Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Czy któraś z Was zna się choć trochę na przepisach dotyczących urlopu tacierzyńskiego? Czy w moim przypadku jak Tadzio urodził się we wrześniu 2011 należy się tacie 1 tydzień czy 2? Czy jeśli on wykorzysta urlop tacierzyński to ja muszę wrócić do pracy o ten tydzień (lub dwa) wcześniej? Czy za taki urlop tata ma normalnie wypłaconą pensję???
    Czytam przepisy, ale jakoś nie umiem tego ogarnąć moim małym rozumkiem.... Proszę o wyłożenie jak krowie na rowie:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    mysza napisz tu coś z resztą było wcześniej na temat tacierzyńskiego.
    __
    Teo, bardziej czekam na przespane nocki, cyckanie jakoś mi tak strasznie nie przeszkadzało.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Ej, a jak to wygląda z wolnym na poród dla taty? To urlop okolicznościowy, tak? Przysługują 2 dni?
    --
  1.  permalink
    myszerej: Czy któraś z Was zna się choć trochę na przepisach dotyczących urlopu tacierzyńskiego? Czy w moim przypadku jak Tadzio urodził się we wrześniu 2011 należy się tacie 1 tydzień czy 2? Czy jeśli on wykorzysta urlop tacierzyński to ja muszę wrócić do pracy o ten tydzień (lub dwa) wcześniej? Czy za taki urlop tata ma normalnie wypłaconą pensję???


    Mysza Jeśli tata bierze teraz (czyli w 2012 a nie ma innego wyjścia :smile:)to 2 tygodnie :smile:
    Nie ma tu znaczenia kiedy się dzicko urodziło :smile:
    Tyle, że te dwa tygodnie musi być wykorzystane do ukończenia przz dziecko 1 roku zycia.
    Urlop jest pełno płatny.
    Urlop tacierzński może wykorzystac jak ty jesteś na macierzyńskim lub kiedy chce.
    U ciebie nic sie nie skraca.

    Talka urlop okolicznosciowy z okazji narodzin dziecka nie musi być wybrany w dniu poroda.
    Może być kilka dni po :smile:
    A może i w dniu porodu, i sa to 2 dni.
    -- // //
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Ok, bo R. ma zostać ze mną w szpitalu po porodzie. Czyli będzie musiał sobie dzień dobrać wypoczynkowego :wink:
    Zresztą i tak pewnie weźmie trochę wiecej :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Dzięki NIGHT
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    moja noc sylwestrowa wyglądała inaczej niż wasza...
    u mnie było przeciwnie...mały budził się co chwilkę bo to śmiechy to dzieci się wygłupiały to muzyka głośno grała...
    nie pasowało mu to i choć oczka miał czerwone i wyczerpane do ostatka to zasnął dopiero o 1...
    ale nie narzekam byliśmy u siostry i tam zostaliśmy na noc...:wink:

    dziś w nocy po raz pierwszy przekonałam się co znaczy stękanie dziecka...
    normalnie całą noc stękał nie chciał spać ani o cyca mu nie chodziło...
    więc nie wiem co to było...:confused:
    --
    •  
      CommentAuthormad1
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    TEORKA "z tego co czytałam miałas bardzo ciężki poród prawda ?"

    Cóż...prawda.
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    madrill: Ale moja Droga Twoja Nina jest aniołkiem w porównaniu do mojej córy :)

    Madrill, Kochanie, wiem,że pterodaktyle wyginęły, ale nie martw się, Wy dacie sobie radę! :wink:
    to taki żarcik. ale rozumiem,że po cięzkim porodzie jest ciężko. i zamiast płakac z miłości do dziecka, można mieć różne inne uczucia i własnie zadaniowe podejście.
    Pametaj, że dziekco płacze nie dlatego, że jest mu źle czy jest nieszczęśliwe. tylko po prostu ina czej nie umie sie komunikować. powtarzaj to sobie.
    a uczucia związane z macierzyństwem nie są constans. przynajmniej u mnie rosną jak normalna miłóśc do faceta, więc luz, daj sobie czas i prawo do depresji również. trzymam kciuki :hugging:
    _________
    Laski, a w kwestii USG, to ja nie miałam. tzn lekarka mnie zbadała, powiedziała, że ok i nie wysłała na usg i teraz juz nie wiem. mam takiego pecha do lekarzy... może powinnam jednak do kogo innego iść (bo zrezygnowałam ze swojego gina prowadzącego ciążę i poszłam do ginki, u której kiedyś tam byłam, żeby tylko odbębnić wizytę). no a wydaje mi sie, ze co jak co, ale po CC to nalezałoby zrobić usg, nie?
    •  
      CommentAuthormareza
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Talinka zapytaj się się swojego lekarza czy R. mógłby dostać L4 na opiekę na ciebie i wtedy byłoby to 100% płatne i może miec max 14 dni tego zwolnienia
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    mareza: i wtedy byłoby to 100% płatne

    u nas 100% to g*wno, bo R. na umowie ma najniższą krajową. Stąd R. nie chce braż za dużo wolnego, bo będzie doopa, a nie wypłata
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Talinka: Stąd R. nie chce braż za dużo wolnego, bo będzie doopa, a nie wypłata
    --

    Talka, wiem, że to się łatwo mówi, bo jednak lajf iz brutal, ale pamiętajcie tylko, że czas płynie i te chwile z maleństwem, na które żałuje się czasu, już nie wrócą.
    naprawde fajnie jest, jak w te pierwsze 2 tygodnie jest się z mężem i ma sie spokój.
    ale tak jak napisałam, rozumiem, że trzeba tez mieć z czego żyći że czasem sie nie da...
    •  
      CommentAuthorAlien
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Talinka: u nas 100% to g*wno, bo R. na umowie ma najniższą krajową. Stąd R. nie chce braż za dużo wolnego, bo będzie doopa, a nie wypłata


    Tylko jak R. dostanie L4 na opiekę, to nie będzie marnował urlopu wypoczynkowego, zresztą te 14 dni opieki to max. Lekarz może wypisać mniejszą liczbę dni.:smile:
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012 zmieniony
     permalink
    Wiem, wiem.... echhh no chciałabym.
    R. będzie miał 2 tygodnie "przymusowego" urlopu, tylko nie wiadomo dokładnie kiedy. Mają przestój na budowach i szef zmuszony wysyłać na urlopy. Wiemy, że do marca na pewno będzie.
    Alien: Tylko jak R. dostanie L4 na opiekę, to nie będzie marnował urlopu wypoczynkowego, zresztą te 14 dni opieki to max.

    Spoko, on ma go tyle, że głowa mała... wykorzystał może z 2-3 dni :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorAlien
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Talinka: Spoko, on ma go tyle, że głowa mała... wykorzystał może z 2-3 dni :shocked:


    No, chyba że tak... to luzik:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Oni to ogólnie mają lajt tam.... jak kogoś tam nie ma to sobie kończą o której chcą :shocked: a płatne całe 8 godzin :devil:
    Zobaczymy 10.01 czy R. dostanie nową umowę w ogóle.... no mam nadzieję, że tak!
    --
  2.  permalink
    A ja uważam,że dopóki partner Talinki nie ma podpisanej nowej umowy to nie powinien chodzić na zwolnienia. Chwile z dzieckiem na pewno są niepowtarzalne, ale .... :confused:
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    No pewnie.... dlatego czekamy na razie.
    Zresztą R. powiedział, że jak nie dostanie nowej umowy, to będzie chodził tam do pracy, ale w międzyczasie szukał czegoś nowego - co by nie stracić kasy.
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    szczypta_chilli: A ja uważam,że dopóki partner Talinki nie ma podpisanej nowej umowy

    aaa, to ja nie wiedziawszy!

    ale o czym my gadamy, jak Talka się leni ni nie chce urodzić!???:devil::devil::devil::wink:
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    hihihihihi
    dziś się może coś dowiemy kiedy co i jak :bigsmile:
    --
  3.  permalink
    Witam. Melduję się w Mamusiach rozpakowanych.
    22.12.11 o 14.00 urodziłam Małgosię o wadze 4460g i 60cm długości przez CC, bo nie było postępu porodu podczas oksytocyny:)
    Wszystkim życzę Szczęśliwego Nowego Roku:)
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Hawrankowa witamy !
    i jeszcze raz gratuluję :smile:



    hawrankowa83: urodziłam Małgosię o wadze 4460g i 60cm


    wow !!! :shocked::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Teo - nie wiedziałaś o tym? :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    wiedziałam :smile:
    ale po raz kolejny chciałam wyrazić swój zachwyt i zdziwienie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    aaa he he he :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    hawrankowa, a ja myślałam, że moje dziecko było duże przy urodzeniu :)
    Pokaźne wymiary! Gratuluję :)
    -- mama dwóch łobuziaków :)
  4.  permalink
    dobrze, że przez cesarkę, bo by mi chyba dupsko rozerwało, hehehe:)
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Teorko, dzieci sa rozne i nie wszystkie placza z glodu.... Opowiem Ci dlaczego ja nie karmie piersia Wiktorii od ponad 6 tygodni :((
    Karmilam ja na kazde jej zadanie piersia przez 3 tygodnie, morze lez wylalam z bolu karmiac ja na siedzaco, bo tak lepiej ssala, a takze by wogole rozruszac laktacje ale nie o tym chcialam pisac. Tak wiec Wiki jadla co1,5-2.5 godziny a w nocy dokladnie budzila sie co 3 godziny, nie plakala zbyt wiele... ale po powrocie ze szpitala nie robila kupy przez tydzien, w koncu na 8 dzien zrobila, ale po lactulozie... i jedna rzecz przegapilismy, jej pieluszki... byla przewijana najrzadziej co 3 godziny a pampersy czesto byly suche i pachnace jak wyjete z paczki... a powinny byc az ciezkie i napompowane... w koncu chyba po ponad 2 tygodniach pojawil sie rano pomaranczowy osad na pieluszce, wykrystalizowaly sie moczany !!! oznaka odwodnienia u dziecka!!! wiec po co drugim karmieniu piersia podawalismy mm i w 3 tygodniu zycia poszlismy na kontrole u pediatry! Przybrala w ciagu tych 3 tygodni 20 gramow !!!!!!!! Nie wiem co by bylo gdybym przez te pare dni tego mm nie dawala :( pediatra stwierdzila ze Wiki przyzwyczaila sie do glodowania, dlatego nie plakala :(( myslalam, ze mi serce peknie, bylam tak nastawiona na karmienie piersia, ze bym zaglodzila swoje dziecko, gdyby nie ta wizyta kontrolna. Oczywiscie zalecenie dokarmiania mm po kazdym karmieniu piersia i po tygodniu kolejne wazenie. Wiktoria w tydzien przybrala 670 g !!!!!! Oczywiscie pokochala butelke a moj cycek to pociamkala i szarpala po chwili, i tak po 4 tygodniach skonczyla sie moja przygoda z karmeniem piersia... I juz nie wierze w tekst z poradni laktacyjnej, ze kazda matka moze wykarmic swoje dziecko!!!!
    Oby tak nie bylo w Waszym przypadku! Tego Wam zycze.
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    jenny piszesz,że bolało Cię kiedy karmiłaś piersią...
    być może Malutka źle chwytała pierś (stąd ból), a co za tym idzie nie ssała efektywnie.
    Najważniejsze jednak, że wyszłyście na prostą. Sama przy pierwszym dziecku poległam przy karmieniu cycem i zostaliśmy przy mm.
    ___
    I nie wierzę w stwierdzenie, że dziecko może przyzwyczaić się do głodowania.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeJan 2nd 2012 zmieniony
     permalink
    Bolalo mnie bo nie moglam siedziec na d.... mialam 9 szwow:/ Wiki nie byla kruszynka ;) i zrobila mi tam jesien sredniowiecza ;) chwytala pieknie, ssala takze, niestety nie wyszlo. Moze za drugim razem sie uda. Ale juz kupilismy wage dla niemowlat, zeby sprawdzac co tydzien jak przybiera. czlowiek sam musi zadbac o siebie i dziecko, bo kontrola po 3 tygodniach to troche pozno, powinno byc wazenie co tydzien w 1 miesiacu i pozniej co miesiac, a nie co szczepienie czyli 6 tygodni:/
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    jenny1983: Bolalo mnie bo nie moglam siedziec na d.... mialam 9 szwow:/

    aaaa to co inego
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 2nd 2012 zmieniony
     permalink
    Jenny, trochę dziwię się, że dostaliście zalecenie kontroli u pediatry dopiero po 3 tygodniach :-/ A położna środowiskowa nie przychodziła?
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 2nd 2012 zmieniony
     permalink
    JENNY tylko, że Nina siura normalnie :]
    pieluszki ciężkie i pełne sików...
    i kupę też robi regularnie 3 - 4 razy na dobę...
    więc kurde nie wiem co jest...
    mleka mam sporo, ona ssie dobrze [chyba], zjada z dwóch cycków [jeden już nie wystarcza], potem beka jak stary chłop i wypluwa sutka i nie ma takiej siły, która by jej go jeszcze raz wepchała do buzi, je co 1,5 - 2 godziny w dzień [no chyba że dłużej śpi to wtedy np 3 godziny nie je], w nocy mniej ale tak jak kiedyś pisałam raz ją obudziłam i nakarmiłam na śpiocha to mi się porzygała potem więc już tego nie próbuję..
    no a mimo to tylko 90 gr przybrała....
    fakt, że w ostatnim miesiącu też miała takie dwa gorsze tygodnie ale suma sumarum w miesiąc przybrała 600 gr czyli minimum spełniła
    i cały czas jedzie w 50-tym centylu....
    więc jakby jest nie najgorzej...
    pod warunkiem, że teraz przez miesiąc normę wyrobi [póki co ma 290 gr w dwa tygodnie więc MUSI 210 gr w pozostałe dwa przybrać]
    jak nie wyrobi to wtedy zacznę się martwić .....
    --
    •  
      CommentAuthorNeamo
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    U nas co drugi dzień na początku i co tydzień później przychodziła położna i przynosiła wagę żeby małego zważyć,
    to dziwne, że ważyliście dopiero po trzech tygodniach...

    jenny1983: Bolalo mnie bo nie moglam siedziec na d.... mialam 9 szwow:/

    Też przez 2 tygodnie ponad nie siadałam, a nawet przy chodzeniu mnie bolało, ale karmiłam zawsze w półsiedzącej
    coby na te szwy nie naciskać.
    Wiesz to dziwne, jak dziecko może się przyzwyczaić do głodowania, przecież dlatego miedzy innymi dziecko komunikuje się płaczem...

    A jutro idziemy z Natasiem do lekarza i mam nadzieję, że wreszcie coś poradzi na te kolki:smile:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Byliśmy na usg główki. Wszystko jak najbardziej dobrze:) Tadzio płakał i denerwował się ale doktor powiedział, że to jak najbardziej naturalny i bardzo dobry odruch. Dziecko po prostu si broni żeby mu krzywdy nie zrobić.
    --
    •  
      CommentAuthorAlien
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Neamo: U nas co drugi dzień na początku i co tydzień później przychodziła położna i przynosiła wagę żeby małego zważyć,
    to dziwne, że ważyliście dopiero po trzech tygodniach...


    My ważyliśmy dopiero przy okazji szczepień po 6 tygodniach. Położna przyszła do domu raz, wagi ze sobą nie nosiła. W razie pytań kazała dzwonić:confused: Przy drugim dziecku nie skorzystam z takich wizyt, bo nic nowego się od niej nie dowiedziałam...
    Ale ja widziałam po Kubie (czułam raczej, nosząc go), że rośnie jak na drożdżach.... No i z ciuchów błyskawicznie wyrastał....
    •  
      CommentAuthorAlien
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    myszerej: Tadzio płakał i denerwował


    Kubuś na usg główki, czy bioderek krzywił się przez to, że ten żel do usg taki mokry i zimny jest... Dzieci raczej tego nie lubią...

    myszerej: Wszystko jak najbardziej dobrze:)


    No to super :bigsmile:
  5.  permalink
    Przy Ewuni była u nas raz położna środowiskowa, po ok 4tyg, nie miała za sobą wagi. Ale za to przy wypisie ze szpitala i z Ewunią i z Krzysiem było wyraźnie zaznaczone zalecenie kontroli u lekarza w ciągu 7 dni od wypisu. Ewunia przybierała bardzo szybko, Krzyś wolniej, więc z Krzysiem musieliśmy wagę co tydzień kontrolować.
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Do nas polozna przyszla po tygodniu, mi zdjela szwy a malej tylko obejrzala pepek i dupke no i akurat trafila na karmienie, wiec potwierdzila tylko ze super lapie i ssie, bo przelyka. Aaaa i wagi nie przyniosla:/ potem dopiero przyszla po miesiacu raczej dla formalnosci, a mala juz byla na mm. Wiec ja rowniez dziekuje za takie wizyty patronazowe, jedyny plus to te zdjete szwy:)
    To ze Wiki przyzwyczaila sie do glodowania powiedziala nam pediatra, ja tez zawsze myslalam, ze jak dziecko glodne to placze! I owszem teraz jak juz przerwa miedzy butlami dluzsza niz 3 godziny to jest wrzask, ze az szyby drza w oknach.:devil: A wtedy to aniolek, ktory spal i jadl, a przynajmniej tak myslalam:(

    Teo, skoro suma sumarum wychodzi ponad 500g miesiecznie to nie ma sie co martwic, zwlaszcza ze pieluchy pelne :) Widocznie Ninka tak przybiera skokowo, mysle ze te 210g to przybierze bez problemu :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorNeamo
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Hmm widać trafiłam na bardzo dobrą położną:smile:
    Pamiętam też, że miała taki zeszyt gdzie wszystkie wizyty zapisywała i mówiła, że musi ich mieć co najmniej (nie pamiętam dokładnie ile, ale 7 chyba albo i więcej)
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    myszerej: Byliśmy na usg główki. Wszystko jak najbardziej dobrze:)

    No widzisz Mysza, teraz wiesz, że wszystko jest w porządku:smile:
    --
    Ja o położnej nie chcę pisać, bo szkoda nerwów. Zauważyłam taką prawidłowość - na północnym zachodzie Polski położne przychodzą raz lub dwa - na południowym wschodzie bywa, że są i po 6 razy:shocked: Takie moje małe przemyślenie podwykresowe.
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Ta częstotliwość chyba raczej zależy od przychodni a nie od województwa. Ja z zachodniej Polski jestem i była u nas położna wielokrotnie i tez wszystkie wizyty musiała zapisywać.
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    to by się zgadzało. ja ze wschodu i już 4 razy były położne - trzy różne kobiety.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    no ja z południa i u nas była 5 razy, z każdym razem targała pod pachą wagę, siedziała pół godziny, wszystko Małej oglądała, zapisywała każdą rzecz , bawiła się z Małą i nosiła ją na rękach [hehe :D] i do tej pory mam do niej kontakt tel i mogę dzwonić z KAŻDYM problemem, nawet w nocy a na Święta przysłała mi zyczenia hehehehehehe :cool:
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    ja z południa i nie było żadnej:devil:
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Może trzeba się upomnieć w przychodni? A wybierałyście sobie w ogóle jakąś położną środowiskową?
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    ja nic nie wybierałam w osrodku mówiła pielegniarka ze jakas przyjdzie ale widocznie jeszcze nie doszła:wink:
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    kurde chciałam i ja sie wam pokazac z małym ale zdj mi nie wysle nie wiem czego...:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 2nd 2012 zmieniony
     permalink
    moja przychodnia to w ogóle jakiś kosmos :smile:
    lekarka dzwoni do mnie na komórkę i przeprasza, że nie przyjdzie na patronaż bo jest przeziębiona...
    potem dzwoni [jak dziecko skończyło 6 tyg] że jeszcze nie byliśmy do szczepienia i ona tylko chciała się upewnić, że pamiętamy...
    potem do mnie dzwonią, że USG bioderek musimy powtórzyć i czy mnie zarejestrować [właśnie miałam dzwonić i to robić]
    no szał pał :cool:
    czuję się jakby to jakaś super renomowana prywatna przychodnia była :cool::cool:

    albo jakbym się nazywała Skrzynecka, Mucha czy inna Beyonce :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorNeamo
    • CommentTimeJan 2nd 2012
     permalink
    Ja z zachodniej bo z Poznania:wink:

    Pewnie rzeczywiście zależy od przychodni, bo umnie ona musiała mieć zapisane te ileś wizyt i musiała się z tego rozliczać.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.