Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeFeb 19th 2016 zmieniony
     permalink
    Frag jak rodziłam w prywatnym Gajkę to też ubranka dawali a prasowały same położne...no ale to jednak dość niewielka porodówka w porównaniu do dużych szpitali :)
    --
    •  
      CommentAuthorgucio8
    • CommentTimeFeb 19th 2016
     permalink
    Przepraszam, że wam się wtrącę w szpitalną wyprawkę, ale to pytanie chyba pasuje do tego wątku.

    Czy ktoś miał taką huśtawkę dla niemowlaka? Czy dzieci lubiły w niej przebywać, czy huśtanie je uspokajało? Ona jest bardzo droga, kołysze w przód i w tył. Zastanawiam się czy kupić używaną za połowę ceny. Gorzej jak moje dziecko i tak nie będzie chciało w niej leżeć. Ale jestem zdesperowana i dam każde pieniądze, aby móc chociaż na chwilę odłożyć malucha, zwłaszcza, że w domu będzie też energiczny starszak ;) Pierwszego mogłam bujać sama całe dnie, ale teraz może to nie być takie proste.
    •  
      CommentAuthor_Aneta_
    • CommentTimeFeb 19th 2016 zmieniony
     permalink
    Ja mam wrażenie że te huśtawki to na chwilę są, może lepiej coś do większej ilości kg? Chociaż muszę przyznać że ładna ta huśtawka :-)
    --
    •  
      CommentAuthorikaan
    • CommentTimeFeb 19th 2016
     permalink
    No nie wiem, ona miała dla małego butelki takie jednorazowe już z mlekiem. Może się zmieniło albo co ;) w każdym razie oba szpitale mają dobrą opinię więc można wybierać ;) w Wejherowie dawali te wielkie podpaski, czopki no i sztućce normalnie do każdego posiłku, aż się zdziwiłam że piszecie że u was nie! No resztę niestety wszystko samemu. W Gdyni to nie wiem czy też taka bida.
    -- ,
    •  
      CommentAuthor_Aneta_
    • CommentTimeFeb 19th 2016
     permalink
    Za moich czasów sztućce były, więc myślę że i teraz są i faktycznie podkłady też były. Muszę podpytać jak to na dzień dzisiejszy wygląda :-)
    --
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeFeb 19th 2016
     permalink
    U nas podkłady poporodowe też były w szpitalu ale były tak grube, że po porodzie sn, gdzie byłam nacięta i popękana to siadać na nich nie mogłam, dlatego tym razem kupiłam sobie takie cienkie podkłady poporodowe babyono. Ja biorę jeszcze do szpitala dodatkowo klapki pod prysznic, laktator ręczny z aventu i nakładki na sutki (oraz lanolinę do smarowania brodawek i muszle z medeli), które bardzo ułatwiły mi karmienie Domnisi po porodzie, ale ja miałam jednna płaska brodawkę. W ogóle moja lista to jest mega długa :))) zapakowałam się w dwie torby, jedna na kółkach gigantyczna a druga mniejsza dla Łucji, z tym, że ja się szykuję, że mogę jeszcze leżeć z tydzień przed porodem.

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 20.02.16 00:09</span>
    aaa no i aparat fotograficzny :))))
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    dziwczyny, sztucce byly, ale zanim ci ta babka przyniosla to juz obia zimny byl. o to sie rozchodzi. nie miala sztuccow na wozku z obiadem.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Ja rogala dostałam w prezencie po porodzie i jakoś mi było z nim niewygodnie karmić więc nie biorę :/

    Treść doklejona: 20.02.16 08:57
    z resztą chybana szyi bym go niosła z tymi dwoma walizkami :)
    --
    •  
      CommentAuthorŚroda
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    gucio8:
    Czy ktoś miał taką huśtawkę dla niemowlaka



    Ja miałam i nadal mam przy drugiej córce i u nas sprawdziła się bardzo.
    Jaśmina często w niej spała jak była maleńka- kładłam ją do niej w usztywnianym becie i spała w niej długo.
    Teraz też jej używamy, przypinam ją pasami i sobie siedzi, czasem włączam je bujanie, czasem muzyczkę, a czasem po prostu daję zabawki, a ona sobie leży i patrzy jak gotuję, sprzątam , prasuję etc.
    Spać już w niej nie śpi, ale tak jak mówię- póki nie siada sama, to jest dobra alternatywa jak chce mnie widzieć (akurat jest to jej 29, 30 tydzień życia... :devil:) i ja zdecydowanie polecam :smile:

    My mamy taką HUSTAWKA

    Zdjęcie poglądowe z neta :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Kurde, ja rodzilam w krakowie i mialam taka malenka torbe meza ktora na silownie nosi bo szpital wszystko dawal. W zyciu bym nie wpadla na to zrby brac sztucce :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorAnka80
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Naprawdę wiele z wyprawki zależy od szpitala. Ja jeszcze w ciąży leżałam na ginekologii to sztućce i kubek to była podstawa. Pierwszego dnia, jak nie miałam to mi salowe gdzieś z socjalnego załatwiały - pożyczały. Rodziłam w innym szpitalu ale sztućce też były potrzebne. W jednym szpitalu dostaniecie pieluchy, podkłady i rzeczy higieniczne, w innym są na liście wyprawkowej i musicie zaopatrzyć się same. Tak więc dowiadujcie sie co u Was jest w standardzie.
    PS. Ale Wam zazdroszczę tej gorączki szykowania :-) i tych wspaniałych brzuszków :-)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    zgadzam sie z anka. ja wprawdzie rodzilam w 2010, wiec lata temu, ale wtedy to nam sugerowano, zeby wenflony kupic. w szpitalu owszem byly, ale dziqadowskie, takie co to po 2 dniach zapelnie zyly murowane.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    A jak jest teraz z pomalowanymi paznokciami a propos porodu? Pytam z czystej ciekawości, bo ja w ogóle nie maluję. Ale jak rodziłam w 2010 r. to uczulali, żeby zmyć lakier przed porodem - bo podczas porodu, jak się coś dzieje, to ponoć najszybciej widać po siniejących paznokciach. A z lakierem nic nie widać.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    marion, ja slyszalam wiele roznych wersji. nie wiem jaka prawda. ja przy noworodku i tak mam opitolone do zera i wypilowane. zeby zadne baterie sie nie legly pod plytka paznokciowa, zeby nie zadrapac dzieciaka.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Ewasmerf: ja przy noworodku i tak mam opitolone do zera i wypilowane.

    Ja tak mam na co dzień. Nie muszę mieć noworodka. Mało to kobiece, ale zwyczajnie nie lubię długich.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    rozumiem cie bo ja tez nie przepadam. ale czasem mnie nachodzi i wtedy mam dlugie i maluje nawet;-P
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Jak jak pomaluję raz do roku, to jest święto lasu :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    marion: A jak jest teraz z pomalowanymi paznokciami a propos porodu?

    Ja miałam pomalowane. U rąk i u nóg. Nikt nic nie kazał zmywać.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    blackberry: Ja miałam pomalowane. U rąk i u nóg. Nikt nic nie kazał zmywać.

    No właśnie - co szpital, to inne procedury.
    •  
      CommentAuthor_Aneta_
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    U mnie uczulają żeby nie malować, bo właśnie nie będzie widać czy sinieją. W ogóle czasem podłączają taką a'la klamerkę do palca i nie wiem czy to też ma wpływ na lakier do paznokci.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Ja w ciąży z Aleksiem miałam hybrydy na paznokciach i tuż przed porodem zmyłam wszystko i obcięłam paznokcie na łyso. I tak miałam aż do zeszłej środy, kiedy to znów zawitałam do manicurzystki :) Przy noworodku nie wyobrażam sobie inaczej niż króciutkich paznokci, a jednak nawet planując sn, może się różnie potoczyć i wtedy do cc lepiej lakieru na paznokciach nie mieć.

    Treść doklejona: 20.02.16 16:15
    A ja jeszcze z pytaniem.
    Jakie polecacie nakładki na krzesełka do karmienia? Nie chcę jakiejś wypasionej drogiej z blatem. Chcę, żeby Maks jadł przy stole, tylko aby wyżej siedział. Koniecznie żeby były zawiązaki do krzesła.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    dżasti: do cc lepiej lakieru na paznokciach nie mieć

    Ja przez cc Olę rodziłam. Nie było żadnego problemu z lakierem na paznokciach.
    --
    •  
      CommentAuthor_Aneta_
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    A czy któraś miała/korzystała z pasa poporodowego?
    Bo ja po cc słyszałam że nie mogę, ale teraz czytałam że i po SN i cc można, ale nie wiem czy warto kupować i jaki?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    anecia_: A czy któraś miała/korzystała z pasa poporodowego?
    Bo ja po cc słyszałam że nie mogę, ale teraz czytałam że i po SN i cc można, ale nie wiem czy warto kupować i jaki?

    Ja miałam - o taki. I mam go do dziś - może znów wykorzystam.
    Używałam go tylko z początku, kiedy brzuch był jeszcze widoczny - po to, by mi opona nie wisiała i w celu ściśnięcia brzucha, żeby się w spodnie/spódnicę zmieścić.
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    A ja melduję spakowanie walizki wymuszone przez nagłe odwiedziny IP :) Nie ma to jak motywacja :) wszystko okazało się ok ale przynajmniej temat walizek domknięty :)

    Co d paznokci to u nas też zalecają zmycie lakieru,b o podobno jak coś się złego dzieje to mogą np paznokcie sinieć i szybko to zauważają a tak to nie widza pod lakierem...
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    black - bo teraz jako takiego problemu nie sprawiają, ale jednak dla własnego bezpieczeństwa wolałam lakieru nie mieć. Bo jednak po paznokciach od razu można poznać jak coś się dzieje nie tak. Ale jak 4 lata temu miałam zabieg (kobiecy taki) w innym szpitalu, to tam był zakaz pomalowanych paznokci. I stałym elementem wyposażenia szpitala by zmywacz. Jednej dziewczynie położne zmywały lakier na sali operacyjnej.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Lekarzem nie jestem, więc nie wiem, czy to naprawdę taki ważny wskaźnik.
    Ale pamiętam, że jeszcze na przedporodowych wizytach na KTG w szpitalu pytałam mojej położnej o ten lakier, bo różne rzeczywiście krążą zdania na ten temat. I powiedziała, że nie ma to znaczenia. Jak chcę mieć pomalowane, bo lubię, to mogę mieć.

    Więc pewnie podobnie jak ze szpitalną wyprawką - co kraj, to obyczaj (Libra, ja też w Krakowie rodziłam i wszystko musiałam mieć ze sobą, włącznie z podkładami, także standard to nie jest) i lepiej dopytać zawczasu na swojej wybranej porodówce.
    --
    •  
      CommentAuthor°Agata°
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Wszystko zależy od szpitala...na Kopernika wszystko dla dziecka i matki jest. Ale fakt lepiej to wcześniej sprawdzic żeby zdziwienia nie było:p
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    A ja też miałam wszystko swoje na porodówce. Może sztućce to akurat nie, bo u nas dają. Ale wszystko inne tak. Przed porodem (ja dwie cc) położna i prosi o komplet ubranek z kocykiem i rożkiem oraz pieluszkę dla dziecka.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeFeb 20th 2016
     permalink
    Black, z ciekawosci, gszie w Krk trzeba miec wszystko swoje? ;)
    --
    •  
      CommentAuthorblackberry
    • CommentTimeFeb 20th 2016 zmieniony
     permalink
    Ja rodziłam w szpitalu Rydygiera, bo tam miałam wybraną położną i chciałam rodzić w warunkach "domu narodzin". A wyszło jak wyszło :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeFeb 21st 2016
     permalink
    Czy któraś z Wam stosuje czajnik z regulacją temperatury wody ?
    Planuje zakup czajnika elektrycznego i wolałabym dołożyć do takiego z funkcją podgrzewania temperatury np. do 40 stopni. Dowiedziałam się przypadkiem na innym forum bo nawet nie wiedziałam że są takie czajniki.
    Myślę że, mogłoby się fajne sprawdzać szczególnie w ciągu dnia, jeśli byłaby konieczność karmienia MM czy do herbatki.
    Co o tym sadzicie ?
    Mam upatrzonego Zelmera.
    http://www.euro.com.pl/czajniki/zelmer-ck1004.bhtml#opis
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 21st 2016
     permalink
    Brzmi fajnie tylko zastanawiam się że np do herbatki czy kaszki i tak powinna być zagotowana. Chyba że już się zagotuje wcześniej a potem tylko podgrzewa do danej temperatury...
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeFeb 21st 2016
     permalink
    Tak, wcześniej wypadałoby przegotować wodę. Zelmer ma funkcje utrzymywania pożądanej temp. wody więc mogłaby być stosowana do podmycia pupy w ciągu dnia itp.
    --
    • CommentAuthormnbvc
    • CommentTimeFeb 21st 2016
     permalink
    Ja rodziłam dwa razy przez cc w szpitalu ujastek w Krk. Dla siebie bralam tylko piżamy, pantofle i kosmetyki. Wszystkie podkłady, podpaski, ręczniki, czopki, leki przeciwbólowe, sztućce itp. Były. Dla dziecka wzięłam pampersy, po jednym komplecie ubrań na jeden dzień i chusteczki nawilżanie oraz rożek. Tyle. Miałam jedna walizkę. Za drugim razem spakowalam się 25 grudnia a urodziłam 26 ( planowo miało być 28), ale ja ogólnie dość wyluzowana byłam, bo jakby co to zawsze mąż może przecież podwiezc.
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 21st 2016
     permalink
    Miło Cię widzieć mnbvc :)
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    A teraz coś po części związane z wyprawką - przygotowywałam sobie, to i tu wrzucam.
    Jeśli coś nie gra, albo coś mi umknęło, to piszcie.
    .
    .
    CO TRZEBA ZAŁATWIĆ PO PORODZIE
    .
    .
    1. REJESTRACJA W USC

    DOKUMENTY:
    - dowód osobisty osoby zgłaszającej, albo
    - dowody osobiste obojga rodziców (obecność obojga rodziców) w przypadku, gdy nie są małżeństwem, czyli nie posiadają aktu małżeństwa, albo
    - odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców, jeżeli pozostają w związku małżeńskim, albo
    - odpis skrócony aktu urodzenia matki – panny, albo
    - odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców z adnotacją o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód.
    Sprawa załatwiana jest od ręki. Przy okazji otrzymujemy 3 odpisy aktu urodzenia. Wszystko bezpłatnie.
    Dziecku nie można nadać więcej niż 2 imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej, oraz w formie nie pozwalającej odróżnić płci.
    Urodzenie rejestruje się w 14 dni od dnia urodzenia. W ciągu 6 miesięcy o dnia sporządzenia aktu, można złożyć w USC pisemne oświadczenie o zmianie imienia dziecka.

    2. NUMER PESEL – nadawany w USC tego samego dnia, co nadanie aktu urodzenia, albo w Urzędzie Miasta (czas oczekiwania do 30 dni).

    3. ZAMELDOWANIE – następuje automatycznie (adres zameldowania matki).

    4. UBEZPIECZENIE ZUS - jeden z rodziców zgłasza narodziny dziecka w swoim zakładzie pracy i wtedy jest ono dopisane do ubezpieczenia zdrowotnego.

    5. WYBÓR LEKARZA PEDIATRY, POŁOŻNEJ, PIELĘGNIARKI – w przychodni, do której należysz, musisz wypełnić deklarację wyboru lekarza rodzinnego oraz położnej i pielęgniarki środowiskowej.

    6. BECIKOWE

    - w wysokości 1000 zł
    - wniosek o becikowe składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka
    - zależy od dochodów rodziny - graniczna kwota to obecnie 1922,00 zł na osobę. Jest to kwota netto (dochód brutto (po odjęciu kosztów uzyskania przychodu) minus składki na ubezpieczenie społeczne, minus składki na ubezpieczenie zdrowotne (faktycznie wpłacone, a nie te z pit), minus podatek należny.
    - wnioski składane są w Urzędach Miasta lub MOPSach
    DOKUMENTY:
    - wypełniony wniosek o becikowe
    - zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu - wymóg dotyczy tylko biologicznych rodziców dziecka.
    - akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny (oryginał +kopia).
    - dowód osobisty wnioskodawcy (oryginał + kopia).
    - dokument potwierdzający datę przysposobienia dziecka, datę objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną (np. kopia postanowienia sądowego - oryginał do wglądu lub zaświadczenie) - dot. wyłącznie dziecka przysposobionego lub objętego opieką prawną.
    - zaświadczenie urzędu skarbowego (oryginał) o dochodzie za rok 2014 każdego pełnoletniego członka rodziny. Można złożyć także swoje oświadczenie w tej sprawie - pilnujmy jednak by się nie pomylić, bo za błędy grozi nam odpowiedzialność karna
    - jeżeli członek rodziny prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym oświadczenie o dochodzie za 2014 rok.
    - oświadczenie o dochodzie nieopodatkowanym wszystkich członków rodziny za 2014 rok.
    - zaświadczenie (z ZUS, od pracodawcy) lub oświadczenie członków rodziny zawierające informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku 2014 (faktycznie odprowadzonych) - (oryginał).
    - jeżeli wnioskodawca ma zasądzone alimenty na rzecz dziecka (dzieci), należy dostarczyć odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem (oryginał + kopia).
    - zaświadczenie od komornika o stanie egzekucji alimentów roku 2014 (jeżeli postępowanie egzekucyjne było prowadzone a otrzymana kwota alimentów jest niższa niż ta wynikająca z wyroku) (oryginał).

    7. KOSINIAKOWE

    Wsparcie finansowe dla rodziców (przez rok 1000 zł miesięcznie), którzy z powodu swojej sytuacji zawodowej, nie mogą skorzystać z rocznych urlopów rodzicielskich - wszyscy nieubezpieczeni rodzice, którym urodzi się dziecko. Są to m.in. studenci, osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy) oraz pracujące na umowach o dzieło.

    8. Program RODZINA 500+

    Świadczenie wychowawcze będą mogli pobierać rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni dziecka.
    Wg ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci program "Rodzina 500 plus" powinien wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku. Program może jednak ruszyć dopiero od kwietnia 2016 roku. W takim przypadku osoby, które nabędą uprawnienia do świadczenia otrzymają je również za pierwsze trzy miesiące 2016 roku.
    Wnioski za pierwszy okres funkcjonowania programu (od 1 stycznia do 31 października 2016 roku) będzie można składać do 31 sierpnia 2016 roku.
    Wysokość świadczenia ustalona została na kwotę 500 zł na dziecko (miesięcznie), przy czym wypłaty przysługują na:
    - każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody rodziny
    - pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł
    - pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 1200 zł, a którekolwiek z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne
    DOKUMENTY będzie można składać w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla miejsca zamieszkania osoby starającej się o świadczenie. Do wniosku należy dołączyć:
    - Zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to każdego członka rodziny. Zaświadczenie powinno zawierać dane o wysokości dochodu, należnego podatku i składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu.
    - Zaświadczenia o innych dochodach.
    - Oświadczenie o faktycznie uzyskiwanych dochodach przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym.
    - Oświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego.
    - Zaświadczenia, oświadczenia i dokumenty pozwalające ustalić prawo do uzyskania świadczenia (np. dokumenty potwierdzające wiek dziecka, orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego).
    Zaświadczenia i dokumenty dotyczące wynagrodzenia należy dołączyć tylko w przypadku starania się o zasiłek na pierwsze dziecko.

    9. FINANSOWE WSPARCIE Z ZAKŁADÓW PRACY – po wypełnieniu odpowiednich wniosków, otrzymujemy dodatkowe jednorazowe finansowe wsparcie od związków zawodowych czy z dodatkowego ubezpieczenia grupowego.

    10. OPIEKA NAD MATKĄ PO PORODZIE

    – należy się zarówno po porodzie SN, jak i po CC (14 dni kalendarzowe),
    – należy się mężowi, ale też innemu członkowi rodziny, np. babci dziecka,
    – to zwykły zasiłek opiekuńczy, płatny 80 %,
    – może wystawić go szpital (oddział położniczy), ginekolog prowadzący ciążę, ale też lekarz rodzinny.

    11. URLOP OKOLICZNOŚCIOWY - niektóre zakłady pracy (np. mój) z okazji urodzenia dziecka, dają dodatkowe 2 dni „urlopu okolicznościowego” dla ojca dziecka (do wykorzystania bezpośrednio po dniu porodu).

    12. URLOP OJCOWSKI

    - urlop ojcowski przysługuje ojcom zatrudnionym na umowę o pracę
    - urlop ojcowski można wykorzystać do momentu skończenia przez dziecku 12. miesiąca życia
    - wymiar urlopu ojcowskiego to 14 dni (kalendarzowe); nie można go dzielić na części
    - urlop ojcowski jest płatny, a mężczyzna przebywający na urlopie jest chroniony przed zwolnieniem
    - tata dziecka może wziąć urlop ojcowski niezależnie od tego, czy mama dziecka jest na urlopie i czy jest z nią w związku małżeńskim
    - urlop ojcowski przysługuje ojcu niezależnie od tego, czy wykorzystał on, czy też nie przysługujący mu urlop tacierzyński (czyli część urlopu macierzyńskiego, której nie wykorzystała matka dziecka).
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    marion, rejestracja w USC - u nas przynajmniej - ide razem z ojcem dziecka, i potzrebne tylko i wylacznie nasze dowody.
    razem bo nie mamy slubu, iwec musimy zlozyc oswiadczenie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    A racja Ewa - jak rejestrowałam starszego, to też ślubu nie mieliśmy i byliśmy w USC oboje. Dopiszę o tym.
    Mój mąż, wtedy konkubent, hehe, podpisywał nawet jeszcze w szpitalu jakiś świstek, iż oświadcza, że jest ojcem dziecka.
  1.  permalink
    No i dziecko meldowane jest tam gdzie mama.

    Tak było w przypadku syna. Mąż gdzie indziej,ja też,zamieszkanie także inne. Syn z automatu ze mną tam gdzie w dowodzie miałam wpisane zameldowanie.
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2016
     permalink
    marion, dopisz jeszcze NW jak ktos ma;-P tez kasa z tegi splywa...
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    anairda1986: No i dziecko meldowane jest tam gdzie mama.

    Racja!
    Ewasmerf: dopisz jeszcze NW jak ktos ma;-P tez kasa z tegi splywa...

    A co to takiego?
    .
    .
    Ja się nie załapię na becikowe i oczywiście kosiniakowe. Ale dostaniemy z mężem kasę ze związków zawodowych i z dodatkowego ubezpieczenia.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2016
     permalink
    ubezp od nieszczesliwych wypadkow. ja z tytulu urodzenia dziecka dostaje jakas tam kase
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 22nd 2016
     permalink
    Ewasmerf: ubezp od nieszczesliwych wypadkow. ja z tytulu urodzenia dziecka dostaje jakas tam kase

    Ale to jest chyba tylko przy ubezpieczeniach grupowych w zakładach pracy...
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2016
     permalink
    ale sporo osob ma cos takiego...
    -- ;
    •  
      CommentAuthoranairda1986
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    U nas to się nazywa ubezpieczenie grupowe. Niewiele bo.1500 na głowę,ale zawsze coś. Jak pracowałam M też był zapisany. Umowa mi się skończyła a mimo to razem z M dalej płacimy. By wpadł ten grosz.

    Te zarobki z becikowego to brany jest rok 2014 co nie? ja w 2014 nie pracowałam,tylko M. Z tym że M w 2015 roku.w styczniu zalozyl działalność i podobno ten pit tez będzie brany pod uwagę.


    Kosiniakowe,500 plus,moooze becikowe,plus te grupowe. Na nową kanapę będzie :wink:
    -- [/url[/url]
    • CommentAuthorkaamii
    • CommentTimeFeb 22nd 2016
     permalink
    Partner może uznać dziecko nienarodzone w urzędzie. Wtedy już w szpitalu dziecko ma wpisywane nazwisko ojca no i nie trzeba jeździć po porodzie po odpisy tylko tatuś sam wszystko zalatwia.
    Dla mnie było to ważne, bo wyznaczyli nam datę i godzinę na która należy zgłosić się po odpisy aktu urodzenia.
    A tak tydzień po porodzie przy noworodku to ciężko chyba. Tym bardziej ze do urzędu miałam daleko.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    Ewasmerf: ale sporo osob ma cos takiego...

    anairda1986: U nas to się nazywa ubezpieczenie grupowe. Niewiele bo.1500 na głowę,ale zawsze coś.

    U mnie w pracy też jest to ubezpieczenie grupowe. Pracujemy z mężem w jednej firmie, więc dostaniemy podwójnie tą samą kwotę.
    A żeby było jeszcze fajniej, to od 1 stycznia mamy nową umowę - na 4 lata, ale co roku, w rocznicę podpisania umowy, możemy zmieniać warunki umowy, czyli wysokość składki (w dół bądź w górę). Wzięliśmy więc składkę miesięczną maksymalną, dla której za urodzenie się dziecka należy się 2100 zł na łebka. A w grudniu złożymy nowe wnioski i zejdziemy w dół ze składką.
    No i związki zawodowe u nas też dają - po 1000 zł dla każdego członka.
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeFeb 22nd 2016
     permalink
    Dziewczyny jaka kasiora do zgarnięcia. Nic tylko płodzić i rodzić dzieci hehehe :):):)
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 22nd 2016 zmieniony
     permalink
    salinos: Dziewczyny jaka kasiora do zgarnięcia. Nic tylko płodzić i rodzić dzieci hehehe :):):)

    Tylko że w wiekszości przypadków, te zapomogi są jednorazowe. Wiadome - lepsze to niż nic.
    Jedynie "Rodzina 500+" jest planowana do 18 r.ż. - ale ja bym się przesadnie nie cieszyła, bo jak znam życie, to przyjdzie inny rząd i zabierze.
    .
    .
    Dziewczyny, czy macie lub planujecie kupić fotelik do kąpieli (tzw. kaczuszkę) lub matę (z gąbki)???
    http://images4.okazje.info.pl/p/dla-dziecka/1967/th300/okt-anatomiczny-fotelik-do-kapieli-kubus-puchatek-8618.jpg http://cdn17.epasaz.smcloud.net/s/files/1ccecb3a6a6438b0.jpg
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.