Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeJul 4th 2012 zmieniony
     permalink
    Doro, w moim przypadku tak nie jest. Czy się obserwuje wewnętrznie, czy nie, śluz na zewnątrz jest taki sam. Kiedys było go więcej, bez prowadzenia szczególnych obserwacji byłam w stanie mniej więcej stwierdzić co i jak na podstawie śluzu zewnętrznego. Od pół roku jednak badam wewnętrzny, bo na zewnątrz, to ewentualnie mam odczucie suchości/wilgotności, czasem zdarzy się naoliwienie, a obecnie mam ochotę na dokładniejsze obserwacje :)
    • CommentAuthormartka87
    • CommentTimeAug 1st 2012
     permalink
    witam, bardzo proszę o szybka odpowiedź bo nie wiem co się dzieje ;/ mam taki problem a mianowicie okres dostałam regularnie 8 lipca a teraz tydzień przed nastepną dostałam palmienie, początkowo czerwone potem brązowe, i wystepuje może raz dziennie.. zaczełam sie martiwc bo nie wiem c=o co tu może chodzić..
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeAug 1st 2012
     permalink
    Okres czasami jest poprzedzany plamieniem jak Cie niepokoi to proponuję iść do lekarza
    --
    •  
      CommentAuthorPandora1
    • CommentTimeAug 1st 2012
     permalink
    a prowadzisz obserwacje? wiesz w którym jesteś dniu fazy lutealnej? to może być, jak pisze Agunia, plamienie przed miesiączką, bo ten cykl jest krótszy niż normalnie albo implantacyjne albo jeszcze coś innego. ile dni to trwa? zawsze możesz iść do lekarza.
    --
  1.  permalink
    Przyjmuję tabletki o 22, pod koniec pierwszego tygodnia przyjmowanych tabletek zwymiotowałam o 23,30, nie zazylam dodatkowo kolejnej tabletki.Co robić?
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeAug 4th 2012
     permalink
    Brać dalej pigułki do końca cyklu, zabezpieczając się dodatkowo innymi środkami (mechanicznymi). A przy okazji, skoro już tu trafiłaś, rozważyć spróbowanie którejś z metod naturalnych, chętnie pomożemy :wink:.
    --
  2.  permalink
    Witajcie ;) Zastanawiam się, jak wygląda szyjka macicy w czasie brania tabletek. Zauważyłam, że moja jest dość wysoko i miękka, aczkolwiek śluzu nie mam zbyt wiele - bardzo mało, mętny i lepki. Właśnie skończyłam pierwsze opakowanie tabletek Yasminelle, w międzyczasie współżyłam z chłopakiem bez zabezpieczenia (stosunek przerywany), zdarzało mi się również pić alkohol, ale nigdy nie doszło do wymiotów czy biegunki. Miałam skutki uboczne typu mdłości, bóle żołądka, zawroty głowy, ale wszystkie z nich przeszły - poza bólem piersi, jak przed okresem. Pierwszego dnia brałam również Apap Extra, kilka tabletek, ale nie przekroczyłam dziennej dawki. Ostatnią tabletkę wzięłam w poniedziałek i czekam na krwawienie z odstawienia. Zaniepokoiła mnie ta szyjka macicy, na dodatek mam ciągle temperaturę w okolicach 37 stopni. Zastanawiam się, czy temperatura, szyjka mają jakieś znaczenie, gdy bierze się tabletki? Czy mam się czego obawiać? Niby tabletki mają 99% skuteczności, ale zawsze jakieś obawy są, zwłaszcza że to moje pierwsze tabletki w życiu... :)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 8th 2012
     permalink
    Współżycie podczas brania Yasminelle jest współżyciem z "zabezpieczeniem". Przerywany to kolejne "zabezpieczenie".
    Tabletki wpływają na stan objawów płodności i powodują, że śluz jest gorszej jakości (info na ulotce), a PTC na poziomie wyższym.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeAug 8th 2012
     permalink
    Jak sama mówisz / nie ma 100% pewności. Akurat przy Yasminelle wiele dziewczyn narzeka na skutki uboczne, może to po prostu nie są pigułki dla Ciebie.

    Obserwowałaś się wcześniej? Tak wywnioskowałam z pewności przy opisie szyjki.
    --
  3.  permalink
    Tak, zdarzało mi się obserwować szyjkę :) Zwykle przed okresem - była wtedy dość nisko i twarda. Ale przy tabletkach to chyba nie ma większego sensu, z tego co słyszałam?
  4.  permalink
    Witam

    Przebywałam w szpitalu około tygodnia, leczono mi zapalenie nerek, przez cały czas stosowałam antykoncepcje hormonalną, po wyjściu ze szpitala w czasie kończenia ostatniego tygodnia tabletek wystąpiło krwawienie, później w tygodniu przerwy również wystąpiło krwawienie. Nowe opakowanie rozpoczęła zgodnie z planem. Teraz moje pytanie brzmi, czy cały czas byłam chroniona ? Od momentu rozpoczęcia pudełka? Czy istnieje ryzyko, że nie byłam?
    • CommentAuthorAndzia1508
    • CommentTimeAug 21st 2012
     permalink
    krwawienie wystąpiło dwukrotnie?
    --
  5.  permalink
    Dokładnie, najpierw dostałam zaraz po wyjściu i odstawieniu antybiotyku, a później dostałam w przerwie tak jak powinnam. Przez tydzień przerwy stosowałam dodatkową metodę z racji antybiotyków. Tylko teraz kwestia czy w pierwszym tygodniu opakowania nowego też powinnam ze względu na te podwójne krwawienie czy nie? Trochę mnie to martwi teraz ...
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 21st 2012
     permalink
    Bo to zależny czym Cię leczono, niektóre leki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych i wtedy nie byłaś chroniona...
    --
  6.  permalink
    sprawdzałam leki ale informacji nie znalazłam, dlatego przez cały czas tego starego pudełka i przerwy stosowałam dodatkową metodę, chodzi mi o nowe pudełko już ... czy byłam zabezpieczona czy nie?
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 21st 2012
     permalink
    Być może, że nie, bo zanim zaskoczy antykoncepcja (o ile tamto pudełko nie zaskakiwało), to to tez trochę może potrać... Najlepiej by z ginekologiem pogadać, bo szczerze mówiąc my możemy tu zgadywać i domyślać się, że tej ochrony nie było...
    --
    • CommentAuthorMala234MI
    • CommentTimeAug 22nd 2012
     permalink
    Ostatnio z moim chlopakiem przymierzalismy sie do sexu.wowczas bylam dziewica .mial na sobie prezerwatywe.pozniej sprawdzil i nie pekla(nalal wody).wszedl we mnie i zrobil max 3 pchnięcia i wyjął.mialam wtedy dni nieplodne.Po dwoch dniach od zdarzenia wystapilo u mnie plamienie (jakby sluz z brazowym)Okres mam dostac za 5 dni.co sie ze mna dzieje?
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeAug 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    :shocked: to tak na serio?
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeAug 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    Jeżeli po stosunku, który tak wyglądał masz tego rodzaju wątpliwości i przemyślenia, to myślę, że powinnaś temat współżycia jeszcze zgłębić i się trochę doszkolić, bo w innym przypadku będzie cię to wszystko kosztowało sporo nerwów.
    Ale odpowiadając na twoje pytanie, nie wydaje mi się, żeby plamienie 2 dni po stosunku, który trwał zaledwie chwilę było czymś niepokojącym. Piszesz, że byłaś dziewicą - może to po pękniętej błonie?
  7.  permalink
    Witam!
    Mam problem ponieważ od wczoraj występują u mnie plamienia brązowe i czerwone. Dziś jest mój 13 dzień cyklu. Zażywam tabletki antykoncepcyjne od ponad roku i zdecydowałam ze względu na to że byłam na urlopie wziąć kolejne opakowanie bez tygodniowej przerwy. Zrobiłam to pierwszy raz, wśród koleżanek szukałam porad czy nie ma to jakiś negatywnych objawów lecz one nie miały z tym nigy problemów. Czy plamienia mogą mieć z tym związek? Dodam, że utrzymuje stałe kontakty seksualne z moim partnerem zarówno w tym miesiącu jak i poprzednim. Oprócz tego zauważyłam że w ciągu ostatnich kilku tygodni pobolewa mnie podbrzusze. Dziękuję z góry za odpowiedź!
    •  
      CommentAuthorsucharek83
    • CommentTimeSep 5th 2012
     permalink
    ja miałam tak samo,idz do gina i przepisze ci nie wiem czy dobrze pamiętam nystatcyne kurcze nie pamietam jak się to pisze
    •  
      CommentAuthormala_zonka
    • CommentTimeOct 5th 2012
     permalink
    Hej, brałam dwa cykle yasminelle ze wzgledu na łagodne PCO (zaczęły sie problemy z cera pół roku temu i coraz dłuższe cykle) dwa cykle, tylko dwa wytrzymałam, bo nie mogłam dłużej wytrzymać skutków ubocznych w postaci masakrycznego obrzmienia i bólu piersi, suchości pochwy, ciągłego uczucia gorąca itp.
    i tutaj mam pytanie do osób które brały tabletki anty, czy którakolwiek z Pań miała bol podbrzusza taki jak w czasie @, lub tuz przed nim, gdzieś tydzień po odstawieniu tabletek??
    Ja jestem 13 dni po ostatniej tabletce i od 5 dni dokucza mi podbrzusze, jajniki najpierw kłuły na przemian (efekt jak wbijanie szpili) a teraz jest to tępy, ciągnący, odrętwiający podbrzusze i promieniujący do ud i nerek ból. Ze starchu przed zapaleniem przydatków czy też czegoś innego o czym nie mam pojęcia, chciałam iść dziś do lekarza prywatnie ale przyjmowali jak na złość do 18 a ja pracuje do 18.30 i nie poszłam.
    czy to mozliwe, że takie bole są związane z hormonami (odstawienie tabletek??) ?
    --
    • CommentAuthorKlaaarra
    • CommentTimeOct 6th 2012
     permalink
    Wiesz, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa. Ja po odstawieniu tabletek miałam straszne bóle głowy, ale nic poza tym. No i ja brałam swoje przez 5,5 roku. U Ciebie to 2 cykle. Skoro tak się męczyłaś przy tabletkach, to znaczy, że były źle dobrane. Lekarz przepisywał Ci hormony w oparciu o badania, czy "na oko"? Może rozregulowałaś sobie organizm? Nie wiem... Może któraś z dziewczyn wie, na co wskazują takie objawy.

    PS. A PCO masz potwierdzone badaniami? Bo same problemy z cerą i rozregulowane cykle to trochę za mało, żeby postawić diagnozę... Ja mam straszne problemy hormonalne a ostatni lekarz, u którego byłam skierował mnie na kolejne badania, nie tylko krwi, żeby sprawdzić co dokładnie jest odpowiedzialne za mój stan.
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeOct 6th 2012
     permalink
    Tak przy okazji...
    Zastanawiam się, jakie badania powinien wykonać lekarz aby dobrać tabletki antykoncepcyjne? To kolejny mit pokutujący wśród kobiet o jakiś tajemniczych badaniach, które mają niby dobrać pigułki. Jedyne badania, jakie może zrobić ginekolog przed przepisaniem tabletek to sprawdzenie wydolności wątroby (AlAT, AspAT) i sprawdzenie krzepliwości krwi w celu wykluczenia zagrożenia zakrzepicy (czas kaolinowo-kefalinowy chociażby). Nie znam badań, które mogą ułatwić dobór konkretnego preparatu, co najwyżej można lawirować metodą prób i blędów i spóbować zmieniać preparaty co dwa-trzy miesiące z mikropigułek, na minipigułki, z jednofazowych na dwu, czy trzyfazowe.
    Jak znacie jakieś konkretne badania i zasady dobory na nich oparte to napiszcie, chętnie się dokształcę.
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
    •  
      CommentAuthormala_zonka
    • CommentTimeOct 6th 2012
     permalink
    Klaaarra Nigdy nie miałam problemów z cerą dopiero gdzies od pół roku zaczęły mi wyskakiwać ogromne krosty, takie bomby, nie do wyciśnięcia. Do tego cykle miałam zawsze od 30 do 35 (czasem 38) dni. Na USG jajniki jak w PCO ) zawsze okolo 10-12 pęcherzyków na jajniku (drobne 6 mm).
    No i ostatnio zamiast miesiaczki było skąpe krwawienie przez 4-5 dni w 24 dc a potem po kolejnych 24 dniach normalna miesiączka.
    Lekarz do którego chodzę stwierdził, że nie będziemy czekać aż wyrośnie mi broda i przepisał anty.
    Co do hormonów to nikt mi nie zlecał, sama robilam raz i wyszło, że mam LH do FSH zły stosunek w kierunku PCO. A raz w klinice przed ICSI wyszło że mam LH 5,5, FSH 4,5 czyli niby ok. AMH miałam 9,1 co wskazuje na PCO. Miałam też dużą hiperstymulację przy IVF.
    Wolałabym nie brać tabletek bo kiedyś raz brałam na torbiel harmonet i przed IVF brałam 6 tygodni i za każdym razem to samo: masakryczny ból i obrzmienie piersi (dwa kamienie, albo raczej silikony) :shocked:
    --
    • CommentAuthorNT_94
    • CommentTimeOct 13th 2012
     permalink
    Witam,
    W czwartek mieliśmy z moim chłopakiem stosunek (koło godziny 15.00), wczoraj zaś (w piątek) wzięłam tabletkę antykoncepcyjną jak zawsze o godzinie 18.00 (we wtorek kończy mi się opakowanie i powinnam przestać brać i zrobić sobie przerwę) jednak o godzinie 23.00 wymiotowałam. Nie wiedziałam co zrobić, czy tabletka się przyjęła czy nie, postanowiłam wziąć kolejną o 4.00 nad ranem i zamierzam dzisiaj kolejną wziąć o stałej godzinie czyli 18.00. Jak wygląda sprawa z przyjęciem się tabletki, działaniem tabletek, oraz czy powinnam w takim razie zrobić tą przerwę w poniedziałek (dzień wcześniej) czy jednak kupić kolejne opakowanie i wziąć normalnie we wtorek także?
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeOct 13th 2012
     permalink
    Obawiam się, że to nie to forum. Na Twoim miejscu zadzwoniłabym w tej sprawie w poniedziałek do Twojego lekarza ginekologa.
    --
  8.  permalink
    rozumiem, dziękuję mimo wszystko, a napisałam po prostu bo nie wiedziałam co zrobić. Dziękuję i przepraszam za problem;) Pozdrawiam
    • CommentAuthormonisia1514
    • CommentTimeJan 19th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam,

    biorę tabletki antykoncepcyjne Novalette już 2 lat oczywiście z przerwami. teraz jestem na 4 opakowaniu po takiej przerwie. pierwszą tabletkę z nowego opakowania wziełam 5.01 i wszystko było ok jak zawsze. od 17.01 (czyli jakieś 13 dni po okresie) zaczęły się plamienia (ciemna krew + skrzepy), dziś są już ciut mocniejsze niż 17.01. Nie wiem co to oznacza zawsze było wszystko ok pierwszy raz zdarzyła się taka sytuacja.
    Wiecie coś może na ten temat, jaka przyczyna, czy wam się też tak już zdarzyło?

    [wpis przeniesiony przez moderatora]
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeJan 19th 2013
     permalink
    Patrz powyżej - odpowiedź Fiufiu pasuje do Twojego pytania.
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
  9.  permalink
    Dziewczyny, czy ktoras z was miala zalozona wkladke domaciczna?Czy jej zakaldanie boli i czy podaje sie jakies leki podczas zabiegu?
    Troche sie naczytalam na ten temat i przyznam, ze sie lekko przestraszylam.
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeFeb 19th 2013
     permalink
    Cobraczek: Dziewczyny, czy ktoras z was miala zalozona wkladke domaciczna?Czy jej zakaldanie boli i czy podaje sie jakies leki podczas zabiegu?
    Troche sie naczytalam na ten temat i przyznam, ze sie lekko przestraszylam.

    Ja mam założoną wkładkę miedzianą bez hormonów.Zakładała mi ginka 8 tygodni po porodzie.Dostałam tabletki na otwarcie szyjki macicy i nic o dziwo nie bolało.Po założeniu spirali krwawiłam trochę i bałam się że pózniej będzie bolało ale nic nie czułam.Do dzisiaj czuję się świetnie i jestem zadowolona.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
  10.  permalink
    Regi79: Ja mam założoną wkładkę miedzianą bez hormonów.Zakładała mi ginka 8 tygodni po porodzie.Dostałam tabletki na otwarcie szyjki macicy i nic o dziwo nie bolało.Po założeniu spirali krwawiłam trochę i bałam się że pózniej będzie bolało ale nic nie czułam.Do dzisiaj czuję się świetnie i jestem zadowolona.--



    Dziekuje! :wink:
    Moze nie uciekne z fotela hehhe:bigsmile:
    Narazie jeszcze trzy opakowania cilestu a potem zakladam wkladke:wink:
    --
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeFeb 19th 2013
     permalink
    ja mam założoną mirene, ponieważ nie rodziłam naturalnie zakladaną miałam w czasie @, nic nie bolało, dosyć długo krwawiłam/plamiłam bo przez około 3 tygodnie. Obecnie od ponad 2 lat nie miałam żadnego krwawienia
  11.  permalink
    danap: ja mam założoną mirene, ponieważ nie rodziłam naturalnie zakladaną miałam w czasie @, nic nie bolało, dosyć długo krwawiłam/plamiłam bo przez około 3 tygodnie. Obecnie od ponad 2 lat nie miałam żadnego krwawienia


    Z tego co wiem Mirena jest na hormonach i moze przez to to krwawienie??
    --
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeFeb 19th 2013
     permalink
    Cobraczek: z tego co wiem Mirena jest na hormonach i moze przez to to krwawienie

    Czy raczej jego brak, dla mnie super
  12.  permalink
    A jesli chodzi o miesiaczki to prawda, ze sa bardziej obfitsze?
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeFeb 19th 2013
     permalink
    danap: Czy raczej jego brak, dla mnie super

    Nawet @:shocked:
    Szczerze mówiąc, nie miałam pojęcia,że taki efekt można osiągnąć dzięki spirali.
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeFeb 19th 2013
     permalink
    Ja też miałam CC a spiralę zakładała ginka 8 tygodni po porodzie.Na zmiękczenie i rozwarcie szyjki dostałam tabletki które wzięłam dzień przed i w dniu zabiegu.
    Cobraczku krwawienie może wystąpić,nawet bóle brzucha.
    Ja mam Nova T 380 na trzy lata.Moja ginka od razu uprzedziła że ze względu na to iż spirala jest bez hormonów mogę mieć silniejsze krwawienia i bolesne @.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
  13.  permalink
    Mnie tam mowil ginek, ze meisiaczki beda wystepowac i nawet bardziej obfitsze niz zwykle bo to jednak cialo obce....
    Ja hormonow nie chce, zle na nie reaguje.
    --
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeFeb 19th 2013
     permalink
    O tym właśnie pisze po pierwszych 3 tygodniach krwawienia od tego czasu nic, zero zadnej@. Tak działa mirena jeśli zaczynaja pojawiać się jakieś większe plemienia,@, krwawienia to znaczy ze przestaje działać
    • CommentAuthormała_s
    • CommentTimeMay 9th 2013 zmieniony
     permalink
    Cześć Dziewczyny,
    niestety chyba jestem z tych, które się niepotrzebnie nakręcają.
    Planujemy z Mężem dziecko, w związku z czym odstawiłam po roku tabletki. Wcześniej miałam bardzo regularne cykle. Teraz (oczywiście się naczytałam) podobno wszystko mogło mi się poprzestawiać, stanąć na głowie. Od dwóch dni piłują mnie jajniki, a okresu jak nie było tak nie ma ;(

    A jak to było z Wami, po odstawieniu?

    Duży bałagan musiał się u Was ułożyć w organiźmie?

    Pozdrawiam,
    Mała
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJul 21st 2014
     permalink
    Dziewczyny, mam pytanie, a w zasadzie moja kumpela ma (bo mnei to akurat nie dotyczy :wink: ).
    Otóż bierze ona pigułki anty te 28sztuk, co się bierze bez przerwy. No i skończyła opakowanie, a okres nie przyszedł. Za moich czasów :wink: (ostatni raz wzięłam pigułkę w 2009) nie było takich cudów jak 28sztukowe pixy no i nie mam pojecia, a na forach trudno znaelźć.
    Czy poza oczywistą odpowiedzią, że może być w ciąży, spotkałyście się z jakimś innym powodem?
    Pigułki brała skrupulatnie, nie pije alkoholu, nie maiła zatrucia pokarmowego, no nic. jedynie chorą trzustkę i problemy zz cukrem.
    Pomożecie radą?
    •  
      CommentAuthorPandora1
    • CommentTimeJul 21st 2014
     permalink
    Za moich czasów też ich nie było, ale te 7 to chyba placebo. Czyli powinna brać dalej. Pigułki zwężają endo i mógł być 'cykl' bez krwawienia, bo błona jest zbyt cienka.
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJul 21st 2014
     permalink
    Pandora1: Pigułki zwężają endo i mógł być 'cykl' bez krwawienia, bo błona jest zbyt cienka.

    o, jakiegoś takiego punbktu zaczepienia szukałam. to jej przekażę. thx.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 22nd 2014
     permalink
    Tak czy inaczej, test powinna zrobić.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJul 25th 2014
     permalink
    Dostała krwawienia w końcu 1 dnia nowego opakowania.
  14.  permalink
    Hej!
    Lekarz na dwa miesiące przepisał mi tabletki anty Daylette. Na opakowaniu jest napisane,że pierwsze cztery tabletki to są placebo,czy to oznacza,że nie działają jak powinny?jak to jest? Nie ma również info, czy tabletki są jedno czy dwu-fazowe....Może któraś z was ma wiedzę na temat tych pigułek?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJan 13th 2015
     permalink
    Placebo - działają jak powinny.
    Jeśli składniki wszystkich tabletek są takie same, z wyjątkiem placebo, to są jednofazowe.
    Gin nie wyjaśnił Ci, o co z nimi chodzi?
    -- [/url]
  15.  permalink
    Amazonka: Gin nie wyjaśnił Ci, o co z nimi chodzi?


    Nie, nic niestety nie wyjaśnił.

    Amazonka: Placebo - działają jak powinny.
    Jeśli składniki wszystkich tabletek są takie same, z wyjątkiem placebo, to są jednofazowe.


    Dzięki za informacje.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.