Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Witam!
    Mam pytanie o L4 szpitalne. Jak to jest z wysokością wypłaty. Od kiedy pracownik otrzymuje tylko 80% pensji??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 30th 2007
     permalink
    Od początku dostaje 80%, chyba , ze jest to ciężarna - wtedy 100%
    Jeżeli pracownik przekroczy 33 dni w roku i przejdzie na zasiłek z ZUS wówczas dostanie nawet 70% za chorobowe ze szpitala
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeMar 30th 2007
     permalink
    Mam pytanko dotyczace art 167 kp. : czy w przypadku wypowiedzenia umowy o prace za wypowiedzeniem ze zwonieniem od swiadczenia obowiazku pracy w okresie wypowiedzenia,pracodawca ma prawo uznac ten czas za urop i nie wyplacic mi ekwiwalentu, mimo ze nie pisalam wniosku urlopowego? dodam , ze stroną wypowiadającą umowę był pracownik.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 30th 2007
     permalink
    Niestety urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia udzielany jest bez wniosku, a nawet bez zgody pracownika
    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeMar 31st 2007
     permalink
    mam pytanie: mąz jest nauczycielem i jego praca tzn ełny etat jest zależny od ilości uczniów chętnych do nauki w jego szkole, ma już prace zapewnioną w innej szkole na pełny etat ale nie chce rezygnować z obecnej szkoły bo już pracuje tam 4 lata i dobrze się tam czuje. Czy może złożyć wypowiedzenie w lipcu po przeprowadzonej rekrutacji i gdy już będzie wiadomo ile będzie miał godzin i kiedy musi podpisać umowę o pracę w drugiej szkole gdzie ma pewny etat?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 31st 2007
     permalink
    musisz myszorka poczekać do poniedziałku na skarbel, bo to jej działka :smile:
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeApr 1st 2007
     permalink
    myszorka wszystko zależy od tego jaką ma mąż umowę - na czas określony czy nieokreślony oraz od stosunków z dyrektorem. umowa na czas nieokreślony musi być złożona z odpowiednim okresem wypowiedzenia lub ewentualnie za porozumieniem stron.
    --
    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeApr 2nd 2007
     permalink
    skarbel dzięki za odp. umowa jest na czas nieokreślony, żal mu się rozstać z obecną szkołą, ale musi patrzeć na to gdzie ma możliwość pracy na pełny etat, bo w koncu to głowa rodziny
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeApr 2nd 2007
     permalink
    męża będzie więc obowiązywało trzy miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę - to w niekorzystnym przypadku. wówczas niestety jak będzie czekał do rekrutacji nie zdąży z formalnościami do 1 września. najlepszym wyjściem zawsze jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron praktycznie z dnia na dzień ale niestety to zależy od dobrej woli pracodawcy.
    nauczyciele nie mają zadnych dodatkowych uprawnień związanych z Kartą nauczyciela
    --
    •  
      CommentAuthormyszorka
    • CommentTimeApr 2nd 2007
     permalink
    dzięki za poradę, to niestety jest ta niepewność czy będzie tyle klas żeby miał etat czy nie, w maju porozmawia z p.dyrektor najwyżej wezmie parę godzin w swojej obecnej pracy a pełny etat w nowej
    --
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeApr 4th 2007
     permalink
    Mam pytanko , właśnie sie dowiedziałam , że u nas w pracy mają płacić osobom które siedzą więcej niz 4 h dziennie przed komputerem dodatek za pracę szkodliwą. Jaka to kwota ?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeApr 12th 2007
     permalink
    wybacz zuza ale przegapiłam twoje pytanko :shamed:; chyba już dowiedziałas się od kadrowej ? nie umiem ci powiedzieć ile u ciebie bedzie wynosił ten dodatek ale pewnie z ok. 80 zł., więc niewiele
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeApr 12th 2007
     permalink
    oj chyba jeszcze mniej , w regulaminie napisali nam 3 % najniższego wynagrodzenia w firmie. Czyli grosiny.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 12th 2007 zmieniony
     permalink
    skarbel - jak to jest z ta podwyzka poborow nauczycieli? gdzies czytalam ze miala byc ale tyle roznych info co do kwot bylo ze pomyslalam ze moze ty wiesz jak to dokladnie jest (jestem n-el mianowany) no i od kiedy weszla ta podwyzka? z reguly bylo jakies wyrownanie za miesiace wczesniejsze od poczatku roku etc. nie mam kontaktu z ksiegowa a do szkoly nie mam ani jak sie wybrac ani nie mialabym na to nastroju stad z gory dzieki za pomoc.


    mam jeszcze pytanie dotyczace urlopu macierzynskiego. praktykuje sie odbieranie ostatnich 2tyg L4 od urlopu ale gdzies sie spotkalam z opinia ze to nieprawne. czy jest jakis 0paragraf na to? nie chcialabym zeby mi te 2 tygodnie z maluchem przepadlo.
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeApr 12th 2007
     permalink
    no własnie mi tak zabrali , lekarz dał mi zwolnienie tylko do terminu porodu, bo jak twierdził wiecej nie może , potem musiałam brać już macierzyński i byłam zła jak cholera bo urodziłam tydzień po terminie no i tydzień miałam w plecy.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeApr 12th 2007
     permalink
    AniaM jak na razie nie ma jeszcze zadnych podwyżek ciągle trwają chyba jeszcze rozmowy między związkami zawodowymi a ministerstwem. podwyżki zaczynano od 15% ale skończyło się na 5 na co właśnie związki nie chcą sie zgodzić. poszukam czegoś konkretnego i wówczas szczegółowo napiszę. Aby jednak można było wypłacić nowe stawki musi wejść w życie nowe rozporządzenie. Na pewno jednak na tym nie stracisz bo będzie wyrównanie od stycznia.
    odnośnie wcześniejszego macierzyńskiego - wszystko zależy od lekarza. Na 2 tygodnie przed terminem porodu może on już być udzielony. niestety kobieta osobiście nie ma na to wpływu. lekarz do którego chodzę na szczęście czegoś takiego nie praktykuje. do dnia porodu, nawet jeśli jest po terminie wystawia zwykłe chorobowe własnie po to aby matka jak najwięcej czasu mogła spędzić z maleństwem.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 12th 2007
     permalink
    skarbel no w 1 ciazy tez mialam zwykle chorobowe. teraz termin porodu mam dopiero na 5 lipca a faktycznie bedzie to po 20maja a przed 5 czerwca przy dobrych wiatrach, mysle ze w ten sposob nikt nie ma prawa mi odebrac tych ostatnich tygodni jako ze niby macierzynski... i tak za okres kiedy maluch bedzie w szpitalu normalnie liczy sie macierzynski niestety ....

    a jeszcze pytanie - moze sie orientujesz jak to jest z ubezpiczeniem szpitalnym? mam takie dodatkowe w PZU - gdzie szukac dokladnych warunkow tego ubezpieczniea? nasza pani ktora za to w pracy odpowiada nie ma pojecia co i jak wiec musze poszukac na wlasna reke :confused:
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeApr 12th 2007 zmieniony
     permalink
    jest już nowe rozporządzenie płacowe dla nauczycieli

    http://www.men.home.pl/CMS/artykul.php?article=159

    Aniu nie za bardzo sie orientuję w dodatkowym ubezpieczeniu, w tym lepsza jest Jemma ale ona jest dopiero popołudniu.
    odnośnie opieki szpitalnej jest art. 181 kp w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą cześć tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. twój szkrabik jednak nie będzie w szpitalu dłużej niż 8 tygodni.
    o wcześniejszy macierzyński nie masz się co martwić. dodatków cześć macierzyńskiego będzie przypadać na wakacjach więc będzie ci przysługiwał urlop uzupełniający.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 12th 2007 zmieniony
     permalink
    Skarbelku - wielkie dzieki za wszystkie info. Co do pobytu malca w szpitalu to wersja mega optymistyczna to 3tyg, ta gorsza to do 3-4 miesiecy ale mam cichutka nadzieje ze nie bedzie to tak dlugo. Poza tym - planuje wychowawczy tylko nie wiem czy mozna np do konca 1 semestru a pozniej wrocic czy musialabym juz na caly rok szkolny... zreszta po porodzie wszystko sie okaze. jeszcze raz dzieki!!!!


    mam jeszcze pytanie o naliczanie dochodu na czlonka rodziny - mojemu mezowi w listopadzie wyplacili zalegle pobory sprzed 7 lat (cale 550zl), kase wyplacal syndyk upadlosciowy firmy w ktorej M pracowal, czy jesli bedziemy skaldali o ten drugi zasilek porodowy to mozemy to jakos wykazac? przeciez i te jego zalegle pobory tak jak moja jednorazowa nagroda dyrektora do dochodu stalego sie nie wliczaja.. moze wiecie jak to rozegrac?? bo suma sumarum jego pobory zalegle i moja nagroda podwyzsza nam dochod o ponad 100zl miesiecznie czyli wyjdzie ponad 25zl na osobe a przeciez przez glupie 2zl mozna juz sie i na zasilek nie zalapac jak i na rodzinne... bede wdzieczna za rady
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeApr 13th 2007
     permalink
    Jeśli chodzi o macierzyńsi zabierany na 2 tygodnie przed porodem to sprawa zastała wyjasniona zmianami do Kodeksu pracy z końca zeszłego roku.
    Art. 183 (1) "Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu."

    AniaM: twoja kadrowa musi mieć pojęcie ponieważ dostała umowę z ubezpieczycielem a w niej są wszystie szczegóły. Poproś o jej skserowanie jeżeli nie dostałaś tego wcześniej.
    A jeśli chodzi o zaległe wynagrodzenie twojego mężą, to wszystko zależy od tego, czy miał ten dochód wykazany w PIT-11 za poszczególne lata czy dopiero na PIT-11 z zeszłego roku (w zasadzie powinno się ujmować wynagrodzenia wypłacone ale czasem pracodawcy wykazują wynagrodzenia w miesiącu naliczenia)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 13th 2007 zmieniony
     permalink
    Jemma dzieki za odpowiedz. u nas PZU prowadzi umna pani "gospodarcza" i nie wie gdzie ma reguly przyznawania czego za co, ma tylko stawki jakie przypadna za pogrzeb czy narodziny i nic wiecej... my tez nie dostalismy innych papierkow, no coz zadzwonie do pzu i moze tam mi powiedza co i jak

    jesli idzie o PIT 11 meza to tam nic nie bylo o latach pracy a w naglowku wpisana byla data 18,12-31.13 czyli okres kiedy wyplacali zalegle pobory tylko, no nic jakby co to bedziemy juz przy dyskutowaniu o przyznanie wniosku rozmawiali z urzednikami, w naszym miescie mase ludzi stracilo prace po ogloszeniu upadlosci tego zakladu wiec czy mlody czy stary zna te sprawe a ponoc te babki od zasilkow lubia jak sie im swistki przedklada i rozne rzeczy tlumaczy... a swoja droga to nie fair bo roznie moga ludzie kombinowac.
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeApr 17th 2007
     permalink
    ja mam trochę inne pytanie, które mnie nurtuje. Jestem w 14tc, lekarz na drugiej wizycie zapytał "chce pani pracować?", ja jeszcze wtedy nie myślałam o zwolnieniu ale teraz po tym co mnie na co dzień spotyka w pracy jestem skłonna na nie pójść. No i mam pytanie, czy nikt nie sprawdza na co takie zwolnienie jest wypisane?, czy rzeczywiście jest to ciąża zagrozona czy nie.....
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeApr 17th 2007
     permalink
    Nic sie nie martw - mogą cię sprawdzić z ZUS-u czy jestes w domu ale i tak nie daje im to żadnych podstaw do niewypłacenia tobie zasiłku (możesz być u lekarza, leczyć się u rodziców itd. ...).
    Czasem dzwonią do miejsca pracy i sprawdzają czy przypadkiem nie pracujesz.

    Bierz zwolnienie i odpoczywaj :))
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeApr 18th 2007
     permalink
    dzięki JEMMA, chyba tak zrobię, bo jak jeszcze troche tam posiedzę to urodzę znerwicowane dzieciątko.
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeApr 25th 2007
     permalink
    Jemmo, jeszcze jedno. slicznie prosze o odpowiedz.

    No niestety, przed 24 rokiem zycia to ja juz nie zdarze :sad:... Czy rzecziwiscie wystarczy 6 przepracowanych miesiecy? Czy wazny jest rodzaj umowy? Czy licza sie umowy-zlecenia? chodzi o 6 miesiecy przed zajsciem w ciaze czy mozna wliczyc w to ewentualny czas, kiedy jest sie juz w ciazy? Jakiej wysokosci jest to wysilek?

    Kryterium dochodowe jest liczone za ubiegly rok podatkowy? Wtedy to niefajnie, bo pracowalismy w Anglii (i przyszlo nam zaplacic 4500 zl podatku w Polsce :cry:).

    Pozdrawiam serdecznie.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeApr 26th 2007
     permalink
    liczy sie co najmniej 6 miesięczny staż pracy więc wchodzą tutaj okresy liczone na podstawie świadectw pracy. w dniu w ktorym zamierzasz iść na wychowawczy musisz dokumentować 6 miesięczny staż pracy (zakończony lub trwający) wlicza sie tutaj nawet macierzyński.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 9th 2007
     permalink
    dziewczyny wpadlam wam jeszcze sekunde pomoledzic... mam nadzieje ze wybaczycie :shamed:

    mam przed soba kwitki z urzedu skarbowego za rok podatkowy 2006 i sa tam 4 pozycje
    1. dochod wyniosl....
    2. podatek nalezny wyniosl...
    3. skladki na ubezpieczenie zdrowotne odliczone od podatku wyniosly...
    4. skladki na ubezpieczenie spoleczne odliczone od dochodu wyniosly...

    czy zeby obliczyc dochod na czlonka rodziny od 1 odejmuje pkt 2,3 i 4 dzielimy przez 12 miesiecy a pozniej przez czlonkow rodziny czy jakos inaczej? chce sprawdzic czy sie lapiemy na ten dodatkowy zasilek czy mam sobie odpuscic rozplanowywanie tych pieniazkow.
    bede wdzieczna za pomoc
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 9th 2007
     permalink
    Dokładnie tak liczysz jak napisałaś.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 9th 2007
     permalink
    JeMMa dzieki wielkie :kissing:
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeMay 11th 2007 zmieniony
     permalink
    Jemma mam pytanko, dzwoniłam wczoraj do Samodzielnego Referatu Świadczeń Rodzinnych należących pod MGOPS w sprawie prawa do zasiłku rodzinnego a cio za tym idzie i dodatku [jednorazowego] z tyt. urodzenia dziecka - w moim przypadku 2. I ta pani ładnie mi wsio powiedziała jakie dokumenty itd. tylko zastanawia mnie jedno czy ona czasem się nie walnęła bo powiedziała, że mamy z M dostarczyć zaś z US o dochodzie rocznym za rok 2005, czy aby nie powinno być za rok 2006??
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 11th 2007
     permalink
    Izunia za 2005, dopiero się zakończył termin składania rozliczeń do urzędu skarbowego za 2006 rok więc nie mogą ządać zaświadczeń gdyż us się z nimi jeszcze nie uporał
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 11th 2007
     permalink
    Skarbelku a co jesli mam zaswiadczenie za 2006rok? przyjma nam takie w czerwcu czy nie?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 12th 2007
     permalink
    wydaje mi się że przyjmą, chociaż okresy zasiłkowe liczą sie od września do sierpnia - nie jestem pewna; dowiem się w pn, chyba że skarbel będzie wiedzała
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    jemma ma rację okres zasiłkowy jest od września do sierpnia więc obecnie obowiązują dochody za 2005 rok, dopiero od września trzeba będzie składać od nowa dokumenty do rodzinnego załączając zaświadczenie o dochodach za 2006 rok. Pierwszy dodatek z tytułu urodzenia dziecka jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego więc trzeba najpierw spełnić wszystkie warunki aby go otrzymać więc dołączyć dochody za 2005 rok, nie dotyczy to drugiego becikowego które jest wypłacane bez względu na dochód.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    Skarbel - dzieki... no nic czeka mnie kolejna wyprawa do US, a te co juz za 2006 wzielam to beda wazne zeby zlozyc pozniej jeszcze czy juz nie???
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    będą ważne bo przecież dochód ci się nie zmieni, schowaj je do szuflady i będą jak znalazł:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    a jak to jest z rodzinnym? czy jesli zloze te papiery za 2005 w czerwcu to jeszcze na czeriwec i lipiec dostane rodzinne na dzieciaki??? no i moze wiecie jaka jest teraz stawka? bo rozumiem ze te zaswiadczenie za 2006 wazne bedzie od sierpnia dopiero (tylko kiedy ja mam je zlozyc??) dzieki wielkie za info
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    Ja również dziękuję dziewczyny za INFO buziaczki dla Was :bigsmile::wink:
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    aniu przygotuj sobie wszystkie dokumenty (te które teraz można zgromadzić) i złóż je zaraz po urodzeniu dzidzi - obecnie nie ma wyrównania zasiłku do tyłu a tylko decyduje data złożenia. zaświadczenia za 2005 rok należy załączyć jeśli będziemy składać dokumenty do sierpnia ( z sierpniem włącznie), na decyzji o przyznaniu rodzinnego bedzie okres od... do 31.08.07, w sierpniu nalezy złożyc ponownie nowe dokumenty z zaświadczeniem o dochodach z 2006 roku aby mieć przyznany zasiłek rodzinny na kolejny okres zasiłkowy
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    dziewczyny pamiętajcie że to becikowe niezależne od dochody należy się do 3 miesiąca od daty urodzenia dziecka - w tym czasie trzeba złożyć dokumenty bo później przepadnie
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 14th 2007 zmieniony
     permalink
    Skarbelku dzieki wielkie za wszystkie info :flowers:. Wlasnie chce przygotowac wszystkie papierki zeby maz mial tylko to zaniesc. i tak najpierw musi wyrobic w warszawce akt urodzenia a wszystko zalatwi jak przyjedzie do domu czyli pare dni po urodzeniu maluszka i o wszystkie zasilki chce zeby zlozyl od razu bo np u nas w miescie na wyplate becikowego nawet do 3miesiecy sie czeka.
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    aniu a jesteście zameldowaniu w jednej miejscowości? jeśli nie to jeszcze trzeba wybrać zaświadczenie z drugiego rodzica gopsu/mposu (po urodzeniu dziecka oczywiście) o niepobieraniu świadczeń z tytułu urodzenia dzidziusia
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMay 14th 2007 zmieniony
     permalink
    coś co może się przydać kobietom prowadzącym firmę, a które płacą dobrowolne ubezpieczenie z ZUSU (zgodnie z artykulem w Rzeczpospolitej z 18maja 2007):
    przysluguje im 18tyg.macierzynskiego przy 1szym dziecku
    21tyg. przy drugim
    bodajze 28tyg. przy >1 dziecku na raz

    i co dla mnie osobiscie bedzie za pare lat bardzo wazne:
    MOZNA PROWADZIC DZIALALNOSC I OTRZYMYWAC SWIADCZENIA MACIERZYNSKIE ROWNOCZESNIE.bo kto wyzyje z tego marnego zusu przeciez. zus od razu odciagnie sobie z tego skladki. ksiegowa mi liczyla ze to z 1400zl po zaplaceniu podatku i skladek na zus wychodzi jakies 750zl przez ok.4mce, male pieniadze, to fakt, smiechu warte jak dla mnie, dlatego tak wazne jest ze mozna rownoczesnie nadal pracowac!!!

    skarbel,jemma skorygujcie mnie jesli cos zle z artuylulu zapamietalam..
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 14th 2007 zmieniony
     permalink
    Skarbel jestemsy obydwoje w tym samym miescie zameldowani tyle ze ja bede rodzila 150km od domu i z tego co sie orientuje akt urodzenia musze wyrobic w warszawie w USC pod ktory podlega szpital.

    Vicky jak mala sie urodzila to ja macierzynskiego mialam.... 550zl!!!!! z tego wzgledu ze to byla moja pierwsza praca i bylam swiezo po studiach. teraz na szczescie bedzie 2 razy tyle :)
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    no tak 550zl to rzeczywiscie mniej,ale to bylo jednak 5lat temu Aniu..troche nizsze koszta utrzymania wtedy byly. w dodatku mimo ze place dobrowolne chorobowe normalna wysokosc wkrotce, jak kazdy inny pracujacy na umowe o prace, to juz wychowawczy mi nie przysluguje. ciekawe co Zus z ta kasa robi.
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    Buduje sobie pałace :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 14th 2007
     permalink
    potwierdzam vicky co napisałaś, jest krótko na ten temat w wiki
    • CommentAuthormartaaa_
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    Cześć dziewczyny.Mam poważny problem. 2 dni temu dowiedzialam sie ze jestem w ciązy(:cheer:)Natomiast od 9 dni pracuje w sklepie spożywczym.Nie podpisalam jeszcze umowy i nie wiem czy ta zrobie bo on pewnie da mi na jakis okres probny i wtedy tylko do porodu bede otrzymywala pieniadze.Moje pytanie to :czy jesli ktos zatrudnil mnie na czas nieokreslony na 1/4 etetu to przez jaki okres czasu pracodawca musialby placic zus zebym mogla dac L4.Poprostu to byloby fikcyjne zatrudnienie a ja sama placilabym sobie skladki tylko ile miesiecy trzeba byc zatrudnionym albo ile trzeba miesiect placic zus zebym mogla dac zwolnienie lekarskie i miec pelna ochrone kobiety w ciazy??Odpowiedz jest dla mnie bardzo wazna, jesli ktos wie co moge zrobic w tej sytuacji to prosze o odpowiedz.Z gory dziekuje:neutral:
    • CommentAuthormartaaa_
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    Aha i jesli jest sie zatrudnionym na 1/4 etatu to czy swiadczenia pieniezne sa mniejsze??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    jeżeli jestes w ciąży to nie obowiązuje cię t.zw. "okres wyczekiwania" - możesz iść od razu na zwolnienie płatne 100%

    a świadczenia z ZUS-u nie zależą od tego czy jest się zatrudnionym na pełen czy część etatu tylko od wysokości zarobków

    p.s. gratulacje :bigsmile:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.