Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorPaula
    • CommentTimeNov 23rd 2006
     permalink
    Ja także mogę polecić Toma.
    Tylko do niego się jak na razie zwracałam. Bardzo podoba mi się jego styl wypowiedzi. Ujmuje taktem.
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeNov 24th 2006 zmieniony
     permalink
    ja takze popieram toma. i jeszcze josaris, ale to zalezy jaką ktos stosuje metode npr:)
    josaris- jest od angielskiej, tom od roeztera.
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeNov 24th 2006
     permalink
    ;) dzięki za podpowiedzi, Josaris mi odpowiedziała ;)
    •  
      CommentAuthorAnia
    • CommentTimeJan 9th 2007
     permalink
    Czy może mi ktoś napisać, jak się "stopniuje" śluz pod względem "płodności"?
    Tzn... co jest bardziej "płodne"- śluz wodnisty i przejrzysty, nic się nie rozciąga- taka "woda", a jest go niewiele, czy biały i o konsystencji kremu, w dalszym ciągu się nie rozciąga, a jest go sporo.
    Oba objawy z jednego dnia... Który wziąć pod uwagę w wpisywaniu w tabelkę?
    •  
      CommentAuthorpani_wonka
    • CommentTimeJan 9th 2007
     permalink
    płodny - przejrzysty, rozciągliwy, wodnisty, białko jaja.
    niepłodny - nierozciągliwy, lepki, grudkowaty, nieprzejrzysty.

    Zaznaczasz zawsze płodny, nawet jak wystąpił tylko raz w ciągu dnia, a potem zanika. Nie ma znaczenia ilość śluzu, ma znaczenie jakość.
    -- "bez pretensji do mądrości, której nie mam, bez odbijania jej na ksero i wpadania w schemat"
    •  
      CommentAuthorAnia
    • CommentTimeJan 9th 2007
     permalink
    dziekuje za odpowiedź!
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJan 9th 2007
     permalink
    czyli tradycyjnie liczy sie jakość nie ilość hehe :wink:
    •  
      CommentAuthorhimeko
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    dziewczyny pomóżcie, czy śluz przejrzysty - to przezroczysty? i w wziązku z tym, jeśli taki przejrzysty śluz jest rozciągliwy to czym się różni od "białko jaja"?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 2nd 2007 zmieniony
     permalink
    Tak, czyż to nie jest to samo?
    --
    •  
      CommentAuthorbabyphat
    • CommentTimeFeb 2nd 2007
     permalink
    U mnie to nie jest to samo. Przejrzysty rozciągliwy jest inny, niż "jak białko jaja". Rozróżniam to bardzo wyraźnie i nie mogłabym zrezygnować z jednego, z tych opisów. Ten "PR" jest rzadszy a "Bj" jest gęstszy i faktycznie wygląda jak białko jaja, ma bardziej zwartą formę, konsystencję( taki glutek) hihiiihi. Nie wiem czy jestem w stanie jaśniej to opisać. :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Babypath -określiłaś to dokładnie! U mnie jest tak samo i Bj ma konsystencją taką bardziej zwartą (glutek:), a przeźroczysty-przejrzysty rozciągliwy jednak się tak trochę bardziej "rozlewa".
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    A niech to... Wiem, że nic nie wiem. Nadal jestem początkująca.
    U mnie jeden i drugi typ jest taki sam. Czy to normalne?
    Potrafię wyróżnić więcej rodzajów śluzu gorszej jakości niż lepszej. Może to kwestia wieku?
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Amazonko przeciez Roeztzer wyraźnie pisze ze to sprawa bardzo idywidualna. kobieta moze w ogole nawet nie miec sluzu Bj
    •  
      CommentAuthorhimeko
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    dzięki, trochę mi się rozjaśniło w głowie :-)
    •  
      CommentAuthoragafiga
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Ja to mam teraz zawiłostkę... Za trzy dni wypada okres, a mi się jakiś śluz płodny pojawił! Taki właśnie glutek :wink: po suchych kilku dniach. Jestem ogólnie w szoku. Uspokójcie mnie, proszę.
    •  
      CommentAuthoragafiga
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    a jak nazwać śluz, który jest teoretycznie przejrzysty i bardzo rozciągliwy, ale zawiera w sobie "elementy" białego "kremu" (kurcze, jak trudno to wszystko opisać :P ) ?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Agafiga, taki mieszany też miewam.
    Śluz lepszej jakości pojawia się tuż przed @ - tak często jest. Jeśli był skok temperatury, to wszystko jest w porządku.
    --
    •  
      CommentAuthoragafiga
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    niestety nie mietrzę (jeszcze) temperatury... a czy ten mieszany jest zatem płodny?
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Skoro nie mierzysz T, to nie można nic powiedzieć. Jeśli owulacja się przesunęła, to być może dopiero teraz będzie okres największej płodności. Bez T tego nie ocenisz.
    Mieszany uznaję za płodny.
    --
    •  
      CommentAuthorAnia
    • CommentTimeFeb 3rd 2007
     permalink
    Pod uwagę bierze się cechę najbardziej płodną. Lepiej na początku dmuchać na zimne, zwłaszcza, jak się odkłada.
    •  
      CommentAuthoragafiga
    • CommentTimeFeb 4th 2007
     permalink
    dzięki dziewczyny :)
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 13th 2007
     permalink
    tak apropo suchości pochwy, nie stosowałam ale może ktorejs sie przyda:
    Cicatridina - globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym
    * przyspieszają zabliźnianie się ran w pochwie,

    * przywracają naturalny proces gojenia,

    * odbudowują błonę śluzową pochwy w procesach atrofii i dystrofii,

    * łagodzą takie objawy, jak: uczucie napięcia i suchości pochwy, świąd, pieczenie, bóle przy współżyciu płciowym - już w pierwszym tygodniu leczenia.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 13th 2007
     permalink
    Stosowałam maść na drobne skaleczenia i oparzenia - Cicaderma - bardzo skuteczna we wskazanych celach.
    --
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeFeb 14th 2007
     permalink
    a czy sluz lepki to taki ktory sie troche rozciaga czy to taki jakbym np miala palce klejace od slodkiego? a taki troche rozciagliwy to juz do rozciagliwego sie zalicza? wiem ze glupio pytam ale mam problemy z nazywaniem tego co zaobserwuje:( siadam do komputera i przegladam wszystkie mozliwe opcje zeby cos dopasowac...
    a w obserwacjach wewnetrznych nie znajduje opcji do zaznaczenia:( o co zaznaczyc jesli obserwowana wydzielina jest biala i wodnista? taka mleczna bym powiedziala,
    jeny ten sluz sprawia mi najwiecej problemu:(
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 14th 2007 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeFeb 14th 2007
     permalink
    dzieki vicky:) czytalam to juz wczesniej i przeczytalam znowu i jak sie to czyta to niby wszystko jest jasne... to moj drugi obserwowany cykl a wlasciwie pierwszy ze sluzem, moze po prostu musze poczekac kilka cykli i zobaczyc jak to indywidualnie u mnie wyglada... tak sobie mysle ze moze szukam dziury w calym i za dokladnie chce go okreslac:)
    mam nadzieje ze sie szybko naucze:)
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeFeb 14th 2007
     permalink
    ja na poczatku, zresztą teraz tez zaznaczalam co mi sie wydawalo a dokladnie w notatkach opisywalam jak to wygladalo w ciagu dnia:) wlacznie z tym - ze sluz ma kolor i konsystencje mleczka do kawy ;-) albo ze jest mazisty jak cos tam;)
    • CommentAuthoradad
    • CommentTimeFeb 22nd 2007
     permalink
    To mój trzeci cykl z NPR. Skok temperatury nastąpił w 16dc. Dzisiaj jest 5 dzień wyższych temperatur. Niestety śluzu nie zaobserwowałam w ogóle. Cały cykl jest 'suchy'. Co to oznacza? Czy można zaufać samej temperaturze w takim przypadku?

    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo szukam i szukam, i nic nie mogę znaleźć na ten temat :(

    pozdrawiam - adriana.
    •  
      CommentAuthorhimeko
    • CommentTimeFeb 22nd 2007
     permalink
    adriano, na brak śluzu polecam wiesiołek. Stosuję go osobiście w postaci leku o nazwie oeparol (po dwie kapsułki rano i wieczorem) - w tym cyklu mam potop (to trzeci z wiesiołkiem). Czytałam tez, że dobre jest siemię lniane, jeśli ktoś lubi to pić. Pozdrawiam i życzę powodzenia
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeFeb 22nd 2007
     permalink
    trzeba też wspomnieć że brak śluzu w III fazie to też miarodajny objaw :smile: swiadczy o tym że okres bezpłodności ma miejsce
    • CommentAuthoraga976
    • CommentTimeFeb 23rd 2007
     permalink
    ja tez biore oeparol 3 x wieczorem
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 23rd 2007
     permalink
    Szczęśliwi ci, którzy mają sucho np. do 10. dnia...
    --
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeFeb 23rd 2007
     permalink
    Ja po antykoncepcji hormonalnej od lat nie miałam śluzu. Teraz biorę olej z nasion wiesiołka firmy Gal, całkiem niedrogi i dostępny w dużych opakowaniach.
    Bierze się go od pierwszego dnia cyklu do skoku tempki.
    W pierwszych 2 miesiącach brałam go regularnie, a teraz jak sobie przypomnę. A śluz jest. Bardzo polecam, bo jest naprawdę skuteczny!
    Poczytaj trochę w starych wątkach typu olej z wiesiołka, obserwacja sluzu itp.
    • CommentAuthormalgosiak
    • CommentTimeFeb 26th 2007
     permalink
    Dziewczyny, piszecie o\suchośi pochwy, a czy któras ma tak, że obserwuje śluz właściwie cały czas, juz zaraz po miesiaczce? I że prawie zawsze jest wilgotno? Jej, jakos tez nie moge sie do końca połapać z obserwacją śluzu... Bo niby Rotzer pisze, że możlwa jest sytuacja "stałego śluzu", ale jak rozróżnić, czy to juz okres płodny, czy jeszcze nie?
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeFeb 26th 2007 zmieniony
     permalink
    ja tak mam - bardzo rzadko mam dni całkiem suche - a rozróżnić po paru cyklach obserwacji już jest łatwo - poprostu jego jakość się zmienia :wink:
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeFeb 26th 2007
     permalink
    Ja też tak mam. Wg Roetzera nie ma śluzu niepłodnego - jest mniej(gdy gorszej jakości) lub bardziej płodny (lepszej jakości). I wraz z pojawieniem się śluzu rozpoczyna się II faza. Niestety! Ale jest też coś takiego, jak stała wydzielina z pochwy, w odróżnieniu do śluzu szyjowego.
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    • CommentAuthormalgosiak
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Gosiah-właśnie pisząc "stały sluz" chodziło mi o "stała wydzieline z pochwy" - zapomniałam jak to dokładnie Rotzer nazywa. Czyli, że jeżeli zawsze jest wilgotno to moge przyjąć, że to stała wydzielina i za płodny uwazać tylko sluz lepszej jakości, tak?

    Ja co prawda wielkiego doświadczenia nie mam-to dopiero mój 4 cykl i cały czas sie siebie ucze... ale widze wyrażną różnice w jakości śluzu przed wzrostem temperatury
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    No ja mam dokladnie tak samo, nigdy sucho, ale tez widze jak sluz sie zmienia, chociz moje doswiadczenie jest jeszcze bardzo niewielkie (2 cykl) i tez mam nieraz problemy z polapaniem sie:) ale nie poddaje sie:)
    --
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Małgosiu moim zdaniem nie możesz tak przyjąć. Bo śluz gorszej jakości to nie stała wydzielina. Stała wydzielina jest wtedy, gdy na szyjce nie ma śluzu, a zauważasz jakąś wydzielinę na zewnątrz.Bo to jest wydzielina z pochwy a nie śluz szyjkowy. Niech mnie ktoś poprawi, jak głupoty piszę, ale ja to zawsze tak pojmowałam.
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    hmm to ja juz praktycznie nie mam sluzu tlyko caly czas wydzielina z pochwy.
    --
    •  
      CommentAuthorgosiah
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Bladykot, nie masz nigdy śluzu szyjkowego:shocked:?
    -- To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące...
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    rzadko, przeważnie gdzieś koło szyjki, na wkładce jest raczej stale jakaś wydzielina. już nie wiem czy to upławy czy to moja uroda, bo czasami kolor i konsystencja sie zmienia. bo stosowaniu globulek dalej to samo. mój gin nic na to nie mówił (on prawie nigdy nic nie mówi).
    --
    • CommentAuthormalgosiak
    • CommentTimeFeb 27th 2007
     permalink
    Gosiah, to co piszesz brzmi rozsądnie, więc pewnie masz racje ;) Cóz, ja dopiero od tego cyklu zaczełam badać szyjke - a więc musze sie sobie jeszcze bardziej przyjrzeć...
  1.  permalink
    Witam, oj dawno nie bylem na forum, bardzo dawno :-)
    Jak czesc z was zapewne sie domysla moje osobiste doswiadczenia z zagadnieniami omawianymi w tym watku nie sa zbyt imponujace :-) ale napisze krotko kilka uwag, ktore moze przydadza sie ktorejs z was.
    Sluz szyjkowy jest niezbedny do poczecia dziecka podobnie jak zdolne do zaplodnienia plemniki i komorka jajowa. Ma on wiele funkcji np zmienia zabojczy dla plemnikow kwasny odczyn pochwy na zasadowy, dostarcza plemnikom substancji odzywczych, umozliwia plemnikom przetrwanie w dobrej kondycji kilku (5 a nawet wiecej) dni w kryptach szyjki, umozliwia dojrzewanie i przemieszczanie sie plemnikow z pochwy w kierunku komorki jajowej. Bez sluzu szyjkowego nie dojdzie do poczecia ale ten sluz jest konieczny w szyjce i jej okolicach - nie musi byc i czasem nie jest go az tak duzo zeby pojawial sie na zewnatrz. Mozna uzyskac sluz szyjkowy na opuszkach palcow, podczas badania szyjki gdy probujecie opuszkiem palca jakby zatkac otwor w szyjce. Niektorym dziewczynom udaje sie ucisnac lekko szyjke pomiedzy dwoma palcami i w ten sposob wycisnac nieco sluzu z kanalu szyjki.
    Gosia ma racje ze kazdy sluz szyjkowy jest plodny stad terminy sluz plodny/nieplodny nalzezy uznac za gwarowe :-) Lepiej i precyzyjniej jest mowic sluz lepszej lub gorszej jakosci. Ta jakosc jest oczywiscie wzgledna i truno ja porownywac pomiedzy roznymi kobietami a nawet pomiedzy roznymi cyklami tej samej kobiety. Z popularnych srodkow poprawiajacych jakosc sluzu szyjkowego nalezy wymienic czesto wspominane na 28dni siemie lniane, wiesiolek, guajazyl i rozne inne specyfiki chociazby zawierajace substancje okreslane niekiedy nazwa fitoestrogeny.
    Troche przy okazji wspomne ze skoro ten sluz szyjkowy jest tak wazny to o szyjke trzeba dbac a szczegolnie o jej sluzowke. Tu jest cala sprawa infekcji bakteryjnych, grzybic, zakazen drozdzami, sprawa nadzerek ale takze wplywu jaki na blone sluzowa szyjki wywiera dlugotrwaly, podwyzszony poziom progesteronu zwiazany z antykoncepcja hormonalna. Takze warto byloby dotknac spraw zwiazanych z obcisla bielizna, tamponami, wkladkami higienicznymi, srodkami do higieny intymnej, wspolnych np z coreczka kapielach, gabkach, recznikach itp. Nie ma tu jak sadze miejsca na szczegolowe omawianie tych spraw ale o antybiotykach napisze. Dziewczyny, podobnie jak spotykacie kiepskich ginekologow czy endokrynologow, tak zdarzaja sie kiepscy internisci. A oni lekka reka siegaja przy nawet niewielkich infekcjach grypopodobnych po antybiotyki o szerokim spektrum dzialania. Jesli ty lub twoja corka lykalas antybotyki powiedzmy przez tydzien to coraz czesciej dostawalyscie lakcid czy chocby jogurt na odbudowe flory bakteryjnej przewodu pokarmowego - i slusznie ale wielu waszych lekarzy zdaje sie nie wiedziec ze antybotyki wyjalawiaja takze wasze drogi rodne i warto po takiej kuracji pamietac o odbudowie tych specjalnych szczepow bakterii kwasu mlekowego ktore w sposob nie do przecenienia chronia wasze zdrowie w tych rejonach. Nie kazda z was czy z waszych corek trafi w aptece na madra kobiete ktora do zestawu antybiotykow wymusi na was zakup lactowaginalu i witamin z grupy B.
    Teraz jeszcze slowo o stalej wydzielinie. W typowej sytuacji szyjka poza menstruacja i okresem podwyzszonej plodnosci jest zamknieta i zaczopowana czopem sluzowym a stala wydzielina oznaczana przez Roetzera przez mala, pisana litere s pochodzi zwykle z pochwy. Jesli nauczycie sie ja identyfikowac i zauwazac zmiany pochodzace ze sluzu szyjkowego to mozecie zakladac nieplodnosc przedowulacyjna do momentu pojawienia sie sluzu szyjkowego i to daje PI ok. 9
    Z tematem wiaze sie sie tez jakos odczucie zwane przez Rotzera dziwacznie "wnikliwa obserwacja" albo prosciej objawem w.
    Na zakonczenie tych kilku uwag przypomne moze nie wam ale waszym mlodziutkim corkom i siostrom ze uplawy z drog rodnych trzeba koniecznie leczyc a najbardziej nawet perfumowana wkladka higieniczna nie jest wystarczajaca forma terapii. Tu mam jakiegos tam linka do strony na ktorej jest garsc podstawowych informacji o infekcjach
    http://tyitwojdom.wp.pl/kat,24755,wid,7452148,wiadomosci.html?ticaid=134d6
    • CommentAuthormalgosiak
    • CommentTimeFeb 28th 2007
     permalink
    Dzięki za informacje ;)
    Temat staje sie dla mnie coraz bardziej jasny, ale tez jeszcze bardziej widze, jak wazne jest doświadczenie w obserwacjach, czyli znajomość swojego ciała.

    A propo antybiotyków, to ja niestety na własnym doświadczeniu nauczyłam sie już, ze przy takiej kurcji musze barc lactovaginal - niestety, tak jak piszesz, żaden z lekarzy (ani lekarek!) wypisujących mi antybiotyk o tym nie pomyślał...
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    cenne uwagi dot. flory bakteryjnej pochwy tom ja musialam sie tego dowiedziec na wlasnej skorze. przeszlam drugą drogę i naprawde wiele nawykow zmienilam, kasy wydalam ale od dwoch lat moge sie pochwalic iz jestem ZDROWA:cool:
    •  
      CommentAuthorMary
    • CommentTimeMar 1st 2007
     permalink
    Ostatnio ginekolog przepisał mi dość długą kurację antybiotykową, ale tez nie wspomniał ani słowem o lactovaginalu, ani witaminach, ani że mogą być problemy.
    A były - po kuracji - stan zapalny :(
    Zapewne można było temu zapobiec...
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeMar 10th 2007
     permalink
    Czy Luteina zwiększa wydzielanie śluzu? od kiedy nie biorę Luteiny to z cyklu na cykl mam coraz mniej śluzu. nie mogę już nawet oznaczać śluzu zew. bo go nie ma.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMar 12th 2007
     permalink
    Billings wprowadza śluz smużkowaty - mieszany, gęsty z nitkami rozciągliwego. U mnie taki występuje, gdy organizm waha się tygodniami, czy dopuścić do owulacji. Jak to zaznaczyć na wykresie?
    --
    •  
      CommentAuthorPaulaC
    • CommentTimeMar 13th 2007
     permalink
    Wpisać w notatkę?
    Ja tak robię bo też u mnie występuje ten rodzaj śluzu.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.