Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2019 zmieniony
     permalink
    Lima_89: moje dziecko wydaje mi się dziwne, inne

    Poczytaj tutaj - monitorowanie rozwoju dziecka w wieku od 6 do 12 miesiąca życia.
    Jeśli stwierdzisz, że masz trochę uwag co do treści odnośnie synka, to skonsultuj go ze specjalistami - neurologiem, terapeutą integracji sensorycznej, psychiatrą.
    • CommentAuthorLima_89
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Dzięki bardzo. Przeczytałam na szybko, ale muszę ogarnąć to na spokojnie. Jakby którejś z Was coś jeszcze wpadło na myśl to piszcie.
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Ja bym zbadała słuch i wzrok. Na pewno.
    A dodatkowo zapytam czy pokazuje palcem jak coś chce, abyś mu dała.
    --
    • CommentAuthorLima_89
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Palcem nie, zaczyna pokazywać całą ręką w danym kierunku.
    •  
      CommentAuthor°Agata°
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    To na początku jest cała ręka a później palec zaczyna działać bo moja młodsza jest teraz na takim etapie.
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Jak dla mnie do zbadania słuch (moje dziecko ma niedosłuch i nie dało się tego wychwycić bez badań specjalistycznych), wzrok. Konsultacja neurologiczna, logopedyczna (neurologopedyczna) oraz psycholog lub psychiatra. Jeśli specjaliści coś wychwycą to pokierują dalej. Oraz proponuję nagrać filmiki z niepokojącymi Cię zachowaniami synka, bo na bank u lekarza nic takiego nie zrobi :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    obe: Oraz proponuję nagrać filmiki z niepokojącymi Cię zachowaniami synka, bo na bank u lekarza nic takiego nie zrobi :)

    O to to - dokładnie!
    • CommentAuthorLima_89
    • CommentTimeMay 29th 2019 zmieniony
     permalink
    Obe - masz rację, spróbuję chociaż część z tego nagrać. Bardzo Wam dziękuję za wszystkie informacje.

    I jeszcze jedno - Obe - czy u Was dziecko reagowało, obracało się w kierunku jakiegoś dźwięku?
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Lima_89: I jeszcze jedno - Obe - czy u Was dziecko reagowało, obracało się w kierunku jakiegoś dźwięku?

    Tak, reaguje. Wydaje się, że słyszy najmniejszy szelest a tym czasem ma niedosłuch na niskich tonach w obu uszach i w jednym na wysokich. Prawdopodobnie dlatego słabo mówi (przy niskich tonach jest problem z głoskami s i t dlatego ojciec to gaga;) ) :( Przesiewowe badania słuchu przestały dobrze wychodzić po skończonym roku (synek jest wcześniakiem i uszy miał badane co 3 miesiące, ze względu na leki ototoksyczne, które miał podawane po narodzinach). Badania przesiewowe muszą być wykonywane w ciszy a u nas to było niemożliwe - złe odczyty zwalana na jego wrzaski. Dopiero badanie wykonane we śnie fizjologicznym przyniosło diagnozę.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorLima_89
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Hmm to dałaś mi teraz do myślenia. W takim razie chyba najpierw załatwię audiologa.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Lima_89: Hmm to dałaś mi teraz do myślenia. W takim razie chyba najpierw załatwię audiologa.

    U nas podstawowym problemem jest przerośnięty 3 migdał i przez niego mamy problemy z uszami (przynajmniej taką mam nadzieję).
    Pisałaś o takim jakby smyraniu podczas jedzenia - synek też tak robił ale przed zaśnięciem :) Sam się usypiał powielając utrwalone rytuały (godzinami tak robiłam w inkubatorze, do tego śpiewając). Długo potem jak zasypiał sam, nie na moich rękach to się głaskał po głowie i śpiewał ;) Teraz już mu przeszło, na szczęście ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorLima_89
    • CommentTimeMay 29th 2019
     permalink
    Tylko u nas nikt mu tak nie robił, nie miał od kogo tego wyłapać. Natomiast z tego linku, który podesłała Marion wyczytałam, że około 7 miesiąca dziecko wykonuje "grzebiący ruch palcami" i to jest jakby w ten deseń. Taką mam przynajmniej nadzieję.
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMay 30th 2019
     permalink
    Elfika, Mokotów nam nie po drodze a dojazdy zabijają czasowo... Ale skoro oznacza czescape terapii realizować na NFZ to myślę, że uda się coś konkretnego załatwić.

    Dziewczyny a jeszcze mam pytanie, jak sobie radzicie z tym tak w życiu. Z negatywnymi reakcjami ludzi na zachowanie dzieci, z taką społeczna chęcią do odrzucenia takich dzieci (najlepiej wcisnąć gdzies do szkoły specjalnej, bo się nie potrafią zaprzyjaźnić i dzieci ich nie lubią, tak już to zdążyłam usłyszeć).
    Do Ewy mam pytanie właśnie - jak w szkole radzi sobie dziecko z ZA?
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 30th 2019
     permalink
    Piotrek jest teraz w prywatnej dla dzieci z autyzmem.w masowej rzezylismy gehenna,lacznie z naslaniem mopsu i zgloszeniem do sadu rodzinnego.
    -- ;
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMay 30th 2019
     permalink
    Mops i sąd rodzinny? Zakładam, że szkoła wiedziała o ZA Piotrka i ze to była integracyjna. I takie coś? Nie mogę uwierzyć... Ja szczerze mówiąc myślałam o dobrej szkole integracyjnej, najlepiej nie o jakimś molochu na tysiąc dzieciaków. Terapeuci i pedagodzy, którzy z młodym pracują mówią, że powinien dać sobie radę. Szkoły specjalnej w ogóle nie brałam pod uwagę...
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 31st 2019
     permalink
    _Isia_: jak sobie radzicie z tym tak w życiu. Z negatywnymi reakcjami ludzi na zachowanie dzieci

    Ja sobie radzę nie za dobrze.
    Unikam placów zabaw, sal zabaw. Na zakupy do marketów często go zabieram, bo muszę, ale każde wyjście to masakra, bo się tragicznie zachowuje. Wrzaski na cały sklep, wszyscy się na nas patrzą. Na spacerach podobnie. Często ktoś zagaduje do niego "czemu tak krzyczysz" albo "co się stało" - dawniej odpowiadałam wymijająco, że ma ciężki dzień, że śpiący lub żartując że to typowy facet i zakupów nie lubi itp. A ludzie komentowali "wyrośnie z tego" - co mnie do szału doprowadzało. Ostatnio więc walę od razu, że autysta i nic nie poradzę na jego zachowanie. I wtedy konsternacja - wielkie oczy, odejście bez słowa, jakby uciekali, bo się zarażą...

    Ostatnio zamówiłam przypinki Mam autyzm i jedną z nich przypięłam do wózka na widoku - ludzie zazwyczaj zerkają ukradkiem, ale niektórzy oscentacyjnie się wpatrują (na mnie i Frycka i znów na mnie itd.).
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 31st 2019
     permalink
    U nas trochę inna sytuacja, bo synek na razie nie ma żadnej diagnozy ale to tylko kwestia czasu, jak sądzę. Teraz wszystko zwalamy na słuch i niedostateczną komunikację.
    Wyjście do sklepu to dramat - ja mam taki charakter, że na to leję co ludzie powiedzą, bardziej chłop się stresuje. Ostatnio Młody leżał na podłodze w Lidlu odstawiając szopkę, ludzie się na nas gapili a jak powiedziałam, że powinien się wstydzić bo wszyscy na niego patrzą to ludzie zaczęli zajmować się swoimi sprawami ;) Do szału doprowadzają mnie stwierdzenia w stylu - moje tak nigdy nie robiło, moje nigdy nie spadło, moje nigdy nic nie zepsuło, moje jadło wszystko i moje spało całą noc od urodzenia. Większość tych dzieci znam i jakoś inaczej zapamiętałam ich dzieciństwo. Nie wiem po co ludzie tak mówią? Po co ludzie wtrącają się do cudzych dzieci?
    Ale są też pozytywy - przy ostatniej jego akcji podeszła do mnie kobieta z osiedla i mówi, że jej wnuczka jest o rok starsza od synka i nikt z nią nie chce chodzić do sklepu bo awantury są o wszystko i że ona mnie podziwia, że ja to z takim stoickim spokojem znoszę, bo ona jest mokra na samą myśl o zakupach z wnuczką ;)
    Isiu, Marion, lejcie na tych homofobów. Ludzie są niereformowalni oraz domeną Polaków jest pouczanie i mentorski ton :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 31st 2019 zmieniony
     permalink
    obe: synek na razie nie ma żadnej diagnozy ale to tylko kwestia czasu, jak sądzę

    Czyli żadnego terminu jeszcze nie macie, ale dociera do Was, że trzeba będzie zrobić, tak?
    Dawaj znać, jak się sytuacja rozwija.
    obe: Isiu, Marion, lejcie na tych homofobów. Ludzie są niereformowalni oraz domeną Polaków jest pouczanie i mentorski ton :)

    Ja zauważyłam, że oprócz tych, co to kontakt z dziećmi z zaburzeniami mają (ja takich prawie w ogóle nie spotykam, oprócz przedszkola), to generalnie ludzie nie wiedzą co to autyzm. Reagują przerażeniem, jakby to była śmiertelna zakaźna choroba...

    Co do przedszkola Fryckowego.
    Mieliśmy ostatnio przedstawienie na dzień rodziny - choć to za dużo powiedziane, bo głównie same panie śpiewały... Jego grupa "niepełnosprytnych" to sami chłopcy, w różnym wieku - Frycek najmłodszy. Część chłopaków sprawna ruchowo, ale z zaburzeniami rozwoju psychicznego. Reszta z porażeniami całościowymi na specjalistycznych wózkach (na co dzień tylko leżą w przedszkolu) oraz jeden z zespołem downa.
    Frycek ponoć na spacerach "pomaga" pchać wózki z kolegami. A w jednym nawet raz usnął na placu zabaw... Dzieci nie widzą niepełnosprawności.
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeMay 31st 2019 zmieniony
     permalink
    Marion, dzieci widzą niepełnosprawność. Dzieci rozumieją, że to jakaś "inność". Ale nie postrzegają jej jako coś gorszego i złego. Tego postrzegania uczą dzieci ich rodzice. Poprzez komentarze, poprzez takie właśnie odsuwanie się i unikanie. Wtedy zaczyna się proces odrzucenia innych.

    Ja na razie jestem tak skupiona na młodym, na placu zabaw czy w sklepie, że nie zauważam reakcji innych ludzi. Nigdy nie byłam tak kreatywna, otwarta, przyjacielska i wesoła jak teraz. Staram się swoim luzem i spokojem pokazać innym rodzicom, że nic się nie dzieje takiego, że się moje dziecko trochę więcej złości czy irytuje niż inne. Bawię się z innymi dziećmi, bo dzięki temu młody chętniej sie z nimi bawi, a one z nim. Jestem chyba jedyną mama na placu zabaw która nie gapi się na smartfona i nie siedzi na ławce. Choć nie powiem, czasem zadroszcze i tez bym chciała tak usiąść i odpoczac.
    Tymczasem ciesze się bardzo, kiedy mój syn bawi się jednak z dziecmi, szuka z nimi kontaktu choć nie zawsze wie jak. Zazwyczaj bawi się z pieciolatkami, szesciolatkami. Może dlatego, że kierują zabawą i jemu łatwiej w to wejść.
    A w głowie mam mętlik. Staram się zaakceptować to co jest, że jest za i nie zniknie. Staram się akceptować moje dziecko z jego wadami i szukać w nim jego mocnych stron (a ma ich sporo), podkreślać je przy nim i przy innych. Nie myśleć, co by było gdyby tego nie było i dlaczego trafiło na nas. Ale to trudne...
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 31st 2019
     permalink
    Marion, jesteśmy w trakcie diagnozy w żłobku (mamy psychologa na stanie). Opinia powinna być w przyszłym tygodniu. Do WWR. Potem się zobaczy. Mieliśmy mieć w poniedziałek operację 3 migdała i drenaż uszu ale Młody się rozchorował i kolejny termin na sierpień. Ta operacja uszu dużo wyjaśni. Psycholog twierdzi, że wszystkie atypowe zachowania wynikają z niedosłuchu.
    Mamy też umówionego logopedę, takiego specjalizującego się w rehabilitacji dzieci "trudnych".
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJun 2nd 2019
     permalink
    Też muszę do logopedy wrócić. Wojtek ładnie mówi, choć zniekształca niektóre głoski. Ale jeszcze w zakresie dopuszczalnym dla wieku...
    Czeka go endoskopia nosa i gardła. I będę chciała naciskać na dodatkowe badania słuchu, tylko nie wiem jakie. Wojtek jest wrażliwy na niektóre dźwięki- jak suszę włosy zamyka mi łazienkę, a jak po ulicy jadą samochody to czasem uszy zatyka...
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 2nd 2019
     permalink
    karolciat: Wojtek jest wrażliwy na niektóre dźwięki- jak suszę włosy zamyka mi łazienkę, a jak po ulicy jadą samochody to czasem uszy zatyka...

    to co opisujesz to klasyczna nadwrażliwość. nie wiem czy jest jakiekolwiek badanie, które to stwierdza. można to trenować johansenem bodajże albo tomatisem. plus pełne si tak naprawdę. możesz też kupić słuchawki wygłuszające.
    -- [/url]
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJun 2nd 2019
     permalink
    Ja niby to wiem. Ale nie jest też tak, że schemat powtarza się za każdym razem. A ponieważ Magda z Anielą przerabia różne diagnostyki słuchu, coś mi sugerowała. Ale zapomniałam co.
    Pod kątem si miałam Wojtka diagnozować, ale pewne wyraźne symptomy udało nam się "przepracować".
    Ale muszę mieć to na uwadze. Teraz chcę doprowadzić do końca sprawy słuchu i migdała, żeby pewne rzeczy wykluczyć.
    --
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    Dziewczyny, mam jeszcze jedno pytanie. Wczoraj byliśmy na spotkaniu z psychologiem w poradni, która wydaje orzeczenia o ks i wwr. Oczywiście poradnia musi mieć również swoje spotkanie diagnostyczne (2 godziny). Nie miało znaczenia to, że opinie psychologa (przedszkolnego i z poradni) dostarczylismy. Trochę już mam dość tej niekończącej się wędrówki w celu zdobycia papierów na terapię dla dziecka. Ale zmierzając do pytania. Psycholog powiedziała nam, że wwr nie może odbywać się w przedszkolu, tylko musi być w innej jednostce. A w przedszkolu to odbywa sie kształcenie specjalne, według wytycznych z opinii jaka ta poradnia nam da. Czyli ten nauczyciel wspomagający i ewentualnie inna terapia jaka przedszkole może zaoferować, ale ilość godzin zależy tu od woli dyrektora. Naprawdę tak jest? Bo ja już się zakrecilam kompletnie w tych procedurach.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    Kurcze, mam opinię od psychologa ze żłobka. Zadzwoniłam do PPP, pani cała w skowronkach, że WWR, że KS i że teraz to oni mają sezon urlopowy, mam dzwonić we wrześniu to Młodego przebadają. No dramat. Wbijać do jakiejś innej PPP czy to jakaś rejonizacja jest?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJun 11th 2019 zmieniony
     permalink
    U mnie w mieście jest rejonizacja i orzeczenie tylko dana poradnia moze wystawić (mimo badan gdzie indziej)
    Mamy 2 prywatne, gminna i miejska
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    Tak mi się właśnie wydawało, że muszę do tej startować :( Ale porażka. Chyba tam pójdę i złożę wniosek o badanie, bo we wrześniu to będzie po rybach - zaproszą nas na grudzień :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    Efekty zmian ministry Zalewskiej...
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    obe: sezon urlopowy

    Miałam identycznie rok temu.
    Też składałam papiery w PPP w czerwcu i mówili, że wakacje... Opinię dostalam 31. sierpnia. Były błędy, więc kolejne 2 tyg. czekania. Miałam następnie problem ze znalezieniem placówki i dogadaniem godzin. Zjęcia z WWR zaczęliśmy w drugiej połowie listopada...
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    Isia, jeśli te opinie co masz są z innej placówki albo stare to muszą zrobić swoje nowe. Ta z przedszkola bankowo się nie liczy.
    Obe, wbijaj do ppp już teraz złożyć wniosek. Owszem przeleży ale już będzie złożony w czerwcu a nie we wrześniu. Bo we wrześniu tez co małego od ręki nie przebadają...
    Ja złożyłam bodajże w zeszłym tygodniu, nawet nie podali przybliżonej daty bo wie pani, odroczenia itd 🙄
    Teraz tylko pozostaje kwestia, której jestem na 99% pewna - autyzm? Nie wygląda... od jednej z terapeutek dowiedziałam się, że w ichniej (takiej wiejskiej ppp), że u nich diagnoza psychiatry jest święta. Ciekawe czy w tej będzie tak samo...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    Na fb mamy piszą że wnioski składały koło marca do ppp i nadal cisza! Co do wwr to możesz mieć w przedszkolu jeśli je prowadzą. Bo u mnie już na wstępie była mowa że nie robią wwr. I na fb zwróciłam uwagę na to że niektóre prywatne przedszkola są za free a inne trzeba normalnie płacić (zależy od dyrektora; bo subwencja idzie teraz tylko na terapię).
    Mój ma ks w swoim przedszkolu, terapię za życiem w ppp publicznym, a wwr w ppp prywatnym. I tak sobie jeździmy tylko :)
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    A to prawda że wg wytycznych należy się wwr od 4 do 8 godzin tylko? Bo u nas "reformują" szkołę specjalną okrajakąc wwr, zwalniając asustentów nauczyciela i rehabilitantów. Wszystko w myśl "spełniania kryteriów".
    A chłopiec który z Wojtkiem chodzi do grupy, opóźniony w.rozwoju, niemal się nie komunikujący, ma 2 godziny! Raz.logopeda i raz pedagog a resztę rodzice finansują sami...
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 11th 2019
     permalink
    4 do 8h było chyba od zawsze, a to co u Was tam wyprawiają to chyba tylko wedle widzimisię.

    Ja nie mogłam tak wcześnie złożyć wniosku bo oni z uporem maniaka pilnują wieku 2,5 roku... tzn może i by przyjęli ale by zrzucili na samo dno a potem nie wiadomo czy by nie zapomnieli całkowicie.

    Zmieniając temat.
    Oglądaliście TVN uwaga? Ja właśnie obejrzałam to mi wszystkie bebechy przekręciło z nerwów. Przysięgam, że jakby na mnie trafili to by nic z nic z tego zjeba nie zostało.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJun 12th 2019
     permalink
    Pracuję w centrum którego „składowa” jests PPP i normalnie nie mogę uwierzyć w to co czytam. U nas termin jest ustalany w dniu zapisu. Idziesz z podaniem czy to opinią i tego dnia wiesz na kiedy jesteś umówiona do pedagoga psychologa logopedy oraz jawne są daty posiedzeń komisji orzekającej. A ja myślałam ze mamy duzo do zrobienia w naszym ośrodku...

    PS
    Terminy do 3 miesięcy; kiedyś były ok pół roku ale zmeinila sie dyrektorka od spraw PPP i trochę robotę dziewczynom przeorganizowana; w okresie urlopowym juz nie jest tak ze kilka osób pracuje tylko zrobili że urlopy sie nie pokrywają i tylko jeden „zestaw” diagnozujący wypada w danym czasie
    •  
      CommentAuthor_Isia_
    • CommentTimeJun 12th 2019
     permalink
    U nas w ppp termin na spotkanie umawiali telefonicznie, w dniu pierwszego spotkania można złożyć papiery. Wtedy też dowiedzieliśmy się kiedy komisja. Akurat mamy szczęście ze się wyrobimy na te najbliższą bo chyba są raz na miesiac

    W przedszkolu właśnie nie ma wwr. Znalazłam listę jednostek które w moim mieście robia wwr i przedszkola tam nie ma. Wiec pewnie jest ks. Wwr jest w poradniach. Musze się zorientować jak tam z terminami i godzinami. Logistyczne ciężko będzie ogarnąć bo oboje pracujemy, i ja i mąż, i tak zostanie.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 12th 2019
     permalink
    A ja jeszcze sprawdziłam WOKRO w mieście i niby super ale jest informacja, że miejsc nie mają do odwołania. Tylko na rehabilitację. Ciekawe co mają zrobić rodzice dzieci z bardzo ciężkimi niepełnosprawnościami?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 12th 2019
     permalink
    Obe, przy niepelnosprawnosciach obowiązuje ustawa 6%, tudzież za życiem. Wtedy nie ma, że nie ma miejsc czy, że za tok wizyta.

    Hyde, dobrze wiedzieć, że są poradnie normalnie funkcjonujące. Mam podstawy by przycisnąć ppp.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 12th 2019
     permalink
    My mamy zaświadczenie z Ustawy za życiem ale nie korzystam ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJun 14th 2019
     permalink
    Mamy zajęcia za życiem w publicznym ppp, zaś wwr w prywatnym ppp. Ci pierwsi mówią że mogę mieć tylko jedne zajęcia,albo wwr albo za życiem. Czy jest na to podstawa prawna?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 15th 2019
     permalink
    powtórzę tutaj, żeby dziewczyny też wiedziały.
    Daga, bez zmian. nawet dla wszelkiego zadzwoniłam do jednej z terapeutek.
    wwr idzie z min edukacji, owi z nfz, za zyciem z ministerstwa rodziny [w dużym skrócie] więc nie ma opcji, że albo albo.
    pamiętaj, że to ppp ma Ci podać podstawę prawną - nie na odwrót. oraz ppp podlega pod kuratorium zatem pisz pismo.

    Treść doklejona: 15.06.19 20:11
    zapomniałam jeszcze dodać, że za życiem realizują nie tylko placówki oświatowe i nie tylko dzieci są odbiorcami. kobiety w ciąży ze stwierdzoną wadą [jak ja] też mogą - np z psychologa.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJun 17th 2019
     permalink
    A my właśnie podjęliśmy decyzję o rezygnacji z WWR w dotychczasowej placówce.

    Uczęszczaliśmy od końca listopada. Mieliśmy 5 h miesięcznie (a tak prawdę mówiąc to nie są godziny zegarowe, a 45 min) - to bardzo mało i u nas generalnie efektów brak. W puli mieliśmy:
    - 1 h fizjoterapeuta - biegał tylko po sali, trochę gościu go tam pomasował, jak się Frycek dał, i to tyle
    - 2 h psycholog - zero "terapii", psycholożka tylko plotkował ze mną...
    - 2 h logopeda - od listopada wciąż te same zabawy i polecenia, zero nowości. Frycek babki nienawidził, a z kolei ona (nie wiadomo dlaczego) wciąż czepiała się mojego męża i mu dogryzała.

    WWR będziemy mieli od września w ramach przedszkola dla autystów. Do tego czasu, w lipcu i sierpniu, Frycek będzie chodził na zajęcia prywatne do neurologopedy, która pracuje w tym przedszkolu dla autystów.

    Natomiast dużo skorzystaliśmy z Za Życiem - od listopada 20 h miesięcznie (2x w tygodniu po 2 h). Zajęcia są w Szkole Specjalnej z jedną z nauczycielek (młoda, bardzo fajna) - teraz będzie przerwa wakacyjna, bo szkoła zamknięta.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 17th 2019
     permalink
    marion: Mieliśmy 5 h miesięcznie (a tak prawdę mówiąc to nie są godziny zegarowe, a 45 min)

    bo to się sumuje i wychodzą godziny.
    my mamy 30 minut logopedy i 45 min si co tydzień, co razem daje w miesiącu 8h.
    z za życiem, które u nas realizuje tylko ppp, mamy tylko tyflo. cała reszt się nie popisała więc zrezygnowałam.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 17th 2019
     permalink
    Słuchajcie, a do wniosku o WWR to dokumenty w oryginale czy w kopii? Nie chcę do nich dzwonić, bo mnie cały czas namawiają, żeby przyjść we wrześniu ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 17th 2019
     permalink
    nigdy nie dajesz oryginałów. te są tylko do wglądu. w oryginale idzie wniosek i zaświadczenie lekarskie konkretnie pod niego wystawiane.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 17th 2019
     permalink
    Dzięki, Elfiko :) Muszę to złożyć do kupy. Mam tylko opinię od psychologa. Wystarczy? No i wypisy ze szpitala, wyniki badań.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 17th 2019
     permalink
    No pewnie, że wystarczy.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJun 25th 2019 zmieniony
     permalink
    Na stronie Fundacji JiM znalazłam informację, że w 2015 r., po 6 latach analiz (z tego co widzę, na tą chwilę nie ma bardziej aktualnych danych), ukazał się raport NAC (National Autism Center) stanowiący podsumowanie badań nad terapią dzieci, młodzieży i dorosłych z autyzmem. Jego celem nadrzędnym było wyłonienie tych form terapii, które odznaczają się największą skutecznością opartą na rzetelnych dowodach naukowych.

    Raport podzielił stosowane formy terapii na trzy grupy: ustanowione (14), obiecujące (18) oraz nieustanowione(13).

    1. Ustanowione metody terapeutyczne - to takie, których skuteczność została potwierdzona poprawnymi badaniami a ich pozytywnych skutków możemy być pewni. Należą do nich m.in.:
    - terapia behawioralna (obejmująca pakiety behawioralne oraz terapię behawioralną małych dzieci),
    - terapia poznawczo-behawioralna,
    - modeling,
    - naturalne modele nauczania,
    - trening umiejętności kluczowych,
    - plany aktywności,
    - treningi uczące samokontroli,
    - skrypty.

    2. Obiecujące metody terapeutyczne:
    - komunikacja alternatywna i wspomagająca,
    - terapia bazująca na relacji,
    - pakiety ekspozycyjne,
    - nauczanie ustrukturyzowane,
    - trening językowy (zasób i rozumienie),
    - interwencje opierające się na nowej technologii,
    - terapie bazujące na Teorii Umysłu (Theory of Mind Training),
    - PECS,
    - muzykoterapia,
    - masaże.

    3. Terapie nieustanowione - jak dotychczas nie wykazano ich korzystnego wpływu terapeutycznego w pracy z osobami z ASD (według autorów raportu nie należy zakładać, że interwencje te są skuteczne, gdyż wykazano wystarczająco w badaniach, aby można było wysnuć wniosek o ich skutkach). Należą do nich:
    - trening słuchowy,
    - metoda ułatwionej komunikacji,
    - diety bezglutenowe i bezkazeinowe, (!)
    - integracja sensoryczna,
    - zooterapie,
    - treningi słuchowe,
    - mapowanie,
    - interwencje terapeutyczne oparte na ruchu,
    - strategie socjalno-behawioralne, socjalno-poznawcze,
    - Terapia Floortime (DIR),
    - interwencje sensoryczne,
    - terapie elektrowstrząsowe.
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJun 25th 2019
     permalink
    No widzisz, a terapia behawioralna jest bardzo nie lubiana, bo to tresura. Chociaż ja uważam inaczej. Dalej to ciekawe że si jest odrzucone. A trening słuchowy co ma poprawiać koncentrację też ciekawe czemu jest na Nie.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJun 25th 2019 zmieniony
     permalink
    dagus84: No widzisz, a terapia behawioralna jest bardzo nie lubiana, bo to tresura.

    Terapię taką będzie miał Frycek od września w przedszkolu. I z tego co pamiętam PECSy też.
    My sami z mężem go "tresujemy" - w ten sposób nauczył się wielu rzeczy.

    Celem nadrzędnym było wyłonienie tych form terapii, które odznaczają się największą skutecznością opartą na rzetelnych dowodach naukowych.
    Moim zdaniem to wcale nie znaczy, że pewną grupę autystów nie będą dobrze wpływać terapie zalecane, a postępy będą po terapiach odradzanych. Każdy przypadek jest inny i trzeba terapię dostosować do konkretnej osoby.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 25th 2019
     permalink
    Daga, bo w terapii behawioralne największym problemem są terapeuci. niestety w naszym kraju znaczna część terapeutów zwyczajnie nie umie ich stosować. i np ja osobiście sama stosuję jej elementy ale nie dam tak prowadzić Klary przez obcego terapeutę. tylko mi jest o tyle łatwiej, że jestem instruktorem szkolenia psów a podstawy, czy to się komuś podoba czy nie są takie same. jednocześnie metody, które stosuję są typowe dla pozytywnego szkolenia czyli polegające na wzmacnianiu zachowań pożądanych i wygaszaniu niepożądanych. w klasycznym polskim przypadku jest to zwyczajnie metoda kija i marchewki. przy czym kij bywa bardzo brutalny jak czytam niektóre opowieści rodziców na grupie.
    co do 3 podpunktu czyli terapii odrzuconych to wydaje mi się, że to dlatego ponieważ dotyczą one zaburzeń towarzyszących, które dotyczą również nt. co do zooterapii to już dawno o tym mówiłam w kontekście dogoterapii. są badania, które udowadniają brak wartości terapeutycznych.
    .

    my już po pierwszej wizycie w ppp do KS. jestem w szoku bo byłam święcie przekonana, że będę czekała na chińskie potem, a tu wczoraj telefon, i że nawet mogę sobie termin wybrać ;P
    trafiła nam się też sensowna babeczka, z dokumentacji wzięła co potrzeba, zawyrokowała, że diagnoza psychiatry jest dla niej wiążąca, poprosiła o opinie terapeutów, którzy już z Klarą pracują żeby nie stresować jej jakimiś sztucznie zaaranżowanymi sytuacjami bo np ocena logopedyczna byłaby zgoła inna choćby dlatego, że ona werbalnie z nowymi terapeutami bardzo długo się rozkręca. także bardzo sensownie.
    pytała mnie czy mam jakieś szczególne zapotrzebowanie co do orzeczenia to poprosiłam o nauczyciela wspomagającego, czy jak to tam się teraz nazywa. mam też propozycję obecności na komisji orzekającej ale ja nie wiem czy chcę być.
    -- [/url]
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.