Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDamazy
    • CommentTimeMar 1st 2017
     permalink
    Pozdrawiam serdecznie, chcemy rozbudować graficznie artykuł Owulacja - fakty i mity napisany przez ekspert Dorotkę.

    Poniższy rysunek dotyczy "Kiedy rodzi się dziewczynka, w jej jajnikach jest ok. 2 000 000 pęcherzyków pierwotnych, w których znajdują się niedojrzałe komórki jajowe. To ogromny zapas. Natura ma z czego wybierać, gdyż dojrzałość w całym okresie rozrodczym kobiety, czyli od wieku dojrzewania do menopauzy, osiągnie tylko około 400."



    Zmieniony został także rysunek pierwszy.



    Za chwilę umieścimy jeszcze nową grafikę opisującą "Moment jajeczkowania nie jest możliwy do samodzielnego zaobserwowania przez kobietę, a jedynie podczas monitoringu USG jajników. Obserwowane wskaźniki płodności (zmiany śluzu szyjkowego, zmiany samej szyjki macicy oraz wzrost podstawowej temperatury ciała) nie wskazują na moment owulacji. Stanowią natomiast informację o kresie płodnym w danym cyklu. Pewien procent kobiet zauważa także zespół typowych dla siebie objawów, pojawiających w okolicach jajeczkowania, jak np. tzw. ból owulacyjny, zatrzymanie wody w organizmie, zaparcia, zmiany skórne. Są to wszystko symptomy świadczące o trwającym okresie płodnym."

    Bardzo prosimy o komentarze, jaka jest czytelność grafik co należałoby zmienić, dodać . Chcemy dopracować wszystkie aktualne artykuły, dodając nowe i odświeżone grafiki.
    Z góry dzięki, Damazy
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 2nd 2017
     permalink
    Mój komentarz jest taki - od kiedy menopauza jest w wieku 40lat? Znam wiele kobiet które miały ją grubo po 40tce, a nawet po 50tce.
    A ten obrazek sugeruje że 40lat to absolutny koniec.
    •  
      CommentAuthorDamazy
    • CommentTimeMar 2nd 2017
     permalink
    Dzięki Vicky, prosimy o kolejne komentarze.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 2nd 2017 zmieniony
     permalink
    vicky80: od kiedy menopauza jest w wieku 40lat?

    Jak dla mnie wystarczy opis "narodziny" i "menopauza" - bez podawania wieku.
    Co do drugiego rysunku, to bardzo słabo widać opisy (za mała czcionka).
    Damazy: Bardzo prosimy o komentarze, jaka jest czytelność grafik co należałoby zmienić, dodać. Chcemy dopracować wszystkie aktualne artykuły, dodając nowe i odświeżone grafiki.

    Niewielki procent użytkowniczek korzysta z Bazy Wiedzy i Bloga. Choć osobiście nie wiem dlaczego - swego czasu "zaczepiałam" nowe użytkowniczki nie mające pojęcia o obserwacji i pomiarach i żadna nie zadała sobie trudu, by doczytać najpierw teorię, która znajduje się dosłownie pod nosem.

    Moim zdaniem są ważniejsze kwestie - choćby dodanie nowych oznaczeń na wykres. Nawet dziś czytałam pod jednym z wykresów w komentarzach opinię kilku użytkowniczek, że koniecznie przydałoby się oznaczenie "bardzo silne krwawienie" (osobiście też bym potrzebowała). Oprócz tego oznaczenia "śluz beżowy" lub tzw. cappuccino", "śluz z nitkami krwi". Prosiłam o to w 2013 r. i cisza w temacie.
    W 2012 r. prosiłam o uzupełnienie opisu w zakładce "Analiza wykresu" dla metody Roetzera - że początek fazy lutealnej zaczyna się dopiero po dniu szczytu śluzu. Też nie zostało to zaktualizowane.

    Można przecież zrobić jakąś ankietę i zapytać wprost użytkowniczki czego potrzebują, by wykresy jak najdokładniej odzwierciedlały ich obserwacje.
    •  
      CommentAuthorDamazy
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    Witaj Marion, dziękuję za komentarz. Zamieszczam kolejny rysunek dotyczący badania USG, które ma dowieść istnienie owulacji.


    Rysunek dotyczy "Moment jajeczkowania nie jest możliwy do samodzielnego zaobserwowania przez kobietę, a jedynie podczas monitoringu USG jajników. Obserwowane wskaźniki płodności (zmiany śluzu szyjkowego, zmiany samej szyjki macicy oraz wzrost podstawowej temperatury ciała) nie wskazują na moment owulacji. Stanowią natomiast informację o kresie płodnym w danym cyklu. Pewien procent kobiet zauważa także zespół typowych dla siebie objawów, pojawiających w okolicach jajeczkowania, jak np. tzw. ból owulacyjny, zatrzymanie wody w organizmie, zaparcia, zmiany skórne. Są to wszystko symptomy świadczące o trwającym okresie płodnym."
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 3rd 2017 zmieniony
     permalink
    Damazy: wzrost podstawowej temperatury ciała) nie wskazują na moment owulacji. Stanowią natomiast informację o kresie płodnym w danym cyklu.

    Wzrost temperatury ciała (po zaniku śluzu płodnego) na 99% świadczy o przebytej owulacji.

    Uwaga do rysunku.
    Fragment pt. "owulacja kalendarz" - okienko z kartką z kalendarza z numerem 14, który sugeruje, że owulacja jest zawsze w 14 dniu cyklu. Tak często mówi literatura, ale na naszym portalu bardzo wiele wykresów potwierdza fakt, że absolutnie nie jest to regułą i wg mnie nie należy sugerować, iż 14 dc jest "magicznym dniem owulacji".
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeMar 4th 2017
     permalink
    Zgadzam sie z uwaga do rysunku - sugeruje podświadomie, ze jest to 14 dc
    --
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeMar 6th 2017
     permalink
    Czy ten pierwszy wykres obrazuje realną zależność wieku i ilości jajeczek, to jest rzeczywiście taka prosta linia?
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.