Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 5th 2014
     permalink
    Ano miałam ogórki kupione jednorazowo (czy tego samego gatunku wszystkie to nie wiem, aż tak się nie znam :wink: ale wyglądały podobnie).
    No i jest tak, że w słoiku jakieś 2 są smaczne i twarde - reszta miękka i pustawa w środku.
    Może były pomieszane a my tego nie zauważyliśmy?

    Nie wiedziałam, że jaśniejsze są lepsze. Thx.
    --
    •  
      CommentAuthorOlenka01
    • CommentTimeNov 5th 2014
     permalink
    Mimo że od jednego dostawcy to mogły byc w róznych dniach zbierane. Czyli jedne troche świeższe inne troche starsze. A kilka dni zrobi rożnice, wystarczy że pogoda się zmini, mniej lub więcej wody będzie zimniej cieplej. I efekt właśnie taki.
    -- []
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 5th 2014
     permalink
    Mangaa ciesz sie ze nie smierdza gownianka. Moja tesciowa ktoregos roku kupila takie "podrasowane" i jak otworzyla sloik to malo nie zeszlismy ze smrodu; potem sie okazalo ze cala seria sloikow z 15sztuk taka byla, na szczescie miala daty na sloikach i wiedziala ktora porcja do wywalenia. Jak sie potem okazalo niektorzy rolnicy wypuszczaja szambo na pola w ramach nawozow :devil::devil::devil:
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 5th 2014 zmieniony
     permalink
    Nie słyszałam aby wypuszczali szambo na pola uprawne. Najczęściej na łąki nieuzytkowe albo do lasu... Mało który rolnik ryzykuje. Ewentualnie pola nawoza obornikiem ale to też raczej łąki....
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeNov 6th 2014
     permalink
    MrsHyde: Jak sie potem okazalo niektorzy rolnicy wypuszczaja szambo na pola w ramach nawozow


    ale jest zakaz bo w odchodach mogą być/są pasożyty i inne syfy
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 6th 2014
     permalink
    to ze jest zakaz a to co robia niektore delikatnie mowiac zlamasy to inna historia
    po nitce do klebka mozna dojsc jakie praktyki maja niektorzy rolnicy, ale mysle ze ten u ktorego tesciowa kupowala dostal odpowiednia laurke od klientow bo juz na rynku u nas w miescie sie nie pojawia
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 6th 2014
     permalink
    Nie no obornik to insza kwestia, nasza budowa jest obok pól uprawnych i niestety czasami zajeżdża... Tak jak ostatnio jak z Małą się wybrałam na spacer do naszego domku.
    Świeżo wywalone. bleh:/

    No ale to nie jest stosowane na łąkach tylko pod uprawę. Wyrzuca się w innym czasie oczywiście niż jest sianie/sadzenie więc luz. To się zdąży przeżreć i w sumie jest to najlepsza odzywka azotowa do ziemi jaka może być. :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 6th 2014
     permalink
    Hyde Ja tam nie słyszałam aby ktoś szambo bs pole wylewal.... a tak jak pisałam Mamy da rodzinę na Warmii, którzy prowadzą nie małe gospodarstwa i raczej nikt tak nie robi... we wsi prawie wszystko się widzi...
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeNov 6th 2014 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny jak polecacie przyrządzić makaron ze szpinakiem i łososiem? Kupiłam świeżego łososia, ale nie wiem jak go dobrze przyprawić i takie tam, żeby było to dobre danie również dla mojego synka...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 8th 2014
     permalink
    CIASTO MIĘTOWE

    2,5 szkl maki
    1,5 szkl cukru
    30dag masla (82%)
    20dag czekolady deserowej drobno pokrojonej
    6 jajek
    4 jablka starte na tarce z duzymi oczkami
    1 cukier waniliowy
    4 lyzeczki proszku do pieczenia
    10torebek miety ekspresowej (wysypac susz z torebek)

    maslo utrzec z cukrem i cukrem waniliowym, dodawac po 1 jajku dokladnie ucierajac, dodac make z proszkiem do pieczenia i sucha miete
    zetrzec jablka, dodac pokrojona czekolade i wszystko wymieszac

    piec 60minut w temp 160stopni - 2 blaszki keksowe
    mozna zrobic polewe czekoladowa ale i bez jest pycha (zaznaczam pycha tylko dla fanow miety!!)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 8th 2014 zmieniony
     permalink
    MUFFINY Z BUDYNIEM (wersja dyniowa badz marchewkowa)

    1,25 szkl maki pszennej (daje pelnoziarnista pszenna, z inna nie probowala)
    2 lyzki kakao (mozna zrobic bez - wole - ale wtedy trzeba dac 0,25szkl maki wiecej)
    1 lyzeczka proszku do pieczenia (plaska,niepelna)
    1/3 lyzeczki sody
    1/2 szkl cukru (moze byc brazowy)
    1 lyzeczka przyprawy do piernikow
    1/2 lyzeczki cynamonu
    2 jajka
    1/2 szkl oleju
    szklanka purre dyniowego/marchewkowego (starte na drobnych oczkach na jarzynowej, wole niz na mazie)

    nadzienie: 1/2 budyniu waniliowego (ja robie tego na 3/4l mleka) ugotowanego wg przepisu i przestudzonego

    wymieszaj w misce skladniki suche, w kubku rozmieszaj jajka i olej, wlej do suchych, dokladnie rozmieszac a na koniec dodac tarta dynie/merchewke

    do foremek wlozyc na dno po lyzce ciasta dyniowego, na to na srodek polozyc kleks budyniu (daje lyzeczke od herbaty jak da sie za duzo to muffiny 'wybuchna') i znowu lyzke ciasta dyniowego. piec w nagrzanym piekarniku w temp 200* przez ok 25min. mozna polac czekolada ale dla mnie to juz zbedny dodatek
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeNov 10th 2014
     permalink
    hej
    Szukam dobrego przepisu na farsz do bulek z pieczarkami. Jest ich mnostwo, od najprostszych do tych z mnostwem skladnikow.
    Nie ukrywam ze najbardziej bylabym zadowolona gdyby ktoras z gorzowianek znala sekret slynnej budki ze wspomnianymi buleczkami. :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeNov 12th 2014 zmieniony
     permalink
    Manga ja ogorki kupiłam w 3 miejscach. Puki co sa dobre. Daję dużo gorczycy i chrzanu bo podobno wtedy sa twarde.

    I faktycznie mogly być mieszane
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 12th 2014
     permalink
    Aaa, my nie daliśmy chrzanu bo nie mogłam dostać.
    Dzięki!
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 12th 2014
     permalink
    mangaa: my nie daliśmy chrzanu bo nie mogłam dostać.

    bylo powiedziec, bym ci wyslala bo probuje go kolejny rok wytepic i ni ch..., odrasta systematycznie - na grzadce z rhododendronami wykopalismy chrzan w kolano i w tym roku agrowloknine wysadzil :devil:
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 12th 2014
     permalink
    hahah Hyde no widzisz, następnym razem jak nie znajdę w sklepie to nie kupuję ogórków i czekam na chrzan od Ciebie :D
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 12th 2014
     permalink
    Hyde to Ja poproszę korzenie do nasadzenia.... pokryje koszty wysyłki. ...
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeNov 14th 2014
     permalink
    Święta się zbliżają ;-) i postanowiłam PIERWSZY RAZ W ZYCIU z moja małą kuchareczką zrobić pierniczki - takie do powieszenia na choinkę, prezenty itp. ;-) Wiecie - takie cieniutkie, smaczne, ozdobione.
    No właśnie.... i nie mam pojęcia jak, na co zwrócić uwagę.
    Macie jakies sprawdzone przepisy, metody?
    Przed czym się uchronić, żeby było smacznie, ładnie i łatwo do wykonania ?:devil:
    --
  1.  permalink
    Ul_cia: Macie jakies sprawdzone przepisy, metody?

    Ulcia, popatrz na moich wypiekach. Na takie puchate, do jedzenia to moje ulubione są z ciasta na piernik staropolski (dojrzewający, więc trzeba już teraz zagnieść ciasto)
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeNov 14th 2014
     permalink
    Szczerze, nie ma ideału uniwersalnego, zwykle najsmaczniejsze nie nadają się na choinkę, a takie co się fajnie formują, są twarde i wyglądają dobrze na choince - nie są jakieś super w smaku ;) ja zwykle robię dwa rodzaje, pyszne miękkie do jedzenia i twarde, wytrzymałe na choinkę :-)
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeNov 14th 2014
     permalink
    O! To niegłupi pomysł!
    I dobrze, Ceri, że powiedziałaś, że to już należy rozpocząć produkcję!
    --
  2.  permalink
    No własnie ja takie do jedzenia robię z tego przepisu- część nadziewam marmoladą wiśniową. Bardzo, bardzo lubię ten przepis, robię i pierniczki i piernik, bo wychodzi naprawdę pysznie- takie mocno aromatyczne, "przegryzione".
    A takie na choinkę czy na prezenty to też robię z moich wypieków- albo przepis I albo II. te wystarczy robić na 2tyg przed świętami - można i później, bo na choinkę nie muszą mięknąć.
    A- no i dla mnie podstawą jest zrobienie własnej przyprawy do piernika, kupuję składniki, mielę w młynku i zamykam w szczelnym słoiku. Nie ma porównania z kupnymi przyprawami.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 14th 2014
     permalink
    Ulica w wolnej chwili wstawię swoje dwa sprawdzone przepisy, które robie rok-rocznie

    Treść doklejona: 14.11.14 18:38
    Elena te twarde daj do pudełka (metalowe lub plastikowe), wrzuć połówkę jabłka i będą mięciutkie. Moje po upieczeniu tez są twarde jak skala...

    Treść doklejona: 14.11.14 18:41
    Dziewczyny a Ja robię Rogaliki, którymi zachwycam się u kuzynki. Może wyjdą. Jak na razie ciasto odpoczywa we wodzie zimnej... powinno wypłynąć do góry nie chce buuu.
    Nadmiar zamraża a jak goście przychodzą to 30 sekund w mikrofalowce i są do jedzenia.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 15th 2014
     permalink
    Szybkie pierniczki z tego przepisu nadaja sie do jedzenia prosto po pieczeniu, a co najwazniejsze sa pyszne. Ja je robie od kilku lat w sumie zawsze na ostatnia chwile na szkolne wigilie

    Ulcia a jakbys miala ochote upiec piernik to rok temu wrzucalam przepis mojej mamy, jeszcze nie bylo osoby ktora by sie zawiodla ;)

    Cerka - mozesz podac co dokladnie kupujesz do tej przyprawy? bo ja kurcze tylko jedna gotowa znalazlam "smaczna" (firma konkret) i problem mam bo nigdzie jej dostac nie moge
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeNov 15th 2014
     permalink
    MrsHyde - właśnie wczoraj je wyczaiłam w internecie i zastanawiałam się czy dobre, jak mówisz, ze tak - to robię!
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 15th 2014
     permalink
    Coraz blizej swieta...
    i w sumie nie wiem gdzie to wrzuciic ale pomysl mi bardzo przypadl do gustu - sposob wykonania krok po kroku TUTAJ

    dsa
  3.  permalink
    MrsHyde: Cerka - mozesz podac co dokladnie kupujesz do tej przyprawy?

    Daje się korę cynamonu, suszony imbir, kardamon, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, goździki i pieprz. Dokładny przepis jest na moich wypiekach, trzymam się podanych proporcji. My sporo pieczemy, więc od razu robię z dwóch porcji i zamykam w szklanym słoiku, takim z uszczelką.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 16th 2014
     permalink
    czy ktoras z was robila kiedys pierogi pieczone?
    bardzo mi smakowaly PIECUCHY - pierogi z pieca - w pierogarni Stary Mlyn i tak sie zastanawiam jakie by tu ciacho trzeba bylo zrobic zeby pierogi upiec; te z mojego 'stalego' przepisu gotowane sa pycha ale upieczone w piekarniku pozostawiaja wiele do zyczenia
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 16th 2014
     permalink
    Hyde nie wiem na czym polegają pierogi pieczone ale my domu te ugotowane dajemy na patelnie i smażymy aż ładnie się zarumienia.

    Treść doklejona: 16.11.14 18:36
    Hyde w tym roku testuje Twoje pierniczki :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 16th 2014
     permalink
    Ladybird76: ugotowane dajemy na patelnie i smażymy aż ładnie się zarumienia.

    no to mi zupelnie o cos innego chodzi, przede wszystkim zdrowszego :)

    piecuchy wygladaja tak (jadlam w Pierogarni Stary Mlyn we Wroclawiu i baaaardzo mi smakowaly)
    dsa
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 16th 2014
     permalink
    Aaa wiem co.... ale nie robilam...
    •  
      CommentAuthorOlenka01
    • CommentTimeNov 16th 2014
     permalink
    Hyde, a ciasto było drożdżowe?
    -- []
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeNov 18th 2014
     permalink
    Dziewczyny, czy ktoras z Was robila kiedys ciasto na parze ?
    Wczoraj widzialam takie w progrmie cuisine+ ( kuchnia + ), i sie zastanawiam czy faktycznie nie wychodza zakalce ?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 18th 2014
     permalink
    Ja tylko znam kluski na parze tzw buchty
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeNov 18th 2014
     permalink
    Ja robiłam na parze (w parowarze) babkę, biszkopt i muffinki. Wszystko wyszło (biszkopt najlepiej, muffinki mi nie smakowały) ale trzeba liczyć się z tym, że ciasta nie będą puchate jak bułeczki, bo w końcu to rodzaj gotowania, nie pieczenia :) Jak ktoś jadł babkę gotowaną to właśnie taką konsystencję mają parowarowe ciasta.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    Ne wiem czy to pytanie na TTEN wątek - jak nie, to mnie wyrzućcie i zaproponujcie coś ;-)))
    W tym roku robię Wigilię dla rodziny
    Chciałabym jakos mega fajnie przygotować stół. Ale nie chciałabym na to wydać kupę kasy - w sensie miliona ozdóbek, wymyślnej zastawy itp.
    Mam białą zastawę - właśnie po to aby do wszelkiej okazji pasowała ;) ...
    Czy macie jakies inspiracje, pomysły, zdjęcia, własne sprawdzone sposoby?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    Mangaa moim zdaniem to fajny temat na NOWY temat
    zakladaj, tez chetnie wymienie sie pomyslami a moze dziewczyny powrzucaja swoje dekoracje stolow swiatecznych czy imprezowych
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    MrsHyde - ja? :cool:
    Ale w sumie dobry pomysł na wątek - zakładam - jak się nie utrzyma, to trudno ;)))
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    No Hydzia nas pokićkała :D
    Ale również jestem ZA! :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    Mangaa tak się przyglądam i myślę sobie, ze w sumie mamy podobne awatary :tooth::crazy::crazy::crazy:
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    :rolling::tooth::tooth:
    Ulcia rozwaliłaś mnie. :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    Moja ciotka robi pierogi z ciasta drożdżowego i smaży je na patelni na niewielkiej ilosci tłuszczu, ale myślę, że i w piekarniku swobodnie można je upiec.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    MyAngel a skombinowalabys mi przepis?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 19th 2014
     permalink
    Hyde ciekawa jestem czy z przepisu jaki znam na pierożki można byłoby z nich zrobić takie o jakie pytasz. Obecnie robie je na słodko ale bez dodatku dżemu i cukru można byłoby zrobić z farszem np z kapusta i grzybami :)
    •  
      CommentAuthorOlenka01
    • CommentTimeNov 19th 2014 zmieniony
     permalink
    30dag mąki
    1 łyżka masła
    2 gramy cukru
    3 żółtka
    1 śmietana
    2 dkg drożdży
    To stary przepis mojej babci na kapuśniaki, ale myśle że można spokojnie użyć i innego farszu. Taki wyjątkowo ubogi ten przepis, ale to z notatek taty, ktory mial więcej w głowie niz pisal na kartce... śmietana z tego co pamiętam gęsta zawsze była.
    Teraz jak znalazlam to aż mam ochote je zrobic:) Może coś wyjdzie... kiedyś co wigilie były na stole. Przepyszne!:bigsmile:
    -- []
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 20th 2014
     permalink
    MrsHyde: MyAngel a skombinowalabys mi przepis?

    Załatwię, dziś idę do mamy, ona posiada.

    Treść doklejona: 20.11.14 14:34
    Hyde dzwoniłam do ciotki, ona robi "na oko", ale powiedziała mniej więcej jakby to zrobiła.
    Cisto drożdżowe:
    3 szkl. mąki
    1 szkl. ciepłej wody
    25g drożdży
    1 łyżeczka cukru (cukier z drożdżami i odrobiną wody - odebrać trochę od tej szklanki z przepisu- utrzeć)
    sól do smaku
    łyżka roztopionego masła
    Wszystko wyrobić by było plastyczne, w razie potrzeby dodać mąki lub wody, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Później odciąć kawałek, rozwałkować, wycinać kółka szklanką, włożyć farsz (ona najczęściej daje farsz do ruskich, ale można co się chce), skleić i smażyć z dwóch stron do zrumienienia na rozgrzanej patelni z tłuszczem. Nigdy nie piekła, ale ja myślę, ze też można.
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeNov 20th 2014
     permalink
    Dziewczyny czy 4 tygodnie na piernika dojrzewającego wystarczą?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 20th 2014
     permalink
    Dii tak. Tata kiedyś robił takie pierniczki i pamiętam jak ciasto leżakowalo bez końca. ..

    Treść doklejona: 20.11.14 22:21
    A w temacie świat czy któraś ma jakiś dobry przepis na karpia poza tym w galarecie:sad: bo nie znoszę.
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 21st 2014 zmieniony
     permalink
    Przepis na prosty chlebek razowy ze strony Moje wypieki.
    Taki mi wyszedł :wink:
    http://28dni.pl/pictures/2348208.jpg
    http://28dni.pl/pictures/2348213.jpg
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeNov 21st 2014
     permalink
    MyAngel - piękny! idealny wręcz :)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.