Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeNov 9th 2006 zmieniony
     permalink
    Kobiety przeżywające stres w pierwszym miesiącu ciąży, mają niemal trzykrotnie wyższe ryzyko wczesnego poronienia niż ciężarne kobiety - wykazały amerykańskie badania w grupie wieśniaczek z Gwatemali. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

    Zestawienia statystyczne wskazują, że najwięcej poronień zdarza się w ciągu pierwszych trzech tygodni ciąży. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wczesnych poronień wymienia się nasilony stres przeżywany przez matkę.
    Na potwierdzenie tej teorii brak jednak przekonujących dowodów naukowych. Większość badań związanych z ciążą dotyczy bowiem okresu po 6 tygodniu od poczęcia, gdy ciążę łatwo stwierdzić.

    Zespół pod kierunkiem Pablo Nepomnaschy'ego z Uniwersytetu Stanu Michigan w Ann Arbor przez 12 miesięcy prowadził badania w grupie 61 kobiet - mieszkanek jednej z gwatemalskich wiosek.
    Pacjentki wybrano spośród 1159 kobiet na postawie pięciu kryteriów: kobiety nie mogły być w ciąży w momencie rozpoczęcia badań, musiały mieszkać z mężem, urodzić przynajmniej jedno dziecko, ale ostatni poród mógł mieć miejsce minimum pół rokuwcześniej, nie mogły stosować żadnej formy antykoncepcji.

    By wcześnie wykryć ciążę, naukowcy pobierali trzy razy w tygodniu próbki moczu kobiet do analizy. Mierzono też poziom kortyzolu - hormonu produkowanego w wyższych ilościach pod wpływem stresu.
    W badanej grupie w ciążę zaszły 22 kobiety, z czego dziewięć urodziła dziecko, a 13 poroniło.

    Jak zaobserwowali naukowcy, u kobiet, które w pierwszych trzech tygodniach ciąży miały podwyższony poziom kortyzolu w moczu (co znaczy, że przeżywały silniejszy stres), ryzyko poronienia było niemal 3-krotnie wyższe (dokładnie 2,7 raza), niż u kobiet, u których poziom kortyzolu był w normie. Poronienia odnotowano aż u 90 proc. kobiet z podniesionym stężeniem hormonu stresu oraz u 33 proc. kobiet mniej zestresowanych.

    Autorzy najnowszej pracy uważają, że podwyższony poziom kortyzolu może być sygnałem dla organizmu kobiety, że aktualne warunki środowiska nie sprzyjają wydaniu potomstwa na świat. Poronienie pozwala niejako zachować rezerwy organizmu na przyszłą ciążę, gdy warunki otoczenia ulegną poprawie, tłumaczą naukowcy. Ich zdaniem,
    ewolucja mogła utrwalić taki mechanizm po to, by zwiększyć szanse kobiety na urodzenie zdrowego dziecka.(PAP)

    >> źródło <<
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.