Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    A moja Majka jak wracam z uczelni, jak tylko mnie zobaczy, to chce do mnie na ręce, żeby gmerać mi w staniku i wola 'am, am', mimo ze zazwyczaj wchodze do domu, jak kończy jesc michę zupy. Tęskni robaczek za cycusiami ;)
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    Malisiek: żeby gmerać mi w staniku i wola 'am, am', mimo ze zazwyczaj wchodze do domu, jak kończy jesc michę zupy.

    słodkie to :) A dalej ma takie cudowne udka? :) Pytam, bo zapadły mi One w pamięć :)
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    Ooooooo! Jeeju przesłodka Niunia!!
    Ciekawe czy Adaś tak też będzie robił :)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    Aż takich grubasnych nie ma ;p Trochę zeszczuplała, jak zaczela sie ruszać, ale nadal jest pulchna :))

    Asiula, jak będziesz karmiła tak dlugo jak ja, to mozliwe, ze będzie tak robil ;)
    --
  1.  permalink
    Dziewczyny, jaka jest nazwa takiego dobrego kremu na odparzenia, bo mlody wyglada coraz gorzej i sudocrem nie pomaga, a kiedys tutaj mi polecono jakas masc ale nazwy nie pamietam :((
    --
  2.  permalink
    Mojej niuni smaruję czasem maścią linomag
    --
  3.  permalink
    madziik1983: , bo mlody wyglada coraz gorzej i sudocrem nie pomaga, a kiedys tutaj mi polecono jakas masc ale nazwy nie pamietam :((
    --


    nam się skończyła maść produkowana przez szpital (załatwiana na lewo) i użyliśmy linomagu...:/ Pupcia w ciągu jednego dnia zrobiła się czerwona.

    My też używaliśmy Bepanthenu, polecam.
    -- [/url[/url]
  4.  permalink
    My też używaliśmy Bepanthenu, polecam.
    - o wlasnie, chyba o te nazwe mi chodzilo. dziekuje. Linomag stosuje na codzien jak nie ma odparzen i jest oki, ale na odparzenia to cienizna, moze mlodemu zeby nasilaja te objawy :(
    --
    •  
      CommentAuthornana81
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    U nas cuda działa mąka ziemniaczana i wietrzenie np. po kąpieli na zmianę z maściami.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeDec 4th 2013 zmieniony
     permalink
    nana81: U nas cuda działa mąka ziemniaczana i wietrzenie np. po kąpieli na zmianę z maściami.

    u nas też, mąka jest niezastąpiona. Madziu, zasyp konkretnie Małemu pupkę na noc i zobaczysz, że rano będzie o wiele lepiej.
    --
  5.  permalink
    Dziekuje za rady, od jutra sie wlanczam w akcje, bo teraz mlody juz spi i go niechce rozbudzac przewijaniem, wymoczylam pupencje, nasmarowalam obficie kremem.
    --
    •  
      CommentAuthorAddictive
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    U nas najlepszy jest bephanten.
    Mam w domu też inne maści ale po nich czasem skora robi się zaczerwieniona a po bephantenie niegdy. On swietnie natluszcza skórę.
    --
    •  
      CommentAuthornana81
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    katka_81: zasyp konkretnie Małemu pupkę na noc i zobaczysz, że rano będzie o wiele lepiej.

    Dokładnie. Sami wczoraj ze starszą przerabialiśmy. Niestety biega jeszcze z pampkiem :devil::neutral:
    --
  6.  permalink
    anairda1986: My też używaliśmy Bepanthenu, polecam.

    Zapomniałam tego też używam i nawet lepszy od Linomaga:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 4th 2013 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, zadam pytanie tutaj, ponieważ tu jednak są już same mamusie a na wątku wyprawkowym może pytanie zniknąć. No i to już w sumie nie wyprawka :) Chodzi mi o krzesełko do karmienia. Jakie macie, jakie polecacie? Mi zależy na krzesełku na kółkach, z materiałem, który da się zdjąć i wyprać - nie z tkaniną PCV. Potrzebuję też, żeby była opacja prawie leżąca, półsiedząca i siedząca. I żeby można było to krzesełko "przerobić" już na takie krzesełko do karmienia dla 2 latka. Patrzyłam na apollo sun, ale nie ma zbyt dobrych opinii.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeDec 4th 2013
     permalink
    Ja stosuję sam linomag, jak się zrobiła z dwa razy czerwona to położyłam alantan, bo mi został po szpitalu, małemu buzię tym smarowałam jak miał rumień, a na odparzenia mam krem z cynkiem i lanoliną z laninosh z dobrym składem, jest fajny bo ma cynk a nie wysusza jak np sudocrem bo ma lanolinę, ja polecam, ale nie wiem czy by się sprawdził na mega duże odparzenie, bo u nas na szczęście jeszcze takiego nie było. Ale pamiętam jak kiedyś przy Nince używałam sudocremu, to zawsze najpierw nakładałam linomag i dopiero na to sudo, właśnie aby nie wysuszało, tak mi intuicja podpowiadała, a teraz widzę że w laninosh jest podobnie
    krem na odparzenia
    --
    •  
      CommentAuthorIzUK
    • CommentTimeDec 4th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam się wieczorową porą.
    Trzy tygodnie temu wróciłam do pracy.
    Mam kiepskie godziny bo od 9-17stej, zanim dojade do domu to kolejne pół godziny.
    2tygodnie była u nas teściowa, teraz jest moja mama, więc mała pod okiem babć + w domku czeka na nas obiad.
    Od stycznia będzie niania.
    Nie jest łatwo, nocki Lili ma ostatnio kiepskie może idzie kolejny ząbek.
    W pracy często miewam kryzys... po nieprzespanej nocy oczy kleją się przed komputerem.
    Na szczęście ten tydzień i mam urlop do końca roku.
    pozdrawiam wszystkie mamusie:wink:
    --
  7.  permalink
    Izuk - najlepszego na 9 miesiac:) Pamietam swoje poczatki w pracy.. masakra tak wrocic he he.
    Jak to w koncu z tym rocznym macierzynskim?? On nie trwa rok?? Mi cos sasiadka mowila ze bzdura, ze to rok, bo ona rodzac we wrzesniu musi w kwietniu do pracy wracac, wiec nie kumam.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    madziik1983: Mi cos sasiadka mowila ze bzdura, ze to rok, bo ona rodzac we wrzesniu musi w kwietniu do pracy wracac, wiec nie kumam.


    MOże wybrała pół roku tylko? Ja mam równo rok. A IzUK jest chyba z UK? ;)
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    dziewczyny na odparzona pupke cuda działa zwykły clotrimazol za 3 zł z apteki :) to co prawda masc p/grzybicza ale w akcie desperacji słysząc już kiedyś o jej działaniu siegnełam po nia jak mi się Marys po jelitowce odparzyła i nic nie działało. Clotrimazol zaleczył dupine w 2 dni a naprawdę było hardcorowo.
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthormigotynka
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Ja już kilka stron wcześniej pisałam, że zawodowo sprawdza sie kombinacja Pudrodermu+tormentiol. Trzeba zasypać obficie odparzone miejsca i na to położyć warstwę tormentiolu.
    Nie bójcie się tego połączenia:bigsmile:
    Moonia- clotrimazol tez jest super, ale u Nisi nie pomógł, dopiero pudroderm+tormentiol. Leczy szybko każde odparzenia:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorŻabka221
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    dżasti ja mam krzesełko baby mix o taki :http://allegro.pl/krzeselko-fotelik-do-karmienia-baby-mix-model-2013-i3734433066.html">mamy ten zielony i sprawdza się super :) chociaż myślałam ,że się w nim zabawi ale ostatnio ją parzy w dupkę:wink:>
    --
  8.  permalink
    Izuś Wszystkiego Najlepszego dla Lilianki:flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    jeżeli się połączy wszystkie tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego to wychodzi równo rok, ale wtedy płatne jest 80 %, ja będę miała jeszcze dodatkowe 8 tyg za wakacje
    A w UK jest tak że w zależności od rodzaju umowy o pracę może być różnej długości urlop macierzyński, moja koleżanka miała chyba płatny rok, a wróciła do Polski jak była w 8 m-cy ciąży i już tu została, w Anglii mieszkała 5 lat i pracowała na umowę
    --
    •  
      CommentAuthorAsiunia892
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Witam :) dziewczyny poszukuję bujaczka posiada któraś na sprzedaż? piszę tutaj bo pewnie nie wszystkie zaglądacie na bazarek a to bardzo pilne. proszę o wiadomości na priv.
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    My używamy Linomagu po kupie, od czasu do czasu mąka ziemniaczana też idzie w ruch. I nie mamy problemów z pupą :bigsmile:
    -- ;
  9.  permalink
    bąbelasek: My używamy Linomagu po kupie, od czasu do czasu mąka ziemniaczana też idzie w ruch. I nie mamy problemów z pupą


    widocznie co dupinka to inaczej.Bo my używaliśmy linomagu przez 4 dni i wczoraj przed kąpielą dupina cała czerwona, szczególnie w miejscach gdzie przebiegają w pampersie takie ściągacze (chyba to się tak nazywa).

    dzisiaj co 2 godziny zmieniam pieluchę, wietrzę pupę i tak jak dziewczyny piszą zakupię Clotrimazolum i w ostateczności posmaruję.
    -- [/url[/url]
  10.  permalink
    anairda1986: szczególnie w miejscach gdzie przebiegają w pampersie takie ściągacze


    A moze pampers jest juz troche za maly i dlatego? jakbyscie kupili na probe wieksze? my uzywamy bepanhenu, maka ziemniaczana u nas nie zdala egzaminu :)
    --
  11.  permalink
    kuleczko pampers to czwórka od 7 kg do 18 bodajże, więc wydaje mi się że rozmiarowo jest okej.


    tak nawiasem pisząc....

    co ile godzin zmieniacie swoim dzieciom pampersy?nie mówię tu o grubszych sprawach :)

    ja co 3-4 zmieniałam ale teraz co 2 i chodzimy na golasa po domu :) (znaczy mały :)
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorIzUK
    • CommentTimeDec 5th 2013 zmieniony
     permalink
    kachaw
    mozesz byc rok na macierzysnkim , ale platne masz tylko 9 miesiecy.
    Dlatego ja odeszlam na macierzysnki 4 dni przed planowana data porodu by jak najdluzej byc w domu z malenstwem.
    No , ale Liliana miala poslizg 2 tygodni :wink:

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 05.12.13 16:35</span>
    anairda1986
    u mnie Lili nocnikowa, wiec czasami 2 pampki w czasie dnia to maks + na noc oczywiscie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormigotynka
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    anairda1986: ja co 3-4 zmieniałam ale teraz co 2 i chodzimy na golasa po domu :) (znaczy mały :)
    --


    - zastanawiam się tylko jak 5 miesięczne niemowlę może chodzic nago po domu??? N:shocked::shocked: Znaczy Ty je nosisz nagie czy sobie nagie leży cały dzień?:surprised:
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    migotynka: anairda1986: ja co 3-4 zmieniałam ale teraz co 2 i chodzimy na golasa po domu :) (znaczy mały :)
    --

    - zastanawiam się tylko jak 5 miesięczne niemowlę może chodzic nago po domu??? N:shocked::shocked: Znaczy Ty je nosisz nagie czy sobie nagie leży cały dzień?:surprised:


    No chyba, że razem chodzą na golasa i mama i Filip ;)
    --
    • CommentAuthormamakasi
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Izuk , najlepszego z okazji 9 mcy !!!!!

    No , a ja z pytaniem do mam sadzajacych od małego na nocnik .
    Jak to jest. Dziecko ponoć dopiero około 2 rż panuje nad zwieraczami więc wcześniej to tylko łapanka .
    I co ? Tak na czuja sadzacie , czy co jakiś czas ? Wiadomo, po spaniu, jedzeniu, to wiem :-) a co z resztą ?
    No i po jakim czasie maluch coś z tego kapuje ?
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Anarido, ja przed każdym karmieniem, a potem, za radą lekarza, po każdym siusiu.
    --
  12.  permalink
    hehe, nie no filip chodzi ze mną po domu, albo leży na podkładzie nago ubrany w bodziaka np 15 minut między jedną zmianą pieluchy a drugą, ze dwa razy: w południe i na wieczór po 19 przed kąpielą i dupina się wietrzy.Wczoraj np mnie obsikał przez to,ale mam nadzieję że odparzenie się szybciej zagoi.

    ty,ty proszę nie łapać mnie za słówka :bigsmile:
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    anairda1986: albo leży na podkładzie nago ubrany w bodziaka

    :swingin::thumbup::tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorŻabka221
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    :rolling:
    --
  13.  permalink
    anairda1986: leży na podkładzie nago ubrany w bodziaka

    :clap::clap::rolling::rolling:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Anairda - a może uczulają go pieluszki? U nas pampers uczulił Maksia już w szpitalu. Miał włsąnie tkie czerwone miejsca przy gumkach i przy dupci. Teraz mamy dady i jest gitara. Ja Maksiowi znieniam pieluszkę po każdym karmieniu.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Dziewczyny, podrzućcie swoje pomysły jak zachęcić dziecko do kąpieli. Kąpiemy w wanience. Na początku był cyrk, później się przekonała i było fajnie, a teraz znowu ryk. Kąpiemy się 3 minuty, bez sensu :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorkuleczka_69
    • CommentTimeDec 5th 2013 zmieniony
     permalink
    anairda1986: kuleczko pampers to czwórka od 7 kg do 18 bodajże, więc wydaje mi się że rozmiarowo jest okej.


    Ana, czworki sa 7-14 g, 4+ chyba do 18. U nas bylo tak, ze jak Mati mial juz 12 kg to ta 4 go zaczela uciskac i wlasnie robily sie czerwone slady w miejscu tych sciagaczy. Zmienilismy na wieksze i problem zniknal. No i my zmieniamy co 2h teraz, jak jest grubsza sprawa no to wiadomo, ze od razu.
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeDec 5th 2013
     permalink
    Ja zmieniam za każdym razem jak czuję lub słyszę że idzie produkcja, jak siku to nie, ale staram się często.
    Powiem Wam że kilka dni temu kupiłam dadę, do tej pory był pampers, huggis i raz babydream, pomyślałam sobie wezmę dadę na próbę, ale powiem szczerze, że ta firma od czasu jak moja Ninka była pieluchowym dzieckiem zrobiła mega skok rozwojowy jeśli chodzi o miękkość i jakość pieluch, nie są twarde, grube tak jak babydream, jestem zadowolona. Zobaczymy jak się będą sprawdzać w lecie, bo dla mnie upał to świetny tester dla jakości pieluch, czy są przewiewne, nie odparzają, na razie szok
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    Mk28dni: Dziewczyny, podrzućcie swoje pomysły jak zachęcić dziecko do kąpieli. Kąpiemy w wanience. Na początku był cyrk, później się przekonała i było fajnie, a teraz znowu ryk. Kąpiemy się 3 minuty, bez sensu :confused:


    A dużo wody nalewacie? Bo często jak jest mało wody w wanience, to dziecku zimno i protestuje. Też to przerabialiśmy, laliśmy wody na samo dno ("bo uszy zamoczy, bo pępek, bo cośtam" by moja mama), a młoda się darła i darła. Jak w końcu nalaliśmy porządną ilość, że się dało ją całą zanurzyć, to się ryki skończyły nagle.
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    U nas było tak, że na kolejny rozmiar pieluch przechodziłyśmy prawie natychmiast, gdy Marta przekraczała dolną granicę wagi. Inaczej kupa wyłaziła pleckami:-)
    --
  14.  permalink
    kuleczka_69: Ana, czworki sa 7-14 g, 4+ chyba do 18. U nas bylo tak, ze jak Mati mial juz 12 kg to ta 4 go zaczela uciskac i wlasnie robily sie czerwone slady w miejscu tych sciagaczy. Zmienilismy na wieksze i problem zniknal. No i my zmieniamy co 2h teraz, jak jest grubsza sprawa no to wiadomo, ze od razu.


    No to Filip ma już ponad 7 kg więc te czwórki są pewnie okej. Wydaje mi się że całe to odparzenie spowodowała zmiana maści.

    Treść doklejona: 06.12.13 09:47
    Mk28dni: Dziewczyny, podrzućcie swoje pomysły jak zachęcić dziecko do kąpieli. Kąpiemy w wanience. Na początku był cyrk, później się przekonała i było fajnie, a teraz znowu ryk. Kąpiemy się 3 minuty, bez sensu :confused:


    u nas jak się okazało mały po prostu głodny był :) Bilia podpowiedziała żeby małego dokarmić z pół godz wcześniej i się udało.

    Ale np. u naszych znajomych okazało się że woda była za chłodna. Ich dziecko lubi bardzo ciepłą wodę.
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    Mk28dni: Dziewczyny, podrzućcie swoje pomysły jak zachęcić dziecko do kąpieli. Kąpiemy w wanience. Na początku był cyrk, później się przekonała i było fajnie, a teraz znowu ryk. Kąpiemy się 3 minuty, bez sensu


    U nas Maksiu uwielbia kąoiel, ale czasem też się zdarza, że zaczyna płakać, ale to tylko wtedy jak jest mega zmęczony, albo już głodny. Kąpiemy go zazwyczaj o 19.30 i staram się, aby ostatnie spanie (30 min) było tak między 17 a 18 no i tak koło 18 ostatnie karmienie. Wtedy super impreza w wannie z chlapaniem i piszczeniem. (tata otrzymał funkcję myjkowego - podłogi:bigsmile:). Ale czasem no nie złoży się, żeby spał i był nakarmiony koło 18 i wtedy jest szybka kąpiel z płaczem. A pilęgnacja wtedy to już torpeda.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    my kąpiemy koło 19,30 i od tyg nie płacze podczas kąpieli, ale też na czuja dobieraliśmy temp wody, woli ciepłą i od wczoraj się masujemy, mam bardzo fajną książkę masaż dziecka, wczoraj pięknie pozwolił masować sobie klatkę piersiową, brzuszek i stópki, pamiętam, że Ninka też lubiła się masować
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    hydrozagadka - nalewamy tak całkiem sporo, ale fakt, cała nie jest zamoczona. O uszy, pępek itp. się nie boję choć oczywiście staram się nie zalewać uszu czy oczu. A w zasadzie tata nie zalewa bo to jego rytuał :)
    anairda - jest nakarmiona 0,5 h wcześniej, co do ciepłoty wody - spróbujemy stopień lub dwa wyżej
    dżasti - u nas godzinowo jest podobnie. Czasami tak wyje w kąpieli że robimy to raz, dwa, zawijamy w kocyk, kładziemy na łóżku i mała odpływa. Z pielęgnacji jest wtedy wielka dupa :) jedyne co staram się założyć jej pampersa co by nie zrobiła kleksa :)
    kachaw - my też masujemy, ale raz się, a raz nie
    Ogólnie to świętowaliśmy wczoraj ciszę w domu :) Mała sama zasnęła wieczorem w łóżeczku, bez ryku, bez usypiania 3 godzinnego, ja nadal jestem w szoku :)
    W ciągu dnia też fajnie - szalejemy na macie do momentu kiedy robi się marudna, daje znak, wędrujemy do łóżeczka, smok do buzi i zasypia. Normalnie sama nie wierzę w to co piszę. Mam nadzieję że to się nie odmieni z powrotem. Zauważyłam dużą różnicę w zachowaniu odkąd stosujemy Sab i Delicol. Tylko kupy dalej są brzydkie jakby ktoś w nie nasmarkał.
    --
    • CommentAuthorkarobella
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    Mk28dni: Mała sama zasnęła wieczorem w łóżeczku, bez ryku, bez usypiania 3 godzinnego,


    gratuluje :wink:

    Mk28dni: Czasami tak wyje w kąpieli że robimy to raz, dwa, zawijamy w kocyk, kładziemy na łóżku i mała odpływa.


    może spróbujcie kąpać ją wcześniej ? Skoro w kąpaniu jest już taka śpiąca.Kiedyś tu czytałam że któraś dziewczyna też miała problem z kąpaniem bo dzieć płakał, dziewczyny poradziły aby spróbować kąpać wcześniej i poskutkowało. Nic innego nie przychodzi mi do głowy, moja od pierwszego dnia uwielbia moczyć dupkę w kąpaniu :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeDec 6th 2013
     permalink
    anairda1986: leży na podkładzie nago ubrany w bodziaka

    :shocked::devil::tooth: hahahah :tooth:

    No a co do zmiany pieluch, to ja zmieniałam od urodzenia Nadii po każdym siknięciu, także szło tych pieluch multum, bo i często sikała na początku :) i tak jest do tej pory, chyba, że zatai przede mną siknięcie to wtedy nie :P

    Mk a próbowaliście może na brzuchu ją kąpać ? Chociaż nie wiem czy nie za mała jeszcze.. dzieci często nie lubią takiego rozciągnięcia ich na płasko na plecach, może dlatego tak protestuje. A wiaderko kąpielowe może od kogoś pożyczcie na próbę, bo niemowlęta bardzo ładnie się w nim uspokajają. Moja Nadia nigdy nie zapłakała w kąpieli od urodzenia, dla nas to była najmilsza część dnia :) jak ją wyciągaliśmy to dopiero był armagedon, często musieliśmy wlewać nową ciepłą wodę i jeszcze raz dziecko wymoczyć :) może warto spróbować ?
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.