Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 4th 2015
     permalink
    dziewczyny a macie moze pomysl jak zrobic dip (chociazby do warzyw) jak nie moge nabialu a majonezu bym nie chciala uzywac??
    chodzi mi szczegolnie o jakis czosnkowy czy koperkowo-ziolowy
    •  
      CommentAuthoritlina
    • CommentTimeFeb 4th 2015
     permalink
    Moze nie dip, ale taki sos np do salatek to ja robię tak: 3 lyzki wody, 3 lyzki oliwy, ziola, ewent. koperek, czosnek itd wg uznania
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeFeb 4th 2015
     permalink
    MrsHyde to może coś na bazie ketchupu albo sosu pomidorowego?
    --
  1.  permalink
    salsa? guacamole? :)
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeFeb 4th 2015
     permalink
    Albo musztardy-tylko tu już nie poszalejesz aż tak :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 4th 2015
     permalink
    Ale mi chodzi o taki dip do maczania surowych warzyw do schrupania.
    Zastanawiam sie cxym mozna jogurt czy majonez zastapic.
    Za salsa nie przepadam, guacamole ujdzie ale bez szalu
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeFeb 7th 2015
     permalink
    Dzasti a mi z górskimi właśnie smakują bo są bardziej kruche i miękkie. ... właśnie jestem po próbach górskich :)
    W najbliższym czasie dodatek żurawina.

    Treść doklejona: 08.02.15 00:15
    Sprawdziłam te nazwy i faktycznie to to samo. Hyde wrzuć przepis bo sama chętnie zrobię Bugaja a nie pamiętam czego ile...
    •  
      CommentAuthormontever
    • CommentTimeFeb 9th 2015 zmieniony
     permalink
    Niedoczytałam.
    A i co przepis to cukier waniliowy...


    https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1482797_854260491283921_7464339777637358682_n.jpg?oh=ae75fb40252e7f51bc8d7060d4aea242&oe=555990B9
    i komentarz:
    autor: Karol Szarpak
    W tym miejscu chciałbym pogratulować branży spożywczej majstersztyku. Naprawdę dymacie nas zawodowo.
    Ale Karol o co chodzi?! Zapyta pewnie teraz każdy.
    A w sumie to o nic, taka błachostka
    Chodzi o cukier wanilinowy, tak, tak spójrzcie dokładnie to nie jest cukier waniliowy a waniliNowy!
    A co to jest wanilina? Organiczny związek chemiczny stosowany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy. Znajduje się w rejestrze NIH niebezpiecznych związków chemicznych. Ma działanie stymulujące mózg dając mylne wrażenie, że coś smakuje lepiej (lepiej niż w rzeczywistości jest).
    A teraz wisienka na torcie, jak najtaniej pozyskać wanilinę? Cytat z Wikipedii żeby nie było...
    "W 2006 roku grupa japońskich badaczy kierowana przez Mayu Yamamoto opublikowała informacje o możliwości wyizolowania z kału bydła domowego waniliny. Wytwarzanie tego związku (używanego w przemyśle spożywczym i kosmetycznym) tą metodą jest tańsze, niż pozyskiwanie go z wanilii"
    Dodam tylko że waniline znajdziecie w większości produktów spożywczych. Teraz niech każdy wnioski wyciągnie sam...
    SMACZNEGO"
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 9th 2015
     permalink
    Ladybird76: Sprawdziłam te nazwy i faktycznie to to samo. Hyde wrzuć przepis bo sama chętnie zrobię Bugaja a nie pamiętam czego ile

    ja robie wszystko na oko, nie mam przepisu na babke ziemniaczana/kartoflaka/rejbak


    montever: 30 lat złudzeń...

    juz jakis czas temu o tym bylo, chyba nawet Bosacka w wiem co jem, wiem co kupuje o tym mowila, w kazdym badz razie ja juz dawno przerzucilam sie na wanilie w lasce, kupuje przy okazji promocji w aledobre chcoiazby, robilam tez domowy waniliowy z przepisu z moichwypiekow
    a jak juz nie mam wanilii to kupuje cukier z prawdziwa wanilia kotanyi, przynajmniej jakies ziarenka wanillii tam sa i w miare normalny zapach
    sda
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeFeb 9th 2015
     permalink
    Ja też używam w Laskach a kupuje w lidl oraz sporadycznie ten wanilinowy
    •  
      CommentAuthorsuszka_
    • CommentTimeFeb 15th 2015
     permalink
    A mi się wydawało oczywiste, że ten cukier to wanilinowy, a nie waniliowy. I serio- dziwi mnie zdziwienie ludzi, że to nie waniliowy, jakby czytać nie potrafili :devil:
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeFeb 15th 2015
     permalink
    suszka_: I serio- dziwi mnie zdziwienie ludzi, że to nie waniliowy, jakby czytać nie potrafili :devil:


    Mnie też. Toż to od x lat jest cukier wanilinowy. Odkąd pamiętam.
    •  
      CommentAuthormontever
    • CommentTimeFeb 18th 2015
     permalink
    _hydro_: suszka_: I serio- dziwi mnie zdziwienie ludzi, że to nie waniliowy, jakby czytać nie potrafili


    Mnie też. Toż to od x lat jest cukier wanilinowy. Odkąd pamiętam.


    Z czytaniem nie mam problemu, nawet tym ze zrozumieniem :wink:
    Moje zdumienie prawdopodobnie wynika z tego, że się utarła ta wanilia w cukrze we wczesnym dzieciństwie jeszcze. W domu, domach ciotek, babć itp. nikt nigdy nie zająknął się nt waniliny. Więc to błąd osłuchany, a mój mózg tej drugiej eNki przez tyle lat nie dostrzegał.
    Ale widać nie jestem w tym małownikliwym czytaniu opakowania z owym cukrem odosobniona... Na tym wątku również jest mnóstwo przepisów z cukrem pseudo-waniliowym.
    W googlach to samo Obrazy dla cukier waniliowy
    a i producenci tych prawdziwie waniliowych zdają sobie najwyraźniej sprawę z tego "czytania schematami"...
    http://mnz.pl/wp-content/uploads/2014/02/cukier-195x300.jpg
    --
    • CommentAuthorTosik
    • CommentTimeFeb 19th 2015
     permalink
    Ja gdy tylko przeczytałam tu na wątku to poleciałam sprawdzić co mam w szafce i mocno się zdziwiłam więc nie jesteś odosobniona :)
    Ale już teraz będę kupować ten cukier z wanilią :p
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeMar 3rd 2015
     permalink
    Gdzie ten przepis na pulpety ze szpinakiem i serem feta (czy cos mi sie popierniczywszy?). Albo co fajnego ze szpinakiem robicie, co nie bardzo warzywnozerne dzieci zjedza?:devil:
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeMar 3rd 2015 zmieniony
     permalink
    :)) Frances - to były pulpety ze szpinakiem i mozarellą ;-)))
    Wrzucasz na patelnię szpinak (dużo, bo bardzo się "kurczy"), masełko, sporo czosnku, smażysz, jak się zredukuje dodajesz starta, czy pokrojona mozarellę - łączysz razem - ser się roztapia.
    Mięso na pulpety przygotowujesz jak na normalne mielone - wg swoich upodobań, a potem bierzesz na rękę trochę mięsa - rozklapujesz na placek ;-), nakładasz porządna łychę farszu - jak przestygnie ofkors - i zlepiasz to mięskiem jak pieroga - i do smażenia, a potem do garnka. Ja nie smażę - wrzucam na wrzący bulion (udaje, ze wtedy ma mniej kalorii ;-)))
    Do tego farszu co Ci zostaje na patelni dodajesz śmietankę, podgotujesz i ziuu do gara - będzie pyszny sosik.
    .
    A właśnie! Wiecie co ja ostatnio zrobiłam? Miałam zrobić te pulpety, ale koncepcja mi się zmieniła, i do planów pasowały mi malutkie pulpeciki - wiec już bez faszerowania. Wiec zrobiłam tak, że na patelni zrobiłam ten farsz (szpinak, mozarella, czosnek - jak to się razem podsmażyło dodałam tej śmietanki) i go zblendowałam. Jezusie! Jaki wyszedł pyszny, aksamitny sos!!!!!
    Potem polewałam tym sosikiem pulpeciki - było pysznie!
    A ponieważ tego sosu mi wyszło po zbóju dużo, to teraz codziennie jem inne wariacje z jego udziałem - fantastycznie się sprawdza np. z samym makaronem - tak jakby tagiatelle, albo spaghetti i ten sos. Matko! To będzie mój numer 1 z sosów do makaronów, kasz, ryżu itp.!
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeMar 3rd 2015
     permalink
    Ul_cia: (szpinak, mozarella, czosnek - jak to się razem podsmażyło dodałam tej śmietanki)

    Jezu uwielbiam ten sos :bigsmile: Już mi sie nie chce bawić w faszerowanie pulpetów, dlatego robię pulpeciki, podsmażam i dorabiam ten sos ze szpinakiem, wrzucam pulpety i w nim duszę, pycha.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeMar 3rd 2015
     permalink
    Dzieki Ulcia, tez pulpetow nie podsmazam:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 3rd 2015 zmieniony
     permalink
    ja ten sos szpinakowy wykorzystywalam na rozne sposoby, ale odkad nie moge nabialu to cierpie bo nie mam pomyslu na opcje szpinakowa
    jeszcze polecam dip szpinakowy, przesmazony szpinak niedbale miksujesz (celowo zeby nie bylo mazia maziowata) z jogurtem naturalnym z duza iloscia pieprzu sola i czosnkiem (nieprzesmazanym!!) , idealny do przekasek chlebowych a nawet imprezowo do chipsow

    aha, wczoraj do potrawki z jarmuzu dodalam kapke mleka ryzowego naturalnego, szalu smakowego nie ma ale mamalyga sie przynajmniej zrobila
    •  
      CommentAuthoritlina
    • CommentTimeMar 3rd 2015
     permalink
    MrsHyde, a Ty od zawsze beznabiałowa? ja od 4 miesiecy ze wzgl. na synka. tez mi brakuje sosow jogurtowych i serów. o matko! a jajka jesz?
    .
    a tak z innej beczki, co robicie dobrego na wielkanoc?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    Itlina od maja mialam ogranicxac bo nasilaly sie ataki astmy i zmiany skorne. Od grudnia calkowicie musialam wyeliminowac bo doszly silne biegunki, bole brzucha, zmiany na dloniach i nogach. Jestem straszna alergiczka ale z nabialowymi walcze od jakiegos roku dopiero. W lutym po zbyt duzej dawce produktow czekoladpwych zeszla mi skora z dziasel i podniebienia. Masakra ogolnie
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    MrsHyde- ja bylam beznabialowa przez prawie rok- Maks mial skaze a ja go piersia karmilam. Pwoem Ci, ze da sie tak pozastepowac, ze nieodczujesz roznicy.
    Po pierwsze to polecam sklepy dla wegan. Ja korzystalam z internetowego evergreen. Nawet sery maja weganskie (czyli bez mleka). A smietanke kokosowa do ubijania wykorzystywalam do tortow bardzo czesto i nikt nawet roznicy nie wyczul. Oczywiscie mleka rosinne (najbardziej podeszly mi ryzowe), smietanka do zupy czy sosow (tu najlepsza bylo owsiana). Normalnie robilam wszystkie rzczy do jedzenia i zastepowalam nabial tym roslinnym.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    Dzasti zdaje sprawe ze sie da ale smak jest jednak inny. Ja kocham nabial i za serek wiejski czy mozzarelle pokroic byn sie dala. Ja mam duze problemy z jedzeniem, wiwlu rzeczy nie tkne ze wzgledu na sam zapach nawet, tofu np skonczylo w smieciach (czesc dania obiadowego rowniez) bo nie bylam w stanie tego zkesc. No i jakby nie bylo ceny na tego typu produkty sa jak z kosmosu. Przy dobrych wiatrach na promo w rossmanie mozna kupic mleko ryzowe za 6zl i to dla mnie jest juz wygorowana cena
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    Nie no smak jest inny, ale nie taki straszny. Powiem Ci, ze tofu jest dla mnie tez nie do dotkniecia, a te produkty jadlam. Oczywiscie nabial jest o wiele smaczniejszy, ale ja sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma. Wiec lepsza smietanka owsiana do ulubionego sosu smietanowego niz nie jesc tego dania. No chyba, ze masz alternetywe zjesc sobie serek wiejscki a potem cierpiec....
    Ja kupowalam te roslinne tylko dla mnie. No chyba,ze placi robilam czy cos innego. Ale tak to do zupy dodawalam sobie inna jemu inna. Tak samo z sosami.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    dzasti gdyby to bylo dla dzieci potrzebne to pewnie bym kupila a tak traktuje to na zasadach zbytku
    czasami zdarza mi sie dodac lyzke smietany do szpinaku czy cwiartke fety, wiem ze potem bede na kiblu siedziala ale daje rade male odstepstwa raz na jakis czas miec
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    itlina: a tak z innej beczki, co robicie dobrego na wielkanoc?


    na sniadaniu jestesmy u mojej mamy ale poniedzialek wielkanocny planujemy u nas takze bede robila po prostu obiad i jakies smakolyki
    tradycyjnie tatar, jakies galaretki, jajka pod rozna postacia a z ciast babka piaskowa i tort w ksztalcie pisanki :)
    •  
      CommentAuthoritlina
    • CommentTimeMar 4th 2015
     permalink
    Ooo :) zrób koniecznie fotkę torta :) u nas obowiązkowo w Wielkanoc oprócz jajek oczywiście ćwikła i biala kielbasa pieczona w prodiżu lub piekarniku. Mmmm
    •  
      CommentAuthorl_ida
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    Dziewczyny pomóżcie. Potrzebuje przepis na chleb/bułki na mące kukurydzianej lub ryzowej bez jajek, mleka i jego pochodnych. Moja mała ma silną alergię pokarmowa a coraz bardziej domaga się "normalnego" jedzenia. Mozecie coś polecić?
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    U mnie nie ma za wiele kombinowania. Dla Nas święta nie wiążą się z udziwnianiem. Sernik, babka wielkanocna, szynka gotowana, biała kiełbasa obowiązkowa, jajka bez kombinowania... no i niedzielny obiad....
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    Ja uwielbiam Wielkanoc, bo to jedzenie jest takie "normalne" bez spinania sie. Salatki, biala kielbaska pieczona, jajka, wedliny. Zawsze szybciej idzie mi przygotowywanie dan Wielkanocnych.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    u nas biala kielbaska i zurek to na sniadanie wielkanocne
    w poniedzialek po prostu dobry obiad
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    Idka a Maja je banana bo nie pamiętam? Mogłabyś spr chlebek bananowy-ja robiłam bez jajka swego czasu i było okej..no ale banan musi być...:confused:

    Treść doklejona: 05.03.15 21:12
    dżasti: Ja uwielbiam Wielkanoc, bo to jedzenie jest takie "normalne" bez spinania sie.


    O tak, pod względem żarcia zdecydowanie wolę Wielkanoc niż Boże Narodzenie-w tym drugim też, są super smaki ale całościowo wolę Wielkanoc...:tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorl_ida
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    Banan nic z tego:( po bananie sypie, daje jej czasem po malutkim kawałku żeby prowokować, przyzwyczajać przewód pokarmowy ale na więcej nie możemy sobie pozwolić.
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    Kurde a na necie na stronach dla alergików nic nie znalazłaś? No ja w ogóle chleba nie piekę więc zero doświadczenia w tym temacie :sad:
    --
    •  
      CommentAuthoritlina
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    Ja tez wole Wielkanoc i ze względu na potrawy i dlatego tez ze to juz taki radosny wiosenny czas, zielono kolorowo na stole. Odnośnie żurku... bo nigdy jeszcze sama nie robiłam, a w tym roku pierwszy raz robie święta u nas dla rodziny.. Ma ktos sprawdzony przepis? Ale nie z torebki żurek, taki prawdziwy na zakwasie.
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    L_ida sprawdź na blogu pinkcake. Sporo tam przepisów bez jajek i mleka.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 5th 2015
     permalink
    żurek to Ja wczoraj miałam i u Nas to takia zwykła prosta zupa kojarzona ze zbierania tygodniowa kiełbasy, że na Wielkanoc się go nie robi.... :) Nigdy nie jest z torebki - ochyda, kupujemy kiszony-zakwas najlepiej swojski :)

    Szynka w święta gotowana samemu musi być. Musiałabym jedynie zrobić jakąś rolade mięsna do chleba... tylko nie schab bo mega suchy dla nas... Może coś z boczku faszerowanego?
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    U nas zurku raczej na sniadanie wielkanocne nie ma. No, chyba ze sniadaie u siostry mojej. Na siadanie sa takie siadaniowe rzeczy plus wlasnie ta kielbaska pieczona, najczesciej w piwie.
    W tym roku Wiekanoc bedzie u nas, zreszta ja juz zapowiedzialam, ze wszystkie swieta sa u nas, bo u nas najwiecej miejsca.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorl_ida
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    Jaheira wielkie dzięki! strona jest super! chleba co prawda za bardzo tam nie ma, ale za to kilka innych bardzo fajnych przepisów, które po lekkiej modyfikacji powinny być ok:)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    Ladybird76: żurek to Ja wczoraj miałam i u Nas to takia zwykła prosta zupa kojarzona ze zbierania tygodniowa kiełbasy, że na Wielkanoc się go nie robi.... :) Nigdy nie jest z torebki - ochyda, kupujemy kiszony-zakwas najlepiej swojski :)

    ani my ani moja mama kielbasy nie jadamy takze akurat takich skojarzen nie mamy :P
    na wielkanoc zur robi mama, sama nastawia zakwas a kielbase kupuje surowa i jak sie zupa gotuje to wyciska z niej takie male kwalki i jakby kulki sa

    Ladybird76: Szynka w święta gotowana samemu musi być.

    to u nas tak jest z domowa szynka ale wedzona, wedzimy u brata lub odplatnie u takiego faceta na osiedlu. Marzy mi sie wedzarka wlasna ale zawsze sa jakies wazniejsze wydatki
  2.  permalink
    ja kiedyś piekłam swoje wędliny, ale jakiś czas temu odkryłam niedaleko maleńki sklepik, czynny zaledwie przez 2 dni przez kilka godzin, gdzie ludzie z Bieszczad sprzedają własnoręcznie wyrabiane wędliny. To jest bajka, ja nie pamiętam tak doskonałego smaku szynki, schabu czy boczku. Bajka.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    fajnie ze masz taki sklep w zasiegu, u nas jest niby jedna wedzarnia "tradycyjna' ale kg szynki kosztuje 45zl i niestety do domowej jej daleko
    ja bardzo lubie smak wedlin wedzonych u brata, rozne drzewa podklada i daje to niesamowity zapach i smak
  3.  permalink
    nieee. takich pseudo tradycyjnych to u mnie jest full
    Tyle,ze to troche lepszy syfek
    • CommentAuthormoly123
    • CommentTimeMar 6th 2015 zmieniony
     permalink
    Moze ma ktos fajny przepis na chleb z automatu do chleba? Bo robie ciagle ten sam i potrzebuje zmiany:-P
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    Woda, oliwa, mąka pszenna 750 + żytnia 800 + pestki (dyni, słonecznika), orzechy włoskie, płatki ziemniaczane (chleb jest wilgotniejszy), zakwas lub drożdże i sól. Można jeszcze dodać ulubionych przypraw, prażonej cebulki, itd - według fantazji.
    Ps. Chleb na zakwasie potrzebuje długiego wyrastania.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    szczypta a pod jakaś konkretną nazwą oni są? mogłabyś się Cś Więcej dowiedzieć ? ehhh aż się poplułam na samą myśl!
  4.  permalink
    Pytasz o tych sprzedawców? Wiem tylko ze prowadzą ośrodek wypoczynkowy Diabla Góra w Bieszczadach
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    Hyde u mnie mój ślubny lubi śląską, podwawelska, gospodarza i inne. . . Poza tym do fasolki po bretońsku idealna !

    Zakwas na żur nie jest trudny ale jak mi się zachce z dnia na dzień to tylko pozostaje kupić i też taki swojski

    Treść doklejona: 06.03.15 21:10
    Szczypta może na necie znajdę !
  5.  permalink
    znajdziesz bo ja widziałam ich stronę. Tylko nie wiem czy jeszcze gdzieś mają punkt sprzedaży

    Treść doklejona: 06.03.15 21:16
    szukaj pod ow diabla góra
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMar 6th 2015
     permalink
    mam ale 0 Wyrobach nic nie ma jak na razie

    Treść doklejona: 06.03.15 21:20
    mam https://m.facebook.com/DiablaGora?_rdr
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.