Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    A ja od 13 lat mam zdiagnozowana niedoczynnosc i biorę Euthyrox i jakoś jestem tak restrykcyjnie przywiązana do tego, ze to lekarz decyduje, ze wogole do głowy mi nie przyszło, ze można samemu sobie dawkować hormon :tongue:
    Ja biorę duże dawki, i moze dlatego bałabym sie ze coś przedobrze ....
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 21st 2015 zmieniony
     permalink
    Jakie dawki bierzesz, Ula? Ja teraz ponad 100 :/
    Niestety, ja trafiłam na lekarzy uważających, że do ustawienia leków wystarczy TSH, co u mnie się totalnie nie sprawdza. Odkąd sama sobie ustawiam leki mam obiektywnie dobre i stałe wyniki. Teraz problem z tym ft3, ale to prawdopodobnie kwestia niedoborów.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    Ja biorę 200
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 21st 2015 zmieniony
     permalink
    Ale to w ciąży? Czy wcześniej też?
    Mojej koleżanki mąż bierze 150 a ma niewykształconą tarczycę, tzn. od urodzenia w ogóle niefunkcjonującą.

    Ja w ciąży miałam ustawiane przez lekarkę, która przyjmuje 40km ode mnie i ma straszne terminy, więc później szukałam kogoś innego i źle na tym wyszłam. Zresztą, ja się zaczęłam leczyć 2tyg. przed zajściem :wink: Jakbym zaszła teraz w ciążę, to też bym jeździła do tamtej babki, bo w ciąży to jednak inaczej funkcjonuje.
    --
    •  
      CommentAuthor#Tosia
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    Dziewczyny, w jakim stopniu niedoczynność może wpływać na zwiększenie masy ciała?
    Jak ta kwestia wygląda po wprowadzeniu leczenia? Czy łatwiej jest zrzucić zbędne kg i utrzymać prawidłową wagę?
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    Tosia, ja nie chudnę nawet na rygorystycznej diecie, jak mam źle ustawione hormony. Jak dobrze, to bez problemu.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 21st 2015
     permalink
    Przed ciąża na zmianę 200/175, a teraz 200 cały czas.
    Tosia, u mnie takie"nalanie" charakterystyczne dla niedoczynnosci bylo bardzo dokuczliwe - i dopiero udało się wagę ruszyć po ustawieniu hormonów, z tym, ze to trzeba ciagle kontrolować bo zapotrzebowanie organizmu się zmienia
    --
    •  
      CommentAuthor#Tosia
    • CommentTimeJun 21st 2015 zmieniony
     permalink
    Oo, to mnie pocieszyłyście. :smile: U mnie w ostatnim półroczu nastąpił przyrost masy ciała o ok. 15 kg (!!!), co z jednej strony jest związane z innymi lekami, które przyjmuję, ale mimo wszystko wydaje mi się niewspółmierny do diety (odżywiam się raczej zdrowo, w każdym razie dużo zdrowiej niż do niedawna). Początek wzrostu wagi przypadł dokładnie na czas obniżenia się PTC do bardzo niskiej (35,9-36,2 w fazie folikularnej) i rozpoczęcia brania jednego z leków. Ginka zasugerowała mi problemy z tarczycą w związku z nieregularnymi cyklami, tym bardziej, że ta waga... No nic, w najbliższych dniach będę się badać.
    Powiedzcie mi jeszcze, czy leki na niedoczynność mają jakieś działania niepożądane?

    Doczytałam, że ten lek, o którym pisałam, może powodować niedoczynność.
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 22nd 2015
     permalink
    Tosia, tylko zrób od razu zestaw badań: TSH, ft3, ft4, a najlepiej też przeciwciała aTPO i aTG.
    Sama niedoczynność jest po prostu upierdliwa, za to Hashimoto, to już większy problem, bo to choroba układu immunologicznego.
    Tu o Hashimoto
    --
    •  
      CommentAuthor#Tosia
    • CommentTimeJun 22nd 2015
     permalink
    Dziękuję Azniee!
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeJun 23rd 2015
     permalink
    Ja w takim razie jestem nietypowa. Mam niedoczynność z Hashi, a chudnę, nie tyję. Do tego sama sobie reguluję dawkę, bo lekarza mam raz na pół roku.
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeJun 25th 2015
     permalink
    Prawie 6 miesięcy po ciąży (biore euthyrox 25) i wyniki tarczycy takie: TSH 1,700 mU/l (0,27 - 4,2), fT3 4,42 pmol/l (3,1 - 6,8), fT4 15,23 pmol/l (12 - 22).
    Czy to dobre wyniki jak na starania za jakiś czas o drugą ciąże? Ktoś tu pisał, że najlepsze są bliżej 1 w okresie prokreacyjnym. Czuje się normalnie z ethyroxem jak i bez żadnej różnicy. Jedynie przed zajściem w ciąże miałam 3.33 nieskuteczne próby zajścia i jedna strata ciąży aż obniżył mi lekarz właśnie ethyroxem i już w trzecim cyklu się udało po półtora roku bezskutecznych wcześniejszych starań.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJun 25th 2015
     permalink
    Wg mnie ok, tak najlepiej w okolicy 1, ale z tego co wiem, to do 2 czy nawet 2,5 jest ok. Ja bym nie kombinowała, bo jest ok. Tylko po zajściu w ciąże regularne kontrole, bo może się okazać, że potrzebujesz większej dawki.
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 25th 2015
     permalink
    Dominam, Twoje wyniki procentowo wyglądają tak: FT4 32.30% [ wynik 15.23, norma (12 - 22)], FT3 35.68% [ wynik 4.42, norma (3.1 - 6.8)]. A powinno być min po 50%. TSH też na to wskazuje, że jest przymało tych hormonów, zwłaszcza do starań. Być może lekarz trochę zwiększy dawkę, jak bym u siebie tak zrobiła :wink: Chociaż nie wydaje mi się, żeby takie wyniki powodowały problemy z zajściem, ale to pewnie cecha osobnicza.
    --
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeJun 30th 2015
     permalink
    Dzięki za odpowiedz :) A lekarze, zwykli endokrynolodzy nie liczą tych procentów? Zazwyczaj mówi się, że jak jest w widełkach norm to jest okey, o czym wiele osób może się przekonać, że tak nie jest przecież. Chociażby u mnie jest wielkie prawdopodobieństwo, że przez tarczycę nie mogłam zajść w ciąże półtora roku :/
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 30th 2015
     permalink
    Dominam: A lekarze, zwykli endokrynolodzy nie liczą tych procentów?

    Nie wiem, nie spotkałam się. Może nie muszą, mają wprawniejsze oko :wink: A część patrzy tylko na TSH, więc pewnie nawet o tym nie słyszeli :tongue:
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 1st 2015
     permalink
    Azniee, czy mogłabyś pomóc w interpretacji moich wyników?

    TSH 3,1 µIU/m
    FT3 2,71 pg/ml
    FT4 1,01 ng/dl

    Właśnie straciłam ciąże, ale przygotowuję się do nowych starań.
    Na początku ciąży TSH miałam niższe bo 2,56, FT3 i FT4 nie oznaczałam. Zastanawiam się, czy to mogło być przyczyną poronienia..
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 1st 2015
     permalink
    Ja korzystałam z tego- kalkulator - nie policzę Ci, bo nie podałaś norm :wink:
    Ale już na pierwszy, bardzo pobieżny rzut oka, to TSH nie wygląda za dobrze :confused: FT4 chyba niskie, pewnie norma od ok. 0,8-0,9?
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 1st 2015
     permalink
    Korzystając z kalkulatora, który podałaś wychodzi:

    FT4 10.39% [ wynik 1.01, norma (0.93 - 1.7)]

    FT3 29.58% [ wynik 2.71, norma (2 - 4.4)]

    to chyba nie są dobre wyniki, kurczę...
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthor#Tosia
    • CommentTimeJul 1st 2015
     permalink
    U mnie FT4 koło 22% - to dobrze czy źle? (nie staram się o dziecko)
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 2nd 2015
     permalink
    Nad kalkulatorem jest link do opisu w jaki sposób interpretować wyniki procentowe, wklejam tylko jedno zdanie: "Hormony tarczycy (oba: FT4 i FT3) powinny mieć zbliżoną wartość procentową (np. oba na poziomie 40%),oraz powinny znajdować się przynajmniej w połowie normy".
    Generalnie, metoda jest traktowana jako "alternatywna", poczytajcie sobie.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 2nd 2015 zmieniony
     permalink
    azniee: Generalnie, metoda jest traktowana jako "alternatywna", poczytajcie sobie.

    i w zwiazku z tym chyba musze poszukac sobie alternatywnego endo. stosunek fT4 do fT3 mam rozjechany T4- 14,10 %, T3- 50,83 % :confused:
    dodac do tego nadwage, problemy ze zdrowiem i niski poziom d3 zaczyna sie robic ciekwie...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 2nd 2015
     permalink
    też mam rozjechany, tylko dokładnie odwrotnie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 2nd 2015
     permalink
    czyli mam juz sie martwic?
    -- [/url]
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 2nd 2015
     permalink
    ja też mam niedobór D3, mimo tego, że słońca nie unikam, a w tym roku jestem wyjątkowo opalona
    -- [/url][/url]
  1.  permalink
    Anziee - wyniki ft3 i ft4 przynajmniej w połowie normy, czyli im bliżej górnej granicy, tym lepiej, czy jednak najbardziej optymalnie trzymać się tych 40%? Kompletnie się na tym nie znam...
    Ja już jakiś czas temu robiłam badania, a że wyniki były w normie, to gin nawet za bardzo nie spojrzała...
    Moje wyniki:
    TSH 4gen. – 2.5010 ulU/ml (min. 0.3500; max. 4.9400)
    fT3 – 3.477 pg/ml (min. 1.710; max. 3.710) - 88,35%
    fT4 – 1.332 ng/dl (min. 0.700; max. 1.480) - 81,03%
    •  
      CommentAuthorAnque
    • CommentTimeJul 7th 2015
     permalink
    ja tez mam niedobór Wit i mój lekarz mówił, ze trzeba mimo słońca brać suplementację i biore :)

    Czy te normy i przeliczenia sa tez dla osób które mają wyciątą tarczycę tak jak ja? :) Biorę 100 Euthyroxu.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 7th 2015
     permalink
    Oj nie wiem....słyszałam, że takim osobom się bada tylko TSH, ale nie wiem czy to prawda (niektórzy tak badają i tych co maja tarczycę, także...)
    Mąż mojej koleżanki ma nierozwiniętą tarczycę od dziecka, bierze 150. 100 to mi się wydaje mało jak na całkowity brak własnych hormonów, bo ja tyle biorę (więcej nawet) mając jeszcze swoją (chyba :P ). Ale nie znam się na tym przypadku.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 7th 2015
     permalink
    ja wlasnie rozmawialam z kumpela, ktora od 20 lat ma problemy z tarczyca w tym jej brak po radiojodzie....
    w kazdym badz razie stwierdzila, ze jesli mamw normi to endokrynologicznie jestem zdrowa. ale najbardziej to sie usmialam jak wysmiala tsh na poziomie 1,5 do zaciazenia.....
    takze nie mam co z nia wiecej porszac tematu....

    za to na forum gazety, powiedziano mi, ze z wynikow wychodzi mi niedoczynnosc...
    juz nie wspominalam, ze wyniki sprzed 1,5 roku :tongue: ale tak to jest jak sie czlowiek trzyma wartosci referencyjnych....
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJul 9th 2015 zmieniony
     permalink
    skapula: Azniee, czy mogłabyś pomóc w interpretacji moich wyników?
    Właśnie straciłam ciąże, ale przygotowuję się do nowych starań.

    Procentowe wyniki FT3 i FT4 nie za fajne.
    A TSH 3,1 za wysokie (mimo iż norma wynosi bodajże do 4,9). Do starań TSH powinno być max 2, najlepiej koło 1.
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 9th 2015
     permalink
    Caffe Latte, nie umiem Ci odpowiedzieć. Ja bym powiedziała, że ft3 i ft4 są dobre, na pewno nie są "niedoczynnościowe" bo w górnej granicy. Skąd przy tym wysokie TSH? Nie mam pojęcia, ale TSH jest hormonem przysadki, nie tarczycy....u Ciebie w ogóle nie odzwierciedla stanu hormonów tarczycy.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJul 9th 2015
     permalink
    Dziewczyny! Zapytam tutaj, bo nie wiem gdzie...
    Koleżanka synkowi robiła tsh (wiek 3 lata i 8 miesięcy) jest na poziomie 3,3...
    ft4 - 18, 7...

    To w normie, czy nie?
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeJul 10th 2015
     permalink
    Monia, my naszemu bąblowi robiliśmy ostatnio tsh i ft4. Norma z tego co pamiętam to chyba 10 z groszami. Ft4 nie pamiętam ale sprawdzę i dam Ci znać.
    Tymczasem ja mam pytanie. Dopadła mnie nadczynnosc. Generalnie 2 lata przed porodem zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Przez prawie cała ciaze byłam w niedoczynności. Pod koniec wpadłam w nadczynność ale wystarczyło zmniejszenie dawki euthyroxu. Po porodzie wynik miałam w normie. Miesiąc temu znów nadczynnosc na poziomie 0,027 i zalecenie odstawienia euthyroxu.Teraz zrobiłam kontrolę i znów źle:
    Tsh 0,01
    Ft3 5,99
    Ft4 2,28
    Czy to się kwalifikuje w poporodowa nadczynnosc tarczycy czy to moje jakieś zawirowania w Hashi?
    Karmie piersią, to dla mnie strasznie ważne. Jaka jest dopuszczalna dawka leków na nadczynność w karmieniu? Macie może jakieś własne doświadczenia?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 22nd 2015
     permalink
    dziewczyny HELP!!!
    moja mloda - 13l - jest po kolejnej wizycie u endokrynologa, wg lekarki niedoczynnosc tarczycy

    jak do tej pory TSH ksztaltowalo sie tak
    luty - 5,10
    maj 4,64
    lipiec 4.24

    antyTPO 12IU/ml a antyTG ponizej 20U/ml czyli tu mowila ze jest ok
    nie wydaje wam sie to dziwne ze bez ft3 i ft4 ona przepisuje mlodej Euthyrox 0.025 ??? ma go brac przez 10tygodni, najpierw po pol tabletki przez 10dni pozniej 1cala na czczo
    fakt, mloda od ostatniej wizyty przytyla 2kg (czyli duzo zwlaszcza ze ona sie raczej pilnuje ale wezmy pod uwage ze od 2tyg dokarmia ja babcia) i wlosy jej dalej wypadaja wiec wg lekarki to ewidentnie tarczyca
    wykupic jej to czy odpuscic??? jakos nie do konca mnie ta lekarka przekonuje a nie mamy innego endokrynologa dzieciecego w miescie

    Treść doklejona: 22.07.15 18:24
    dobra, poczytalam troche i wychodzi mi na to ze jednak u dzieciakow nawet troche podwyzszone tsh kwalifikuje do podania leku, ze latwo wtedy ustabilizowac tarczyce a najwazniejsze jest zeby nie dac sie jej rozkrecic
    kurna chata, chyba jednak recepte wykupic bede musiala
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJul 22nd 2015 zmieniony
     permalink
    Lekarz, który bada samo TSH mnie by z całą pewnością nie przekonał...ja się na takim mocno przejechałam. Nie wiem jak to jest z normą, dla takiej nastolatki, ale ogólnie TSH 5 to juz raczej kiepsko.
    Poza tym jaka przyczyna tej niedoczynności? Autoimmunologiczna czy niedobór jodu? Bo w tym drugim wypadku powinna zalecić suplementację jodem i wtedy tarczyca ma się możliwość wyregulować. Przy Hashimoto, to wiadomo, grubsza sprawa....

    A, doczytałam, że przeciwciała ok. Wypadałoby zrobić USG tarczycy i jak tam jest ok, to wypadałoby jednak na jod.
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeJul 22nd 2015
     permalink
    _Isia_: Jaka jest dopuszczalna dawka leków na nadczynność w karmieniu? Macie może jakieś własne doświadczenia?

    Z tego co pamiętam to 10mg metizolu na dobę jest bezpiecznie, ale trzeba robić parę godzin odstępu między karmieniami po zażyciu. Nie pamiętam już ile dokładnie.

    Ja niestety miałam gigantyczną nadczynność i końskie dawki.
    Odciągałam jeszcze przez miesiąc i wylewałam w nadziei na zmniejszenie dawki do 10, ale niestety musiałam odstawić cyca na zawsze.

    _Isia_: Czy to się kwalifikuje w poporodowa nadczynnosc tarczycy czy to moje jakieś zawirowania w Hashi?

    A tego nie wiem, pewnie wyjdzie "w praniu". Ja miałam w ciąży niedoczynność, która później przeszła w nadczynność i okazało się, że to G-B.
    Była tu kiedyś na forum dziewczyna, której zdiagnozowali Hashi, a później okazało się, że to G-B. Nie pamiętam dokładnie całej historii, więc nie pomogę.

    A jakie normy masz do ft3 i ft4?
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Dziewczyny co powiecie o moich wynikach, szukać lekarza?
    tsh 2,8 (0,5-4)
    ft3 4,5 (3-6)
    ft4 10,5 (11,5-22)
    tarczyca wyszla u mnie w ciazy, od 20tyg bralam 0,5 tego leku erytrocostam, wyniki byly w normie, po porodzie bralam z zalecenia lekarza jeszcze 6tyg. Teraz wyniki jak wyżej.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    ja was poczytalam i wpadam powoli w panike. jestem w 8 tyg ciazy, lekarz zlecil TSH, tak razem z toxo i morfo, standarcik i mi wyszlo 4,04. myslalam ze luzik, ze w normie, bo norma do 4,20 a tu poczytalam i zaczynam czuc stresa. mam gina w ren wtorek, zobaczymy czy mnie wysle do endo czy co. sprawdzilam swoje wyniki sprzed 2 lat i mialam TSH ponad 3, te pozostale ft4 i ft 3 czy jak sie to zwie w normie, wiec nic z tym nie robilam kompletnie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Ewa, skonsultuj to tsh, ale moja siostra miała nawet ponad normę i okazało sie, że w ciąży czasami tak skacze... Nic jej, ani dziecku nie było... No, ale dmuchac na zimne trzeba...
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Ewa mój lekarz (endokrynolog) pilnuje w ciąży żeby tsh było poniżej 2, wizyty co miesiąc, tylko ja nabyłam przed tą ciążą Hashimoto
    -- [url
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    no wlasnie ja w szoku jestem ze ma byc ponizej 2, skoro norma do 4,20. ale skoro tak jest t zobaczymy co lekarz zadecyduje.
    w I ciazy nie mialam w ogole robionego TSH. wiec nawet ciezko mi porownac.
    ale czytalam ze samo TSH to nie wytyczna, ze musza byc do tego te inne parametry zrobione, czy tak?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Mi zawsze robi tylko tsh i ft3, na początku ciąży zrobił cały komplet badań, łącznie z usg tarczycy
    -- [url
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    W ciąży faktycznie tsh powinno być w dolnej granicy ale samo tsh nie jest tak istotne ( mi spadło nawet do 0,007 i było ok). W ciąży najważniejsze jest ft4 i ft3 chociaż ja mam badane tylko ft4.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Zapisalam sie do endo na przyszły piatek.niech zadecyduje
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    no widzicie każdy lekarz inaczej patrzy
    -- [url
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    azniee: Lekarz, który bada samo TSH mnie by z całą pewnością nie przekonał...ja się na takim mocno przejechałam. Nie wiem jak to jest z normą, dla takiej nastolatki, ale ogólnie TSH 5 to juz raczej kiepsko.

    no wlasnie mnie to tez nie przekonuje ale z drugiej strony przeciez kurde nie bede jechala do warszawy i placila 150zl za konsultacje :(
    nastepne wyniki mamy zrobic koniec wrzesnia, wtedy wlasnie ft3 i ft4 bedzie jeszcze dodatkowo
    lekarka powiedziala ze mloda jest w takim wieku ze teraz szczegolnie o to szybko trzeba zadbac bo jak sie zaniedba i sie tarczyca rozbuja to potem juz ciagle problemy moga byc
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    no wlasnie ja w szoku jestem ze ma byc ponizej 2, skoro norma do 4,20.


    Moja lekarka (internistka) nawet uwagi nie zwróciła, że mam tsh powyżej 2. twierdzi, że norma to norma i juz ;). Ale że przytyłam 10 kg to jej nie zaniepokoiło ;)...
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Ja mialam tsh 2,5 na ogół wiec niby nikt by sie nie przyczepil. A jednak przeciwciala wysokie.
    samo tsh często nie pokazuje np hashimoto.
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Dziewczyny ponawiam pytanie,napiszcie prosze co sadzicie o moich wynikach kilka postow wyżej.
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeJul 23rd 2015
     permalink
    Lekarza chyba zawsze trzeba dopytać jeśli brałaś jakieś leki. Mi się wydaje że wyniki nie są złe ale lekarzem nie jestem 😀
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.