Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeFeb 21st 2017
     permalink
    U nas HRy wysyłają na badania zanim pracownik wraca. Pilnują tego bardzo, więc pewnie trzeba zrobić zanim się wróci.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 21st 2017
     permalink
    Ewa, teoretycznie pracodawca nie ma prawa dopuścić pracownicy do pracy bez wykonania badań. A w praktyce różnie to wygląda. Ale tak, taki jest obowiązek. Chyba, że przed porodem nie było się niezdolnym do pracy dłużej niż 30 dni ;) Hehe, nierealne ;)
    Można to tak ustalić, że badania wykonuje się pierwszego dnia pracy :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeFeb 21st 2017
     permalink
    To ja jestem nierealna ;) Pracowałam z domu :)
    --
  1.  permalink
    U nas tez wysylaja i sami pilnuja a jak cos sie nie uda to wtedy pracownik ma urlop az zrobi badania.

    Treść doklejona: 22.02.17 07:11
    A jak to z ta ochrona.. ktos mowil, ze juz nie ma tej ochrony, ktos mowi ze nadal jest jak sie obnizy etat.. juz sie zgubilam..
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    mi sie wydaje, ze jest, wynika to z kodeksu pracy
    Prawda jest taka, ze jak cie beda chcieli zwolnic to cie zwolnia. I to jeszcze wg mnie w dodatku dyscyplinarnie. Zawsze da sie obciazyc pracownika jakims bleden, nikt nie jest idealny. No chyba, ze sie nie mylisz.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    Dziewczyny jak to jest z przerwaniem wychowawczego żeby przejść na płatne l4 ?
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    Ulga prorodzinna za 2016
    Marta urodzila sie 23.lutego.
    jak liczyc na nia ulge prorodzinna?
    10x92,67 (od marca do grudnia)
    a za luty wcale czy dzienna wynikajaca z tego "Prawo do odliczenia przysługuje za pełne miesiące kalendarzowe. Jeżeli w miesiącu nastąpiła zmiana prawa do władzy rodzicielskiej lub opieki i przejdzie ona na inną osobę - można ustalać limit dzienny ulgi, dzieląc limit miesięczny przez 30 dni. "
    92,67/30*6 dni (od 23.lutego do 28 lutego).
    Ktos cos?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    bez lutego.
    -- [/url]
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    Wg mnie z lutym. Zaraz wkleje link

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 22.02.17 11:55</span>
    http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/ulga;na;dziecko;urodzone;w;trakcie;roku,145,0,748689.html
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    Dokładnie, urodzona w lutym, to możesz odliczyć 11 miesięcy. My też tak mieliśmy.
    "Ulga na dzieci lub jak ją się inaczej określa ulga prorodzinna obowiązuje już w roku, w którym urodziło się dziecko. Pełen roczny limit ulgi wynosi 1112,04 zł (przy jednym dziecku, a może on zwiększyć się nawet podwójnie na każde dziecko, przy większej ich ilości), niemniej w roku urodzenia dziecka dzieli się go w stosunku do miesięcy, w których sprawowano władzę rodzicielską. Rozliczyć ulgę można nie tylko za pełne miesiące macierzyństwa, ale również za miesiąc, w którym dziecko się urodziło. Nie ma przy tym znaczenia, którego dnia miesiąca nastąpił poród – ulga przysługuje za cały miesiąc."
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 22nd 2017
     permalink
    dziekuje;-) Mysle, ze sporo mam z forum skorzysta;-) zawsze to 92 zl do przodu;-)
    -- ;
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    Dziewczyny czy jest tu ktoś kto przerwał wychowawczy i szedł na płatne l4 ?
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    Bonim, ja miałam taką sytuację.
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    Magda a i jak to rozwiazałas? Jestem po 3 poronieniach i lekarz chce mi dać l4. Niby jestem na wychowawczym ale zawsze to jakieś pieniądze. Możesz napisać jak to było u Ciebie?
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    bonim normalnie bierz l4 czemu masz być na darmowym jak możesz być na płatnym
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeFeb 23rd 2017 zmieniony
     permalink
    Bonim, ja zrezygnowałam z wychowawczego i w potencjalnym pierwszym dniu pracy zaniosłam/wysłałam L4. Powiedziałam pracodawcy prawdę, tj.że nie zjawię się w pracy.

    Treść doklejona: 23.02.17 13:38
    P.s Bonim u mnie była trochę inna sytuacja, bo zaszłam w ciążę na wychowawczym. Musisz wiedzieć, czy jak teraz przerwiesz wychowawczy i pójxziesz na L4 to pracowawca pójdzie Ci potem na rękę, bo rzekomo nie musi się potem zgodzić na powrót na wychowawczy na to samo dziecko.
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    Magda ale ja też jestem na wychowawczym który mam do września. Wiec juz wiele mi nie zostało. A jednak pieniądze z l4 się przydadzą. Tylko czy będzie tyle płatne co na umowie i na wcześniejszym l4 czy najniższa krajowa bo po wychowawczym nie przepracuje 30 dni tylko tak jak Ty pójdę w dniu pracy z l4 na ten właśnie dzien
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeFeb 23rd 2017 zmieniony
     permalink
    Bonim, rozumiem :)
    Ja miałam tyle, co na umowie.
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    Czyli np 28.02 zakończę za zgodą urlop wychowawczy i od 1.03 idę do pracy z l4 z 1.03
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeFeb 23rd 2017
     permalink
    Ja tak zrobiłam :)
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorrumba
    • CommentTimeFeb 24th 2017 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, zasiłek macierzyński naliczany jest na podstawie średniej zarobków z ostatnich 12 miesięcy czy biorą pod uwagę tylko wysokość ostatniej pensji?

    Jak to jest?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 24th 2017
     permalink
    sredniej z zarobkow z ostatnich miesiecy PRZED chorobowym. Bo nie sadze, ze na macierzynski porszlas pracujac do porodu.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorrumba
    • CommentTimeFeb 24th 2017 zmieniony
     permalink
    No właśnie tak myślałam, że średnią biorą (mam mieszane zatrudnienie).

    Dzięki!

    Treść doklejona: 24.02.17 16:36
    Moja księgowa w tej sprawie ma odmienne zdanie, uważa, że w mojej sytuacji wezmą pod uwagę ostatnie wynagrodzenie.

    Opiszę swoją historię zatrudnienia:

    - do 14 luty 2016 wychowawczy
    - później umowa o pracę 1/4
    - od 1 sierpnia pełen etat
    - od 1 grudnia L4

    Co myślicie? Księgowa do wymiany? :)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 24th 2017
     permalink
    Jeśli nic się nie działo po drodze to do macierzyńskiego ale i do L4 powinno być brane wynagrodzenie po zmianie wymiaru etatu czyli od 1 sierpnia do 31 października. Czyli, jeśli nie miałaś żadnych wahań to pensja za ostatni miesiąc przed L4 :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 24th 2017
     permalink
    dokladnie. zmiana etatu powoduje to, ze juz sie nie patrzy na 12 miesiecy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorrumba
    • CommentTimeFeb 24th 2017
     permalink
    O to super, dzięki za opinię:)
    --
  2.  permalink
    Jak miałam umowę zlecenie w 2016 r od marca do grudnia, składki odprowadzane to dostanę od pracodawcy pit ?
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 2nd 2017
     permalink
    Powinnaś dostać do końca lutego.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    Jestem zielona w kwestii L4 na dziecko, bardzo proszę o potwierdzenie.
    W lutym dostałam dwa zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Przesłałam je do pracodawcy i zapomniałam o sprawie, dopiero dziś mi szef pisze że oryginały prześle do ZUSu i wtedy dostanę kasę za ten czas (firma zatrudnia poniżej 20 osób). Nie wiedziałam, że to ZUS płaci. Doczytałam w necie i mam też złożyć do ZUSu wniosek Z-15, tak?
    Czy mogę go przesłać pracodawcy, czy bezpośrednio do ZUSu?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    ZUS płaci ale powyżej 33 dni L4 a L-15 wypełnia się w pracy [tudzież robi to kadrowa] z tego co pamiętam.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    a_net_a wypełnić musisz i chyba najlepiej jak dasz pracodawcy (mi zawsze księgowa wysyłała ale teraz już sama wypełniam i daję razem z L4 bo szybciej ;) )
    --
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    Właśnie mi szef napisał, że zawsze wypełnia tylko Z3, załącza oryginał zwolnienia i ZUS wypłaca.
    Chyba wypełnię faktycznie i wyślę mu, najwyżej wyrzuci :cool: dzięki!

    Elfika, to powyżej 33 dni to chyba dotyczy zwolnienia na siebie, nie na opiekę.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    moja firma ma tez ponizej 20 osob.
    opieka na dziecko - wypelniasz druk Z-15, niech ci ksiegowa da, musisz tam wypelnic, ze nie masz z kim zostawic dziecka pod opieke, ze maz pracuje, z gory ci mowie - wpisz godziny pracy swoje i meza, nawet jesli maz jest na dzialalosci wasze godziny musza sie pokrywac. Pracodawca wypelnia Z-3, w ktorym sa podane informacje dot. wyplaconych wynagrodzen z ostatnich 12 miesiecy. zus na podstawie tego druku nalicza. Pracodawca zalacza oba druki, zwolnienie lekarskie, wazne zeby dobrze opisal i to wedruje do zusu. jesli bedziesz miala szczescie i nie bedzie bledow to dostaniesz pieniadze w nastepnym miesiacu. jesli zus bedzie mial pytania to odesle pismo do pracy, praacodawcaa zas odpisze i zas 30 dni. taki urok pracy w malej firmie.
    -- ;
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeMar 3rd 2017
     permalink
    Dzięki Ewa za cenne porady, zwłaszcza to o godzinach pracy :) Księgową mam w Katowicach i doprosić się o cokolwiek to jest cud, więc sama sobie wydrukuję to w poniedziałek i polecę na pocztę.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 4th 2017
     permalink
    do mnie zus dzwonil i babka pyta - maz w jakich grodzinach pracuje/
    mowie - ma dzialalnosc.
    babka - czyli w jakich godzinach?
    mowie -24/7
    babka - to ja wpisze 8-16.
    hyhyhy. no ale rozumiem ze jako urzedniczka pracujaca od 7-15 nie ma pojecia o dzialalosci gospodarczej (od razu prosze zeby sie nozyce nie odezwaly, to szyderczy zart)
    -- ;
  3.  permalink
    Ewasmerf: no ale rozumiem ze jako urzedniczka pracujaca od 7-15 nie ma pojecia o dzialalosci gospodarczej
    - 90% osob tak pracujacych nie kuma, ze mozna miec inne godziny pracy...
    --
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeMar 4th 2017
     permalink
    Mój mąż też ma działalność, ale pracuje od 7 do 15 właśnie, plus minus pół h. A ja od 9 do 16, więc wpiszę mu 8-16 i będzie dobrze :)
    --
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeMar 9th 2017 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny może wy mi wyjaśnicie pomożecie bo już zgłupiałam. Od połowy stycznia jestem na l4 ciążowym płaci pracodawca. Podstawę mam 2400 brutto, dostałam wypłatę 1538,12 zł. Od września do października 2016 byłam na l4 ciążowym,ale poroniłam. Do połowy paźdź byłam na l4 80% ze względu na krwawienia po zabiegu. Zadzwoniłam do księgowości i Pani mi powiedziała, że podstawę mam liczoną sprzed września 2016 roku bo między jednym a drugim zasiłkiem nie minęło 3 mce czy jakoś tak. Dodam, że od lipca podstawę z 2200 brutto zmienili mi na 2400 brutto. Licząc średnią od stycznia 2016 do stycznia 2017 powinnam mieć 1632,71 zł netto. Nie rozumiem dlaczego pod uwagę wzięto moją podstawę sprzed września?
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 9th 2017
     permalink
    Liczysz srednia z 12 miesiecy do wrzesnia 2016.vxyli podwyzks tylko lipcowa,sierniowa i wtzesniowa.ksiegows dobrze liczy
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 9th 2017
     permalink
    A nie,sory,we wrxedniu mislas l4 wiec podwyzks tylko lip i sierp
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 9th 2017
     permalink
    I jeszcze trzeba brać pod uwagę fakt, że luty ma tylko 28 dni :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 9th 2017
     permalink
    dobrze ci ksiegowa policzyla. niestety
    -- ;
  4.  permalink
    obe: I jeszcze trzeba brać pod uwagę fakt, że luty ma tylko 28 dni :)
    - oj tak, ja tez dostalam mniej...
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 9th 2017
     permalink
    madziik1983, ale jest pociecha - w marcu dostaniesz więcej ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  5.  permalink
    hahaha, no dzieki :D
    --
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeMar 10th 2017
     permalink
    Dzięki dziewczyny. Jakbym poszła na l4 miesiąc później to bym miała więcej hehe
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeMar 10th 2017
     permalink
    Dziewczyny jak to jest z 500 plus gdy chorobowe przekroczy dochód na osobę. ? Przerwalam wychowawczy i od dziś mam l4
    Kwotę dochodu bierzemy z umowy czy to co na rękę? Czy muszę teraz zgłosić ze dochód z 0 zmienił się ?
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 10th 2017
     permalink
    tak, wg mnie musisz zglosic. jak nie zgloaisz a wyjdzie to raz, ze to karalne (bo falszywe oswiadczenia czy wyludzenia (nie jestem pewna ale tak mysle), a dwa bedziesz zwracac z odsetkami.
    dochod do celu 500plus to netto

    Treść doklejona: 10.03.17 19:20
    ale to dotyczy tylko pierwszego dziecka. drugie to jak psu buda sie nalezy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeMar 10th 2017
     permalink
    Dziękuję Ewa
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMar 11th 2017
     permalink
    i z tego co czytalam (ale to dopytac trzeba) zglaszasz dopiero po miesiacu, w ktorym ten dochod osiagnelas. Nie, ze juz teraz, tylko po zakonczeniu marca. ale nie wglebialam sie, wiec lepiej dopytac.
    -- ;
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.