Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAlinka
    • CommentTimeMay 1st 2015
     permalink
    Moja mama ma ten sam problem z trójglicerydami i ma je wlasnie lekowo zbijane....
    Na brak ruchu nie narzekam. Pracuje fizycznie, gdzie chodze po pare kilometrow. Spacery to nasza jedyna forma komunikacji :D
    Wlasnie pozostałe wartosci cholesterolu byly w normie. Tylko całkowity i trojglicerydy są ponad.
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeMay 4th 2015 zmieniony
     permalink
    Sobotnie wyniki:
    Tsh 2,94
    Ft4 12,94 (12-22)

    Czyli chyba idę w niedoczynność jeśli dobrze myślę? Wg Was kwalifikuje się to już do leków? (Endo w środę)

    W grudniu robiłam badania będąc jeszcze na 75 euthyroxu po ciąży i oczywiście wpadłam w lekową nadczynność...przeciwciała anty tg i tpo niskie, usg tarczycy ok. Od tego czasu stopniowo odstawiłam euthyrox (od połowy stycznia jestem bez leków ) i miałam zrobić badania po 6 tyg bez leków ale się zeszło ;)
    Czuję się generalnie ok
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeMay 4th 2015
     permalink
    Sardynko, moja endo już by Ci leki dała przy takich wynikach.....
    --
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    dziewczyny jestem w 1 trym. ciaży i własnie odebralam wyniki tsh 2,61, podobno powinno byc do 2,5. Ide do endokrynologa ale napiszcie prosze co mnie czeka...?Czy ta wartośc jest dużo pow. normy?Łatwo to zbić?
    --
    •  
      CommentAuthorHania89
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    Szerka a brałaś wcześniej jakieś leki na tarczycę?
    Wynik najlepiej jakby był pomiędzy 1 a 2, ale dostaniesz leki i raz dwa się wyrówna, tragedii nie ma. W ciąży dziecko też ciągnie z tarczycy, dlatego powinno się monitorować TSH.
    --
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    Haniu nie brałam nigdy. W pierwszej ciazy miałam 1,8 także zdziwiłam sie ale skoro mówisz ze da radę obniżyć to cieszę sie, gin zalecił lek euthyrox 25 czy oznacza to ze będę go musiała brać przez cała ciąże czy to jakoś tam mija w trakcie ?
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    Szerka, lekarz będzie Ci zapewne co miesiąc badała hormony tarczycy.
    Najcześciej jest tak, ze z biegiem ciąży zapotrzebowanie na Euthyrox (przy problemach oczywiście) wzrasta, wiec może być tak, że np. w 3 trymestrze będziesz miała podwyższoną dawkę. Ale tym się nie martw - najważniejsze, ze zbadane, suplementowane - wiec wszystko jest OK.
    Jak CIę to "pocieszy" ja biorę dawkę 200 ;)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    Szerko, w ciąży nie patrzy się tylko na poziom TSH. Trzeba też zbadać FT3 i FT4. Wynik TSH w granicach 1-1,5 odnosi się do zajścia w ciążę :) Dla ciężarnych są inne normy.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    Ulcia widzę ze mamy podobne przejscia ciążowe ;)) od cukrzycy przez swędzenie i tsh podwyzszone. A ty leczylas tarczyce przed ciąża? Ja nie stad moje zdziwko :)
    Obe wiem o tych badaniach mam nadzieje ze endo mi zleci . Tak do 1,5 przy staraniach a do 2,5 w 1 trym, prawda?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 12th 2015 zmieniony
     permalink
    Tak, w I trymestrze do 2,51. Ale pewnie co lab to mogą być inne normy. Ciśnij endo o te badania.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    szerka: Ulcia widzę ze mamy podobne przejscia ciążowe ;)) od cukrzycy przez swędzenie i tsh podwyzszone. A ty leczylas tarczyce przed ciąża?

    Nooo faktycznie podobnie ;-))))
    Ja niestety już od 13 lat mam niedoczynność, więc dla mnie to codzienność :)
    --
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    Obe nic nie chciał dać bo mowil ze to ledwo pow. Normy i dał eurythox 25 na miesiąc i mam znow zrobic tsh. Podobno na zachodzie jest norma do 3 i z takim wynikiem jak ja mam nic sie nie robi . Myslisz ze warto to zrobic na własna rękę? Co mówią te wartości?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 12th 2015
     permalink
    szerko, FT3 i FT4 da pełny obraz pracy tarczycy. Niby na świecie zaczyna się mówić o niedoczynności tarczycy ciężarnej dopiero w przedziale 2,5-4,0. Do tego czasu należy obserwować :)
    A czy Twój ginekolog jest równocześnie endokrynologiem? Pewnie nie, skoro chodzisz do endo. Może warto poszukać? Rozumiem, że gin nie widzi nic nieprawidłowego w tym wyniku? Tylko po co w taki razie włączył euthyrox? No i od razu 25 ug?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 13th 2015
     permalink
    obe widzi nieprawidłowość gin , to raczej ten endokrynolog sie zdziwił lekko ze zostałam przysłana . Powiedział ze nie stwierdza " jednostki chorobowej" trzeba obserwować i można podawać ten eurythox 25 przez mies. Mam mu wyniki pokazać i zdecyduje co dalej. gin wspominał ze lekarz pewnie zleci dodatkowe badania , mówił ze wit D trzeba zbadać a tamten nic, jak zapytałam to powiedział ze nie ma takiej potrzeby ....
    Zrobiłam wywiad wsród koleżanek ciężarnych to sporo ma pow. 2.5 i nikt ich nigdzie nie wysyłał i nie dawał leków . Masakra już nie wiem co myślec. Powtórzyłam dziś to tsh dla samej siebie i mam nadzieje ze będzie lepszy wynik :)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 13th 2015
     permalink
    szerko, no to może trzeba się udać do jakiegoś dobrego endo. Wiesz, euthyrox to lek na całe życie.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  1.  permalink
    Hej. Wczoraj rozpoczeliśmy 12 tc ciąży i odebrałam wyniki tsh... wynik 2,46 wydawał. Mi się trochę za wysoki więc napisałam do gin info o wyniku. Gin kazał przyjechac po recetę na Euthyrox 25.dopiero później poczytałam ze górna granica w ciąży to 2,5. Myślicie że słusznie zapisała mi leki? Żadnych innych badań nie zaleciła ... kazała powrórzyc badanie za 1 miesiąc.
    -- :)
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeMay 21st 2015
     permalink
    Mój endo mówił, że w ciąży potrzebna większa dawka leku, żeby podtrzymać dobry poziom TSH. Więc u Ciebie może być konieczne wdrożenie leku. Myślę, że lepiej brać niż nie brać. TSH pokazuje wartości sprzed miesiąca - mogłoby się okazać, że za miesiąc będziesz już mieć 4 i to mogłoby zaszkodzić dziecku. Ja bym brała, bo Euthyrox jest dobrze tolerowany i raczej nie zaszkodzi.
  2.  permalink
    Dziękuję kochana uspokoiłaś mnie :-) buźka
    -- :)
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 21st 2015
     permalink
    A ty leczylas sie wcześniej na tarczyce?
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeMay 22nd 2015
     permalink
    Moja ginka nie leczyla mnie lekami choc w ciazy mialam lekko podwyzszone Tsh.Badanie mialam w12tc,pozniej w 28 tc.Nawet nie mowila zeby kontrolowac.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorszerka
    • CommentTimeMay 22nd 2015
     permalink
    Ja właśnie miałam podobna sytuacje i tez nie biorę wkoncu tych leków bo po powtórzeniu badania wszystko było ok. A tak jak dziewczyny tu wcześniej pisały euthyrox to lek na całe życie ...
    --
    •  
      CommentAuthorkoteczek1
    • CommentTimeMay 22nd 2015 zmieniony
     permalink
    Mój lekarz mówi że w ciąży TSH się podwysza i jak miałam go powyżej 2 to zwiekszył mi dawke na 50 przed brałam jedną tabletke 25 pozniej połtora tej tabletki teraz już 2 ostatnio miałam TSH 0. 37 ( norma minimum 0.34 w pierwszym trymestrze ) i tak do teraz biore 2 tabletki po 25 bo lekarz powiedział ze i tak bedzie się podwyszał TSH wiec moim zdaniem dziewczyny co maja powyzej 2 to powinny obserowwac a powyzej 2.5 brac juz Euthyrox :)
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeMay 22nd 2015
     permalink
    Koteczek nie koniecznie musza brac.Ja przed ciaza nie bralam ,Tsh ponad 3 i prawdopodobnie juz chorowalam na Haschimoto (wszystko wyszlo pi porodzie).Musze dodac ze moja ginka ma specjalizacje endo i pierwsza ciaze poronilam.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorkoteczek1
    • CommentTimeMay 22nd 2015
     permalink
    Ja właśnie troche czytałam i też pierwszą ciąże poroniłam prawdopodbnie przez TSH bo miałam prawie 4 a na mnie bo ja dromna jestem to była wysoka .
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 22nd 2015
     permalink
    koteczek1, ale Ty przed ciążą miałaś rozpoznaną niedoczynność tarczycy, stąd zwiększenie dawki. Natomiast jeśli się wcześniej nie miało takiego rozpoznania to chyba warto zbadać się dokładniej a nie od razu z grubej rury.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorglinusia
    • CommentTimeMay 23rd 2015
     permalink
    chciałam Was zapytać o suplementację jodu w ciąży ale widzę na stronie wcześniej że co lekarz to inna opinia... ja byłam u dwóch endo i każdy jeden kazał mi suplementować ale nie wiem do kiedy :/ czy po porodzie i w trakcie karmienia piersią też się powinno jeśli w ciąży przyjmowałam?
    --
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeMay 24th 2015
     permalink
    Wg mojej endo tak - więc ja biorę jod już od trzech lat prawie, bo cały czas albo ciąża albo karmienie ;)
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeMay 26th 2015
     permalink
    Cała ciąże bralam, dla dziecka. Potem przestałam karmić piersią wiec odstawiłam. Podobno przy karmieniu tez należy brać. Przynajmniej takie zalecenia miałam od mojej endo.
    --
    •  
      CommentAuthorglinusia
    • CommentTimeMay 26th 2015
     permalink
    no to ok, akurat tyle ile mam to będę brać a później zobaczymy co mi moja powie... dzięki za info ;)
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeMay 26th 2015
     permalink
    Dziewczyny, czy tsh 2,55 w pierwszym trymestrze wymaga leczenia? Nie wiem jeszcze jakie jest stanowisko mojego ginekologa, obawiam się jednak, że może to zbagatelizować, jak większość lekarzy, bo niby mieści się w normie. A towarzystwo endokrynologiczne za normę tsh, przed ciążą i w I trymestrze ciąży uznaje tsh do 2,5.
    W pierwszej ciąży miałam tsh 2,2. Poza ciażą zdarzało mi się mieć je około 2,5, nigdy nie leczyłam tarczycy.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorJuhasek87
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    Cześć Dziewczyny, mam pytanie co jaki czas należy badać w ciąży poziom tsh? Badałam w 8tyg a teraz jestem w 15 prawie czy już powinnam je ponawiać?
    Mam niedoczynność.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    Juhasek, ja mam niedoczynność i badam raz na miesiąc.
    --
    •  
      CommentAuthorJuhasek87
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    Ul_cia dziękuję za odpowiedź. w takim razie lecę jtutro na badanie. a orientujesz się czy 2,22 w I trymestrze to dobry wynik? wg gina tak.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    No właśnie co do wyników, to nie jestem specjalistką - słucham po prostu co mi mówi lekarz... dlatego tez nic nie napisałam Skalupie na powyższe pytanie....
    --
    •  
      CommentAuthorJuhasek87
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    ok rozumiem:wink: dzięki jeszcze raz na odpowiedź.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    Juhasek87, chyba norma jest do 2,5 :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorJuhasek87
    • CommentTimeJun 9th 2015
     permalink
    dzięki obe:wink:
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJun 10th 2015 zmieniony
     permalink
    Tak, jak myslałam. Lekarz stwierdził, że wynik ok.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeJun 10th 2015
     permalink
    Juhasek jesli nie masz chorej tarczycy to wynik jest dobry.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 12th 2015
     permalink
    No to teraz ja z pytaniem o wyniki ;-)
    Dzisiaj robiłam comiesięczne badania TSH, FT3 i Ft4.
    I fT3 wyszło 2,72 pmol/l przy normie 3,1 - 6,8
    Pani Doktor wpisała w systemie, ze prosi o pilny kontakt. Wizytę mam w poniedziałek, dzisiaj już jej nie ma w pracy.
    Zapewne nie umrę do tego poniedziałku :wink: ale może któraś z Was mi powie, czym grozi w ciaży Ft3 poniżej normy? (mam niedoczynność tarczycy od 13 lat leczoną, Hashimoto)
    --
    •  
      CommentAuthorJuhasek87
    • CommentTimeJun 12th 2015
     permalink
    <strong>Quelle</strong> chorej nie mam, biorę stale euthyrox. Wynik z wczoraj tsh to 2,21 więc chyba wporządku.
    <strong>Ul_cia</strong> ja niestety nie pomogę bo nie znam się aż tak.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJun 12th 2015
     permalink
    Ulcia, a pozostałe wyniki? Z tego co pamiętam, to Ft3 powinno być na środku normy, a ft4 blisko górnej granicy. Może masz za dużą dawkę?
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 19th 2015
     permalink
    Czy ktoś miał problem z niskim ft3 przy względnie dobrym ft4 i prawidłowym TSH (1,3)? Jest u mnie najwyraźniej jakiś problem z przemianą ft4 w ft3, procentowe wyniki odpowiednio 56% i 17%. Może ktoś jest bardziej zaawansowany w temacie niż ja...Stawiam na niedobór D3, B12, za niską ferrytynę...? Tak czytałam, ale może jest ktoś kto to przerabiał...?
    ft4 -17,6 (12-22)
    ft3 - 3,7 (3,1-6,8)

    Nigdy się aż tak nie zagłębiałam, wyniki oceniałam na oko, ale waga mi stoi mimo diety, mam suchą skórę i jestem pewna, że to nie przypadek.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 19th 2015 zmieniony
     permalink
    Ja tak właśnie teraz miałam i endo mi zwiekszyła dawkę euthyroxu
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 19th 2015
     permalink
    Dzięki Ula, chyba zrobię to samo. Niby w ciąży inna interpretacja wyników, ale na wstępie chyba tylko to mogę zrobić.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 20th 2015
     permalink
    azniee, tylko niech Ci do głowy nie przyjdzie samej zmieniać dawkę :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 20th 2015
     permalink
    obe, ja od dwóch lat sama dawkuję Euthyrox
    i jak mi kiedyś napisano, "tarczycowiec" powinien sobie sam potrafić dawkować leki, tak jak cukrzyk insulinę- 100% się z tym zgadzam
    także dzięki za radę, ale nie skorzystam ;)

    sucha skóra i kiepski metabolizm to pikuś, po tym co przeszłam po "leczeniu" przez "fachowców"
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    A kto Ci wypisuje recepty? Sama? ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    Znajomy pediatra, albo lekarz, do którego mój ojczym chodzi po leki na nadciśnienie (obaj prywatnie).
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    Ja tak jak aznie sama dawkuje leki.Jak tylko czuje ze cos jest nie tak to albo zwiekaszam albo zmniejszam dawke.Ogolnie to lepiej sie czuje na niskim Tsh ,szkoda tylko ze nie wszyscy lekarze to rozumieja.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.