Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeFeb 26th 2007
     permalink
    a ja mam pytanie dotyczące wypłacania pieniędzy prze PZU za urodzenie dziecka, mamy z męzem podobne składki potrącane z pensji ja 48 on 46zł i ja dostanę 700zł a on 1700zł czy jest to możliwe bo ogólnie księgowy od niego z pracy jest daremny i może inną kwotę przeczytał aniżeli za dziecko i jak to jest z dwoma dniami urlopu gdy mój mąż jest nauczycielem a w maju są matury czy może te dwa dni wziąć w innym dogodniejszym terminie?
    --
    • CommentAuthorAnia23
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Oki przepraszam. Witam wszystkich. Przegladałam orum bardzo przyjemnie tutaj jest:)Niedawno dowiedziałam sie ze jestem w ciązy (2 miesiąc ) tak to się zycie samo układa.:)Ale chodzi mi o ubezpieczenie dla mojego nienarodzonego dziecka. Kolezanka powiedziała mi ze dzięki placeniu składek dostanę po jego narodzinach większe pieniądze.Wiem ze w Pzu jest okres karencji 9 miesięcy więc raczej tam się nie zaliczę.W Allianz jest okres karencji 6 miesięcy.Ile wynosi składka? I ile bymy dostali pieniędzy? No i jeszcze jedno nie mam ubezpieczenia grupowego to tez musze wykupić poradzono mi (ubezpieczenie grupowe - posagowe)Czy mam prawo do takiego ubezpieczenia i ile wynosiłaby oplata? A może powinnam wybrać innego ubezpieczyciela aby bylo korzystniej dla dziecka?Prosze o poradę specjalistka:) pozdrawiam gorąco.
    • CommentAuthorAnia23
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Też na to liczę bo nigdzie nie mozna uzyskac odpowiedzi,a poza tym nie mam na co czekac:)) Bo w większości firm karencja jest 2 lata a ja swojej dzidzi nie zaplanowałam.
    • CommentAuthorAnia23
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Dzieki.Jutro pojade rano się dowiedziec i naqpisze co mi powiedziano.:)Piszeie o jednorazowym zasiłku.Komu on przysługuje?Zarabiam w/g najnizszej krajowej ..plus premia a czasami jej nie ma heh.odpowiedzcie.Przegladałam strony i nic nie pisze o zasiłku w wysokości 1000zł.
    • CommentAuthorulkaa
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Witam wszystkich i pochwale sie tylko tym ze udałomi sie;) mam porozumienie stron;) wystarczyło tylko kilka szantarzy wobec szefa;) no i sie udało:) jutro ostatni dzień w toksycznej pracy:) dzieki wielkie za pomoc:) i nikomu nie zycze sytuacji w jakiej sie znalazłam
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    super gratuluje ulka. jakich argumentow uzylas?:wink:
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 28th 2007
     permalink
    sytuacja ulki tylko dowodzi że z pracodawcami toksycznymi trzeba "krótko" i stanowczo:):cool:
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeFeb 28th 2007 zmieniony
     permalink
    Drogie moje jestem na L-4 od 5 tyg. ciąży niestety nie mogę wrócic do pracy bo praca jest niemal fizyczna a ja 3/4 dnia powinnam leżeć bo mam skurcze. Moje magiczne 182 dni mijają 22 kwietnia.
    1) Kiedy powinnam złożyć dokumenty w ZUS-ie aby nie wstrzymano mi pensji?
    2) Czy mogą się do czegoś doczepić i czy mogą wstrzymać mi pobory?

    Poradźcie kobietki
    --
    •  
      CommentAuthorMagg
    • CommentTimeFeb 28th 2007
     permalink
    dzięki skarbel
    --
    • CommentAuthorulkaa
    • CommentTimeFeb 28th 2007
     permalink
    Argumenty: postraszyłam troche niedokonaniem wobec mojej osoby pewneych obowiązków (braku zakresu obowiązków - przestraszył sie;)) i wogołe porozmawialiśmy okilku sytuacjach jakie miały miejsce;) i chyba go troche nastraszyłamporzuceniem pracy i powiedziałam ze mojemu przyszłemu pracodawcy nie bedzie to robiło zadnej róznicy,a może tylko onim swiadczyc zle;) i o tym ze ta praca była beznadziejna , bo ja porzuciłam:) no i poskutkowało:)
    Pozdrawiam
    • CommentAuthorasiula82
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    Mam pytanie, w styczniu dokładnie 23.01.07 trafiłam do szpitala z podejrzeniem ciąży pozamacicznej, ale na szcześście okazało się że wszystko jest w porządku, wypisano mnie 30 stycznia, a do pracy wróciłam 14 lutego po zwolnieniu lekarskim. Moja dyrektorka dowiedziała się ode mnie o ciąży przez telefon na początku pobytu w szpitalu, byłam zmuszona powiedzieć bo nie mogłam lecieć do innego kraju w sprawach służbowych.

    Moje pytanie dotyczy wynagrodzenia. Dostarczyłam zaświadczenie że jestem w ciąży, a mimo to w styczniu i lutym dostałam pomniejszone wynagrodzenie. chociaż w styczniu było mniej pomniejszone niż w lutym. Księgowa tłumaczyła mi coś że w styczniu liczy się za okres ostatniu 12miesięcy i coś tam, ale nie wiem dlaczego nie dostałam całego wynagrodzenia za luty, jak podobno przysługuje mi 100% w ciąży, czy się mylę, proszę o pomoc
    --
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    Dlaczego miałaś podejrzenie pozamacicznej, miałaś jakieś objawy ?
    --
    • CommentAuthorasiula82
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    Zuza miałam bóle lewej strony podbrzusza, a że to był 6 tc więc było takie podejrzenie, że zaczyna się poronienie ale okazało się że fasolka się rozpychała i mnie bolało, a że mam narządy trochę poprzestawiane w lewo i tyłozgięcie to bolała mnie lewa strona, ale wszystko jest dobrze:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    Twoja księgowa ma racje: w ciąży chorobowe wynosi 100% wynagrodzenia, ale wynagrodzenia średniego z ostatnich 12 miesięcy. Poza tym nie wszystkie składniki wynagrodzenia wchodzą do tej podstawy z ostatnich 12 miesięcy.
    Jeżeli w ciągu ostatniego roku dostałaś podwyżkę, twój zasiłek chorobowy wyniesie mniej niż wynagrodzenie, które byś dostała za okres pracy w tym czasie.
    • CommentAuthorasiula82
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    dziękuje Jemma, tak też powoli wyczytałam, ale na Was zawsze można liczyć:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeMar 4th 2007
     permalink
    Dziewczyny - mam pytanko - jestem właśnie w pracy, źle się czuję , mam gorączkę, chyba złapałam choróbsko od męża! Czy mogę wyjść wcześniej z pracy do lekarza (zwolnić się) bez konieczności odrabiania tego później???????
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 5th 2007 zmieniony
     permalink
    Art. 181. W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

    czy w razie jak maluch bedzie musial dluzej zostac w szpitalu to ja mam szanse na skorzystanie z tego paragrafu i na ten okres wziac zwolnienie lekarskie i dopiero po powrocie do domu wykorzystywac dalej macierzynski? rozumiem ze zwolnienia na dziecko nie dostane w okresie gdy ono bedzie w szpitalu a ogolnie zw z tytulu opieki przysluguje mi rocznie tylko 60dni?
    jestem ciemna jesli idzie o te paragrafy i przepisy wiec bede wdzieczna za pomoc
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 5th 2007
     permalink
    hej mam pytanie, moja kolezanka pracowala rok temu przez pol roku okolo na umowe o prace deklarowana kwota na umowie to byla kwota X zl. wyplata na konto(przelewem) to byla kwota Y (ok. 2/3 kwoty X)- po prostu pracodawca przelewal jej zanizona stawke o 30% przez pol roku(kolezanka i tak sie miala zwalniac i miala dosc klotni w tamtej pracy wiec sobie darowala walke w sadzie pracy). jednak teraz przeszedl jej pit za zeszly rok, w tym 3miesiace pracy u tamtego pracodawcy- kwoty wykazane na PIT sa kwotami zgodnymi z umową!! w dodatku wychodzi jej ze musialaby zaplacic podatek i traci kwote wolna od podatku. czy moze wniesc sprawe do sadu pracy, jakie sa procedury, jakie potencjalne odszkodowanie jej przysluguje poza jak rozumiem zwrotem roznicy wyplacanych kwot w wyplacie wg umowy i wg tego co jej przelewali na konto. czy druki PIT, umowa i potw. przelewow wystarczą by wytyoczyc proces w sadzie pracy, czy to jest skomplikowana procedura?
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 5th 2007 zmieniony
     permalink
    skarbel wydaje w umowie kwota brutto była duzo duzo wyższa. ja mowie o kwocie netto (przeliczalysmy ją w kalkulatorze płac na wp.pl).
    takie podstawy to ja znam:):wink:
    ale się jeszcze upewnie bo to nie ja widzialam tę umowę a kolezanka, wiec moze mi zle powiedziala.
    a czy moglabys powiedziec jakie prawa przyslugiwaly by kolezace nawet jesli taka sytuacja byłaby czysto hipotetyczna?
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 5th 2007
     permalink
    ja też mam pytanie...jeżeli slubowałam w pod koniec kwietnia 2006 to jak mam się rozliczać? Z mężem bez męża?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 5th 2007
     permalink
    Lily - jeszcze musicie sie rozliczyć osobno; żeby rozliczyć sie razem, musielibyście być cały rok podatkowy małżeństwem.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 5th 2007 zmieniony
     permalink
    vicky - to dziwne, jeżeli pracodaca wykazywałby inną kwotę na liście a inną jej przelewał - może fałszował KW ?
    W pierwszej olejności powinna wystosować pismo do byłego pracodacy o zwrot niewypłaconego wynagrodzenia, niech sie do tego ustosunkuje. Jeżeli to nie poskutkuje, pozostaje Sąd Pracy. Tutaj masz troche informacji na ten temat:
    http://www.infor.pl/prawo-pracy/poradniki/275,Postepowanie-przed-sadem-pracy-.html
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 5th 2007
     permalink
    Jemma pracodawca tamten oszukiwał ile wlezie 90% ludzi nie miala w ogole umowy, wiec to w ogole by mnie nie zdziwiło. wczesniej nie miala umowy przez jakies 9mcy, a jeszcze wczesniej miala umowe o dzielo czy zlecenie. "nie mial czasu" przygotowac umowy.
    • CommentAuthoraesz
    • CommentTimeMar 7th 2007
     permalink
    Jeżeli mogę też mam pytanko - na temat zasiłków wychowawczych. Zastanawiam się czy nie iść na urlop wychowawczy - na razie to pozostaje bardziej w sferze dalekich planów, a może fantazji:wink: - i czy dostanę zasiłek. Czytałam gdzieś, że można go dostać tylko pod warunkiem, że dostaje się zasiłek rodzinny, a w tym wypadku obowiązuje kryterium dochodów. Niestety po zsumowaniu mojej i męża pensji, okazało się, że nie kwalifikujemy się... I moje pytanie jest takie - czy do zasiłku wychowawczego wlicza się również moje dochody, skoro przebywając na urlopie wychowawczym, nie otrzymuję pensji? Czy liczy się tylko pensja męża? I rozumiem, że dochody dzieli się przez liczbę wszystkich członków rodziny, nawet tego nowonarodzonego maleństwa?

    Z góry dziękuję za pomoc.

    :kissing:
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 7th 2007
     permalink
    a wiecie dziewczyny czy są jakieś płyty z pitami w kioskach ?
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 7th 2007 zmieniony
     permalink
    Lily. nie wiemy. ale wiemy ze są PITy w necie i to za friko, może sobie sciagnij? szybciej taniej wygodniej:wink:
    program do pitów 2006
    można też sciagnać ze strony autora pitów
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 7th 2007
     permalink
    merci :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 8th 2007
     permalink
    *skarbel* pytałam kumpeli.kwota na umowie byla duzo wyzsza. przelewali jej na konto 2/3 kwoty netto.
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 8th 2007
     permalink
    pismo nic nie da. tylko go ostrzeże.i przygotuje się do sprawy.
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 12th 2007
     permalink
    Dziewczyny mam problem z pitem bo po slubie się wyprowadziłam...a miałam dwie prace w 2006 - jedna na początku roku jeszcze jako singielka a potem nastepna jako mężatka z innym nazwiskiem i gdzie indziej zamieszkała....co z tym fantem zrobic?:confused:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMar 12th 2007
     permalink
    Heh, mam ten sam problem dotyczący nazwiska.
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    Amazonko - wpadłam na pomysł żeby wypełnić NIP 3 czyli arkusz aktualizacji danych - powinno być ok :cool:
    •  
      CommentAuthorAgnieszkaC
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    Będzie OK Lily, bo ja tak właśnie zrobiłam, a wcześniej dowiadywałam sie w Urzędzie Skarbowym. Miałam ten sam "problem" :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    dzięki aga :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    Złożyłam NIP 3 niedługo po ślubie, zatem wszystko jest OK?
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    to jesteś lepsza niż ja - ja zrobię to dopiero teraz :cool:
    •  
      CommentAuthorAgnieszkaC
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    ja złożyłam NIP 3 razem z PIT-em za tamten rok, czyli pół roku po ślubie
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    Lily jak będziesz składać ten NIP-3 to jeszcze zerknij na nr konta czy jest aktualny
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    a czy muszę podawac ten numer?
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    Lily najlepiej podać gdyż wówczas ewentualne zwroty będą przelewane na konto (nawet te w przyszłości). w us wprowadzają dane tak zostaje aż do zmiany.
    --
    • CommentAuthorulkaa
    • CommentTimeMar 14th 2007
     permalink
    Mam pytanie: po jakim czasie od ustania stosunku o pracę pracodawca powinien wypłacic mi ekwiwalen za niewykorzystany urlop?? Dzieki za odpowiedź:)
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 15th 2007
     permalink
    ekwiwalent powinien być wypłacany zaraz po ustaniu zatrudnienia
    --
    • CommentAuthorulkaa
    • CommentTimeMar 15th 2007
     permalink
    dzięki:) a ja o swó musiałam się upomnieć ;) a moj szef myślał wogóle że ja się zrzekne:) ale już mam wypłacony:)) pozdrawiam;)
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeMar 15th 2007
     permalink
    Czy studentkom studiow dziennych naleza sie jakies dodatki po urodzeniu dziecka poza becikowym? Czy jest to uzaleznione od dochodow meza?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 15th 2007
     permalink
    Może dostać jeszcze dodatek z tytułu urodzenia sie dziecka: 1000 zł. oraz comiesięczny zasiłek rodzinny (jeżeli jest studentką do 24 roku życia). Kryterium dochodowe to 504 zł na członka rodziny (liczone od dochodów męża)
    Na uczelni mozna starać się również o zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.

    Na jej miejscu zatrudniłabym się w firmie na 6 miesięcy aby dostać jeszcze zasiłek wychowawczy.
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeMar 16th 2007
     permalink
    Dzieki, Jemmo.
    • CommentAuthoreuralita
    • CommentTimeMar 17th 2007
     permalink
    Mam pytanie:
    Jestem na urlopie wychowawczym i bylam przez caly ubiegly rok,pobieram zasilek wychowawczy z UM i jaki PIT mam zlozyc w US,czy pit musi mi wydac pracodawca(ale nie mam zadnych dochodow od niego) czy zlozyc PIT 0,bo podobno ten zasilek ktory pobieram nie wlicza sie do dochodu.Co mam zrobic,prosic pracodawce o wydanie pit,czy sama zlozyc PIT zerowy?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 17th 2007
     permalink
    Pracodawca nie musi ci składać PIT-u i ty nie musisz wykazywać zasiłku wychowawczego, jako zwolnionego z podatku, w zeznaniu rocznym.
    Możesz rozliczyć sie z mężem (wykazując dochód 0)i wówczas zyskacie na uldze podatkowej
    • CommentAuthoreuralita
    • CommentTimeMar 17th 2007
     permalink
    Ale maz juz zlozyl Pit poniewaz prowadzi wlasna dzialalnosc gospodarcza,wiec ja nic nie musze skladac?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 17th 2007
     permalink
    Własna działalność gospodarcza nie przeszkadza we wspólnym rozliczeniu sie z małżonkiem, no chyba, że jest to ryczałt albo opodatkowanie podatkiem liniowym.
    Jeśli natomiast mąż juz się rozliczył, to ty nie musisz juz nic składać. Sprawdź jeszcze na jakich zasadach podatkowych rozlicza się twój mąż - zawsze można złożyc korektę, a szkoda tych pięciuset paru złotych
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.