Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    A co to jest urlop okolicznościowy?
    --
    •  
      CommentAuthorjakaka
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    urlop oklicznościowy z racji urodzenia dziecka, przysługuję matce i ojcu - 2 dni. przynajmniej tak mi sie wydaje
  1.  permalink
    jakaka: urlop oklicznościowy z racji urodzenia dziecka
    - no ale to chyba zaraz po urodzenia sie dziecka a nie rok po....
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    Pierwsze slysze.jest opieka 2 dni w roku.ale okolicznosciowy?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    Ja to przegapilam chyba.shit
    -- ;
  2.  permalink
    u mnie maz wybieral po porodzie zaraz a w lutym ostatnie 5 dni tacierzynskiego bierze bo nam zaraz stuknie 2 lata.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    U mnie w pracy też jest okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka oraz z okazji ślubu - wybierane zaraz po danym wydarzeniu.
    Madziik, mój mąż w lutym wybiera ojcowski urlop - całe 14 dni na raz. Tym sposobem będzie w domu 36 dni (pracuje w systemie 12 dni pracy / 12 dni wolnego.
    •  
      CommentAuthorjakaka
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    No ale zaraz po urodzeniu dziecka to przeciez sie zaczyna macierzynski, ja poszlam na roczny wiec kiedy mialam skorzystac z tych 2 dni? Dlatego mi kadry napisaly, ze mi jeszcze te 2 dni przysluguja. Co innego maz, on chyba faktycznie zaras po urodzeniu skorzystal.
    • CommentAuthorkatkak
    • CommentTimeJan 20th 2018 zmieniony
     permalink
    Okolicznościowy przysługuje z różnych przyczyn, ślub, urodzenie dziecka, pogrzeb najbliższej rodziny - wtedy 1 dzień. Dwa tygodnie przysługuje tatusiowi jako opieka nad dzieckiem i żoną do wykorzystania bodajże do drugiego roku życia dziecka.
  3.  permalink
    marion: Tym sposobem będzie w domu 36 dni (pracuje w systemie 12 dni pracy / 12 dni wolnego.
    - szalenstwo, bierz urlop i celujcie w "last minute" jakies :P
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 20th 2018
     permalink
    madziik1983: szalenstwo, bierz urlop i celujcie w "last minute" jakies :P

    Nie da rady - właśnie w tygodniu kupilam nowe meble chłopcom do pokoju.
    Poza tym ja pracuję.
    No i z moimi dziećmi wszekie wypady to udręka a nie odpoczynek, więc szkoda kasy, hehe.
  4.  permalink
    wrzuc do siebie foteczki jak urzadzilas pokoj :)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJan 22nd 2018
     permalink
    co do urlopu okolicznościowego to co do zasady nie wykorzystuje się go "bo przysługuje", tylko dlatego, że potrzebny jest na załatwienie spraw związanych z danym wydarzeniem (ojciec dziecka musi być przy żonie jak rodzi, czy załatwić formalności w urzędzie czy odebrać żonę i dziecko ze szpitala, albo 1 dzień wolnego na uczestnictwo w pogrzebie, bądź załatwienie formalności związanych z pogrzebem itp.). Na szkoleniu w PIP inspektor jasno mówił, że nie można sobie tak od czapy wybrać urlopu okolicznościowego. Może dany pracodawca robi "przysługę" pracownicy i pozwala jej wykorzystać urlop okolicznościowy rok po urodzeniu dziecka (pierwszy raz się z tym spotykam). Urlop z tyt. urodzenia dziecka wybiera ojciec dziecka, nie matka, która od dnia porodu ma urlop macierzyński.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 22nd 2018
     permalink
    No to uff.bo juz sie martwiłam ze sie zgapilam
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJan 22nd 2018
     permalink
    dżasti, nigdzie nie jest napisane, że urlop okolicznościowy z tyt. urodzenia dziecka przysługuje tylko ojcu ;) Ot takie niedopatrzenie ustawodawcy albo celowy zabieg. I konia z rzędem temu, kto mi udowodni, że rok po urodzeniu dziecka nie będę miała do załatwienia spraw związanych z tymi narodzinami.
    Ot, na logikę, powinien przysługiwać tylko ojcu ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJan 22nd 2018
     permalink
    Obe, no napisane nie jest. Ale to musi być załatwianie spraw związane z konkretnym wydarzeniem. Jeżeli się udowodni to ok. Tak jak napisałam, nigdy się z taką sytuacją nie spotkałam, żeby matka dziecka odebrała 2 dni. Jeżeli pracodawca się na to zgadza to ok. Ale z punktu widzenia pracodawców (a taki reprezentuje) to nigdy żaden pracodawca nie udzielił i by nie udzielił, chyba, że by inspekcja mu nakazała (jakby matka dziecka udowodniła, że no akurat rok po urodzeniu dziecka, akurat po wykorzystaniu całego urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego, tego konkretnego dnia musiała załatwić coś. I że nie mogła dzień wcześniej)
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMalinowa92
    • CommentTimeFeb 6th 2018
     permalink
    Witajcie, mam pytanie odnośnie mojej koleżanki bo nie wie co zrobić i co jej przysługuje , jest w ciąży i ma umowę na czas określony, nie wie czy po porodzie przysługuje jej zasiłek macierzyński gdy wygaśnie umowa i czy po urlopie mogłaby wrócić do pracy?
    -- [/url]
  5.  permalink
    Ale jak umowa sie konczy to sie konczy... nie ma gdzie wrocic jak nie przedluza
    --
    •  
      CommentAuthor_mag_
    • CommentTimeFeb 8th 2018
     permalink
    Malinowa niech koleżanka tutaj poczyta:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 8th 2018
     permalink
    Zasiłek dostanie normalnie do końca, ale wrócić nie będzie gdzie miała.
    U mnie była analogiczna sytuacja.
    --
  6.  permalink
    Dziewczyny mam znajomą która jest po rozwodzie, byly nie placi alimentow, ale ona na tyle zarabia, ze z funduszu jej sie nic nie nalezy. Wyczytalam, ze po osiagnieciu dochodu rocznego 56 000 to nie zalezy sie zwrot podatku.. Ale samotnej matce 112 000. Ona jest samotna matka? Czy po rozwodzie normalnie matka z dzieckiem? I jak przekracza 56 000 i mimo to sie rozlicza to moga ja zlapac czy im to zwisa? Tak z ciekawosci pytam, nie zebym chciala ja podklablowac czy cos ;)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 12th 2018
     permalink
    Jedno dziecko ma? Niech rozlicza sie jako samotna matkA.wystarczy wyrok.
    -- ;
  7.  permalink
    Jedno - rozlicza sie jako samotna. Dzieki :) P.s. a jakby placil alimenty to tez by mogla jako samotna?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 12th 2018
     permalink
    Tak.samotna to taka z wyrokiem rozwodowym
    -- ;
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 14th 2018
     permalink
    Dziewczyny, mój partner pracuje w niemieckiej firmie. Dokładnie w Berlinie. Czy orientuje się któraś z Was, czy z okazji narodzin dziecka przysługuje mu jakiś urlop okolicznościowy? Albo jeśli będę miała cc (wysoce prawdopodobne), jakiś okres opieki nade mną? Bo na chwilę obecną powiedziano mu, że przysługuje 1 dzień z okazji narodzin dziecka.
    --
  8.  permalink
    Jak byście byli małżeństwem to przysługuje Ci elterngeld bodajże 300€ miesięcznie, już nie pamietam przez jaki okres. I oczywiście ojciec może mieć roczny urlop rodzicielski z 80% eynagrodzenia, no chyba ze coś się zmieniło.
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 14th 2018
     permalink
    Czyli jak małżeństwem nie jesteśmy, to doooopa blada, ze tak powiem? ;)
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeFeb 14th 2018
     permalink
    Kasia - co tam za problem ;p
    Do USC i jesteście :D
    -- [/url]
  9.  permalink
    :) nie wszyscy chcą i muszą tworzyć związek małżeński. Ale sporo ulg i róznych przywilejów jednak dotyczy tej części par (małżeństw).
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 14th 2018
     permalink
    A ja czytam teraz z ciekawosci i nigdzie nie widze ze trzeva vyc małżeństwem.
    -- ;
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeFeb 14th 2018
     permalink
    Ja tam sobie żartowałam :D
    Zreszta myśle ze Kasia doskonale o tym wie :)
    -- [/url]
  10.  permalink
    Całkiem możliwe, ze również pary niesakramentalni otrzymują jakieś wsparcie. Ja rozliczam się z mężem, wiec mogę wypowiedzieć się o związku małżeńskim.
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 14th 2018
     permalink
    No to muszę się wgłębić w temat w takim razie :) poczytać, może zadzwonić gdzieś i dopytać.
    Asiu, no pewnie :)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 15th 2018
     permalink
    Chyba ten roczy urlop ojca nie jest przez cały czas płatny 80%. Coś mi się wydaje, że im dłuższy tym mniejszy %. Mam znajomych z Niemiec ale to inna sytuacja. Ojciec ma obywatelstwo i mają ślub. Dziewczyna w PL prowadziła działalność i z polskich dochodów wyliczono jej zasiłek na 1 syna. O ile sie nie mylę coś koło tysiaca euro. Ojcu opłacało się być na urlopie 3 miesiące chyba.

    Treść doklejona: 15.02.18 10:00
    A ślub brali tylko dlatego, żeby mieć w ciąży prawo do opieki zdrowotnej.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  11.  permalink
    Martuś1984: Ale sporo ulg i róznych przywilejów jednak dotyczy tej części par (małżeństw).
    - zalezy w jakims okresie, bo po urodzenia to wlasnie "samotna" matka ma duze wiecej przywilejow niz ta pozostajaca w zwiazku malzenskim, chocby przy rekrutacji do przedszkola czy zlobka, nie mowiac i zwrocie podatku i innych dodatkach :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 24th 2018
     permalink
    dziewczyny czy L4 ciazowe i macierzynski jest liczony wg sredniej z ostatnich 12 miesiecy niezaleznie czy dalej kontynuuje sie ta sama umowe o prace?
    kolezanka do lutego pracowala na rocznym zastepstwie w jednej ze szkol, teraz zostal jej juz tylko etat w podstawowej placowce, okazalo sie ze jest w ciazy i na L4 sie wybiera od marca no i tak sie glowi czy poprzednie dochody jej sie wlicza
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 24th 2018
     permalink
    Wg mnie nie wlicza.kazda zmiana to od nowa.zmiana etatu tez
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 24th 2018
     permalink
    Bo to pracodawca placi.jak ma 1gi to placi jeden.jak ma 2 to kazdy z nich dostaje l4.to samo w makej firmie-pracidawca musi wypelnic druk o dochodach.wiec nie wiem jak mialby wypelnic pracidawca a za pracodawce b.zus sam nie bierze 12 miesuecy.to liczy i wypelnia ksiegowa w firmie.
    -- ;
  12.  permalink
    Pracodawna to chyba ostatnie 3 miesiace cos mi sie wydaje.. przynajmniej mnie tak wychodzilo w ciazy z mlodszym.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeFeb 24th 2018
     permalink
    Nie.12 jest do zwolnienia.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeFeb 26th 2018
     permalink
    No 12 miesięcy, pod warunkiem, że się te 12 miesięcy pracowało ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorMysiorek80
    • CommentTimeMar 14th 2018
     permalink
    Hej, obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim do 04.09.2018. Umowę mam do 31.08.2018. Nie chce wrócić do tej pracy i drogę mam czystą...ale podczas pracy w firmie A podpisywaliśmy umowę zlecenie z inną firmą B aby móc sprzedawać ich produkty. Umowa zlecenie z firmą B jest na czas nieokreślony. Nigdy firma B nie przelewała nam żadnych pieniędzy, byliśmy za to rozliczani z firmą A, również PITu nie dostajemy bo nie ma tu dochodu. W umowie jest miesięczny okres wypowiedzenia. Czy mogę te umowę wypowiedzieć w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego? czy wypowiedzenie tej umowy skutkuje 3 miesięczną karencją np. jeżeli potem chciałabym się zarejestrować w URZĘDZIE PRACY.
    Bardzo proszę o poradę.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMar 15th 2018
     permalink
    A jaki masz okres wypowiedzenia tej umowy? To nie jest umowa o pracę i nie obowiązują terminy z KP. Takie umowy się po prostu wypowiada i tyle.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  13.  permalink
    Dziewczyny czy po lyzeczkowaniu należy się jakas kasa z ubezpieczenia w pracy z PZU np.?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 20th 2018
     permalink
    zależy co obejmuje polisa. należy zapytać ubezpieczyciela bądź sprawdzić owu.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 20th 2018
     permalink
    A pro po ubezpieczeń... Ja jestem na tych świadczeniach Dawidka. Chciałabym jakieś ubezpieczenie wykupić, ale kompletnie nie mam weny. Nie znam się. Potraficie cos polecić?
    --
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeMar 20th 2018
     permalink
    Else, ale od czego chcesz się ubezpieczyć? Jakie ryzyka?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeMar 20th 2018
     permalink
    Takie tradycyjne sprawy jak operacje, pobyty w szpitalu, wypadki śmierć członka rodziny...smierć własna.
    --
  14.  permalink
    Mam pytanie, właśnie facet dostał zwrot podatku i dostaliśmy tylko 249 zł. Rozliczała go księgowa z firmy w której pracuje, miała też niby wliczyć tą ulgę za dziecko. To dlaczego tak mało dostał? Da się coś z tym zrobić czy to już po ptokach? Albo dowiedzieć się czemu tylko tyle?
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMar 20th 2018
     permalink
    Może poza tą ulga za dzieci, miał tyle zwrócić, że "zysk" z ulgi się zniwelowal? A kopii tego rozliczenia nie macie? Ja myślę, że ta księgowa powinna umieć wyjaśnić co i jak rozliczała.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.