Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    Dii ja zmianiałam jak już jej miałam dość na jednym cycu. Mi Marysia tez tak spała, 3 tygodnie bo właściwie dopiero wtedy uporaliśmy się z żółtaczka. I wisiała na cycu non stop właśnie. Kupiłam sobie wage, żeby ja kontrolować i tyle.
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 26th 2014 zmieniony
     permalink
    Z tą wagą to niezła myśl... Ja mam wrażenie, że w przeciwnej piersi zaczyna mi się takie dziwne mrowienie i może wtedy powinnam zmienić strony... Wcześniej jak chodziłam z odkrytymi cyckami to po takim mrowieniu momentalnie zaczynało lecieć mleko samoistnie... Więc może to znak, żeby zmienić strony...? Hmmm. Czyli liczyć na intuicję...:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    montenia: 4 cmoknięcia na 1 polkniecie jest to ssanie nieefektywne czyli dziecko się nie najada. Najbardziej efetywne ssanie to 1 cmokniecie 1 przelkniecie,do max 3 cmokniecie 1 przelkniecie.

    Montenio ale chyba żaden noworodek tak szybko nie je.. ..? No przynajmniej moje dziewczyny na początku właśnie tak jadły, jak napisała Mkd, 3-4 cmoknięcia, potem połknięcie. Dopiero po nie wiem tygodniu..(kurcze już nie pamiętam), zaczęły jeść 1-2 cmoknięcia, potem połknięcie, teraz to już 1 na 1.

    No ale u Ciebie Dii to jak nawet po 4 cmoknięciach nei ma połknięcia, to faktiko, masz śpiocha po całości... A to mrowienie to może ten odruch oksytocynowy ? ja takie coś czuję (plus wypływanie mleka), jak Liwia je z jednej piersi, tow drugiej to mrowienie mam.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    Dii u mnie jak pojawia się mrowienie to oznacza że mleczko napływa, nawet jak karmię syna i mleko już słabiej leci, to jak poczuję mrowienie to mówię do niego "szykuj się leci dostawa" i za chwilkę słyszę jak znów szybko przełyka :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    kurde ja takiego czegoś nigdy nie czułam :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    No nie wiem ja tak miałam przy dwójce
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    No tak. Faktycznie wtedy zaczyna mleczko lecieć:smile:

    Treść doklejona: 26.07.14 23:20
    Teraz mała wydoiła mnie na całego! Dopiero skończyła i ciekawe jaka będzie teraz przerwa... Już mi cycki odpadają! Chyba faktycznie nie ma sensu dokarmiać! Jestem wypluta...
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeJul 26th 2014
     permalink
    Dii mój Dominik też miał żółtaczkę ale lekką w porównaniu do Twojej Madzi, też słabiej przybierał, był senny, nie miał siły ssać, martwiłam się. Wtedy położna mi doradziła by w trakcie karmienia robić okłady ciepłe na pierś, czyli jak już przeleci mleko pierwszej fazy i zaczyna lecieć to gęstsze to ja przykładałam ciepły okład żelowy i wtedy mam wrażenie mleczko lepiej leciało, u nas się to sprawdziło.
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    Dii nie ma sensu. Będzie doila. Rozbudzi cycki i brzusio i będzie wszystko ok.
    Ja miałam kryzys laktacyjny i 2 dni po kropelce mi lecialo. Byla polozna i tak mnie zestresowala ze mi sie mleko zatrzymalo. Przed ukonczeniem miesiąca ale nie pamiętam dokładnie. I co? Cale dnie i noce cyckowalam i plakalam razem z małą. Nie dokarmilam. M wyzywal ze idzie po mleko że męczę dziecko. Nie poddalam się i mleko polecialo i leci do dziś.
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    Ok. To będę próbować z tymi okladami bo faktycznie ona szybko się poddaje jak już leci to drugie mleczko.
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    uś: łę
    uś: łę

    Uś, mały nie potrafi się przystawić do piersi, próbuję go narzucić ale od razu odchyla głowę, próbuje ssać ale nigdy nic nie przełknął, denerwuje się przy tym bardzo.
    Może ja robię coś źle, przystawiam go jak jest za bardzo głodny? tylko, że wtedy jest aktywny, nie śpi.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    Kachaw a skąd dorwałaś ten żelowy okład? Bo jak zmoczyłam pierś ciepłą wodą to pomogło, ale nie uśmiecha mi się zanikać w te i we wte non stop...:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorKaroolka
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    Dziewczyny jaki probiotyk przy kp mogę brać? W domu mam Enterol ale w ulotce jest napisane, żeby nie brać przy kp. Po antybiotyku trochę mi brzuch szwankuje. Brałam Lakcid ale forma mi nie odpowiada :-\

    Aaa i pochwalę się, że od kilku dni Mira je mleczko bez kapturków :-)
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    Karoolka, acidolac,deicloflor czy biogaje. Ja brałam każdy z nich (chociaż najczęściej acidolac lub biogaje) w czasie kp.
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeJul 27th 2014 zmieniony
     permalink
    Dii gdy próbowałam z pieluchą po 3 minutach była już chłodna kupiłam w aptece żelowy okład który można i podgrzewać i chłodzić, można albo trzymać w ciepłej wodzie, ale to trwa 5 minut, albo wrzucasz do mikrofali na 30-40 sekund i gotowe
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 27th 2014
     permalink
    Ok. Dzięki. Muszę sobie taki sprawić:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorczajnik
    • CommentTimeJul 27th 2014 zmieniony
     permalink
    Skapula, skoro maluszek był bardziej aktywny, to po prostu mógł sam wypić więcej z piersi i dlatego mniej odciągnełaś.
    Uś dobrze radzi, karm ile tylko możesz i się ładnie rozkręci. W razie wątpliwości sprawdzaj, jak dziecko przybiera.
    skapula: Korzystałam z pomocy p.Doroty z Medycznego Centrum Rodzinnego, na nic to się zdało jednak:(

    Tej pani Doroty? Mi ona pomagała i trochę faktycznie pomogła, bez niej pewnie wylądowalibyśmy w szpitalu, a trochę musiałąm sobie radzić sama, bo na przykład zalecała mierzenie ilości odciągniętego mleka, żeby wiedzieć, czy jest go wystarczająco dużo dla dziecka, lub dokarmianie butelką i nic nie wspomniała o innych sposobach...
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 28th 2014 zmieniony
     permalink
    Czajnik, tak z tą Panią się spotkałam.
    Pech, że dziecko mało aktywne i w ogóle nie nadawało się do przystawienia bo nie współpracowało.
    Teraz jest już aktywniejsze i sama nie bardzo potrafię go przyłożyć.
    Albo już tak przyzwyczaił się do butelki, że nie załapie cycka:(
    Pani Dorota poleciła mi też nakładki silikonowe, z nimi jest trochę lepiej, ale rewelacji nie ma.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    od początku wydaje mi sie popełnili z Tobą dużo błędów
    zaburzone ssanie,nie pobudzana laktacja...
    ale walcz!W głowie musisz mieć chęć karmienia i być zaparta
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Montenia jakbyś mi tylko tak w skrócie napisała jak działać z tym laktatorem, żeby nie popsuć laktacji? W sensie jak długo/dużo? I z obu czy z jednej? i co w przypadku jak podgrzeję mleko a Magda go nie wypije? Można potem podgrzać jeszcze raz?
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Chcesz sciagac,zeby pobudzić,czy tylko do dokarmiania.? Możesz sciagac metoda 7-5-3 czyli 7 minut jedna piers,7 druga,potem 5 jedna i 5 druga piers i na koniec 3 minuty jedna i 3 min.druga czyli wychodzi 30 minut. Możesz sciagnac jak masz jakas dluzsza przerwę,badz po karmieniu. Kurcze,tylko,zebys sobie za bardzo laktacji nie rozbujała,bo wtedy tez będzie problem,bo pojawia się nawaly, a jak mala nie sciagnie,to będą zastoje. Żeby nie wpaść w bledne kolo. Ile sciagasz dziennie razy i ile ml?
    Jak raz podgrzejesz mleko,to już jest do wylania,wiec ja bym mniejsza ilość dala i w razie gdyby jeszcze chciała to dolałabym jeszcze do butli.
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Moja od początku tak jadła - jedno cmoknięcie, jedno przełknięcie :) Ale ja miałam tak cycki przepełnione, że Misia to chyba ssać by nie musiała, bo tryskało ;) I na prawdę, jak tylko ją przystawiłam, to musiała szybko bidula połykać, bo tak leciało :)
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    montenia: Chcesz sciagac,zeby pobudzić,czy tylko do dokarmiania.?

    Do karmienia bo jak na razie mam sporo pokarmu.
    montenia: Ile sciagasz dziennie razy i ile ml?

    Po karmieniu Madzi udało mi się teraz odciągnąć 50ml. i to dzisiaj pierwszy raz bo mięliśmy trochę latania. A wczoraj to próbowałam po każdym karmieniu z piersi, którą Magda ciągała, albo z której skończyła, bo często zmieniam jak z jednej już za długo ciągnie a czuję, że w drugiej się naprodukowało. No ale nie udawało mi się za wiele. Jednorazowo max 30ml, ale też i 5ml...
    montenia: Kurcze,tylko,zebys sobie za bardzo laktacji nie rozbujała

    No właśnie więc pewnie tak po 30 ml byłoby ok, ale chciałabym mieć w razie czego na każdorazowe dokarmianie więcej. Nie wiem, czy np. 50 ml to byłaby dobra dawka jednorazowo po karmieniu żeby dojadała?

    Treść doklejona: 28.07.14 19:15
    katka_81: ) I na prawdę, jak tylko ją przystawiłam, to musiała szybko bidula połykać, bo tak leciało :)

    Mi też tryska. Jak Madzia je z jednej to z drugiej mi tryska dodatkowo:wink:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Dii, na żelaznej jest fantastyczna pani doradca mgr Kinga Osuch, jak chcesz to mogę podac Ci namiar. Możesz powolac się na mnie. Mialam z Nia kurs promotora. Napewqnoe Ci pomoze.
    •  
      CommentAuthormontever
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    montenia, a czy Ci certyfikowani doradcy to działają też na nfz, czy to tylko prywatna/płatna kwestia? Nie wim już co jeszcze mogę zrobić, żeby te moje piersi więcej produkowały, żeby zejść zupełnie z tego mm. Często przystawiam (na żądanie), wypiłam już dwa opakowania femaltikera, teraz piję bezalkoholowe małe piwo, pilnuję, żeby pić więcej, a mleka wciąż jak na lekarstwo. Mój rekord to 110ml w sumie z obu piersi. Dzisiaj musiałam zostawić męża z małą więc siłą rzeczy musiałam się wydoić - po 1,5h od ostatniego karmienia ściągnęłam szalone 60ml. A dziecię mam żarte... Co robić żeby tę laktację rozbujać?
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    montenia jestem zapisana na czwartek do tej poradni - nie wiem do kogo szczerze mówiąc, może i do niej trafię :tongue: Ewentualnie jak nie to mogę potem na drugą wizytę się do niej zapisać :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJul 28th 2014 zmieniony
     permalink
    Montever, odstaw MM i przystawiaj dziecko do piersi. Przy Wojtku wpadlam w pułapkę dokarmiania i bujania sie z laktatorem. Skończyło sie szybko zaprzestaniem karmienia piersia.
    Laktator nie jest żadnym wyznacznikiem ilości pokarmu. Wyobraź sobie, ze teraz, przy Uli zmuszona raz do ściągnięcia mleka, wydoilam max.20 ml... Idzie sie załamać, co? Tylko z czego ta moja Ula przybrała kilogram w miesiąc? A jest tylko na samej piersi :)
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Jahe no właśnie. Ja też mało doję laktatorem, ale małą i tak więcej niż 20 ml nie zjada z butelki po najedzeniu się z piersi. I to chyba oznacza, że już jest najedzona, co?:tongue: Albo jeszcze tak osłabiona od żółtaczki.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Montever,powiem tak. Porady laktacyjne w ogole nie sa refundowane przez nfz,ale niektóre szpitale oferują swoim pacjentkom darmowe porady laktacyjne(tzn,obciazony jest szpital,ze swoich własnych pieniędzy oplaca te porady). U nas w Bydgoszczy w szpitalu, w którym się rodzi porady laktacyjne sa za darmo. A np. w niektórych szpitalach oprócz tych darmowych dla pacjentek,sa tez takie dla osob z poza i wtedy kosztuje taka porada ok.40zl (tylko,ze trzeba czekac,a czasem problem nagli np.zap.piersi,tu nie można czekac kilku dni czy tygodni). Wtedy sa tez prywatne poradnie. Ale My tak naprawdę dazymy do tego,aby poradnictwo laktacyjne było darmowe dla pacjentek,zeby nawet te poradnie prywatne miały refundowane wizyty u pacjentek.
    Montever,jesli nie porzucisz mm to pokarmu ZAWSZE będzie za mało. Bo każdorazowe podanie np.50ml zmniejsza produkcje Twojego mleka o te wlasnie 50ml(organizm nie produkuje,bo uwaz,ze to ssie dziecko,to jest yle ile dziecko potrzebuje, Także odrzucić mm, 2-3 dni polezec z mala przy piersi i zobaczysz jak laktacja ruszy.
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Dii ja w Tobie widzę siebie sprzed 3 lat i szczerze Ci współczuję tych wszystkich wątpliwości...
    Moim zdaniem Madzia spokojnie się z piersi najada ;) Zresztą sama zobaczysz,że jak Ci zacznie koksować, to aż oczy ze zdumienia będziesz przecierała.
    I w ogóle można było całej tej historii uniknąć, gdyby Madzi zalecono fototerapię... A tak to Mała ma prawo być senna i słabsza.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Dii, a wystawiasz mala do słoneczka? To tez ladnie zbija zoltaczke. Otworz okno,polzo ja w gondoli, albo na kocyku prze tym oknem(tak żeby przeciągu nie było) i niech polezy z 15minut sobie.
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    No właśnie nie bo jeszcze okazji nie było, ale jutro spróbujemy :)
    --
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    A ja wpadam się pochwalić, że nie wiadomo czemu, ale moja mała na pierś wróciła i tylko cycuś i nawet jeśli jest rozzłoszczona, to szuka uspokojenia przy nim podczas jego ssania :) Jestem z niej dumna choc nei potrafie tego wytłuymaczyć. Obym tylko nie zapeszyła :P
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Dziewczyny kapusta na okład piersi tylko biała czy mogę wziąć czerwoną? Akurat taką mam w domu i nie wiem czy może być:wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Dii: No właśnie nie bo jeszcze okazji nie było, ale jutro spróbujemy :)

    Nawet jak słońce nie praży to powinnaś ją wystawiać gdzies w pobliżu okna, promienie nie muszą nawet padać bezpośrednio, nie musisz otwierać okna (jak gorsza pogoda). My tak właśnie "opalalismy" Milkę i działało.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Babelasek,nigdy czerwonej nie probowalam :bigsmile::wink:,ale mysle,ze nie zaszkodzi :cool:
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJul 28th 2014
     permalink
    Dzięki, lecę próbować :bigsmile:
    -- ;
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 29th 2014 zmieniony
     permalink
    Wpadlam tylko powiedziec, ze szalwia daje rade. Wyszlam tez juz z dolka emocjonalno-laktacyjnego i piersi juz sa miekkie i nie bola. Ale niestety sa tez male :devil: takze chyba na dobrej drodze jestem.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 29th 2014 zmieniony
     permalink
    Ja z kolejnym pytaniem. Na obwódce brodawki tylko z jednej strony mam mnóstwo malutkich krosteczek. Myślałam, że to potówki, ale znajdują się tylko na jednej piersi i tylko na tej obwódce. Co to może być?
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeJul 29th 2014
     permalink
    Dii to chyba taka zmiana od hormonów ja czasami nawet w trakcie cyklu miałam raz nie. Teraz też mam :)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJul 29th 2014
     permalink
    Dii: Co to może być?

    a to chyba normalne zmiany hormonalne... takie wypustki.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJul 29th 2014
     permalink
    A to nie te słynne gruczoły Montgomerego ?
    Ja z Ninką miałam ich pełno i teraz już też mam. Całe sutki w takich właśnie wypustkach .

    P.s to oczywiście nie moje zdjęcie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 29th 2014 zmieniony
     permalink
    Oj trochę inaczej to wygląda. Na pewno swędzi i są bardzo drobniutkie czerwone...

    Treść doklejona: 29.07.14 16:15
    No a teraz kolejna sprawa. Wydaje mi się (pewnie tylko wydaje), ze jednak tego pokarmu mam jakby mniej. Pomijając fakt, że Madzia nie chce bardzo ssać (jest to samo co z Kacprem - za płytko łapie) to laktator nie wyciąga zbytnio, max 20-30 ml ale z reguły 5 ml albo kompletnie NIC! I tutaj nie wiem czy ja źle odciągam czy jak? Staram się na wysokich obrotach (elektrycznym) i na początku leci strumieniem, po 20 sekundach krople i po chwili nic. Ale też nie miewam już napełnionych piersi i nie możliwe, że się wyrównało zapotrzebowanie, bo Madzia różnie ciąga a laktator to samo. Nie po każdym karmieniu odciągam, jeśli Magda mi wisi na cycu to sobie daruję. No i nie wiem czy może powinnam postymulować laktację metodą 7-5-3? Ale też nie chcę za bardzo pobudzić tej laktacji, żeby nie przesadzić...
    --
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeJul 29th 2014
     permalink
    ja też mam takie wypustki, szczególnie jak zimno mi się zrobi i dostanę gęsiej skórki na całym ciele, to cycuszki nie ominie :)
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 29th 2014
     permalink
    No to też chyba nie o to chodzi... Bardziej bym obsawiała potówki, bo posypałam posypką i jest trochę lepiej:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorleoncja
    • CommentTimeJul 30th 2014
     permalink
    Witajcie, mam pytanie do Was o doświadczenia z laktatorami.
    Czy któraś używała Madela Swing (elektrycznego) lub T. Tippee ?
    Jakie macie doświadczenie w temacie l. elektrycznych?

    Pozdrawiam i będę wdzięczna za opinie.
    Leo.
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJul 30th 2014 zmieniony
     permalink
    Ja używałam Medelę Swing intensywnie (bo M. wtedy wyłącznie jadła odciągane mleko) przez okres 3 miesięcy i spisała się rewelacyjnie. Później też używałam od czasu do czasu.
    Trzeba tylko dobrać odpowiedni lejek - jest taki szablon, który się nakłada na brodawkę sutkową i przymierzasz. Jeśli ten standardowy dodawany do zestawu lejek jest za duży bądź za mały to na allegro możesz dokupić odpowiedni rozmiar.
    Na mnie był ten standardowy za duży, źle mi się na nim ściągało, kupiłam mniejszy na All i było OK.

    Ogólnie jestem bardzo zadowolona. Siła ssania super - można sobie regulować (rzadko używałam tej najwyższej). Fajnie, że jest na początku funkcja pobudzania wypływu przez 2 minuty, a później dopiero zaczyna się właściwy program.

    Aaa, no i membranki chyba z 4 musiałam kupić na Allegro, bo są delikatne i przy intensywnym używaniu mogą robić się dziurki.

    Treść doklejona: 30.07.14 13:58
    Możesz sobie wypożyczyć z poradni różne laktatory i wypróbować w domu.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 30th 2014
     permalink
    Ja w takim razie tez mam te gruczoly montgomerego. Pierwszy raz o tym slysze, ale na tym zdjeciu to jakbym swoje piersi widziala...
    -- ,
    •  
      CommentAuthoralar
    • CommentTimeJul 30th 2014
     permalink
    Cześć Dziewczyny, jeśli możecie przekierujcie mnie do dobry wątek, chodzi mi o odstawienie od piersi. Moja Mała ma 20 miesięcy i budzi się każdej nocy po to aby tylko pociągnąć pierś kilka razy, w związku z tym, że mam bardzo mało, bo to bardziej chodzi jej pewnie o przytulenie czasem się denerwuje, gdy nie może zasnąć a mleka jest mało. Powoli chciałabym ją całkiem odstawić i trochę się w nocy zregenerować :) Może coś poradzicie? Jedyne co mi przychodzi na myśl, to mąż i jego obecność przy Małej w nocy, jak będzie płakać, bo to murowane. A może przez kilka dni w dzień jej tłumaczyć, że już nie ma mleczka? Macie doświadczenie?
    pozdrawiam
    ar
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeJul 30th 2014
     permalink
    Ja też mam medele swing i jestem bardzo bardzo zadowolona :)
    -- [/url]
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.