Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeSep 21st 2015
     permalink
    Obe o ciekawe co z tym tk...

    ja kiedys mialam i przypuszczam ze hashi juz bylo tylko nie wiedzialam

    swoja droga czas zebrać sie na badania bo ostatni spadek formy juz sięga zenitu...
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Dzięki dziewczyny za odzew!
    Czuję się w sumie bez zmian - pomijając niewyspanie i zmęczenie - ale to chyba nie nazywa się tarczyca tylko Gabi :)
    OK, to spokojnie czekam na wizytę :)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Ul_cia: pomijając niewyspanie i zmęczenie - ale to chyba nie nazywa się tarczyca tylko Gabi :)

    ja tez tak po pierwszej ciazy myslalam. a i w drugiej myslalam ze sennosc jest normalnym objawem I trymestru. otoz u mnie nie byla. od kiedy wzielam tyroksyne sennosc i zmeczenie przeszlo jak reka odjal.
    -- ;
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Ulica, ja miałam podobne wyniki i u mnie było to poporodowe zapalenie tarczycy. Ja akurat lekka nadczynnosc miałam na koncowce ciąży i jeszcze w ciąży zmniejszona dawkę euthyroxu do mniejszej niż przed ciążą. Ponoć po porodzie trzeba wrócić do dawki sprzed ciąży, ze mną nie wiedzieli za bardzo co zrobić. Więc jak 3 miesiące po porodzie znów wyszła nadczynnosc to Endo kazał zupełnie odstawić euthyrox. Przez pierwszy miesiąc nadczynnosc się poglebiala, po drugim spadła i miałam TSH 81. Wróciłam do euthyroxu i znów mam niedoczynność. Aktualnie poszukujemy dobrej dawki leku dla mnie i właściwie biorę prawie tyle samo co przed ciążą wiec wracam do punktu wyjścia.
    Podsumowując to minie ale trzeba kontrolować wyniki częściej :)
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Matko bosko!
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Mój organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkie wahania hormonów wiec osiagnelam takie skrajne wyniki ale normalnie to wszystko samo się cofa i wymaga wzmozonej obserwacji. Jeśli się nie cofnie samo to stosuje się leki przeciwzapalne (tak mi mówiła endo) i nie ma potrzeby brania leków które uniemożliwiają karmienie piersią. Ja teraz mam tsh 6 z groszami. Nadczynnosc meczyla mnie bardzo. Potwornie mi wlosy wypadaly, chudlam szybko i było mi wiecznie gorąco. Endo sie jeszcze wtedy pytała czy dziecko nie jest jakieś mocno placzliwe. Za to jak miałam te spora niedoczynnosc to w sumie czułam się zmęczona jak zawsze i w miesiąc przytylam 3 kilo. Teraz mam lekka niedoczynnosc i waga wróciła do normy sprzed ciąży. I czuje się już normalnie.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    eveke, ale to TK miałaś z kontrastem? Bo to tylko kontrast jest niewskazany.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Isia - zaintrygowałaś mnie tym "mocno płaczliwym" dzieckiem….
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    _Isia_: Przez pierwszy miesiąc nadczynnosc się poglebiala, po drugim spadła i miałam TSH 81

    O matko i córko! Pobiłaś mój rekord, ja miałam skromne 52 :P
    _Isia_: Potwornie mi wlosy wypadaly, chudlam szybko i było mi wiecznie gorąco. Endo sie jeszcze wtedy pytała czy dziecko nie jest jakieś mocno placzliwe.

    Objawy miałam dokładnie te same. A to może być dziecko płaczliwe od nadczynności czy chodzi o wahania hormonów? Mój od początku był mega mamusiowy i cycusiowy.
    _Isia_: Za to jak miałam te spora niedoczynnosc to w sumie czułam się zmęczona jak zawsze i w miesiąc przytylam 3 kilo

    Ja miałam wtedy mega śpiączkę, położyłam się tylko i odlot, ręką ruszyć nie miałam siły.
    A przytyłam w niecałe 2 m-ce 17kg. Tego rekordu chyba nikt nie pobije ;)
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeSep 22nd 2015
     permalink
    Obe tak z kontrastem.

    ale tak jak mowie wtedy jeszcze nie bylam zdiagnozowana choc pewnie hashi juz bylo
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeSep 23rd 2015
     permalink
    Ja właśnie tematu placzliwosci nie pociagnelam bo nie miałam takich obserwacji, poza tym my byliśmy zaraz po badaniu tsh i ft4 u Adasia. Robiliśmy je ze względu na moje Hashimoto a nie na nadczynność. No i wiedziałam, ze jest ok. Pediatra mówiła nam, ze te badania u niemowląt robi się po skończonym trzecim miesiącu, wcześniej ponoć nie ma sensu. A że moja nadczynnosc zbiegła się z terminem badań Adasia to sprawę mieliśmy wyjaśniona.
    Ja generalnie znacznie lepiej znoszę kolosalna niedoczynność od lekkiej nawet nadczynnosci. Kiedyś miałam tsh 96, lekarze sie pytali jak ja się na nogach trzymam. A ja normalnie do pracy chodziłam, tyle ze byłam mocno zmęczona i wiecznie mi było zimno.
    17 kg? Ojej. No to moje skromne 3 mogą się schować ;) Ale może u Ciebie inaczej, isiula, bo masz na stałe gravesa a ja Hashimoto? Ale cud ze nie wylysialam. Wszędzie były moje włosy. Teraz mi jeszcze tak poporodowo wyleciały i mam na głowie pół tego co miałam :cry: Ale trochę już odrastaja.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 23rd 2015
     permalink
    eveke, ale pewnie raz podany kontrast nie rozwali nam nieodwracalnie tarczycy. Poza tym jest jeszcze ten magiczny zwrot: przeważające korzyści ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeSep 23rd 2015
     permalink
    Miejmy nadzieję.
    nie ma co o tym myslec wtedy bylam nieswiadomo a TK chyba musialam jednak zrobic bo mialam przerażające bóle glowy
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeSep 23rd 2015 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny wpadam w szybkim pytaniem bo może się orientujecie.
    Moja mama jest po wstawieniu drugiego stentu (rok temu miała zawał), bo serce wydolne w 30%. Jej wyniki badań z początku września, ft4, ft3 w normie, za to tsh lekko podwyższone, bo 4,5 przy normie do 4,2, atpo 333,33 i atg 500 przy normach <60. Wiecie co to? Wujek google jakoś nie potrafi mi podpowiedzieć...
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 23rd 2015
     permalink
    Dii, hashimoto :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeSep 23rd 2015
     permalink
    hmm a co to oznacza? mama miała kilka dni przed badaniem krwi robione usg które nic nie wykazało..
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 23rd 2015
     permalink
    Dii, mama ma przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego czyli chorobę Hashimoto. Choroba z autoagresji. To, ze nic nie wyszło w usg może oznaczać, że proces się jeszcze bardzo nie rozwinął i choroba nie "zeżarła" tarczycy. O tym, że jest to hashi świadczą przede wszystkim znacznie przekroczone normy przeciwciał i podwyższone TSH.
    Potrzebny jest wam dobry endokrynolog.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  1.  permalink
    Dii
    są endo ktorzy nie umieją też "odczytywać" usg - przykre ale prawdziwe
    przeciwciała świadczą o hashimoto - tak jak Obe napisała
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeSep 24th 2015
     permalink
    Dzięki dziewczyny. A mama i tak bierze już eutyrox 25. Dopiero teraz zrobili jej badania na atpo i atg. Może i ja powinnam sobie zrobić...?
    --
    •  
      CommentAuthormazda__
    • CommentTimeSep 24th 2015
     permalink
    Witam,
    dziewczyny powiedzcie mi proszę czy powinnam udać się do lekarza (endo) z córkami, bo sama mam zdiagnozowane od niedawna hashimoto?
    Moje wyniki to TSH 2,6
    anty TPO 293,20
    anty TG 23,10
    N koniec października mam wizytę u endo i muszę zrobić oprócz TSH i glukozy jeszcze ft4. Od poziomu tego ft4 będzie zależało czy endo wdroży leczenie... Choć już sama wiem, że musi. Czuję się fatalnie. Włosy lecą garściami, zimno mi masakrycznie, zmęczenie odczuwam ogromne a do tego tyję dosłownie z powietrza... Zastanawiam się tylko czy nie zrobić moim dziewczynkom badań TSH i nie pójść od razu do konsultacji z tymi badaniami do mojego endo. Z tego, co wyczytałam hashi może być genetyczne...
  2.  permalink
    u mnie w rodzinie ma kuzynka, moja mama też ma coś z tarczyca właśnie wybiera się do endo
    u mnie 11 letnia córa nie ma objawów ale myślę nad tym, żeby też zrobić jej badania
    •  
      CommentAuthormazda__
    • CommentTimeSep 25th 2015
     permalink
    No właśnie chyba lepiej zbadać to wcześniej...
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 25th 2015
     permalink
    I byłam u endo. Mam co drugi dzień zmniejszyć dawkę Euthyroxu do 150 - czyli będe brała raz 175, raz 150.
    Za 2 tyg zrobić FT3 i FT4, a dopiero za 7 tyg TSH. Dr powiedziała, ze po TSH zmiany widac dopiero po min. 6 tyg!
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 25th 2015
     permalink
    No właśnie też tak słyszałam i stąd normalne kontrole są co 3 miesiące. Ale zastanawia mnie czemu w ciąży co miesiąc. Z drugiej strony wtedy endo patrzy głównie na ft4 a raczej nie na tsh.
    --
    •  
      CommentAuthorAnka80
    • CommentTimeSep 25th 2015
     permalink
    Tinamar: Ale zastanawia mnie czemu w ciąży co miesiąc

    Ja w ciąży też chodziłam do endokrynolog mojej co 3 miesiace... poszłam na początku, koło 6 m-ca i pod koniec ciąży. Jedyne co to miałam badane TSH przy każdej morfologii zlecanej przez ginekologa prowadzącego.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 28th 2015
     permalink
    mam TSH 1,7 po 2 miesiacach brania Letroxu. ciekawa jestem czy jeszcze mi zwiekszy dawke czy juz zostawi?
    zaczynalam z TSH 4,20 pod koniec lipca. Dostalam letrox 50. TSH spadlo pod koniec sierpnia do 2 cos. teraz mi ziwkeszyla dawke do 62,5 i po 2 tyg brania spadlo do 1,7. Myslicie, ze juz tak zostawi?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeSep 28th 2015
     permalink
    Ewasmerf: tyg brania spadlo do 1,7. Myslicie, ze juz tak zostawi?

    a z ciekawości... Ile w ciąży musi być max tsh?
    --
  3.  permalink
    przy haszi z tego co kojarzę to powinno być na poziomie około 1

    Treść doklejona: 29.09.15 14:29
    Ewasmerf - badanie TSH najwcześniej się robi po około mc brania dawki - dwa tygodnie to trochę mało :wink:
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeOct 9th 2015
     permalink
    Dziewczyny, Help!

    Mam podejrzenia odnośnie mojej tarczycy - właśnie odebrałam wyniki :

    TSH 3,2
    Ft3 - 4,2
    ft4 7,7
    P/c anty-TG < 0,9
    P/c anty-TPO 0,40

    Ktoś się pokusi o interpretację ?

    Wizytę u endo mam za trzy tygodnie :confused:
    --
  4.  permalink
    Tsh może wskazywać na niedoczynność a podaj normy do przeciwciał i wolnych hormonów.
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeOct 10th 2015
     permalink
    Przeklejam :

    TSH 3-cia generacja 3,226 uIU/ml[0,55-4,78]~;
    FT 3 4,29 pmol/l[3,8-6]~;
    FT 4 7,77 pmol/l[7,86-14,41]L;
    P/c anty-TG < 0,9 IU/ml[0-4];
    P/c anty-TPO 0,40 IU/ml[0-9]~;

    FT 4 poniżej normy ale lekko...
    --
  5.  permalink
    No FT4 bardzo bardzo słabo... Na moje niedoczynność. Jak się czujesz??
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeOct 10th 2015
     permalink
    Kierownica31: Jak się czujesz??


    No właśnie…nie za bardzo.
    Wiecznie chce mi się spać, wiecznie mi zimno (no może poza tymi upałami co były:tongue:), libido zero lub minus :shamed:
    --
  6.  permalink
    Mi tez zimno mimo brania leków. To wina nadnerczy i niskiego ciśnienia. Zresztą obniżone libido też (nadnercza). Oczywiście jeżeli lekarz potwierdzi moje podejrzenie to pewnie wdroży leczenie więc zmęczenie i większość objawów powinna ustąpić.
    •  
      CommentAuthortamara6
    • CommentTimeOct 12th 2015
     permalink
    Dziewczyny, czy któraś z Was miała do czynienia z podostrym zapaleniem tarczycy? Koleżanka męczy się z tym już parę miesięcy. Jej endo daje ciągle sterydy, guzy znikają, a po odstawieniu sterydów wracały znowu. Dr stwierdziła, że trzeba będzie chyba usuwać tarczycę. Może jest inny sposób, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeOct 13th 2015
     permalink
    Laski, zrobiłam sobie dziś pakiet.
    możecie swoim fachowym oczkiem spojrzeć? :wink:

    TSH 0,843 IU/ml [0,270-4,200]
    FT3 3,73 pg/ml [2,00-4,40]
    FT4 1,09 ng/dl [0,93-1,71]
    A/TG 51,2 IU/ml [0,0-115,0]
    A/TPO 7 U/ml [<34]

    Treść doklejona: 13.10.15 14:21
    wg kalkulatora:

    FT4 20.51% [ wynik 1.09, norma (0.93 - 1.71)]

    FT3 72.08% [ wynik 3.73, norma (2 - 4.4)]

    jeszcze gorzej niż poprzednio :(
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorA_ga
    • CommentTimeOct 15th 2015
     permalink
    Dziewczyny mam prośbę: czy któraś z Was mogłaby cokolwiek wywnioskować z moich wyników badań zanim udam się z nimi do lekarza... Ja słabo zorientowana jestem, ale wyglądają nieciekawie.
    Badania robiłam w 3cim dniu cyklu.
    TSH- 3,37 ulU/ml przy normie 0,25- 5,00

    ft3- 5,30 pmol/l przy normie 3,1- 6,8

    ft4- 14,65 pmol/l przy normie 9-20

    P/c anty TG- <6,40 IU/ml przy normie <12

    P/c anty- TPO- <0,80 IU/ml przy normie <8,00

    testosteron- 1,13 przy normie 0,1-0,9
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeOct 15th 2015
     permalink
    A_gnieszka, czy badalas dodatkowo pozostałe hormony tzw. płciowe? Sprawdzałas sie pod katem PCOS? Czy cos sie dzieje konkretnego w sensie objawów ze strony organizmu?
    --
  7.  permalink
    Elfika a obecnie leczysz tarczycę?? Tj bierzesz Euthyrox?
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeOct 15th 2015
     permalink
    Ewa no nie powinien Ci juz zwiekszac. Tak powinno być ok.

    mamaKasi no niedoczynność
    tylko zeby lekarz byl normalny bo wiesz tsh niby w "normach"

    Ja wlasnie popedzilam na tsh bo cos dziwnie gorzej ostatnio sie czulam i sie nie pomylilam

    na dawce 50 dosc ladnie utrzymywalam tsh kolo 1,5
    A tu nagle wynik 3,5

    Czyli cos gorzej sie dzieje :(
    Koniecznie zrobimy tym razem usg tarczycy bo dawno nie robilam
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeOct 15th 2015 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, tak wyglądają moje wyniki po 3 miesięcznej suplementacji jodem i selenem. FT4 za niskie, ale TSH spadło 3,2 na 1,85 i czuje się znacznie lepiej, choć włosy i paznokcie nadal masakra…

    TSH 1,85 µIU/ml 0,27 -4,2 N
    FT3 3,35 pg/ml 2 -4,4 N
    FT4 1,1 ng/dl 0,93 -1,7 N
    anty-TPO anty-TPO 5 IU/ml 0 -34 N
    anty-TG anty-TG 12,84 IU/ml 0 -115 N
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeOct 15th 2015
     permalink
    Kierownica, coś Ty... jakbym sama się nie zainteresowała to bym nie wiedziała jakie mam wyniki...
    Tak sobie grzebię w necie i póki co wychodzi na to, że mam niedoczynność. Muszę machnąć usg tarczycy, prl z obciążeniem, krzywą insulinową orac cukrową i d3. Taką sugestię otrzymałam od endo polecanej przez Azniee...
    -- [/url]
  8.  permalink
    elfika no jak dla mnie niedoczynność ale lekarzem nie jestem ;)
    gdybyś brała leki sugerowałabym zwiększenie dawki :-)
    jesteś pod opieką endo? to daj znać co powie jak się pojawisz z tymi wynikami
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeOct 15th 2015
     permalink
    [quote=Kierownica31] a mogłabyś zerknąć na moje wyniki? Myslałam, ze ok, ale jak zobaczyłam, że u Elfiki podobne i sugerujesz niedoczynność, to zaczęłam żałować, że odwołałam wtorkowa wizytę u endo….
    -- [/url][/url]
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeOct 15th 2015
     permalink
    Dzięki dziewczyny !
    Pod koniec pażdziernika mam wizytę - ciekawe co powie lekarz :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorKierownica31
    • CommentTimeOct 15th 2015 zmieniony
     permalink
    Skapula
    FT4 22.08%
    FT3 56.25%
    FT3>FT4 wskazuje na niedoczynność - oba hormony powinny być na poziomie około 60%, 70%
    TSH nie najgorsze - fajnie, że spadło.
    Na wizytę warto iść i zrobić usg (bo ja nie jestem lekarzem ( :wink: ) - zobaczyć jakie wymiary ma tarczyca i czy nie ma stanu zapalnego mimo przeciwciał w normie

    Włosy i paznokcie to może być wina tarczycy ale też niedoborów (witamin, żelaza...)

    Treść doklejona: 15.10.15 21:30
    ale ten jod przepisał Tobie endo?? Jak go bierzesz??
    wiem, że niektórzy lekarze leczą niedoczynność najpierw jodem dopiero później ew lekami
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeOct 16th 2015
     permalink
    Biorę Jodid w dawce 100, dodatkowo W Femibionie jest 150 (nie pamietam jednostki), tak dostałam recepte na jodid od endokrynologa.
    # miesiące temu badałam ferrytynę i wit. D3, Ferrytyna wyszła niska, a D3 niedobór, suplementuje D3 i stram sie jeść pokarmy bogate w żelazo.

    A Anty Tpo i anty TG mam w normie, bo wszyło
    anty-TPO anty-TPO 5 IU/ml 0 -34 N
    anty-TG anty-TG 12,84 IU/ml 0 -115 N

    usg tarczycy miałam robione 3 mc temu i było ok…kurcze mogłam jednak pójść na tą kontrolę do endo…tylko tak się zastanawiam, czy dostałabym hormony przy takich wynikach, raczej wątpię...
    -- [/url][/url]
  9.  permalink
    Raczej nie...
    Na pierwszej wizycie co Endo stwierdził? Ile ml ma tarczyca?
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeNov 2nd 2015
     permalink
    Zdaje relację - byłam u endo- mam niedoczynność- dziękuję za trafną diagnozę przez internet :wink:
    Dostałam eutyrox w dawce 25 , tarczycę mam ponoć małą, cokolwiek to oznacza. A no i wit d 5000 j.

    I tu moje pytanie do tych co biorą leki - kiedy zauważyłyście poprawę ?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 3rd 2015
     permalink
    dziewczyny, mialam na poczatku 5 miesiaca ciazy TSH 1,7, lekarka mi zalecila dawke 62,5, po miesiacu brania (czasem bralam 75 - tak ze 2-3 razy w tyg, bo czulam ze musze wzwiekszyc dawke) mam TSH 2,4 (jestem na pocz 6 miesiaca). dobrze ze w czwartek mam endo, ale generalnie ja sama czuje, ze bym sobie zwiekszyla dawke, tylko nie wiem na jaka? na 75 i czasem 90? CO BYSCIE ZAPROPONOWALY? oczywiscie zobacze tez co powie endokrynolog w czwartek, ale ja jakos te tarczyce jak barometr mam - jak czuje sie senna i spie wiecej i gorzej mi sie wstaje to czuje ze musialabym zwiekszyc dawke - i voila - wynik mowi sam za siebie.

    Treść doklejona: 03.11.15 12:04
    mamakasi - bywa roznie z poprawa - ja jestem jak barometr - poprawe zauwazylam niemal po tygodniu brania, a jak mi TSH rosnie to z automatu czuje sie gorzej, od razu, po zwiekszeniu dawki niemal natychmiast objawy ustepuja. moje objawy to sennosc, zmeczenie, zaparcia, skok wagi
    -- ;
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.