Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthoredytka-s
    • CommentTimeJan 11th 2007
     permalink
    wiem dziewczyny że to wyzysk
    ale co mam poradzić sa,ma sie na to zdecydowałam do sądu nie ma co go podawać bo i tak nie mam tego udokumentowane, szkoda nerw. Powiedzcie mi tylko jeszcze czy teraz bedąc juz w ciąży może mnie zwolnić, chodzi mi o taką sytuacje że mówi mi ze niestetty ale musi mnie zwolnić i co ja wtedy mam mu powiedzić nie może pan mnie zwolnic bo jestem w ciąży czy jak sie zachować??
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJan 11th 2007
     permalink
    niestety chroniona jesteś przed zwolnieniem dopiero od trzeciego miesiąca ciąży. umowa na czas określony więc zwolnienie jedynie za porozumieniem stron lub przez wypowiedzenie z okresem zawartym w umowie o pracę. w twojej sytuacji najlepsze byłoby przeczekanie do trzeciego miesiąca - wtedy już nic ci nie grozi. niestety wszystkie świadczenia będziesz miała obliczane od wynagrodzenia wpisanego w umowie, macierzyński również.
    --
    • CommentAuthormila
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Cześć, mam nietypowe pytanie: zaszłam w ciążę będąc na 3 miesięcznym wypowiedzeniu. Czy w takiej sytuacji pracodwca powinien przedłużyć mi umowę do rozwiązania?
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Pytanie nie jest nietypowe:bigsmile:
    Art. 177 par. 1 kp: Pracodawca nie może wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (...).
    Wniosek: powinien przedłużyć.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    • CommentAuthormila
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Trochę się bałam że szybko będę bezrobotną.:wink:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 330/00; OSNP z 2003 r. nr 1 poz. 11) stwierdził, że „pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę”.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Z Kodeksu pracy nie wynika to tak jednoznacznie.
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeJan 29th 2007 zmieniony
     permalink
    To prawda, ale orzecznictwo nie daje szans na inne twierdzenia. Sądy generalnie stoją na stanowisku, że nawet jeśli wypowiedział, to nie może rozwiązać. Pozdrawiam.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Najwazniejsze, że wniosek ten sam :)
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeJan 29th 2007
     permalink
    Nie inaczej:)
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    • CommentAuthormila
    • CommentTimeJan 31st 2007
     permalink
    Hej, jednak mnie pocieszyłyście.
    Mam nadzieję, że da się tę sprawę załatwić bez współpracy sądu. Trzymajcie kciuki. Pa
    • CommentAuthoredytka-s
    • CommentTimeFeb 1st 2007
     permalink
    dziewczyny
    jestem pierwszy raz w ciąży i niestety musze o wszytko kogos zapytac sprawa wyglada tak jestem teraz około 11 tygodnia ciązy i kiepsko sie czuje chciałabym pójsc na jakies zwolnienie ale zupełnie nie wiem czy takie zwolnienie wydaje ginekolog czy tzrba isc do rodzinnego lekarza pomóżcie czy cos sie za to płaci za takie zwolnienie??:shamed:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 1st 2007
     permalink
    takie zwolnienie może ci nawet lekarz rodzinny, nic sie nie płaci, tylko nie zawsze takie zwolnienie łatwo dostać, ja bym ci proponowała pójśc najpierw do rodzinnego a potem ewentualnie do ginekologa
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    a ja mam pytanko - jak liczony jest macierzynski? tzn z ilu miesiecy i co jest brane pod uwage, czy tylko podstawa czy i wsyzstkie dodatki? dodam ze u mnie w gre wchodzi nagroda dyrektora, trzynastka i nadgodziny (jestem belfrem) a poza tym czy w szkolnictwie obowiazuje zasada ze zeby dostac 13stke to trzeba mieć przeprwcowanych 6 miesięcy? gdzies czytalam ze to nie dotyczy oswiaty ale nie moge na ten artykul znwou trafic a wolalabym wiedziec.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    Podstawa do macierzyńskiego liczona jest z 12 ostatnich miesięcy, chyba że w ciągu ostatnich 3 miesięcy było się na chorobowym, wówczas bierzę się tą sama podstawę co przy wyliczaniu tego chorobowego. Dodatki do wynagrodzenia z zasady nie są wliczane do podstawy, chyba że wewnętrzne przepisy mówią inaczej.
    Skarbel rozlicza na co dzień nauczycieli, więc powie ci konkretnie jak to jest u was, poprosze żeby tu zajrzała.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    no to mam nadzieje ze Skarbel tu wpadnie i cos podpowie...
    ale miala bym jeszcze jedno pytanie - na jakims forum wyczytalam ze aby mi liczono nową stawkę do macierzyńskiego (tj. po mianowaniu) muszę w tym roku przepracować 3 pełne kalendarzowe miesiące. Każde L-4 "kasuje" dany miesiąc, tzn. w styczniu miałam 2tygodnie L-4, więc luty, marzec, kwiecień musiałabym przepracować bez dnia wolnego, co w moim przypadku moze nie byc do konca wykonalne...


    Jemma - no wlasnie to sprawdzam jak jest z tymi nadgodzinami bo moja ksiegowa mowila ze mi dolicza, ehhh i wez tu badz czlowieku madry
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 2nd 2007 zmieniony
     permalink
    A z tymi 3 pełnymi przepracowanymi miesiącami to faktycznie tak jest (napisałam ci wyżej: "chyba że w ciągu ostatnich 3 miesięcy było się na chorobowym, wówczas bierzę się tą sama podstawę co przy wyliczaniu tego chorobowego"

    Nadgodziny powinno się wliczać do podstawy, inne składniki jak premie i dodatki w zalezności od wewnętrznych przepisów.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    Trochę zmieniałam w między czasie, mam nadzieję że się połapałaś.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 3rd 2007 zmieniony
     permalink
    polecałabym jeszcze stronkę http://www.fundacjamama.nongov.pl/news.php
    , jest na niej dużo praktycznych porad
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 3rd 2007 zmieniony
     permalink
    a orientujesz sie jak to jest z PZU? niby jest ze dostane 20krotnosc skladki tyle ze jestem ciekawa czy wlicza sie w to te kilka zl ktore sie placi na szpitalne czy nie?

    patrzylam jakie oferty maja niektore firmy i na jednym forum dziewczyna napisala tak:
    **Credit Suisse/ Winthertur ubezpieczenie grupowe składka 32,20zł miesiecznie
    za urodzenie wypłacaja 2000zł
    mozna wybrac jeszcze wariant ze składką 16,50- wtedy wypłacają 1000zł, lub składka 48zł- wtedy za urodzenie dziecka dają 3000zł

    **w Allianz, sklada wynosi 36 zl, a za urodzenie dziecka dostaje sie 1400
    • CommentAuthorinka257
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Witam
    Mam prosbe o poradę w takim przypadku. W pażdzierniku zeszłego roku będąc w 7 tyg. ciązy musiałm iść na zwolnienie na kilka dni. Pracodowca wypłacił mi 100% wynagrodzenia ale ze sredniej z ostatnich 12 miesiecy - co spowodowało ze duzo starciłam ponieważ pół roku wczesniej awansowałam i moje wynagrodzenie znacznie sie zwieszyło. Tym samym naliczono mi srednia z 6 mc-y przed awansem + 6 mc-y po awansie.
    Czy nie jest tak ze pierwsze 33 chorobowe pracodwaca wypłaca 100% wynagrodzenia a dopiero za kolene (od 34 dnia) kiedy wkracza ZUS i wynagrodzenie liczone jest ze średniej z ostatnich 12 m-cy??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    inka: wynagrodzenie chorobowe (to płatne przez pracodawcę do 33 dnia) i zasiłek chorobowy (płatny przez ZUS) liczy sie tak samo więc niestety pracodawca dobrze policzył ci wynagrodzenie za czas tej choroby

    AniaM: nie jestem ubezpieczona w PZU ale inny pracownicy z mojeje firmy są, mogę więc ich zapytać albo przejrzeć umowę z PZU , ale to dopiero w poniedziałek
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    JeMMa ja w poniedzialek popedaluje do ksiegowej i sie wypytam jeszcze jak to jest dokladnie. Kolezanka mi dzisiaj napisala ze u nich w szkole ksiegowa jej powiedziala ze to 30dni trzeba przeprasowac bez zwolnienia a nie 3 miesiace wiec to tez sprawdze bo wiadomo w oswiacie to wszystko na glowie stoi i za nimi nie nadazy...
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Podam ci konkretny artykuł, który tego dotyczy, nie wiem czy możliwe jest, że nauczycieli by on nie dotyczył:

    "Art. 43. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe."

    "Ustawa zasiłkowa", czyli Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

    Możesz tez liczyć na skarbel w tej sprawie ale też niestety tylko od poniedziałku
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 4th 2007
     permalink
    AniaM - podstawę do chorobowego u nauczycieli bierze się z 12 miesięcy, jedynym wyjątkiem jest zmiana wymiaru zatrudnienia wówczas obliczana jest nawet z miesiąca w którym ona nastąpiła
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 4th 2007
     permalink
    na nowo ustalana jest podstawa chorobowego przy przerwie co najmniej 3 miesięcznej
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 4th 2007
     permalink
    w PZU niestety jest tylko 20 krotność więc chyba najmniej z firm ubezpieczeniowych, trzeba tylko pamiętać że należy opłacać ubezpieczenie przez co najmniej pół roku - nie dotyczy to nowo podejmowanej pracy wówczas nie ma okresu karencji
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 5th 2007
     permalink
    Skarbelku Jemma - wielkie dzieki :flowers:

    rozmawialam z moja ksiegowa i u nas w szkole do obliczenia macierzynskiego wliczaja sie nadgodziny nagrody dyrektora i wszystkie inne dodatki... nie dosc ze jakbym byla na zwolnieniu to mi sie kasa za mianowanie nie zliczy to jeszcze miesiecznie tyle za nadgodziny leci no i pozniej ta srednai bedzie mniejsza... jesli tylko dam rade to bede pracowac no ale wiadomo nie kosztem zdrowia swojego czy malenstwa...bedzie ciezko jednak te 3 miesiace przeciagnac zwlaszcza przy takim 'miodzio' samopoczuciu


    a co do PZU - przy skladce 39zl miesiecznie wyplaca mi 650zl, maz ma skladke 36zl i dostanie 600. kazde z nas ma 6zl ubezpieczenia szpitalnego w kwocie wiec wychodzi na to ze ono sie nie wlicza przy ustalaniu wyplaty porodowej
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    AniaM podpowiem ci jeszcze że możesz chorować przez całe wakacje. wówczas już będziesz miała uwzględniona podstawę z mianowania, a dodatkowo później po macierzyńskim będzie ci przysługiwał uzupełniający urlop wypoczynkowy (którego nie mogłaś wykorzystać podczas wakacji z powodu choroby). dzięki temu będziesz dłużej z maleństwem :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    skarbelku ja mam termin 5 lipca czyli w sumie koniec czerwca poczatek lipca urodze wiec .... i tak mi sie ten urlopik przedluzy o czas trwania wakacji, ksiegowa wstepnie liczyla i wyglada na to ze dopiero od stycznia do pracy wroce wiec nie jest zle
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    mam pytanko czy jesli moj MM dzis byl pierwszy dzien w pracy- tzn myslał ze jest, a po 5h pracy powiedzieli mu ze to jest kolejny etap rekrutacji a wiec praca byla za friko, to jest to zgodne z prawem? nie poinformowac i potem nie placic??

    dodam ze na pewno db uslyszał bo okazalo sie ze kolezanki mąż tez byl w tej firmie tydzien temu i tak samo go urządzili. juz pomijam fakt etyki ze sie mowi ze to etap kolejny rektrutacji zeby ludzie mogli szukac dalej pracy, przeciez mogl do niego ktos w tym czasie inny zadzwonic i on by nie jechał w sprawie pracy albo nie daj boze by odmowil, bo juz ma prace i co wtedy???
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    Miałam już przeboje z taką firmą. Jedna kandydatka do pracy pracowała przez 2 tygodnie za free, ponieważ to było tylko szkolenie...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    skarbelku gdzie moge znalezc jakis zapis o ustawowej liczbie okienek u nauczyciela??? moze masz jakies blade pojecie chociaz o tym? patrzylam w karcie nauczyciela ale nic nie wyszperalam, dzisiaj moja cierpliwosc sie skonczyla jak zoabczylam u sibeie w planie 5 okienek z czego poniedzialek i wtorek po 2... toc to szlak moze czlowieka trafic jak ma tyle godzin tyg. tracic
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 6th 2007
     permalink
    Vicky - nie mogli tak zrobić, ale twój mąż nie będzie miał jak tego udowodnić; pracodawca napewno będzie twierdził, że poinformował o tym przed przystapieniem do "szkolenia"
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 7th 2007
     permalink
    AniaM nigdy nie słyszałam o regulacjach dotyczących okienek, jeszcze sprawdzę ale wydaje mi się że nie ma takich zapisów.
    --
    • CommentAuthoredytka-s
    • CommentTimeFeb 8th 2007
     permalink
    a ja mam jeszcze takie pytanie co sie dzieje jeżeli pracodawca nie opłaca składek zus w terminie znaczy płaci ale po terminie czy dla pracowanika sa z tego powdu jakies konsekwencje ?? czy ubezpieczenie nadal jest ważne w takim przypadku??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 8th 2007
     permalink
    W zasadzie pracownika nie czekają z tego tytułu żadne konsekwencje, ponieważ okres taki dla ZUS i tak jest okresem składkowym. Jedynie pracownik straci na tym, że pieniądze z ubezpieczenia emerytalnego nie wpływają na konto OFE i nie pracują na przyszłą emeryturę.

    Pracownik, który ma podejrzenie, że jego składki nie są opłacane w terminie, może złożyć w ZUS-ie druk ZZU, czyli "Zgłoszenie zapytania o ubezpieczonego", jeżeli ZUS stwierdzi, że za pracownika, który złożył ten wniosek nie są odprowadzane składki, podejmie natychmiastową egzekucje o ich odzyskanie.

    Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, czy pracownik otrzymuje od pracodawcy co miesiąc druk RMUA. Na nim są wszystie składki, które pracodawca wykazał do ZUS, że powinien za tego pracownika zapłacić do 15-go nastepnego miesiąca. Jeżeli je wykazał, to ZUS na pewno prędzej czy później się o nie upomni.
    • CommentAuthoredytka-s
    • CommentTimeFeb 9th 2007
     permalink
    no zaraz czyli zapłata składki po terminie powoduje ze pomimo tego ze pracuje to moje pieniądze nie parcuja na moja emeryture?? czyli gdzie one giną nie no tego juz za wiele :cry:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 9th 2007
     permalink
    edytko- nie giną tylko nie są w obrocie, fundusze emerytalne inwestują środki, które ZUS im wysyła w obligacje, akcje itd. i dzięki tym działaniom zwięszają twój zgromadzony kapitał; jeżeli pracodawca nie wpłaci pieniędzy na czas do ZUS, ZUS ich nie prześle na czas do OFE i nie będą w "obrocie" tak szybko jak powinny
  1.  permalink
    Pracuję już w 2 firmie prywatnej i nigdy dota nikt nie dawał mi żadnych druków RMUA:(. Czy pracodawca ma obowiązek je przekazywać pracownikowi??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 14th 2007
     permalink
    Jasne, że ma obowiązek; powinnaś sie o nie upomnieć. To jest dowód odprowadzania za ciebie składek ZUS. A może jesteś studentką i jestes zatrudniona na umowę zlecenia?
  2.  permalink
    Jestem i we wczesniejszym zakladzie pracy tez byłam zatrudniona na umowe o prace,a nigdy czegos takiego nie dostalam:(.
    Chcę sie dowiedzieć jak to jest, obecna umowa o pracę konczy mi sie 31marca, i prawdopodobnie umowa zostanie mi przedłużona,ale na wszelki wypadek chcę się dopytać czy powinnam mowic pracodawcy o plusiku;), czy chroni mnie jakies prawo jeśli umowa sama wygasa??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 14th 2007
     permalink
    Dobrze, że zapytałaś, bo w twoim przypadku (jeżeli umowa na czas określony kończy się przed upływem 3 miesiąca ciąży - musisz to dokładnie przeliczyć) pracodawca nie musi przedłużać umowy do dnia porodu. Lepiej więc poczekaj na nastepną umowę, nawej jeżeli skończy się przed ciążą, pracodawca będzie miał obowiązek przedłużenia jej do dnia porodu i dostaniesz zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka.
    Wyjątek - jeżeli umowa na czas okreslony zawarta jest na zastępstwo jakiegoś pracownika, takiej umowy pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 15th 2007
     permalink
    ptysiaczekk musisz dokładnie zapytać lekarza - musi wystawić ci zaświadczenie o zaawansowaniu ciąży, jeśli 31 marca będziesz co najmniej w 3 miesiącu muszą przedłużyć ci umowę - tak jak wyżej napisała jemma
    --
  3.  permalink
    Dziękuję Wam Kochane!!!
    NIestety 31 marca to niepełne 3 miesiące:/,ale raczej dostanę kolejną umowę.
  4.  permalink
    Cześć!
    Obecnie nie jestem chyba nigdzie ubezpieczona,przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo, a słyszałam że jeśli się opłaca ubezpieczenie to można otrzymać z racji urodzenia dziecka jakieś drobiazgi.
    Jak to wygląda i ew.czy jeszcze mogłabym się załapać, proszę o polecienie ewentualnego ubezpieczyciela.
    POzdrawiam
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 17th 2007
     permalink
    Nie wiem czy znajdziej taka firmę gdzie jeszcze opłacałoby ci się odprowadzać składki. Ja tez się zastanawiałam czy nie dołączyć do grupowego ubezpieczenia u nas w pracy ale z umowy z PZU wynika, że trzeba mieć 9 miesięczny okres karencji, żeby dostać pieniążki za urodzenie sie dziecka.
  5.  permalink
    cześć Jemma!dziękujemy za odpowiedż.za póżno zaczeliśmy o tym myśleć ale to nic to nie jest najważniejsze :-))pozdrawiamy Cie Paweł (żona moja leży i odpoczywa:-))
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeFeb 17th 2007
     permalink
    Pozdrów żonkę i zastanówcie się nad innymi finansowymi korzyściami z tytułu urodzenia się dzecka: becikowe 1000 zł. i dodatek z tytułu urodzenia się dziecka drugi 1000, jeżeli nie przekraczacie dochodów do zasiłków rodzinnych.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.