ona wykryta na zdjeciach?

    Dodam "wyniki" moich dzisiejszych "badan" - szyjka jest wysooooko, ledwo moglam ja dosiegnac srodkowym palcem, jest mocno przesunieta w lewo, twarda i chyba zamknieta, chociaz odczulam otwor na srodku. Sluz jest metny, nierozciagliwy, wiec nieplodny z tego co wiem - czy wiec szyjka nie powinna byc nisko? Czy kobieta z nieregularnym cyklem miesiecznym moze miec rozne wariacje jak chodzi o sluz i pozycje szyjki? na czym powinnam sie wiec opierac, zeby ustalic dzien owulacji?
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeApr 28th 2007
     permalink
    Nieregularnośc cyklu nie ma związku z budową wewnętrzną.
    Czy mogę z powyższego opisu wywnioskować, że jeszcze ngdy nie byłaś u ginekologa i nie robiłaś cytologii?! To najwyższy czas!
    Jeśli jednak u ginekologa bywasz regularnie - to ów lekarz powiedziałby Ci o wadzie w budowie. A przynajmniej powinien.
    Co do okresu niepłodności - nie wiesz, czy jesteś przed, czy po owulacji - przed owulacją szyjka się unosi a po owulacji szyjka schodzi niżej ale nie dzieje się tak natychmiast, tylko stopniowo. Mnie czasem unosi się już na 4-5 dni przed i opadadopiero 3-4 dni po wzroście temperatury. A czasem dieje się to z dnia na dzień - na to nie ma reguły.
  3.  permalink
    Nie, nie bylam u ginekologa, najwyzszy czas isc :oops:
    Wydaje mi sie, ze nie jestem po owulacji, w tym cyklu wprawdzie mialam juz sluz wskazujacy na szczyt objawow sluzu, ale z drugiej strony skoro okres sie spoznia, to owulacji nie bylo, bo cykl jest nie zakonczony... Ehh to jst za trudne przy moich nieregularnych cyklach ;/ Musze isc do ginekologa jak najszybciej.
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeApr 28th 2007 zmieniony
     permalink
    Do obserwacji śluzu dodaj mierzenie tempki i będzie wszystko jasne.
    Śluz sam w sobie informuje o zbliżającej się owu - a nie o tym, że ona się odbyła w 100%ach.
    Jak zaczniesz, t już będziesz miała obraz tego, co dzieje się w Twoim organiźmie.

    Poczytaj tutaj: http://www.npr.prolife.pl/metoda_podwojnego_wskaznika.htm />
    Do ginekologa owszem, jak najszybciej...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeApr 29th 2007
     permalink
    Jeśli masz zapis śluzu albo szyjki, to weź ze sobą do lekarza. Powinien mu się przydać.
    --
    • CommentAuthorKama83
    • CommentTimeApr 29th 2007
     permalink
    Mary ja mam dosc długie, znaczy jak zakladam to sa srednie ale one szybko rosnal. a ze mam krotkie paluszki to im dluzsze to palec sie wizualnie "wyciaga". wczoraj jeden mi sie zlamal wiec "poszperalam" intensywniej :) po slubie mam zamiar je sciagnac chyba ze barzo krotkie sobie zrobie.
    Zmierzylam linijka :) od samego poczatku paznokcia do konca mam 18 mm.
    --
    •  
      CommentAuthorAtis
    • CommentTimeApr 30th 2007
     permalink
    Hm... ja chyba tez powinnam wybrać się do gina, tak kontrolnie...
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeApr 30th 2007
     permalink
    Kama, mniej więcej takie sobie zrobię :)
  4.  permalink
    Kolejne pytanie :) Nadszedl okres - czy otwierajaca sie szyjka macicy przed okresem nie jest czyms dziwnym? :| Z tego co wyczytalam powinna sie wlasnie zamykac, a cykl byl dlugi...
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeMay 1st 2007
     permalink
    Szyjka przed okesem musi sie otworzyć i przygotować na miesiączkę. Inaczej krew nie miałaby którędy wypłynąć.
  5.  permalink
    Jest coraz lepiej, robie postepy :P Dzis bez problemu znalazlam szyjke, jest nizej, miekka i otwarta - rozpulchniona (podejrzewam, ze to sprawka okresu :P)
    Dziekuje wam wszystkim za pomoc (a pomagacie bardzo w tych moich pierwszych krokach z NPR :) ) i jezeli bede miala jeszcze jakies watpliwosci, bez zastanowienia napisze ;)
  6.  permalink
    Hmm jeszcze was pomecze ;)
    Jak to jest... Szyjka jest zamknieta i twarda, kiedy jest nisko, a otwarta i miekka, kiedy wysoko? Tak to jest wszedzie opisane... A ja mam na odwrot :P Kiedy sie otwiera, jest nisko i miekka, kiedy sie zamyka, idzie do gory i twardnieje. Czy jest taka zaleznosc, ze jak u gory to miekka a na dole to twarda? Moze to indywidualna sprawa zalezna od organizmu kobiety?
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMay 2nd 2007
     permalink
    To nie jest indywidualna sprawa. Inaczej nie można by ustalić reguł badania.
    Unoszenie szyjki w czasie płodnym jest związane z przyjmowaniem pozycji bardziej "zwiększającej" prawdopodobieństwo dostania sie do środka nasienia. Szyjka jakby zajmuje pozycje na końcu kanału rodnego, przy sklepieniu pochwy, czyli tam, gdzie jest wytrysk nasienia. W naturze wszystko jest nastawione na przetrwanie, nic nie dzieje sie bezcelowo.
    Może coś z badaniem jest nie tak? Pora, pozycja?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
  7.  permalink
    Pora jest zazwyczaj ta sama, pozycja... probowalam roznych ;) Mozliwe, ze za krotko sie badam i nie wyrobilam sobie jeszcze dobrego wyczucia kiedy jest nisko, a kiedy wysoko :)
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeMay 3rd 2007
     permalink
    To jeszcze zależy jaka to pora - np są pewne pory dnia, w których nieależy badać,, np - nie zaraz po wstaniu z łóżka, wtedy szyjka zawsze będzie miękka - podobnie dzieje się tuż po kąpieli.
  8.  permalink
    w tym cyklu zaobserwowałam już u siebie szczyt szyjki, ale wygląda na to że po przejściowym zamknięciu się i spadku znów uniosła się wysoko, stała się miękka i się otworzyła, hm.. ciekawa jestem co powoduje przedłużenie czasu płodnego, i mam nadzieję że dobrze ją obserwuję :wink:
    zapraszam do zerknięcia na mój cykl :smile:
  9.  permalink
    ngL... Ja wlasnie mialam miekka mierzac wieczorem, a nastepnego dnia srednio-twarda, mierzac wieczorem podczas kapieli :O Czyli gdybym sie nie kapala, szyjka bylaby twarda? Zmierze dzisiaj wieczorem i porownam co mi z tego wyjdzie :P
    • CommentAuthormaja83
    • CommentTimeMay 3rd 2007
     permalink
    A ja jednak mam nadal problem z określaniem wysokości szyjki ;(( a jest mi to bardzo potrzebne, gdyż co kilka dni aplikuję lactovaginal, który zakłóca mi obraz śluzu.. byłam u lekarza (prywatnie), który mnie prawie wyśmiał, kiedy powiedziałam mu o moim "problemie", gdyż wg niego NIE JEST MOŻLIWE, ABY SZYJKA SIE TAK ZACHOWYWAŁA, w końcu ma tyle lat praktyki.. Prawie się z nim pokłóciłam.. Może wy znacie lekarza, który jest dobry "w tych sprawach" i jest z rejonu woj. opolskiego??
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 3rd 2007
     permalink
    Skorpionka zna dobrego lekarza z woj. opolskiego. Odezwij się do niej.
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeMay 3rd 2007
     permalink
    Gosiu - MOżLIWE, że byaby twarda, bo tego się nie dowiemy - jednak nie brałabym pod uwagę obserwacji z czasu kąpieli, po prostu.
    Ja zauważyłam, że niezależnie od tego jaką mam szyjkę między 16 a 18 (tak badam) to w kąpieli, zaraz po wstaniu i po północy - zawsze jest miękka.
    Maja - jak dla mnie, to lekarz jak z koziej d.. trąbka pod względem NPR. Moja szyjka achowuje się dziwacznie zależnie od pory dnia - dlatego jest prikaz, by badać o jednej porze. I tyle.
  10.  permalink
    Okej, pewnie masz racje :)
    Bede badac dalej i pod koniec cyklu zobaczymy co mi z tej ukladanki wyszlo ;)
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeMay 10th 2007
     permalink
    fajną grafikę znalazłam w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Cervix_checkup.svg
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMay 10th 2007 zmieniony
     permalink
    hm ale to nisko wysoko to tez pojecia wzgledne, sama mi ngl tlumaczylas, ze "Wysoko tzn ze jest odchylona w tyl" a ni ze latwo do niej siegnac, a nisko tzn ze jest "na wprost palca", a nie ze jest daleko od wejscia do pochwy..
    ja mam tylozgiecie macicy i wtedy ta wedrowka jest inna w sensie blisko-daleko.
    • CommentAuthormaja83
    • CommentTimeMay 10th 2007
     permalink
    egh.. te tyłozgięcie :confused:

    Słyszałam, że szyjka wraca do prawidłowego ułożenia po 1 naturalnym porodzie. Czy to prawda? Jak to wygląda w praktyce?
    --
    • CommentAuthormaja83
    • CommentTimeMay 16th 2007
     permalink
    Muszę się pochwalić :bigsmile:

    W końcu czuję różnicę w położeniu - obserwuję się 5 cykli - to dla mnie sukces, bo się już załamywałam, że nie dam rady się nauczyć wyczuwać położenia mojej szyjki!!!!! :bigsmile: Dzięki Fiufiu :wink: to także twoja zasługa - link powyżej :bigsmile::cool::wink:
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMay 16th 2007
     permalink
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.