Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorolciaw
    • CommentTimeAug 24th 2011
     permalink
    Witam
    Stosuję metody naturalne od ok. 6 lat w przerwami na dwie ciąże. Niedawno zdiagnozowano u ZZSK czy chorobę reumatyczną - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Zwykle leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, ale jest też coś takiego jak leki biologiczne. Staram się właśnie o przyjęcie do programu leczenia takim lekiem (ENBREL). W szpitalu powiedziano mi, że gady zostanę przyjęta na to leczenie, będę musiała podpisać jakiś papier, że zobowiązuje się stosować skuteczną antykoncepcję, gdyż zupełnie nie wiadomo jaki wpływ na płód na taki lek. O ile nie mam wątpliwości co do skuteczności samych metody, o tyle nie wiem, czy taki lek biologiczny nie zmieni obrazu objawów płodności i nie sprawi, że będę te objawy błędnie interpretować.
    Czy ktoś z Was ma może informacje czy lub jak leki biologiczne wpływają/mogą wpływać na układ hormonalny kobiety?

    W przypadku leku ENBREL "substancją czynną jest etanercept, który jest substancją biologiczną zbudowaną z dwóch białek ludzkich. Blokuje aktywność innego białka, powodującego zapalenie"
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 25th 2011
     permalink
    Pytałaś o to lekarza, który przepisał lek?
    --
    •  
      CommentAuthorolciaw
    • CommentTimeAug 25th 2011
     permalink
    Jeszcze nie, bo zaczęłam się nad tym zastanawiać po wizycie. Ale niedługo idę na następną więc zapytam, choć szczerze wątpię, bym dowiedziała się czegoś.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 25th 2011
     permalink
    Masz może podręcznik do angielskiej Troszyńskiego? Tam jest opisany wpływ leków na cykl.
    --
    •  
      CommentAuthorolciaw
    • CommentTimeAug 25th 2011
     permalink
    O, dzięki za informację. Podręcznika nie mam, ale poszukam.
    •  
      CommentAuthormorkub
    • CommentTimeAug 25th 2011
     permalink
    W wydaniu z roku 2006 tego podręcznika(żółta okładka, na dole strony) nie ma słowa o lekach biologicznych. Szukaj nowszego wydania (ta beżowa okładka, na górze), rozszerzonego, ale nie jestem pewna, czy akurat do tego rozdziału o wpływie leków dodano coś nowego.
    •  
      CommentAuthorcaffelate
    • CommentTimeAug 31st 2011
     permalink
    olciaw ja byłam "za zdrowa" na kurację lekami biologicznymi, ale brałam MTX i przy nim nie ma mowy o zajściu w ciążę nawet do 3 m-cy po odstawieniu. Ponieważ chcieliśmy mieć dziecko podczas 2tyg pobytu na oddziale reumatologi w szpitalu poprosiłam o zmianę leczenia na takie, które umożliwi mi zajście w ciążę i będzie możliwie najbezpieczniejsze dla dziecka.
    Dziś jestem mamą zdrowego synka a moja choroba (RZS) uśpiona w remisji. Nadal jednak biorę leki.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.