Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 18th 2017
     permalink
    ma ochrone od pierwszego dnia ciazy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    Ewa, to zależy jaką ma umowę o pracę i kiedy ta umowa się kończy.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    Obe, ale przy umowach o pracę, czy to na okres próbny, czas określony, nieokreślony to ochrona jest teraz od początku? Kiedyś to pamiętam jak mówili, ze po 3 miesiącu. Moja koleżanka z pracy, żona prawnika, ukrywała ciaze trzy miesiące a potem dopiero się przyznała i poszła na l4. Miała umowę na czas określony. Ku jej zaskoczeniu pracodawca w czsie trwania macierzyńskiego przedłużył jej umowę ;) u nas ciężarne zawsze dobrze się traktowalo.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    obe, wg tego co czytalam, ochrona jest od 1 dnia ciazy przy umowie na czas okreslony i nieokreslony.
    chyba inaczej jest na zstepstwo.
    inna sprawa jesli chodzi o przedlluzenie umowy do dnia porodu.
    aale to bez zwiazku wg mnie ze zwolnieniem.
    bo nie przedluzenie umowy a wypowiedzenie to co innego.
    i jesli chodzi o wypowiedzenie to wyczytalam, ze est nieskuteczne nawet jak prcownica NIE WIE ze jest w ciazy. w ssensie, ze nie byla w ciazy, dostala wypowiedzenie, i w momencie ostataniego dnia pracy jest w ciazy to pracodwca musi cofnac wypowiedzenie.

    Treść doklejona: 19.05.17 09:16
    jja tez powiedzialam dopiero po potwierzonym genetycznym.
    wg mnie nie m co sie spieszyc z prostego powodu - jak sie okaze ze zadnej ciazy nie bedzie to pracodawca ma info, ze pracownica chce zaciazyc a ochrony brak
    -- ;
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    W moim przypadku, przy pierwszej ciąży czułam się tak źle, ze nie byłam byłam stanie pracować już koło 7 tygodnia. W drugiej ciąży od 8 tygodnia plamilam i choć chciałam pracować, bo wiedziałam już ile siedzenia w domu mnie czeka, i ze w domu z dzieckiem będzie mi fizycznie ciężej niż w pracy, to zwyczajnie na l4 musiałam pójść. Ta moja kolezanka nie wie co to mdłości nawet więc w takiej sytuacji to ukrywac można ;) ja w drugiej ciąży to już w 7 tygodniu miałam widoczny brzuch.
    A moja szefowa wiedziała ze się leczymy i walczymy o ciążę, wiedziała ze potrzebuje czasem się zwolnić nagle bo wizyta w klinice. Z pół roku przed pierwszą ciążą jej o tym powiedziałam. Nikt mnie nie wyrzucal, do pracy po macierzyńskim tez wróciłam bez kłopotu. Ale ta moja szefowa to po prostu super babka. Najpierw widzi w każdym człowieka a potem pracownika.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    Kobiety, ale brzmienie przepisu 177 KP się nie zmieniło. Są sytuacje w których umowa się nie przedłuży jeśli ciąża jest krótsza niż 3 m-ce. Nie ma się co spieszyć z informowaniem pracodawcy na tak wczesnym etapie. Rozumiem, że skoro koleżanka nie dostała zwolnienia z lit. B to choroba dotyczy czegoś innego niż powikłania ciążowe. Natomiast jeśli ciąża się potwierdzi, to spokojnie to zwolnienie można zmienić i wnioskować o dopłatę do 100%.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    obe: Kobiety, ale brzmienie przepisu 177 KP się nie zmieniło.

    dokładnie.
    i co mnie zawsze śmieszy to wg kk to już jest człowiek i trzeba go chronić zaciekle, a wg prawa pracy do 3 miesiąca ciąży można nawet zwolnić pracownicę....
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    Obe, ale to nie chodzi o to, ze ktoś się spieszy lub nie bo tak mu pilno powiedzieć w pracy. Ja zawsze miałam plan zaczekać dłużej a jednak to jak ciąża przebiegała wymagało wcześniejszej informacji. Brałam l4 i informowalam szefa o sytuacji. L4 zawsze było ze 100% odpłatnością. Nawet kiedy się pochorowalam w 7 tygodniu i dostałam je od internisty. Nie prosił o kartę ciąży ani o żadne potwierdzenie ciąży tylko po prostu wypisal mi odpowiednie zwolnienie pytając się czy chce takie z kodem ciąży.
    Poza tym są czasem takie miejsca pracy, takie warunki kiedy ukrywanie ciąży i pracowanie w tychże warunkach jest wybitnie szkodliwe.
    Zresztą, jak ktoś chce może wmawiać szefowi ze ma ciągle zatrucie pokarmowe od dwóch miesięcy. Albo co chwile mu słabo bo tu tak duszno ;) albo ściągać brzuch, którego się nie da wciągnąć. Czasem łatwo te ciąże ukryć a czasem się nie da.
    Poza tym babki które się boją o pracę zwykle idą na zwolnienie jak tylko się da i nie bawią się w zachowanki.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    _Isia_, każdy ma swoje powody i swój sposób postępowania. Ja nie wnikam w to jakie kto ma warunki w pracy do pracy i czy idzie na zwolnienie, bo się boi, że straci ciążę, czy mu się nie chce pracować czy boi się, że straci pracę.
    Jest jakiś powód dla którego lekarz nie wystawił zwolnienia z odpowiednim kodem i tego nie przeskoczymy na tym forum. Napisałam jedynie, że nie ma się co spieszyć z informowaniem o ciąży, bo i tak jak ona jest to ochrona obowiązuje (chyba, że nie są spełnione odpowiednie warunki). Zawsze można dostać dopłatę do 100% i tyle.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeMay 26th 2017
     permalink
    Dziewczyny takie pytanie może Wy mi podpowiecie. Rodzę we wrześniu biorę rok macierzyńskiego czyli będzie to do września 2018 tak? chciałabym pójść też na rok wychowawczego z tym, że mam umowę do lutego 2019 (mam zagwarantowane przedłużenie) z tym, że nie uda mi się wykorzystać tego roku wychowawczego. Rozumiem ,że wychowawczego nie można przerwać wrócić i znowu pójść? Żeby przedłużyć umowę musiałabym na krótką chwilę wrócić do pracy czy mogą mi przedłużyć umowę na wychowawczym? Miałyście taką sytuację?
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMay 26th 2017
     permalink
    Aguska wychowawczy możesz w każdej chwili przerwac i wrócic na niego znowu
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeMay 27th 2017
     permalink
    o to super bo właśnie tak kombinuję z kierownikiem, żeby wrócić przed końcem umowy na troszkę, napisać podanie o przedłużenie i jak mi przedłużą to chciałabym wrócić jeszcze na jakiś czas na ten wychowawczy
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
  1.  permalink
    Dzwonilam w sprawie oddawania krwi i powiedziala mi babka ze karmiac piersia nie moge az skoncze.... A jak oddam? Cos grozi mi albo dziecku? Ktos chyba kiedys pisal ze mozna.. To jak to jest...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 21st 2017
     permalink
    https://issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny__2_2016
    -- ;
  2.  permalink
    Dziękuję ale nic tam nie znalazlam... Ide w poniedziałek oddac ;)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 21st 2017
     permalink
    a przegladalas? Dar zycia
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 21st 2017
     permalink
    sprawdź jeszcze Hafija na fb.
    na wątki laktacyjnym bodajże było, nawet Lexia przy okazji specjalnie pytała. można oddawać krew jak dziecko skończy 6 miesięcy jeśli dobrze pamiętam.
    -- [/url]
  3.  permalink
    Ewasmerf: a przegladalas? Dar zycia
    - teraz znalazlam, przeczytalam i zrobie tak samo.. nie przyznam sie... ;)
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJun 25th 2017
     permalink
    Dziewczyny, czy na zaświadczeniu o ciąży musi być podany tydzień ciąży.? Mam zaświadczenie, gdzie jest tylko informacja o tym, że jestem pod kontrolą lekarza ze względu na ciążę.

    Treść doklejona: 25.06.17 20:27
    Suwaczek z babyboom.pl
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAgnieszka79r
    • CommentTimeJun 25th 2017 zmieniony
     permalink
    Mój gin wpisuje miesiące,Twój nie wpisał bo nie może jeszcze potwierdzić ciąży.
    -- ❤️Martusia2004 Aniulka2011 Dorotka2013 Marcinek2017❤️
    • CommentAuthorMysiorek80
    • CommentTimeJun 30th 2017
     permalink
    Dzis dostalam, nietypowe pismo z pracy,(?)?
    Otoz,od lutego jestem na zwolnieniu ciazowym.Pomimo, ze pracuje 7 lat w firmie mam umowe przedluzana co 2 lata,obecna konczy mi sie w sumie wraz urlooem macierzynskim.Do firmy raczej nie zamierzam wracac, ze wzgledu na sposob w jaki potraktowala mnie kierowniczka po poronieniu.
    Ale do rzeczy.Rok temu w maju dostalam dodatek stazowy 150 zl, i teraz w zwiazku ze xmianami ,dostalam znowu dodatek stazowy 150 zl, nigdy wczesniej nikt nie dostal podwyzki bedac na zwolnieniu.
    Nie rozumiem sensu tego aneksu do umowy bo mam i tak srednia z 12 miesiecy teraz placona, no i na zwolnieniu przeciez cos takiego mija sie z celem.Czy ktos mi moze to wytlumaczyc.
    •  
      CommentAuthormontever
    • CommentTimeJun 30th 2017
     permalink
    Jak to jest? Żeby nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych trzeba wykazać w ciągu 18 kolejnych miesięcy min. 12 przepracowanych miesięcy... Tylko co się wlicza w te przepracowane. Faktycznie przepracowałam trzy. Teraz L4. A macierzyński, rodzicielski, wychowawczy?

    Treść doklejona: 30.06.17 16:51
    I mam jeszcze jedną zagadkę. Planujemy z mężem podzielić przysługujący urlop rodzicielski.
    1. Czy podczas składania wniosku trzeba określić w jakim wymiarze czasowym chcę go wykorzystać a w jakim mąż?
    2. I czy mając na uwadze chęć wykorzystania przysługujących miesięcy od razu należy zdeklarować stosunek wypłaty świadczenia (mam tu na myśli te 100%/60% bądź stałe 80%).
    3. Jak w ogóle jest liczona podstawa wypłaty? Brana jest pod uwagę jakaś średnia jeżeli warunki finansowe się zmieniły/ nastąpiła zmiana umowy?
    --
  4.  permalink
    MOntever - ja mialam caly rok 80% i moja wyplata byla praktycznie taka sama jak przed L4 ciazowym (ktore jak wiadomo jest lepiej platne bo wchodza weekendy i wszystko).
    A ja mam pytanie do jakies ksiegowej od plac... Stawka 2600 + premia stazowa 540. Robie godzine krocej (obnizony wymiar czasu pracy). Skladni mam snadardowe i dostawalam zawsze cos kolo 2270 a teraz 1999 - dobrze mi policzyli czy jest nadzieja na blad ze za malo? :sad::cry:
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 4th 2017
     permalink
    madziik, popatrze sobie na netto 2270x8 godzin x7 godzin=1986, czyli 1999 lezy blisko tego.
    -- ;
  5.  permalink
    No wlasnie niestety mi sie tak wydaje ze dobrze.. ech..
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 4th 2017
     permalink
    ale musisz zobaczyc czy premia stazowa ulega pomniejszeniu na godziny, bo nie wiem.
    pensja stala na pewno, ale premie czasem zostaja w pelnej wysokosci, nie ulegaja zmniejszeniu wraz z etatem.
    swiadczenie urlopowe tez jest mniejsze.
    Ale plus jest taki, ze niewykorzystany urlop sie zwieksza. Przykladowo jak mialam etat 8 h, zostalo ci urlopu 10 dni. To 10x8h=80/7=12 dni ci sie z tego robi.
    No i po zmianie etatu niestety do chorobowego sie licza miesiace PO zmianie, a wiec z mniejsza pensja.
    -- ;
  6.  permalink
    Ewasmerf: Ale plus jest taki, ze niewykorzystany urlop sie zwieksza. Przykladowo jak mialam etat 8 h, zostalo ci urlopu 10 dni. To 10x8h=80/7=12 dni ci sie z tego robi.
    - nie kumam?? Jaki nie wykorzystany?? Z tamtego roku??? To ja nie mam.. ale obecnego mam 2 dni mniej - 24.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 4th 2017
     permalink
    ja kiepsko tlumacze.
    ja mialam 10 dni urlopu. I po zmianie etatu ksiegowa mi przeliczyla ten urlop tak - 10x8/7=12 dni dni 7-godzinnych.
    no a w roku to wiadomo, ze juz 26 dni 7-godzinnych.
    -- ;
  7.  permalink
    A ja mam 24 dni zamiast 26 bo u mnie tak nie licza jak ty, mimo ze robie po 7 h i moj dzien urlopowy powinien sie liczyc jako 7 h a nie jako 8 i mi ucinaja...
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJul 16th 2017
     permalink
    Dziewczyny, czy jest tu jakiś ekspert od prawa pracy, który udzieliłby mi porady na priv?
    •  
      CommentAuthorMalinowa92
    • CommentTimeAug 24th 2017
     permalink
    Witajcie kochane , mam pytanie. Mam pracę na pełny etat umowa o pracę pracuje po 12h dziennie w trybie 2 na 2 . Dziś idę na rozmowę o pracę, i tu mam pytanie czy mogę podjąć druga pracę, dziś bym zostawiła w pierwszej wypowiedzenie, i w dni które mam wolne byłabym w pierwszej pracy, szukałam na internecie jakiejś informacji ale co strona to inna informacja, może ktoś by mi udzielił jakiejś odpowiedzi, bo nie wiem co teraz mogę zrobić a nie chce czekać miesiąc aż minie okres wypowiedzenia, a widziałam że w jednym czasie mozna podjąć się dwóch prac.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 24th 2017
     permalink
    http://www.vademecumkadrowego.pl/artykul_narzedziowa,668,0,9401,praca-na-pelny-etat-w-dwoch-firmach.html
    -- ;
  8.  permalink
    10 lat temu zwalnialam sie z jednej firmy i szlam do drugiej. Wypowiedzenie mialam do 22.07 i wybieralam zalegly urlop a nowa umowe mialam i pracowalam od 12 lipca.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeAug 28th 2017
     permalink
    Laski, czy któraś się orientuje jak wygląda sprawa z ustaniem stosunku pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego?
    bo u mnie chyba coś się spartoliło :/
    płatnikiem jest zus jako, że mała firma. najpierw l4, potem zgłoszony roczny rodzicielski, umowa była do 31 maja. za racji orzeczenia zgłosiłam, że nie przedłużamy umowy. księgowa złożyła odpowiednie deklaracje i o sprawie zapomniałam. w czerwcu i w lipcu normalnie dostałam świadczenie ale potem pojawił się problem pt info w przychodni, że nie jestem ubezpieczona [zweryfikowane w zus - dostałam papier, że jestem do 7(?) stycznia 2018 ubezpieczona] oraz nie dostałam kasy za sierpień. nie mam pojęcia co jest grane.
    żadnej korespondencji z zusu w tym czasie nie było...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 29th 2017
     permalink
    Ale sierpień się nie skończył.wg mnie dostaniesz i stosunek pracy nie ma tu już nic do rzeczy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeAug 29th 2017
     permalink
    Na necie pisze ze ponoć wniosek powinnaś jakiś złożyć ale nie wiem dokładnie.zadzwon do ZUS najlepiej
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeAug 29th 2017
     permalink
    25go każdego miesiąca dostaję.
    dziś postaram się zajechać do nich wracając z turnusu.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeAug 29th 2017
     permalink
    moja koleżanka składała wniosek sama do ZUSu, gdy umowa jej się kończyła w trakcie urlopu macierzyńskiego. Księgowa część żeby załatwiała, ale wniosek musiała sama. Ale skoro dostałaś już 2 miesiące od końca umowy, a teraz nie, to powód jakiś inny.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeAug 29th 2017
     permalink
    dojechać nie dojechałam bo zadzwoniłam wcześniej. okazuje się, że w tym miesiąc tak przelewy im się ułożyły.
    ja żadnego wniosku nie składałam. może księgowa ogarniała temat? nie wiem, nie pamiętam. najważniejsze, że jest ok.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeOct 5th 2017
     permalink
    Czy po macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym zaległym za ubiegłe dwa lata, mogę wykorzystać od razu cały "nowy" 26-dniowy aktualny (na rok 2018) urlop wypoczynkowy czy nie? Wiem, że wniosku o zaległy urlop zaraz po macierzyńskim pracodawca odmówić nie może, a gdy będę chciała tknąć i wykorzystać nowy?
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeOct 5th 2017
     permalink
    Na cały bieżący urlop zgody wydać nie musi. Jeśli się zgodzi, to możesz, ale ma prawo ci odmówić.
    --
  9.  permalink
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeOct 6th 2017 zmieniony
     permalink
    W takim razie ja byłam w błędzie. Wiedziałam, że musi udzielić zaległego, ale bieżący jest już wg zasad ogólnych.
    Nie pierwszy raz się dowiaduję, że u mnie w pracy "naginają" rzeczywistość w związku z prawami pracownika. Podobnie było z moim wnioskiem o zmniejszenie etatu, którego mi odmówiono, a tu się dowiedziałam, że nie mieli prawa...
    Jak to mówią, człowiek uczy się całe życie...
    --
  10.  permalink
    U mojego meza w pracy 10 dni urlopu planuja sami - musi byc ciagiem a pozostale 16 dni rozdaje pracodawca jak mu sie zywnie podoba...
    --
    •  
      CommentAuthorbea86
    • CommentTimeOct 7th 2017
     permalink
    Dziewczęta mądre moje, mam pytanie z prawa pracy ale dotyczy kwestii emerytalnych, pomożecie? Otóż moja teściowa jest w okresie ochronnym już, ale jej pracodawca ledwo zipie i szukają sposobów na pozbycie się pracowników np proponują zmniejszenie etatu, zmniejszenie wymiaru godzin pracy etc. I teraz pytanie czy jeśli pracodawca posunąłby się do zwolnienia mojej teściowej, to czy ona dostanie zasiłek przedemerytalny?
  11.  permalink
    Ja tez mam pytanie.. kolezanka ma z rok do emerytury.. ciagle jeczy ze nie ma juz sil, ze robota ja dobija i wogole "wkurza" nas bo same widzimy ze robota nie jest jakas mega ciezka.. no ale na sam tekst o emeryturze mowi, ze ona sie nie wybiera bo w domu nudno (wiadomo... zarabia ze 2500 na reke a pozniej dostanie ze 1500) - to mozna sobie robic jak sie dlugo chce? Nie trzeba isc na emeryture jak ktos niechce? - dodam, ze ona przymierac glodem nie bedzie, maz dobrze zarabia...
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeOct 9th 2017
     permalink
    madziik1983: Nie trzeba isc na emeryture jak ktos niechce?

    nie, nie trzeba. nabycie praw do emerytury nie równa się obowiązek przejścia na nią.
    -- [/url]
  12.  permalink
    No to pozostaje nam sie z nia meczyc hi hi
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeOct 11th 2017
     permalink
    albo szczerze porozmawiać.
    -- [/url]
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeOct 11th 2017
     permalink
    elfika: nie, nie trzeba. nabycie praw do emerytury nie równa się obowiązek przejścia na nią.

    Chyba że jest się sędzią w którymś z sądów :wink:
    bea, nie mam pojęcia, jak teraz, po zmianach, wygląda sprawa zasiłków przedemerytalnych. Mojemu teściowi zlikwidowali zakład to się załapał, ale to było kilka lat temu...
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.