Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Nawet nie wiedziałam, że cuś takiego jest. :D

    A i zgadzam się że lepiej by lampa była centralnie nad stołem.
    --
  1.  permalink
    ja miałam ten problem w kuchni. Mam spory blat przy oknie. Latem i w ciągu dnia - wiadomo- super jasno, ale zimą była kaszanka- nic nie widziałam :/ A jak zamontowaliśmy sobie ten system jest ok :)
    •  
      CommentAuthormarylove
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    MyAngel fajny projekt, bardzo po mojemu :)
    --
  2.  permalink
    MyAngel, mnie tez sie podoba Twój projekt :)
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Niestety nie mój :cry: Gdybym miała się budować, to tak, byłby mój, na razie zostaje w marzeniach :wink: ale fajnie, ze Wam sie podoba, dobrze wiedzieć, że mój gust nie jest wyjątkiem.
    --
  3.  permalink
    Marzenia są do spełnienia :)
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Dlatego mam projekt w zakładkach :devil:
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Ładny ładny projekt.

    Ja to się cieszę moim wielospadowym ale też i niektóre dwuspadowe mi podchodzą, jak np ten MyAngel.

    A wiecie, że za kilkaście lat przeppisy budowlane mają być tak dostosowane do wymogów efektywności energetycznej (jakichś tam szczegółowych przepisów unijnych), że ponoć będzie można budować domy tylko o energooszczędnej bryle, czyli te wielospadowe dachy pójdą do lamusa, tak samo jak lukarny itd.
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Oo i taki dom ja również bym chciała! ! Idealny :)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    niedawno szukalam tych szynowych takich pod katem salonu ale nic fajnego nie natrafilam, koelzanka mowila ze w Niemczech jak byla to widziala srebrne taki stozki ale ja nie znam niemieckiego i nie wiem jak nawet wpisac zeby przeszukiwac


    co do domow to warto sprawdzic czy projekt "pojdzie" z ustawieniem dzialki wzgledem stron swiata czyli ze wieksze okna beda od tej slonecznej strony, my np kuchnie mamy od polnocy, w takie pochmurne dni jak np dzisiaj to nawet sniadanie przy swietle trzeba jesc (mamy 2 oddzielne 'punkty' swiatla w kuchni - nad blatem roboczym w listwie pod sufitem 3 tego typu walce i na srodku kuchni)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Kinga lampa nad stolem a jak nie to tak jak ja planuje np trzy lampy w jedynie skupisku ale z zachowaniem pewnych odległości.


    U mnie w kuchni chalogeny podzielone na dwa rzędy tzn nad blatem i prawie na środku kuchni a do tego musze kupić pasek led pod szafki...
    •  
      CommentAuthorAnnie_86
    • CommentTimeNov 28th 2014 zmieniony
     permalink
    MrsHyde: niedawno szukalam tych szynowych takich pod katem salonu ale nic fajnego nie natrafilam, koelzanka mowila ze w Niemczech jak byla to widziala srebrne taki stozki ale ja nie znam niemieckiego i nie wiem jak nawet wpisac zeby przeszukiwac

    Poszukaj pod schienen beleuchtung lub schienen beleuchtungssysteme :wink:
    też myślę nad takim rozwiązaniem do kilku pomieszczeń :wink:
    tu trochę pomysłów


    szyny
    Amazon
    -- http://lb3m.lilypie.com/y2f6p1.png
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    A ja mam zupełnie inne doświadczenia z kominkiem. Nie wiem czy coś z moją instalacją jest nie tak, ale gaz wychodzi mi bardzo drogo. Poza sezonem służy tylko do ogrzewania wody w zasobniku 120l. i za jeden miesiąc mam rachunek 200 zł:/
    Gdy dochodzi ogrzewanie (kaloryfery , plus podłogówka) za 2 miesiące płaciliśmy 1200 zł:shocked:
    Teraz nadal grzeję tylko w kominku i jest ok, bo mam rozprowadzenie ciepła do pokoi na górze. Temp. to przyjemne 21 stopni - nie ma smrodu bo mam wentylację mechaniczną.
    Nie wiem jeszcze jak to będzie gdy przymrozi - narazie jest ok.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Lilka a dom jak macie ocieplony?
    chociaz powiem Ci ze moi tescie i znajomi po kilku miesiacach z gazem z niego rezygnowali bo rachunki po 800-1000zl mieli za miesiac. Kolezanka z pracy ma dom w szeregowce i mowi ze placac 750-800zl/miesiac ma w domu 18stopni; porazka jak dla mnie

    Lily: Poza sezonem służy tylko do ogrzewania wody w zasobniku 120l. i za jeden miesiąc mam rachunek 200 zł:/

    a macie opcje grzania normalnie na prad? bo moze rachunek wcale tyle wyzszy by nie byl :/
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Ocieplony dobrze, pod dach 30 cm wełny, mury styropian 15 albo 20 już nie pamiętam. Mamy tylko problem z piwnicą bo nam wyziębia dom, a klatka schodowa jest otwarta, aż na sam dół:/ Mamy w planach jej zamknięcie, tylko wiadomo ...kasa.
    A z tym ogrzewaniem to masz na myśli wodę?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 28th 2014 zmieniony
     permalink
    tak, grzanie wody typowym bojlerem
    a styro i welna pamietasz z jakimi wspolczynnikami? chociaz przy 30cm na dachu to mysle ze kazdy wspolczynnik juz powinien sobie poradzic.

    Jedyne co mi przychodzi do glowy to kupic porzadny styro i dac na sufit w piwnicy? czytalam na muratorze ze niektorzy wlasnie taka metode stosuja
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    No jest styropian na suficie i dobra izolacja murów...Chcemy ocieplić jeszcze drzwi garażowe dodatkowo.
    Co do bojlera nie wiem czy one sobie radzą z zasobnikami...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    my w domu kuzynki w ktorym mieszkalismy przez 2,5roku mielismy bojel 70 czy 80, po prostu wtyczka w gniazdko i tyle
    drzwi garazowe warto docieplic podwojnie nawet, welna+styro a na to np dykta, wiem ze w warsztatach samochodowych np tak docieplaja
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    Lily a to nowy czy stary dom?

    Szczypta ty z tego co pamiętam nie masz dużych rachunków za gaz.... jaka osiągasz temperaturę w domu?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 28th 2014
     permalink
    ja mysle ze to moze byc tez kwestia kosztow przesylu, z tego co rozmawiam z ludzmi to w moim miescie niewazne czy masz stary czy nowy dom to rachunki i tak horrendalne wychodza i w sumie tylko 1 osobe znam ktora nie zrezygnowala ale ja tez na takie duze sumy stac (w zeslzym roku pamietam ze styczen - luty kiedy byly zawieje i mega mrozy dostali ponad 2tys do zaplaty)
    a Lilka budowala dom w podobnym okresie jak ja czyli jak najbardziej nowy dom
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 29th 2014 zmieniony
     permalink
    Ja w tym miesiącu będę miała rachunek za codzienne grzanie. .. aż się boje co z tego wyjdzie. ..:cry::sad:

    W domu temperatura 21 - 22 stopnie
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 29th 2014
     permalink
    to daj znac jak wam wyjdzie kwotowo
    moj maz spisywal w zeszlym roku nastawy zeby w tym rou bylo juz latwiej ustawiac piec bo latem inaczej, jesienia i wiosna inaczej a jak sa siarczyste mrozy to jeszcze inaczej no i teraz jest to jak znalazl, pyk-pyk i piec przestawiony
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeNov 29th 2014 zmieniony
     permalink
    No opłaty jakieś dodatkowe to np. połowa tych 200 zł za jeden miesiąc :shocked:
    aa Lady - dom nowy, bliźniak ale piwnica i fundament stare bo z 1993 r
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 30th 2014
     permalink
    Wiem już, że mam zużyte więcej o 25m3 gazu od poprzedniego miesiąca czyli 125m3 ....
    •  
      CommentAuthorBasita
    • CommentTimeNov 30th 2014
     permalink
    U nas jutro przychodzą panowie kłaść gładzie, robić kosmetyczne sprawy(zalepianie dziur przy grzejnikach obróbka parapetów na górze (na razie nie będziemy wykańczać)itp.)i malować!Dzisiaj wybór kolorów, bo oczywiście jesteśmy z mężem w tym temacie (prawie jak w każdym)do tyłu :/
    Czas zamówić podłogę do salonu:) Ale się cieszę:bigsmile: Już nie mogę się doczekać, jak to wszystko zobaczę(mieszkamy za granicą)...
    -- Dziecko to niepowtarzalny dar.. dar życia.. wyjątkowy...
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 30th 2014
     permalink
    Dzisiaj malowalismy pokój brata od męża magnatem szarym i kolejny raz wychodzę z założenia, że jest boski.... pokój był w stanie opłakanym. Wiele lat nie malowany. Wcześniej ściany były kryte sniezką gruntujaca bo strach byłoby je od razu pomalować. Wyszło idealnie. Jutro dalszy etap prac czyli montaż mebli made in ikea:)

    Treść doklejona: 30.11.14 22:52
    Hyde u Nas piec ma zaprogramowane nastawy i jest bardzo prosty w obsłudze pomimo elektroniki. Regulujemy tez pokrętłem na piętrze na regulatorze lub w pokojach przy podłogowce.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    A jaki jest przelicznik za m3 ?

    Lady my nie mamy sterownikow pogodowych itp. Wszystkie nastawy reczne (nadmuch, czestotliwosc podawania itp)
    Na poczatku nie jest moze to banalne ale po kilku dniach m.in obserwujac popiol i spalanie idzie wszystko sobie wycyrklowac
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeDec 1st 2014 zmieniony
     permalink
    Cześć dziewczynki - spakowałam pierwsze 15 kartonów:crazy:

    Przeprowadzka dzielona na 3 tury - dzisiaj to, co niepotrzebne i rzadko używane.

    W tygodniu mniejsze meble - komody, krzesła, a ok 10 grudnia dobitka z firmą przeprowadzkową.
    --
  4.  permalink
    Ladybird76: Szczypta ty z tego co pamiętam nie masz dużych rachunków za gaz.... jaka osiągasz temperaturę w domu?

    Ladybird- mam ustawiony czujnik na 21,5stopnia.Zimą podnosimy na 22,5
    Zerknęłam na rachunki
    i ostatni rok wyglądał u mnie tak:
    X-XI- 805,97ZŁ
    XII- II - 1368,05ZŁ
    III-IV- 815,49ZŁ
    V-VI- 389,62ZŁ
    VI-VII- 371,98ZŁ
    VII-X- 469,04ZŁ
    razem 4250,15zł za ogrzewanie domu, gotowanie i podgrzanie wody
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    A moze budowlaniec ma jakies znajomosci w UM? Nie wiem czy tak wszedzie jest ale zdaje mi sie ze w urzedzie maja 60dni (albo i 3miesiace, tu juz niw pamietam) a wydanie kazdej decyzji to najpierw 2tyg na odwolanie sie sasiadow a potem znowu 2 na uprawomocnienie. W przypadku znajompsci pzp czy wz mozna zgrabnie przysieszyc
  5.  permalink
    elfika: Szczypta, a jaka macie powierzchnie?

    208m

    Treść doklejona: 01.12.14 13:32
    elfika: bedzie zabojcze tempo. Za rok sie wprowadzmy

    my zaczęłismy budowę wiosną, wprowadzaliśmy się 18 grudnia. To raczej normalne tempo :)

    Treść doklejona: 01.12.14 13:38
    elfika: Jeszcze tylko darowizna z siostry na meza i jazda:-)

    to wcale nie takie"tylko"
    Trzeba umóić się na podpisanie aktu u notariusza, zgłosić w US, poczekac na wpis do księgi wieczystej w sądzie. Nie wiem ile u Was trwa takie wpisanie, u nas ok pół roku.
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Szczypta 208m2 powierzchni użytkowej czy w ogóle? Podpiwniczony?
    Jaką macie instalację jeśli chodzi o ogrzewanie?
    --
  6.  permalink
    Ja mam w domu wydzielone osobne 45 m mieszkanie dla mojej mamy, reszta to nasza powierzchnia. Wszyscy sprzątaja ;)Pewnie,ze jest co robić- nie mówię,że nie. Ale na duzych powierzchniach zupełnie inaczej to wygląda, w małym mieszkaniu wystarczyło połozyć 2 rzeczy nie na swoim miejscu i juz był bałagan. Teraz sprzątam, bo nie znosze syfu i żle się czuje w pomieszczeniach gdzie jest bajzel.

    Treść doklejona: 01.12.14 13:48
    Manga- całkowitej. Nie mamy garazu w bryle. Uzytkowa to z tego co pamiętam 185m. Nie mamy piwnicy- parterowy z poddaszem uzytkowym. Ogrzewanie gazowe z kotła kondensacyjnego, podłogowe wodne w korytarzach, kuchniach i łazienkach
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    OK, Thx. Bardzo spoko te rachunki masz :D
    My płacimy teraz raty po 350zł/2 miesiące. Na podstawie poprzedniego roku, tylko, że on był słaby grzewczo- w sensie mało się grzało bo i nie było długo mrozów, chyba dopiero w styczniu przyszły?
    A i nie mieszkamy więc nie utrzymujemy temperatury 18-21 stopni tylko 15 i wody nie grzejemy nie wiadomo ile.

    Więc ciekawe jak wyjdzie po przeprowadzce.
    --
  7.  permalink
    za to wg mnie za prąd dużo płacimy
    nie schodzimy ponizej 5 stów /2 mies :/
    •  
      CommentAuthorTomira
    • CommentTimeDec 1st 2014 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny wczytałam się w dyskusję o rachunkach. Mam mieszkanie o powierzchni 60 m2, ogrzewanie dwufunkcyjnym piecem kondensacyjnym na gaz. Zabytkowa, nieocieplana kamienica z czerwonej cegły. Gotowanie na prąd. Woda w kranie na gaz. Mieszkają tam dwie osoby dorosłe. Temperatura w mieszkaniu ustawiona na 21 stopni. Pamiętam zużycie w metrach sześciennych na dobę. I tak:
    Początek/koniec sezonu grzewczego 2m3/dobę
    Okolice listopada 4 m3/dobę
    Grudzień - luty 8 m3/dobę
    Mega mróz 10-12m3/dobę.
    Poza sezonem 1m3/dobę.
    Z tego chyba będzie łatwo sobie porównać.
    -- Gniewuś 10.08.2015
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Elfiko ale ustawowych terminow ktore maja sasiedzi na odwolanie itp sie nie przeszkoczy, tu zadne znajomosci nie pomoga i to niestety trwa po kilka tygodni. A Ksiegi Wieczyste to nie US tylko Sad.

    Aga mysle ze chyba normalnie bo u nas wiekszosc znajomych tez cos kolo tego placi. My spisywane liczniki mamy raz na pol roku, raz jest ze placimy 220 a raz 270 (w okresie zimowym tak jak teraz); u nas z tych takich na stale wlaczonych rzeczy prad ciagnacych to nie tylko piec jest ale tez akwarium - w prawdzie male ale brzeczyk i swiatlo non stop

    ps. ale fakt sa to ludzie ktorzy tak jak my czesto uzywaja piekarnika, gotuja na indukcji, duuuuzo pralek tygodniowo puszczaja i nie wylaczaja na noc tv czy komppow z gniazdek
  8.  permalink
    Tomira- zerknęłam na swoje rachunki- podczas mrozów u mnie także zuzywaliśmy 12 m gazu na dobę
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    a dom 3x taki metraz jak u T0miry
    •  
      CommentAuthorTomira
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    A to mieszkanie jest w dodatku w środku kamienicy, z każdej strony sąsiedzi.
    Wymiana okien na niby super dobre nic nie dała. Także gdybyśmy mieli jeszcze raz tam wymieniać okna, to na 100% byśmy nie wymienili. Ale na to już za późno :)
    -- Gniewuś 10.08.2015
    •  
      CommentAuthorYPolly
    • CommentTimeDec 1st 2014 zmieniony
     permalink
    Tomiro, a macie w piecu funkcje obnizania temperatury w nocy? Czy bojler z woda grzeje caly czas? My jestesmy wlascicielami 3-kondygacyjnego domu tez wlasnie zabytkowego i nieocieplanego, wiec w sumie podobna sytuacja wyjsciowa i gigantyczne zuzycie energii w porownaniu z nowymi domami. Koszt ogrzania calego domu z grzaniem wody dla 7 ludzi wynosil dotad 20 tysiecy rocznie, 70 tysiecy KWH.

    Ale jednak samym ustawieniem porzadnym pieca oszczedzimy w tym roku 15% energii. Pan od pieca, ktory sie nim porzadnie zajal, skasowal 500 zl, a zaoszczedzimy prawdopodobnie cos kolo 3000, wiec jestem happy :bigsmile:

    Bedziemy jeszcze ocieplac strop i mansardy w przyszlym roku. Strop w piwnicy juz jest ocieplony.

    Dziewczyny, porownajcie KWH a nie M3 gazu, bo gaz w roznych miejscach ma rozna kalorycznosc, czesto tez zmienia sie w ciagu roku. Na rachunkach powinien byc aktualny przelicznik.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Dziewczyny, w księgach się pozmieniało i jeśli tylko są elektroniczne, to już nie trzeba pół roku na wpis ale ok miesiąca. Niestety sądy to już inna bajka - co miasto to inne terminy.

    Elfiko, PnB może być szybciej - ja miałam w 2 tyg. bez znajmości;) bo pan chciał mieć spokój przed urlopem (był lipiec). Do tego dochodzi chyba 2 tygodnie na uprawomocnienie.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Aneta a nie rozsylali u was do sasiadow? Bo u nas to normalne ze o kazdej decyzji sasiedzi sa zawiadamiani i maja 2tyg na wniesienie pytan. Jesli ich nie ma to po uplywie 2tyg zaczyna sie okres kolejnych 2tyg uprawomocniania

    A z KW to tez duzo zalezy na kogo sie trafi. Czytalam na muratorze kiedys ze jak sie powie ze to pod katem kredytu i ze np ubezp duze sie placi itp to potrafia potraktowac sprawe priorytetowo
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Hyde, już nie pamiętam ale złożyliśmy 23 lipca, a w pierwszym tyg. sierpnia już było.

    A mieliście plan zagospodarowania, czy studium?

    Obok mnie budują się jeszcze 3 domy - dwa z nich sąsiadują z naszą działką i nie dostałam żadnego pisma. Referat sprawdza, czy budowa spełnia wymogi planu i tyle.
    --
    •  
      CommentAuthorBasita
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    U nas podobnie jak u Hyde - wszyscy sąsiedzi na około dostają powiadomienie i mogą wnosić pytania, sprzeciwy w ciągu dwóch tyg.
    Dodatkowo muszą podpisać oświadczenia ze się nie sprzeciwiają budowie. Nawet, gdy nasi sąsiedzi zmieniali warunki zabudowy, dostaliśmy powiadomienie.
    -- Dziecko to niepowtarzalny dar.. dar życia.. wyjątkowy...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Basita: U nas podobnie jak u Hyde - wszyscy sąsiedzi na około dostają powiadomienie i mogą wnosić pytania, sprzeciwy w ciągu dwóch tyg.
    Dodatkowo muszą podpisać oświadczenia ze się nie sprzeciwiają budowie. Nawet, gdy nasi sąsiedzi zmieniali warunki zabudowy, dostaliśmy powiadomienie.

    dokladnie dziala to na takiej zasadzie, niestety papier musi byc na wszystko

    elfika: sasiada mamy jednego- tescia. Z drugiej strony nie ma nikogo.z trzeciej jest jakis budynek gosp wiec raczej nie bedzie sprzeciwu z czwartej ulica.

    Elfiko to nie o sprzeciw chodzi a o przeplyw informacji. niewazne ze nie ma sasiadow, wazne ze dzialki do kogos naleza, wszyscy wlasciciele graniczacych posesji musza dostac informacje, najpierw o tym ze wystapilas o PZP, czekasz 2 tygodnie, potem trwa ich wydawanie, pozniej znowu wysylaja ze ci wydali i znowu 2tyg itd potem pizma ze zlozylas pozwolenie na budowe, potem ze ci je wydali itp itd

    elfika: Kurza stopa, kto robil te pieprzone wnioski? I dlaczego nie daja do nich insgrukcji obslugi?!

    nam wszystkie wnioski wypelnial architekt, on takze je nosil :) za cala budowe kosztowalo nas to 500z, zwazwszy ze ja nie mam urlopu a maz pracowal 8-16 poza miastem to dla nas bylo to bardzo korzystne
    •  
      CommentAuthorBasita
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Nam z kolei całą papirologię robił kierownik budowy, który jest architektem,także nie musieliśmy się o to martwić ;)
    Elfiko, własnie nie ma znaczenia czy są sąsiedzi,czy tylko działki, ktoś jest ich właścicielem i dostaje dokumenty. Tak u nas to działa.
    -- Dziecko to niepowtarzalny dar.. dar życia.. wyjątkowy...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeDec 1st 2014
     permalink
    Elfiko no mi sie wydaje ze prawo wszedzie jest takie samo

    zerknij tutaj Warunki zabudowy - praktyka urzędowa w pytaniach i odpowiedziach
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeDec 1st 2014 zmieniony
     permalink
    Link

    Nie każde PnB wymaga wysłania informacji do sasiadów. Jeśli budowana nieruchomość będzie miała wpływ na działkę i jej użytkowanie przez sąsiada - np. okna 3 od granicy działki, wtedy konieczne jest wysłanie zwrotek.
    --
  9.  permalink
    Nasz dom nie stoi w granicy a pisma do sąsiadów były wysyłane ;) No ale to było 5 lat temu, moze teraz coś sie zmieniło....
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.