Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 14th 2013 zmieniony
     permalink
    PRZEPRASZAM ZA ZWŁOKĘ - JUŻ DOCZYTUJĘ:wink: (wczoraj do późna ciasto piekłam i nie miałam okazji zajrzeć)

    Regi79: wyglada to juz znacznie lepiej.To bylo chyba wypchniete przez zabka dziaselko ktore juz sie chowa.

    Czyli już jest ok? Ja na to uwagi nie zwracałam co on tam ma pomiędzy ząbkami:tongue:

    A mój kochany urwis właśnie przyciął komara i mamy czas na porządki, bo dziś gościna i będzie Kacperka rówieśnik !!!:crazy:
    --
  1.  permalink
    Niezalogowana a to ciekawe może i ja spróbuje
    --
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dzień Dobry mamusie i małe urwisy :wink:
    My Leszkowi kupiliśmy żółwika grającego i świeci kolorowymi gwiazdkami :smile: a przy muzyce sobie zasypia i Go relaksuje :bigsmile:
    Mam pytanie do mam, które dzieci mają ząbki lub się wybijają:
    Zauważyłam u Leszka na dole białą plamę w kształcie ząbka, na dziąśle od przodu, jak by prześwitywał. Dwie takie prześwity jeszcze kilka dni temu widziałam a teraz widzę jeden prześwit po lewej stronie, czy to może być ząbek?? Tego drugiego to dobrze nie widziałam bo mały się wiercił. Nie wiem czy dobrze to opisałam i czy zrozumiałyście mnie? jak by co to postaram się zrobić zdjęcie i wstawić.

    Treść doklejona: 14.07.13 11:08
    Na pewno to nie Afta! bo specjalnie zobaczyłam w necie grafiki afty, One występują w jamie ustnej a nie na dziąsełkach i mają dziwaczne kształty i są ropne a to nie jest ropień.
    --
  2.  permalink
    venus najłatwiej mozesz sprawdzić dotykając jak będzie to ostre w dotyku to na pewno ząbek ;) bo mojej już też się przebijają i tak czuję. Lub łyżeczką postukaj ;)

    Treść doklejona: 14.07.13 11:10
    venus kochanie moja mała miała aftę własnie na dziąsełku. i myślałam wtedy że to ząbek.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dii mnie to troche zaniepokoilo bo wygladalo nie ciekawie.Na szczescie jest juz lepiej :wink: Dzieki za odzew.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
  3.  permalink
    mam pytanie: czy wasze dzieciaczki też tak szybko oddychają i charczą?
    Bo jak małego się położy na ramieniu do odbicia to strasznie charczy....jejku dziwne odgłosy.Nosa nie miał zapchanego,bo sprawdzaliśmy Fridą...

    kurde, nie sądziłam że będę wszystko tak przeżywać.
    -- [/url[/url]
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    anairda1986: Bo jak małego się położy na ramieniu do odbicia to strasznie charczy....jejku dziwne odgłosy.Nosa nie miał zapchanego,bo sprawdzaliśmy Fridą...

    Kochana to normalne, Leszekowi się też jeszcze zdarzy takie charczenie. To jest nadmiar śliny, mleka, które się kumulują na krtani, dlatego charczy bo nie potrafi sobie jeszcze z tym poradzić, np. odkaszlnąć. Ja też się niepokoiłam i bałam się, że się udusi własną wydzieliną, zakrztusi się :cry: dlatego kładłam Go na boczku.
    --
  4.  permalink
    To jest nadmiar śliny, mleka, które się kumulują na krtani, dlatego charczy bo nie potrafi sobie jeszcze z tym poradzić, np. odkaszlnąć
    - tez tak bylo, to chyba norma.
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Venus postukaj łyżeczką i rozwiejesz wtedy wątpliwości :)
    Anaraida u noworodków oddech jest często szybki i nierówny, w ogóle wydają dziwne dźwięki. Z czasem się ustabilizuje, ale jeśli masz się martwić, to może zadzwoń do swojego lekarza. Pamiętam, że Nadia chrumczała jak prosiaczek :>
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Venus, afty mogą być w całej jamie ustnej wliczając w to dziasla. I to nie sa ropnie żadne :wink:
    A dotknij dziaselko w miejscu gdzie jest prześwit i zobaczysz czy twarde jest.
  5.  permalink
    nasz też na boczku leży raz na jednym, raz na drugim...tak myślałam że to związane z krtanią jest, bo dźwięk typowo krtaniowy.Gorączki nie ma.

    ale odgłosy straszne...zastanawiam się nad kupnem monitora oddechu...
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    U nas niestety charczenie wynika z kataru. I wlaśnie się zastanawiam, czy on sam przejdzie, czy trzeba się do pediatry udać, bo może z tego coś poważniejszego wyjść? Dodam, że codziennie po kilka razy pryskam mu solą fizjologiczną i odciągam aspiratorem. Ale ma go tak dużo, że nie dam rady odciągnąć wszystkiego. I nie wiem od czego ten katar...
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    dżasti to też może być mleczko w nosku. U nas tak było często i myślałam, ze to katar a to i sapka i mleczko było:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Witamy się już z domku :wink:

    Mam problem z Kacprem bo wstaje przy wszystkim, postoi na chwilę i leci na wszystkie strony i nie wiem co z tym zrobić...pozwolić mu na to czy "ograniczyć"?
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dii wszystkiego najlepszego dla Kacperka :flowers:

    Treść doklejona: 14.07.13 14:55
    Tośka mi się chyba strasznie przegrzewa, bo ostatnio dwie noce mi ładnie przespała tzn z 2 pobudkami na jedzenie jak ona nie mogła zasnąć to w końcu zasnęła w samym pampersie i tak jej chyba najlepiej
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dii najlepszego dla Kacpra :)

    Anairda to pewnie objaw wiotkości krtani, jak bardzo Cię niepokoi to zapytaj pediatrę :)
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Tośka chyba kończy swój strajk głodowy bo przez tydzień kiedy ja byłam w pracy to nic nie jadła (całe 7 godzin) nie chciała też pić. A w tym tygodniu co był to pod koniec to już nawet całego banana potrafiła zjeść, no i pije wodę normalnie tylko że M musiał się przekonać do butelki żywiec z ustnikiem.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJul 14th 2013 zmieniony
     permalink
    Marcelka pobiła dziś samą siebie i spała 8h bez przerwy:)) Oczywiście z nami:) Wojowała do 23 a jak w końcu padła, opita po kurek, to spała tak długo. Nie wiem czy coś działać i uczyć ją zasypiać wcześniej? u Was też były takie problemy z zasypianiem o normalnej godzinie? Czasem uda mi się ją uśpić po kąpieli, a czasem jak się obudzi w czasie odkładania do łóżeczka, to już nie śpi do 23.

    Dżasti - Marcelina dostała kataru jak miała 4 tyg. i wtedy wzywaliśmy lekarza, żeby ją osłuchał. Z takim maluszkiem też bym poszła do lekarza. A ten katar śluzowy czy ropny? Mierz mu temperaturę i postaraj się nie odciągać zbyt często ( tak mi tutaj poradziły dziewczyny i chyba faktycznie pomogło). Smaruj też pod nosem maścią majerankową i zaparzony majeranek postaw w pobliżu łóżeczka. U nas ta infekcja trwała ponad 2 tyg;/

    Ana - dziwne odgłosy w czasie snu nas na początku przerażały, bo nie wiedziałam, że noworodki tak mają. Ale on czasem nawet krzyknęła przez sen. Nie mówię już o machaniu kończynami. Jak spała z nami, to cichutko jak myszka, a w łóżeczku tak niespokojnie.
    --
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Bari zakochałam się w Kacperku :heartbounce::heartbounce::heartsabove::heartsabove::heartsabove::heartsabove:
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    magda_a: Łoooo matko... Nie zazdroszczę... Czyli, że dziecko wisi w tej tubie, czy jak? No, ale to dla ich dobra...
    Hydro, a dlaczego niby wychodzą bardziej wiarygodne? Zu nam się nie ruszała, bo nie miała jak... Więc co za różnica,czy tuba, czy mama ? Pytam z ciekawości, nie żebym się czepiała, czy coś ;)


    Wygląda to dokładnie tak :shocked: Co do dokładności, to ja się nie znam, ale tak radiolodzy w tym szpitalu twierdzą - że niemowlak do zdjęcia ma być unieruchomiony w tym ustrojstwie, koniec, kropka :cry: Cóż zrobić, jak mus, to mus...
    •  
      CommentAuthorKasiek1234
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Wygląda to dokładnie tak :shocked:

    O matko :shocked::shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Bari zakochałam się w Kacperku :heartbounce::heartbounce::heartsabove::heartsabove::heartsabove::heartsabove:


    A ja się zastanawiałam gdzie się podział mój post, a on tutaj (oczywiście już skasowałam) bo umieściłam go w odpowiednim wątku.
    --
  6.  permalink
    Wygląda to dokładnie tak
    - o matko, strasznie to wyglada...
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    acia20: Dii wszystkiego najlepszego dla Kacperka

    sardynka85: Dii najlepszego dla Kacpra :)

    Dziękuję w imieniu Kacperka:kissing:
    venus87: Bari zakochałam się w Kacperku

    O nie! Ja byłam pierwsza!:devil:

    My właśnie wróciliśmy z pleneru - było super - jak się ogarnę to zdjęcia wkleję na odpowiednim wątku:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dii: dżasti to też może być mleczko w nosku

    Dii - ale to jest taki przezroczysty, zielonkawy glut(przepraszam za dosowność). Więc myślisz, że to mimo wszystko może być mleczko?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Ja cie Kacperek ma już 9 miesięcy:shocked: wszystkiego naj dla Kacpi :winkkiss:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dzięki bari :wink:
    dżasti no w sumie skoro zielonkawy to może i nie, ale może być tak naprawdę połączony z mleczkiem i dlatego tez może się go wydawać dużo. Ogólnie to Ci powiem, ze ja z katarkiem chodziłam do lekarzy i za każdym razem mi mówili, że tak dzieci mają - i koniec... Potem już przestałam chodzić w tej sprawie:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Nie chcę właśnie być jakąś przewrażliwioną panikarą. Ale z drugiej strony nie chcę go jeszcze bardziej przeziębić. I tak będę w przyszłym tyg. u pediatry, aby go zapisać, to od razu wszystkiego na raz się wypytam. Bo jeszcze niestety oczko bardzo mu ropieje i wiem, że trzeba będzie zakroplić.
    -- ,
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Hydro :shocked:
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorKasiek1234
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Wszystkiego najlepszego dla Kacperka:kissing::flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dziękujemy :bigsmile:
    --
  7.  permalink
    Wszystkiego Naj dla Kacperka! Jejku to za 2 tygodnie i my mamy 9 m-cy:shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dżasti ja bym na Twoim miejscu poszła jak najszybciej do lekarza- u tak małego dziecka bardzo szybko z katarku może zrobić się zapalenie płuc, bo dziecko nie umie jeszcze wydmuchać wydzieliny (kasłać wcale przy tym nie musi)...
    generalnie do 3 miesiąca powinno się iść do lekarza nawet z najmniejszą pierdółką...
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    Dzasti, na ropiejące oczko jest masaz polecany przez Penny. Może tez przemywać herbatka z nagietka lekarskiego.
    Co do kataru,to może być pozostalosc po wodach płodowych. Nie odciągaj za często,max to 3 (koniecznie raz na noc). Ja bym nie szla od razu do lekarza,bo niestety możesz lepsze rzeczy przywlec z przychodni. Ja bym poobserwowala.
    U nas przy zap.pluc zawsze był kaszel. Moglo nie być goraczki,kataru,ale kaszel był zawsze.
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    No ale do tak małego dziecka chyba bez problemu można wezwać lekarza do domu...
    u nas jak był katar (zwykły) to gluty były przezroczyste - podbarwione na zielono lub żółto mogą świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym
    Ja bym w każdym bądź razie skonsultowała to z lekarzem
    --
  8.  permalink
    dżasti, mojej małej ropieją oczka do dnia dzisiejszego mimo, że już dawno nie powinny nic jej nie pomagało, ani masaż ani przemywanie teraz dostała kropelki do oczek jak jak nie przejdzie to po tygodniu mamy się zgłosić i będzie miała czyszczone kanaliki, a ja miałam to samo jak byłam mała...
    -- [/url]
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeJul 15th 2013
     permalink
    Dzień dobry mamusie :wink:
    Wszystkiego najlepszego dla Kacperka :flowers::flowers::flowers::flowers::heartbounce::heartbounce:
    Dii o rzesz Ty :devil::devil:
    Dzasti uważam, że Montenia może mieć rację :wink:

    Treść doklejona: 15.07.13 09:57
    Katka wszystkiego najlepszego dla Michalinki :flowers::flowers::flowers: z okazji skończonych 10 miesięcy :flowers:
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJul 15th 2013
     permalink
    Dziewuszki, co dobrego polecacie na łupież dla niemowlaka? Przechodzi jak jak jej przeczeszę włoski i posmaruję oliwką, ale też chciałabym jakimś może szamponem jej myć myć włoski. Liczę na porady w tym zakresie.
    --
  9.  permalink
    Oj tak, sto cudownych i radosnych lat dla Michasi!!!
    -- [url=http://www.suwaczki.com/][img]
  10.  permalink
    dziewczyny czy ja robię coś źle...mały jest na MM plus moim i po jedzeniu i przebraniu kładziemy go do łóżeczka i on sobie tak postękuje, pojękuje,robi eeeee,yyyyyy ale płakać nie płacze...i zasypia.

    mam wyrzuty sumienia że go kładę do tego łóżeczka, ale wiem, że jak non stop będzie wędrował do sypialnianego, to ani ja ani mąż się nie wyśpimy i z czasem będzie coraz gorzej...Tak samo ze smoczkiem. Ubierać się nie lubi, więc właśnie postękuje sobie, czasem głośniej krzyknie, ale ogólnie nie płacze i smoczka nie dajemy.

    czytać zaczęłam trochę o tym rodzicielstwie bliskości i już sama nie wiem...

    Podczas podawania butelki tulę, głaszczę, daję się dotykać,dużo z mężem gadamy do niego, ja jeszcze na dodatek śpiewam mu piosenki, mąż tak samo.

    idzie zwariować od tego nadmiaru informacji...


    a wy jak robicie?
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJul 15th 2013
     permalink
    Niezalogowana, to zrob wymaz z tych kanalikow,bo może jakiś gronkowiec jest.
    Ja bym masowala,az do skutku. I przemywać herbatka z nagietka lekarskiego(działa przeciwbakteryjnie).

    Treść doklejona: 15.07.13 12:04
    Anairda, musisz troszkę wyluzować :wink:.
    Zaufaj sobie. To,ze dziecko pokweka i zasypia samo w lozeczku,to nie znaczy ze jest mu zle i jest nieszczęśliwe. Nie placze, to jest mu dobrze :wink:
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeJul 15th 2013
     permalink
    anairda1986
    twoj synek ma dopiero dwa tygodnie i potrzebuje waszej bliskosci.Moja od urodzenia spala z nami i wysypialismy sie bez problemu.Obecnie Oktawia spi w lozeczku plus z nami bo nadal karmie piersia i nigdy nie narzekalismy na brak snu a wrecz przeciwnie chodze wyspana .
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
  11.  permalink
    regi79 my codziennie rano bierzemy małego do siebie i śpimy do 10:30...osobiście nie potrafię się z Filipem wyspać,raz że najchętniej bym go zadotykała na śmierć, a dwa to nie mogę zasnąć albo przyjmuję nienaturalne pozy i nie umiem się wyspać:)
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeJul 15th 2013
     permalink
    anairda1986: mam wyrzuty sumienia że go kładę do tego łóżeczka

    A dlaczego nie posłuchać właśnie siebie ? Jeśli Twoje Mamine Jestestwo mówi Ci "weź go na ręce, przytul, zaśnij z nim" to dlaczego nie zaufać sobie ? I tak jest często na początku dzieci płaczą z wielu powodów, a szybko uspokajają się w ramionach mamy, bo tam jest najbezpieczniej, a już taki dwutygodniowy maluszek to w ogóle. Dzieci są różne, jedne od razu śpią w łóżeczku inne nie, na wszystko przyjdzie czas. Bądź blisko synka, nie słuchaj mądrych rad typu zostaw, wypłacze się to przestanie wyć. 9 miesięcy był u Ciebie w brzuchu, tylko Ciebie zna, tylko Twój dotyk , zapach. To jak ma się czuć od razu bezpiecznie w tym nowym, suchym jasnym świecie, pełnym dziwnych obrazów, dźwięków i zapachów ?

    Niezalogowana a jak robisz ten masaż, bo już nie pamiętam czy Ci wysyłałam czy nie ... w dół opuszkiem palca wzdłuż noska naciskasz ?

    Treść doklejona: 15.07.13 12:29
    anairda1986: osobiście nie potrafię się z Filipem wyspać

    A może kosz mojżesza by pomógł, dziewczyny go tu bardzo chwaliły :wink:
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthormisia-ludek
    • CommentTimeJul 15th 2013 zmieniony
     permalink
    anairda1986: dziewczyny czy ja robię coś źle...mały jest na MM plus moim i po jedzeniu i przebraniu kładziemy go do łóżeczka i on sobie tak postękuje, pojękuje,robi eeeee,yyyyyy ale płakać nie płacze...i zasypia.

    Dzieciaczki tak postękują jak się wyciszają przed zaśnięciem (przynajmniej moje tak miały/mają i dzieci które znam). U nas nie jest to płacz ani niezadowolenie. Wojtuś przytula się do misia i pieluszki i z zamknętymi oczkami już tak jaby mruczy yyyyyyyyy

    U nas 4 ząbek przebity
    --
  12.  permalink
    Dziewuszki, co dobrego polecacie na łupież dla niemowlaka?
    - ja mam szampon emolium, ladnie zeszlo, bo tez nie umialam sie pozbyc :)
    osobiście nie potrafię się z Filipem wyspać
    - ja takze nie umialam, mamy dosc male lozko, balam sie ze sie udusi, na brzegu nie kladlam, bo sie balam ze spadnie, przy scianie sie balam ze go przygniote... Maks od poczatku spi u siebie, a lozeczko mamy kolo lozka naszego. Usypian go siedzac przy nim i trzymajac za raczke, glaszczac po glowce czy po policzku. Nie czuje, ze mu brak mojej bliskosci, rano bierzemy go siebie i hasa sobie w srodku, rozpycha i kopie. Ja od poczatku bylam zdecydowana, ze maly bedzie spal w swoim lozeczku :)
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeJul 15th 2013 zmieniony
     permalink
    Anaraida nie doczytałam, że mały zasypia ;) to Ty się ciesz, że sobie śpi, jeśli nie płacze znak że mu dobrze :)
    Maluchy tak po prostu stękają i wydają różne dziwaczne dźwięki.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
  13.  permalink
    misia-ludek: Dzieciaczki tak postękują jak się wyciszają przed zaśnięciem (przynajmniej moje tak miały/mają i dzieci które znam)


    no właśnie on tak postęka, postęka i zasypia...raz szybciej mu schodzi a raz dłużej.Pomyślałam że dam mu smoczek, ale on nie chce, bo zaraz wypluwa.


    madziik1983: ja takze nie umialam, mamy dosc male lozko, balam sie ze sie udusi, na brzegu nie kladlam, bo sie balam ze spadnie, przy scianie sie balam ze go przygniote... Maks od poczatku spi u siebie, a lozeczko mamy kolo lozka naszego. Usypian go siedzac przy nim i trzymajac za raczke, glaszczac po glowce czy po policzku. Nie czuje, ze mu brak mojej bliskosci, rano bierzemy go siebie i hasa sobie w srodku, rozpycha i kopie. Ja od poczatku bylam zdecydowana, ze maly bedzie spal w swoim lozeczku :)


    Ja też małego głaszczę po główce, policzku, ale ogólnie nasz syn widać że nie jest z dzieci przytulaków, wkurza go i marszczy się jak je i np go głaszczę po policzku, czy całuję..za to lubi jak głaszczę go po pleckach, potrafi leżeć na mnie z pół godziny i się głaszczemy.



    dzięki dziewczyny:)bo idzie zwariować że coś źle robię.
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeJul 15th 2013
     permalink
    Anaraida to się nie doszukuj tylko ciesz :wink: jak ładnie zasypia to tym bardziej, bo moja gwiazda przez pierwsze trzy miesiące w łóżeczku to była dwa razy może, bo tak to parzyło :tongue:
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeJul 15th 2013 zmieniony
     permalink
    Najlepszego dla Michalinki :flowers:

    U nas idzie druga jedynka...ale tym razem ciężko :neutral: dzisiaj od 23 do 5 zaliczyliśmy 6 pobudek...
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.