Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeApr 26th 2016
     permalink
    Myślę, że jednak kwestię religii jako takiej sobie odpuśćmy. Sama jestem siłą wtłoczona do kościoła katolickiego i to samo zafundowałam swoim dzieciom. Niemniej sama poszukiwałam innej drogi i im też nie zabronię.
    Ale dyskusja toczyć się może mimo wszystko poza sferą "kościelną" (mówię o tej między nami).

    Hydro, w naszym kościele też nie czytali tego ogłoszenia biskupów. A to że czytali w niektórych kościołach po mszy to jak najbardziej słuszne, bo zalecenie było "do odczytania podczas ogłoszeń parafialnych". Więc ci, co czytali w trakcie kazania byli nadgorliwi tudzież wykazali się nieposłuszeńswem wobec poleceń przełozonych jak kto woli.

    A co do prawa do decydowania.
    Zostanę zakrzyczana przez niektórych, ale.
    Prawo natury. W zdecydowanej większości przypadków (bo i u zwierząt zdarzają się przypadki poświęcenia) matka- zwierze w sytuacji zagrożenia życia wybierze życie własne. Dlatego, że żywa samica w wieku rozrodczym jest więcej warta niż martwa. Jeśli nawet zginie jej miot a ona przeżyje, będzie mogła wydać na świat kilka następnych. A jeśli będzie "ratować" miot to zginie i ona i młode i gatunek zostanie osłabiony.
    Oczywiście w przypadku zwierząt nie mówimy o życiu prenatalnym tylko o już narodzonym.
    I tym się różnimy od zwierząt- my o swoje już narodzone będziemy walczyć do końca.
    Ale w przypadku zagrożenia naszego życia w ciąży? Cóż, decyzja trudna, ale mamy wybór. Przynajmniej na razie.
    --
  1.  permalink
    Zapraszam do Gdańska zainteresowane dziewczyny do świetlicy Krytyki Politycznej w srodę na godz. 18. na dyskusję o przewidywanych skutkach prawnych wprowadzenia całkowitego zakazu terminacji ciąży
    http://www.krytykapolityczna.pl/wydarzenia/o-projekcie-zmiany-tzw-prawa-aborcyjnego
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 26th 2016
     permalink
    karolcia - no to ciekawe co piszesz o "naturze". Tylko że jak pojawia się temat in vitro to wszyscy są za " tak, trzeba korzystać z mozliwości jakie dał nam postęp i nauka"
    A tutaj jakoś w drugą stronę - " no przecież to prawa natury itd. "...Dziwne rozdwojenie jaźni...
  2.  permalink
    •  
      CommentAuthorikaan
    • CommentTimeApr 27th 2016
     permalink
    Tak to już jest, że czasem korzystamy z cudu techniki a czasem lepiej zdać się na naturę. Nie rozumiem co w tym dziwnego? Widzę, że jesteś z tych osób które nie przyjmują żadnych argumentów. Swoje wiedzą i na tym kończy się ich światopogląd.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorzupazgryzoni
    • CommentTimeApr 28th 2016 zmieniony
     permalink
    Byłam wczoraj na spotkaniu, na którym omawiane były przewidywane skutki wprowadzenia tej ustawy - z czysto prawnego punktu widzenia - wypowiadali sie prawnicy - jak może ona miec konsekwencje dla zwykłych ludzi, jakie dla lekarzy i środowiska medycznego, jakie dla budżetu państwa, jakie dla pracownic i pracodawców.
    Wydawało mi się, że poczytałam i wiem co nieco - ale to, czego się dowiedziałam, co może sie wydarzyć przechodzi ludzkie pojęcie - to jest tak wielki absurd, takie kuriozum i cyrk na kółkach, że mi dym uszami leciał podczas dyskusji.
    Pamiętac należy że żyjemy w Polsce - wszystko może się zdarzyć, już się zdarzyło, a wiele niestety jeszcze przed nami.

    Chętnie bym to opisała, ale tego jest tyle, że jeszcze nie ogarniam, poczekam na raport pisemny i jak się pojawi to go postaram się tu wrzucić.
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeApr 28th 2016
     permalink
    To nam się moderator trochę rozpędził, i przeniósł kilka postów za dużo :wink:
    Ale może i dobrze, za duży bałagan się zrobił.
    Gdyby komuś było potrzebne to co uciekło : http://forum.28dni.pl/discussion/1525/46/posty-nie-na-temat/
    --
  3.  permalink
    Na usta cisną mi się bardzo niekulturalne słowa!
    Samotna kobieta nie może mieć chcianego dziecka z in vitro, ale już np. samotna zgwałcona kobieta wręcz powinna urodzic nieplanowane i niechciane dziecko i jeszcze może ma być wdzięczna gwałcicielowi że zrobił ją matką!?
    Tak działaja i działac beda nowe przepisy, a jeśli nowa ustawa wejdzie to nic tylko gwałcicieli stawiac na piedestał, bo dziecko będzie miało "ojca".


    http://www.dziennik.pl/artykuly/519058,skutki-uboczne-nowych-przepisow-o-in-vitro-samotne-kobiety-przenosza-swoje-zarodki-za-granice.html
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeApr 28th 2016
     permalink
    dodać do tego TO i będziemy załatwione na amen....

    wyjechałabym stąd tylko nie ma dokąd...
    -- [/url]
  4.  permalink
    elfika: dodać do tego TO i będziemy załatwione na amen....

    O to akurat się nie martw, nie przejdzie
    •  
      CommentAuthorjudka25
    • CommentTimeApr 28th 2016 zmieniony
     permalink
    Elfika, artykuł który przytoczyłaś jest nieprawdziwy. Kukiz oficjalnie zdementował te plotki. To kolejne zagrywka- medialne kłamstwo przeciwko Kukiz15, to nawet nie jest ich projekt i nikt go nie zgłosił (Info z oficjalnej strony Kukiza na fc).
    •  
      CommentAuthorzupazgryzoni
    • CommentTimeApr 29th 2016 zmieniony
     permalink
    nana81: Podaj przykłady, kiedy nie ratowało się obojga? Podaj fragment rzeczonej ustawy, który pozwoli zabić matkę?


    Przykłady podałam już wczesniej.
    W projekcie ustawy nie ma mowy o zabijaniu matek i dobrze o tym wiesz, jest za to zapis mówiący o ratowaniu kobiety ciężarnej w przypadku bezpośredniego zagrożenia jej życia - bezpośredniego. Wszystko to, co nie jest bezpośrednim zagrożeniem, może stanowić podstawę do ukarania zarówno kobiety jak i lekarza, jesli dojdzie do poronienia. (np. sam fakt istnienia ciąży pozamacicznej nie jest bezpośrednim zagrożeniem - bezpośrednim zagrożeniem jest dopiero krwotok lub pęknięcie jajowodu - a wtedy już często może być za późno na ratunek).
    Ja piszę o tym, jakie mogą okazać się skutki jej wprowadzenia. Zresztą nie tylko ja tak uważam, wystarczy poczytać opinie prawników na ten temat.
    I nie przekręcaj moich słów, piszę wyraźnie i dość gramatycznie, ciężko jest nie zrozumieć, no chyba że się nie chce zrozumieć.
    I nie pisz, że mówię nieprawdę, bo jeśli mowa o "przewidywanych skutkach" czegoś, to nawet Ty nie jesteś w stanie określić czy okaże się to prawdą czy kłamstwem.
    Nie chce mi się powtarzać już w kółko tego samego, zupełnie jakbym kopała się z koniem. Kto chce zrozumieć, już zrozumiał, kto nie chce to taki MA WYBÓR.

    Treść doklejona: 30.04.16 22:14
    Cudowny pokaz manipulacji słowem :-)
    Nawet nie wiedziałam, że własnie takie rzeczy krzyczałam:
    "tłum skandujący wulgarne hasła pełne nienawiści do kobiet, manipulujące ich poczuciem własnej wartości oraz sprowadzające kobietę do roli zabawki seksualnej"
    Ani jedno słowo nie było wulgarne w tych hasłach, ani jedno nie wyrażało nienawiści do kobiet - ale jak widać jeśli kobiety walczą o swoje prawa to oznacza że nienawidza same siebie i sa manipulowane i sprowadzają się do roli zabawki seksualnej - a niektórzy nawet pewnie uwierzą w te bzdury.
    http://www.stopaborcji.pl/na-barykadach-wojny-o-zycie/
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMay 1st 2016
     permalink
    to nie bzdury , przyczytałas cały artykuł?>
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeMay 2nd 2016
     permalink
    •  
      CommentAuthorzupazgryzoni
    • CommentTimeMay 2nd 2016 zmieniony
     permalink
    Lily: to nie bzdury , przyczytałas cały artykuł?>

    Byłam na manifestacji, wiem co było skandowane, ten artykulik to totalna bzdura, słoneczko. Ty musisz chyba nienawidzić siebie i innych kobiet, skoro Twoje prawa (i prawa innych kobiet) są Ci obojętne.
    Zresztą to już chyba wiadomo :-)

    Treść doklejona: 02.05.16 21:44
    http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20130730/katolicki-nakaz-antykoncepcji
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMay 3rd 2016 zmieniony
     permalink
    W przeciwnieństwie do Ciebie szanuję i kobiety i tych nienarodzonych. Nie wiem jak bardzo TY musisz ich nienawidzieć skoro nie bardzo przejmujesz się zabijanymi chorymi dziećmi czy tymi poczętymi z gwałtu, a przecież niewinnymi.

    Treść doklejona: 03.05.16 16:30
    A Pan którego linkujesz coś słabo się wgłebił w to co pisze się na temat naturalnych poronień. Po pierwsze nie wiadomo ile procent zapłodnionych zarodków temu podlega , a po drugie , z tego co wiem giną te które są uszkodzone, nie dzielą się, nie dzielą się prawidłowo , są obarczone wadami - czyli jest to jak najbardziej wskazany mechanizm organizmu. I nie ma co do tego dorabiać ideologii , bo nijak się to ma do aborcji która jest CELOWYM działaniem człowieka (najczęściej lekarza który dokonuje aborcjii, lub matki która np. bierze środek poronny).
    • CommentAuthorHelga_HH
    • CommentTimeMay 3rd 2016
     permalink
    No cóż dyskusja burzliwa... ja dodam tylko tyle, nigdy przenigdy nie chciałabym należeć do grupy kobiet, które w chwili obecnej mają prawo do legalnej aborcji...Nigdy też nie chciałabym, żeby moją córkę spotkało coś takiego. I choć walka na argumenty w sieci nigdy mnie nie interesowała, nie czułam też potrzeby przekazywania komukolwiek swoich racji, czy też namawiania kogokolwiek do przyjęcia mojego stanowiska, posłużę się jakże aktualną maksymą Wisławy Szymborskiej: TYLE WIEMY O SOBIE, ILE NAS SPRAWDZONO...
    •  
      CommentAuthorzupazgryzoni
    • CommentTimeMay 4th 2016 zmieniony
     permalink
    Lily: W przeciwnieństwie do Ciebie szanuję i kobiety i tych nienarodzonych. Nie wiem jak bardzo TY musisz ich nienawidzieć skoro nie bardzo przejmujesz się zabijanymi chorymi dziećmi czy tymi poczętymi z gwałtu, a przecież niewinnymi.

    Po pierwsze - pisze się "nienawidzić".
    Po drugie - no po prostu jestem nienawidzącą wszystkiego zwolenniczką zabijania i niczym się nie przejmuję :-)
    Ależ Ty dobrze mnie znasz, o święta Lily!

    Skoro wg projektu ustawy połączenie się jajeczka i plemnika daje człowieka, to ten "wskazany mechanizm organizmu" - czyli wydalanie uszkodzonych "ludzi" jest morderstwem - organizm dokonuje aborcji celowo - i to jest "ideologia" nadana przez zwolenników tej ustawy :-))
    (I znowu będę miała siniaki od tego kopania się z koniem :-))

    Treść doklejona: 04.05.16 04:06
    Helga_HH: nigdy przenigdy nie chciałabym należeć do grupy kobiet, które w chwili obecnej mają prawo do legalnej aborcji...

    Ale przecież sam fakt należenia do tej grupy nie zmuszałby Cię do dokonywania aborcji...
    A gdyby Twoją córkę spotkało coś złego, to na pewno chciałabyś dla niej tego prawa wyboru. Niezależnie od decyzji - chciałabyś pewnie, żeby MOGŁA zdecydować...
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMay 4th 2016
     permalink
    Zupo, chyba nie do końca zrozumiałaś, co Helga chciała powiedzieć. Wg mnie to Helga jest jak najbardziej za aktualnym stanem rzeczy...
    --
  5.  permalink
    Zrozumiałam i rozumiem, skąd taki punkt widzenia.
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMay 4th 2016
     permalink
    zupazgryzoni: Skoro wg projektu ustawy połączenie się jajeczka i plemnika daje człowieka, to ten "wskazany mechanizm organizmu" - czyli wydalanie uszkodzonych "ludzi" jest morderstwem - organizm dokonuje aborcji celowo - i to jest "ideologia" nadana przez zwolenników tej ustawy :-))
    (I znowu będę miała siniaki od tego kopania się z koniem :-))

    Wiesz co jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy CELOWYM i ŚWIADOMYM działaniem człowieka, a mechanizmami fizjologicznymi , które się dzieją poza jego wolą (a jest ich cała masa) to nie mamy o czym dyskutować...
    •  
      CommentAuthorikaan
    • CommentTimeMay 4th 2016
     permalink
    Jeżeli nie chcecie mieć wyboru to przecież nikt was nie zmusza, ale dajcie innym decydować o swoim ciele. Ja osobiście nigdy nie zdecydowałabym się na aborcję (chociaż to by się okazało jakbym była w sytuacji zagrożenia) ale szanuje też wybory innych.
    -- ,
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMay 4th 2016
     permalink
    Niestety są tacy, którzy wyboru innych nie szanują, broniąc praw tych nienarodzonych dzieci które wybierać same nie mogą.
    I chyba ich nie przekonamy- wiedzą swoje i nic tego nie zmieni raczej. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak wybór pozostanie...
    Zupo, OK. W takim razie ja nie do końca zrozumiałam twój wpis.
    --
    •  
      CommentAuthorHaniutka
    • CommentTimeMay 5th 2016 zmieniony
     permalink
    Helga_HH :posłużę się jakże aktualną maksymą Wisławy Szymborskiej: TYLE WIEMY O SOBIE, ILE NAS SPRAWDZONO...
    piękne i przerażająco ponadczasowe.
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeMay 6th 2016 zmieniony
     permalink
    Ja tylko dodam ze w Irlandii obowiązuje prawo które chcą wprowadzić w Polsce, żadne " mozliwe skutki" nie maja miejsca, kobiety nie są masowo zamykane w więzieniach, nie mierzy sie nt u wszystkich ale w razie podejrzeń wad wysyla na szczegolowe badania. Nie da sie tez pominać najważniejszego aspektu jakim jest ogromna pomoc państwa w opiece i wychowaniu chorych dzieci.
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeMay 6th 2016 zmieniony
     permalink
    Lecia, a czy to nie właśnie w Irlandii zmarła kobieta w szpitalu, bo lekarze odmówili terminacji ciąży mimo poronienia, bo przepisy im na to właśnie nie pozwalały?
    Zmarło wtedy i dziecko i matka. :confused:
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMay 6th 2016
     permalink
    ALe nie można marginalizować w żadną stronę. W Irlandii jest atkie prawo, jakie jest, ale w przeciwieństwie do Polski tam, jak lecia pisała, pomoc rodzinom istnieje fizycznie, w praktyce, a nie tylko w zapisach i to niekompletnych...
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeMay 6th 2016 zmieniony
     permalink
    Karolcia, co masz na myśli pisząc " ale nie można marginalizowac w żadną stronę" ?
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeMay 6th 2016 zmieniony
     permalink
    moya212: czy to nie właśnie w Irlandii zmarła kobieta w szpitalu

    nic o tym nie slyszalam. to nie jest tak za w przypadku poronienia nie oczyszczaja, wszystko jest normalnie i badanie sa jak jest podstawa, po prostu nie robia tego kazdej kobiecie, i dzieci chorych jest duzo, to prawda. Nie ciagaja kobiet po sadach, ani lekarzy.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeMay 6th 2016
     permalink
    Moya, o przypadku o którym wspomniałaś, nie słyszałam. Ale, może mylnie, twój wpis zrozumiałam tak, że to się stało właśnie przez ustawę w takiej, a nie innej formie. Czy tak było ani co dokładnie miałaś na myśli nie wiem.
    A z tym marginalizowaniem to chodziło mi o to, że zapisy to nie wszystko, dochodzi do tego interpretacja tychże. I tak w przypadku aktualnie obowiązujących przepisów dochodzi bądź do nieuprawnionej (bezpodstawnej) odmowy, bądź do "naciągania" w drugą stronę. W przypadku proponowanej nowelizacji zapewne również będzie dochodzić do sytuacji, gdzie działania będą nieadekwatne do sytuacji.
    A skrajne przypadki, jak z podanego przykładu, będą mogły się pojawiać niezależnie od wersji przepisów, jakie będą obowiązywać.
    Nie wiem, czy zrozumiale to napisałam- czasem mam problem ubrać myśli we właściwe słowa. Łatwiej mówic niż pisać...
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeMay 6th 2016 zmieniony
     permalink
    http://m.newsweek.pl/w-ciazy-do-smierci--aborcja-w-katolickiej-irlandii,98860,1,1.html

    To był tak bulwersujacy przypadek, który komentowaly media nz calym swiecie .

    Karolcia, dobrze zrozumiałs. Ta kobieta zmarła przez ustawę, przez obowiązujące przepisy.
    I to nie jest skrajny przypadek. To właśnie owe przestrzeganie prawa.
    Ta kobieta mogłaby dziś żyć. Ale nie żyje.
    Wyobrażasz sobie sytuację, że zachodzisz w 3 ciążę, trafiasz do szpitala bo następuje poronienie i tam czekasz. ...
    na śmierć. . Kogo. ...dziecka. ..swoją. ..obojga..... bo lekarze zrobic nic nie moga , bo
    mają związane ręce przepisami. No paranoja istna .



    :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeMay 7th 2016
     permalink
    moya212: To był tak bulwersujacy przypadek, który komentowaly media nz calym swiecie .



    Moja tu ktos ewidentnie popelnil blad. Ja zyje w tym kraju, przez 10lat poznalam mase kobiet, ciezarnych. Wiele z nich tracilo ciaze na wczesnym etapie. NIGDY nie spotkalam sie z takim przypadkiem. Serio. Nie wpadajmy w paranoje ze to wina "ustawy". Jak czesto w Pl zdarzaja sie przypadki smierci ciezarnej? sory ale wizja kobiet masowo wysylanych do wiezen i inne wizje tzw "mozliwe skutki" do mnie wogole nie przemawiaja. Co to wogole znaczy mozliwe skutki, takie gdybanie sobie. Serio nic takiego sie tutaj nie dzieje. Jak dla mnie ustawa moze zostwac w obecnym wydaniu, ale wnerwia mnie takie nakrecanie, przeklamywanie, straszenie ze co to sie nie bedzie dzialo.
    --
    •  
      CommentAuthor_MIA_
    • CommentTimeMay 7th 2016
     permalink
    Tylko, że to nie jest"mozliwy" skutek ani gdybanie, tylko przypadek rzeczywisty.
    A ta 14 latka o której mowa tez w artykule? To też wyjątek i błąd?
    No jak dla mnie to o dwa wyjątki za dużo.
    --
    •  
      CommentAuthorjasmina6
    • CommentTimeMay 10th 2016 zmieniony
     permalink
    Moya ma rację, nie powinno być żadnego takiego "przypadku" bo każdy oznacza błąd. I może ok, nie będzie masowych więzień dla kobiet które poroniły i tu gadajcie co chcecie ale na milion które poroniły jeśli jednej trafi się policjant i przesłuchanie (bo w końcu od czasu do czasu muszą to sprawdzić żeby było że coś robią) to jest to podwójną tragedią. Przeżyłam poronienie dwa razy i wystarczy mi żal, pustka w sercu, bezduszni lekarze, policji i prokuratury do tego mi nie trzeba!
    --
    •  
      CommentAuthorzupazgryzoni
    • CommentTimeMay 10th 2016 zmieniony
     permalink
    ikaan: Jeżeli nie chcecie mieć wyboru to przecież nikt was nie zmusza, ale dajcie innym decydować o swoim ciele. Ja osobiście nigdy nie zdecydowałabym się na aborcję (chociaż to by się okazało jakbym była w sytuacji zagrożenia) ale szanuje też wybory innych.

    DOKŁADNIE!
    Wybór to nie to samo co konieczność, co zmuszanie innych do konkretnych zachowań!
    "Jesteś przeciw aborcji? - to jej sobie nie rób! Nie narzucaj innym swoich poglądów - daj im wybrać!"
    Zakaz i nakaz, to zmuszanie kogoś do zrobienia czegoś, bez prawa wyboru.

    Gdyby episkopatowi i ksieżom i władzy chodziło o te poczete zarodki i żeby nie było aborcji - nie potępialiby antykoncepcji, która zapobiega niechcianym ciążom i nie wracałaby recepta na antykoncepcję awaryjną.
    Tu chodzi o władzę, a konkretnie o władzę i kontrolowanie kobiet. Bo seksualnośc i płodność kobiety należy do mężczyzn? Serio? Jak jakakolwiek kobieta może się zgadzać na coś takiego?? Takiego wała!
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    Antykoncepcja też usuwa zarodki, nie tylko zapobiega ciążom, więc czemu nie mieliby potępiać?
    --
    •  
      CommentAuthorsucharek83
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    Amazonka: Antykoncepcja też usuwa zarodki, nie tylko zapobiega ciążom, więc czemu nie mieliby potępiać?
    --

    nie wierzę w to co czytam,zostawie to bez komentarza bo cisną mi się niecenzuralne słowa
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    ja nie znam dokladnie mechanizmu dzialania spirali ale kojarzy mi sie ze m.in. zapobiega zagniezdzeniu sie zarodka. moze te sarszej masci tak mialy, moze ktoras sie wypowie. ale mi sie wydaje ze amie o ot chodzilo
    -- ;
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    zupazgryzoni: Tu chodzi o władzę, a konkretnie o władzę i kontrolowanie kobiet. Bo seksualnośc i płodność kobiety należy do mężczyzn? Serio? Jak jakakolwiek kobieta może się zgadzać na coś takiego?? Takiego wała!


    Z poczatkiem Twojej wypowiedzi siee zgadzam, ale tu juz chyba troche fantazja poniosla, co:wink: no bez przesady. Kobieta ma w.dzisiejszych czasach i naszym kregu kulturowym znacznie wiecej rzeczy do zaoferowania. Nikt nie jest w stanie zniewolic jej przez seksualnosc. Blagam. Stanowisko kosciola jest jaakie jest. Od wiekow. Chyba nikt nie spodziewal sie, ze bedzie inne.
    --
    •  
      CommentAuthor#Tosia
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    Amazonka: Antykoncepcja też usuwa zarodki, nie tylko zapobiega ciążom, więc czemu nie mieliby potępiać?

    Amazonko, definicja WHO podaje, że początek ciąży to implantacja.

    Tak, na pewno wkładka (oprócz tego, że działa plemnikobójczo) ma działanie przeciwzagnieżdżeniowe.
    Podobno jest to również działanie każdej metody hormonalnej. Słyszałam ostatnio, że to mylne przekonanie i ulotki będą aktualizowane zgodnie z najnowszą wiedzą, która przeczy temu działaniu, ale to nie są potwierdzone informacje.

    Amazonko, zauważ, że doktryna Kościoła rzymskokatolickiego krytykuje antykoncepcję z innych przyczyn, niż samo działanie przeciwzagnieżdżeniowe. Takiej samej krytyce poddawane są prezerwatywy i środki plemnikobójcze.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    ja pod jednym wzgledem rozumiem przeciwnikow aborcji - chodzi im o zakaz zabijania ludzi. dla nich zarodek jest juz czlowiekiem wymagajacym ochrony. rozumiem, ze chca zabronic kazdemu zabijania wszelkiego zycia ludzkiego. rozumiem, ze moga tak myslec, w sumie jest to logiczne.
    rozumiem tez, ze nie chca dopuscic do usuwania wadliwych plodow. w sumie jak ktos sie decyduje na dziecko to powinien byc swiadomy, ze moze sie urodzic dziecko chore. i rozumiem niechec do takiego "wybrzydzania", ze jak chore to nie chce, a jak zdrowe to wezme. w pewnym sensie traci to eugenika.
    dlatego ja rozumiem te strone.
    nie przeszkadza mi to jednak chciec miec mozliwosc wyboru tego, co dla mnie i mojej rodziny najlepsze.

    Treść doklejona: 11.05.16 10:08
    jeszcze tak dodam, na bank bedzie mnostwo eee, ale brak jest logiki w zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.
    polityka prorodzinna, zwlaszcza teraz PiSu polega na zacheceniu do rodzenia kolejnych dzieci (program 500+ ma chyba taka idee). Po co? a no po to, zeby mial kto robic na nasze emerytury, zeby sie system swiadczen nie zwalil, jak spoleczenstwo sie bedzie starzec, co nie?
    I teraz rodzenie chorych dzieci wymagajacych opieki ten system tylko obciazy. matka nie bedzie pracowac tylko pobierac swiadczenia, a i dziec nigdy do pracy nie pojdzie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 11th 2016
     permalink
    Sucharek, zapoznaj się z ulotkami i wtedy ciskaj niecenzuralne słowa.
    Znam definicję WHO, a także przyczynę krytyki anty jako całości. Działanie przeciwzagnieżdżeniowe to wycinek, do którego odnosi się zupa.

    "Jak zdrowe, to wezme, jak chore, to nie chcę" - TAK, to właśnie jest eugenika.
    --
    •  
      CommentAuthorzupazgryzoni
    • CommentTimeMay 11th 2016 zmieniony
     permalink
    Frances: Kobieta ma w.dzisiejszych czasach i naszym kregu kulturowym znacznie wiecej rzeczy do zaoferowania. Nikt nie jest w stanie zniewolic jej przez seksualnosc. Blagam. Stanowisko kosciola jest jaakie jest. Od wiekow. Chyba nikt nie spodziewal sie, ze bedzie inne.

    Nie wszyscy o tym wiedza, ale jesli to zaostrzenie wejdzie w życie, będzie musiała nastąpić zmiana (chociażby nazewnictwa) w niektórych aktach prawnych. Zwłaszcza w prawie opiekuńczym - i nie ja to wymyśliłam, tylko o tym mówią prawnicy, a z kilkoma na ten temat rozmawiałam, i to, co być może będzie się działo, jest przerażające - ale niektórzy widzą tylko niewielką część - brak aborji. Otóż nie tylko o to się rozchodzi.
    Do tego zmiany te mogą mieć daleko idace konsekwencje, chociażby na rynku pracy - kobieta w ciąży będzie sie bała poronienia, zachorowania, więc pójdzie na L4, zeby nie ryzykowac. Potem urlop wychowawczy i rok zasiłku rodzinnego. Czy będzie miała gdzie wrócić? Już teraz jest z tym problem.

    Jesli nie będzie mogła wrócić do swojego miejsca pracy, będzie siedziała w domu albo pójdzie pracowac na czarno lub na smieciówce, za śmieszne stawki.

    A jesli urodzi chore dziecko (bo nie będzie mogła wykonac badań prenatalnych albo dokonać aborcji), to będzie siedziała z dzieckiem w domu.
    Czy to nie czasem nie będzie zniewolenie kobiety? Zalezy też co kto rozumie jako to zniewolenie. Niektórym siedzenie kobiety w domu przy męzu i dzieciach kojarzy się wręcz z powołaniem....
    Nie jest to zniewolenie sensu stricto przez seksualnośc, ale sam fakt, że KRK ma w naszym kraju tak ogromny wpływ na politykę, że władza im dogadza - wystarczy zaostrzyć ustawę dotyczącą poniekąd seksu i seksualności (jakby nie patrzeć) i mamy daaaaaleko posunięte konsekwencje dla całego kraju, jego ekonomii i życia obywateli.

    Skoro KRK jest przeciwne aborcji, antykoncepcji usuwającej zarodki - to dlaczego potępia też prezerwatywy chociażby? One nie zabijają. (No chyba że te miliony plemników, ale to przy każdym stosunku one umierają, bo w większości przypadków tylko jeden wystarczy do zapłodnienia.)

    Wolnośc to prawo wyboru. Odbieranie tego prawa to zniewolenie.
    Naprawdę trzeba otworzyć oczy i patrzeć o wiele szerzej, nie tylko w sprawie zaostrzenia tej ustawy.



    Treść doklejona: 12.05.16 00:46
    "Jeśli ktoś świadomie decyduje się na urodzenie ciężko chorego dziecka, to jest to bardzo piękny wybór i taką osobę wielu uzna za bohatera.
    Ale heroizmu nie wolno od ludzi wymagać! - mówi prof. dr hab. Jacek Zaremba"

    http://www.naukaonline.pl/nasze-teksty/nauki-biologiczne/item/69-mozliwosc-wyboru
    •  
      CommentAuthornana81
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    Tyle było o prawie wyboru,prawie do życia. Dziś natknęłam się na artykuł, w którym wypowiada się córka bardzo znanej, radiowej dziennikarki. Dziewczyna z rozszczepem kręgosłupa z tych, których lekarze bardzo często spisują na straty.


    Warto wysłyuchać tej drugiej strony, więc próbkę (odpowiednią klimatem do forum) wrzucam poniżej. Całość w linku.

    "Kobieta zachodzi w ciążę, wymyśla imiona, głaszcze się po brzuchu. Mówi do tego nowego człowieka, właściwie od chwili, kiedy zobaczy na teście dwie kreski. Ale życie jest nieprzewidywalne. I kiedy okazuje się, że ten nowy człowiek ma jakąś poważną wadę, następuje dramatyczny zwrot akcji - człowiek, w jednej chwili przestaje być człowiekiem, natychmiast stając się uszkodzonym płodem."

    Klik
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    Ja juz nie będę sie wypowiadać za/ przecie aborcji, bo zaraz znowu rozpocznie sie dyskusja...

    Natomiast wypowiem sie przeciwko 4000 zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka... Nosz kur zapiał jakie dno ;(... Z wielu powodów...

    1) Każda matka, która ZGODZI sie urodzic chore dziecko otrzyma 4000 zł. Dla jednych będzie to "na otarcie łez" po stracie dziecka (w przypadku wad letalnych), dla drugiej 4000 to będzie kropla w morzu potrzeb... Dla trzeciej będzie to łapówka, bo owszem urodzi, ale odda do adopcji ;(
    2) wiele ciąż zostaje uszkodzona w wyniku patologii (picie alkoholu, narkotyki)... Te matki bardzo się ucieszą z 4000 zł, bo będzie za co pić/ ćpać, a dziecko owszem się zostawi, bo będą zasiłki....
    3) Jak juz kobieta zdecyduje sie urodzić w okół będzie słyszała "O! Urodzi, bo chce dostac 4000 zł"... Nie ważne czy urodzi bo jest przeciwna aborcji i nawet "za darmo" by urodziła, czy urodzi "dla tych pieniędzy" - wrzucona będzie do jednego wora i obrazana ;(...
    4) W Polsce żyje kilka tysięcy rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i dla tych dzieci właściwie nie szykują się żadne zmiany mające poprawić ich byt... Natomiast 4000 dostana matki, które zdecydują się urodzić niepełnosprawne dzieci, a przecież wiele z tych dzieci umrze, więc tak naprawdę te pieniądze tym dzieciom nie pomogą ;(...

    I Okay, ja nie negowałabym takich zasiłków, gdyby rząd zadbał także o te dzieci, które już są i potrzebują pomocy (także finansowej). A tu lipa... Zaś pieniądze pójdą gdzie indziej ;(....

    No wyprowadźcie mnie z błędu, jeżeli źle myślę...
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    Przebrnęłam przez pół projektu, nie miałam czasu na więcej.
    Media nieco wyolbrzymiły pewnie kwestie.
    Co nie zmienia faktu, że budzi we mnie ten projekt mieszane uczucia.
    Bo poza 4000 tys. za żywe urodzenie dziecka z wadą wrodzoną/okołoporodową, potwierdzoną przez lekarza o II stopniu specjalizacji stosownym zaświadczeniem, to wszystko co jest zapisane w tym projekcie już obowiązuje, przynajmniej w teorii. Albo powinno obowiązywać. Bo zarówno opieka medyczna i psychologiczna, dostęp do opieki paliatywnej bez zbędnej zwłoki, do rehabilitacji i środków medycznych, do opieki prenatalnej, w tym badań i zabiegów, również wewnątrzmacicznych, już jest pozapisywane w przeróżnych ustawach.
    A że tego nie ma w praktyce? To i nowa ustawa tego nie zmieni.
    Zapisana jest w projekcie pomoc asystenta rodziny. Dobrze. Taki system jest w wielu krajach zachodnich- asystent pomaga w koordynowaniu działań i kontakcie rodziny z odpowiednimi służbami i placówkami.
    Ale... Na działania koordynacyjne zapisano w ustawie budżetowej nie więcej niż 70 mln zł rocznie.
    to zakładając, że te pieniądze poszłyby tylko na zatrudnienie samych asystentów (których brak) za najniższą krajową, to wychodzi 3,15 asystenta na jedno polskie miasto, że o wsiach nie wspomnę. Także znów pomoc tylko teoretyczna.
    Program kierowany do rodzin, wsparcie państwa jest konieczne. inne rzeczy mają być zapisane w odrębnych dokumentach.
    Tylko czemu nie przygotować tego od początku do końca, bez pospiechu, po konsultacjach i przyjąć na tyle realne założenia, żeby je można było w praktyce wdrożyć?
    I czemu dopiero, nagle, po awanturze o aborcję i czarnych protestach, a nie z prawdziwej społecznej potrzeby??
    Czyli wg mnie idea szczytna, ale póki co pobudki niskie, a z powodu braku finansów w budżecie i odpowiednich przepisów wykonawczych- póki co czysto populistyczne
    :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    Karolciat, bo to ochłap żeby znowu ludziom oczy zamydlić. ludzie nie wiedzą co im się należy to piszą, że będzie super opieka a potem dorzucają kasę.
    kurewstwo.
    i bankowo z czasem pojawi się lista chorób/niepełnosprawności, które będą kwalifikować do wypłaty tej jednorazówki. autyzm już wykluczyli. who's next?
    -- [/url]
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    Elfika, dlatego napisałam, że idea niezgorsza, ale nie w takim wykonaniu.
    Mnie się podobają zagraniczne formy opieki socjalnej. ale to się wiąże zwykle z wysokimi podatkami.
    Nasze państwo chce aspirować do państwa opiekuńczego, ale przy obecnym stanie gospodarki i modelowi uprawiania polityki, zostaniemy takowym tylko na papierze...
    Ale klepnięte zostało.

    A co do opinii lekarza nt zdrowia dziecka- czyli zanim takową dostaniesz, też się będziesz musiała nachodzić... Co prawda to rozwiewa moje wcześniejsze wątpliwości dotyczące rodzenia "ułomnych" dzieci, brania zasiłku i porzucania ich np. w szpitalu, ale pewnych rzeczy nie ułatwia.
    Bo w obecnym kształcie z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu będzie podobnie jak kwalifikacją do terminacji lub ze zwykłym lekarzem orzecznikiem w zusie czy ubezpieczalni- widzimisię w dużym zakresie.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    karolciat: A co do opinii lekarza nt zdrowia dziecka- czyli zanim takową dostaniesz, też się będziesz musiała nachodzić...

    czy ja wiem?
    ja przy każdej wizycie wychodzę z papierem... się okazuje, że z tą opieką właściwą to tylko trzeba chcieć. ja sobie wczoraj z kardiolog rozmawiałam w trakcie echo na temat HLHS bo widzę sporo zbiórek pieniędzy na leczenie za granicą. i się okazuje, że to nie dlatego, że w PL nie ma lekarzy- wręcz przeciwnie. jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o leczenie operacyjne schorzeń serca, które na zachodzie kwalifikują do terminacji ciąży.
    ludzie zwyczajnie są leniwi, i wygodni, i czasem wyżej niż... stąd zbieranina za zabiegi na zachodzie... jej mąż [innej specjalizacji] zareagował na jakąś podobną zbiórkę, zadzwonił do fundacji, która ją organizowała i powiedział, że załatwi wszystko ludziom na miejscu w PL... nie... bo oni wolą zagramanicą... nosz...




    wiecie co? nawet projekt ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne tak mnie nie ruszył jak to.
    teraz zwyczajnie dostałam w twarz. i zastanawiam się jak mocno jeszcze oberwę...
    ciekawe kiedy to wejdzie w życie i czy Klara będzie wg tych skur... wystarczająco chora...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeNov 4th 2016
     permalink
    No własnie Elfika, to samo mnie wkurzyło... dziwna ta ustawa... Bardzo... Bo ja czułabym się podobnie.

    Treść doklejona: 04.11.16 15:44
    A najlepsze w tej ustawie jest to, że nie dotyczy ona dzieci, których niepełnoprawność wyjdzie jakiś czas po porodzie. Czyli np. autyzm (a postaci są różne od lekkich do ciężkich), upośledzenie umysłowe (którego nie widać na pierwszy rzut oka, a już na pewno nie u noworodka, czy w życiu prenatalnym), etc... A są to zaburzenia wrodzone... Ale tutaj taki jednorazowy zasiłek się nie należy, bo matka była nieświadoma niepełnosprawności dziecka... Czyli zaś podział na dzieci lepsze i gorsze... Należy sie i sie nie należy...

    Przecież niektóre bardzo poważne niepełnosprawności wynikają z wcześniactwa... I matka tylko dlatego nie dostanie takiej zapomogi, że jej dziecko teoretycznie miało byc zdrowe.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.