Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 20th 2015
     permalink
    dzieki obe;-) wszystko jasne;-) czyli ide na zwolnienie i je po porstu ciagne. nic nie przycwaniakuje, hehe
    -- ;
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    obe: Nie, będziesz nadal miała płacone z ZUS i będzie to ten sam okres zasiłkowy. Żeby w nowym roku rozpocząć nowy okres zasiłkowy przerwa miedzy zwolnieniem powinna być dłuższa niż 60 dni.


    nowy rok, nowy okres zasiłkowy, pierwsze 33 dni płaci pracodawca
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 21st 2015
     permalink
    danap, nie w przypadku, gdy jest to ta sama choroba i koniec roku był na zwolnieniu płaconym z ZUS.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeAug 22nd 2015
     permalink
    Dziewczyny, streszcze Wam swoja sytuacje, powiedzcie, co myślicie.
    Otóż, w zeszłym roku zostałam zatrudniona na umowę na czas określony na stanowisko przedst handl. Byłam wtedy w 3 mies ciąży. Po ok 3 mies pracy poszłam na zwolnienie. Wtedy szef dowiedział się o ciąży. Zwolnienie nie było do porodu, wiec była szansa, ze jak się dolegliwość wyciszy, to do pracy wrócę, bo poważnych przeszkód nie było. Szef okazał się w porządku, ogólnie atmosfera była ok. Zus wszczął kontrolę. Wszystkie wymagane dokumenty zzostały im przedstawione. Umowa jednak została uznaną za fikcje ze względu na to, ze nie zatrudniono nikogo na moje miejsce oraz na jakiś błąd w dacie w listach obecności. Do pracy już nie wróciłam. Złożyłam skargę na decyzje ZUS. Ponad pól roku temu była rozprawa pierwsza. Zeznawalam ja i szef. Od tamtej pory cisza... Wydaje mg się , ze po urlopie pracodawca mnie zwolni... Jestem prawie pewna. I powiedzcie co dalej ze mną? Jak na to spojrzy sąd? Jakie mam szanse? Co ze mną, jeśli sąd przechyli się do decyzji ZUS? Jak to wszystko będzie wyglądało? Jestem trochę załamania tym wszystkim... Na dodatek na rozprawę kolejna już tyle czekam....
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 26th 2015
     permalink
    wredi-chyba nie ma terminu rejestracji w pup. Ja w zeszłym roku miałam macierzyński do maja, a rejestrowałam się w pup w lipcu i bez problemu dostałam kuroniówkę.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 1st 2015
     permalink
    Dziewczyny, myślę nad powrotem do pracy na etat od listopada, w dniu 3. urodzin córki :wink: Chciałabym na 3/4- zw organizacyjnych jeśli chodzi o sprawy domowe i opiekę nad małą. Mam nadzieję, że uda mi się w przyszłym roku zajść w ciążę, ale kilka miesięcy muszę brać leki, które musiałabym w ciąży odstawić,więc najwcześniej wiosną. Jak to by było z L4 i urlopem później? Czy byłoby płacone wg tego 3/4 etatu, czy gdyby zmienić odpowiednio wcześniej na pełny wymiar- całość? Jeśli tak, to kiedy? Poprzedni urlop miałam płatny 100%, półroczny (wg starego prawa). A dodatkowo, będąc już dawno na urlopie bezpłatnym dostałam aneks z podwyżką (razem z resztą zespołu), więc wg tej stawki nigdy nie miałam płaconej pensji.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 2nd 2015
     permalink
    L4 jest od nowej pensji. czyli wg tej z poswyzka, ale jak zmniejszysz etat na 3/4 to liczy sie po zmianie etatu czyli pensja z podwyzkax0,75. Ale moglabys zrobic tak, ze pracujesz sobie na 3/4 a jak sie dowiesz ze jestes w ciazy to zwiekszasz etat. Wtedy L4 nie jest z ostatanich 12 miesiecy, tylko do miesiaca PO zmianie etatu. kazda zmiana etatu przetywa bieg 12 miesiecy i L4 liczy sie od nowa, a wlasciwie podstawe do niego. wiec wystarczy jak zmienisz etat od miesiaca w ktorym masz isc na zwolnienie;-P
    z urlopem jest tak ze urlop sie wylicza "godzinowo". przykladowo jak masz 26 dni, a pracujesz po 6 h dziennie to i tak bedziesz miala 26 dni ale 6-godzinowych urlopu. godzinowo bedziesz miala 156 h a nie 208 h, ale w dniach bedzie tego tyle samo. chyba ze 3/4 bedziesz pracowala inzcaej, w sensie 2 dni po 7, 2 dni po 8 i jeden wolny to ci wtedy beda sciagac godzinowo.
    ale niech dziecwyzny poprawia jak cos zle mysle
    -- ;
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 2nd 2015 zmieniony
     permalink
    Dzięki Ewa :wink: O to mi chodziło, czy mogę zmienić dopiero w sytuacji dwóch kresek :wink:
    A jeśli chodzi o urlop, to chodziło mi o rodzicielski, ale to chyba tak jak L4?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 2nd 2015
     permalink
    Tak jak l4
    -- ;
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 4th 2015
     permalink
    Potwierdzam z tą zmianą etatu. Ja właśnie od września wróciłam na pełny etat i jakbym teraz wzięła zwolnienie to już mi się od pełnego liczyć będzie :)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    to ja z innym pytaniem. czy jak pojde na chorobowe i macierzynski a pracodawca chce kogos zatrudnic to czy MUSI zatrudnic na zastepstwo? czytalam gdzies ze MUSI w ten sposob zatrudnic.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    Ewa, niczego nie musi :) Jak ma etat to może sobie zatrudniać kogo chce i jak chce. Musi się tylko z tym liczyć, że ta zatrudniona osoba też może zajść w ciążę i będzie miał blokadę dwóch etatów. I nie będzie mógł jej zwolnić, co mógłby zrobić w przypadku umowy na zastępstwo.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    hmm, czytalam inaczej. zaraz poszukam.
    a druga sprawa, czy to tak jest:
    ponadto, gdy pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, wówczas pracodawca, aby rozwiązać z nią stosunek pracy, musi uzasadnić przyczyny wypowiedzenia. Jest to szczególnie trudne w przypadku pracownicy powracającej po długiej przerwie bowiem trudno jest zarzucić takiej pracownicy niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych z czasu pracy przed zajściem w ciążę. Uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia nie może być przecież fakt nieobecności w pracy spowodowany ciążą i wykorzystaniem urlopu macierzyńskiego. Argumentowanie zwolnienia takiej pracownicy likwidacją stanowiska pracy również może być niemożliwe, szczególnie gdy pracodawca zatrudni w tym czasie inną osobę na to samo stanowisko.

    Treść doklejona: 11.09.15 13:10
    o znalazlam

    np. tu
    "pracodawca licząc się z powrotem pracownika do pracy po urlopie nie powinien zatrudniać na jego stanowisku innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony". w sumie nie jest ze MUSI. ale gdzies jeszcze czytalam tylko nie pamietam zrodla
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    Ewa, powtarzam, nic nie musi. Musi jedynie po powrocie z macierzyńskiego pracownicę przyjąć do pracy i tyle :) Jeśli będzie chciał mieć obie to je będzie miał a jeśli nie chce to może zwolnić tamtą a starą zwolnić jak się nadarzy okazja :)
    W zatrudnianiu jest swoboda, w zwalnianiu jest jej trochę mniej ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    co masz na mysli: nadarzy okazja?
    bo czytalam ze troche ciezko zwolnic kogos na czas niekoresloony po macierzynskim. argument, ze nie wywiazuje sie z obowiazkow na jakis czasodpada.
    argument likwidacji stanowiska zwlaszcza jak sie zatrudnilo kogos nowego tez odpada.
    ja wiem, ze nie ma rzeczy niemozliwych, ale wiem tez ze zwolnienie pracownika zatrudnionego na umowe na czas nieokreslony latwe nie jest.

    Treść doklejona: 11.09.15 14:22
    pomijajc fakt ze kiepsko sie pracuje jak cie nie chca, wiec i tak wiadomo, ze wtedy sie szuka roboty nowej. ale ja tam zawsze musze znac swoje prawa i miec plan B, C i D w razie W
    -- ;
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    Dziewczyny, potrzebuje pilnej porady.
    W poniedziałek wracam do pracy po macierzyńskim rocznym. Zmieniono mi stanowisko pracy, wynagrodzenie zostało bez zmian, osobiście odbieram to jako degradację (pracodawca jednak zapewnia mnie, że absolutnie nie jest to żadna degradacja, bo to również stanowisko kierownicze, trochę bardziej niezależne, na którym zapewne się lepiej odnajdę i będzie mi łatwiej pracować mając małe dziecko.

    Jakoś to przebolałam i pogodziłam się z ta decyzją, przedłużyłam sobie tylko macierzyński, bo planowałam wrócić po pół roku, ale wykorzystałam całość.

    Dziś dostałam aneks do umowy, w którym mam podpisać m.in,to, że jako pracownik zobowiązuję się, do podróży służbowych w kraju i za granicą, jeśli takowych będą wymagały interesy pracodawcy….WTF???? Jak to się ma do obowiązującego prawa??
    Czy podpisując ten aneks, nie będzie mnie obowiązywało prawo, zgodnie z którym, mając małe dziecko pracodawca nie może mnie zmusić do takich wyjazdów?
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 11th 2015
     permalink
    Ewa, to zależy jakie parcie na zwolnienie ma pracodawca. Jak mądry to zrobi to tak, że się nie spostrzeżesz a jak głupi to zwolni z naruszeniem prawa i będziesz musiała dochodzić praw w sądzie. Poza tym, nie może być tak, że pracodawca zatrudnia pracownika i jest na niego skazany do końca życia ;) To działa w obie strony. Zawsze możesz zmniejszyć etat i masz rok z czapki. A jak wredny koleś to Cię będzie punktował np. za spóźnienia (trzy spóźnienia do pracy to jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności (potoczna N), trzy takie eNki to podstawa do 52). A w sądach pracy kolejki spore. Najlepiej to się dogadać i tyle. Jak ma złe zamiary to niech Ci to powie od razu i będziesz miała czas na działanie. Chyba, że nie możesz mu za grosz ufać?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    dzieki obe.
    ostatanie pytanie na razie. mialam caly etat przy pensji zalozmy 2000 zl brutto. teraz od lipca aneksem do umowy zmienilismy ze mamm 7/8 etatu nadal przy pensji 2000 zl.
    1. czy aby byc chroniona moga zmniejszyc etat na 13/16? czy skoro mam 7/8 to nie musze go zmniejszac a i tak jestem chroniona?
    2. czy zmniejszajac na 13/16 bede miala "odjete" od pensji tylko 1/16 z 2000 zl?
    Z gory dziekuje za odpowiedz.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    Ewa,
    1. Tak, musisz zmniejszyć do np. 13/16.
    2. Tak, będziesz miała zmniejszoną pensję o tę 1/16.
    A czy nie możesz teraz wrócić na cały etat i dopiero po macierzyńskim zmniejszyć o 1/16? Zawsze to potem będzie łatwiej wrócić na cały :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    Nie chce całego bo mam 7/8 a pensje taka jaka mialam naccały.tska forma podwyzki.tyle samo kasy za krotsza prace wiec nikt mi calego etatu nie da bo oznaczałoby to wiecej kasy a zwiekdzanie etatu przy tej samej kasie to mi sie nie opłaca.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorMola84
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    A ja mam takie nietypowe pytanie. Otóż jestem w ciąży na L4. W tym miesiącu wysłałam je pocztą. Co jeśli by moje zaświadczenie z winy poczty nie dotarło, albo pracodawca by je nie odebrał? Czy można u lekarza otrzymać kopię albo odpis ostatniego L4?
    I czy to normalne że płaci mi bezpośrednio pracodawca, a zus jemu zwraca pieniądze?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    Ewa, a nie boisz się, że Ci kiedyś tych kilku godzin braknie np. do emerytury? ;)
    Mola, jeśli pracujesz u dużego pracodawcy to za zwolnienie on Ci płaci i rozlicza się z ZUS składkami.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    Emerytura zalezy od liczby godzin?myslalam ze od kwoty składek.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 12th 2015
     permalink
    A skąd wiesz co będzie za 10 lat? ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 13th 2015
     permalink
    Nie wiem ale wiem jedno-lepiej miec wiecej na godzinę niz mniej;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeSep 13th 2015
     permalink
    Ja to w ogole o emeryturze nie mysle i nawet na nia nie licze. W sensie, ze bede sie z niej kiedys utrzymywac. Moj maz mowi, ze emerytury raczej nie dozyje, takze ten....
    -- ,
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 13th 2015
     permalink
    Dziewczyny, ja wracam na 3/4 etatu, od listopada. Okazało się, że mam duuużo urlopu, więc od tego "powrotu" wychodzi mi druga połowa grudnia, więc dostałam delikatną sugestię dokończenia roku na L4 i faktyczne stawienie się w pracy 4 stycznia, co pewnie zrobię. I tak- czy mogę zmniejszyć etat dopiero od stycznia- to się łapie na to zmniejszanie "powychowawcze"? Bo jak zmniejszę od listopada, to bieżący urlop i L4 będę już miała niżej płatne.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 13th 2015
     permalink
    Podpinam sie pod pytanie.czy urlop wypoczynkowy po macierztnskim mysi juz byc na nowym etacie czy rok na mniejdzym etacie ten ochronny liczy sie po urlopie wypoczynkowym?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    aznee, możesz najpierw wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy a po powrocie do pracy zacząć pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy.
    Obniżenie wymiaru czasu pracy można wykorzystać w dowolnym momencie, w okresie za który przysługiwał by Ci urlop wychowawczy, czyli do 5 rżd.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Obe - czyli podsumowując - można w takiej kolejności:
    urlopy macierzyński+rodzicielski (rok - płatny 80%)
    + zaległe urlopy wypoczynkowe (płatne 100%)
    + L4 (80% od pełnej podstawy) -
    i dopiero wtedy zmienić na 7/8 etatu (żeby być chronionym przed zwolnieniem)?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    laski, jakie L4? opieka na dziecko? zdrowe czy chore? taka lewizna czy w jakim sensie to L4? bo nie znam tematu

    Treść doklejona: 14.09.15 09:14
    hmm, obe, czyli teoretycznie mozna by tak: wrocic do pracy normalnie bedac niechronionym i jak sytuacja bylaby kiepskawa to wtedy obnizyc etat i zaczac byc chronionym? chodzi mi o teroie bo w praktyce to nonsens.

    Treść doklejona: 14.09.15 09:24
    dziewczyny, ja tak jeszcze mam pytanie troche podpiete do Ulci.
    jakie dokumenty nalze zlozyc do macierzynskiego i rodzicielskiego itd:
    1. wniosek o udzielenie macierzynskiego
    2. wniosek o udzielenie dodatkowego macierzynskiego
    3. wniosek o udzielenie rodzicielskiego
    4. wniosek urlopowy (w jakim terminie - 2 tyg przed zakonczeniem rodzicielskiego - mam na pismie w ogole informowac ze po rodzicielskim wracam do pracy?)
    5. pozniej wniosek o obnizenie etatu na 2 tyg przed rozpoczeciem pracy

    do pktu 1,2 i 3 - akt urodzenia dziecka, zaswiadczenie ze szpitala (tak wyczytalam - jakie???)
    do punktu 5 - oswiadczenie drugiego rodzica, kopia aktu urodzenia

    cos jeszcze???
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Ulcia, tak :) Masz czas na wykorzystanie tego obniżenia do 5 rżd :) Znaczy, do 4, żeby skorzystać :)

    Treść doklejona: 14.09.15 09:52
    Oczywiście zakładam, ze macie prawo do urlopu wychowawczego, bo to jest warunek konieczny :)
    I jest sie chronionym od dnia złożenia pisma o obniżenie :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    obe: I jest sie chronionym od dnia złożenia pisma o obniżenie :)

    to jest dla mnie zagadka - co oznacza od dnia zlozenia pisma. przykladowo urlop wypoczynkowy po macierzynskim mam do 30 wrzesnia br, 1.pazdziernika skladam pismo ze chce obnizenia od 1.grudnia. czy jestem chroniona OD 1.padziernika??? czy dopiero od 1.12.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Trzeba by poczytać komentarze do tego przepisu ;) Ale wychodzi mi, że tak, od dnia złożenia pisma i przez 12 m-cy obowiązywania. Pewnie jak przegniesz to Cię będą mogli posunąć i tak ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    To ja tylko się wtrącę - a nie jest przypadkiem tak, że trzeba złożyć takie pismo minimum 2 tygodnie przed wnioskowanym terminem rozpoczęcia takiego urlopu ? Tak mi się wydaje, że w moim przypadku tak było...
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    Tak Tinuś. Trzeba złożyć na 14 dni przed planowaną zmianą. Ale my się zastanawiamy co by było gdyby złożyć np. 2 m-ce wcześniej ;) Wtedy byłabyś chroniona 14 m-cy ;)))
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 14th 2015
     permalink
    aaa ;) sorry w takim razie :)
    --
    •  
      CommentAuthorigisowa
    • CommentTimeSep 15th 2015
     permalink
    Hej, opiszę moją historię pokrótce:
    - L4 z powodu zagrożonej ciąży
    - macierzyński, rodzicielski
    - zaległe urlopy
    - wychowawczy

    Wychowawczy kończy mi się 6.10, a okazało się, że jestem w kolejnej ciąży (oczywiście znów zagrożonej). Obecnie jest to 10tc, w czwartek mam wizytę u lekarza i pewnie jeśli usg potwierdzi, że ciąża jest żywa, to wezmę L4 i skontaktuję się z pracodawcą. Wiem, że to szybko na powiadamianie o ciąży, ale też nie chcę czekać do ostatniego dnia urlopu i wtedy im powiedzieć, że nie wracam, bo już zaczęli się ze mną kontaktować w sprawie ustaleń powrotu.

    Doradźcie mi proszę jak to wszystko sprawnie załatwić? Rozumiem, że musiałabym się dogadać o skrócenie wychowawczego, aby nie zazębiał się z L4. Czy świadczenia i wyliczona średnia z poprzedniej ciąży przechodzi na tę ciążę? Czy przez to, że nie przepracowałam między ciążami ani jednego dnia, ogranicza mi np urlop wychowawczy kolejny?
    Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości!:)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeSep 15th 2015
     permalink
    obe: Wtedy byłabyś chroniona 14 m-cy ;)))


    Ostatnio zagłębiałam się w ten temat (dla koleżanki) i czytałam, że jest się chronionym przez 12 m-cy od złożenia wniosku. Więc jeżeli złożysz wniosek o obniżenie terminu 2 mce wcześniej to jest się chronionym tylko przez 10 mcy obniżonego wymiaru. Bo przecież obniżony wymiar czasu pracy można "wziąć" zamiast wychowawczego, a z wychowawczego można korzystać przez 36 miesięcy (de facto przez 35 dla jednego rodzica) do 5 roku życia dziecka. A chronionym jest się tylko przez 12 mcy, więc nie przez cały obniżony wymiar.

    Treść doklejona: 15.09.15 21:42
    Igisowa, jeżeli wychowawczy kończy się się 4.10 to od 5.10 może spokojnie brać L4.
    Co do podstawy, to jeżeli urlop wychowawczy trwał ponad 12 mcy to wtedy do zasiłku brane jest pod uwagę wynagrodzenie jakie masz na umowie o pracę.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeSep 15th 2015
     permalink
    dżasti, tak myślałam, że jednak nie można tak kozakować ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorigisowa
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    obe: Treść doklejona: 15.09.15 21:42
    Igisowa, jeżeli wychowawczy kończy się się 4.10 to od 5.10 może spokojnie brać L4.
    Co do podstawy, to jeżeli urlop wychowawczy trwał ponad 12 mcy to wtedy do zasiłku brane jest pod uwagę wynagrodzenie jakie masz na umowie o pracę.


    Wychowawczy twał ponad 12 miesięcy, a moja średnia dotychczas składała się w 50% ze stałej podstawy i w 50% z wypracowanych premii. Czy to co piszesz, oznacza, że otrzymam teraz jedynie połowę wysokości poprzedniego świadczenia? Szczerze mówiąc przeglądałam jakieś porady na forach z tego zakresu i pierwszy raz spotykam się z tym wyznacznikiem trwania wychowawczego:(
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    no widzisz dzasti, ale ja jednego nie rozumiem - podanie o zmniejszony wymiar trzeba zlozyc minimum 2 tyg wczesniej. skoro jest sie chronionym 12 miesiecy od dnia zlozenia wniosku to wlasciwie jest sie chronionym 11,5 miesiaca pracujac w obnizonym etacie, tak?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Ewasmerf - faktycznie na to wychodzi. Co za bezsens u nas z tymi przepisami. Jeden wielki burdel :/
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    "Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. "
    i teraz dla mnie to jest ciekawe:
    1. maks 12 miesiecy
    2. od dnia zlozenia wniosku.
    3. "Taki wniosek powinien zawierać okres (przedział czasu), w którym podwładny zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy, a także określać wielkość tego obniżenia. "
    4. "Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku."

    Czyli skoro musze zlozyc 2 tyg wczesniej, to musze podac termin roku bez 2 tygodni we wniosku, co nie? czy cos zle rozumuje?
    Bo wg mnie powinno byc tak: sklada sie 2 tyg wczesniej, wpisuje pelny rok po tych 2 tygodniach i jest sie chronionym dopiero od tego rozpoczecia biegu tego roku z obnizonym wymiarem, dlatego trzeba zlozyc wniosek bedac na urlopie wypoczynkowym (tez sie jest chronionym). tak powinno byc wg mnie, choc ptrzepis literalnie mowi co innego - od momentu polozenia wniosku na biurku pracodawcy ale nie dlzuej niz 12 miesiecy.

    Treść doklejona: 16.09.15 09:53
    dzasti, obe i inne laski - mozecie podac w praktyce jak sklada sie taki wniosek? wypisuje sie go na rok? chronionym jest sie przez rok?
    w sumie jak ja sobie zloze wniosek 14.lutego przykladowo o zmniejszenie etatu od 1.marca do 28 lutego kolejnego roku, to nawet jesli chroniona bym byla tylko od 14.lutego do 14 lutego kolejnego roku, to wypowiedzenie i tak biegnie od 28 lutego, wiec w sumie w tym przypadku obojetne.

    Treść doklejona: 16.09.15 09:56
    a jeszcze mam pytanie - mozna skorzystac i z urlopu wychowawczego (np. 4 miesiace) i z obnizenia etatu przez 12 miesiecy, czy jak juz sie skorzysta 4 miesiace z wychowawczego to juz 12 miesieczny okres ochronny przy zmniejszeniu etatu nie przysluguje?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Czy może ktoś mi powiedzieć kiedy będąc na rocznym macierzyńskim mogę zacząć pracować na umowę na zlecenie?
    -- [url
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Z tego co ja się dowiadywałam to od razu.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    wg mnie spokojnie mozna
    -- ;
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeSep 16th 2015
     permalink
    Zastanawia mnie jedna kwestia w rodzicielskim nowym od 2016 roku jeśli po 20 tygodniach wróciłabym do pracy na pół etatyu to moja ochrona trwa wtedy nie 32 a 64 tygodnie, z tym że otrzymywałabym z zusu połowę z tych 60% i od pracodawcy wynagrodzenie za pół etatu. Jak by to było płacone, wspólnie czy jakoś oddzielnie? I jeszcze jeśli jestem zatrudniona na Karcie Nauczyciela to te przepisy też mnie dotyczą?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeSep 16th 2015 zmieniony
     permalink
    Igisowa - jeżeli byłaś na wychowawczym ponad 12 mcy i Twoje wynagrodzenie składa się ze składników zmiennych i nie przepracujesz ani jednego dnia po zakończeniu wychowawczego, to wtedy powinna być brana pod uwagę ostagnia średnia z wynagrodzenia na takim samym stanowisku co Twoje.
    http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/zasilki_i_inne_swiadczenia/642804,2,Jak-ustalic-podstawe-wymiaru-swiadczenia-chorobowego-dla-pracownicy-po-urlopie-wychowawczym.html
    Ewa - dokładnie tak. Skoro liczysz się z wypowiedzeniem z pracy po zakończeniu ochrony w związku ze zmniejszonym etatem, to nawet jak ochrona skończy się 2 lutego to okres wypowiedzenia biegnie od końca miesiąca (lub początku następnego - zwał jak zwał).
    -- ,
    •  
      CommentAuthorigisowa
    • CommentTimeSep 17th 2015
     permalink
    dżasti: Igisowa - jeżeli byłaś na wychowawczym ponad 12 mcy i Twoje wynagrodzenie składa się ze składników zmiennych i nie przepracujesz ani jednego dnia po zakończeniu wychowawczego, to wtedy powinna być brana pod uwagę ostagnia średnia z wynagrodzenia na takim samym stanowisku co Twoje.

    Aż sama jestem ciakawa jak to wyliczą:)) U nas każde stanowisko miało swój rozpisany system premiowania. Jak w przerywniku wychowawczego miałam 2 miesiące zasiłku macierzyńskiego z tytułu poronienia, to polecieli starą średnią z ciąży No zobaczymy:)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.