Czy są tu może inne mamy dzieci z problemami integracji sensorycznej? Za zaleceniem psychologa w przedszkolu, poddaliśmy naszego syna diagnozie integracji sensorycznej. Wyniki nie są złe - mamy zalecenia do terapii w domu. W lipcu wykonamy masaż Wilbarger - zastanawia mnie czy ktoś to może praktykował i czy widać jakieś skutki?
Tekst diagnozy jest dość długi, generalnie wyszła nadwrażliwość dotykowa, szczególnie na twarzy, ale i na reszcie ciała. Jeśli chodzi o terapie, to mamy listę "prostych ćwiczeń" do domu.
Lista prostych ćwiczeń to zapewne sekwencje Delacato-super efekty, pod warunkie, że są wykonywane regularnie i zmieniane co najmniej raz na miesiąc(ważne!jeśli są elelemnty masażu, nie dłużej niż 30sekund), no i oczywiście muszą być dostosowane indywidualnie do dziecka. Co do Wilbargera, też dobre efekty szczególnie przy zaburzeniach czucia, jednak ja z doświadczenia wiem, że największy sens ma stosowanie go u osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, sprzężeniem lub autyzmem.Wszystko zależy do dziecka . Najlepiej zaufać terapeucie.
luczynka: to mamy listę "prostych ćwiczeń" do domu.
Luczynko, czy te ćwiczenia są też dostępne w necie może? Mój 6-latek też ma zaburzenia SI, ale z racji terminów w poradni państwowej diagnoza jeszcze nie skończona. W czerwcu mam się umówić na dokończenie diagnozy i naukę masażu. Nie chciałabym tego czasu zmarnować, ale też nie chcę ćwiczyć z Młodym jakoś nieprawidłowo.
Integracja sensoryczna to również "mój obiekt zainteresowania", więc dorzucę swoje trzy grosze :-) Proponuję poczekać do pełnej diagnozy i później stosować program ćwiczeń do domu (bardzo uskuteczni cały proces terapii). Rodzicom polecam też książki, "gotowce" z konkretnymi ćwiczeniami na dane zaburzenie, np. http://www.gandalf.com.pl/b/integracja-sensoryczna-na-co-dzien/", "http://www.gandalf.com.pl/b/terapia-integracji-sensorycznej/?utm_source=internal&utm_medium=cpc&utm_campaign=quartic&qrtc_slt=slt_product_2&qrtc_tpl=tpl_product_2&qrtc_typ=prd&&qrtc_prd=233476&qrtc_pos=1", "http://www.centrumedukacji.com/?sklepik,18".
mkd - pedagogiem specjanym (moja specjalizacja - niepełnosprawność ruchowa), stąd też kursy i szkolenia z dziedziny rehabilitacji, integracji sensorycznej, itd, Obecnie pracuję jako terapeuta integracji sensorycznej.
Ano może, jak tylko ma chęci i ochotę na dokształcanie się :-) Pracuję w małym ośrodku rehabiliotacyjno-terapeutycznym. W związku z tym, że jestem pedagogiem specjalnym mam głównie dzieci z różnymi niepełnosprawnościami (mpd, autyzm, itd.). A z fizjo wspólpracuję, zwłaszcza pracujących metodą Bobathów.
Aż się boję, co będzie z moim dzieckiem....obym go tylko nie przestymulowała ;-) Nawet pokój staram się urządzić rozwojowo i stymulująco :D
Myslę, że aż tak źle nie będzie ;-) U nas przejawi się to raczej brakiem TV w pokoju na rzecz jakiegoś sprzętu podwieszanego, drabinki, czy linki do wspinania się. Na pewno zaproponujemy aktywne spędzanie czasu, a co Mały będzie preferował życie pokaże ;-)