Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthormartaaa_
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    ale chodzi mi o to ze ja nie dostalam jeszce umowy od pracodawcy u ktorego teraz pracuje.Pomyslalam ze moja cioctka moglaby mni9e zatrudnic fikcyjnie na 1/4 etatu tylko nie wiem przez jaki okres czasu musioalabym placic zus napewno jeden miesiazc l4 placi pracodawca wiec to napewno ale czy musz miec placone jakies skladki wczesniej zebym mogla dac L4??P.S.DZIEKUJE
    • CommentAuthormartaaa_
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    To trudno wytlumaczyc.Poprostu umjowy iod tego pracodawcy u ktorego pracuje obecnie napewno bedzie na okres okreslony i wtedy dostalabym tylko pieniadze do porodu a potem juz nic ani macierzynskiego ani wychowawczego.Pomyslalam ze ciocia moglaby mnie zatrudnic na 1/4 etatu na czas nieokreslony i sama bym sobie placila skladki zus.Ale po pierwsze nie wiem ile bym musiala placic a po drugie czy wystarczyloby zebym zaplacila skladke zus jeden miesiac a potem dala L4 i zaplacila sobie to bo pierwszy miesiac placi pracfodawca.Czy moze trzeba byc zatrudnionym wiecej niz miesiac zeby dac L4 i zebym dostala wszystkie swiadczenia??:neutral:
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    no właśnie to jest ten "okres wyczekiwania" - normalnie pracownik musi przepracowac min.30 dni ale nie dotyczy to kobiet w ciąży
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    po prostu ciotka cię zatrudni a ty od razu na drugi dzień możesz iść na chorobowe (i nawet te pierwsze 33 dni zwolnienia co ma ci wypłacić pracodawca nie będą podlegały składkom ZUS poza zdrowotnym)
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    kurcze martaa muszę sprostować to co napisałam: byłam przekonana, że ciężarne nie obowiązuje okres wyczekiwania, ale to nie prawda (sprawdzam teraz w przepisach) :shamed:

    mam za to pomysł, żebyć przepracowała te 30 dni u starego pracodawcy (oficjalnie) i dopiero zatrudniła sie u ciotki
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 24th 2007
     permalink
    matraa poproś pracodawce o umowę - powiedz że jest ci potrzebna. zobaczysz na jaki okres została zawarta. na chorobowe możesz iść od razu z tym wyjątkiem że płatne jest dopiero po 30 dniach. jeśli pracodawca podpisze z tobą normalną umowę na czas określony a nie okres próbny to pracodawca po ukończeniu przez ciebie 3 miesiąca ciąży musi ją przedłużyć do dnia porodu, a wtedy macierzyński będzie ci płacił zus.
    --
    • CommentAuthormartaaa_
    • CommentTimeMay 28th 2007
     permalink
    No ale ja chcialam miec to wychowawcze.To jest jednak duzo przez dwa lata.Jestem w takiej wielkiej kropce, nie wiem co robic!!Moze jakis inny sposob na rozwaizanie tej sprawy.a moze jakis numer tel.do jakiegos doradcy w tej sprawie.POMÓŻCIE PROSZE.Aha i jeszcze pytanie czy tygodnie ciazy liczy sie od pierwszego dnia ostatniego okresu bo nie wiem kiedy sie wybrac do lekarza??To juz z innej beczki ale przy okazji??
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMay 28th 2007
     permalink
    Możesz przecież zatrudnić sie u tej ciotki. A w twoim mieście napewno są prawnicy i możesz sie do jakiegoś udać.
    • CommentAuthorescon
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    Witam,
    moje pytanie jest dość skomplikowane tak jak sytuacja w której się znalazłam. Od blisko 6 lat pracuje na 1/2 etatu, a do ponad roku na dodatkowe 1/2 etatu na umowę zastępstwo u tego samego pracodawcy. W styczniu zaszłam w ciążę, lecz nie informowałam od razu o tym fakcie pracodawcy. W dniu 23.03.2007 zostało mi przedłożone wypowiedzenie z obu etatów. Dla mnie był to tak duży stres, że od 25.04.2007 musiałam iść na zwolnienie lekarskie, które przypadało na koniec okresu wypowiedzenia umowy zawartej na zastępstwo i jak się dowiedziałam, sytuacja ta będzie dla mnie o tyle korzystna, iż moje zasiłek chorobowy będzie w wysokości wynagrodzenia za cały etat, gdyż oblicza się go za okres ostatnich 3 m-cy. Jednak dostałam teraz wypłatę w wysokości 1/2 etatu. Czy właściwie zastał naliczony zasiłek chorobowy? Jak powinno się go liczyć w takiej sytuacji?
    Ponadto na zwolnieniu pozostanę do końca ciąży, potem macierzyński i wychowawczy, do pracy już pewnie nie wrócę, a mam nadgodziny nie wykorzystane, co w tej sytuacji z nimi? moja kadrowa powiedziała, że "przecież ich mi nie zje" , ale chyba obowiązują jakieś terminy rozliczania nadgodzin, nie chciałabym żeby mi przepadły, co robić?
    Wiem że sytuacja jest skomplikowana, próbowałam już szukać odpowiedzi w przepisach, ale nic z tego nie rozumiem, proszę o jakąkolwiek odpowiedź, z góry dziękuję.
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    Escon:

    Zgodnie z art. 177 par. 1 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Zgodnie z art. 177 par. 3(1) kp, w przypadku umowy zawartej na zastępstwo za innego pracownika, umowa ta ulega rozwiązaniu normalnie, tzn. nie przedłuża się do końca ciąży. Nie jestem przekonana, czy taka umowa może zostać wypowiedziana - moim zdaniem, jeśli została Ci wypowiedziana przed upływem czasu na jaki została zawarta, w okresie ciąży, to jest to z naruszeniem art.177 par. 1kp, bo co prawda umowa taka nie ulega przedłużeniu, ale też nie jest nigdzie napisane, że można ją zakończyć przed czasem.

    Co do nadgodzin. Co do zasady należy Ci się wynagrodzenie za nadgodziny wraz z dodatkiem, zgodnie z art. 150 i następnymi kp.
    Piszesz że masz "niewykorzystane" - przypuszczam, że dotychczas udzielano Ci w zamian wolnego, na Twój wniosek?

    Jeśli chodzi o roszczenie z tytułu nadgodzin, to masz prawo wezwać pracodawcę do ich ustalenia i wyliczenia zgodnie z umową o pracę, regulaminem, czy co tam u Ciebie obowiązuje. Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy następuje z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Nadgodziny powinny być rozliczane za każdy miesiąc i wypłacane z wynagrodzeniem, chyba że macie jakiś regulamin i np. rozliczanie jest kwartalne.

    Na zasiłkach się nie znam, to nie piszę. Pozdr.

    Co do zasiłku, to zostawiam temat mądrzejszym:)
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    • CommentAuthorescon
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    dzięki, widzę ze wkradł sie mały błąd
    "W dniu 23.03.2007 zostało mi przedłożone wypowiedzenie z obu etatów. Dla mnie był to tak duży stres, że od 25.04.2007 musiałam iść na zwolnienie lekarskie" 23.04.2007 dostałam wypowiedzenie

    już nie wnikam co mógł mój pracodawca a co nie sprawa jest w sądzie!!

    chce tylko wiedziec ile powinni mi wypłacić kasy, udalo mi się porozmawiać z mamą koleżanki, która jest kadrową i powiedziała że powinna być liczona średnia z 12 miesięcy na obie połówki etatów i płacona w 100% a wygląda na to że mam za jedną połowę
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    escon wraz z dostarczeniem zaświadczenia o ciąży obydwa wypowiedzenia tracą moc.
    umowa na czas zastępstwa ulegnie rozwiązaniu na zasadach na jakich została zawarta, natomiast druga może zostać wypowiedziana dopiero urlopie macierzyńskim (z treści postu nie ma informacji na jaki okres jest zawarta).
    chorobowe liczone jest z 12 miesięcy - nie wiem jednak czy nie ma tutaj znaczenia zmiana wymiaru czasu pracy (tak jest u nauczycieli) - Jemma orientuje się w tym temacie bardziej
    --
    • CommentAuthorescon
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    podobno nie, bo umowe na zastepstwo mozna wypowiedziec w kazdej chwili nie wazne czy jestem w ciąży czy nie, ale skoro bylam na wypowiedzeniu jak poszłam na zwolnienie czyli jeszcze pracowalam na caly etat to powinnam miec zaplacone jak za cały etat chorobowe a nie za 1/2. ta drugą umowe mam na czas nieokreślony została i wypowiedzenie zostalo cofnięte na podstawie L4 jednak sprawa jest w sądzie bo i tak się niezgadzam z podaną przyczyna wypowiedzenia
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    art. 177 kp
    pracodawca nie może wypowiedzieć ni rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentującą pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

    do umowy o zastępstwo nie ma zastosowania przepis o przedłużaniu do dnia porodu, ale według mnie wypowiedzenia nie można zastosować.


    nie mam pojęcia dlaczego wypłacono ci tylko 1/2 wynagrodzenia - może to tylko jakaś zwykła pomyłka, musisz po prostu zapytać

    muszę się jeszcze zorientować czy po ustaniu umowy o zastępstwo miałabyś wypłacane chorobowe z zusu
    --
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeMay 30th 2007 zmieniony
     permalink
    escon, nie wiem na jakiej podstawie piszesz, że umowę na zastępstwo można wypowiedzieć w każdej chwili.
    Zgodnie z art. 33(1) kp umowę na zastępstwo można wypowiedzieć za trzydniowym wypowiedzeniem, ale ten przepis moim zdaniem nie ma zastosowania do kobiet w ciąży, do których stosuje się przepisy z art. 177 i następnych. Umowa na zastępstwo jedynie nie przedłuża się do końca ciąży (jak inne umowy okresowe, np. na czas próbny dłuższy niż m-c itp.), ale istnieje ogólny zakaz wypowiadania z art. 177par. 1 kp. Powinni moim zdaniem cofnąć OBA wypowiedzenia.

    Skoro cofnęli jedno wypowiedzenie, to to jedno przynajmniej tak jakby w ogóle nie istniało i nie zostało nigdy złożone, więc nie ma chyba powodu procesować się o to, z jakiej przyczyny je dostałaś? czy czegoś nie rozumiem?

    Natomiast nie zgadzam się z tym, co napisała skarbel, że z chwilą doręczenia zaświadczenia o ciąży wypowiedzenia "tracą moc". Nie ma czegoś takiego, nie tracą mocy z samego prawa, albo pracodawca cofa oświadczenie o wypowiedzeniu, albo trzeba się odwołać do Sądu Pracy.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    • CommentAuthorescon
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    dzięki skarbel

    pani_wonka: owszem cofneli wypowiedzenie jednak jesli bym wróciła pewnie znów bym dostala wypowiedzenie z uzasadnieniem tak bezzasadnym jak napisano wiec chce zeby sąd unieważnił coś takiego, jestem drugą osobą w firmie potraktowaną w ten sposób, poprzednia dziewczyna nie zrobiła niczego w tej sprawie, nie chcę żeby mój pracodawca upewnił się i tak w już ugruntowanym w nim przekonaniu że wszystko mu wolno, a na moje miejsce ma poprostu swojego człowieka.
    pozatym pozew do sądu złożylam zanim cofnięto mi wypowiedzenie.
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    escon bardzo slusznie uważam ze trzeba walczyc o swoje, bo inaczej pracodawcy- Ci nieuczciwi będą się utwierdzać w swojej samowolce. gdyby tak kazdy skladal pozew i sad pracy byl skuteczniejszy, sadze i iz mniej byloby takich nadużyć. jednak niestety ludzie czesto "odpuszczaja" to sobie. a szkoda.warto dla samej zasady pozwac.zeby komus innemu takich numerow dalej nie robił.
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    To tak naprawdę to postępowanie jest o coś w rodzaju mobbingu, jesli Sąd tak to potraktuje to ok, a jeśli podejdzie formalnie, to pewnie oddali/odrzuci pozew wobec cofnięcia oświadczenia o wypowiedzeniu. Mniejsza zresztą z tym, ciesz się dzidziakiem w brzuchu, a reszta furda:bigsmile:
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    • CommentAuthorescon
    • CommentTimeMay 30th 2007
     permalink
    dzięki wam, za wszystki odpowiedzi :bigsmile:

    a to co udalo mi się przedchwilą wyszukać w sieci i dotyczy USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz. U. 12 lipca 1999 r.) Rozdział 8 Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36.

    powiem szczerze ze nie wiedzialam jak interpretować ale udalo mi się znależć w serwisie http://kadry.infor.pl/ gdzie w poradach piszą /fragment/ Podkreślić trzeba, że:
    - zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie niezdolności do pracy, nie ma wpływu na ustaloną podstawę wymiaru świadczenia,
    - przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych, nawet jeżeli w tych okresach nastąpiła zmiana wysokości wynagrodzenia na skutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania.

    a księgowa powiedziała mi że tak kazali jej naliczyć mi wynagrodzenie i mam sprawe zalatwiać w sądzie... i teraz nie wiem czy mam skladać jakieś pisma do pracodawcy z żądaniem wyjaśnień w tej sprawie?!
    • CommentAuthorescon
    • CommentTimeMay 31st 2007
     permalink
    a w ZUSie powiedzieli mi, że "kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową," i dlatego chorobowe sie liczy z jednej połówki etatu, ale przecież ja nie pracuje tylko choruje ten nasz kraj jest chory!! skąd inąd dowiaduje sie ze powinni mi liczyć podstawę z 12 miesięcy!! kto ma racje gdzie dochodzić swoich praw??!!
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeJun 8th 2007
     permalink
    Podpowiedzcie mi proszę, jak mam wyliczyć sobie wynagrodzenie na zwolnieniu na które planuję iść od 25 czerwca. Od stycznia dostałam podwyżkę, wiem, że liczy się średnią z 12 miesięcy, ale nic poz tym nie wiem :( Chciałabym zoreintowac się ile mniej niż teraz będę miała co miesiąc na koncie. Przy dziecku każdy grosz się przyda, a ja tak swoje zwolnienie odkładam z tygodnia na tydzień właśnie przez tą moją niewiedzę. Czy moje wynagrodzenie byłoby wyższe gdybym zaliczyła cały czerwiec?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 8th 2007
     permalink
    Najpierw musisz ustalić jakie składniki wynagrodzenia wliczą ci się do podstawy. Jeżeli masz tylko zasadnicze nie ma problemu ale jeśli masz jakieś premie, dodatki itp. to napisz jakie - napiszę ci co się wlicza, co nie, a co zależy od wewnętrzynych ustaleń w firmie.
    Sumujesz wynagrodzenia, które wchodzą do podstawy z ostatnich 12 miesięcy (maj 2007 - czerwiec 2006), odejmujesz z tego 18,71% i 1/12 tej kwoty to będzie twoje chorobowe brutto za m-c. Ważne jest czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy byłaś na jakimkolwiek zwolnieniu i czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy na ponad połowę miesiąca. Jeśli tak to napisz, napiszę ci co się z tym robi.
    Jak obliczysz kwotę brutto, to jeśli będziesz chciała to wyliczę ci ile z tego będzie na rękę.

    No i opłaca ci się iść na zwolnienie dopiero od lipca bo podstawę będziesz miała wtedy z miesięcy czerwiec 2007 - lipiec 2006 a nie jak wyżej.
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeJun 8th 2007
     permalink
    w 2006 była to kwota 1818,20+181,82 (10% premi co miesiąc)
    od stycznia 2007 2275+227,50.
    Nie byłam na zwolnieniu. Pani która zajmuje sie płacami w mojej firmie uświadomiła mnie, że stracę jakieś 180 zł netto
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 8th 2007
     permalink
    a co to za premia - uznaniowa?
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeJun 8th 2007
     permalink
    tak, wprowadzona do regulaminu wynagradzania i aneksowana w umowie o prace. JEMMA, a sa inne premie ktore moga wplywac na wysokosc pensji w tym przypadku?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 9th 2007
     permalink
    są np. premie procentowe; premie uznaniowe wchodzą do podstawy zasiłku tylko wtedy, jeżeli nie dostajesz jej za czas choroby i masz to zapisane w regulaminie wynagradzania u pracodawcy
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeJun 10th 2007
     permalink
    ta premia wchodzi do zasiłku. Czyli powiedz mi czy to będzie tak ja mi napisałaś maj 2007 - czerwic 2006 średnia minus 18,71%. Czyli 26500 zł -18,71%= 21541,85 zł
    21541,85 zł: 12 miesięcy= 1795,15 brutto ( łomatkoa, aż tak mało!?) Pewnie coś pomieszałam....Jestem zielona w tych sprawach.
    Powiedz mi JEMMA jak to będzie w tym wypadku
    :whorship:
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJun 11th 2007
     permalink
    green ja ostatnio byłam 4 dni na zwolnieniu - mam czystą zasadnicza bez dodatków i dostałam 4 zł więcej niż zwykle.
    premię musisz dokładnie sprawdzić - u nas w regulaminie jest zapis że jest pomniejszana za czas choroby i innych usprawiedliwionych nieobecności, i normalnie jest wtedy wliczana do podstawy.
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 11th 2007 zmieniony
     permalink
    green wydaje sie mało, ale od zasiłku chorobowego nie potrąca sie składek ZUS, więc to będzie na rękę mniej więcej tak:
    1795,15 - [(1795,15)*19/100 - 47,71] = 1.501,78
    zakładam, że masz prawo do odliczenia ulgi podatkowej

    jak będę w pracy to przeliczę to jeszcze w programie bo dawno nie liczyłam "ręcznie" wynagrodzeń i mam nadzieję, że czegoś nie ominęłam

    za pierwsze 33 dni, kiedy wynagrodzenie wypłaca pracodawca będzie kwota trochę inna, bo wynagrodzenie chorobowe podlega zdrowotnemu ale nie jest to znaczna kwota bo w większości zdrowotne jest odliczane od podatku
    •  
      CommentAuthorgreen
    • CommentTimeJun 11th 2007
     permalink
    biorac pod uwage fakt, ze teraz mam oklo 1640, to rzeczywiscie nie duza roznica. Kochana jestes, bardzo dziekuje. :flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeJun 20th 2007
     permalink
    Wiem, ze to nie bardzo z zakresu kodeksu pracy, ale moze wiecie...
    chodzi o to, ze jestem w UK, zamierzam starac sie o dziecko, dostac Satutory Maternity Pay i wrocic do Polski, by tu urodzic. Jestem studentka na dziekance. Co z moim ubezpieczeniem zdrowotnym? Maz tez jest w Anglii, w Polsce na urlopie bezplatnym. Nie chcialabym placic za porod... Z gory dziekuje.
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 21st 2007
     permalink
    niestety zupełnie nie mam pojęcia ale mogę spróbować się czegoś dowiedzieć
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeJun 22nd 2007
     permalink
    Kobietki czy pracodawca może nie zgodzić się na urlop wychowawczy po uprzednim złożeniu wniosku o takowy przez pracownika ?? Jakie prawa ma świeża mamusia ??
    •  
      CommentAuthorbeas
    • CommentTimeJun 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Na umowie zastępstwo też przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji ślubu?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Izunia Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego uprawnionej pracownicy. A o uprawnieniach świeżych mamuś możesz poczytać tutaj

    beas urlop okolicznościowy przysługuje, oczywiście na wniosek pracownika
    •  
      CommentAuthorIzunia
    • CommentTimeJun 22nd 2007
     permalink
    Jemma dzięki serdecznie za INFO !! Ściskam :hugging:
    •  
      CommentAuthorbeas
    • CommentTimeJun 24th 2007
     permalink
    beas: Na umowie zastępstwo też przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji ślubu?
    JEMMA: beas urlop okolicznościowy przysługuje, oczywiście na wniosek pracownikabeas urlop okolicznościowy przysługuje, oczywiście na wniosek pracownika

    Dziękuję ślicznie. :kissing: Napisałabyś mi jeszcze, jakie obowiązują tu terminy napisania wniosku? Prawdopodobnie termin ślubu zbiegnie mi się z terminem zmiany pracy na umowę zlecenie, na pracę w zastępstwie za osobę na urlopie mrzeżyńskim, (wszystko w tej samej firmie). Chciałabym choć te 2 dni wolnego mieć :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 24th 2007
     permalink
    nie ma terminu - możesz ten urlop wykorzystać w dowolnym dniu i wcale nie musi to być zaraz po ślubie
    •  
      CommentAuthorbeas
    • CommentTimeJun 24th 2007 zmieniony
     permalink
    Bardziej chodziło mi o to, ile wcześniej muszę zgłosić, termin, kiedy chcę mieć wolne. Nie pomyślałam, że nie trzeba zaraz po ślubie. Może sobie wazmę 2 dni wolnego na czwartek i piątek i wyjedziemy chociaż na 4 dni na weekend! Hura!
    :cheer::clap::crazy::clap::cheer:
    --
    • CommentAuthorgosiulka31
    • CommentTimeJun 25th 2007
     permalink
    Witam, proszę odpowiedzcie mi na kilka nurtujących mnie pytań odnośnie świadczeń i zwolnień w czasie ciąży. Może bardziej przybliże swoją sytuację, jestem w ciąży koniec 2 miesiąca, pracowałam do tej pory na umowę zlecenie. Od lipca pracodawca chce mi zmienić umowę na cały etat. Jak wygląda sprawa płatności składek zusowskich - do kiedy ten obowiązek ciąży na pracodawcy?I
    I druga sprawa - po przepracowaniu jakiego okresu mogę pójść na zwolnienie lekarskie, jak wygląda ta sprawa w przypadku umowy zawartej na okres 3 mies.I od kiedy zaczyna świadczenia wypłacać ZUS, i czy pierwszy miesiac ma obowiązek wypłacic świadczenia pracodawca czy przejmuje to odrazu urząd? Jak bedzie liczona moja średnia jeżeli przepracowalabym np. 1 miesiac na caly etat?
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJun 25th 2007
     permalink
    Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z
    gosiulka31: do kiedy ten obowiązek ciąży na pracodawcy?I

    Dopóki nie pójdziesz na zwolnienie pracodawca ma obowiązek cały czas płacić składki ZUS-owskie - nieważne czy jesteś na umowie zlecenia (no chyba, że jestes studentką czy uczennicą) czy na umowie o pracę.

    Na płatne zwolnienie możesz pójśc po 30 dniach opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe, czyli po 30 dniach zatrudnienia. Za pierwsze 33 dni w roku płalci pracodawca - potem ZUS. Jeżeli przepracujesz tylko 1 miesiąc to podstawa do chorobowego będzie brana właśnie z tego miesiąca.

    I jeszcze, jeżeli twoja umowa zawarta jest na czas okreslony i kończy się po upływie 3 miesiąca twojej ciąży, to pracodawca ma obowiązek ją przedłużyć do dnia porodu.
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeJul 1st 2007
     permalink
    Dziewczyny powiedzcie mi jak to jest z tym zasiłkiem rehabilitacyjnym, o ktory mamy się ubiegac jeśli jestemy na zwolneiniu i zasiłku (ciąza) dłuzej niż 182 dni.... Wiem, ze nalezy je złozyc na 6 tyg zanim upłunei na magiczna data 182 dni.. Ale...

    Prosze o dokładniejsze info - jesli ja jestem póki co do 18 lipca na zwolnieniu łącznie będzie jakies 93 dni, czyli odliczam 33 płacone przez pracodawce, więc wykorzystałam 60 dni zasiłku - zostaje 122 dni. Rozumie, ze lepiej zacząc załatwiać ten zasiłek szybciej, czy czekac do tego śmiesznego terminu 6 tyg?

    Aha - te same przepisy dotyczą firm zatrudniających więcje niz 20 pracowników?? Czy wtedy mam święty spokój (ale to chyba marzenie ściętej głowy ) A co będzie kiedy wróce np na miesac, półtora do pracy i przerwe pobyt na zasiłku?? Moż eto jest łatwiejszy sposb - o ile dam rade fizycznie...

    Bardzo prosze o info :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJul 1st 2007
     permalink
    Wniosek trzeba złożyć co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego, więc możesz to zrobić wczesniej.

    Pracodawca nie złoży za ciebie wniosku - musisz sobie to niestety dopilnować sama.

    A co do "przerw" w zwolnieniu, to jest to jakies rozwiązanie: musisz mieć min.60 dni przerwy, jeżeli jest to ta sama choroba lub przynajmniej 1 dzień jeżeli następne zwolnienie spowodowane jest inną chorobą. (Zobacz na strone 5 tego wątku - pytanie wioli, tam napisałam coś na ten temat.)
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeJul 2nd 2007
     permalink
    Dziękuję :hugging::kissing:
    --
  1.  permalink
    mam pytanie ;jak to jest jesli jest sie na zwolnieniu tzn na L4 już ponad 33 dni bo chyba płaci wtedy zus tak? ale gdzie te pieniazki ida?do mnie do domu czy do praxcodawcy? ja nie wiem tego bo pierwszy raz w zyciu jestem na L4 i nie wiem jak to jest wiec jak mozecie mi odpowiedziec jak to jest to będe wdzieczna
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeJul 3rd 2007
     permalink
    ciasteczko wszystko zalży od tego ile osób zatrudnia pracodawca:
    do 20 osób - zasiłki wypłaca ZUS
    ponad 20 osób- wszystko wypłaca pracodawca i wtedy nie odczuwasz zadnej różnicy, dostajesz normalnie w terminie wypłaty.
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeJul 3rd 2007
     permalink
    Mogę to potwierdzić - mój pracodawca zatrudnia więcj niz 20 osob i ja dostaje kaske normlanie w dniu wypłaty :bigsmile:

    Kurcze chyba jednak spróbuje wrócić do pracy na jakies 2 miesiące - nie chce mi się bujać z tym zusem.... ale nie wiem co na to moja lekarka...:confused: zobaczymy 18 lipca!!
    --
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeJul 3rd 2007
     permalink
    Dziewczyny to ja jeszce Was pognębie, bo tak licze i licze :confused:

    Jeżeli poszłam na L4 w 7 tyg - miałam za sobą jakies 42 dni ciązy :wink: kolejne 33 dni płacił pracodawca + 182 dni przsługującego zasiłku chorobowego - daje w sumie około 257 dni :smile: to wynika z tego, ze jeśli wróce do pracy na powiedzmy miesiac... to zmieszcze sie ze wszytskim i nie będe musiał załatwaić spraw z zasiłkiem rehabilitacyjnym - tak?? Bo tej przerwy nie licza do tych 182 dni, ??:shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeJul 3rd 2007
     permalink
    Przerwy nie wlicza się do "okresu zasiłkowego" (tych 182 dni) ale wlicza się do niego niestety wynagrodzenie chorobowe płacone przez pracodawcę, więc musiałabys wrócić do pracy na jakieś 56 dni (280 - 42 -182).

    Nie łatwiej ci wrócić do pracy na 1 dzień a potem załatwić sobie zwolnienie od np. internisty?
    •  
      CommentAuthorVall
    • CommentTimeJul 3rd 2007
     permalink
    NO pomyśle... :) 56 dni, czyli jakies 2 miesiące.... nO nic zobaczymy - Dziękuję:smile:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.