Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormyszaasia
    • CommentTimeApr 12th 2010 zmieniony
     permalink
    pierwszy raz zaczynam nowa dyskusje i nie wiem czy był juz taki temat jak dbanie o zabki naszych pociech, mój drugi synek rozpakowany na 28 dni ma juz cztery ząbki, i tu mam pytanie jak Wy mamusie dbacie o zabki Waszych dzieci? zakupiłam juz szczoteczkę silikonową nakładana na palec, chce jak najbardziej zadbac o jego ząbki gdyż ze starszym synem (5 lat) mamy problemy z uzębieniem, praktycznie wszystkie górne z próchnicą , psucie zaczęło sie szybko, do trzech lat w nocy synek zajadał słodka kaszkę manną, rano ząbki były myte ale wydaje mi sie że właśnie w nocy ząbki atakowała próchnica, i niestety ząbki do tej pory są brzydkie teraz czekamy na wypadanie mleczaków... nie chcę aby z młodszym pojawiło się to samo , maluch przed snem nocnym pije kaszkę owocową Bebico przy tym zaraz zasypia na kolejne karmienie nocne, i nie wiem mam go budzić aby umyc mu ząbki a jak w nocy?? kiedy pije na śpiąco??? jak Wy sobie radzicie z perełkami Waszych skarbów???
    •  
      CommentAuthorAnulka_28
    • CommentTimeApr 12th 2010
     permalink
    Jak tylko Zosia przeszła na butelkę wieczorem (jakoś 5-6 mc), to na koniec dostawała kilka łyków wody przegotowanej. Odkąd gdzieś w 8 mc skończyły się nocne karmienia, to w nocy dostaje tylko wodę. Ząbki myliśmy taką szczoteczką odkąd sie pokazały pod koniec 4 mc, od pół roku używając pasty bez fluoru, po roku - normalna (tylko wąska) szczoteczka i pasta z fluorem - ale tylko tyle, ile wciska się we włosie (w ten sposób zostanie na zębach, a nie trafi od razu do brzuszka) wieczorem, rano bez fluoru. Teraz już 2 razy fluorową dla dzieci, Zosia juz większość razy ładnie wypluwa :)
    --
    •  
      CommentAuthormyszaasia
    • CommentTimeApr 12th 2010 zmieniony
     permalink
    dziękuje za pierwszy komentarz:)czyli miałaś przygotowaną w drugiej butelce troszkę wody i po wypiciu mleka zamieniałaś na tą butelkę z wodą? świetny pomysł z tą woda już dzisiaj wprowadzam to w zycie...
  1.  permalink
    Ja naszczescie nie mam z Pitem problemów z myciem ząbków.Myje chetnie kilka razy dziennie pasta Colgate Smiles bo Elmexem za bardzo nie chciał,ma taki inny smak może dlatego.
    --
    •  
      CommentAuthormyszaasia
    • CommentTimeApr 15th 2010
     permalink
    rozumiem, w dzien to żaden problem , ja jestem uczulona na tym punkcie aby dzieci miały czyste ząbki, u mnie problem ze starszym synem pojawił sie kiedy karmiłam go w nocy, a wiadomo w nocy ząbki nie sa myte, nie wiem może miał bardzo słabe i dla tego próchnica szybko postępowała...zrobie wszystkoa by ten problem nie dotyczył młodszego synka.... czekam na kolejne sugestie, chociaz to co napisała Anulka jest idealnym pomysłem aby tego uniknąć, po prostu po mleku wieczorem przed snem daje teraz pare łyczków wody aby zabki sie oczyściły również w nocy, mam nadzieje że to zda egzamin...
    •  
      CommentAuthorAnulka_28
    • CommentTimeApr 15th 2010
     permalink
    My mamy Elmex, bo ma inna postać fluoru, ponoc lepiej przywiera do zębów. nauke płukania i plucia polecam zacząć w czasie kąpieli ;)
    --
    •  
      CommentAuthortiramisu
    • CommentTimeApr 30th 2010
     permalink
    Ja takiemu maluchowi po jedzeniu, jak wyciagalam z paszczy butle to delikatnie przecieralam zabki koncem pieluszki tetrowej zwilzonej w wodzie. A potem jak podrosl i pasta poszla w ruch to tez elmex - jest super, polecam:swingin:
    -- Powyższy post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych.
    •  
      CommentAuthor_Edyta
    • CommentTimeMay 6th 2010
     permalink
    To ja mam pytanie odnośnie starszaków - robił ktoś ozonowanie ząbków dziecku?
    •  
      CommentAuthorbeagraf
    • CommentTimeMay 7th 2012
     permalink
    Widzę ze temat praktycznie martwy, a u nas akurat pojawiły się kłopoty na horyzoncie. Właśnie kilka dni temu moja prawie 21-miesięczna córcia "dorobiła" się pierwszej plomby :cry:
    -- Ona 2010, On 2013 :-)
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeMay 8th 2012
     permalink
    My myliśmy ząbki niemal od urodzenia. Oczywiście, na początek to nie były ząbki, tylko bezzębne dziąselka, ale przecierałam zawsze po karmieniu, głównie w nocy gazikiem z wodą. Taki rytuał. Później była silikonowa nakładka na palec (którą Mała namiętnie gryzła), później szczoteczka i sama woda, a po roku elmex. Mała miała pierwsze ząbki bardzo wcześnie, dlatego boję się, żeby nie poleciały jej. Ja myłam jej zęby z nocy, po karmieniu, nawet jak zasypiała. Taką chwilkę była w stanie wytrzymać, a uważam, ze warto.
    Pierwsza córka nie miała ani kropeczki z próchnicy na mleczkach. Wszystkie wypadły bielutkie i zdrowe.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorYPolly
    • CommentTimeMay 8th 2012
     permalink
    Jaca - my podobnie od samego poczatku dbalismy o higiene, jednak ostatnio jeden zabek mleczny sie popsul. W sumie jednak prawie piec lat bylo bez problemow, wiec mysle, ze to dobra strategia.
    I tak jak Anulka - w nocy nie dawalam nic do jedzenia, tez tak jakos w tym wieku zaczelismy. Przed samym spaniem byla jeszcze gesta, sycaca kaszka na dobranoc, mycie zabkow i na noc juz tylko woda do picia.
    --
  2.  permalink
    a co z karmieniem piersią w nocy? Wg WHO pokarm kobiecy ma neutralne ph i nie psuje zębów bezpośrednio. Rzecz jasna też nie zapobiega! Moja mała od zawsze jadła mało a często (mieliśmy w ogóle problemy z karmieniem, pośrednio związane to było ze wcześniactwem - nie będę wnikać w ten watek) więc nie umiałam jej nakarmić 'na zapas' wieczorem. Zresztą kaszek nie chciała jeść - nawet z łyżeczki bo butli nie tolerowała, dopiero teraz jak jest starsza to jada kolacje typu kanapki. Winę za ob
    ecną sytuacje widzę w braku restrykcyjnego pilnowania mycia zębów - jak mała nie chciała albo padła to nie umyłam, albo zapomniałam i już nie ciągłam zaspanego dziecka do łazienki itp + predyspozycje + prochnica u rodziców (co mi się wydaje ze już mam wszystko ok to zaraz pojawia się nowy ubytek). Bo żeby nie było - te wszystkie etapy gazik, silikonowa szczoteczka i w końcu normalna dziecięca - to wszystko przerobiliśmy. I nie chodzi mi teraz o szukanie winnego (tu ewidentnie nawaliłam ale nie przypuszczałam... ze może tak się stać. Przecież my nie butelkowi itd itp!) - tylko co teraz? Oduczam małą cyckowania nocnego - na wszelki wypadek. Pilnujemy mycia zębów - choć nie wiem czy ja poprawnie myję te ząbki. Za miesiąc kolejna wizyta u pedodonty - chyba będę ryczeć razem z dzieckiem już w drodze do gabinetu. No i co z zabiegami typu lakowanie i lakierowanie?
    •  
      CommentAuthorbeagraf
    • CommentTimeMay 8th 2012 zmieniony
     permalink
    coś mnie wyrzuciło z loginu... Więc podpisuje się pod powyższym.
    Czy ktoś ma doświadczenia z wizytami u pedodonty? Ja poszłam do gabinetu na uniwersytecie medycznym, namiar na konkretna lekarkę miałam od znajomej. I pani mi mówi albo leczymy teraz i to będzie dosłownie dotkniecie wiertłem albo zastanowię się ale jak zacznie boleć to i tak będzie trzeba przyjść. Cóż było robić, siadłam na fotel , przytrzymalam dziecko i po dosłownie 2-3 sekundach było zrobione. Potem jeszcze plomba - 1 sekunda i gotowe. Tylko wtedy nie wiedziała co ją czeka - kolejna wizyta to dopiero będzie okropne :-(
    -- Ona 2010, On 2013 :-)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeMay 8th 2012
     permalink
    Niezalogowana: a co z karmieniem piersią w nocy? Wg WHO pokarm kobiecy ma neutralne ph i nie psuje zębów bezpośrednio.


    A to nie jest tak, że technika ssania również zapobiega kontaktowi zębów z mlekiem matki? W końcu sutek powinien sięgać dość głęboko, tak że mleko wypływa praktycznie prosto do gardła, tak jak na obrazku:

    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeMay 8th 2012
     permalink
    Popieram jacę ja robiłam tak samo, mimo iż karmiłam tylko piersią, to jak córka skończyła kilka m-cy to przecierałam dziąsła placem z gazą aby dziecko się przyzwyczaiło że coś się w buzi dzieje, jak się pojawiły pierwsze zęby to taka mięciutka szczoteczka a później doszła pasta i też był elmex
    Bardzo pilnowałam aby córka po kolacji umyła zęby jak było to już mm nawet jak piła w nocy to starałam się jej przecierać albo tak przeciągnąć aby [piła mleko nad samym ranem koło 5 lub 6 a potem rano od razu myliśmy zęby.
    Teraz córka ma 3,5 roku i myje w domy zęby rano i wieczorem i raz w przedszkolu, jak ma lenia i nie chce umyć to jej mówię że w takim razie jutro nie będzie w ogóle słodyczy i zawsze działa, ona myje sama a ja po niej poprawiam i język też obowiązkowo
    Od mojej koleżanki syn pił w nocy taką herbatkę dla dzieci i niestety ma próchnicę kilka czarnych brzydkich śladów i już miał leczone, plomba dopiero jak jej tłukłyśmy do głowy by nie dawać nic słodkiego w nocy to teraz pije samą wodę, ale już jest za późno, wiem że na to też ma wpływ uwarunkowanie genetyczne,
    Moja córka odpukać ma śliczne zdrowe ząbki, ale ja naprawdę tego pilnuje
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeMay 8th 2012
     permalink
    Z całą odpowiedzialnością ODRADZAM lakowanie. Zazwyczaj lakuje się pierwsze zęby stałe, czyli szóstki. Moja starsza córeczka (ta, która nie miała ani jednego popsutego mleczaka) miała lakowane 3 szóstki (czwarta się wtedy jeszcze nie wybiła) i po jakimś pół roku czasu okazało się, że te trzy szóstki ma popsute pod lakiem - musiała mieć zakładane plomby! Czwarta, która była nielakowana była zdrowa. Ja wiem, że to nie jest wina laku, tylko brudów w gabinecie dentystycznym. Żeby ząbek mógł być zalakowany trzeba go zmatowić - i to chyba było źródłem próchnicy tych ząbków. Więc jeśli decydujecie się na lakowanie, to bardzo uważajcie na sterylność gabinetów dentystycznych. U drugiej córci na pewno nie będę ryzykować. Aha, pierwsza ma wszystkie ząbki zdrowe (już stałe) prócz tych trzech nieszczęsnych zaplombowanych szóstek.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorbeagraf
    • CommentTimeMay 8th 2012 zmieniony
     permalink
    hydrozagadka:
    A to nie jest tak, że technika ssania również zapobiega kontaktowi zębów z mlekiem matki?

    Myślę, że tak jest + neutralne ph. W końcu gdyby było inaczej to by ludzkość wymarła dawno temu - bo jak tu żyć bez zębów. Natomiast myślę ze spożywane w ciągu dnia węglowodany + niepilnowanie mycia ząbków + cyckowanie poskutkowało u nas próchnicą niestety. Teraz jak ma zainfekowane ząbki to już na wszelki wypadek chce oduczyć nocnego ssania piersi. Dostaje cycusia dopiero w okolicach 5-6 rano...
    jaca_randa: Z całą odpowiedzialnością ODRADZAM lakowanie
    dobrze wiedzieć. W sumie jeśli uporamy się jakoś z tą próchnicą i będziemy pilnować profilaktyki + kontrole co 3 miesiące w początkowym okresie to może nie będą konieczne inne zabiegi. Muszę jeszcze jakoś męża zagonić skuteczniej do dentysty...

    Treść doklejona: 08.05.12 18:11
    Znalazłam taki artytuł "Próchnica a karmienie piersią": Próchnica a karmienie piersią
    -- Ona 2010, On 2013 :-)
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeOct 24th 2014
     permalink
    Dziewczyny kiedy wychodzą szóstki? Czy to możliwe, że moja 4,5 latka właśnie znów ząbkuje? Narzekała, że boli. Myślałam, że to pleśniawka, ale zaglądam i dziąsło jest po prostu jakby rozpulchnione :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeOct 24th 2014
     permalink
    moze byc. szostki wyrzynaja sie miedzy 6-7 rokiem zycia. wiec jest mozliwe, ze w wieku 5 lat zaczna juz wychodzic, a przynajmniej dziaslo zacznie sie przygotowywac. bo zanim zab sie wyrznie to troche mija.
    -- ;
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeOct 24th 2014
     permalink
    Moja 6 latka ma już wszystkie 6.
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeOct 25th 2014
     permalink
    U nas dzieciom w przedszkolach po obiedzie podaje się ksylitol w pastylkach.Oprócz działania przeciw prochniczego zapobiega również infekcjom bakteryjnym .
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 26th 2015
     permalink
    Dziewczyny gdzie w Warszawie najlepiej pójść z dzieckiem do ortodonty na NFZ.? Hania ma niestety albo krzywy zgryz albo coś bo co jakiś czas wysuwa dolną szczękę. Chce jak najwcześniej zacząć coś z tym robić.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 26th 2015
     permalink
    Jeżynka, ale Ty chcesz isć z mleczakami do ortodonty? :shocked: Serio pytam, bo z tego co wiem to do ortodonty warto się przejść jak już bedą stałe zęby, czyli tak pi razy drzwi około 6 roku życia.
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 26th 2015
     permalink
    Nie wiem gdzie mam się wybrać z tą jej "krzywą szczęka ".Dla mnie to duża wada.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 26th 2015
     permalink
    Spróbuj się na Nowy Zjazd dostać, oni mają najlepszych ortodontów, tylko cholernie długo się czeka, ale warto.

    Treść doklejona: 26.01.15 21:04
    O tutaj masz kontakt.
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 26th 2015
     permalink
    Dziękuję Frag, nawet o tym nie pomyślałam. :shamed:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 26th 2015 zmieniony
     permalink
    A proszę, ja u nich aparat robiłam i byłam bardzo, ale to bardzo zadowolona. Jak będę szła z Krasnalem (a niestety będę) to też do nich.
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 27th 2015 zmieniony
     permalink
    Frag, zapisałam dziś Hanie do nich UWAGA na czerwiec 2018! :shocked::shock
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    jeżynka: Frag, zapisałam dziś Hanie do nich UWAGA na czerwiec 2018! :shocked::shock
    --

    :shocked: na ktora godzine?;-P
    -- ;
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    Nie podali- pewnie boją się że obliczanie czasu im się zmieni. :devil:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    Ups... No tego to się nie spodziewałam, że rok to ok, ale trzy? :shocked:

    Treść doklejona: 27.01.15 15:43
    Gorzej jak tego dnia Ci coś wypadnie :cool::devil:
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    3,5 :devil::tongue:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    Ranyboskie, może ja już Krasnala umówię... Akurat stałe mu wyrosną :devil::tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    Ewasmerf: na ktora godzine?;-P

    :swingin::tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    Frag, ja z podobnego założenia wychodzę. :cool:
    -- [/url]
    • CommentAuthorigni
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    O matko dobrze, że mowicie bo ja musze starszaka zapisać. Moze mlodszego tez od razu zapisze- tez palucha ssie wiec problem bedzie ten sam:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeJan 27th 2015 zmieniony
     permalink
    kiedys spotkalam się z tym namiarem: http://www.dentart.pl/onas.htm moze komus cos pomoze :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    Ewasmerf pierwszy raz czytajac forum poplakalam sie ze smiechu:crazy::crazy::crazy:
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJan 27th 2015
     permalink
    2018 rok ;) jeszcze grafiku nie mają ;) poryczałm sie ze śmiechu. ..
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.