Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthorgosica
    • CommentTimeFeb 8th 2014
     permalink
    witam jestem obecnie na macierzyńskim do maja czy za 2013 rok należy mi się urlop i w jakim czasie muszę go wykorzystać i jak wygląda sprawa z wypłaceniem gruszy z socjalu zakładowego oraz czy jeżeli są premie miesięczne to należą się w okresie macierzyństwa proszę o pomoc bo nie wiem czy mam składać jakieś papierki o wypłacenie za zeszły rok niewykorzystanego urlopu z góry dziękuje
    :sad:
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 8th 2014
     permalink
    Wyplacenie kasy za zalegly urlop ( ekwiwalent urlopowy) nalezy sie tylko w momencie jak sie odchodzi z pracy i juz nie ma mozliwosci odebrania zaleglego urlopu. Po macierzynskim powinnas wykorzystac caly zalegly urlop. Co do gruszy nie pomoge ( nie specjalizuje sie w zfśs). A jezeli chodzi o premie miesieczne w czasie macierzynskiego, to wszystko zalezy od tego jakie sa to premie i jak jest zapisane w regulaminie wynagradzania.
    -- ,
    • CommentAuthorgosica
    • CommentTimeFeb 8th 2014
     permalink
    dziękuje dżasti :bigsmile:
    • CommentAuthorsigasiga79
    • CommentTimeFeb 12th 2014
     permalink
    Jesli chcesz wykorzystać urlop wypoczynkowy zaległy to musi on być bezpośrednio po macierzyńskim/rodzicielskim. Pamiętaj nie możesz mieć ani jednego dnia przerwy, np chorobowego , czy opiekuńczego. Mi szef probował wcisnac okolicznościowy i teraz się z nim sądzę. Piszę to tak dla przestrogi!
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 12th 2014
     permalink
    sigasiga- to wg Ciebie jak sie wraca do pracy, nie wykorzystujac zaleglego urlopu, to On przepada?
    -- ,
    • CommentAuthorsigasiga79
    • CommentTimeFeb 12th 2014 zmieniony
     permalink
    nie, nie przepada. tylko że mój pracodawca miał w planach dać mi wypowiedzenie, a gdybym wrocila do pracy choc na jeden dzien po urlopie macierzynskim to moze dac mi wypowiedzenie i w czasie tego wypowiedzenia zmusic mnie do wykorzystania zaleglego urlopu. A ja chcialam najpierw wykorzystac zalegly urlop a potem otrzymac wypowiedzenie ( w moim przypadku 3 miesieczne). Pracodawca natomiast dążył do tego żeby dać mi wypowiedzenie w czasie ktorego mialabym wykorzystac urlop wypoczynkowy. Dla mnie oczywiscie to nie na rękę, tym bardziej że mam zaległych 50 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Pracodawca może odmówić mi urlopu wypoczynkowego w terminie jaki ja sobie zażyczę, chyba że jestem BEZPOSREDNIO po macierzyńskim (art 163 KP) ( i jeszcze jakaś inna sytuacja - ale nie pamietam).
    • CommentAuthorAnecia84
    • CommentTimeFeb 13th 2014
     permalink
    Mam takie pytanie. Zgodnie z regulaminem pracy w czwartek pracujemy 10 godzin, a a piątek 6. Zatem ja jako ciężarna nie mogę pracować więcej niż osiem godzin. Z kuli tego w czwartek wszystkie ciężarne pracują 8 godzin czyli wychodzą 2 godziny wcześniej a w piątek muszę dłużej siedzieć o 2 godziny niż wszyscy. Z tego względu jak narazie nie przynosiłam zaświadczenia o ciąży bo uważam że w tym przypadku ciężarne są poszkodowane musząc odpracowywać te dwie godziny po godzinach w piątek jak już wszyscy pójdą do domu. I teraz moje pytanie czy postępowanie moich kadr jest właściwe że każa odpracowywać w piątek dodatkowo 2 godziny do 15:30 skoro dzień pracy kończy się o 13:30???:confused:
    -- ;;;;
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 13th 2014
     permalink
    Sigasiga, no dlatego właśnie się dopytałam dlaczego tak napisałaś, bo jednak ważne są powody. W firmie, gdzie wiadomo, że praca czeka na kobietę powracającą po urlopie macierzyńskim, nie trzeba tego w ten sposób rozpatrywać. Ja wracam od 3 marca do pracy i wykorzystuję jedynie 4 dni urlopu z 2012 r. Mam jeszcze cały 2013 oraz mogłabym wykorzystać cały z 2014 r,., ale jednak nie będę teraz brać.
    Anecia - tak na szybko to Ci niestety nie pomogę. Zapewne pracujesz w firmie, w której jest ponad 20 pracowników i jest zakładowy regulamin pracy. Podejrzewam, że ten kto go tworzył znał się na rzeczy. Takich regulaminów nie tworzy się "na kolanie". Trzeba byłby poczytać orzecznictwa sądów pracy, bo z kodeksu pracy to jasno nie wynika. Wydaje mi się, że zależy to też od tego, czy ciężarna musi "odpracować" te 2 godz. - zostając de facto w pracy w piątek "po godzinach", czy ma zmieniony system czasu pracy i jej dzień pracy wynosi codziennie 8 godzin.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorbilia
    • CommentTimeFeb 13th 2014
     permalink
    Dżasti a widziałaś może moje pytanie na poprzedniej stronie dot. urlopu?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 13th 2014
     permalink
    A sorki Bilia, umknelo mi. Urlop generalnie przedawnie sie po 3 latach. Biorac pod uwage, ze zalegly urlop nalezy wykorzystac do konca wrzesnia roku nastepnego, to te 3 lata licza sie wlasnie od konca wrzesnia. Czyli za 2012 r. Powinien ulec urlop przedawnieniu 30.09.2016 r. Teraz byla zmiana kodeksu pracy w tej sprawie, ale chodzi o to, ze bieg przedawnienia urlopu zawiesza sie na czas urlopu wychowawczego. Szczerze to nie wiem jak to jest w przypadku zwolnienia lek. i urlopu maicerzyskiego(wszystko ciagiem) jezeli nie udaloby sie wykorzystac tego urlopu (np 3 dzieci pod rzad). Wydaje mi sie, ale to jest tylko moje zdanie, ze tutaj moze dojsc do przedawnienia. Bo skoro jest w ustawie, ze zawiesza sie na czas wychowawczego, to wychowawczego, a nie innych usprawiedliwionych nieobecnosci.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorbilia
    • CommentTimeFeb 13th 2014
     permalink
    dżasti: Wydaje mi sie, ale to jest tylko moje zdanie, ze tutaj moze dojsc do przedawnienia.

    Właśnie też tak to sobie interpretowałam.
    Trochę szkoda ale co zrobić... Pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
    Dzięki za opinię.
    --
    •  
      CommentAuthormmmartini
    • CommentTimeFeb 20th 2014
     permalink
    Hej,
    Umowa zlecenie konczy mi się 31.08.2014. Porod przewidziany na 12.09.2014, chorobowe mam zamiar placic od lipca, 3mce .
    Czy bedzie mi przyslugiwal maciezynski??
    Z ilu miesiecy przysluguje? Czy jezeli np z 12 to czy jezeli pracowalam rowniez u drugiego pracodawcy, to czy te umowy beda sie łączyc na zasilek??

    Pozdrawiam

    Treść doklejona: 20.02.14 12:36
    Hej, jeszcze jedno pytanko:
    moja mama może mnie zatrudnić w swoim przedsiębiorstwie czy nie miała by z tego tytułu nieprzyjemnych kontroli z ZUS czy Urzędu skarbowego. Proszę mnie poinformować abym mogła mieć lepszy komfort psychiczny :)
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeFeb 23rd 2014
     permalink
    Musisz płacić zus max 3 miechy zanim pójdziesz na l4 a i to i tak możesz miec kontrolę pojiewaz teraz zus sprawdza wszystkich jak leci i strasznie grzebia bo za duzo osób sciemnia i za duzo kasy im wylatuje sprawdzaja wszystkich jak leci czy to ciezarna czy tez nie
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 23rd 2014 zmieniony
     permalink
    Witam,

    Nurtuje mnie jedna kwestia z wyborem urlopu macierzyńskiego (roczny i płatny 80% czy półroczny płatny 100% i następne pół roku przedłużyć i wtedy płatne 60%). Otóż obecnie jestem w 29 tygodniu ciąży i poporszono mnie w pracy o deczyję, który urlop wybieram. Tę ciążę ze wzgledów zdrowotnych praktycznie od początku byłam na L4. Po porodzie bardzo byśmy chcieli się dość szybko (w miarę możliwości zdrowotnych) starać o kolejne maleństwo. I tu zaczęłam się zastanawiać, co jakby faktycznie nam się szybko udało, a w ciąży znowu od początku byłoby konieczne zwolnienie. Chciałabym być na rocznym urlopie macierzyńskim, ale jeśli taki wybiorę to będę miała co meisiąc płatne 80%. W przypadku, gdyby udało się zajść w kolejną ciażę np. w 7 miesiącu macierzyńskiego i poszłabym wtedy na L4 (jeśli byłoby takie wskazanie) to rozumiem, że tracę te 20% z poprzedzających 6 miesięcy. Jeśli jednak teraz bym wybrała urlop półroczny płatny 100% i przedłużyła go potem o kolejne pół roku płatne 60%, to w tym 7 miesiącu mogłabym pójśc na L4 (w przypadku ciąży i zaleceń lekarskich) i w ziwązku z tym byłabym "na plus" o te 20% z 6 miesięcy. Czy dobrze rozumuję ?

    Czy może jest jakaś opcja w tym pierwszym przypadku, skrócenia urlopu rocznego i uzyskania za to dopłaty tych 20% ? Skoro można urlop półroczny przedłużac to może działą to i w drugą stronę ?

    Nie wiem czy nie zagmatwałam troszkę, ale jeśli ktoś się nad taką opcją zastanawiał to będę bardzo wdzięczna za podpowiedź :)
    --
    •  
      CommentAuthordoti28
    • CommentTimeFeb 24th 2014
     permalink
    Planowanie zadko wypada że tak jest jak się chce zwlaxcza planujac zajście w ciążę ja tak kombinowalam i musialam sie zwolnic zaszlam dopiero gdy pracy nie mislam presja robi swoje i niewarto
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeFeb 24th 2014
     permalink
    mmmartini: moja mama może mnie zatrudnić w swoim przedsiębiorstwie czy nie miała by z tego tytułu nieprzyjemnych kontroli z ZUS czy Urzędu skarbowego

    Niestety raczej trzeba się z tym liczyć, ja zostałam zatrudniona pod koniec 2 miesiąca ciąży nie przez rodzinę, a kontrola i tak była...
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 24th 2014
     permalink
    Doti - wiem wiem, z własnego doświadczenia, ale skoro może byc taka sytuacja i mogłabym miec cały czas 100% pensji i jest taka opcja, żeby tak to załtwić to wolę pomyślec za wczasu i nic nie tracić przez to. A jak być może jestem w pełni świadoma i nie zdziwię się jak kolejny dzieciaczek zawita do nas dopiero za ładne kilka lat :/
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeFeb 24th 2014 zmieniony
     permalink
    Tinamar z tego co się orientuję to jeśli wybierzesz 80% na rok i po pół roku zrezygnujesz z kontynuacji urlopu to nikt Ci tych 20% nie odda...

    No i oczywiście jak już zajdziesz w drugą ciążę, to aby wziąć L4 musisz zrezygnować z urlopu rodzicielskiego (czyli napisać wniosek do pracodawcy o jego wcześniejsze zakończenie- czy coś w tym stylu), bo jeśli weźmiesz L4 podczas urlopu to i tak dostajesz pieniądze za urlop a nie za L4
    --
    • CommentAuthorDajen_q
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    Mam pytanie, może ktoś się orientuje? Jestem teraz od 2 miesięcy na 7/8 etatu (po urlopie rodzicielskim), staramy się o drugiego malucha, czy da się zrobić tak, żeby potem na zwolnieniu i na macierzyńskim zasiłek liczył się od całego etatu? Pewnie muszę przed pójściem na zwolnienie wrócić na cały etat, pytanie ile miesięcy wcześniej?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    Ja wiem na pewno, że podstawa zasiłku to średnia wynagrodzenia z 12 miesięcy przed zwolnieniem - ale nei wiem jak to jest z etatami - wydaje mi się że po prostu liczą tę srednią z kwoty wynagrodzenia którą dostawałaś w tych miesiącach ale głowy nie dam czy wielkość etatu jeszcze jakoś na to wpływa :/ Trzeba jesczcze pamietać, że żeby "zaktualizował" się okres liczenia tych 12 miesięcy musi być ciągłość pracy (bez żadnego dnia zwolnienia) 3 miesiące. W innym przypadku będzie się liczyła ta średnia z okresu 12 miesięcy z poprzedniego zwonienia. Ale wiecej niestety nie podpowiem, bo to wiem tylko z mojego doświadczenia bez połączenia z urlopami macierzyńskimi i rodzicielskimi itp :/

    Sardynka - dzięki za odp. Kurcze, pogmatwane to strasznie. Ja z kolei znalazłąm gdzies info, że jak zrezygnyjesz z macierzyńskiego w jego trakcie to dopłacają ci te 20%. I weź tu bądź mądry!
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeFeb 25th 2014 zmieniony
     permalink
    Dajen raczej jak zmienisz na cały etat przed wzięciem L4 to będzie Ci się liczyć normalnie całość za pełen etat

    Tinamar najlepiej zadzwoń do ZUS i się spytaj co będzie jak zdeklarujesz urlop roczny (80%) a zrezygnujesz po 6 miesiącach :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    Informacje ze strony MPiPS:
    "W przypadku rezygnacji pracownicy z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie jej wypłacone wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego i okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru.
    Trzeba jednak pamiętać, że wyrównanie to będzie przysługiwać tylko wówczas gdy z urlopu rodzicielskiego i zasiłku za ten okres nie skorzysta ojciec dziecka."
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    obe: Informacje ze strony MPiPS:"W przypadku rezygnacji pracownicy z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie jej wypłacone wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego i okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru.


    No to fajnie :)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    I to samo ze strony ZUS:
    "Zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, ubezpieczonej, której zasiłek macierzyński jest wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru, w razie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w całości lub w części lub za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, ubezpieczonej wypłaca się jednorazowe wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do wysokości 100% za okres urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego."
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    Matko, jak to sie trzeba skupić żeby to do końca ze zrozumieniem przeczytac he he ;) Dzięki Obuś ;) No to chyba problem rozwiązany bo przynajmneij nie muszę się na zapas teraz martwić a własnie nie chciałam za dużo myśleć "co by było gdyby" bo moja psychika znowu mnie zblokuje a tego nie chcę ;) Może dzieciaczek mnie odblokuje i spowoduje lawinę pozytywnych wydarzeń ;)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    Życzę Ci tego Tinuś z całego serca :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 25th 2014
     permalink
    Dajen, jezeli przed l4 zminisz umowe na calpy etat, to do podstawy zasilku chorobowego bedzie brana kwota tylko z calego etatu. Nawet jezeli byloby to na tydzien przed zwolnieniem. Warunkiem jest to, zeby przejsc na caly etat przed zwolneniem lekarskim. Ja tak wlasnie robila, idac na zwolnienie lekarskie w ciazy.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorigisowa
    • CommentTimeMar 13th 2014 zmieniony
     permalink
    Dżasti jeszcze jedno pytanie mam do Ciebie:) Bo już wiele spraw mi rozjaśniłaś (dzięki:)), ale cały czas walczę z pracodawcą o wypłatę wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim.
    Tu znalazłam info, co do którego myślę, że będą się na nie powoływać jak w końcu dostanę wyjaśnienie co do wyliczeń.

    Moja pensja składa się z podstawy i premii miesięcznej bazującej na marży wypracowanej przez dział. Generalnie moja podstawa stanowi połowę średniej jaka została mi wyliczona do zasiłku macierzyńskiego- czyli różnica jest znacząca;). Jednakże za okres urlopu pracodawca wypłaca mi sama podstawę. Czy premia miesięczna bazująca na marży może zostać zaliczona jako wyłączona z wliczenia do wynagrodzenia za urlop? ("udział w zysku" wg przepisów- nie wlicza się "nagród z zakładowego funduszu nagród, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,")?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMar 13th 2014
     permalink
    Ale udzial w zysku , nadwyzka bilansowa to co innego niz marza wypracowana przez dzial. Generalnie do podstawy wynagrodzenia urlopowego nie wlicza sie jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie ( skopiowalam z tekstu zalinkowanegomprzez Ciebie, ale to jest z rozporzadzenia). I na to sie przewaznie powoluja pracodawcy. W umowie o prace premia zamiast procentu od marzy wpisywana jest jako uznaniowa. I pracodawca dla potzrb obliczania podstawy wynagrodzenia urlopowego za premie iznaniowa ja traktuje. Mimo, ze faktycznie z uznaniem nie ma ta premia nic wspolnego, bo jest to konkretny procent od konkretnej kwoty. Jest niezgodne z przepisami. Bo w orzecznictwach sadowych jasno jest opisane, ze nie wazne jak ta premia zostala nazwana w umowie o prace, wazne jaki ma charakter. A jezeli faktycznie jest wyplacana jako procemt od marzy, pracownik byl poinformowany o tym i wg takiego planu realizuje sprzedaz, to powinna byc taka premia brana pod uwage.
    A pracodawcy uzajac premie za uznaniowa (jednorazowa nieperiodyczna wyplata) nie wliczaja jej czesto do podstawy wynagrodzenia urlopowego/ ekwiwalentu urlopowego.
    Ło matko, ale sie rozpisalam. Takze sprawdz jak masz w umowie i walcz, bo niestety pracodawcy bazuja na niewiedzy pracownikow.
    -- ,
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMar 15th 2014
     permalink
    Celestynka - wynagrodzenie / zasiłek chorobowy nie przysługuje w stałej wysokości za cały miesiąc tylko rozbijany jest na dni miesiąca. Przy czym brane są pod uwagę i soboty i niedziele, a nie tylko dni pracujące. I zawsze, aby obliczyć ile należy się zasiłku za dzień zwolnienia, dzieli się na 30 dni (niezależnie od tego ile dni ma miesiąc). I tak w lutym: podstawa / 30 dni, później x dni zwolnienia (z sobotami i niedzielami) czyli 28 dni i to = zasiłek brutto do wypłaty. Jak miesiąc ma 31 dni to do wypłaty jest większa kasa niż normalnie. Pi razy drzwi jak miesiąc ma 30 dni to dostać powinnaś tyle ile dostawaś pracując. Poza tym rozumiem że zasiłek chorobowy wypłaca Ci pracodawca, nie ZUS, tak? (firma zatrudnia pow. 20 osób?) Bo jak wypłaca ZUS to najczęściej wypłaca za konkretne zwolnienie lekarskie a nie za cały miesiąc. Ja dostawałam zasiłek co 3 tyg. bo takie miałam zwolnienia lekarskie i dostawałam zawsze właśnie mniejsze przelewy.
    A kwota 1750 to jest kwota brutto czy netto Twojego wynagrodzenia? Bo jak netto no to tak na oko by się zgadzało.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeApr 3rd 2014
     permalink
    Dziewczyny mam mały problem i mam nadzieję że mi pomorzecie.
    Z pracy wychodzę godzinę wcześniej - zsumowąłam przerwy na karmienie i coś mój szef zaczyna się burzyć, że już za długo...coś czuję że niedługo mnie weźmie na rozmowę w tym temacie...
    Marysia ma rok i trzy m-ce i na razie nic nie wskazuje na odstawienie więc dalej chcę korzystać z tych przerw na karmienie. Czy jest gdzieś jakiś przepis ograniczający czas trwania takich przerw np. do roku(szukałam w kp ale nic takiego nie znalazłam) Chciałabym się jakoś przygotować pod względem prawnym do rozmowy z szefem...
    -- •••
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 3rd 2014
     permalink
    Kermitka, wiem, że nie ma takiego ograniczenia,bo była kiedyś dyskusja na forum na ten temat, ale na co się powołać- to nie pomogę.

    Ja z kolei z innym pytaniem: jestem teraz na wychowawczym (umowę mam oczywiście na czas nieokreślony), chciałabym otworzyć swoją działalność. Konkretnie-pracuję w zakładzie ubezpieczeń, a teraz planuję zostać agentem ubezpieczeniowym tej samej firmy (jedno z drugim w ogóle nie jest powiązane), musiałabym otworzyć swoją działalność i pracować na zasadzie umowy agencyjnej. Na etat nie zamierzam na razie wracać, mam złożony wniosek do końca okresu, który mi przysługuje (11.2015r.) Orientujecie się jak to wygląda od strony prawnej, czy i jak informować swoje kadry, jak wygląda kwestia opłacania składek?
    --
    • CommentAuthorfiona2000
    • CommentTimeApr 4th 2014 zmieniony
     permalink
    Dobry Wieczór.... jestem w poczatkująco-kilkutygodniowej ciąży.Mój pracodawca jeszcze NIE WIE o tym.Jestem zatrudniona na 1/4 etatu NA CZAS NIEOKREŚLONY.W przypadku ciąży pracodawca obiecał mi że zmieni mi umowe o prace na cały etat żebym później mogła na zasiłku macierzyńskim dostawać większą wypłate.U mnie sytuacja w domu jest dramatyczna bo mama nie pracuje(niemoze znaleźć pracy) i z tego tutuły dostała dodatek mieszkaniowy w wysokości 460zł na okres 6 miesiecy czyli w mamy przypadku do końca czerwca.Dostała dodatek bo ja pracuje na 1/4 a mama niestety wogleWiem o tym że jeżeli mój pracodawca jezeli podniesie mi umowe za np miesiąc czy dwa mce to automatycznie juz niedostanie(nieprzedłuży)dodatku do mieszkania na kolejne pół roku.Moje pytanie brzmi tak: 1. Czy moge poinformować mojego pracodawce teraz o tym ze jestem w ciąży(pisemnie od lekarza-zaświadczenie) ale tak żeby dopiero podpisał ze mną nową umowe z 1/4 na cały etat np od któregoś dnia lipca tak żeby moja mama mogła przedłużyć dodatek o nastepne pół roku a tak żeby również niestracić zasiłku macierzyńskiego?
    2.Jeżeli mój pracodawca zmieni mi umowe z 1/4(480zł brutto) a w lipcu na cały etat(1680złbrutto) a mój poród wychodzi mi w listopadzie to jak jak bede rozliczana w okresie na macierzyńskim?
    3.Kiedy i gdzie sie składa o becikowe aby nieprzepadły mi na dziecko?
    Bardzo bym była wdzięczna jakbym mogła uzyskać odpowiedzi i z góry dziękuje.Pozdrawiam
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeApr 5th 2014
     permalink
    Fiona, dodatek mieszkaniowy obejmuje zarobki za ostatnie trzy miesiące. Więc jeśli składa w lipcu, musi określić dochody za czerwiec, maj i kwiecień. Do wypłaty macierzyńskiego jest brany średni dochód z ostatnich 12 miesięcy, więc im krócej będziesz na umowie na cały etat, tym mniej dostaniesz podczas urlopu. A o becikowe składa się wniosek w mopsie lub w urzędzie miasta, w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Zadzwoń i popytaj. Zapytaj również o świadczenia rodzinne, zawsze jakieś dodatkowe pieniądze. Musisz sobie przeliczyć, co bardziej się wam opłaca.

    Treść doklejona: 05.04.14 13:55
    Kermitka - nie ma ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o przerwy w pracy na karmienie, ale szef może od Ciebie zażądać zaświadczenia od lekarza, że karmisz. Nie ma prawa Ci odmawiać, to Twój przywilej.

    Treść doklejona: 05.04.14 13:58
    Azniee, w tym momencie składki masz opłacane ze skarbu Państwa. Jeśli zmieni się sposób Twojego ubezpieczenia, to musisz o tym powiadomić pracodawcę. Pracodawca zgłasza to i obowiązek opłacenia składek przechodzi w tym wypadku na Ciebie. Nie musisz zgłaszać tylko, jakbyś się podjęła umowy o dzieło, bo w tym wypadku nie ma obowiązku odprowadzania składek, więc pozostają Ci składki ze skarbu Państwa.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeApr 5th 2014
     permalink
    Fiona, ja na dodatku mieszkaniowym sie nie znam, ale przy zmianie etatu, srednia do zasilku czy chorobowego czy macierzynskiego brana jest pod uwage tylko po zmianie etatu. Czyli jezeli w lipcu wyjdziesz na caly etat i urodzisz w listopadzie to beda brane pod uwage tylko zarobki z penych miesiecy po zwiekszeniu etatu. Czyli 1680 brutto. Srednia z ostatnich 12 mcy jest wtedy gdy nie ma zmiany etatu.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 7th 2014
     permalink
    Pracodawca zgłasza to i obowiązek opłacenia składek przechodzi w tym wypadku na Ciebie.

    Tak myślałam. Powiedzcie mi, bo ja głupia jestem w temacie- całe życie zawodowe w korporacji, gdzie takie rzeczy mogą ci wisieć :wink: - ile to wychodzi miesięcznie? ZUS to chyba 200zł przez pierwsze dwa lata, coś jeszcze?
    --
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 7th 2014
     permalink
    azniee: ZUS to chyba 200zł przez pierwsze dwa lata, coś jeszcze?


    ZUS+UB. zdrowotne+chorobowe to jest coś ponad 400 zł w tej chwili, TUTAJ AKTUALNE STAWKI
    --
  1.  permalink
    mam pytanko, mój mąż jest na swoim rozliczeniu, tzn. ma działalność jednoosobową, czy opłaca się wykorzystać urlop tacierzyński czy część urlopu rodzicielskiego? jak to wygląda?
    ja będę korzystać oczywiście z całości pewnie jak jemu się nie opłaca:) sorki jeśli temat już był maglowany, ale nie mam czasu się cofać z czytaniem:)
    •  
      CommentAuthorHaniutka
    • CommentTimeApr 30th 2014
     permalink
    Hawrankowa83 znalazłam artykuł który pomoże Wam podjąć decyzję:
    http://www.dzieciakizklasa.pl/zasilek-macierzynski-dla-przedsiebiorcy/
    --
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeApr 30th 2014
     permalink
    Witam :)

    Trafilam niedawno na ten watek i podczytuje czasem :) Tak z czystej ciekawosci - co z kobietami, ktore dostaja umowe o prace juz w czasie ciazy? I nawet wcale nie na poczatku, tylko z jakiegos powodu powiedzmy w 4 miesiacu? Ile musza przepracowac, zeby pojsc na zwolnienie i dostawac kase z ZUSu, skoro wyplata z ZUSu to srednia z ost 12 miesiecy? Jesli np po miesiacu pracy musza wlasnie przestac pracowac? Jak ZUS do tego podchoodzi? Tak mnie zaciekawilo :)

    Pozdrawiam.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeApr 30th 2014
     permalink
    Po pierwsze najpierw ZUS sprawdzi czy nie nastąpiło wyłudzenie świadczenia ;)
    Jeśli kobieta krótko pracuje i łącznie nie posiada 10-letniego okresu ubezpieczeniowego to może pójść na płatne zwolnienie dopiero po 30 dniach bycia w ubezpieczeniu.
    Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeApr 30th 2014
     permalink
    No, pewnie tak, hehe :) Chociaż ostatnio coraz częściej słyszy się o fikcyjnych zatrudnieniach kobiet w ciąży, to chyba nie ma tragedii z tymi kontrolami ;)
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeApr 30th 2014 zmieniony
     permalink
    Coraz więcej jest fikcyjnych zatrudnień i fikcyjnych działalności gospodarczych opłacających najwyższe składki ale też coraz więcej jest spraw w sądach. I jak w tym kraju ma być dobrze jak wszyscy kradną i oszukują :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeMay 1st 2014
     permalink
    A ja się nie dziwię, że tak jest...gdyby godziwy zasiłek na dziecko dostawał każdy bez względu na rodzaj zatrudnienia to nikt by nie kombinował, a jak mamy umowy śmieciowe na których człowiekowi nic się nie należy to co sprytniejsi zadbają o to aby jednak mieć za co żyć ;)
    --
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeMay 1st 2014
     permalink
    Dokladnie... Polityka prorodzinna...
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeMay 1st 2014
     permalink
    A se sprawy w sądach ZUS może zakładać ile chce. Babka kontrolująca z ZUS powiedziała nam (tuż po kontroli), że nikt nie zabroni pracodawcy zatrudnić kobietę w ciąży nawet dzień przed porodem. I nic z tym ZUS zrobić nie może. Powiedziała, że sama zatrudniłaby się właśnie tak, aby mieć zasiłek macierzyński. I miałam wiele takich przypadków zatrudniania dziewczyn w ciąży, które po 30 dniach szły na l4. ZUS wzywał do wyjaśnień, pisałam pismo i wsio. Jeszcze nigdy nie odmówił wypłaty zasiłku.
    -- ,
  2.  permalink
    ja się też wcale nie dziwię, że dziewczyny kombinują, bo to inaczej jest mieć a nie mieć, zwłaszcza będąc w ciąży i na urlopie macierzyńskim, bo wyprawka dla dziecka kosztuje, z resztą same wiecie:) ja jestem na L4, bo mam taką pracę, że inaczej nie da rady, bo stanowiska pracy bezpiecznego dla kobiety w ciąży nie ma w szpitalu:) po za tym nie opłacało by mi się dojeżdżać na jedną zmianę
    •  
      CommentAuthorŻabka221
    • CommentTimeMay 5th 2014
     permalink
    Hej kobitki :) kończy mi się urlop macierzyński a więc moje pytanie brzmi: gdzie i jakie s
    dokumenty muszę dostarczyć aby przejść na wychowawcze ??
    z góry dziękuję ;)
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeMay 6th 2014
     permalink
    A ja mam pytanko odnośnie macierzyńskiego. Kiedy trzeba zgłosić pracodawcy na ile wybieram się na ten macierzyński? Ja chce zadeklarować od razu rok.
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMay 6th 2014
     permalink
    Pamiętaj Dii że musisz jeszcze przed porodem ileś tam wcześniej podać info pracodawcy jak chcesz mieć płacone po porodzie - 80 czy 60%.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.