Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    katy222: Jak to jest, że moje dziecko w nocy budzi się co 2 godz, a w dzień śpi po 4,5?


    Uff u mnie na szczeście jest na odwrót, ale w icagu dnia to nawet co godzinę o cyca woła!
    A potem jak 4h nie karmię to mnie tak bolą piersi!
    Niechże on juz sobie ureguluje te swoje pory :wink:

    Anetka mój to tyje na potegę!
    W ciągu 2 tygodni przybrał 450g! Jak tak dalej pójdzie to za tydzień przekroczymy 4kg! :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    Night, a jak z buźką Frania?
    --
    nightingale_84: Anetka mój to tyje na potegę!
    W ciągu 2 tygodni przybrał 450g!


    Jankowi w ciągu ostatnich 12 dni przybyło prawie 600g:shocked: - nie dziwota, że cyce mnie bolą i niedługo podeprą się o pępek:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeOct 18th 2011 zmieniony
     permalink
    nightingale_84: Niechże on juz sobie ureguluje te swoje pory :wink:

    Jeśli będzie tak, jak u nas (bo też miałam w dzień karmienie non-stop a w nocy spanie pierwsze po kąpieli z 5 godzin, potem pobudka co 3), to daję Franiowi jeszcze z tydzień/dwa na uregulowanie doby :smile:

    A Milenka to chuchro przy Franiu - już ponad 2 miesiące ma a dwa dni temu ważyła 4,6kg. No, ale to dziewczynka, wagę urodzeniową miała też niską, bo 2,9kg. 10ty centyl równo idzie.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    a ja się chciałam zapytać o coś....
    booooo jakiś tydzień temu coś mi się dziwnego na brodawkach zrobiło...
    otóż dokładnie pod sutkami [obiema bo na obu cyckach to mam] aż do samego końca brodawki pojawiło się takie jakby hmmm nie wiem jak to opisać w ogole...
    takie jakby suche coś, szorstkie w dotyku i takie dziwne...
    jak to potrę to odpadają z tego takie mikro strupeczki w kolorze brodawki...
    coś jak zaschnięta siara z sutków...
    ale czemu to jest poniżej ?
    smaruję brodawki Maltanem i po wysmarowaniu jest ok ale rano znowu to suche i takie łuszczące....

    miałyście tak może siara mi się w nocy jakoś sączy i zasycha czy ki pieron ?
    chociaż nie obserwuję u siebie w ogóle wycieku samoistnego [tylko po naciśnięciu jest jakaś mikro kropelka....]
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    nie mam pojęcia TEO. A próbowałaś nie smarować się maltanem? Tylko rano tak masz? Wiesz, jak ja leżę i przycisnę sobie cycka niechcący ręką to też mi przecieka. Może przez sen jednak siara Ci wycieka?
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    Ja w sumie też nie wiem co to ale faktycznie może trzeba podążać tropem siary..
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    no jak nie smarowałam to było jeszcze gorzej bo to bardziej suche i łuszczące było...
    kurcze to chyba nie jakaś łuszczyca :shocked::shocked::shocked:

    teraz smaruje i Bambino i Maltanem żeby to nawilżyć...

    o siarze pomyślałam, ale to chyba nie ona bo te strupeczki są w kolorze brodawki a nie takie biało żółte jak od zaschniętej siary....
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    może pokarz to ginowi przy następnej okazji. Jeśli skóra się łuszczy to cholera wie co to może być. Może przedawkowałaś z hartowaniem brodawek?
    -- mama dwóch łobuziaków :)
  2.  permalink
    aneta01: Night, a jak z buźką Frania?


    Była dziś położna potwierdziła, że to trądzik niemowlęcy..
    Zniknie samo, można ewentualnie robić okłady z szałwii, i częściej przemywać te miejsca przegotowaną wodą.
    I rzeczywiscie po spacerku np te kropeczki mu bledną a po jedzeniu albo jak się nieco zgrzeje to takie czerwoniutkie się robia.
    Mam nadzieje tylko że go to nie boli :smile:

    kate1: Jeśli będzie tak, jak u nas (bo też miałam w dzień karmienie non-stop a w nocy spanie pierwsze po kąpieli z 5 godzin, potem pobudka co 3), to daję Franiowi jeszcze z tydzień/dwa na uregulowanie doby :smile:


    Oby się spelniło to co mowisz :devil:
    U mnie kapiel też o 19, potem karmienie, śpi tak do 23, a potem do 4 lub 4:30!!
    Więc chyba jestesmy na dobrej drodze :devil:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    katy222: Może przedawkowałaś z hartowaniem brodawek?


    z hartowaniem tzn ?
    ja nic z nimi nie robiłam :sad:

    jutro idę do gina [jak zdążę :tongue:]
    więc jak coś to pokażę ale czy on będzie wiedział co to......?
    to prędzej może jakaś położna albo nie wiem kto......
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    gin też cycki ogląda :)
    mówiłaś, ze smarujesz się maltanem, to właśnie na hartowanie jest. Kiedyś jeszcze babki szorowały cyce ręcznikiem, ale chyba Ty tego nie robiłaś?!
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    katy222: mówiłaś, ze smarujesz się maltanem, to właśnie na hartowanie jest. Kiedyś jeszcze babki szorowały cyce ręcznikiem, ale chyba Ty tego nie robiłaś?!


    ano smarowałam faktycznie jak mnie piekły sutki jakiś czas temu...
    i potem mi się to zrobiło właśnie...
    hmm może od maści ?
    ręcznikiem nie szoruję...

    a gin, że cycki ogląda to wiem tylko bardziej mi chodziło o to, czy się na zmianach skórnych zna :smile:
    no ale pokaże, co mi szkodzi
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    nightingale_84: Była dziś położna potwierdziła, że to trądzik niemowlęcy..

    To tak jak u nas:smile: Oby!
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    a my byliśmy dziś na pierwszej wizycie u pediatry. Mały waży 3900i podobno ciut za mało przybrał. Tzn nie jest źle, ale mogłoby być więcej. Poza tym też ma ten trądzik... zrobił mu się dwa dni temu. Niczym się tego nie leczy, mamy ewentualnie przemywać przegotowaną wodą. Jeszcze ma żółtaczkę, więc mamy mu kilka razy dziennie dawać po łyżeczce rozpuszczonej glukozy. Żeby nam było mało to na języczku zrobił mu się grzybek więc mamy mu smarować maścią smoczek i tak dawać kilka razy dziennie...
    Za tydzień do kontroli. Mam nadzieję, że będzie lepiej.
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    hej dziewczyny mam zalecone inhalacje ze względu utrzymujący się długo kaszel (3 tygodnie już) możecie polecić mi jakiś inhalator?
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
  3.  permalink
    myszerej: Żeby nam było mało to na języczku zrobił mu się grzybek więc mamy mu smarować maścią smoczek i tak dawać kilka razy dziennie...


    Jak nie urok to sraczka :sad:
    U nas też jak się jeden problem kończy to sie kolejny pojawia, teraz np ulewanie.. którego na poczatku nie było..
    No ale nie martw się wszytsko minie :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    Paula, do inhalacji najlepszy jest nebulizator tloczkowy. To jest najwazniejsze zeby to byl wlasnie taki nebulizator. A co dostalas do inhalacji? Pulmicort? Berodual, Mucosolvan?
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 18th 2011 zmieniony
     permalink
    Myszerej, może przez tego grzybka Tadeuszek nie miał apetytu? A jak to wygląda w buźce?
    Ja się zastanawiam, co przerobimy następnego - kolki już mamy, małą ilość kupek, otworzenie się pępka, sucha skórę, wysypka, o pokićkaniu nocy z dniem nie wspominając. Ja jeszcze zaliczyłam serię rehabititacji, bo od tego ciągłego przewijania łupnęło mi coś w kręgosłupie..
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    dostałam sól fizjologiczną czyli jakiej firmy to już nie ważne? na przykład coś takiego znalazłam http://allegro.pl/inhalator-nebulizator-care-life-gratis-smoczek-i1856108290.html
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    o jejku jak tak sobie czytam o tych kupkach,grzybkach,krostkach...to dopeiro sie zacznie ,ja pzrez to prawie 5 lat temu przechodzilam..i tez ma chwile zwatpienia czy sie na nowo z tym wszystkim ogarne..
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    to chyba nie jest tloczkowy.

    tylko sol fizjologiczna? Jestes pewna?
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    tak oprócz tego syropy : flegamina, herbapect i claritine i tak od 3 tygodni te syropy i kaszel nadal jest. jutro idę po raz czwarty do lekarza i mam nadzieje że tym razem dostanę skierowanie na jakieś badania jak nie to zrobimy na własny koszt jakiś wymaz z gardła może analizy z krwi na bakterie juz mi ręce opadają normalnie
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    http://allegro.pl/philips-inhalator-family-nebulizator-gwar-termome-i1859143677.html taki jeszcze znalazłam
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    A maly jest alergik, ze ma claritine? Paula popros o skierowanie na RTG klatki piersiowej jesli to mozliwe, to moze powiedziec duzo wiecej niz badania krwi.

    Myslalam, ze moze dostal Pulmicort
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    tak, ten jest tloczkowy
    --
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    nie nie jest alergikiem pewnie na wszelki wypadek dał mu lekarz. najpierw dostał flegaminę i eurespal i claritine potem zmienił mu na herbapect. w płucach podobno nic nie słychac dlatego nie dał skierowania na rentgen
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    No wlasnie dlatego, ze nic nie slychac, to powinien dac skierowanie na RTG. Jest tzw bezobjawowe zapalenie pluc lub oskrzelowe zap pluc. Czyli osluchowo super czysto a dopiero rtg pokaze zmiany w srodmiazszu.
    --
    •  
      CommentAuthornana81
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    Paaula82 inhalator na pewno się przyda. Dobrze mieć. My dysponujemy takim już ze trzy lata i nie narzekamy http://www.e-lek.pl/104176,inhalator-happy-neb,100057.html
    chloe też mam 5 lat przerwy :devil: :devil::devil:
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    inhalator potwierdzam,przyda się na pewno. My też mamy i nawet do byle kataru używamy.
    _
    Co do wagi,to moje najmłodsze przez 12 dni, czyli od wyjścia ze szpitala przybrało 400g. Teraz waży 4400g.
    Macie gdzies wytyczne ile dziecko powinno przybierać w pierwszym miesiącu?
    -- mama dwóch łobuziaków :)
  4.  permalink
    katy222: Macie gdzies wytyczne ile dziecko powinno przybierać w pierwszym miesiącu?


    Katy ostatnio przeczytałam, że dziecko karmione piersią w pierwszym miesiącu może nawet przybrać 800-1000g!!
    Może, ale wcale nie musi aż tyle :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorPaaula82
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    katty a jaki masz inhalator?
    -- [url=http://lb2f.lilypie.com/Lw8Vp1.png[/img][/url]
  5.  permalink
    Katy - na cycku dziecko powinno przybierać minimum 17g/dobę. Niektórzy pediatrzy liczą 20g/dobę.
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    Mam pytanie o SKOKI ROZWOJOWE - pierwszy zaczyna się ok 5 tygodnia życia, z tym że jest informacja -uwaga od autora, że: "dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka"
    No dobra ale co znaczy wcześniej i później?? Jesli urodziłam w 38t2d, to wg lekarzy jest to poród o czasie, tak?? Czy ktoraś z Was rozwikłała już tę zagadkę? Bo mam wrazenie, że od 3 dni moje dziecko "skacze". Non stop wisi na cycu, jeśli nie śpi, to cyc jest dla niego jedynym uspokajaczem. Oczywiście jak tylko zawiśnie, to przestaje jeść, po prostu cyc go uspokaja. Myślicie, ze to może być to? Chyba, że kolki się nasiliły:sad:
    --
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeOct 18th 2011 zmieniony
     permalink
    ja tam nie wiem,ale moj pierwszy urodzony w terminie(dzien pzred) mial pierwszy skok wzrostowy w 3 tyg zycia,potem w 6 i jakos 9..takze mzoe to roznie jest..


    jak cyc go uspokaja to ja stawiam na skok(jelsi nie ma temp i innych objawow
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Co do inhalacji to z samej soli wystarczają nawet przy zapaleniu płuc - chodzi o to by rozrzedzić wydzielinę i się jej pozbywać. Pulmikort jest silnym lekiem i ja nawet jak mi lekarz kazał poczekałam inhalując z samej soli i to wystarczyło. Po inhalacjach dziecko należy oklepać
    Ja mam inhalator taki:
    http://www.skladmedyczny.republika.pl/podstrony/produkty/inhalatory/inhalator%20soho2.jpg
    Można założyć maseczki
    A TUTAJ masz o oklepywaniu
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Agunia05, ale skad wiesz, ze w przyszlosci maly np nie bedzie mial Pulmicortu lub innych lekow do inhalacji?
    --
    •  
      CommentAuthoriwrowe
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Paaula - u nas to samo...katar mamy i kaszel juz miesiąc...co 3 - 4 dni do lekarza i zmiana syropów...ja juz sił nie mam...szkoda dziecka najbardziej...a nic nie pomaga...
    chyba zrobimy testy alergoligiczne z krwi...czytałam, ze mozna je robic juz w drugim półroczu zycia...
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 19th 2011 zmieniony
     permalink
    Trisha ale ja nic takiego nie powiedziałam że w ogóle nie będzie miał!!
    Powiem Ci tak - od kiedy szybko wkraczam z inhalacjami z samej soli fizjologicznej nie schodzi katar u Antosi na uszy tak samo z Natem, a u mnie zapalenie płuc nie trwa kilka tygodni a kończy sie po jednym antybiotyku
    Brałam Pulmicort i miałam inne wziewne i sterydy i nie tylko bo moje zapalenia oskrzeli / płuc trwają nawet i po 7-8 mcy więc ja łapałam się już wszystkiego. Ale jeśli dziecku można pomóc z lżejszymi lekami to jestem daleka od sterydów
    Iw testy mogą nic nie pokazać :( Jasne warto zrobić ale nie kierować się nimi na 100% bo tak wyszło. Antosia niby nie ma alergii wg testów a jest coraz więcej zakazanych produktów. Tyle że u niej pokarmówka Znów Ania ma wziewna i zatoki ją duszą a w ostatnich testach tylko pokrzywa chyba wyszła - miała kilka razy robione testy
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Juz nie edytuje :/ miało być 7-8 tygodni oczywiście a nie miesiecy Liczyłam w myslach miesiące przez ile brałam ciurkiem antybiotyki i jakos mi sie wpisało
    (raz zaczęłam chorować w październiku a skończyło sie w maju -> to był mój rekord a wyciągła mnie w końcu pulmonolog sterydami bo już na żaden antybiotyk nie reagowałam)
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    chloe28: ja tam nie wiem,ale moj pierwszy urodzony w terminie(dzien pzred) mial pierwszy skok wzrostowy w 3 tyg zycia,potem w 6 i jakos 9..takze mzoe to roznie jest..


    jak cyc go uspokaja to ja stawiam na skok(jelsi nie ma temp i innych objawow

    Dzięki Chloe:smile: Doszła noc z marudzeniem, więc to pewnie to..
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Wczoraj już nie wiedziałam gdzie tego szukać a na pewno było. no i jest

    Okresy skokow:
    5 tygodni (wrazenia)
    7-9 tygodni (wzory)
    11-12 tygodni (niuanse)
    14-19 tygodni (wydarzenia)
    22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny)
    33-37 tygodni (kategorie)
    41-46 tygodni (sekwencje)

    Żródło nasza Wiki
    --
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Iwrowe, to nie musi byc przeciez alergia
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Agunia, Ty masz wcześniaka - powiedz, czy skok w związku z wcześniejszym urodzeniem przesunął się w czasie? Bo niejasno jest to opisane - "dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka"
    Moje dziecko nie jest wcześniakiem ale urodziło się w 38t2d, więc nie wiem, jak to potraktować. Wg mnie skok przechodzi teraz, czyli chyba o czasie..
    --
  6.  permalink
    Dziewczyny a ja mam problem z ulewaniem, tzn nie ja tylko Franek :wink:
    Po kazdym jedzonku jest zwrot.. i albo jak jeszcze na cycu wisi, albo po karmieniu.
    Noszę go, odbija mu się, kłade do łóżeczka i po chwili całe ubranko do wymianu..
    I to nie jest takie ciekniecie z buźki tylko normalnie solidna porcja mleka jest zwracana..
    A długo go nie karmię, bo 8min i on ma już dość...
    Nie wiem jak mu pomóc, wydaje mi się że przez to jest też co chwile głodny!
    Położna powiedziała, że małe dzieci tak mają.. no ale jak mu pomóc?!
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Karm go minimum co 2,5h zeby mial czas strawic. A moze maly cierpi na refluks? A to jest ulewanie czy wyglada jakby spora zawartosc zoladka wyplywala?
    --
  7.  permalink
    Trisha: Karm go minimum co 2,5h zeby mial czas strawic.


    Staram się, ale po 1h już jest taki płacz.. i nic nie pomaga, próbowałam wodą go troszkę oszukać ale zrobi dwa łyki i znowu płacz..
    No własnie to bardziej jest tak, że spora część wylatuje, nie strawione mleko jeszcze, bo sam płyn, bez zadnych grudek białych..ale jak mu się chlusnie to nie ma opcji, trzeba go przebrać bo cały śpioszek mokry :sad:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTrisha
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    Aha, bo przy tak czestym karmieniu dziecko nie ma czasu trawic i moze wlasnie zwracac albo miec dyskomfort brzuszkowy. Moze on niekoniecznie placze bo jest glodny? Moze tylko chce mu sie odbic, albo jest przemeczony.

    ja na poczatku tez myslalam, ze placze, bo chce jesc. I niestety zbyt czesto go karmilam. Strasznie mnie to stresowalo. Ale potem na spokojnie sobie wzielam ksiazke do reki i poczytalam. No i zaczelam go karmic co 2,5 -3h, jak tylko juz mial kwasna mine i zaczynal sie placz, to bralam go na rece do pionu, jemu sie odbijalo kilka razy i byl spokoj. No i mial maksymalnie 2h aktywnosci.

    Wiesz, jesli Cie to niepokoi, to mozesz isc do pediatry. Bo polozna mowi, ze dzieci tak maja, ale az tak duzo i czesto to chyba niezbyt dobrze. On przez to ulewanie na pewno odczuwa jakis dyskomfort typu zgaga czy pieczenie w gardle
    --
  8.  permalink
    Trisha: Wiesz, jesli Cie to niepokoi, to mozesz isc do pediatry.


    Jutro mam własnie wizytę więc się popytam.
    No tak jak mówisz, ulewanie ulewaniem, ale zeby przy kazdym jedzeniu i to takie ilości?!
    Spróbuje wlasnie brac go na przetrzymanie tak, żeby jednak te 2h odczekać, no bo ilez można jeść.. :sad:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    te skoki wzrostowe sa wczesniej niz w 5 tyg zycia, nie ma jednego schamtu dla wszystkich dzieci;
    tu sa fajne linki; piewreszy skok jest ok 3 tyg zycia ( a nawet wczesniej!!), drugi 6 ,9 and so on;

    te linki sa wiarygodne

    http://breastfeeding.about.com/od/breastfeedingbystage/a/growthspurts.htm
    http://www.babiesonline.com/articles/baby/growthspurts.asp
    http://www.breastfeeding-problems.com/infant-growth-spurts.html
    --
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeOct 19th 2011
     permalink
    night moj ulewal tez ale wlasnie ja za czesto karmilam hahha on byl maly zarlok!! i staralm sie karmic z przerwa conajmniej 2 h bo czesciej nie ma sensu-brzuszek pelny a on pewnie nie ejst glodny tylko chce sie pzryssac zeby poczuc bliskosc..
    a ulewa juz przetrawione mleko(takie jakby..zwazone) czy swieze?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.