Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeFeb 18th 2016
     permalink
    Lily, no właśnie taką informację znalazłam, ale boję się, że jak to są jakieś nasadzenia zamiast wcześniej wyciętych to ten przepis ich nie dotyczy. Będę musiała się wybrać i zapytać... Już się cieszę na samą myśl :angry:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeMar 21st 2016
     permalink
    Wpadam z pytaniem: kiedy mogę zrobić trawnikowi dobrze i zrobić wertykulację/aerację? Terraz jest chyba jeszcze za wcześnie?
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 21st 2016
     permalink
    Poczekaj jeszcze 2 tyg:)
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeMar 21st 2016
     permalink
    Lily dzięki za odpowiedź. Poczekam :)
    --
    •  
      CommentAuthorhopefully
    • CommentTimeApr 1st 2016
     permalink
    Dziewczyny, splesnialy mi dwa storczyki, konkretnie mowiac wierzchnie korzenie pokryla plesn, poradzicie cos? :)
    --
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeApr 3rd 2016 zmieniony
     permalink
    Witam ogrodniczki :) dołączam do tematu, gdyż z mężem kupiliśmy nie dużą działkę niedaleko mieszkania.. Kiedyś jak mieszkałam na wsi to zajmowałam się intensywnie ogrodnictwem..po dłuższej przerwie trzeba w końcu wrócić do tych przyjemności:)


    Te spleśniałę korzenie bym chyba poprostu obcięła, myślę żę można też znaleźć w ogrodniczym jakieś specjalne preparaty, trzeba zabezpieczyć kwiata, żeby pleśń nie poszła dalej
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 3rd 2016
     permalink
    dziewczyny czy wy czyms spryskujecie rhododendrony na poczatku sezonu? liscie mam wrazenie ze sa troche "trafione"
    na razie to sie boje nawet podlac bo u nas w nocy po -4stopnie jeszcze ale widze ze liscie mocno oklapniete i krzaki beda potrzebowaly zasilenia wiec zastanawiam sie czy cos oprocz Magiczna SIla Substrala kupowac ??
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeApr 5th 2016
     permalink
    Wiosna :heartbounce:

    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 6th 2016
     permalink
    Ul_cia: Wiosna :heartbounce:

    Pięknie!
    Mam magnolię na ogródku działkowym - dopiero ma paczki, ale już powoli się rozchylają. Może dlatego jeszcze nie kwitnie, bo rośnie na przeciągu?
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeApr 6th 2016
     permalink
    u nas też wieje bardzo i magnolia do rozkwitu to ma co najmniej 3 tyg
    wogóle padło nam chyba z 20 sztuk tuj
    szkoda ich bo to takie 180-200cm;/
    zrobiłam oprysk na grzyby podsypałam przeciw brązowieniu damy im trochę czasu może odżyją....
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeApr 6th 2016
     permalink
    Ja mam 3 Magnolie - 2 kwitną zawsze tak szybciutko (tez niestety w przeciągu rosną), a jedna dopiero wtedy, jak te juz skończa - rózne odmiany (ale nie pamietam jak sie nazywają).
    Ale Wiśnia Piłkowana jest tez już na przededniu kwitnienia - i nie moge się doczekać, bo bedzie obsypana cała różowym kwieciem :)
    --
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeApr 9th 2016
     permalink
    Z mężem w zasadzie dopiero kupiliśmy działkę..Ciekawa jestem co tam rośnie, chciałam zasadzić jakieś ładne krzewy, ale mam się jeszcze wstrzymać :P
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 12th 2016
     permalink
    ostatnio narzekalam ze jakos te nasze badyle slabo rosna, ze 2lata a nic nie uroslo i co?? i dzisiaj mi fb przypomnial zdjecie sprzed 2lat takie po obsadzeniu i dopiero teraz widze jaka roznica :)
    kora niestety stracila na kolorze, trzeba bedzie dokupic i dosypac ale mam opory zeby Milka sie na czerwono nie ufarbowala

    aafs
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 13th 2016
     permalink
    [quote=MrsHyde][/quote]

    podsypalabym tzn nawiozla typowym do rododendronów nawozem....

    Treść doklejona: 13.04.16 22:15
    hyde, a nie myslalas o trawach w te puste luki aby nadac lekkosci tej rabacie?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeApr 14th 2016 zmieniony
     permalink
    Kupiłam w Biedronce sadzonki krzewów ozdobnych po 4,99 zł za sztukę. Ciekawe czy się przyjmą.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 14th 2016
     permalink
    Lady mi sie trawy nie podobaja, zreszta niby jest gruba agrowloknina ale i tak chwasty wylaza, w tej wersji na szczescie w miare latwo je wyrywac

    a co do rododendronow to rdza na lisciach od typowego nawozu nie zlezie, musze specyfik jakis specjalny podjechac i kupic
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 18th 2016 zmieniony
     permalink
    HYDE jak patrzę na twoje ogrodzenie i granice z.sąsiadem cieszę.sie.jak nie wiem co ze mam betonowy płot ze wszystkich stron:-) sąsiadów mam fajnych ale cenię sobie te swoją sferę prywatności:-)

    Obecnie bede sadziła 17 świerków serbskich (5 już jest), 45 thui aureospicata nasadzenia wysoki i szpalerowe i 22 szmaragdy :-) aby zasłonić ogrodzenie. Może uda mi się jeszcze uzupełnić rabaty w tym roku....Na razie tło :-)
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Pytanie troche z innej beczki. Macie w ogrodach swych "plac zabaw" dla dzieci? Chodzi mi o taki "kombajn" razem zjeżdżalnie, piaskownice, i huśtawkę. Jeżeli tak - to mozecie polecić gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Ladybird76: cieszę.sie.jak nie wiem co ze mam betonowy płot ze wszystkich stron:-)

    no widzisz, a ja za doplata bym takiego ogrodzenia betonowego nie chciala i nie dlatego ze mam malenka dzialke ale zwyczajnie mi sie nie podobaja
    zreszta po to wyprowadzilismy sie z bloku zeby miec odrobine swobody a nie sie zabetonowac (a przy dzialce 12.6x36m to nawet plot lamelowy by nas zapuszkowal)
    swoja droga w wielu krajach w ogole plotow nie maja i nikt nikomu nie przeszkadza
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Ulcia my w tym roku Mirze zrobliśmy plac zabaw. Piaskownica z allegro, kupiliśmy najtańszą, kilka deseczek brakowało w zestawie, ale B. dorobił sam. Polecam już impregnowaną, my musimy sami to robić. Huśtawkę i podejście do zjeżdżalni B. robił sam (tzn podejścia jeszcze nie zrobił, huśtawka wyszła ok, więc w tym temacie nie pomogę. Ostatnio widzieliśmy w OBI, ale była taka mizerna, z cienkich pali. Czekamy na dobrą pogodę i matka ma nadzieję na relaks z książką w ogródku :D

    Treść doklejona: 21.04.16 07:38
    Aaa i pytanie odnośnie trawnika. Zrobiliśmy wertykulację, nawieźliśmy, dosypaliśmy ziemi i nasion trawy. Ile czasu musimy czekać zanim będzie można na trawę wejść?
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Dziewczyny, szybkie pytanie - truskawki w doniczce to co ile trzeba podlewać? Kupiłam sadzonki, póki co są w domu, bo na zewnątrz zimno, ale nie wiem ile to to musi wody chłeptać...
    --
    •  
      CommentAuthorartystka80
    • CommentTimeApr 22nd 2016
     permalink
    My kupiliśmy gotowe dwie hustawki z domkiem na gorze, do tego dokupilsmy zjezdzalnię w LM.Zestaw był zaimpregnowany do pomalowania na kolor.Pod zjeżdżalnią jest malutka piaskownica ale jej nie używamy zdecydowaliśmy się na zamykaną z allegro bo sąsiedzi mają koty.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 29th 2016
     permalink
    Hyde zmienilabys zdanie przy 2 tys m2 terenu (dobra 1890m2 dokladnie) gdzie z jednej strony las, z drugiej strony potezny zalesiony ogrod sasiada oddzielony wczesniej pasem zieleni szerokim na okolo 1w metrow, a w niedalekim sasiedztwie domy - niska zabudowa plus z jedej strony tescie i firma :)

    Jeszcze troszke, a betonowego plotu widac nie bedzie bo serby czy tez aureospicaty i szmaragdy mam nadzieje, ze go zaslonia. Stac bedziemy posrodku dzialki otoczeni zielenia, a nie budynkami sasiadow :)
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeMay 13th 2016 zmieniony
     permalink
    Kurde wiem, że to nieładnie się chwalić ale muszę :tongue: Ogarnął mnie w tym roku jakiś szał roślinny i z zabiedzonego brzydkiego balkonu zrobiłam sobie kawałek ogródka :D:D:D I jestem taka szczęśliwa, jakbym gwiazdkę z nieba dostała :D:D:D:D

    https://1.bp.blogspot.com/-V6jVMqzNVK0/VzTIuu4AHBI/AAAAAAAAI1g/hDBEEz0HWuEVCOXnHKYhE6v6axkCtv0dgCKgB/s320/IMG_20160512_105720_HDR.jpg

    https://4.bp.blogspot.com/-EgaZ9ndeGXA/VzTJBgN7N3I/AAAAAAAAI2E/Fd9UYdCBm7U6JXClJLFw1lMvQp_sqHKAwCKgB/s320/IMG_20160512_105907_HDR.jpg

    https://4.bp.blogspot.com/-SdXE-EeBw4A/VzTNdiPNKUI/AAAAAAAAI2s/45b9OZB2R9AZ2R_BYJ5vAQoE3Ql8fDoOwCLcB/s320/IMG_20160512_105527_HDR.jpg

    https://3.bp.blogspot.com/-HNDrwrqcZH0/VzWHuuevFRI/AAAAAAAAI4U/GgSTQxALI1gE-HYN6eKRr1lJsTNFN8J-gCLcB/s320/IMG_20160512_105543_HDR.jpg

    Więcej zdjęć we wpisie na blogu, bo nie chcę tu zarzucać ilością. Ale kurde mówię Wam, warto każdy kawałek poświęcić na coś zielonego :bigsmile::bigsmile::bigsmile:

    Edit:

    Widzę, że mnie przeniesiono... i słusznie :)
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 20th 2016
     permalink
    W końcu p 2 latach nieobecności na wątku wróciłam:bigsmile:
    Hyde, widzę, że podsypałaś krzewy czerwoną korą - kiedyś o tym rozmawiałyśmy. Nie wkurza Cię ona? Nie farbują Ci się od niej krzewy? Nie rozwala jej wiatr? Ja waśnie 2 tyg. temu po 4 latach zmieniałam czerwoną korę na kamyki. Roboty co nie miara. Ale miałam takie dwie "rabaty, zagajniki" (nie wiem jak to nazwać) krzewowe przed domem i w jednym kora była fatalna, cały syf nie na niej zbierał i wszystko było widać. A do tego kot piach z kamykami na to sypał. Cały trawnik był w tej korze. Na tej części częciej musiałm korę dowozić i krzewy były czerwone zamiast żółtawych. Az drugiej strony kora piękna, no ale też porozwalana ta kora. No i wymieniłam. Efekt jest taki, że stwierdzam, że ładniej było z korą, tak cieplej i inaczej niż u wszystkich. Ale z kamykami jest wygodniej. Za to na 11 worków mojej wygrabionej kory to się sąsiedzi rzucili jak po jakieś miksery za PRL.
    U nas po 2latach race ogrodowe wróciły i jest tyle roboty tej ciężkiej, że masakra. I pytanie mam. Na skarpie mam te gazony (250 szt.) do około 40 gazonów chcę co sadzić. Czy są jakeś kwiaty byliny (wieloletnie), które by w gazonach przetrwały i byłyby takie wiszące?

    Treść doklejona: 20.05.16 21:55
    Ps. Ulcia - nie wiem czy już kupiliście czy nie, ale my kupiliśmy plac zabaw Wickey Twinstar. Przyszło to w paczce, że każda deska oddzielnie. Niestety jeszcze nie jest złożony. Bo zalecenia producenta są takie, żeby go zabetonować. A kupiliśmy go w zeszłym roku, potem mąż miał operację na kolano i teraz czekam.... czekam..... czekam.... może mąż złoży (leń śmierdzący)
    -- ,
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    Dziewczyny, jaka pnąca roślinę zafundować sobie na siatkowe ogrodzenie? Gęsta, żeby odgrodziła od sąsiadów i możliwie łatwa w utrzymaniu, a i żeby kochała deszcz i mało słońca ( Szkocja )
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    dżasti: Ulcia - nie wiem czy już kupiliście czy nie, ale my kupiliśmy plac zabaw Wickey Twinstar. Przyszło to w paczce, że każda deska oddzielnie. Niestety jeszcze nie jest złożony. Bo zalecenia producenta są takie, żeby go zabetonować. A kupiliśmy go w zeszłym roku, potem mąż miał operację na kolano i teraz czekam.... czekam..... czekam.... może mąż złoży (leń śmierdzący)

    Kupiliśmy ;-) W firmie fungoo.eu - bardzo ładne :))
    Też przyszło w deseczkach, ale przypilnowałam żeby mój tata przyjechał i od razu z P złożyli - jakby tego samego dnia tata nie zrobił tego (bo P to.... bardziej do myślenia niż roboty ;-))) to by ze 2 lata lezało w pudełkach ;-)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    No to u nas stoi juz równy rok. Ale właśnie jutro sie za to m. bierze, żeby w czwartek zabetonować (bedzie cała grucha do wylewki betonu na parking wiec za jednym zamachem). Mój to ten od planowania i pilnowania, ale jak ma sie za cos zabrać..... To dopiero ja muszę mu uzmysłowić, ze to nie takie trudne....
    -- ,
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    Peeper - stary dobry bluszcz (są różne odmiany), hortensja pnąca, wiciokrzew
    Macie może takie baseny ogrodowe 3-4 m srednicy na stelażu? O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę przy zakupie?
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    Lily żeby od razu zakupić pływak, chlor, i sprzet do wyławiania różnych rzeczy i jeśli macie troche kasy to warto od razu solary do grzania wody :)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    solary? rozumiem że to jakaś grzałka na energię słoneczną?
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    tak, fajna sprawa ładnie grzeje wode, ale tanie nie jest.
    z doświadczenia wiem, ze nie warto inwestować w te ph testery itd. chlor w tabletkach wystarczy w zupełności. Jak jest lato takie sobie to wrzucamy jedna tabletke (rozpuszcza się ok tygodnia) do pływaka a jak jest upalnie to dwie i woda czysta od czerwca do wrzesnia
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeJun 26th 2016
     permalink
    mooniia: tak, fajna sprawa ładnie grzeje wode, ale tanie nie jest.


    Monia, a tak z praktycznej strony- u Was jest aż tak zimno, że potrzebujecie zewnętrznych dogrzewaczy? :tongue: Bo my rozłożyliśmy basen w środę bodajże, jak zaczęły się upały po 33 stopnie i basen w piątek po południu był już odpowiedni do pluskania się :cool: A 33 stopnie to i tak malutko jak na te nasze beznadziejnie upalne lato, gdzie często gęsto jest 35 stopni dochodzące do 40, więc woda przecież bez problemu się nagrzeje. Ba, rok temu w połowie sezonu jak dla mnie to ta woda już była za ciepła i ochłody to z niej było niewiele...
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 27th 2016
     permalink
    Lexia no ja nie mam ale przy naszych 8 kubikach pojemnosci woda nie osiaga wiecej niz 26 stopni przy upalach. Znajomi maja i oni napelniaja basen na przelomie maja i czerwca i woda szybko jest cieplutka :) i spokojnie starcza im do konca wrzesnia. Wiec dla mnie fajna sprawa tylko szkoda mi 1000zl ;)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorartystka80
    • CommentTimeJun 27th 2016
     permalink
    Lexia sorry za to eee, kliknelo mi się przez przypadek nie wiem jak usunąć bo piszę z tel.
    --
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeJun 27th 2016
     permalink
    Nie da sie usunąć :-P Ale spoko, nic się nie stanęło :wink:

    Monia, dla mnie te 26 to juz za duzo :-P Ale ja to jestem typem co dupsko w Bałtyku moczy jak ten ma ledwo 17 stopni ;-)
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 27th 2016
     permalink
    lexia da mnie tez ok , ale maluchy marzną szybko a to dla nich ma być atrakcja a nie dla nas ;) choć jest to o tyle wygodne, ze po 20 min i Maryśka i Cyśka są sino fioletowe i rozdygotane i chcą wychodzić już ;)

    Treść doklejona: 27.06.16 13:20
    no i jednak krócej ten basen funkcjonuje bo w pewnym momencie (poątek września max) to już nawet starsze nie chcą wchodzić bo woda za zimna
    U nas szybko są zimne noce i basen się mocno wychładza a w dzień już nie daje rady odrobić
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorLexia
    • CommentTimeJun 27th 2016
     permalink
    mooniia: choć jest to o tyle wygodne, ze po 20 min i Maryśka i Cyśka są sino fioletowe i rozdygotane i chcą wychodzić już ;)

    Treść doklejona: 27.06.16 13:20
    no i jednak krócej ten basen funkcjonuje bo w pewnym momencie (poątek września max) to już nawet starsze nie chcą wchodzić bo woda za zimna
    U nas szybko są zimne noce i basen się mocno wychładza a w dzień już nie daje rady odrobić


    Nie no, ja rozumiem, u nas jednak trochę inaczej, bo najmłodszy użytkownik basenu ma 16 lat :wink:
    Ale powiem Ci, że ja za dziecka tak samo, siedziałam w wodzie do oporu, uwielbiałam (i dalej uwielbiam) a mama z zawałem na mnie patrzyła jak wychodziłam z sino-fioletowymi wargami :tongue:
    U nas basen przez cały sezon gorący, no ale my na Śląsku mieszkamy, smogi i inne bajery nam to wszystko przy ziemi trzymają i jest gorąco. Woda przez cały sezon jest do kąpieli, jedynie coraz więcej w niej różnych małych muszek, których nie da się siatką wyłowić. :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeMar 19th 2017
     permalink
    Pomozcie prosze, w doniczce mojej palmy (arekka) pojawila sie.plesn. czym to zwlaczyc? Juz ja przesadzilam i wylazlo znowu:sad:
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeMar 19th 2017
     permalink
    A ja z innym problemem. 2 lata temu kupiłam hortensję bukietową limelight. Kwitnącą posadziłam. Rok temu nawet nie zakwitła, miała same liście :cry:
    Co zrobić w tym roku by zakwitła? Czy wystarczy zakwasić podłoże? Jeśli tak, to czym i jak? Proszę o dokładne nazwy produktów i instrukcje :winkkiss:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeMar 19th 2017
     permalink
    Mozna dodawac soku z cytryny do wody, albo ja bym kupila nawoz do roslin kwitnacych. No i nie dawac jej nawozu do roslin zielonych. Albo piekna zielen albo kwitnienie.
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeMar 19th 2017
     permalink
    Kupiłam azofoskę, ale nie wiem co dalej z tym i czy to zakwaszające glebę. Coś czytałam, że torf i kora ,ale co z czym się je ...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 22nd 2017
     permalink
    dziewczyny, kiedy jest najlepszy czas na założenie trawnika? chcę podreperować mój i nie wiem czy to można na jesieni ogarniać
    ziemia mi się "zapadła" plus koniczyną zarasta więc w planach jest nawiezienie czarnoziemu, wałowanie i nowa trawa
    macie doświadczenie w tym temacie?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 22nd 2017
     permalink
    MrsHyde: w planach jest nawiezienie czarnoziemu, wałowanie i nowa trawa

    Szkoda ziemi (i kasy) i waszej roboty. Przerośnie Ci ten cały syf spod spodu do czarnoziemu.

    Odradzam sianie na jesień. natomiast jesienny czas wykorzystajcie na uporządkowanie tego, co będzie pod czarnoziemem - przekopcie (ręczne czy mechaniczne) i wybierzcie chwasty (z korzeniami!), choć z koniczyną czy perzem jest ciężko. Na wiosnę odczekajcie aż wyjdą niedobitki chwastów, spryskajcie na dwuliścienne i dopiero na to czarnoziem i sianie.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeSep 22nd 2017
     permalink
    koniczyny nijak nie idzie wybrac :/ bedzie juz pewnei ze 2 lata jak kuzyn rozkopywal mi dzialke bo rura im pekla (mamy wspolne dojscie) i zasial trawe z koniczyna ktora sie rozpelzla po calosci
    gdyby nie nasz pies i kociak cioci to pewnei skonczyloby sie na jakims roundup'ie
    chociaz nie tyle ta koniczyna mnie denerwuje co nierownosci po "osiadajacej" ziemi
    no i nie ukrywam, teraz mam szanse na "dobra" cene za wywrotke a nie zwykle kupowanie ziemi (chociaz raz kupilam czarnoziem, zaplacilam krocie i z mega syfem przyjechala ziemia)
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 22nd 2017 zmieniony
     permalink
    Ja robiłam 2 lala temu trawnik na ogródku działkowym (mieszkam w bloku) - powierzchnia jakieś 150-170 m2. Mąż kopał ręcznie, a ja na kolanach wybierałam chwasty, koniczynę też. I serio, sporo wybraliśmy dziadostwa.
    Trawę posialiśmy, ale i tak dwa razy w roku mąż pryska na dwuliścienne, bo wiadome że się wysiewają same.

    A duży masz ten trawnik?
    Bo skoro teraz masz okazyjną cenę na ziemie, to może spryskajcie całość dokładnie na chwasty (poczytaj ulotkę, bo po oprysku nie może deszcz padać ileś tam godzin czy nawet dni - oraz chyba koty i psy chodzić po tym nie mogą) i jeśli trawnik nie jest jakiś gigantyczny, to połóż na całość jakąś włókninę - przepuszcza ona wodę, ale chwasty z dołu nie przerosną do czarnoziemu.
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeSep 22nd 2017
     permalink
    My mamy podobne problemy - dołki, nierówności i koniczyna rozpanoszona. Teraz jak tak długo pada to dokładnie widać, gdzie jest nierówno i trzeba nawieźć ziemi.
    Mój mąż planuje opryski jakieś jesienne na chwasty a na wiosnę nie będzie wszystkiego od nowa zaczynał (chociaż pewnie tak by było najlepiej), tylko zrobi wertykulację trawy + wyrówna tam gdzie trzeba dosypując ziemię, wałowanie + dosiewanie.
    ciekawe czy efekt będzie zadowalający.
    marion: ale chwasty z dołu nie przerosną do czarnoziemu.

    Ale chwasty od góry mogą sobie spokojnie dać radę ;))

    Tak a propos maty - wyleczyłam się już ostatnio z agrowłókniny pod korą... chwasty i tak rosną - siejąc się od góry, a są gorsze do usunięcia bo wplątują się w matę i wyrywając toto, wyrywasz z agrowłókniną.
    Więc tak czy siak trzeba plewić a łatwiej mam tam gdzie nie ma maty, nawet czasami wystarczy że sobie grabiami przejadę.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 22nd 2017 zmieniony
     permalink
    Miałam na myśli włókninę, ale na niej sporą warstwę czarnoziemu >20 cm.

    Generalnie o trawnik trzeba cały czas dbać. Nie ma tak, że jak się założy, wypleni chwasty, to będzie rósł bez żadnych prac.
    U nas w pierwszym roku był piękny zielony dywan, bez chwastów. W zeszłym roku chwasty się zaczęły pojawiać (ale opryski znacznie je ograniczyły) oraz trawa dostała w kość, bo mimo podlewania i siania nawozu, trochę pożółkła. W tym roku pojawiły się place mchu oraz mlecz, bo sąsiad nie kosił regularnie, a mlecz zakwitł i się rozsiał z wiatrem.
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeSep 22nd 2017
     permalink
    Ano, trzeba dbać, tak samo plewienie jest nieodłącznym elementem pielęgnacji ogrodu.
    Nie wyeliminujemy tego, nawet na kamyczkach po jakimś czasie wysieje się trawa i chwasty.

    U nas walka z mleczami nie ma sensu, bo obok łąka bardzo rzadko koszona przez sąsiada i już się przyzwyczaiłam, że gdzieniegdzie wzrastają.
    Przyzwyczaiłam się i w tym roku pozrywałam je na syrop.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeSep 22nd 2017
     permalink
    Moi sąsiedzi z bloku zbierają mlecz i robią z niego miód.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.