Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 24th 2009
     permalink
    Izuń woda i herbatka hipp na nią nie działa :/ tzn są tylko bączki które przynoszą ulgę ale kupy nie ma
    mogę jej dawać czopki ale cholera nie o to chodzi :/
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 24th 2009
     permalink
    And wiadomo co dziecko to inna reakcja ale Krzysko wlasnie dostal ferrum po hemoferze bo po hemoferze bylo tragicznie a mlody mial go moze z 2-3tygodnie. w sumie ferrum daja ciut starszym dzieciom ale zwazywszy na przejscia brzuszkowe eonatolog powiedziala ze wprowadza szybcieh bo to jest najlepszy preparat co najmniej problemow kupowych powoduje
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 24th 2009
     permalink
    :cry: a ja słyszałam takie opinie o Hemoferze :/ że jest "lżejszy" dla brzuszka i dziecia

    nawet nie wiesz jak mi tu brakuje konkretnego lekarza!! nie stać mnie z byle czym latać prywatnie do neonatologa (mój bierze 100 :/ a jest b.dobry) trzymam go na "specjalne" okazje
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 25th 2009 zmieniony
     permalink
    w sumie na przelomie 3 i 4 miesiaca u dzieci nastepuje naturalny spadek hemoglobiny bo koncza sie zapasy z okresu ciazy a organizm jeszcze sie nie przestawil an samodzielna produkcje... mam nadzieje ze Tosia podratowana specyfikami powolutku wyjdzie na prosta... tak w ogole to ile jej juz ferrum podajesz w sumie? u nas neonatolgo kazala podawac przez 5 czy 6tyg i dopiero kolejne wyniki

    a co do specyfikow to wiadomo nie od dzis ze co lekarz to inna opinia. pogadaj z lekarzem, poczytaj w necie i porownaj opinie zebys nie spadla z deszczu pod rynne
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    Aniu Mała go bierze ponad m-c - od 14.01
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    Ania masz w zupełności rację z tym żelazem ...
    And no w wieku Tosi to 10 hgb to nie jest tam jakaś tragedia, ale troszkę za niski wynik. Ja ostatnio jak robiłam morfo chłopakom, to pediatra stwierdziła, że jest anemia (11,2hgb i 11,7hgb) - a że zaczerpnęłam opinii innego pediatry czysto przez przypadek to ten powiedział, że dzieciaki nie wyglądają anemicznie i samo hgb nie bierze się pod uwagę - i co najważniejsze kobieta powiedziała, że ona włącza żelazo tylko na podstawie wyników badań poziomu żelaza w surowicy krwi (chyba nic nie przekręciłam ...) a ja widzisz chłopaków faszerowałam i faszerowałam - ehh ...
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    And rozumiesz, wszystko zależy od praktyki i doświadczenia danego lekarza, jedne zleci to a drugi zupełnie coś innego!
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeFeb 25th 2009 zmieniony
     permalink
    Zawsze się czegoś dowiem z tej stronki :) Też zapisze Julkę do logopedy:confused:
    Mada, a zagęszczasz Hani mleczko? Ja daje Julce Nutriton. Parę miarek do mleczka i już Julka nie ulewa. Zapisz Mała na usg. Lepiej sprawdzić co w brzuszku się dzieje.
    Dobrze, że wstawiłyście instrukcje oklepywania pleców. Dzięki
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    Anetusia
    w sumie nie zagęszczone mleczko podaję tylko 2 razy dziennie.
    Rano kaszka "Pyszne Śniadanko" Bobovity i na spanie też kaszka smakowa Bobovity.
    --
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    i po zagęszczonym też ulewa czy wymiotuje??? czy tylko po mleku?

    zmieniam mleko z bebilon pepti na nutramigen. Julka ma alergie i już wszystko wypróbowane więc czas na mleko :( ja to mam malego alergika...:cry:
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeFeb 25th 2009 zmieniony
     permalink
    Nie ważne czy to obiadek, kaszka, czy mleczko, ciągle mokra łazi, ciuchy wciąż do prania, ale nie są to wymioty.
    Może zacznę kupować Bebiko 2R, to jest bodajże już zagęszczone.:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    No to faktycznie masz kłopot :( a ten pediatra to troszke lekceważy Hani problem. Trzeba zagęszczać i porcjować. Nie dawać tyle ile by chciala od razu tylko np.za godzinke dokładka. Powodzenia
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    Max dostaje na raz 180 ml mleczka, zazwyczaj 150 ml, także to chyba nie z przejedzenia.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    DZIEWCZYNY< POMÓŻCIE! Dzwoniłam do przychodni po wyniki morfologii i niestety - ZA DUŻO BIAŁYCH KRWINEK! 15100. Mamy zrobic badanie moczu. JEJKU< STRASZNIE SIE ZESTRESOWAŁAM! Nie podejrzewałam, że coś moze być nie tak nawet :(((
    Czy cos wiecie na temat podwyższonych leukocytów? Tylko proszę JEDYNIE o własne doświadczenia, nie piszcie mi co znajdziecie w necie. TYLKO Z DOŚWIADCZENIA, PROSZĘ. Najlepiej dobre... :((( Norma w necie do 15tyś, to na szczeście neiwiele przekroczona... ale jednak... jejku, wariuję, serce mi wali jak młot. Czerwone położna powiedziała mi przez tel że OK - 4,35 mln (normę znalazłam od 3,5 do 5,4 mln/ml ...
    :sad:
    --
  1.  permalink
    Dzieci do 4 r. ż. maja bardzo niestabilny poziom leukocytów. Nie można odczytywac wyrywkowo wyniku - wazne jest całościowe zestawienie
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    AGA< a wiesz coś wiecej na ten temat?
    --
    • CommentAuthoraga976
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    My już po drugim szczepieniu - Julka dzielnie zniosła - waży juz 6kg i ma 68 cm długości - zdaniem pani dr jest wszystko ok!!!
    Dalej mamy ją smarować maściami zaleconymi i podawać Nutramigen i do picia wode z glukozą.

    Mam pytanie badania ( morfologie itp) to kiedy się powinno dzieciom zrobić ??czy jest jakas reguła?? Bo na wizytach nic nam pani dr nie mówiła - a czytam, że robiłyście.

    No i czy któraś z Was ??? wie jak załagodzić zaczerwienienie na pupci??? Julka dzisiaj zrobiła kupkę i nikt nie zauważył i potem jak ją przewijałam ( a przewijam co 2 godzinki - chyba ze słyszę kupe to za chwilke) zobaczyłam kupinkę - po umyciu pupcia była dość czerwona i taka jakby namoknięta. Umyłam ją, powietrzyłam z 20 minutek nasmarowałam sudocremem , zalozylam pampersa i poszła spać. Ale bede musiała zwrócić na to uwage baczniejszą.
    --
  2.  permalink
    Kako- dośc pobieżnie- bo nie jestem lekarzem. Mała nie była przeziebiona ostatnio?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    Kako u Krzysia leukocyty nie raz byly podwyzszone i jesli cala resta jest ok to nie ma powodow do niepokoju. jedynie jesli iles tam czynnikow lei na leb na szyje to trzeba poszukac przyczyny. zreszta norma przekroczona o 100 to zadne przekroczenie jeszcze zwlaszcza ze tu mowimy o jednostkach w tysiacach


    Aga w wielu przypadkach pediatrzy nie zlecaja morfologii dopoki z dzieckiem jest wszystko ok. kiedys Gabrysia a teraz Krzysko mieli skierowania z poradni ryzyka okoloporodowego z tym ze Krzysko ze wzgledu na wade plus wczesniactwo mial dodatkowe "fory". W sumie na przelomie 3 i 4 miesiaca zycia u dziecka spada naturalnie hemoglobina tak jak pisalam na gorze storny do And i mysle ze tak po 4miesiacu warto sprawdzic co w trawie piszczy. wiekszosc moich kolezanek robila nawet na wlasna reke nim dziecko ukonczylo pol roczku. u nas koszt morfologii z oznaczeniem poziomu zelaza to 12zl plus 5zl mocz
  3.  permalink
    Piotrus ma 15 mcy a jeszcze morfologii nie miał robionej
    dziewczyny po tym antybiotyku wiadomo kupa była brrzydka dupcia czerwona obszczypana
    pulusiowi chyba tez sie dostało bo zauwazyłam małe czerwone krosteczki -moge mu to posmarowac clotrimazlum?
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Hmm ... ja nie pamiętam ile razy moi panowie mieli morfo robione ze względu na wcześniactwo - jestem tego zdania, że jeśli maluch jest zdrowy to raz na jakiś czas można zrobić kontrolne morfo, ale po chorowaniu wypadało by zrobić na pewno - tylko trzeba odczekać jakieś 2tyg po leczeniu.
    Ciacho maźnij Piotrusiowi tu i ówdzie :tooth:
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    dzieki ANIAM za uspokojenie:) Mam nadzieję, ze teraz mocz wyjdzie ok - wtedy pani dr powiedziała, ze widocznie tak musi być. JEJKU, co sie człowiek nastresuje... Morfologię zleciła Pani dr, bo pytała o te krosteczki i pokrzywki ( swoją drogą - już ich jest dużo mniej). Mam nadzieję, ze bedzie dobrze. Ja np.w ciąży miałam też ponad normę leukocytów... miałam przez to robione CRP ale było bdb wiec pani dr gin mówiła mi, że widocznie taka moja urodna... Może mała ma urodę po mamie...:) OBY. STaram sie nie wariować. Dzisiaj walczyliśmy z woreczkami zeby zbadać mocz. Mała w końcu nasikała, ale bardzo mało wylądowało w woreczku. ZObaczymy, czy to nie będzie za mało. Tak to z nią wszystko super wygląda - śpi bardzo ładnie ( w nocy 5godz+3godz), je... TRZYMAJCIE KCIUKI> Jak któraś czymś moze mnie jeszcze pocieszyć, będę wdzieczna.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 26th 2009 zmieniony
     permalink
    dziewczyny, czy któraś z was trafiła gdzieś moze w necie na kalendarz dziecka - coś, co pozwala wprowadzac notatki itp., coś na zasadzie takiej, jak my tu mamy karty ciąży ?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Coś takiego ma być na 28dni. Spytaj Damazego.
    --
    •  
      CommentAuthorIWA
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    No ma być, ale dalej nie ma! :sad::neutral:
    --
    •  
      CommentAuthoremkaf
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    aga nam na pupke pomoglo Linomag i Tormentiol. Mialysly niezle ognicho na pupci:(( to ostatnie pomoglo po doslownie 2 smarowaniach
    --
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeFeb 26th 2009 zmieniony
     permalink
    kako, mi też zawsze wyleci z woreczka:confused: najlepiej ''łapać'' do kubeczka. Wystarczy 10ml moczu do badania. Co do wyników to wiem, że normy są inne dla takich niemowlaczków niż dla nas. Najlepiej posłuchaj pediatry.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    też czaiłam sie z kubeczkiem zeby ŁAPAĆ ale jak wyczić moment...:) z 10ml chyba było - zobaczymy
    --
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    teraz to podaje herbatke i jednocześnie nadstawiam kubeczek :) nasz rekord to 10 min a bywało 40 :) raczej ciężko będzie podać pierś i łapać siuski :) ale wszytskiego można spróbować
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Kako odrazu po obudzeniu dziecia łapiesz go pod pachę zasuwasz umyć dokładnie pupę i siadasz z gołodupcem trzymając pojemnik przy cipuli. U nas to sie sprawdza :)
    Po workach Antosia ma strasznie podrażnione miejsce gdzie był on przyklejany i jesteśmy znów w trakcie leczenia tego :/
    --
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Ja chcialam z innej beczki - jak szybko zaczelysci wychodzic z dzieciaczkami z domu np. na spacer albo na zakupy, troche sie boje szczegolnie tych zatloczonych miejsc, ale pogoda jest ladna i ja moglabym tyle spraw zalatwic.
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    poza tym te badanie siuskow z woreczka czesto gesto wychodzi przeklamane bo pojawiaja sie nablonki a takze bakterie. wystarczy ze przy przyklejaniu nie tak sie woreczek dotknie i juz mozna go wyrzucic. nam lekarka kazala lapac do kubeczka sterylnego od razu. te wyniki zawsze byly miarodajne (nawet raz robilam dzien po dniu i woreczkowe byly jakies beznadziejne a kubkowe juz ok)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Smieszko nie kojarze ile dokaldnie ma twoje dziecko ale mysle ze po 2tygodniach mozesz na troszke spokojnie juz wyjsc. oczywiscie najpierw werandowanie no i spacer jednak bardziej po alejkach niz do sklepu zeby malec sie nie zgrzal i nie zlapal bakcyla
    •  
      CommentAuthormaja28
    • CommentTimeFeb 26th 2009 zmieniony
     permalink
    smieszko my po tygodniu juz wychodzilismy i byl to grudzien :bigsmile: ale do zatloczonych miejsc na razie sie nie pcham..chyba ze juz musze...zdazylo mi sie tak z 3 razy :wink:
    -- Prosimy o glosy na Hipp nr 7809
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    No wlasnie, czyli spacerki tak, zakupy i kosciol nie :) coz jakos chyba dam rade ;) dzieki!
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    my wyszliśmy po tygodniu, ale to był kwiecień i piękna pogoda.
    • CommentAuthoraga976
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Smieszko my zaczęłyśmy werandowaniem a po 2 tyg krótkie spacerki zaczynałyśmy od 15 minutek- był koniec listopada.
    Oczywiscie do miejsc typu centra handlowe jeszcze nie odważyłam się iść - tym bardziej teraz w okresie najwiekszych zarazków i wirusów.
    W kościele byłyśmy razem raz - na chrzcie.A do znajomych juz sie wybieramy od czasu do czasu po uprzednim sprawdzeniu czy nie ma tam nikogo chorego.
    Moze to troche obsesyjne - ale lepiej dmuchac na zimne.
    --
  4.  permalink
    Piotrus urodzony 17 listopad-ze szpitala wyszedl 24 listopad a pierwszy spacer po uprzednim werandowaniu- 6 grudnia
    hahaha ale mam pamiec

    pierwsze wyjscie " w gosci" drugie swieto Bozego Narodzenia
    nigdy nie szłam jak ktos był chory ale jak byłook to nie trzymalismy go w domu
    pierwszy raz zachorował jak miał 14 mcy ale na moje oko to była zwykła trzydniówka wiec niepowiedziane ze jak bedziecie z dzieckiem wszedzie chodzic to nałapie wirusów
    Aga Twoja córa juz ma 3 mce i napewni smiało mozecie chodzic w gosci:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormaja28
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    mam pytanko bo gubie sie w tych mlekach....u mnie powoli zanika pokarm...bo w nocy budzi sie co 2 godziny :angry::sad: i postanowilam zaczac rozgladac sie za mlekiem ale ktore tyle ich jest :shocked: co polecacie Bebiko, Bebilon, Nan czy Hipp ?????
    -- Prosimy o glosy na Hipp nr 7809
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Maju wiesz niektore dziedci potrafia sie budzic w nocy co godzine nawet jesli kobitka ma duzo mleka. poza tym teraz wlasnie jest pora na kryzys laktacyjny wiec moze warto jednak to przetrwac. uwazaj tez z dietowaniem bo niestety wplywa negatywnie na ilosc mleka...

    a jesli idzie o mieszanke to ja jestem zdania ze to z pediatra powinnas ustalic co jest najlepsze dla Waszego malca.
    ja awaryjnie mialam ENFAMIL bo wg naszej neonatolog jest to najlepsze mleko na rynku tyle ze puszka bez promocji kupowana kosztuje ok 27-28zl i do kupienia tylko w aptekach.
    •  
      CommentAuthormaja28
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Dzieki Aniu :smile: a Twoj Krzys teraaz tez pije to mleko ???
    -- Prosimy o glosy na Hipp nr 7809
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Maju ja karmilam Krzysia 18miesiecy piersia z czego przez pierwszy rok nie mial podawanego sztucznego mlaka. pozniej ze wzgledu na pewne okolicznosci musialam wprowadzic mieszanke awaryjna i wtedy to byl wlasnie enfamil (wczesniej jak probowalismy z innymi to po prosut wymiotowal ze z niego chlustalo, i po mleku i po kaszkach). no i jako mleko awaryjne mialam enfamil ale raz dostalam probke bebiko junior i dalam mlodemu sprobowac a ze sie przyjelo to w tej chwili dostaje juz tylko bebiko junior.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    To fakt mleko Enfamil jest bardzo dobre i polecane przez pediatrów - jednak do tanich nie należny. Ja kupuję przez neta i oszczędzam nawet do 8,- na 400g puszcze - gdzie taka puszka starcza na góra 3 dni.
    Po Bebilonie Juniorzy dostali skazy.
    • CommentAuthoraga976
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Normalnie chyba wyjde z siebie - czy to normalne aby pierwszy w życiu katarek dziecka tak mnie stresowal???

    Wcozraj mielismy 2 szczepionke - a juz w nocy Julka miala zatkany nosek - 2 x jej odsysalismy, w dzien bylo ok a wieczorkiem znowu nosek zaczal byc przytkany.
    Tempreature mierze 3 termometrami - ale jak na razie nie ma. Dopiero usnela - prawie o 22 - a zazwyczaj usypia okolo 20. Byla bardzo rozweselona i zamiast spac chciala sie pobawic.
    Ale pogadala sobie i usnela. Zobaczymy jak bedzie w nocy.

    Po szczepionce spodziewalismy sie raczej np goraczki a nie katarku - czyzby cos zalapala wczoraj??
    A ja jeszcze sie nakrecam niepotrzebnie - jak slysze "nie wychodz na dwor bo zima i zapalenie pluc panuje i mozesz dziecko przeziebic" ech a potem sie dziwie ze sie sama obwiniam wrrrrr

    Ok juz wyla~łam swoje zale i ide spac!
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    aga976: nie wychodz na dwor bo zima i zapalenie pluc panuje i mozesz dziecko przeziebic
    jasne tylko siedź w domu i kiś się w bakcylach :P Aga olej takie rady - z dzieciem trzeba wyjść!! wiadomo nie jak jest bardzo zimno ale mały spacer nie zaszkodzi. Ja w tym czasie jak wychodzę wietrzę porządnie mieszkanie a i małej lepiej się śpi na spacerze
    --
    •  
      CommentAuthoremkaf
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    sluchajcie bylam dzisiaj u lekarza i pokazalam mojej lekarce pepek Oli- ma malutki babelek pod pepkiem troche jakby ropiejacy- stawialam na mala przepukninke. Powiedziala, ze to normalne, ze czasami dzieci maja TO (nie nazwala wcale) duze, ze samo zanika czasami do ukonczenia przez malucha 4 lat. Potem mi mowi, ze przypisze cos na to malej i chce ja zobaczyc za tydzien. W aptece patrze, a mi daja srodek na wypalanie kurzajek i brodawek...:shocked: - chronic przed dziecmi bla bla... Zdebialam. Zastosowac?
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 27th 2009
     permalink
    emka nie wiem co Ci napisać. U nas taka mała gulka pokazywała się (i pokazuje) Przez kilka dni mała miała plaster (po zabiegu został on odklejony) Pediatra dała mi skierowanie do chirurga a nie jakieś maści. Tylko że u nas to nie ropiało
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 27th 2009
     permalink
    No właśnie And miałam zapytać o plaster ... jak tam przepuklina, schowała się?
    Emi ja nie doradzę, nie wiem po prostu.
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeFeb 27th 2009
     permalink
    Izuń jak dla mnie jest lepiej.... ale wczoraj nie poszłam do chirurga, pójdę za tydzień (mój chirurg jest w czwartki) i zobaczę co powie. Nie wiem jednak czy ten plaster miał wpływ czy nie ale od kiedy Antosia go nie ma robi kupę co 1-2dni
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 27th 2009 zmieniony
     permalink
    HEJ. Wyniki badania moczu BDB :) Pewnie wiec powtórzymy morfologię - zobaczymy co zadecyduje pani dr. Ale już jestem ciut uspokojona. W ogóle - dziwne są te wszystkie normy laboratoryjne - można zwariować. Nasza pani dr uznała że norma do 10 tyś, w internecie wszędzie norma do 15tyś,a w jednym źródle - z medycznej książki norma to do 19 tyś! I bądź tu rodzicu mądry, nie wariuj. Ale już trochę spokojniej, skoro siusiu ok
    ***
    Małgosia dzisiaj w nocy zrobiła nam prawdziwą niespodziankę Chyba taki prezent dla nas na 8 tygodni, które dzisiaj kończy. Zasneła po jedzonku o 22.30 i spała do.... 5.30! 7 GODZIN! Absolutny rekord! Do szóstej potem jedzonko i dalej w kimono - do 8:45. Jaki luksus. MAMA WYSPANA!
    A teraz mała śpi w chuście złożonej w kołyskę:)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.