Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeJan 26th 2016
     permalink
    Proszę
    Tsh-3,9
    Ft3- 2,64 ( 2-4,4)
    Ft4- 1,17(0,93-1,70)
    Anty tpo 10,11 (0,00-34)
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJan 26th 2016
     permalink
    procentowo wygląda to tak

    FT4 31.17% [ wynik 1.17, norma (0.93 - 1.7)]

    FT3 26.67% [ wynik 2.64, norma (2 - 4.4)]

    wolne hormony są za nisko [powinny być min. w okolicach 50%], natomiast TSH jest za wysokie. może to świadczyć o niedoczynności, ale aby ją stwierdzić przydało by się usg tarczycy. na pewno nie obejdzie się bez wizyty u endo.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeJan 26th 2016
     permalink
    Dzięki elfika.
    Jesteś wielka :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeFeb 2nd 2016
     permalink
    Dziewczyny, czy jak zrobilam badanie TSH i FT4 ... 4 godz. po zazyciu euthyroxu wynik bedzie wiarygodny ? Nie planowalam dzisiaj tych badan ale zostaly zlecone razem z innym, a nie chcialo mi sie 3 dzien z rzedu jechac 20 km na same badania.
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeFeb 2nd 2016
     permalink
    Ft4 na pewno będzie niewiarygodne. TSH to jeszcze jako tako. Ja się kiedyś buchnelam i tak zrobiłam, 3 dni później powtorzylam bez leków i ft4 bardzo się roznilo, TSH trochę.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 2nd 2016 zmieniony
     permalink
    na TSH nie powinno miec zadnego wplywu skoro jak tu nie raz pisalyscie jest HISTORYCZNE. to albo jest albo nie jest;-P
    na FT4 ma wplyw
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 2nd 2016
     permalink
    Na TSH też będzie mieć wpływ. Takie badania nie będą miały wartości diagnostycznej, niestety :(

    Treść doklejona: 02.02.16 12:49
    Ewasmerf, nie staraj się tego zrozumieć ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorczarnulka_91
    • CommentTimeFeb 2nd 2016 zmieniony
     permalink
    Mam problem. Moja gin nie zlecała mi badań ft3 i ft4 tylko samo TSH. Miałam wynik 3,52. Twierdziła, że może być. Od 2 miesięcy mam bardzo wysoki puls. Ginka kazała iść do internisty. Internista skierował do kardiologa i zlecił też badania, m.in. ft3 i ft4. To są wyniki:
    TSH: 3,21
    FT3 4,26 (norma: 3,10-6,80)
    FT4 9,97 (norma: 12,00-22,00)
    Stwierdził niedoczynność, skierował do endokrynologa jutro się będę zapisywać oraz przepisał Euthyrox 50.
    Boje się, że przez tak pozne rozpoznanie z dzieckiem może być coś złego
    :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeFeb 2nd 2016
     permalink
    Elfika po radio jodzie przez rok nie można zachodzić w ciążę, niektórzy mówią o pół roku. Zależy od dawki jaką się dostanie.
    Operacja to radykalne wyjście.
    Trzeba przemyśleć dobrze.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 3rd 2016 zmieniony
     permalink
    Czy mogłabym prosić o interpretację wyników? Nie znam się kompletnie, wiem tylko tyle, ze wyniki mieszczą się w widełkach normy ale to chyba nie wszystko, jeśli chodzi o interpretację...? Elfiko, nie ukrywam, że liczę na Ciebie :) Chyba, ze ktoś się zna, to czekam na opinie :)))
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Ally1381: Elfika po radio jodzie przez rok nie można zachodzić w ciążę

    moja lekarka mówiła o 2 latach. poza tym mocno zagadkowe jest podejście do odosobnienia po radioterapii. bo rozpiętość jest od tygodnia do 6 miesięcy niezbliżania się do dzieci i zwierząt. to trochę słabe mając dziecko, psa, pracując z dziećmi i brakiem miejsca, w którym mogłabym przebywać w tym czasie...

    operacja, owszem, jest radykalna, ale przynajmniej robi się to raz. przy radiojodzie mogą być potrzebne powtórki.

    .

    Katko, przybywam.
    Twoje wyniki procentowo wyglądają tak.

    FT4 15.13% [ wynik 1.19, norma (0.55 - 4.78)]

    FT3 25.26% [ wynik 2.78, norma (2.3 - 4.2)]

    za mało. zwłaszcza fT4. w najbliższym czasie umów się do endo, a przed zrób usg tarczycy.

    tu masz co nieco teorii. przepraszam,że tylko tyle, ale u mnie znowu świat wywalił się do góry nogami...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 3rd 2016 zmieniony
     permalink
    Czyli co, bardziej niedoczynność? Do endo idę w przyszły wtorek i on, na miejscu zrobi mi usg.
    Dziękuję bardzo Elfiko :))))
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Przeciwciała sobie zrób, Katko :) a-TG i a-TPO
    Jeszcze nie stawiałabym diagnozy, że to niedoczynność ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    A co to może być? Ja się kompletnie nie znam. Liczę, że endokrynolog skieruje mnie na te badania przeciwciał.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    katka_81: A co to może być?

    może być np stan zapalny, albo nawet niedobór jakichś składników w diecie.
    gdzieś czytałam, że hormony można podciągnąć właśnie dietą.

    Obe dobrze mówi, przeciwciała nie zaszkodzą.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Hmmmm, ciekawe. Dziękuję bardzo za informacje :)
    --
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Elfika z dziećmi izolacja 2 tyg przy dużej dawce jodu, nie wiem skąd ona wzięła pół roku!
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Ally1381: Elfika z dziećmi izolacja 2 tyg przy dużej dawce jodu, nie wiem skąd ona wzięła pół roku!

    od lekarza, a niby skąd.

    z drugiej strony, skąd wiadomo, że 2 tygodnie wystarczą by nie świecić?

    i nawet jeśli tylko 2 tygodnie wystarczą, w co nie wierzę, to i tak nie mam się gdzie podziać w tym czasie. poza tym rzadko kiedy jedna dawka wystarcza...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 3rd 2016
     permalink
    Katko, może Hashi się czai za rogiem albo po prostu trzeba się czymś podsuplmentować :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    Moja mama ma Hashi. Więc to chyba bardziej prawdopodobne.
    --
    •  
      CommentAuthorAlly1381
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    Elfika są urządzenia pomiarowe, można pojechać do szpitala i zbadac się. To tak odpowiadając na pytanie.
    Mi lekarze mówili o 2 tyg, dlatego się dziwie.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    Ally, a ja już słyszałam tyle wersji, że żadna nie jest dla mnie wiarygodna.
    decyzja już zapadła. tyle w temacie.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    elfika: Ally, a ja już słyszałam tyle wersji, że żadna nie jest dla mnie wiarygodna.

    Miałam to samo. Od każdego słyszałam co innego. Endo mówił, że pół roku już można zachodzić w ciążę. Moja ciocia natomiast chyba po 7 czy 8 miesiącach od radioterapii jeszcze jakiś alarm na lotnisku włączyła i musiała się tłumaczyć na zapleczu. Jak powiedziałam to endo to mnie totalnie wyśmiał :/ nie wierzę, że ten jod radioaktywny jest taki obojętny dla zdrowia i już po pół roku nie zostawia żadnego śladu w organizmie...

    elfika: decyzja już zapadła. tyle w temacie.

    A jaka jest decyzja? Myślisz o operacji czy coś innego?
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 4th 2016 zmieniony
     permalink
    isiula: A jaka jest decyzja?

    operacja. zwłaszcza, że czuję, że kiepsko reaguję na zmniejszenie dawki metizolu.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    elfika: operacja.

    Ja też w rozmowie z endo zawsze mówiłam, że już wolę operację z dwojga złego. On tego nie rozumiał i strasznie naciskał na jod. Natomiast powstrzymywało mnie to, że operacja czy jod nie usuwają przyczyny choroby czy choroby samej w sobie, tylko samą nadczynność. Jakoś nie urządzała mnie zamiana nadczynności w niedoczynność i cieszę się bardzo, że tyle zwlekałam z decyzją.

    Trzymam kciuki Elfiko, żeby wszystko poszło po Twojej myśli...
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    to moja endo jest super pod tym względem. najpierw zapytała mnie czy mogę sobie pozwolić na czekanie z drugim dzieckiem. no, nie oszukujmy się, w tym roku kończę 33 lata. Bianka ma już 6. dodać do tego 2 lata, po których dopiero mogę rozpocząć starania. nie wiadomo jak zareaguję na radioterapię... więc stwierdziłam, że już wolę krojenie, a moja lekarka to uszanowała i zaordynowała działanie w tym kierunku. i za to jestem jej wdzięczna.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMojaMi
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    Nie przeczytałam całego wątku, więc może gdzieś już o tym było, ale chciałam zapytać, czy któraś z was przy niedoczynności (Hashi) próbowała suplementacji jodyną podawaną na skórę.
    A jeśli tak to jak próbowała określić efekty.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 4th 2016
     permalink
    Ale przy hashi nie wolno suplementować jodu, przecież.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorMojaMi
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Serio?

    Czytałam gdzieś, że wyrównanie niedoborów jodu i selenu wpływa pozytywnie na regulowanie pracy tarczycy.
    Jeszcze dodam, żeby się upewnić, czy dobrze użyłam skrótu hashi (= Hashimoto autoimmunologiczne zapalenie tarczycy).

    A dlaczego nie wolno?
    Gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    jakis czas temu pisalam o tarczycowej przygodzie mojej mlodej, prawie rok minal a endo nie dala jej ciagle skeirowania na usg, mowilam ze moze zrobie prwyatnie ale twierdzila ze wynik sie ladnie poprawia i nie ma koniecznosci
    no i teraz zonk, mloda w trakcie diagnostyki szpitalnej miala tez badania w kierunku niedoczynnosci
    tsh - 4,23 (w ciagu 3miesiecy skoczylo z 1.53, brala euthyrox 0.25)
    ft4 - 1,16
    anty TPO - 18 (0-35)
    anty Tg - <20 (0-40)

    ft3 nie zrobiono, ft4 z rozm z endo dobre;
    no i ostatniego dnia usg, i tu jest pies pogrzebany bo dzieciak ma lat 14 a z badania wyszlo ze objetosc tarczycy stosowna dla wieku...8lat!!! i jest co najmniej polowe za mala
    mloda dostala wieksza dawke euthyroxu na 37.5 ; kontrola za 3miesiace ale bez powtorzenia badan czyli jak znam zycie to nastepne badania dopiero na kolejna wizyte a przy tej czestotliwosci wizyt jak do teraz to za prawie pol roku :( i wez tu czlowieku lecz sie/dzieci panstwowo :cry:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2016 zmieniony
     permalink
    i jeszcze pytanie - ktora wit D3 stosujecie ze widzicie najlepsze dzialanie?
    ja sama przyjmowalam krople ale lekarka na odchodne nie uwazala za stosowne przepisac mi recepty dla mlodej (ma wit d3 na poziomie niespelna 3), stwierdzila "cos tam pani wybierze w aptece"
    teraz pytanie ktora wit d3 kupic, mam mlodej podawac 2tys jednostek przez 2 meisiace
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    hyde, moze to co teraz w tv reklamowane jest?
    swoja droga chamstwo. wiesz, krople kosztuja 4 zl, a te kupne to cos chyba ze 20 zl tzreba dac
    -- ;
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    wiem ze krople za grosze :(
    zobacze co dzisiaj powie pediatra, moze ona mi wypisze
    z tabletek najlepsze doswaidczenie mam z d-vitum forte ale krople moim zdaniem mialy szybsze dzialanie przynajmnie na mnie
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Hyde, kup vigantoletten 1000j. Teraz jest bez recepty a to jest lek a nie suplement :)
    MojaMi, nie wiem gdzie sobie możesz o tym poczytać. Ja to wiem od mojego endokrynologa, czytałam w necie, czytałam w jakiejś książce i przetestowałam na własnej skórze - po kontraście do TK wpadłam w nadczynność. I tak, hashi to skrót od: niedoczynność tarczycy Hashimoto.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    ja w ciazy biore jodid 150, ale po ciazy mam odstawic.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Ewa, bo w ciąży bierzesz dla dziecka :)

    Treść doklejona: 05.02.16 16:22
    Ja przed TK miałam TSH na poziomie 0,97 a po kontraście, 6 tyg. później 0,19 :) Nie chcieli mi zrobić kolejnego TK, musiałam szukać na szybko engo, który mi podpisze zgodę na badanie. A wenflon już miałam założony ;) Jak to powiedziała pielęgniarka - najwyżej się wyjmie.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Ja biorę vit D pod nazwa Vigantoletten (wczesniej był na receptę, teraz juz nie).

    Tez mam Hashi, jod miałam zacząć suplementowac jak tylko będę w ciąży (co zreszta od razu zrobiłam). Potem juz nie.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    tak sprawdzalam TSH Piotrka z czerwca. I mial 3. Myslicie, ze warto sie temu blizej przyjrzec? Norma dla 5-latka byla jakos do 5 chyba. Badanie bylo w pakiecie, nie ze jakis panel tarczycowy robilam. Objawow jakis specjalnych u niego nie widze. Ale ja ekspertem tez nie jestem. Ktoras z was tarczycowek diagnozowala swoje maluchy tak na wszelki?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    obe: kup vigantoletten 1000j. Teraz jest bez recepty a to jest lek a nie suplement

    dzieki za info, wyjdzie ok 25zl na miesiac wiec mozna przezyc chociaz nie ukrywam ze bym wolala zaplacic 4za devikap
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Hyde, może pediatra Wam wypisze? Te krople są najlepsze :)

    Treść doklejona: 05.02.16 17:59
    Vigantoletten na doz. pl są po 11,5 a w Gemini 9,20 :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    pediatra stanela jednak na wysokosci zadania
    bylam na wizycie z mlodym i dalam wypis G. ze szpitala i sie mocno zdziwila ze nie dostalismy recepty, malo tego stwierdzila ze przy takim poziomie d3 nalezy sie refundacja i wypisala bez problemu devikap, zaplacilam cale 3.20
    ufff
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Ja badałam tarczyce moim małpiatkom niejednokrotnie. Wg mojej endo - wynik powyżej 5 powinien skłonić do wizyty u endokrynologa dziecięcego. Poniżej - nie. Hania raz miała 5.08, dostaliśmy zalecenie powtórzyć, po 3 miesiącach miała 2.42 (wcześniej też zawsze w tych okolicach) i endo mi rzekła, że mam się nie umawiać na wizytę z nią.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Hyde, wg mojej endo, te krople są mało skuteczne.
    ja biorę d-vitrum forte 4000j i biorę 4 kapsułki a poziom d3 17. także myślę, że powinnaś zwiększyć dawkę Młodej.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Elfiko taka dawke ustalono w szpitalu (pediatra i endokrynolog) a wyniki widziala tez nasza nfz'towska pediatra i kalkulowala ile by tu mlodej najbezpieczniej dawac; byc moze wiek tez ma znaczenie, jakby nie bylo ona jeszcze 14 lat nie ma a z tego co czytalam to do 18roku zycia to max do 1000j sie suplementowanie zaleca; podam zalecana dawke przez 2 miesiace i zrobie badania kontrolne (50zl to nie majatek) i wtedy bedziemy myslec dalej

    a co do kropli, to u mnie duzo szybciej zadzialaly niz d-vitum; no i jakby nie bylo krople mam po 3.20
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    D-vitrum forte jest suplementem a nie lekarstwem jak devikap. I 4000 j. tego specyfiku to raczej pobożne życzenie ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 5th 2016
     permalink
    Dziewczyny przypomnijcie mi tylko. Czy do TSH (muszę zrobić bo wymagają do TK :shocked:) dorzucić sobie mam ft 3, ft 4, anty tpo i anty tg, si?
    Czy jeszcze coś?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 6th 2016
     permalink
    Do TK robi się kreatyninę i TSH. Resztę, którą wymieniłaś, możesz zrobić dla własnej spokojności :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorMojaMi
    • CommentTimeFeb 6th 2016
     permalink
    http://www.akademiawitalnosci.pl/10-rzeczy-pomagajacych-tarczycy-zachowac-rownowage/

    m.in. tu czytałam o zbawiennych skutkach jodyny.
    Mocno to propaguje też niejaka PepsiEliot.
    Mam też koleżankę, która twierdzi, że po podawaniu jodyny na skórę, dziecku zniknął guzek z tarczycy.

    Mam wizytę u endo dopiero/już w marcu.
    Na wizycie oczywiście zapytam, póki co mam nadzieję, że nie zaszkodzi.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 6th 2016
     permalink
    MojaMi, a czy dziecko koleżanki miało hashi? I kto to jest Pepsi Eliot, bo nie znam człowieka? Bo jeśli to jest taka gwiazda medycyny jak pani od Tłustego życia to ja podziękuję za takie porady ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 6th 2016
     permalink
    obe: jak pani od Tłustego życia

    a kto to?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.