Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorCalypso77
    • CommentTimeOct 6th 2013
     permalink
    Witam Mamusie,
    Codziennie Was podczytuję, chociaż nie bardzo mam czas się udzielać na forum. Zdrówka dla wszystkich chorych dzieciaczków - a kysz wirusy i bakterie...

    Mam pytanie za sto punktów - co zrobić z moją małą pchłą, która nie ma jeszcze trzech m-cy i strasznie od dwóch dni rwie się do siadania. Przecież jest jeszcze taka malutka i nie gotowa na to, żeby siedzieć :( Oczywiście sama nie trzyma jeszcze równowagi siedząc, ale jak ją trzymam na kolanach na płasko, albo tak w poprzek jak do karmienia, to pręży się, napina mięśnie brzucha, rozkłada nóżki (tak na boki) i siada. Muszę ją cały czas czymś zajmować, żeby nie próbowała usiąść. Podczas zabawy zapomina, jak bawi się na macie, czy zachwyca karuzelą, leży na brzuszku... Raz nawet w łóżeczku się podniosła z pozycji leżącej do siedzącej i po chwili oczwiście spadła znowu do leżącej, strasznie się przy tym denerwując, że się nie udało na dłużej. Przeciez jej ciałko nie jest jeszcze gotowe na siedzenie :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeOct 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Calypso77: Oczywiście sama nie trzyma jeszcze równowagi siedząc, ale jak ją trzymam na kolanach na płasko

    to prawda, nie jest jeszcze gotowa ale większość dzieci tak robi. Ja bym po prostu unikała sytuacji, gdzie jest możliwość się podnieść. Zamiast np. trzymać ją na kolanach, to kładłabym ją właśnie na matę, podłogę. Pamiętam, ze Misia też się tak podnosiła, więc jeśli zaczynała kombinować u mnie na kolanach, od razu odkładałam Ją na płasko. Niech pracuje jak najwięcej na podłodze.
    --
    •  
      CommentAuthorCalypso77
    • CommentTimeOct 6th 2013
     permalink
    Dzięki Katka_81 - tak będę robić :)
    --
    •  
      CommentAuthorW_P_Gosia
    • CommentTimeOct 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Aniu, Kajetan też rak robi. Pediatra nasza powiedziała to co Katka- mata, kanapa i brzuszek. Kajo ostatnio podnosił sie z poduszki - klina :devil: cale szczęście mamy łóżeczko 70 szerokie bo mojej kumpeli dziecko w 60 lapalo sie boków obiema rączkami i podnosiło :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorbilia
    • CommentTimeOct 6th 2013
     permalink
    W_P_Gosia: Pediatra nasza powiedziała to co Katka- mata, kanapa i brzuszek.

    Nasz Karol w tym wieku robił dokładnie to samo. Strasznie siłował się i dźwigał...
    I nam rehabilitant też powiedział żeby dziecko jednak troszkę "hamować" zapewniając inne formy ruchu - głównie to o czym pisały dziewczyny.
    --
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeOct 6th 2013
     permalink
    U Nas w domu to chora jestem Ja i mąż a Leszek jeszcze nie :neutral:
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeOct 6th 2013
     permalink
    Dziewczyny, martwie sie o Majke.. Od kilku dni tak dziwnue macha glowa, jakby robila 'nie'. Na poczatku myslalam, ze sie tak bawi, ale reraz kreci ta glowa nawet przez sen.. Ja juz mam w glowie jakies choroby, padaczke czy inne.. :( Kilka tygodni temu raz na jakis czas wzdrygala sie zarzucajac przy tym delikatnie glowa na bok, to bylo cos jak tik. Boje sie o nia. Jutro chyba pojde do GP po skierowanie do neurologa.
    --
    •  
      CommentAuthorAnula85
    • CommentTimeOct 6th 2013
     permalink
    Malisek mój Piotruś robi dokładnie to samo i też się bardzo martwię .
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeOct 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Calypso a myślałaś żeby sobie skonsultować małą z jakiś rehabilitantem?
    a jak ona się podnosi do tej pozycji siedzącej z płaskiego? sama tak bez trzymania za nic?
    --
    •  
      CommentAuthorCalypso77
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Eveke - raz widziałam jak się podniosła z zupełnie płaskiego w łóżeczku. Leżała sobie i cieszyła sie karuzelą i nagle zobaczyła zabawkę kot z lusterkiem pezyczepiona od środka w łóżeczku. Ja patrzę, a ona się podnosi i próbuje usiąść. Oczywiście nie udało się jej utrzymać w tej pozycji, ale bliska była dziewięćdziesięciu stopni. Dzwoniłam do pediatry -powiedziała, ze Emilka jest po prostu silna, ale żeby ją jednak hamować i jak najwiecej na brzuszku kłaść to może zapomni. Gdyby przez 3-4 dni nic sie nie zmieniło, to mamy fo niej pójść.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Malisiek,moja mala miała cos takiego. Pojawilo się ok.2-3 tygodnie po szczepieniu,potem zamienilo się drzenie jak przy Parkinsonie. Neurolog powiedział,ze to niby napięciowe w czasie emocji(nie wiem jak to sprawdzila,ale napewnoa tak nie było bo caly czas u nas to było,nawet przez sen,wiec na pewno to od napięcia nie było). A potem drgawki miała,przy niewielkiej goraczce,narazie się diagnozujemy. ale u mnie jest obciążenie z mojej strony.
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Tośka zaczęła raczkować :crazy: wczoraj tak cały czas, bo do tej pory to może z 2wa kroki na kolankach i dawaj do pełzania. I coraz częściej jak przy czymś stoi (sofa, krzesło, ściana lub cokolwiek) to puszcza dwie rączki, czasami nawet bawi się zabawką.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeOct 7th 2013 zmieniony
     permalink
    Malisiek: Ja juz mam w glowie jakies choroby, padaczke czy inne..

    Malisiek, skonsultować możesz, bo pewnie żadna z Nas nie wleje w Ciebie tyle spokoju, co specjalista. Ale nie martw się, pewnie to przejściowe i będzie dobrze. Przecież masz silną, zdrową córeczkę :)
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Mam nadzieję, że to tylko przejściowe.. W internecie wole już nic więcej nie czytać, bo już trafiłam na stronę o zespole touretta ;x

    Montenia, a dawno to się u Was zaczęło? I objawy cały czas się nasilają, czy stoi to w miejscu?
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Malisiek: zespole touretta ;x

    O matko i córko :)
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Jak miała 6 miesięcy się zaczelo. Potem już nie dostala zadnego szczepienia.
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Dziewczyny. Mam taki dylemat z trzymaniem Maksa. On nie chce w ogóle w żadnej innej pozycji tylko w pionie. Oczywiście nogi rozkładam mu na żabkę. Ale to jest jednak pion. Dla kręgosłupa to nie jest dobre. Ale jak go nie wezmę tak to jest mega ryk. Koleżanka miała rehabilitanta w domu na wizycie i jej powiedział, żeby przestawić dziecko. Że 3 dni popłacze, ale później się nauczy. Ale ja nie chcę pozwolić mu ryczeć. Co mam robić kurka?
    -- ,
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Popatrz sobie w google na to, jak trzyma Zawitkowski w pionie. "Przerzuca" przez ramię razem z rączkami, dłonią podtrzymuje pupę i nóżki. Może tak Wam spasuje?
    --
    •  
      CommentAuthorŻabka221
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Mamusie kupiłyście już dzisiaj jakieś ciuszki w lidlu? Bo nie wiem czy się wybrać ;)
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Teraz ją usypiałam i znów miała te tiki. Tak jej głowa latała do tyłu, jak przysypiała. I w sumie ciałko na górze trochę też. Eh, poobserwuję ją jeszcze, żebym wiedziała co mówić lekarzowi, w jakich okolicznościach ma te tiki. Bo to się zaczęło kilka dni temu. Jezu, niech to nie będzie nic poważnego :(
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Malisiek, a możesz to nagrac na telefon chociaż? To dużo powie lekarzowi. Ja zaluje,ze nie nagrałam jak mala miała drgawki,bo jak przyjechalo pogotowie to już schodzilo i była w zespole podrgawkowym. W karetce tez dostala,ale zaczely tylko nogi drgac i od razu dostala wlew z relanium.
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    moj dziec jest juz chyba za duzy na tskie przerzucenie przez ramie...
    moja mama byla w lidlu, na moja prosbe, i nic nie kupila. stwierdzila, ze szalu nie ma. ze beznadziejne materialy, fasony i kolory. ale to opinia mojej mamy...
    -- ,
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Malisiek koleżanki córka też tak robiła/robi i póki co przyczyny nie znaleźli (mała miała badanie u neurologa i okulisty)

    Miki machał swego czasu główką na "tak" ale już mu przeszło...


    Dziewczyny, podpowiedzcie, czy wyniki Miśka są w miarę ok, czy lepiej skonsultować z lekarzem?
    tzn hgb 12,1 g/dl (to chyba dobra z tego co udało mi się znaleźć w necie)
    żelazo 61 (normy mam podane dla dorosłych mężczyzn 59-158)- ale w przypadku niemowlaka to chyba też jest dobry wynik?

    Pozostałe wyniki morfologii ok (nawet wg norm dla dorosłych, chociaż jak znalazłam normy dla niemowląt to też się mieszczą oczywiście...jedynie mcv 73,4 (norma dla dorosłych 85-96), ale doczytałam, że dla niemowlaka jest ok...

    A wbc 8 tys/ul to też chyba dobry wynik, czy za niski?

    No i z moczem wyszło średnio, bo wyszły liczne moczany i bakterie...z drugiej strony przejrzystość zupełna, więc raczej nie wskazuje na zakażenie bakteryjne (raczej obstawiam, że źle pobraliśmy mocz - pobieraliśmy do przyklejonego woreczka i chyba mój mąż wepchnął do środka brudny paluch, więc te bakterie to raczej stąd)...na pewno mocz do powtórki (teraz będę łapać środkowy strumień :tongue:) ale nie wiem czy robić posiew czy raczej tylko powtórzyć badanie ogólne? (reszta parametrów włącznie z leukocytami ok)
    Nie wiem tylko co z tymi moczanami...doczytałam, że to może być efekt mięsnej diety i za małej ilości płynów (to by się zgadzało), więc chyba trochę zmienię dietę, postaram się częściej poić i powtórzę mocz za tydzień...
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Właśnie poluję, żeby nagrać. Teraz nie miałam komórki pod ręką. Ale wczoraj wieczorem nagrałam jak macha głową prawo-lewo, jak eM się z nią bawił. Zaraz zgram i pokażę.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Sprobuj nagrac takie,jka wlasnie zasypia albo jak lezy spokojnie. Bo tez powiedzą,ze była pobudzona i dlatego.
  1.  permalink
    Dziewczyny, czy wam po porodzie też tak strasznie włosy wypadały?

    minęło 3 miesiące i po prostu wszędzie są te moje kłaki...:confused:

    mam włosy do ramion, i zastanawiam się czy ich nie ściąć na krótko?...bo już sobie z nimi nie daje rady. Jak miałam dużo włosów, tak teraz na głowie mam masakrę.
    Smaruje jakimiś ziołami Bonifratów na porost owłosienia:bigsmile: ale póki co nie widzę żadnych rezultatów...

    czy miałyście ten sam problem?Co używałyście?
    -- [/url[/url]
  2.  permalink
    czy miałyście ten sam problem?Co używałyście?
    - mialam i tak niestety jest, trzeba przeczekac. a dodatkowo jak sie karmi piersia to maluch wszystkie witamy bierze dla siebie. Mozesz brac witaminy te same co w ciazy jezeli bralas.
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Ja problemow z wypadaniem wlosow jeszcze (odpukac w niemalowane ) nie mialam. Ale mi w ciazy normalnie (jak wczesniej) wlosy wypadaly, i teraz w takim samym stopniu leca ;) Nie zeby duzo, ale normalnie.
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Może się uda przy jej kolejnej drzemce.

    anairda1986: Dziewczyny, czy wam po porodzie też tak strasznie włosy wypadały?


    Oj i to jeszcze jak. I nadal wypadają! Przeczeszę włosy ręką i mam ich całą garść ;/ I też się zastanawiam, czy ich nie ściąć do ramion.
    --
    •  
      CommentAuthorAddictive
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Dziewczyny,i ja napisze w temacie tych tikow.
    Moja Kaja tez miala drzenia raczek i nozek i czasem glowki.
    Podejrzewam, ze jednak to efekt pierwszej szczepionki 5 w 1 pentaxim, choc to wyszlo ladnych kilka tygodni po szczepieniu. I zawsze gdy jej jest bardzo cieplo i probuje zasnac np w momencie karmienia.
    Ja uwazam, zeby jej nie przegrzewac.
    Te drzenia juz sie nie pojawiaja, choc ostatnio widzialam to u niej jakis 1,5 mca temu.
    Za to znowu ostatnio zauwazylam te wzdrygania, takie jakby tiki nerwowe(ja to mam czasem jak zasypiam i wpadam w gleboki sen i nagle mam takie wzdrygniecie miesni).
    I znowu pojawiaja sie, gdy probuje zasnac ta moja niunia.
    Tez wstrzymalam szczepeinia. Trudno, moze przepadna ale do roczku dziecko nie zostanie zaszczepione. No ale mam tez wsparcie mojej pediatry...

    Monteniu, moja Kaja urodzila sie z nis,a waga, 2850 gr przy 54 cm no i tydzien po terminie. Wpisano jej hipotrofie. Neurolog powiedzial, ze to moze byc przyczyna drzen, ale wg niej to przejdzie wraz z rozwojem mozgu.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Addictive, czyli tak jak u Nas, hipotrofia,niska waga(2880g). Moja mala tez miała drzenia konczyn po porodzie i podejrzewali niedocukrzenie (ba nawet okazało się potem,ze dopili mala glukoza:confused:). Ja czytałam wlasnie ze te drzenia po urodzeniu to już jest objwa neurologiczny. Ale mieslimy usg glowki i serduszka jeszcze w szpitalu i wszystko w porządku było.

    Treść doklejona: 07.10.13 13:13
    Addictive,szczeoglnie niebezpieczna jest podobna szczepiona mmr,bo działa neurologicznie. Choc u nas kiwania pojawily się po 3 dawce infanrixu 5 w 1.
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Dziewczyny mam pytanie o kupki :wink:
    Przed chwilą przewijałam małą i akurat w trakcie zmiany pieluszki strzeliła kupę. Pomijając fakt, że wszystko dookoła było w kupce łącznie ze mną to zaniepokoiła mnie konsystencja, bardzo luźna, właściwie to była woda i w niej luźna kupka (taka jak zostaje w pieluszce). Kolor w normie. Dodam, że Łucja ma skazę białkową, wysypka z buzi już jej zeszła, ale pojawiły się takie czerwone packi na klatce piersiowej i pleckach. Kilka dni temu mąż wymacał powiększony węzeł chłonny za uchem, ale mała nie miała infekcji (trochę pokasływała od piątku, ale dosłownie 2-3 razy w ciągu dnia).
    Wizytę u lekarza mamy w czwartek w związku ze szczepieniem, nie wiem czy iść wcześniej czy to nic takiego.
    Aha, karmię tylko piersią, mała dostaje delicol.

    Treść doklejona: 07.10.13 13:57
    dobra, już gdzieś doczytałam, że przy karmieniu piersią wodnista też jest ok :wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorAddictive
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Monteniu, u nas nie bylo zadnych podejrzanych objawow po porodzie. Kaja tez miala zrobione od razu badania krwi i usg glowki, ktore wykazalo, ze wszystko jest ok.
    Te drzenia wystapily kilka tygodni po pierwszej dawce 5 w 1 pentaximu.
    U mnie jeszcze byla taka sytuacja, ze Kaja nie umiala ssac, przezywalam ciezkie chwile w szpitalu, gdy moje malenstwo plakalo a nie potrafilo zlapac sutka, ciagle jej wypadal, podczas gdy kolezanka z lozka obok urodzila z kolei hipertrofika z waga 4,5 kg i jej "maluch"ssal jak dorodny niemowlaczek a nie jak noworodek.

    No ale fakt, nasze dziewczyny maja podobne objawy a urodzily sie z podobna waga. Cos w tym musi byc. Dlatego uwazam, ze duzo lepiej dla dziecka jesli urodzi sie duze.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Dziewczyny, czy wam po porodzie też tak strasznie włosy wypadały?


    Ana- ja mam wrażenie, że połowa włosów mi już wypadła. Też zaczęło się ok 3 miesiąca po porodzie. To jest normalne, bo przez 9 miesięcy ciąży włosy nie wypadają, więc teraz wypadają te co miały wypaść w czasie ciąży no i te, które normalnie wypadają. Ja ścięłam włosy, bo już do szyi, bo już zaczęło to źle wyglądać.
    --
  3.  permalink
    Ja idę na wesele za 2 tygodnie i zamiast zrobienia sobie jakiejś fryzury chyba zetnę je na bardzo krótko...

    nie mogę z nimi dojść do ładu...

    Filip co rusz ma moje włosy w paszczy, bo teraz przecież wszystko, łącznie ze swoimi rękoma trzeba polizać.
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Filip co rusz ma moje włosy w paszczy


    Marcelina miała moje włosy w kupie, także ten ;)
    --
  4.  permalink
    akirka:
    Marcelina miała moje włosy w kupie, także ten ;)


    akirka przebiłaś mnie tym komentarzem :D
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    akirka: Marcelina miała moje włosy w kupie, także ten ;)


    Majka też ;) Ściełabym wlosy do ramion, ale troche mi szkoda, bo zapuszczam juz 3 lata.
    --
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Mi też wypadają na potęgę. Ale zanim je zetne (a bym nie chciała ) siegnelam po joannę kurację wzmacniającą . Polecam bo już widzę pierwsze efekty (baby hair ) :-)
    --
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Hej kochane, mam pytanie jak zachowujecie się w sytuacji kiedy Wasz aniołek " wymusza" płaczem??
    --
  5.  permalink
    venus pamiętaj ,że taki maluszek nie może wymuszać. On Cię potrzebuje.
    --
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    cytrynka251: venus pamiętaj ,że taki maluszek nie może wymuszać. On Cię potrzebuje.

    Ja wiem o tym, że mnie potrzebuje :smile: jestem tego świadoma, znam moje dziecko i wiem kiedy mnie potrzebuje a kiedy wymusza płaczem. Poprawię się: Chodzi mi o to, że rozróżniam kiedy Leszek płacze bo mnie potrzebuje aby mu pomóc, przytulić czy pobyć a kiedy płacze bo On chce a nie dostaje bo nie można! Ja mówię mu OJ OJ NIE, wiem, że nie potrafi zrozumieć czemu, staram się odwrócić uwagę i podstawiam inną rzecz lub zabawiam Go, lecz On dalej płaczę i uspokaja się jak dostanie....
    Może jakaś inna mama ma podobną sytuację i stara się spokojnie ten problem rozwiązać??
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Calypso pediatrzy niestety nie są do końca kompetentni, a zbyt szybkie rwanie się do siadania dość często jest objawem niestety wzmożonego napięcia.
    Oczywiście wcale nie musi być tak u Emilki, ale jeśli Cię niepokoi to może mógłby zobaczyć ją jakiś rehabilitant żeby realnie to ocenić.

    Ana jasne , że wypadały , teraz już mniej , ale był moment , że garściami , teraz już widzę odrastają i na przedzie mam komicznie króciutkie.
    --
    •  
      CommentAuthorsysiajaw
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Hej hej dziewczynki my już po roczku, wszystko się udało, Kinga dalej nie chodzi, za to dzisiaj nauczyła się wchodzić na kolanach po schodach na piętro, bramkę już zamówiliśmy, na razie stoją tam krzesła heheh
    --
    •  
      CommentAuthormilka1984
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    venus - hmm, mnie sie wydaje ze takie maluchy nie potrafia jeszcze manipulowac doroslymi, u nas Kubus placze w zasadzie tylko jak ma potrzebe - jak chce jesc, jak chce gdzies wejsc, chce na raczki czy jest zmeczony, ale to nie sa wymuszenia tylko jego potrzeby. dla mnie np jego placz gdy siedzi juz 15min w krzeselku do karmienia i chce z niego wyjsc na podloge lub na rece to nie wymuszenie tylko chec zmiany, cos normalnego wg mnie. Nie wiem co ty rozumiesz pod pojeciem "wymuszanie".. :) Ja jemu tez nie pozwalam dotykac paru rzeczy i mowie: nie wolno itp i on sie tylko z zaciekawieniem na mnie patrzy, probuje pare razy a potem przestaje.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeOct 7th 2013 zmieniony
     permalink
    eveke: Calypso pediatrzy niestety nie są do końca kompetentni, a zbyt szybkie rwanie się do siadania dość często jest objawem niestety wzmożonego napięcia.Oczywiście wcale nie musi być tak u Emilki, ale jeśli Cię niepokoi to może mógłby zobaczyć ją jakiś rehabilitant żeby realnie to ocenić


    A niestety, bywa, że rehabilitanci, chcąc zarobić, diagnozują właśnie to WNM, gdzie wcale go nie ma. Ostatnio czytałam gdzieś wypowiedź Pawła Zawitkowskiego, że teraz jest fobia WNM. Że wszyscy to diagnozują. A prawda jest taka, że dziecko może się prężyć i wyginać i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Szczególnie ciężko jest zdiagnozować coś takiego u dziecka w wieku 2-3 m-cy. Każde dziecko w innym tempie się rozwija. Jedne szybciej otwiera rączki, inne będzie miało dłużej zaciśnięte piąstki.
    Mam znajomą, której właśnie synek miał WNM (zdiagnozowane przez rehabilitanta). Jakie ona z nim ćwiczenia robiła, to głowa mała. Ale jej syn aż się drapał z bólu przy ćwiczeniach. Ja bym już nie ćwiczyła w ten sposób. Po prostu NIE.
    -- ,
    • CommentAuthorvenus87
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    milka1984: hmm, mnie sie wydaje ze takie maluchy nie potrafia jeszcze manipulowac doroslymi, u nas Kubus placze w zasadzie tylko jak ma potrzebe - jak chce jesc, jak chce gdzies wejsc, chce na raczki czy jest zmeczony, ale to nie sa wymuszenia tylko jego potrzeby. dla mnie np jego placz gdy siedzi juz 15min w krzeselku do karmienia i chce z niego wyjsc na podloge lub na rece to nie wymuszenie tylko chec zmiany, cos normalnego wg mnie. Nie wiem co ty rozumiesz pod pojeciem "wymuszanie".. :) Ja jemu tez nie pozwalam dotykac paru rzeczy i mowie: nie wolno itp i on sie tylko z zaciekawieniem na mnie patrzy, probuje pare razy a potem przestaje.

    hmmm...masz rację, coś w tym jest. Dobra ja sobie poczytam książkę o dzieciach i będę miała odpowiedź. Dzięki
    --
    •  
      CommentAuthorW_P_Gosia
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Dżasti, Eveke, zainteresowalyscie mnie tematem. A jak zdiagnozować rozsądnie WNP? Mój Kajtek pręży się np jak leży na płasko, prostuje nóżki i spina mięśnie a dodatkowo czasem podnosi główkę (ale nie zawsze) no i oczywiście podnosi się do siadania a na rękach w poziomie zapomnij! Teraz jeszcze zaczął przygryzac dolna wargę... Spróbuję jutro go nagrać i gdzieś wrzucić.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Gosia, u nas Marcelina robi tak samo jak piszesz, ale mi się wydaje, że to jest normalne w tym wieku. Dzieci chcą już więcej widzieć, do tego ćwiczą mięśnie.
    Co do przygryzania, to może ząbki idą, u nas też był taki etap memłania wargi wyjściem ząbków.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeOct 7th 2013
     permalink
    Dżasti zgadzam się, jest jakaś mania na WNM, dlatego warto mieć jakiś namiar na polecanego rehabilitanta , który nie naciąga i nie przesadza- wiem nie jest to łatwe.
    Tylko ja wyznaję zasadę, że lepiej mieć jedną konsultację za dużo niż o jedną za mało...
    Co do tych ćwiczeń to rozumiem , że zaproponowali z miejsca Vojte- również nie zgodziła bym się na ten rodzaj rehabilitacji, ale jest jeszcze popularne NDT Bobath i tym spokojnie można ćwiczyć, bo większość ćwiczeń przypomina zabawę.
    I ja również rozumiem , że każde dziecko rozwija się w swoim tempie , ale już ewidentnie robienie czegoś przez dziecko naprawdę zbyt szybko lub zbyt późno skłania do jakiś refleksji.

    WP Gosia odruch wyprostny nóżek również może świadczyć o WNP i dobrze by było robić coś żeby te nóżki rozluźnić, są to proste czynności.
    Ale tak jak mówię, nie da się diagnozować czy radzić przez internet, dziecko musi zobaczyć specjalista i ocenić.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.