Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 15th 2017
     permalink
    madre glowy - opieka 60 dni w roku kalendarzowym czy jak?
    czyli ze do konca grudnia 2017 moglabym wykorzystac ile wlezie i od stycznia mi sie zeruje i zas 60 dni czy sie ciagnie i trezba przerwac to zaluzmy 3 miesiecznym okresem. czy ktos sie zna?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeOct 15th 2017
     permalink
    Tak w roku kalendarzowym. Ja weteran przecież w łażeniu na "opiekę". Żadnych 3 mcy nie ma w tym temacie. Brałam kiedy musiałam, a musiałam często :).
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 15th 2017
     permalink
    dzieki
    -- ;
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 2nd 2017
     permalink
    Pytanie z zakresu prawa pracy. Wystąpiłam do pracodawcy o zmianę godzin pracy ze względu na trudności z odprowadzeniem dzieci do placówki i dotarciem na 7 do pracy poza miastem. Na razie "na gębę" bo chciałam uprzedzić szefową o swoich planach. Przedstawiłam jej pismo z prośbą o ruchomy czas pracy udzielany na wniosek pracownika. wiem, że takie coś jest dopuszczalne i nie wymaga wg mojej wiedzy zmiany regulaminu pracy. Wstrzymała mi to, kazała poczekać na kadrową. Najpierw był koniec m-ca i wypłaty, potem kadrowa musiała się skonsultować z prawnikiem, potem nie było jego, potem nie było szefowej. Trwa to miesiąc, odpowiedzi na razie nie mam- tylko ustne zapewnienie szefowej, ze dopóki nie załatwimy tego formalnie, to mogę przyjeżdżać później i zostawać dłużej.
    We wtorek odeszła koleżanka z innego działu. Dziś, wypełniając papiery odnośnie opieki na Wojtka zapytałam, czy będzie jakiś nabór na jej stanowisko.
    Kadrowa powiedziała że na razie myślą i pewnie będą przesunięcia.
    Nie bardzo jest kogo przesunąć, chyba, ze mnie.... Już mnie zdegradowali nie obniżając wynagrodzenia. ale tamto stanowisko jest mniej płatne i czasem w niewygodnych dla mnie godzinach. Zapaliła mi się lampka ostrzegawcza, ze względu na przedłużanie procedury.
    I teraz moje pytanie- czy jeśli złożę oficjalnie wniosek o obniżenie etatu, co mi przysługuje w związku z prawem do wychowawczego, i da mi 12 m-cy bezpieczeństwa przed zwolnieniem, to i tak mogą mi dać wypowiedzenie zmieniające?
    Tak dumam, może ten scenariusz się nie spełni, ale wolę wiedzieć, co mnie może czekać i przygotować się na najgorsze...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 2nd 2017
     permalink
    Wg mnie nie moga ci wtedy dac wypowiedzenia zmieniającego.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeNov 2nd 2017
     permalink
    karolciat: to i tak mogą mi dać wypowiedzenie zmieniające?

    Mogą. Wystarczy, że "zlikwidują" Twoje obecne stanowisko, wtedy będą mieli otwartą drogę.
    --
  1.  permalink
    Ewasmerf: Wg mnie nie moga ci wtedy dac wypowiedzenia zmieniającego.
    - a to juz wiemy czemu moim kolezankom zatrudnionym na tych samych zasadach zmieli stanowisko nie zmieniajac obowiazkow a mnie nie...
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 2nd 2017
     permalink
    No cóż- zlikwidować stanowisko zastępcy kierownika nie będzie trudno... Przez całe lata nawet kierownika nie było i nikomu nie przeszkadzało...
    cóż- atmosfera u nas w firmie coraz gęstsza, ja mam coraz więcej obaw. Niby w Polsce brakuje pracowników, ale w tej mojej mieścinie innej pracy znaleźć nie sposób (nie licząc stanowisk sprzedawców wszelkiej maści)...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 2nd 2017
     permalink
    Wg mnie jahe nie masz racji.na wychowawczym nie mozna nikogo zwolnic na pidstawie reorganizacji w fir.ie.jedynie w orzyoadku likwidacji firmy.badz upadlosci.a rok ze zmniejszontm etatem jest traktowany jak wychowWczy.
    -- ;
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeNov 2nd 2017
     permalink
    karolciat, oczywiście, że mogą tak zrobić, znam to z autopsji. Zwolnić Cię nie mogę,jeśli zmniejszysz etat, ale zmienić stanowisko owszem, choć warunki finansowe muszą zostać te same.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    kp
    Art. 1867. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

    § 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.

    Art. 1868. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:

    1) udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu;

    2) obniżenie wymiaru czasu pracy - do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.

    § 2. W przypadkach, o których mowa w § 1, rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

    § 3. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku, o którym mowa w § 1, wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, zakaz, o którym mowa w § 1, zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo obniżonego wymiaru czasu pracy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    Ewa, cytujesz KP ale trzeba jeszcze brać pod uwagę Ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeśli u karolcit ta ustawa obowiązuje to niestety pracodawca może nawet pracownika chronionego zwolnić - bez zwolnień grupowych, w trybie wypowiedzeń indywidualnych, likwidując jego stanowisko pracy.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    Ja te przepisy znam. Ale nie wiedziałam jak to wygląda w sprawie wypowiedzenia zmieniającego.
    Jakie przepisy dokładnie u nas obowiązują to nie wiem, ale na pewno wiele nie jest przestrzeganych.
    Póki co nie ma tematu, ale widząc te roszady, wolę zyskać wiedzę i zawczasu się zabezpieczyć.
    U nas nie ma ogromnego parcia na zwalnianie osób, ale od dłuższego czasu nie czuję się u siebie pewnie i kreuję różne scenariusze.
    Pewnie na wyrost, ale nigdy nic nie wiadomo. Na pewno na przestrzeni lat moja pozycja w firmie spadła.
    Dzięki za pomoc.
    Napisałam maila do kuzynki, która jest kadrową w dużej firmie. Może mi coś podpowie.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    Ustawa o zwolnieniach grupowych obowiązuje pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    czyli krotko mowiac w przypadku firm powyzej 20 pracownikow przepis kp nie dziala, bo zawsze znajdzie sie powod. iwidacja stanowiska, reorgnizacja. Czy nie?
    jak to sie ma ddo tego w ogole, ze przy umowie na czas nieokreslony trzeba podac powod zwolnienia pracownika?
    Czy wychodzi na to, ze w firmach powyzej 20 pracownikow mozna zwolnic pracownika jak sie chce?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    Powodem zwolnienia takiego pracownika będą przyczyny
    Ewasmerf: czyli krotko mowiac w przypadku firm powyzej 20 pracownikow przepis kp nie dziala, bo zawsze znajdzie sie powod. iwidacja stanowiska, reorgnizacja. Czy nie?

    Tak ale trzeba wypłacić odprawę.
    Ewasmerf: jak to sie ma ddo tego w ogole, ze przy umowie na czas nieokreslony trzeba podac powod zwolnienia pracownika?

    Powodem będzie likwidacja stanowiska pracy, to proste przecież.
    Ewasmerf: Czy wychodzi na to, ze w firmach powyzej 20 pracownikow mozna zwolnic pracownika jak sie chce?

    Nie jak się chce, tylko zgodnie z obowiązującym prawem.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 3rd 2017
     permalink
    obe: Nie jak się chce, tylko zgodnie z obowiązującym prawem.

    w sensie ze jak sie tylko chce to mozna legalnie zgodnie z obowiazujacym prawem wlasnie.
    -- ;
  2.  permalink
    Czytam i czytam i prawie wiem , ale...
    Dziewczyny proszę o poradę.
    Umowa o pracę na czas nieokreślony, obecnie kończy się roczny urlop macierzyński. Od maja 2016 do dnia porodu było zwolnienie lekarskie, stąd urlop za 2016 jest cały niewykorzystany. Planuję do końca roku 2019 być na urlopie wychowawczym - niestety nie mam innego wyjścia.

    Pytanie co najlepiej zrobić?
    1. Odebrać zaległy urlop 2016, aktualny 2017 (chyba też powinien się należeć), no i zahaczam o nowy rok 2018 - czy tu też przynależy mi prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego?
    2. Moja pensja gdy pracowałam to min. krajowa plus prowizja od sprzedaży, jak pracodawca powinien wyliczyć należność na urlop wypoczynkowy?
    3. Czy jest możliwość wypłacenia ekwiwalentu czy jak się to nazywa zamiast odbierania urlopu wypoczynkowego
    4. Czy może najlepiej l4?
    Proszę o radę.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 4th 2017
     permalink
    Ewasmerf: obe: Nie jak się chce, tylko zgodnie z obowiązującym prawem.

    w sensie ze jak sie tylko chce to mozna legalnie zgodnie z obowiazujacym prawem wlasnie.

    No w PL to się raczej zwalnia z ominięciem prawa :( Zresztą w ten sam sposób się ludzi zatrudnia.

    Treść doklejona: 04.11.17 08:58
    ptysiaczekk: Pytanie co najlepiej zrobić?

    1. Bezpośrednio po macierzyńskim możesz wykorzystać cały zaległy i bieżący urlop - pracodawca nie ma prawa odmówić. Z dniem 1 stycznia 2018 roku nabędziesz prawo do całego urlopu za ten rok i dopiero wtedy możesz go wykorzystać. Ale tu już pracodawca nie musi się na to godzić.
    2. Powinien brać pod uwagę stałą pensję + średnią ze składników zmiennych.
    3. Ekwiwalent można wypłacić tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
    4. Po co? Chyba po urlopie, żeby jak najkrócej być na wychowawczym, który jest niepłatny.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  3.  permalink
    ptysiaczekk: i zahaczam o nowy rok 2018 - czy tu też przynależy mi prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego?
    - za kazdy miesiac 2 dni z kawalkiem.
    Jak ja bralam 3 miesiace wychowawczego to musialam wybrac caly urlop, ktory mialam a jak wrocilam do pracy to jechalam od 0
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 4th 2017
     permalink
    madziik1983: ptysiaczekk: i zahaczam o nowy rok 2018 - czy tu też przynależy mi prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego?
    - za kazdy miesiac 2 dni z kawalkiem.
    Jak ja bralam 3 miesiace wychowawczego to musialam wybrac caly urlop, ktory mialam a jak wrocilam do pracy to jechalam od 0

    Bzdura - tylko w pierwszym roku pracy urlop się należy po przepracowaniu miesiąca.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormadziik1983
    • CommentTimeNov 4th 2017 zmieniony
     permalink
    obe: Bzdura - tylko w pierwszym roku pracy urlop się należy po przepracowaniu miesiąca.
    - ale tu chodzi o przejscie na wychowawczy... niby jak gdy hipotetycznie na wychowawczy idzie sie od 1 lutego to nalezy sie ekwiwalent za 26 dni urlopu?. Ja szlam od maja i wybrac musialam urlop do maja w roku 2013 - od maja do wrzesnia wychowawczy a od wrzesnia wracalam do pracy mialam naliczony urlop za okres wrzesnien - grudzien.

    Treść doklejona: 04.11.17 21:13
    Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 1552 kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w sytuacji, gdy pracownik jest nieobecny w pracy, a przyczyną nieobecności jest urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 5th 2017 zmieniony
     permalink
    Nie o tym rozmawiamy :) 1 stycznia 2018 roku ptysiaczekk nabędzie prawo do całego urlopu za ten rok - czyli albo 20 albo 26 dni. I jeśli nie złoży wniosku o wychowawczy może cały ten urlop wybrać jednorazowo, już od 1 stycznia. Nie ma czegoś takiego jak ekwiwalent w czasie pracy i nie ma czegoś takiego jak domniemanie, że ktoś nie przepracuje całego roku. Idąc tym tokiem myślenia pracodawca nie powinien nikomu zezwalać na dłuższy urlop, bo może ten ktoś się zwolni i tym samym wykorzysta więcej niż mu się należy ;) Tak, za czas urlopu wychowawczego urlop się nie należy i się nie nalicza. Ale rozmawiamy o sytuacji w której dziewczyna kombinuje, żeby być na nim jak najdłużej. Dlatego nie ma co się przyznawać, że się planuje wychowawczy.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  4.  permalink
    obe: Dlatego nie ma co się przyznawać, że się planuje wychowawczy.
    - acha... no ja to nie zmyslalam a tez moglam... no patrz.. :P
    --
  5.  permalink
    Dziękuję za informacje.
    •  
      CommentAuthorWalkaTrwa
    • CommentTimeNov 16th 2017
     permalink
    hej dziewczyny urodziłam po terminie. Zwolnienie miałam do 4.11.17 włącznie, a urodziłam 7.11 (termin porodu był na 29/31.10). Chciałam wziąć urlop macierzyński od 5.11.17 Teraz w pracy chcą żebym doniosła zaświadczenie od lekarza z terminem porodu. czy to jest faktycznie konieczne? (mam daleko do lekarza i jest to dla mnie problem). Czy faktycznie urlop macierzyński mogę wziąć dopiero po terminie porodu? Czy jeśli tak jest, to mogę wykorzystać od 5 do 6.11 dni z urlopu wypoczynkowego?
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 20th 2017
     permalink
    Macierzyński możesz wybrać wg mojej wiedzy jeszcze przed porodem. Zwykle działo się tak, ze jak się przekroczyło tp to lekarze twierdzili, ze nie mogą już wystawiać zwolnienia i ze trzeba już korzystać z macierzyńskiego.
    Ale tyle wiem ze słyszenia, nie zagłębiałam się w przepisy.
    Ale wydaje mi się, że nie powinni ci robić problemów. Ja oboje rodziłam przed terminem, w szpitalu dostawałam od razu zaświadczenie na pierwsze 8 tygodni macierzyńskiego, a dopiero potem składałam wniosek w zakładzie pracy...
    Ale u ciebie jest inaczej. Tu wyczytałam, ze faktycznie udzielają wcześniej, ale na podstawie zaświadczenia lekarza o przewidywanym terminie :sad:
    --
  6.  permalink
    Ja mialam termin na 11 marca, l4 mialam do 18 marca,19 poszlam do szpitala, synek urodzil sie 21. Macierzynski mialamw pracy od 19 marca.
    --
    •  
      CommentAuthorWalkaTrwa
    • CommentTimeNov 22nd 2017
     permalink
    mi niestety bez zaswiadczenia od lekarza nie udzielili macierzynskiego przed terminem porodu. musialam wziac z urlopu wypoczynkowego. :/ dzieki
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 22nd 2017
     permalink
    WalkaTrwa, jest to niezgodne z przepisami prawa. Masz prawo wykorzystać 2 tyg. urlopu przed porodem, więc piszesz wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego od dnia w którym Ci się skończyło zwolnienie. Jako załącznik dajesz zaświadczenie o porodzie.
    Ciekawe na jakiej podstawie udzielono Ci urlopu, skoro byłaś na zwolnieniu lekarskim i przed dopuszczeniem do pracy (a urlop do dopuszczenie) powinnaś mieć wykonane badania lekarskie zezwalające na pracę. A wiadomo, że żaden lekarz takiego dopuszczenia by Ci nie dał jak jesteś przed porodem :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeNov 22nd 2017
     permalink
    a wypis nie jest przypadkiem zaświadczeniem samym w sobie o dacie porodu?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeNov 29th 2017
     permalink
    a jak teraz wygląda wypłacenie zasiłku, w sensie że jest to minimum- 1000 zł i czy trzeba się jakoś po nie zgłosić?

    jestem na umowie o pracę na pół etatu, zarabiam więc mniej niż 1 tys... słyszałam że wypłacają wyrównanie ale czy trzeba jakieś pismo złożyć? czy po prostu standardowe papiery do macierzyńskiego? do jutra mam zwolnienie i czas się zainteresować tematem
    --
  7.  permalink
    Dziewczyny gdzies obilo mi sie o uszy ze zaswiadczenie o KP mozna pobierac rok.. ale??
    Rok od pierwszego zaswiadczenia?
    Do drugie roku zycia dziecka?
    Jakis patagraf? Bo ostatnio sekretarka czy jak to zwie u pediatry walnela mi gadka ze szkodze dziecku tyle je karmiac itp i mialam ochote jej przywalic...
    --
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeJan 3rd 2018
     permalink
    Ja swoje oświadczenie dałam kadrowej we wrześniu 2016 i do teraz wpisuję pracę 7 godzin w plan pracy. Nikt nic nie mówi. Nawet myślałam żeby już to wycofać bo naciągane to karmienie 2,5 latki. 😁
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 3rd 2018
     permalink
    A mnie dzisiaj oświecił FB, że rodząc wcześniaka, który długo terminuje w szpitalu mam prawo przerwać macierzyński po 56 dniach i wziąć opiekę na dziecko a po wypisie ze szpitala wrócić do macierzyńskiego, który się w ten sposób przedłuża :) Potrzebne jest tylko zaświadczenie ze szpitala, że karmi się piersią.
    Ja nie mogłabym z tego skorzystać, bo Młodzian wyszedł ze szpitala po 43 dniach ale jego przyjaciel spędził tam 86 dni i matka miała możliwość przedłużyć macierzyński o miesiąc.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeJan 3rd 2018
     permalink
    Godzina na karmienie przysługuje do 3 roku życia dziecka. Jeśli coś się zmieniło to mnie poprawcie.
    --
  8.  permalink
    agat233: Godzina na karmienie przysługuje do 3 roku życia dziecka
    - a znajde to gdzies? bo to fajne hi hi
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 4th 2018
     permalink
    wg mnie godzina na karmienie przysluguje jesli sie karmi. nie ma znaczenia jak duze jest dziecko.
    No ale blagam, przerwa na karmienie, bo sie karmi 4 czy 5-latka piersia to jak dla mnie naduzycie. Choc zgodne z prawem.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 4th 2018
     permalink
    Ewasmerf, masz rację, nie ma ograniczenia wieku dziecka. Zresztą tak samo jak nie potrzebne jest zaświadczenie tylko oświadczenie.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJan 5th 2018
     permalink
    Nie ma żadnych ograniczeń - ustawodawca zakładał raczej, że matki podejdą do tego uczciwie, lub że skala nadużyć nie jest jakaś olbrzymia.
    Krysia jadła dużo i dość intensywnie z piersi przez 2 lata, ale już po roku przerwy na karmienie (czyli jak miała 1,5 roku) kadrowa zażądała abym pisemnie z niej zrezygnowała. Z Wojtkiem było podobnie, przy czym szefowa moja się powołała na autorytet lekarki - swojej córki, która "urodziła później ode mnie i już dawno nie karmi" :bigsmile: Już tu o tym pisałam.
    Zasadniczo przerwa jest udzielana na oświadczenie pracownicy, do czasu kiedy sama oświadczy, ze rezygnuje z przywileju.
    Choć niektóre inspekcje pracy nie krytykują pracodawców, którzy chcą zaświadczeń "na dowód", zwłaszcza w sytuacji, kiedy kobieta korzysta z przerwy dość długo.
    Ale nie ma na to zadnych podstaw prawnych. Pozostaje tylko ewentualna przepychanka na argumenty.
    --
  9.  permalink
    No ja dluzej niz rok nie bede zaswiadczac, ze karmie bo sie zwyczajnie boje az tak naduzywac tego..
    --
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeJan 5th 2018
     permalink
    Tez doczytałam właśnie ze nie ma ograniczenia wiekowego. To u mnie w takim razie sobie ustalili te 3 lata jako górna granicę. A i to ze to "budzetowka" nie przeszkadza im wołać co 3 miesiące o zaświadczenie od lekarza:/.
    --
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeJan 16th 2018
     permalink
    Hej...wie ktoś z jakiego okresu zlicza się pobory do wypłaty l4 w ciąży???
    -- •••
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 16th 2018 zmieniony
     permalink
    mam kilka pytan odnosnie rozliczenia PIT2017; rozwiodlam sie w maju i po raz pierwszy bede rozliczala sie sama
    - czy skoro ex płaci mi alimenty a sie wyprowadzil i przeprowadzil i bywa u dzieci tylko 2x w miesiacu w weekendy rozliczam sie jako osoba samotnie wychowujaca dziecko?
    - czy potrzebne jest jakieś oświadczenie ze to ja będę pobierała zwrot z pitu za dzieci? (dla ex to oczywista oczywistość, zakomunikowana i zadeklarowana)
    - czy jest coś na co powinnam zwrócić uwagę przy rozliczaniu pitów?

    ps. czy gdziekolwiek w oświadczeniach do ZFŚS muszę podawać jakiej wysokości alimenty dostaję skoro do PITu się tego nigdzie nie podaje? w szkole nie kazali, w drugiej pracy twierdzili, że powinnam umieścić; w tych oświadczeniach jest o dochodzie na członka rodziny, zmieni mi to jednak próg dochodowy więc chciałabym się upewnić
  10.  permalink
    MOja siostra po rozwodzie, gdzie tata ma normalne prawa ale z nich nie korzysta wogole rozlicza sie jakos samotna matka.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 17th 2018
     permalink
    Kermitko, srednia z 12 miesiecy poprzedzajacych zwolnienie.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  11.  permalink
    MrsHyde - jeśli chodzi o ZFŚS to wszystko zależy od regulaminu u danego pracodawcy.
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJan 17th 2018
     permalink
    MrHyde - wystarczy, że będziesz jeden dzień w roku osobą samotnie wychowującą dziecko i możesz się tak rozliczyć.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 17th 2018
     permalink
    Caffe_latte: jeśli chodzi o ZFŚS to wszystko zależy od regulaminu u danego pracodawcy

    w regulaminie w firmie nie ma wzmianki bezpośrednio o alimentach, jedynie jest podane że trzeba dochód na osobę tak jak w PIT a tam się alimentów nie wykazuje
    •  
      CommentAuthorjakaka
    • CommentTimeJan 19th 2018
     permalink
    Dziewczyny przepraszam jezeli to pytanie pada poraz 100... Koncem stycznia konczy mi sie macierzysnki i zamierzalam wykorzystac zalegly urlop plus 2 dni urlopu okolicznosciowego. Zlożyłam 2 wnioski jeden z urlopem zaraz po macierzysnkim - 33 dni i drugi wniosek z urlopem oklicznosciowym na 2 dni zaraz przed swietami Wielkanocnymi.
    Pani z kadr mi powiedziala, ze musze wziać oba urlopy ciągiem, a jezeli nie to urlop oklolicznosciowy mi przepada. Wiem, że pracodawca nie moze mi odmowic urlopu po powrocie z macierzysnkiego gdy wybieram zaległy w całości, ale nie wiem czy może mi odmowic jezeli chce go rozłożyć 'na raty' i czy to się też tyczy urlopu okolicznosciowego? Czy ktoś mi moze doradzić?? z góry dziękuję!
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.