Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 4th 2015
     permalink
    Ladybird76: Mieszkałam rok z teściami, mieszkam obecnie z mama i wiem, że się da...

    jasne ze sie da, czasami nie ma innego wyjscia, czasami to z czystej wygody bo zycie ulatwi jak sie ma male dzieci ale i tak jestem zdania ze bycie niezalezna rodzina jest najlepsze (dla zdrowia psychicznego malzonkow);
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 4th 2015
     permalink
    Dziewczyny czy możecie mi napisać ile wyniosła Was budowa domu?
    wiem ze to niemiarodajne,dlatego pytam tak w przyblizeniu-stan,metraż i kwotę,bez działki
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Us wszystko zależy od domu.... Ja miałam zrobiony kosztorys przez architekta i nijak się miał do tego co mi finalnie wyszło.
    Miałam kwotę przeznaczona na budowę i zmieściłam się prawie, prawie bo o 10 tys przedobrzylam:) Kalkulacje wydatków robiłam systematycznie nic do przodu co jak pamiętam, wiele osób wprawiało w zdziwienie jak tak mogę...
    • CommentAuthorigni
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Dziewczyny jak ja wam zazdroszczę takich cen. W Warszawie to jest masakra. 500tys lekka reka na mieszkanie i to w starszym budownictwie. Jak sie dowiadywalam o ceny mieszkan 80-85m w nowych budynkach to o 650 tys zahaczalo bez urządzenia.
    Ja troche nie wyobrażam sobie mieszkac pod miastem i codziennie dowozic trojke dzieci do przedszkola/szkoly i jeszcze na zajecia poza lekcyjne i do pracy daleko dojezdzac i stac w korkach. Czasu na nic innego bym juz nie miala:bigsmile:
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Rajutku,jakie ceny.Ja mam mieszkanie 63m2,3 pokoje.kamienica z własnym CO i więcej niż 150tys na bank bym nie dostała za nie...
    mieszkam w małej mieścinie ok 30tys mieszkancow

    dzieki dziewczyny za poglądowe dane.marzy mi się,marzy...ale ceny działek są masakryczne jak dla mnie.
    kiedy mama moja (już nie żyjąca) chciała kupić nam działkę to za 15tys były,mega tanio.teraz te same już ponad 50tys :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    No u nas takie mieszkanie jak Twoje Uś kosztowaloby z 180 tys i jeśli wyremontowane to może nawet z 20 tys więcej. Mieścina podobna ;)
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    elfika: na stronie z500.pl w wiekszosci projektow masz podane koszty budowy
    oooo raju,przedział między 350-400tys :shocked:
    matulu.chyba nie dla mnie

    Treść doklejona: 05.01.15 12:29
    hopelight: wyremontowane to może nawet z 20 tys więcej
    jestesmy 6 miesięcy po remoncie generalnym.
    No ja nie wiem co u mnie tak licho z mieszkaniami :neutral: poczekam,może coś się zmieni.całe życie przede mną,może kiedyś się wybuduję
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    My debatowalismy nad mieszkaniem 108 m za 800 tys ;) i to wydawalo nam sie malo malo ; okazja.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    u nas mieszkanie to koszt ok 2,5-2,7tys w starym budownictwie do remontu do 3-3.3tys w nowym, my jak sprzedawalismy nasze mieszkanie to sprzedalismy po 3tys za m2 i sie bardzo cieszymy z tej decyzji bo ceny bardzo spadly przez te 3lata; miasto bez doajzdu koleja czy przemyslu, ok 58tys mieszkancow

    a jesli idzie o budowe to wszytko od pierwszego papierka notarialnego przez meble, kostke, wyrownanie terenu, drewutnie i zapas drewna na 3lata do kominka, po ostatnia lyzeczke kosztowalo ok 400tys (dom 122m2 uzytkowej plus gospodarcza i garaz w sumie ok 150m2 pow.grzewczej); tyle ze my wszystko robilismy ekipami - jedynie malowalismy sami
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Elfiko tyle ze dobrze miec jeszcze z 25-30% zapasu na nieprzewidziane wydatki
    ja liczylam ze w 350tys sie wyrobimy ale w momencie gdy wymyslilam sobie fajniejsza kuchnie, lepsza elewacje czy drozsza kostke i plot to juz przestalo sie w cenie miescic
    zreszta pisalam wam chyba kiedys ze na kostke liczylam jakeis 7-8 tys a okazalo sie ze po prostu za malo wyliczylam metrow i suma sumarum kostka kosztowala nas prawie 2x tyle. o bramie nie wspomne bo mundra policzylam cene przesel a nie wzielam pod uwage ceny slupkow i takie tam :P
    chociaz z drugiej strony na poczatku w tych 350tys nie liczylam pelnego umeblowania a tak to w dodatkowych 50 wlasnie sa i te nadliczbowe wydatki i wszelkie pierdoly typu zyrandole, stol na taras czy wymienione reczniki i posciel
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 5th 2015 zmieniony
     permalink
    uś: Dziewczyny czy możecie mi napisać ile wyniosła Was budowa domu?
    wiem ze to niemiarodajne,dlatego pytam tak w przyblizeniu-stan,metraż i kwotę,bez działki


    Kiedyś ktoś mądry wyliczył, że 1 m2 domu to koszt ok 2500-3000 zł (metr garażu wychodzi relatywnie ok 500 zł taniej) - jest to cena metra domu w stanie deweloperskim - oczywiście wiele zależy od regionu, w jakim budujesz, bo są miejsca, gdzie ekipy są tańsze i materiały trochę też ale jak tak sobie policzyłam, to niestety się zgadza. Stan deweloperski to natomiast etap, gdzie masz wydane 2/3 kosztów - reszta to wykończenówka i tutaj są największe różnice w kosztorysach. Cały czas piszę o budowaniu domu przez ekipy - system "własny" to jednak oszczędności:wink:

    Nie da się porównać budowy nawet dwóch takich samych domów - jeden będzie ocieplony tak sobie, inny dobrze -jeden będzie miał piec kondensacyjny na gaz, inny na pelet, jeszcze inny będzie miał pompę. Duże koszty to rotety, klima, rekuperacja, monitoring, oświetlenie - różnice są ogromne, a przecież można żyć i bez tego. Patrząc na koszty, na pewno za drugim razem kupiłabym tańsze baterie, bo teraz najbardziej lubię tą, na którą wydałam najmniej;)

    U nas ceny za metr mieszkań nowych oscylują w okolicach 4500-5000zł za stan deweloperski, mieszkania w kamienicach są dużo tańsze, natomiast budynki z płyty to ok 4000-4800/m2. Nowe budownictwo (w sensie mieszkanie do kilu lat - urządzone, z zabudowami stałymi to ok 6000 zł, czasem 7000zł). Im większy metraż, tym taniej za metr, bo wiadomo - kuchnia i łazienka i tak musi być, a to największy koszt.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    elfika: z umeblowania wliczam tylko kuchnie, lazienke i giga szafe do sypialni.

    a pozostale meble z obecnego mieszkania zabierasz? sprzet agd tez trzeba jednak doliczyc no chyba ze masz w miare nowy i spokojnie mozesz go w zabudowe dac, nasze sprzety byly z 2002r i juz ledwo ciagnely a wlasciwie to pralka zepsula sie miesiac przed przeprowadzka. Ostatecznie ze starego mieszkania wzielismy tylko lozka dzieci i regal do pokoju Krzysia, nawet naczynia trzeba bylo zmienic bo nasze stare sie nei nadawaly do zmmywari

    aneta01: Kiedyś ktoś mądry wyliczył, że 1 m2 domu to koszt ok 2500-3000 zł (metr garażu wychodzi relatywnie ok 500 zł taniej) - jest to cena metra domu w stanie deweloperskim - oczywiście wiele zależy od regionu, w jakim budujesz, bo są miejsca, gdzie ekipy są tańsze i materiały trochę też ale jak tak sobie policzyłam, to niestety się zgadza.

    taka prawda, nam sie udalo troche kupic po znajomosci i robocizne tez w miare tania mielismy wiec juz z wykonczeniowka sie przy tych ok 3tys/m2 zmiescilismy ale sporo gimnastyki to wymagalo

    Treść doklejona: 05.01.15 13:40
    aneta01: Nie da się porównać budowy nawet dwóch takich samych domów - jeden będzie ocieplony tak sobie, inny dobrze -jeden będzie miał piec kondensacyjny na gaz, inny na pelet, jeszcze inny będzie miał pompę. Duże koszty to rotety, klima, rekuperacja, monitoring, oświetlenie - różnice są ogromne, a przecież można żyć i bez tego.

    no to ja nic z tych duzych kosztow nie mam jakby ktos pytal :P
    my sie nawet domofonu jeszcze nie dorobilismy bo zwykly domofon jest za slaby na kable swiatlowodowe ktore nam polozyli przeswiadczeni ze wideodomofon zamontujemy; w ten sposob nie zamykamy furtki na klucz i wlasciwie kazdy moze wejsc (zamykamy tylko jak wyjezdzamy) a dzwonek mamy z lidla za cale 20zl doczepiony przy drzwiacg
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    MrsHyde: no to ja nic z tych duzych kosztow nie mam jakby ktos pytal :P
    my sie nawet domofonu jeszcze nie dorobilismy bo zwykly domofon jest za slaby na kable swiatlowodowe ktore nam polozyli przeswiadczeni ze wideodomofon zamontujemy; w ten sposob nie zamykamy furtki na klucz i wlasciwie kazdy moze wejsc (zamykamy tylko jak wyjezdzamy) a dzwonek mamy z lidla za cale 20zl doczepiony przy drzwiac


    Hehe, u nas też to, co nie skończone długo takie pozostanie:wink: Dodatkowo po przeprowadzce mam lenia i nie mogę się ogarnąć. Jak to się uda, cyknę fotki i wrzucę chętnym, jak obiecałam.
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 5th 2015 zmieniony
     permalink
    Zatem po tym c piszecie wnioskuję że nie ma co startować bez jaiś 300tys...
    kuuurde to dla mnie strasznie duzo,chciałam jakieś 100m2 ,myslałam ze 200tys to maksymalnie by wyszło

    Elfika bo ja patrzę na piętrowe,ty masz parterówkę zdaje sie?
    ja bym chciała parter+poddasze raczej jak juz bymsie decydowała.mam dużą rodzinę-3 dzieci :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    ten rok to jeszcze 10% wkladu wlasnego ale z kazdym rokiem ten % ma wzrastac o chyba 5% wiec za dwa lata biorac kredyt to bedzie juz koniecznosc 20% wkladu
    czyli biorac 500tys kredytu musisz wylozyc 100tys sama

    ja tez mam dom z uzytkowym poddaszem ale Cerka ma parterowke duza
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    MrsHyde: z kazdym rokiem ten % ma wzrastac o chyba 5% wiec za dwa lata biorac kredyt to bedzie juz koniecznosc 20% wkladu
    czyli biorac 500tys kredytu musisz wylozyc 100tys sama
    a to nie jest tak,że zamiast wkładu własnego można zastawić inną nieruchomość którą się zadeklruje pod sprzedaż po zakonczeniu budowy?
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    A Ja planowała 500 i dzisiaj spoglądałam i podsumowała moje wydatki i tyle mnie to wyszło. ... :) Tarasy ze względu na zmianę ich układu i dodanie kilkunastu metrów dopłaca łam 6 tys. Mogłam sobie też pozwolić na dach z dachówki ceramicznej no i w całym prawie domu mam meble na zamówienie. Na ostatnie dwa , moze trzy meble (komoda gościnny, zabudowa wnęki kominka oraz dodatkowy regal w garderobie ) jeszcze czekam a na wiosnę będę dorabiała 50 m2 kostki azurowej plus kilka metrów zwykłej. Wyposażenie np kuchenne u mnie do tanich nie zaliczałam ale też nie najdroższe.... Nie planowany wydatek to 5 tysięcy na prace na działce związane z pozbycie się uciążliwego chwasta, kosiarka do trawy....
    Nie zakladalam żadnych 25-30% więcej. ... liczyłam każdy detal, śrubę, etc....

    Moje wydatki plus metraż daje 2,5 za m2 domu

    Treść doklejona: 05.01.15 15:37
    U mnie wkład własny była gotówka oraz działka.... oraz wyliczyli mi całą wartość inwestycji na 800 tys, która stanowi dla banku zabezpieczenie kredytu
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Dziewczyny, a jak Wam wyszły domki pod kątem charakterystyki energetycznej? Ciekawa jestem, bo nasz dopiero się liczy.
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    To u nas będzie podobnie jak u MrHyde - jakieś 350 tys
    całość budowy, dom 113 użytkowej, ok
    150 całkowitej. I mniejszego sobie nie wyobrażam, chętnie bym moj dom naciagnela w każdą stronę i byłby idealny. Robimy częściowo sami, częściowo ekipy. Wybieralismy cieplejsze okna, w tym jedno hst przesuwne, dachówkę płaską, komin z klinkieru, rekuperację. Nie wiem też jak to jest przy kredycie, bo nam mniej niż 300 tys. nie chcieli dać, chyba że udowodnilibyśmy wkład własny w postaci gotówki, bo bank uważa na podstawie operatu że za mniej takiego domu nie postawisz
    -- [url=http://lilypie.com][/url
  1.  permalink
    elfika: Hyde dobrze mowi, Ceri ma parterowke. jesli dobrze pamietam cos kolo 200m2. Ceri, popraw mnie jesli mam diure w glowie :wink:

    dobrze pamiętacie :smile: jakieś 280mkw użytkowej
    uś: ja bym chciała parter+poddasze raczej jak juz bymsie decydowała.mam dużą rodzinę-3 dzieci :bigsmile:

    my mamy parter+nieużytkowe poddasze, dla 2+3 jest ok, teoretycznie pewnie i 2+4 byśmy jakoś upchnęli :wink:
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    cerisecerise: my mamy parter+nieużytkowe poddasze, dla 2+3 jest ok, teoretycznie pewnie i 2+4 byśmy jakoś upchnęli


    Coś mi się zdaje, że kiedyś podejmiecie się tej próby:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Ladybird76: Nie zakladalam żadnych 25-30% więcej. ... liczyłam każdy detal, śrubę, etc....

    ale mialas tak zrobiony kosztorys ze rozliczone mialas dokaldnie srubki, deseczki czy rozliczone litry farby? szczerze to nie do konca jestem w stanie to uwierzyc bo pewne rzeczy wychodza w praniu. uwierze ze dopisywalas, przeliczalas itp w trakcie ale nie przekonasz mnie ze mialas co do grosza zaplanowana kazda zlotowke.

    my dokladny ksoztorys to SSZ mielismy i tu akurat byl po maxie robiony bez wpisywania mozliwych rabatow itp dzieki czemu ladne oszczednosci udalo sie zrobic. pozostale rzeczy w kosztorrysie do banku byly zapisane orientacyjnie i o ile np glazure, terakote czy kominek mozesz w to wpisywac o tyle zabudowa nawet stala kuchenna czy jakikolwiek agd nie byl w niej ujmowaly a same agd kuchenne to ok 10tys, meble salon i kuchnia kolejne ponad 20tys itp itd

    elfika: ale ja nie musze od razu miec wszystkiego na tip top.

    ja po tym jak w bloku stwierdzilam ze "zrobi sie za jakis czas" to teraz wiedzialam ze nie ma opcji zeby podstawowych rzeczy nie wykonczyc i nie kupic; m.in. dlatego nim sie wprowadzilismy mielismy wszystkie zyrandole bo balam sie ze potem nie kupie i beda gole kable z zarowka zwlaszcza na korytarzu w garderobach itp. Bardzo zaluje ze nie zrobilismy szafy w przedpokoju i szafki w dolnej lazience bo teraz ciezko kase odlozyc (kilka tys. jakby nie bylo)


    aneta01: a jak Wam wyszły domki pod kątem charakterystyki energetycznej?

    nawet sie poswiecic chcialam i szukalam ale ni diabla nie moge znalezc, pewnie lezy ze wszystkimi pozostalymi projektamim, atestami i specyfikacjami w kartonie w lozku na koncu skrzyni do ktorej sie dostac gorzej niz trudno, nawet szczupakiem
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    MrsHyde: nawet sie poswiecic chcialam i szukalam ale ni diabla nie moge znalezc, pewnie lezy ze wszystkimi pozostalymi projektamim, atestami i specyfikacjami w kartonie w lozku na koncu skrzyni do ktorej sie dostac gorzej niz trudno, nawet szczupakiem

    Dzięki, że próbowałaś:flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    elfika: wiesz, ja tam jestem minimalistka i nie lubie duzo kasy wydawac. wiec bankowo nie uswiadczysz u mnie zyrandola za np 1,5 tysiaca. oswietlenie do kuchni juz sobie wylukalam za cale 99zl + ewentualnie te podszafkowe. itp.

    no ja takich zyrandoli tez nie mam ale kupno wszystkich i tak niezle po kieszeni szarpnelo, najdrozszy byl salon bo 2 zyrandole plus lampa stojaca i tysiaka nie ma
    ja w kuchni nie mam podszafkowego, nie lubie, ale za to mam doswietlony blat roboczy taka specjalna listwa z 3 jupiterami-tubami (srednica ok 15-17cm)przy suficie i bardzo sobie chwale (okno od strony polnocnej wiec swiatla malo)

    elfika: czy Wam tez sie milion razy koncepcja podlogi (i wielu innych rzeczy) zmieniala? bo ja to juz szalu dostaje... a chce sobie wszystko teraz powybierac bo potem nie bede miala na to czasu..

    ja wlasciwie od poczatku wiedzialam czego chce, najdluzej sie naszukalam gornej lazienki bo ja chcialam biala a maz postawil veto :)
    wlasciwie na przestrzeni budowy zmienila mi sie tylko koncepcja czarnej tapety w sypialni bo tak beznadziejnie po polozeniu to wygladalo ze szybciej zrywalismy niz kladlismy :shamed:
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Ahh Wy :devil:
    I zajrzałam na tą stronę i taki mi się zamarzył :http://z500.pl/projekt/765/Z226_PLUS,powiekszona-wersja-projektu.html
    Działkę mamy swoją, bo kupiliśmy za kasę z wesela co by nie wydać na bzdury i aż serce boli.. Jesteśmy w trakcie wykańczania mieszkania i 58m2 kosztowało nas 250tysięcy a to i tak super cena była, wydaliśmy już z jakieś ponad 55.000 na wykończenie a jeszcze zostało trochę... No i mamy taras 40m2 w ogole nie ruszony..
    I tak patrzę, ze za tą kase prawie dom byśmy mieli 2 razy większy.. no ale póki co osiadamy w Olsztynie, a działka w duzo mniejsze mieścinie 50 tysięcy mieszkańców w pomorskim..
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    To ty bardzo zdecydowana jestes!! nie masz jeszcze pozwolenia na budowe a juz wszystko wybrane, no no, szybka jestes :) ja pol roku to isnpiracje zbieralam hehehe

    elfika: Orientujecie sie jak fachowo nazywa sie to co naklada sie n sciane bez drzwi? Przy drzwiach to oscieznica (u mnie jeszcze funkcjonuje framuga) tylko za cholere nie wiem jak to sie nazywa kiedy nie ma drzwi.A drzwi nie bedzie w kuchni i nie bedzie w sieni..

    ja nigdy na zywo nie widzalam tego rozwiazania nawet w salonach ale bym szukala pod haslem klamry czy oscieznica regulowana
    a ten brak drzwi do sieni (kurde u nas tylko na wsiach tak mowia, nawet wiatrolap rzadko sie uzywa) to mnie osobiscie by przerazal. nawet jak zostawimy otwarte drzwi do korytarza to jednak czuc roznice temperatur - garaz mimo ze jest ogrzewany to nie ma tam temp takiej jak w domu, podobnie jak przy wychodzeniu-wchodzeniu do domu leci zimno, no a ja nie lubie zimna i takiego wyziebiania wiec pilnuje zamykania
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    elfika: A inspira je to mi sie zbieraja odkad znalazlam ten projekt. A to juz kilka lat...

    o jaaaa, no to faktycznie ty juz zaawansowana jestes niezle
    u nas od projektu do wprwoadzenia sie ledwie 1,5roku minelo takze tego, szybciej przelozylismy marzenia na zamiary :wink:
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    Elfiko, wydawało mi się że koncepcja zmieniła się 100 razy, a przedwczoraj znalazłam kartkę z 2008 roku, kiedy przymierzaliśmy się do kupna gotowego domu i... zatoczyłam koło - zmienił mi się tylko kolor okien:cool:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 5th 2015
     permalink
    i te plytki dalej ci sie podobaja i ilosciowo starczy?
    pokazuj jakie to bo ciekawa jestem jak sie w calosc obecnej koncepcji z biela to zgrywa
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 5th 2015 zmieniony
     permalink
    Hyde nie miałam nic tak szczegółowo rozpisane jak Ty jeśli chodzi o kosztorys, nie korzystałam nawet z kosztorysu zrobionego pod projekt w biurze projektowym.

    Mój kosztorys a raczej moje wydatki do poniesienia wdrażałam etapami adekwatnie do etapów budowy.
    Na początku podzieliłam etapy budowy domu i kwoty jakie powinnam ponieść... potem rozbiłam to na materiały przyporządkowane do każdego etapu. Ceny nawet śrub, śrubek, etc brałam ze składu a nie są to jakieś drobne aby nie połapać się. .. wszystko liczone na pudełka. .. na kilogramy, m3 czy m2.
    Stworzyłam w Excelu kalkulatory pomocne przy wyliczaniu zapotrzebowania na beton, drewno, stał, piasek i inne....
    Jeśli coś wychodziło mi 2300złotych, liczyłam 2500.... jeśli udało mi się, że kwota była niższa mogłam przerzucić ja na cos innego...
    Takim oto sposobem np zamiast dachu z blachy mogłam iść w ceramikę....
    Poza tym wiele składów robi kosztorysy w których jest juz wszystko ujęte co potrzebne....
    Dużo mi tez pomogły dwie dziewczyny z forum muratora (z jedna do dzisiaj pozostajemy w super kontakcie kolezenskim). Były pół roku przede mną z budowa a więc o pół roku były mądrzejsze ode mnie:). Podpowiadamy na co uwagę zwracać, co potrzebne i ile one np płaciły i za co...
    Dużo mi tez pomogła wycena, która musiałam przygotować do banku. To ona pomogła mi rozbić dom na etapy i ustalić wydatki do poniesienia...

    22 lata zajmuje się finansami w domu i tylko Ja.... do tego od 20 lat w jakim stopniu jestem odpowiedzialna za wydatki od mamy tj opłaty, oszczedzanie... Może nie na darmo z ekonomii miałam z praktyki 6:)
    Lubie kalkulacje wydatków i zysków :)

    Elfika wiele mi się koncepcji pozmieniało w trakcie budowy domu. Miało być coś innego a jest zupełnie coś innego.... Inne okna, drzwi, podłogi, łazienki. .. Wiele mi się koncepcji pozmieniało oj wiele...

    Treść doklejona: 06.01.15 00:32
    Dodam jeszcze, że np podbitka to koszt materiału bo robocizna to rozliczenie z wykonawcą moim za podesłanie zlecenia budowy domu, do elewacji miałam znajomego, do elektrycznego osprzętu znajomy... u niego miałam naprawdę za darmo :) skład budowlany największy w mojej okolicy i jego właściciel to znajomy... okna - kolezanka, beton-znajomy, geodeta - bliski znajomy, kominek kolega, meble na zamówienie koleżanka.... trafiali mi się super ludzie i ekipy co też było ważne. ...:bigsmile:

    Internet i szukanie oraz kalkulacje. ..

    Treść doklejona: 06.01.15 00:41
    Elfika kafli przerobiłam sporo... brałam do domu i testowałam w świetle jak i pod kątem zmywania tzn. Smarowalam np kredka do oczu, szminka, ketchupem, kakao, kawa a potem zmywalam...obserwowałam jak się zachowują i jak się myje. Nie przetestowałem jasnych fug na podlogach a mam wszędzie i wiem, że zajebiście się brudzą :) i ciemnieja. Białe w łazience są na razie ładne.
    Szare najbardziej praktyczne jak i brązowe. ... Kafle niektóre w outlet ie kupiłam co pozwoliło mi duuuzo zaoszczędzić i tak np zamiast dać 54zl za podłogowe do garderoby x2 dałam 19zł. Wyposażenie łazienek kupowalam na internecie a w sklepie oglądałam. Targowalam się nieustannie.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Ladybird76: nie miałam nic tak szczegółowo rozpisane jak Ty jeśli chodzi o kosztorys, nie korzystałam nawet z kosztorysu zrobionego pod projekt w biurze projektowym

    my nie mielismy projektu z biura wiec o zadnych kosztorysach czy rozliczeniach ilosci materialow nie bylo mowy; mamy kosztorys ktory przygotowywalismy z naszym budowlancem i szwagrem z home broker tak zeby bylo w miare wiarygodne dla banku a i realne dla nas (jesli ktoras by chciala zobaczyc jak to mniej wiecej u nas wygladalo to moge przeslac na priv), jedyny bardzo dokladny kosztorys mielismy dla 1 etapu - zrobil go w sumie w duzej mierze sam dla siebie nasz budowlaniec - porownywalismy ceny materialow (ytong, prefbet) i sprawdzalismy zuzycie czego ile zamowic.


    Ladybird76: Dodam jeszcze, że np podbitka to koszt materiału bo robocizna to rozliczenie z wykonawcą moim za podesłanie zlecenia budowy domu, do elewacji miałam znajomego, do elektrycznego osprzętu znajomy... u niego miałam naprawdę za darmo :) skład budowlany największy w mojej okolicy i jego właściciel to znajomy... okna - kolezanka, beton-znajomy, geodeta - bliski znajomy, kominek kolega, meble na zamówienie koleżanka...

    no i juz wiadomo skad pochodza oszczednosci, ja mialam taniej niz normalnie sobie licza za pewne rzeczy ale nic za darmo i nie byli to az tak bliscy znajomi; poza tym jednak mozliwosc wyboru dostawcy tez robi roznice, w moim miescie nie ma duzych hurtowni a te co sa to i tak nie chca negocjowac bo przy takim domu jak nasz oferuja 3-5%; i tak mielismy szczescie bo nasz wykonawca oddal nam spora czesc swoich rabatow


    Ladybird76: 22 lata zajmuje się finansami w domu i tylko Ja.... do tego od 20 lat w jakim stopniu jestem odpowiedzialna za wydatki od mamy tj opłaty, oszczedzanie... Może nie na darmo z ekonomii miałam z praktyki 6:)Lubie kalkulacje wydatków i zysków :)

    u nas w domu to tez ja zajmuje sie finansami i cala budowlana logistyka i finanse byly na mojej glowie ale nie powiem zeby to bylo to co lubie szczegolnie
    zdecydowanie jestem humanistka a moj zmysl matematyczny budzi sie tylko raz na jakis czas :P

    Treść doklejona: 06.01.15 11:11
    elfika: Podloga antyposlizgowa grafitowa ze stargresu. Choc przez chwile chcialam czarne 60x60, ale zem leniwa a na grafitowych niewiele widac to wygraly. Choc malzu cos jeczal, ze mu bedzie dziwnie gola stopa

    nie bardzo moge sobie wyobrazic podloge antyposlizgowa, przyblizysz ?
    my mamy w gornej lazience ciemnoszare plytki podlogowe i nie ma jakis szczegolnych problemow ze sprzataniem, nie wyobrazam sobie czarnej podlogi, podobnie jak bialej, zwlaszcza przy dzieciach czy zwierzakach no ale ja nie lubie sprzatac :D
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    MrsHyde: ale za to mam doswietlony blat roboczy taka specjalna listwa z 3 jupiterami-tubami (srednica ok 15-17cm)przy suficie i bardzo sobie chwale (okno od strony polnocnej wiec swiatla malo)

    Pokażesz jak to wygląda? Przerabiamy trochę kuchnię i daję szafki stojące z blatem roboczym pod okno, więc tam lampki podszafkowe odpadają, a szukam czegoś co oświetli mi blat.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    MyAngel zerknij na wybor lamp np tutaj
    ja szukalam moich pod haslem - lampa tuba sufitowa
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    No widzisz a mój kosztorys do banku wykonywałam sama... i się sprawdził. Jeśli chodzi o znajomości to Ty też mówiłaś, że z nich korzystałas.... Każdy orze tak jak może. .. odliczenia części vatu tez zrobiły swoje... i one też w 500 tys były wliczone.
    Znajomi mówią, że powinnam zająć się organizowaniem budów... załatwianie ekip, materiałów.... -nigdy więcej....

    Ciesze się też, że z moim wykonawca pozostajemy w kontakcie dość dobrym...:)

    Hyde pisząc za darmo nie miałam na myśli nic dosłownie. .. poniosła koszty ale małe. ..

    Poza tym mam jeszcze do ogarnięcia jakieś 1200 m2 działki z 1839m2. ... .. ale to już nakład w postaci własnej pracy... na wiosnę ruszam....

    Hyde co do oświetlenia podszawkowe go to pokaz je z konkretnej strony bo link jaki wstawilas otwiera różne lampy.
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Ladybird76: Znajomi mówią, że powinnam zająć się organizowaniem budów... załatwianie ekip, materiałów.... -nigdy więcej....


    No właśnie -budowałby byście jeszcze raz? Bo mnie się już marzy, a jeszcze dobrze nie odpoczęłam.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Lady ale ty moja kuchnie juz ogladalas, myAngel pokazalam co ja interesowalo a inni niech maja inspiracje z lampami :)

    Ja owszem mialam rabaty na zasadzie jakis tam znajomosci ale zadne na zasadzie kolezanka, bliski kolega czy jak napisalas u jednego napraede za darmo czy jak pisalas inne rozliczenia vatu. No ale niewazne, grunt ze kazdej z nas udalo sie cos zaoszczedzic :)))

    Aneta gdybym tylko miala za co to bym sie budowala. Lubilam ten czas, podobalo mi sie to cale wybieranie itp.
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJan 6th 2015 zmieniony
     permalink
    Aneta - ja raczej bym sobie darowała ponowną budowę.
    Jeśli kiedyś, za 100 lat,;) będziemy zmieniać miejsce zamieszkania to raczej kupimy gotowy, mały domek. :wink:

    Zakupiliśmy właśnie stół jadalniany. Chyba skuszę się już teraz na zakup kilku krzeseł i zobaczę czy dokupimy w innym kolorze czy białe.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Hyde ale Ja nie chcę twojej kuchni oglądać. ... chodzi mi o oświetlenie podszawkowe. ... jak znasz producenta to może z przeglądarki wstaw jakieś fotki tefo co masz a nie twojej kuchni.


    Aneta NIE a tylko dlatego, że za bardzo się przejmowałam detalami, budowę widziałam codziennie i prawie wszystkie decyzje należały do mnie. Mąż przejął tylko elektryke i co? I na dniach musimy poprawiać jeden błąd. ... brak kabla telewizyjnego tzw skretki i gniazdka internetowego..... porażka. Brak gniazdka do spięcia 4 tv po kablu a nie bezprzewodowo to problem jakich mało. ...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Lady chyba nie sadzisz ze 3lata pozniej bede pamietala producentow wszyskich lamp jakie mam w domu? az taka pamietliwa nie jestem :))
    poza tym pisalam wyraznie ze nie mam oswietlenia podszawkowego bo mi sie nie podoba, mam 3sufitowe lampy typu tuba na listwie pod sufitem nad blatem roboczym i podlinkowalam przyklady takich lamp a co kto sobie wybierze to juz jego broszka


    mangaa: Zakupiliśmy właśnie stół jadalniany. Chyba skuszę się już teraz na zakup kilku krzeseł i zobaczę czy dokupimy w innym kolorze czy białe.

    na co sie w koncu zdecydowaliscie?
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    MrsHyde: na co sie w koncu zdecydowaliscie?

    Na to co wklejałam na początku poszukiwań - stół lite drewno + krzesła dsw. Nic innego mi nie wpadło w oko.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    A mnie się chce budować - dla kogoś tym razem:) I nie przeraża mnie nic, bo też sama budowałam. M. załatwiał alarm i satelitę - co to za kosmos był - do dzisiaj nie wszystko działa jak powinno;)

    Treść doklejona: 06.01.15 17:58
    mangaa: Na to co wklejałam na początku poszukiwań - stół lite drewno + krzesła dsw. Nic innego mi nie wpadło w oko.
    --


    Podlinkujesz, na której stronie ta inspiracja? Bo tu już się trudno do czegoś dokopać:smile:
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Strona 99.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Aaa, już widzę - fajny model - klasycznie nowoczesny:)
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Elfika kominek ładny a kolor ścian super, drzwi bez przeszkleń?

    Widzę, że bazowalas na jednym blogu i praktycznie ten sam styl....

    Jeśli chodzi o gres ciemny, bo nie doczytałam wcześniej to gdzie on będzie polozony?

    Płytki drewnopodobne prezentują się ciekawie na zdjęciu. .. Ciekawa jestem jakie są w dotyku chodzi o STRUKTURĘ? Moja mama ma podobne ale Ciemniejszy kolor.
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Elfika szkoda bo przeszklenia nadają lekkości....

    Kominek z bloga piękny....

    Do jasnych siena, jasne fugi.... :) - moje juz pociemniały:) ale taki ich urok. A ten ciemny gres? Gdzie będzie polozony antyposlizgowy
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    aneta01: Aaa, już widzę - fajny model - klasycznie nowoczesny:)

    My będziemy mieć trochę inny kolor i nieco inaczej rozkładany, ale chodzi o taką bryłę mniej więcej. ;)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    zawsze mozesz dac delikatne szare fugi do jasnych plytek, w sklepie sa cale zestawy kolorystyczne, jak wezmiesz 2 plytki to sobie fajnie spasujesz kolor fugi

    kominek faktycznie bardzo fajny chociaz jesli mialabym miec kominek jako glowne zrodlo ogrzewania to rozwazylabym bialy kolor portalu. ja ostatnio zastanawiam sie nad wykonczeniem naszego kominka, tak jak chcielismy to chyba nigdy nie zrobimy bo na ramke 1,5tys nie wydam wiec bede kombinowala jescze

    nie boisz sie tych "wrabkow" we frontach kuchennych? toc to wyczyscic to mozzna pol dnia ze szmata spedzic
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Elfika to rozważ kolor jeśli nie masz kupionych tych lazienkowych. Może to głupie porównanie ale mam ciemny blat w łazience i wszystko ale to wszystko na nim widać. .. jest do tego matowy....

    Te wybrane gresy ciemne sprawiają wrażenie uciążliwych w pielęgnacji.
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    Hyde myślałas o szkle wokół kominka? Ja będę chciała albo grafitowe albo czarne dać. ..
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 6th 2015
     permalink
    ja mam brazowe kafle na podlodze w lazience. ok - moze i brud widac, ale jak mam lazienke 6 m2, gdzie spora czesc zajmuje wanna, pralka -poza tym mam chodniczki, zeby sie wlasnie nie poslizgnac, zeby bylo czysto i milo, to samej powierzchni, na ktorej ewentualnie widac kurz czy plamy jest na codzien okm1 m2. jeden ruch szmata.
    -- ;
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.