Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Oczywiście nikt nie zna dziecka lepiej niż ty sama. ale czytając o jego postępach na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, to myślę, ze po właściwej diagnozie może być tylko lepiej.
    I tego wam życzę.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2019 zmieniony
     permalink
    elfika: no i super. tylko nie wszystko na raz.

    Absolutnie nie na raz.

    Ale nie chciałabym miesiącami tracić czas na terapię, która okaże się dla niego nietrafiona. Choć może się okazać, że tak będzie...
    Pracuję (a rzucić pracy nie dam rady ze względów finansowych), a to sporo utrudnia i ogranicza czas. Na męża nie zawsze mogę liczyć - bo albo go nie ma, albo jak to chłop, nie załatwi czegoś poprawnie, więc muszę sama. I jest jeszcze Heniu - "zaniedbany" przez ostatnie miesiące... Mam permanentny niedoczas - wstaję codziennie o 5:30 (prawie każda nocka niedospana) i do 22:00 w biegu.

    Generalnie wnioski mam takie, że mieszkam w 'Zielonej Dziurze' - gdybym miała bliżej do większych miast (Poznań, Wrocław), to by było łatwiej pod kątem terapii, edukacji (przedszkola i szkoły specjalne), lekarzy i badań. No ale jest jak jest...
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Marion.u nas tez gowno we wrocku jesli chodzi o szkoly.nam sie udalo,ale lipa jest.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2019 zmieniony
     permalink
    No to kicha. Myślałam, że w większych miastach jest łatwiej i więcej możliwości ... :confused:
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Jeśli o czymś zapomniałam to dajcie znać:

    1. zaświadczenie lekarskie (od psychiatry)
    2. wniosek do PPP o kształcenie specjalne
    3. wniosek do MOPSu o:
    - wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (-> wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej)
    - wniosek o zasiłek pielęgnacyjny - i tu mam problem, bo na stronie MOPSu jest formularz "Informacja o zakresie opieki i pielęgnacji sprawowanej nad dzieckiem przez osobę ubiegającą się o zasiłek pielęgnacyjny", a na stronie Urzędu Gminy "Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego"
    4. wniosek o dofinansowanie dojazdów do przedszkola/szkoły (gdzie składać wniosek?)
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    U nas jest jeszcze większe gówno jeśli o szkoły dla naszych dzieci chodzi. Jest jedynie fajnie przedszkole przy szkole specjalnej z grupami dla autystow. Terapii dużo i skuteczne. Natomiast szkoły nie ma. Są masowki i już. Specjalna raczej dla dzieci poniżej normy. Dawciu poszedł. Do masowki. Było mega ciężko. Ale ja tam bojowo nastawiona matka jestem. Załatwiłam NW na pełen wymiar co w naszym mieście jest bardzo trudne. W sumie w całym mieście na wszystkich autystow tylko mój syn ma NW na pełen wymiar. Obecnie nie mam żadnych skarg. Wręcz przeciwnie. Terapie ma cześć w szkole, część suo, część w ośrodkach. Ogólnie tych terapii ma mega dużo, ale niestety tyle musi mieć bo wówczas dobrze funkcjonuje. Jak ma mniej dużo rzeczy się cofa, zaczynają się problemy behawioralne.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Wniosek do ppp i wniosek do mopsu.jak dostsniesz orzecsenia to dopiero dalej bedziesz dzislac
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    4.skladasz w wydzale edukacji,zwykle przy um
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Ewasmerf: Wniosek do ppp i wniosek do mopsu.jak dostsniesz orzecsenia to dopiero dalej bedziesz dzislac

    Tak wiem.
    Ewasmerf: 4.skladasz w wydzale edukacji,zwykle przy um

    Dzięki, poszukam.
    Else: Natomiast szkoły nie ma. Są masowki i już.

    U mnie są dwie specjalne, ale na razie nie wybiegam tam daleko.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Upewnij się czy wniosek o orzeczenie mops przyjmuje bo u mnie jest powiatowy zespół ds orzekania i tam się składa wnioski. W mopr jest PFRON.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 26th 2019
     permalink
    Ogolnie sie sklada w pow.zespole.tylko u nas jest to w budynku mops,wiec tak w skrocie pisze.ale elfika ma racje.powiatowy zespol ds orzeksnia o niepelbosprawnosci
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 27th 2019 zmieniony
     permalink
    elfika: Upewnij się czy wniosek o orzeczenie mops przyjmuje bo u mnie jest powiatowy zespół ds orzekania i tam się składa wnioski.

    Ja mam Miejski Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności - mieści się w budynku MOPSu i właśnie z internetowej strony MOPSu ściągnęłam ten wniosek do wypełnienia.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 27th 2019
     permalink
    to u nas tez tak wlasnie jest, w budnyku mops jest powiatowy zespol ds orzekania, tam sie sklada wnisoki, choc do pobrania druki tez sa na stronie mopsu.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 27th 2019
     permalink
    u mnie jest w innej części miasta dlatego napisałam żeby się upewnić.
    ja to w ogóle zgłupiałam jak mi powiedzieli, że PFRON jest u mnie w moprze bo to albo jeden albo 2 pokoje. do tego teraz dostałam pismo odnośnie dofinansowania turnusu ze środków PFRON z jednoczesną informacją, że temat będzie ruszany po uchwaleniu przez radę miasta planu finansowego funduszu....
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 27th 2019
     permalink
    Dzwoniłam dziś do:
    - Punktu Diagnostycznego z przypomnieniem - dziś mi skorygują pismo (dopiszą kod) oraz wypełnią zaświadczenie lekarskie (psychiatryczne) i podeślą wszystko pocztą,
    - PPP - po złożeniu wniosku o kształcenie specjalne, czas oczekiwania na pierwsze spotkanie to 1-1,5 miesiąca (bo ich 'specjaliści' też muszą dziecko zdiagnozować),
    - MOPSu - po złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, komisja zbierze się w ciągu 1-2 tygodni.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 28th 2019 zmieniony
     permalink
    Przeczytałam właśnie, że aktualnie najlepszym narzędziem do diagnozowania autyzmu jest ADOS-2. Znalazłam listę certyfikowanych diagnostów - u mnie w mieście jest jeden i jest to kobitka, z którą mieliśmy pierwszą diagnozę w czerwcu i do której wybieram się w poniedziałek. Na liście jest też babka, która była w zespole diagnozującym Frycka w Poznaniu tydzień temu.
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeFeb 28th 2019
     permalink
    To chcesz jeszcze sprawdzić czy to autyzm czy nie? Dobrze zrozumiałam??
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 28th 2019
     permalink
    marion: aktualnie najlepszym narzędziem do diagnozowania autyzmu jest ADOS-2

    nie tyle najlepszym co najnowszym standaryzowanym badaniem i bodajże międzynarodowym. ja w swoim raporcie mam informację o tym, że to badanie nie powinno stanowić jedynego źródła informacji przy opracowaniu opinii klinicznej czy diagnozy.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 28th 2019
     permalink
    Marion,a ty nie masz kogos w rodzinie autystycznego?jakis dziadek czy cos?bez diagniozy ale dziwak na przyklad
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 28th 2019 zmieniony
     permalink
    dagus84: To chcesz jeszcze sprawdzić czy to autyzm czy nie? Dobrze zrozumiałam??

    Absolutnie nie.
    Skoro diagnozowały nas osoby, które są specjalistami od ADOSa, to traktuję wynik diagnozy jako wiążący i ostateczny.

    Do tej pory w Polsce autyzm diagnozowany był przez zespół specjalistów na podstawie wywiadu z rodzicami oraz obserwacji (czasami diagnoza trwała kilka godzin lub rozłożona była na 2-3 spotkania). Specjaliści nie posiadali narzędzia, które pomogłoby im w ocenie objawów autyzmu, ale bazowali na kryteriach diagnostycznych oraz na własnej wiedzy i doświadczeniu. A teraz coraz więcej specjalistów korzysta z ADOS-2 - badanie trwa 40-60 minut i diagnozuje jedna osoba.
    Ewasmerf: Marion,a ty nie masz kogos w rodzinie autystycznego?jakis dziadek czy cos?bez diagniozy ale dziwak na przyklad

    Pytali nas o to na diagnozie - ale ani ja ani mąż nie kojarzymy takiej osoby ze swoich rodzin.
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeFeb 28th 2019
     permalink
    My byliśmy dwie godziny u logopedy, potem wywiad tylko ze mną i potem wspólnie z młodym. Ja wypelniałam jakieś testy. Czyli trzy spotkania spotkania i już dawałam wniosek na wwr i ks. O atosie nic nie wiedziałam wtedy.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    Dziewczyny - Dagmara, Daria i Ewa (ewentualnie inne)

    Polecicie jakieś książki lub podręczniki o autyzmie? Zarówno te dotyczące "zrozumienia" zachowania i myślenia autystów, ale też te, które opisują konkretne terapie.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    ja od siebie polecam Temple Grandin. w zasadzie wszystkie pozycje.
    a ogólnie to jest tego w pytę. od speców - tu bym szukała pod konkretne problemy, autystów albo ich rodziców...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    Ja lubię Autyzm przełom w podejściu od Kaufmana. Proste wyjaśnienie. Obczaj sobie też darmowe warsztaty nt autyzmu. Może są u Was.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 1st 2019 zmieniony
     permalink
    elfika: a ogólnie to jest tego w pytę.

    No właśnie wiem. Dlatego pytam co warto kupić.

    Na stronie polskiautyzm.pl polecają:
    - 1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera – Ellen Notbohm i Veronica Zysk
    - Autyzm. Przyczyny, symptomy, terapia - Ewa Pisula
    - 10 rzeczy, które chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem - Ellen Notbohm

    Znalazłam też inne polecane:
    - Ruch rozwijający dla dzieci - Weronika Sherborne
    - Księga RDI - wytyczanie nowych ścieżek w autyzmie, zespole Aspergera i PDD z Programem Rozwoju Relacji - Steven E. Gutstein
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    Marysiu, wieczorem będę robiła przegląd oferowanych książek bo sama chcę kilka zamówić to Ci dam znać :)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    Ja jeszcze czytałam ekstra książkę, historia autyzmu, od pierwszego zdiagnozowania. Gruba a ja ją połkęłam w trzy dni.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    od samego autyzmu to nie wiem, bo od aspergera to jest Atwood.
    ja polcam tez ale to do poczytania dla ciebie - neuroplemiona i wg innego klucza (opisuja historie neororoznorodnosci)
    Ponoc dobre sa tez - kochaj i pomoz dorosnac, i reszta z tego wydawnctwa
    Ja mam duzo, ale glownie pod katem aspergera.
    Mam tez - Autyzm, co to dla mnie znaczy (taka ksiazka do cwiczen).
    Temple Grandin "mozg autystyczny", urodzilem sie pewnego blekitnego dnia, patrz mi w oczy (biografie).
    Marysia, jestes negatywnie nastawiona do fb, zaloz sobie nawet takie konto tylko pod katem grup autystycznych. Naprawde sa skarbnica wiedzy. Zobaczysz, ze nie jestes sama.

    Polecam tez filmy - A jak autyzm, Zycie animowane, Temple Grandin.
    Ja raczej siedze w tematyce ZA.

    Tobie bym polecala tez zainteresowac sie psc i makatonem.
    Co do terapii to ja nie pomoge. Ja mam przekonanie tylko do TUS i tlumaczenia intencji ludzi, rozwijanie teorii umyslu, tylko to proces itd. Jestem generalnie przeciwnikiem ABA, metod przemocowych (metody krakowskiej), tresowania, kar i nagrod. Ze o altmedzie nie wspomne.
    Polecam konferencje, w czwrwcu prodeste organizuje w Bydgoszczy, w marcu chyba bedzie w Warszawie z Fundacji ale Klasa.
    A tak to nie wiem.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    Polecam jeszcze blogi -koci swiat.blog krzysztofa tokarskiego.tylko to tez aspergery.kosma moczek fajnie pisze.tez ma bloga.ale wciagaja.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 1st 2019
     permalink
    Dzielny franek.tez blog
    -- ;
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMar 3rd 2019
     permalink
    Weronika Sherborne to fizjoterapeutka. Ruch rozwijający, jeśli się nie mylę jest jedną z teorii terapeutycznych. Ale przynosząca dobre efekty zaròwno wśròd dzieci zdrowych jak i dzieci z ograniczeniami. Krysi terapeutka wykorzystuje tę metodę, bo często Vojta nie nadaje się dla autystòw.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeMar 4th 2019 zmieniony
     permalink
    Metodę ruchu rozwijającego wg. W. Sherborne i ja polecam. W domu spokojnie mozna sobie robić z dzieckiem. Na necie znajdziesz przykladowe, gotowe konspekty. Kiedy pracowałam w przedszkolu, często metodę tą wplatałam w zajęcia.
    Marion. Trzymaj sie kobieto.
    --
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeMar 4th 2019
     permalink
    Jest taka żółta książka z opisem ćwiczeń wg Sherborn, my ćwiczymy w domu z Łucją i młodszą córką.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 4th 2019
     permalink
    My jesteśmy wykończy po testach cvi. Oczywiście zaburzenia są, na szczęście dość lekkie jak na jej uszkodzony mózg. Także odetchnęłam z ulgą. Teraz czekam na pełen raport wraz z zaleceniami.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 6th 2019
     permalink
    Mam już poprawione zaświadczenie z diagnozy (dopisany kod ICD-10) oraz zaświadczenie lekarskie. Jutro składam dokumenty w PPP o kształcenie specjalne. Telefonicznie dowiedziałam się, że załapiemy się na komisję w przyszłym tygodniu i prawdopodobnie po 17 marca będziemy mieć orzeczenie. Jutro też odwiedzę MOPS z papierami dotyczącymi niepełnosprawności oraz przedszkole dla autystów z wnioskiem o przyjęcie.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 6th 2019
     permalink
    zajebiście. chociaż raz się wszystko jakoś złożył odo kupy ;)

    .
    my zaś w przyszłym tygodniu do dr Bachańskiego jedziemy! wczoraj dzwonili :crazy:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 6th 2019 zmieniony
     permalink
    elfika: zajebiście. chociaż raz się wszystko jakoś złożył odo kupy ;)

    Aż się boję "cieszyć", co by nie zapeszyć.

    Sekretariat PPP mi powiedział wstępnie, że najpierw trzeba wypełnić wniosek zgłoszenia na badanie i czekać na termin, a dopiero później wniosek o KS i komisja. Ale jak zadzwoniłam bezpośrednio do pani psycholog, z którą już się widywaliśmy w zeszłym roku w sprawie wydania opinii, to mi powiedziała, że absolutnie taka procedura nie jest potrzebna. Z racji tego, że już bywał w PPP oraz że uczęszcza do przedszkola (mimo nieukończenia 3 lat), od razu mogę składać wniosek o KS i będzie on wydany w trybie przyspieszonym.
    elfika: my zaś w przyszłym tygodniu do dr Bachańskiego jedziemy! wczoraj dzwonili

    To już dziś - powodzenia!
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 6th 2019
     permalink
    Jakie dziś? Za tydzień :P
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 6th 2019 zmieniony
     permalink
    elfika: Jakie dziś? Za tydzień :P

    No wiem, że za tydzień. Ale już dziś życzę powodzenia - bo zapomnę bankowo we właściwym terminie :wink:
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 6th 2019
     permalink
    Aaaa, teraz skumałam 🤦‍♀️😂
    Dzięki!

    Tym czasem jestem po wizycie w ppp. Już mam opinie Bianki. Mamy spoko zalecenia, które ułatwią jej życie w szkole. Dostanę jeszcze oddzielnie cis na kształt opinii na temat IQ, które jej wyszło ponad przeciętną, co powiem kompletnie nieskromnie, wcale mnie nie dziwi. To daje jej też możliwość kompensacji w obszarach, które leżą czyli przetwarzanie słuchowe.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 6th 2019
     permalink
    A jalim testrm miala robione iq?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    wechslerem jeżeli dobrze pamiętam.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    "Pochwale sie".moje dziecko ma do kompletu adhd.dzis weszlismy do dr borysa a on sie pyta czy piitrek zawsze taki jest?no mowie ze zawsze.podpytal o pare rzeczy i wystawil diagnize bo twierdzi ze czegos takiego to dawno nie widzial.ze nawet dzieci z adhd w nowym miejscu siedza chwile spokojnie
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    to podobno częste połączenie z asd. a macie jakieś zalecenia w związku z tym?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    Jo, jo, jo... To on mało widział. Moj syn i syn mojej przyjaciółki też z usiedzeniem problem.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    Paniom w szkole to pomoze.i dostal medikinet
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    Daj znać jak on funkcjonuje po tym leku. Moj ma risperidon na wyciszenie. Średnio go wycisza w dzien, ale zaburzenia snu minęły.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 7th 2019
     permalink
    Moj tez bral ridpolept.tylko rispolept zamula.bo to neuroleptyk.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 8th 2019
     permalink
    Ewasmerf: nawet dzieci z adhd w nowym miejscu siedza chwile spokojnie

    No to Fryc też ma ADHD. Nie usiedzi nawet sekundę...
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 8th 2019
     permalink
    Mojego nie zamula. Jakby wodę dostał. Jedyne, że śpi dużo lepiej.
    Ewa, a jak Piotrkowi w szkole idzie przy tej nadpobudliwości? Nadal w szachy gra?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.