Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Podobno najczęściej 2-3 dni od odstawienia.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Bo ja jestem dziś 3 dzień po odstawieniu i temperatura nieznacznie spadła, ale nadal jest wysoko. I nie wiem czy wrócić do brania luteiny czy czekać na @.
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Na własną rękę nie powinnaś sobie ustawiać kuracji na nowo :shocked:
    Brałaś ile lekarz kazał, więc w razie wątpliwości skonsultuj się z nim ponownie. Luteina to lek na receptę, a nie suplement diety, który można sobie dawkować, kiedy się chce.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Dzięki bewe też tak myślałam :wink:
    Brałam przez 10 dni tak jak powiedział, z tym że wg niego cykl powinien trwać 32 dni.
    Nie mogę się z nim skonsultować bo jest na urlopie i wizytę mam za jakieś 2 tyg.:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Swoją drogą, jesli lekarz wiedział, że się starasz, powinien długość przyjmowania Luteiny skorelować np. z testem ciążowym. Bo gdyby okazało sie, że jest ciąża, to Luteiny nie powinnaś odstawiać. Może zrób betę (oraz oznacz poziom progesteronu) i z dodatnim wynikiem pomaszeruj do innego gina, niech zdecyduje, czy dodatkowa suplementacja progesteronowa będzie konieczna.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 23rd 2012
     permalink
    Dokładnie tak, przed odstawieniem powinien być test ciążowy. Jeśli pozytywny, to bierze się dalej.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorkotek84
    • CommentTimeJan 30th 2012
     permalink
    Czy po luteinie można przytyć, bo jem ostatnio i zauważyłam zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki i wzrost wagi. Mam nadzieję, że to po luteinie, bo strasznie źle się z tym czuję:(:( Czy waga po odstawieniu wróci do wcześniejszej???
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeJan 30th 2012
     permalink
    kotek84 jest to możliwe, kobiety często tak mają przed miesiączką czyli w fazie progesteronu, dodatkowa suplementacja mogła mieć również na to wpływ...
    --
    • CommentAuthorpyciakxd
    • CommentTimeJan 31st 2012
     permalink
    Hej :) mam podobne problemy jak większość kobietek stosujących luteine;) No więc:
    brałam 3 dziennie tabletki przez 5 dni, okres nie wystąpił nawet po 3 tygodniach, robiłam test ciążowy -negatywny. I zastanawiam się co teraz zrobić? Czy brać resztę tabletek? Może one wywołają miesiączkę?
    Pozdrawiam :)
  1.  permalink
    Ja mam pierwszy raz doczynienie z luteina poniewaz nie dostalam okresu ( spoznia mi sie ok 3tyg a zawsze mialam regularnie) poszlam do ginekologa i mi przepisala na wywolanie 2x2tabl pod jezyk przez 5 dni. Jutro rano biore ostatnia dawke i sie zastanawiam kiedy przyjdzie @ a mialyscie przypadki ze nie dostalyscie @ a ciazy tez nie bylo ?

    Suwaczek z babyboom.pl
    --
    • CommentAuthorKafffka74
    • CommentTimeFeb 12th 2012
     permalink
    Tak, ja miałam tak w ubiegłym roku. Nie było okresu ok. 2 miesięcy, testy negatywne,dostałam luteinę na dokładnie nie pamiętam ile dni ( ok. 5-10 ) i jak się skończyły, po kilku dniach od zakończenia dostałam okres. Ale ciąże trzeba wykluczyć na pewno, nie tylko testami z moczu, ale z krwi. U mnie powodem najprawdopodobniej była torbiel na jajniku.
    --
  2.  permalink
    Dziewczyny mam załamke :sad: Marudze wam juz od wczoraj ze jestem po luteinie 3 dzien i czekam na @. Wczoraj mialam lekkie plamienia , dzisiaj rano troszke bardziej ale teraz znowu malo co mi leci i sie zastanawiam czy w ogole do mnie jeszcze przyjdzie @ czy to moze juz koniec :confused: Mialyscie tak ? Mam wziasc w 3dc clo ale jak tak dalej pojdzie to chyba nie doczekam sie tego 3 dnia .... :cry: prosze o rade

    Suwaczek z babyboom.pl
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 16th 2012
     permalink
    3 dzień cyklu wypada w 3 dniu krwawienia. Jeśli krwawisz, to uznajesz to za pierwszy dzień, nawet jeśli jest to lekkie krwawienie.
    -- serce przestało bić.
  3.  permalink
    Hej Dziewczyny :) mam takie pytanie odnośnie luteiny: po jakim czasie od wzięcia ostatniej tabletki pojawił Wam się okres? Moja Pani ginekolog przepisała mi ją na skrócenie cykli po odstawieniu hormonów, ponieważ cykle z 28 dniowych przed tabletkami, wydłużyły mi się do prawie 40-dniowych. Luteinę 50 mg biorę od 19 dc do 25 dc, 2 x dziennie po 1 tabl. pod język. Dziś mam 27 dzień cyklu, ale temperatura nadal wysoko...pozdrawiam:)
    --
  4.  permalink
    halo halo widzę, że cisza na tym wątku, ale może jednak ktoś mi odpowie...?:)
    --
    • CommentAuthorgzik
    • CommentTimeMar 5th 2012
     permalink
    Cześć Dziewczyny. Biorę luteinę od 16 d. c. Nie zaobserwowałam u siebie żadnych zmian oprócz tego, że jak ścisnę piersi to wypływa mi dziwny, przeźroczysty płyn. Miałyście coś takiego? Luteinę biorę bo mam za niski progesteron.
    • CommentAuthordaga282
    • CommentTimeMar 5th 2012
     permalink
    violet flower U mnie @ przychodziła zwykle po 2-3 dniach. Jak wiadomo Luteina podnosi temp. i w moim przypadku nawet po zaprzestaniu brania, temp nie spadała przed@. Pewnie działo się to w trakcie @ ale nie sprawdzałam, bo temp. mierzę waginalnie, a przy krwawieniu to wiadomo...
    basik_b: Nie zaobserwowałam u siebie żadnych zmian oprócz tego, że jak ścisnę piersi to wypływa mi dziwny, przeźroczysty płyn.
    Nie miałam. Jednak jeśli ten płyn przypomina mleko, to może być odpowiedzialna za to wysoka prolaktyna.
    • CommentAuthorgzik
    • CommentTimeMar 5th 2012
     permalink
    miałam robione badania na poziom prolaktyny, były ok. Chyba że zmieniło się to pod wpływem brania luteiny. Biorę ją dopiero 4 dni. No i nie przypomina mleka, jest to przeźroczyste. Luteine mam brać do @, jesli dostane to od 3 d.c mam zacząć brać clo. I stawić się na kolejny dzień monitoringu.
    • CommentAuthordaga282
    • CommentTimeMar 5th 2012
     permalink
    basik_b: Luteine mam brać do @
    Właśnie mnie zastanawiają takie decyzje lekarzy tzn. brać luteinę do @. Mi też tak kiedyś lekarz zalecił i wzięłam chyba ze 20 tabletek i @ nie nadeszła. Zrobiłam w końcu test ciążowy z moczu-negatyw zaprzestałam luteinę. Teraz tak: pod koniec cyklu poziom progesteronu spada i nadchodzi @, jeśli jednak progesteron jest cały czas dostarczany to czy @ mimo wszystko będzie? U mnie wyszło, że nie, dopiero po jej odstawieniu @ zawitała. Może wypowiedzą się dziewczyny, którym lekarz również zalecił przyjmowanie luteiny aż do pojawienia się @. Jak to u was wyglądało?
    • CommentAuthorgzik
    • CommentTimeMar 5th 2012
     permalink
    daga, przepraszam nie do końca sprecyzowałam swoja wypowiedź. Mam brać luteinę od 3.03 do 12.03 potem w ciągu 3 dni powinna pojawić się @. Jeśli się nie pojawi to mam zrobić test i zgłosić się na USG. Jeśli się pojawi to od 3 d.c mam brać clo. i też pojawić się na USG. Więc tak na prawdę to nie biorę luteiny do samej @.
    •  
      CommentAuthormamusia22
    • CommentTimeMar 15th 2012
     permalink
    dziewczyny mam problem... robię testy owulacyjne od tego cyklu ( zaczął się 29.02). Dziś jest mój 16 dzień cyklu. Dla sprawdzenia robiłam testy od 8 dnia. Kreska testowa była cały czas bardzo blada - czyli test negatywny, albo w ogole jej nie było widać. Dziś rano wzięłam pierwsza tabletkę luteiny50, robiłam test owu o 18:00 i wyszedł prawie pozytywny( prawie tzn. niewielka rożnica w kolorze kresek na teście). Wieczorem mam zażyć drugą tabletkę, ale zastanawiam się czy to dobry pomysł jesli test wyszedł mi jak wyszedł.. Boje się, że zablokuje mi zbliżającą sie owulację:(. Już wariuje z tymi cyklami. Niby tyle czytam a NIC nie wiem:(. To już mój 4 cykl na luteinie- miałam nieregularne cykle i plamienia przed @. Nie wiem czy napisałam to wystarczająco zrozumiale, ale PROSZĘ POMÓŻCIE:(:(:(:(:(:(:(:(:(
    •  
      CommentAuthormamusia22
    • CommentTimeMar 15th 2012
     permalink
    a biorę luteinę od 16 dc do 25 bo tak przepisał mi ją lekarz. A CO NAJWAŻNIEJSZE, WCZORAJ MIAŁAM OSTATNI DZIEŃ GDY CZUŁAM WILGOĆ. DWA POPRZEDNIE DNI MIAŁAM WODNISTY ŚLUZ CZYLI TEN PŁODNY.
    •  
      CommentAuthorkate2_1989
    • CommentTimeMar 17th 2012
     permalink
    Hej a ja mam taki problem, ze cbyba w ten cykl mam bezowulacyjny bo robili mi monitoring i pecherzyk mial 15mm i za tydzi znowu monitoring i 15,6 mm a endo 3mm wiec masakra, tylko ze po praru dniach jajniki zaczęly mnie pobolewac, ale temp nie rosła, teraz troszke się podwyzszyla. Lekarz przepisla mi luteinę ale mam ja brac w następnym cyklu dopiero po wizycie z monitoringiem, tylko jesli znowu mam miec cykl bez owu to szkoda czekac i lepiej poprosic od razu teraz gina o przepisanie mi clo przed owu prawda? Ale z receptą nie czekałam i kupiłam dzisiaj luteinę i chyba dzisiaj ja wezme, kurcze nie wiem czy to dobry pomysl moze poczekam do jutra, moze jakis skok bedzie to od rana zaczne brac. Chyba mi nie zaszkodzi? Jesli by się udalo zafasolkowac i ede brala luteine to @ nie przyjdzie tak? Wlasnie nie wiem czy mi pomoze, bo jesli to byl cykl bezowulacyjny to moge brac luteine ale w tym czasie co ma mi sie pojawic
    @ to mam odstawic ja tak? Chyba cos namieszala,
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeMar 17th 2012
     permalink
    A może lepiej nie leczyć się samemu tylko postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza? Serio, największą zmorą lekarzy są pacjentki, które skończyły Internetowy Uniwersytet Medyczny i mają tytuł naukowy "Wiem Lepiej" nauk medycznych...
    To jedno. Bo o tym, że jest już wątek o luteinie to wogóle nie wspominam, bo to akurat Ci umknęło. :cool:
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
  5.  permalink
    hej dziewczyny mam problem od miesiąca nie mam miesiączki.byłam u lekarza i przepisał mi luteine przez 5dni.skończyłam już brać ale nie dostałam jeszcze miesiączki.wczoraj z partnerem współżyliśmy bez zabezpieczenia czy jest możliwość zajścia w ciąże.proszę o odpowiedz i pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 8th 2012
     permalink
    Jeśli skorzystałaś z okresu płodnego, to możesz być w ciąży.
    --
  6.  permalink
    tego dnia miałam miał 37stC.a następnego rano 36,7C
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Hej. Mam do Was takie pytanie. Czy możliwe jest abym dostała owulację dzień po odstawieniu luteiny? Dodam, że brałam ją 5 dni, a dwa dni po odstawieniu dostałam krwawienie.

    Pozdrawiam!
    • CommentAuthorGosia8510
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    co za idiotyczne pytanie:-) jak mogłaś mieć owulację dzień po odstawieniu luteiny skoro okres dostałaś dopiero w drugim dniu:-)
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Ale chodziło mi o owulację jeszcze w tym cyklu, w którym brałam luteinę, a nie już o następny.
    •  
      CommentAuthoranne76
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    dobrze zrozumiałam, że miałoby to wyglądać tak: 5 dni luteiny, owulacja (1 dzień) i krwawienie? a skąd pomysł na tą owulację??
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Dobrze zrozumiałaś. Nie wiem skąd ten pomysł mi przyszedł do głowy, bo wydaje się to być nielogiczne.
    •  
      CommentAuthoranne76
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    no bo to jest nielogiczne
    po odstawieniu luteiny (progesterony) normalną rzeczą jest krwawienie w ciągu kilku dni... u Ciebie wystąpiło po jednym dniu - nic w tym niezwykłego czy niepokojącego moim zdaniem...
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Po prostu chodzi mi o to, że dzień po odstawieniu luteiny miałam "ryzykowna sytuację" z chłopakiem i zastanawiam się czy mogę spać spokojnie skoro krwawienie dostałam dwa dni po odłożeniu tabletek, czy jeszcze jakimś cudem mogło się coś wydarzyć np. ta owulacja.
    •  
      CommentAuthoranne76
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    no cóż... cuda się zdarzają... historia zna nawet niepokalane poczęcie...
    a tak na poważnie - obserwujesz się? bo to wiele by ułatwiło...
    • CommentAuthorMartyna83
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Luteina hamuje owulację więc może jest mołżiwa ona np. w 1-2 dniu brania luteiny ale po 5 raczej nie bardzo. Dodtakowo faza po owulacji do miesiączki trwa ok 12/14 dni więc tutaj też pokazuje, ze raczej nie możliwa była owulacja. Więc wydaje mi się że na 99,9% nie było jej, ale cuda faktycznie się zdarzają ;) I czekam na ten cud właśnie ;)

    A tak na poważnie, to naprawdę najłątwiej się obserwować i wtedy mniej więcej wiesz, czy masz okres płodny czy nie.
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Nie obserwuję się za bardzo, bo mam PCOS i nie miałabym cierpliwości do tego biorąc pod uwagę moje szalone cykle.
    • CommentAuthorMartyna83
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    rozumiem... ale wiesz co... ja tez przestałam się obserwować tak dokłądnie w sensie wykresu i temperatury bo wtedy już wogóle nie przestawałam myśleć o niczym innym a bardzo chcę zajść w ciążę :/ Ale bardzo mi pomaga obserwacja śłuzu i szyjki macicy (to drugie w mniejszym stopniu). Wtedy widze chociaz kiedy mniej więcej jest płodny okres. I jeśli jest śluz taki biały niekleisty to wiem, że nie ma na pewno owulacji...
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Jeżeli chodzi o sam śluz to też sobie obserwuję, ale wiem, że to za mało podobno. Jednak tak orientacyjnie mniej więcej zwracam na to uwagę. W ten dzień po odstawieniu luteiny miałam go mało i na majtkach był biały i gęsty (przepraszam za wyrażenie), ale jak to było w środku, to nie wiem, bo sobie tam nie sprawdzałam.
    • CommentAuthorMartyna83
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    ale chodzi właśnie o ten zewnętrzny ;) Wiem, że to nie daje pewności ale wiem że w te dni z własiwym śluzem mam szanse, a w pozostałe dni nie ;) a to już coś ;) Ale z Twojej obserwacji wychodzi że nie mogło być wtedy owu - i to by się zgadzało z branim luteiny bo po niej właśnie śluz tak wyglądac powinien...
    •  
      CommentAuthoranne76
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    miałaś niepłodny śluz... więc biorąc pod uwagę wszystko razem do kupy, myślę, że możesz spać spokojnie :)
    z kolei jeśli chodzi o PCOS to jest tu sporo dziewczyn które mają z tym problem i prowadzą obserwacje... co więcej chwalą to sobie bo bardzo im ona pomaga...
    • CommentAuthorNiezalogowana (Magiaslow)
    • CommentTimeMay 21st 2012
     permalink
    Dzięki dziewczyny za pomoc :)
    • CommentAuthorKlaaarra
    • CommentTimeMay 29th 2012
     permalink
    Dziewczyny, bardzo proszę Was o radę.
    Staramy się o maleństwo. Problem w tym, że po kilkumiesięcznym braku okresu gin po usg stwierdził u mnie zespół policystycznych jajników i dał luteinę na wywołanie miesiączki. (Wcześniej brałam tabletki anty, rok temu odstawiłam i przez pół roku miałam normalnie okres). Po luteinie krwawienie owszem wystąpiło, ale owulacja nie. Od 13-go dnia w następnych cyklach miałam brać luteinę przez 11 dni pod język. I biorę, z tym, że w 9 dniu brania luteiny już mam miesiączkę. Cykle są krótkie, ok.21 dni.
    Obserwuję śluz, mierzę temperaturę, to już mój 4 "mierzony" i obserwowany cykl. Niestety owulacji nie zaobserwowałam...
    No i te cykle takie krótkie... Nie wiem, czy iść do gina znowu, czy czekać jeszcze te kilka cykli, aż wezmę całą luteinę?
    Doradźcie, proszę...
    • CommentAuthorMartyna83
    • CommentTimeMay 30th 2012
     permalink
    Klaaarra - ja bym poszła do gina - jeśli masz jakieś wątpliwości to warto od razu dopytać i się nie stresować jeszcze dodatkowo tym ( i tak już mamy dużo stresu ze staraniami;) Ale jesli chodzi o mierzenie temperatury to wydaje mi się że trochę nie ma sensu mierzyć przy braniu luteiny bo wzrost temp będzie tylko dzięki niej a nei dzięki organizmowi więc nei bedzie wskazywał na owulację. Ja tez podczes brania luteiny w jednym z cykli miałam okjres jeszcze przed odstawieniem ale po kilku cyklach już się unormowałao i dostaję zawze 3 dzień po odstawieniu... Ale dziwi mnie że masz brać od 13 dc luteinę bo to faktycznie skraca bardzo cykl - ja sie spotkałąm że zwykle się bierze od 16 dc. Jeśłi masz późniejszą owulację to branie luteiny przed jej wystąpieniem ją zahamuje i jej nie będzie... Ja bym zrobiła cykl bez luteiny i sprawdziała poziom progesteronu po 16 dc ...
    • CommentAuthorKlaaarra
    • CommentTimeMay 30th 2012
     permalink
    Martyna83, dziękuję Ci za odzew :)
    Mierzenie temperatury zaproponował mi ginekolog, powiedział, że przy owulacji będzie wyższa. A luteina pomoże rozwinąć się i pęknąć pęcherzykowi. Jeśli nie zajdę w ciążę, odstawimy luteinę a zastosujemy Duphaston.

    Kiedyś miałam cykle 30-dniowe, faza lutealna z moich obliczeń trwała 14 dni, nigdy krócej.

    A jeśli chodzi o badanie poziomu progesteronu, to mogę go zrobić je bez skierowania np. w Lux-medzie?
    • CommentAuthorMartyna83
    • CommentTimeMay 30th 2012
     permalink
    Jeśli miałaś dlugie cykle to tym bardziej nie rozumiem dlaczego od 13 dc :/ i pierwszy raz słysze że luteina pomoże pęcherzykowi... zawsze słysząłm na odwrót, że luteina hamuje owulację i dlatego ważne jest żeby nie brac jej przed owu... a pomaga ona przy ewentualnym zapłodnieniu bo podtrzymuje ciążę i pomaga "zagnieżdzić" sie jajeczku... JA bym jeszcze raz pogadała z ginekologiem - albo może nawet jak nadal będą wątpliwości z jakimś innym - zawsze lepiej mieć dwie opinie. szczególnie w naszych realiach kiedy tyle jest niekompetentnych lekarzy. A jeśli chodzi o progesteron bez skierowania - nie wiem. Ja w Damianie nie mogę bez skierowania ale pewnie bez problemu bym je dostała od mojej doktor...
    • CommentAuthorKlaaarra
    • CommentTimeMay 30th 2012
     permalink
    Ja się w ogóle dziwię, że nie dostałam skierowania na żadne badania na poziom hormonów. Przecież od tego powinno się zacząć moim zdaniem. No ale cóż... Nie wiem, może faktycznie spróbuję jeden cykl bez luteiny i zobaczę czy owulacja wystąpi. Jeśli tak, może uda nam się z dzidziusiem. Jeśli nie, to nie wiem... pójdę do gina. Może do innego... Najgorzej, że nie ma chyba lekarzy cieszących się nieskazitelna opinią. O każdym w moim mieście słyszałam i dobre i złe opinie. I nie wiadomo w co wierzyć i którego wybrać. Jak jedna dziewczyna jest z któregoś zadowolona, inna mówi o nim zupełnie odwrotnie :/
    •  
      CommentAuthorkasia25760
    • CommentTimeJun 25th 2012
     permalink
    Czy moze ktos mi powiedziec co ewentualnego sie moze dziać w 2 juz dniu przyjmowania luteiny dla utrzymania ewentualnej ciazy tempka spadła ponizej linii podstawowej??
    •  
      CommentAuthorkasia25760
    • CommentTimeJun 26th 2012
     permalink
    Czy moze ktos mi powiedziec co ewentualnego sie moze dziać w 2 juz dniu przyjmowania luteiny dla utrzymania ewentualnej ciazy tempka spadła ponizej linii podstawowej??
    • CommentAuthorpepiszcze
    • CommentTimeJun 26th 2012
     permalink
    witam, dostałam od lekarza luteine, aby brać ja między 16 a 25 dniem cyklu. okresy miałam raczej regularne. staramy się o dziecko. niestety zapomniałam o jednej tabletce luteiny i zaczełam krwawić. od tego czasu licząc jestem w 32 dniu okresu, nie mam okresu i nie jestem w ciąży. bardzo się martwie, że to może źle wpłynąć na moje cykle, a w tym na łatwość zajścia w ciąże. czy ktoś miał podobnie? czy powinnam się marwtić? bardzo prosze o pomoc i sugestie, czy sprawa jes bardzo poważna :(

    Treść doklejona: 26.06.12 09:01
    oczywiście 32 dzień cyklu:( przez te niepokoje jestem zupełnie skołowana
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.