Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    carottka: A tak w ogole Małemu odpadł kikutek pępowiny, szybko chyba jakoś, nie?

    u starszaka tez nam odpadl po 7 dniach wiec to wcale nie szybko,wazne ze nic tam sie nie paprze to powinno byc ok:)
    a jak cycki? dalej bola?:wink::wink::wink:
    kupilas lansinoh?naparwde polecam
    --
    •  
      CommentAuthorAlien
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    carottka: A tak w ogole Małemu odpadł kikutek pępowiny, szybko chyba jakoś, nie?


    Kubusiowi odpadł w 5 dobie. Podobno zależy to od grubości pępowiny. :smile:
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    a jak cycki? dalej bola?:wink::wink::wink:

    Cycki już ok, sutki się wygoiły po smarowaniu mlekiem:wink: W lewej piersi mam małego guzka ale położna sprawdziła i powiedziała że mam się nie martwić, tym bardziej że nic nie boli!
    --
    •  
      CommentAuthorJudyta08
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    cerisecerise: " Anetko, jeśli Cię to pocieszy, to chyba taki urok wrześniowych chłopaków

    To ja dopisuję jeszcze lipcowe dziewczynki :bigsmile:
    Hania śpi 3 razy dziennie po 20 minut. Z czego zasypia 30 min...
    --
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    carottka:
    Cycki już ok, sutki się wygoiły po smarowaniu mlekiem:wink: W lewej piersi mam małego guzka ale położna sprawdziła i powiedziała że mam się nie martwić, tym bardziej że nic nie boli!


    tezm mialam takiego w prawej, prawie jak ziarnko grochu!!!wkrecilam sobie sama wiesz co:wink:ale sladu juz po nim nie ma:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorNeamo
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Judyta08: cerisecerise: " Anetko, jeśli Cię to pocieszy, to chyba taki urok wrześniowych chłopaków

    To ja dopisuję jeszcze lipcowe dziewczynki :bigsmile:
    Hania śpi 3 razy dziennie po 20 minut. Z czego zasypia 30 min...


    Również się dopiszę, bo termin mieliśmy wrześniowy, ale Natanielek się pośpieszył i jest z sierpnia:wink:

    Talka ja tez rejestrowałam małego jak jeszcze nie miałam aktu i nie było problemów:smile:

    Magdalena
    Ale Mery dogania:bigsmile:
    Pracowitą masz córcie, ta linia na siatce niemal pionowa:shocked::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorChloé
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Magdalena piekna siatka, faktycznie Mala posuwa niezle,tak trzymac!!!! a zdradz mi gdzie mozna sobie taka siatke centylowa stworzyc/ zapodalabym sobie pod karta..z gory dzieki:grouphug:
    --
  1.  permalink
    Magdalena: aha, NIGHT, zostałaś moją "siostrą", :cool: bo wkreciłam pani dr, że u siostry Gastrossus podziałał. Przeciez nie będę jej mówiła, że tu na forum sobie go przepisałam, nie?
    w każdym razie dostaliśmy receptę i od poniedziałku jedziemy z syropkiem:bigsmile:
    --


    Mam nadzieję, że i u ciebie się poprawi, siostro :peace:
    -- // //
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    a zdradz mi gdzie mozna sobie taka siatke centylowa stworzyc/ zapodalabym sobie pod karta..z gory dzieki

    mi też ! mi też!:crazy:
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Siatki sa w roznych serwisach, ale nsjbardziej rzetelne na eDziecko.pl, bo to sa siatki opracowane przez Instytut Matki i Dziecka.
    Mozna sobie ustawic czy to siatka dla dziecka ur przed czy po 37tc. Ja juz teraz Marysi prowadze siatke dla dzieci ur po 37tc, bo weszla w 3 centyl. Ale wczesniej mialam siatke dl ma wczesniakow, bo na tej to nie bylo skali :wink:
    SIATKI CENTYLOWE na eDziecko.pl
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Neamo: Judyta08: cerisecerise: " Anetko, jeśli Cię to pocieszy, to chyba taki urok wrześniowych chłopaków

    To ja dopisuję jeszcze lipcowe dziewczynki
    Hania śpi 3 razy dziennie po 20 minut. Z czego zasypia 30 min...

    Neamo:

    Również się dopiszę, bo termin mieliśmy wrześniowy, ale Natanielek się pośpieszył i jest z sierpnia

    No to jest nas cakiem sporo. Widać świat jest zbyt ciekawy, żeby tracić czas na sen:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Echhh, mój R. jest wkurzający czasem! Zrobił sobie ze mnie jaja oczywiście! Zarówno witaminy jak i kapturki dostał w aptece! :)
    Także od środy zaczynamy podawanie :wink: a karmienie z kapturkiem już uskutecznione i jest super!!! :swingin:
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Talinka: Echhh, mój R. jest wkurzający czasem! Zrobił sobie ze mnie jaja oczywiście! Zarówno witaminy jak i kapturki dostał w aptece! :)
    Także od środy zaczynamy podawanie a karmienie z kapturkiem już uskutecznione i jest super!!!

    No i świetnie:smile:
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    staraj się jak najkrócej kapturków używać jak chcesz karmić swoją córę bo kapturki mogą być odebrane jak butla i potem może być problem z przystawieniem bo brodawki
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Zobaczymy jak będzie. Jestem gotowa na karmienie przez kapturki lub nawet z butli, byle Młoda dostawała MOJE mleko
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    no tak to najważniejsze :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Noo :) hi hi
    --
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeJan 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Fakt że jestem 70 stron do tyłu bo dawno tu nie zaglądałam. Pora odkurzyć wątek.
    Powiedziecie mi co moge zrobić w kierunku uspokojenia mojego Bobcia w nocy. Robi koncerty 2 godziny. Ja kładę, ona wstaje i tak w kółko.
    Wygląda to tak jakby chciała sie w tym czasie z nami bawić, ale daleko mi w tym momencie do nastroju nastawionego na zabawę. Daję jej mleczko ok 22:00 i potem już do rana poję wodą. Przebieram w nocy pieluszkę żeby nie przeszkadzały jej siuśki, ale jak się nie obudzi to daruję sobie nocne przebieranki, aż do rana.
    Stosowaliśmy Vibrucol w czopkach, nie pomagało. Teraz daję jej Melissed (syrop), polecony z apteki, ale chyba od tego ma rozwolnioną kupkę.
    W dzień daję jej herbatkę jabłkową z melisą i sok malinowy w melisą, bo z natury jest bardzo pobudzona i żywa. mało śpi w dzień ( raz godzinę).
    Zabki tylko dwa. Reszta nie wiem gdzie sie podziała.
    Co jeszcze moge zrobić?:neutral:
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Talinka: Zobaczymy jak będzie. Jestem gotowa na karmienie przez kapturki lub nawet z butli, byle Młoda dostawała MOJE mleko
    --

    Oj Talka. Jak chcesz podawac swoje mleko butla? Sciagajac laktatorem? Nie radze.
    Ja przez 3 tyg Mery w szpitalu musialam sciagac laktatorem byzostawic jej w szpitalu. Ale dobrze, ze w 2tyg byla juz przy piersi dostawiana, bo zaczynalam miec mleka coraz mniej.
    Poza tym to upierdliwe :wink: lepiej przeczekaj bol i karn potem bez kapturkow.
    U nas w tygodniu z kapturkami Marysia sporo mniej przybrala.
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Magdalena
    Twój suawczek dobrze działa:shocked::shocked::shocked: 3 miesiące? WOW, czas zapiernicza!!!
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    a moje dziecko ma nową zabawę leży w łóżeczku i łapie obiema rączkami misie z karuzeli:bigsmile:
    spokój pół godzinny co najmniej :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Magdaleno - no pewnie, że będę próbować bez. Na razie boli jak diabli.
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    A pilnujesz, żeby nie łapała zbyt płytko?
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Pisałam o tym już wcześniej. Nie dość, że mam otoczki wielgachne, sutki wklęsłe, to Młoda ma malutkie usta i nie jest w stanie złapać tyle, ile powinna.... próbowałam ją łaskotać brodawką, próbowałam wciskać "na siłę", ale nic to nie dawało.
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    A jak przystawiasz ją to ona sama łapie czy Ty jej wkładasz brodawkę do ust? Bo trzeba poczekać aż dziecko szerzej otworzy buzię i włożyć mu głębiej.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Talinka: Nie dość, że mam otoczki wielgachne,


    ale co z tego, że wielgachne ? :)
    przecież otoczki dziecko do buzi nie bierze :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Bierze otoczkę też. Przynajmniej powinno, żeby nie bolało właśnie.
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 7th 2012 zmieniony
     permalink
    No i znów doopa! Bo położna przyjdzie z bukowej, a dziecko chcę zapisać na pucką

    Ja jestem z polanmed, dziecko zapisała bez problemu na Bukowa. Zapisze tam gdzie Ty chcesz.

    Jak karmisz przez kapturek pamiętaj aby dokarmiać dziecko swoim mlekiem inaczej nie będzie przybierać na wadze. Najlepiej strzykawką po palcu.

    Nie pomagała Ci w przystawianiu do piersi pani Ewa - położna laktacyjna? Jak masz problemy z karmieniem dzwoń do niej pn-pt na oddz. położniczy. Mi bardzo dużo pomogła, gdyby nie ona Gośka już dawno byłaby na butli.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Talinka: Nie dość, że mam otoczki wielgachne, sutki wklęsłe,

    http://babyonline.pl/niemowle_karmienie_piersia_artykul,1302.html
    http://isr.atspace.com/r8/p2/p21.htm
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    _Magda_: Twój suawczek dobrze działa:shocked::shocked::shocked: 3 miesiące? WOW, czas zapiernicza!!!

    no zleciało :bigsmile: aczkolwiek przez to, że tamte przeżycia takie dramatyczne, a teraz taka pełnia szczęścia, to mi sie wydaje, ze to jednak było bardzo, bardzo dawno.
    Talinka: Nie dość, że mam otoczki wielgachne, sutki wklęsłe, to Młoda ma malutkie usta i nie jest w stanie złapać tyle, ile powinna.... próbowałam ją łaskotać brodawką, próbowałam wciskać "na siłę", ale nic to nie dawało.

    ja Cię rozumiem, miałam podobnie. tzn nie wklęsłe brodawki, ale dość małe. niestety podawanie butki w tym nie pomaga, bo dziecko za wąsko otwiera buzię. kapturki trochę pomogły, bo były większe i Mała "zrozumiała" jak się łapie cyca.
    Żadne wpychanie nie pomagało, bo jak włożyłam głebiej, to ona sie i tak zsunęła na czubeczek.
    Ale pocieszę Cię, że czas przynosi poprawe i dzisiaj łapie bardzo ładnie.
    Don't give up :smile:
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Melodie: Bierze otoczkę też.



    no ale przecież nie całą tylko kawałeczek więc co za znaczenie, że one wielgachne ? :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    To chyba zalezy od tego jakie kto ma otoczki.
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 7th 2012 zmieniony
     permalink
    no to chyba ja też mam wielgachne bo moja Nina bierze do buzi sutek i tylko maleńką część otoczki...
    rzekłabym, że gdzieś tak 1/4 jej część...
    więc albo mam wielgachne [skoro Mała nie bierze całej] albo normalne tylko ona źle chwyta
    ale to by mi nie pasowało bo ani raz jeden mnie sutki nie zabolały podczas karmienia [nawet na początku].....
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Anetka, dopiero weszłam na forum i mogę Ci odpisać.
    Ja na początku też miałam wyrzuty sumienia, że do Tadzia przychodzi opiekunka, ale... przeszło mi jak zobaczyłam ile mi to daje. Opiekunka jest u nas tylko 3 razy w tygodniu po 2 godziny więc bardzo niewiele. Właściwie tylko po to żeby mnie na chwilę chociaż odciążyć. Bierze Tadka na spacer, albo jak jest brzydko zostaje z nim w domu, a ja lecę na zakupy, albo załatwić swoje sprawy (np ostatnio w urzędzie miasta). Czasem te 2 godziny są dla mnie jak zbawienie, naprawdę! Tym bardziej, że nie mam na kogo liczyć jak mąż jest w pracy.
    Druga zaleta. Ta opiekunka będzie się zajmowała Tadziem jak wrócę do pracy na cały etat, więc chcę żeby Tadek już wcześniej ją poznał, a nie że nagle któregoś dnia zostawię go na 8 godzin z obcą babą.

    Aha, jak Tadzio śpi to niania prasuje nam ciuchy (z własnej woli), a przed świętami umyła mi wszystkie okna jak poszłam na szczepienie z Tadziem, akurat w godzinach jej pracy. Cudowna kobieta!
    Jak na razie opiekunka u nas to był dobry wybór i mam nadzieję, że u Ciebie będzie podobnie:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJan 7th 2012
     permalink
    Dzięki za rady :)
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    TEORKA: więc albo mam wielgachne [skoro Mała nie bierze całej] albo normalne tylko ona źle chwyta

    Moja Mala teraz pieknie chwyta a nie ma takiej opcji, by cala otoczka sie zniescila. Tez mam wielgachne, a zawsze podobaly mi sie takie malutkie otoczki jak guziczki. Buuu.
    myszerej: Aha, jak Tadzio śpi to niania prasuje nam ciuchy (z własnej woli), a przed świętami umyła mi wszystkie okna jak poszłam na szczepienie z Tadziem, akurat w godzinach jej pracy. Cudowna kobieta!

    O rany!!! Umyla okna? Zlota kobieta:)
    Ale zdalam sobie sprawe czytajac to, jak ciezko bedzie mi zostawic Marysie komus obcemu albo w zlobku.
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Madzia. mnie też nie jest łatwo mimo, że to tylko 2 godziny. ale też wiem, że kiedyś Tadzia będę musiała zostawić na dłużej. jak teraz pozna dobrze panią Anie to mój powrót do pracy będzie mniejszą traumą i dla mnie i dla niego. taką przynajmniej mam nadzieje.
    jednym z powodów dla których zatrudniliśmy panią Anię jest to, że opiekowała się córką naszych przyjaciół przez 3 lata i oni byli bardzo zadowoleni. nie chcieliśmy żeby ktoś inny sprzątnął nam taką sprawdzoną nianię sprzed nosa. kurcze, nie wiem czy bym się zdecydowała na taką całkiem obcą osobę...
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Myszka, ale ja nie napisalam tego, bo nie pochwalam czy cos.
    Przeciwnie, dobrze robicie. Ja do roku na pewno xostane z Mała, ale potem trzeba bedzie wrocic do pracy i czeka nas zlobek, bo nie mam poleconej niani :confused:
    Po prostu czytajac o tym, ze trzeba zostawic dziecko, wyobrazilam sobie, co bede czula.

    A w ogole to widze, ze Ty tez karmienie o 3.;)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Talka, u mnie było tak, że Hania też na początku nie potrafiła dobrze złapać, bo miała za małe usta. Położna w szpitalu (jedna taka cudowna, na którą akurat trafiłam, która akurat miała rzetelną wiedzę na temat kp) powiedziała, że musi się po prostu nauczyć i żeby nie pozwalać ssać przy zbyt płytkim uchwycie. Bywało tak, że ją po kilkanaście razy przystawiałam od nowa przy jednym karmieniu, ale dzięki temu nie zmasakrowała mi sutków no i nie wyrobiła sobie złych nawyków. Warto było się poświęcić.
  2.  permalink
    Magda, rozumiem doskonale Twoje rozterki, mi Ewunię było b.ciężko zostawić z kimś obcym... na tyle, że zrozumiałam, że to nie dla mnie. Spróbowałam, ale nie wyszło. I mała nie chciała, i ja nie czułam się z tym dobrze. Dlatego postanowiliśmy, że zostaję z dziećmi min 4 lata. Jakoś damy radę, a jednak gdybym pracowała, to bym maluchy widywała 2-3h dziennie :confused: Poza tym chyba nie chcę, żeby ktoś obcy wychowywał moje dzieci. Nawet jeśli mnie czasem wkurzają :wink:
    Mam nadzieję, że finansowo wyrobimy tyle z jednej pensji
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Cerise, po prostu zazdroszczę Ci, że stać was na to żeby pracował tylko mąż i, że możesz tyle czasu spędzić z dziećmi. U nas nie ma takiej możliwości niestety. Z pensji nauczycielskiej mojego męża nie przeżyjemy, mając na dodatek kredyt na mieszkanie. Kredyt plus czynsz zżerają prawie całą jego pensję:( No więc ja będę musiała wrócić do pracy na cały etat, a może nawet wziąć jakieś dodatkowe korki żeby wiązać koniec z końcem:(
    Całe szczęście mąż jako nauczyciel nie pracuje 8h dziennie więc on będzie dużo czasu spędzał z Tadziem.

    Oj chciałabym mieć pracę, którą mogę wykonywać w domu. Byłoby cudownie!
    --
  3.  permalink
    Mysza, ja to doskonale rozumiem - jak byłam w ciąży z Ewunią, to eM miał inną pracę, wtedy było praktycznie nierealne, żebym mogła nie wracać co pracy- krecha+opłaty zżerały 80% jego pensji, a z kolei po opłaceniu opiekunki z mojej zostawała ponad połowa.
    Na szczęście później dostał ofertę innej pracy i jest ok, damy radę. Tym bardziej tak jak pisałam kiedyś, przy dwójce dzieci to w grę wchodzą dwie opiekunki albo opiekunka + prywatny żłobek. A w takim wariancie finansowo mój powrót do pracy nie ma sensu, po prostu prawie nic z mojej pensji by nie zostawało (bo jeszcze dojazdy dochodzą, itp).
    Ja pewno będę brała tłumaczenia do domu, dużo z tego nie będzie, ale jak jest dobry miesiąc, to zawsze coś wpadnie.
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    cerisecerise: przy dwójce dzieci to w grę wchodzą dwie opiekunki albo opiekunka + prywatny żłobek

    Że tak się durnie zapytam, ale mam jedno dziecko...
    Czemu przy dwójce dzieci musiałyby być dwie opiekunki?
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    myszerej: Oj chciałabym mieć pracę, którą mogę wykonywać w domu. Byłoby cudownie!

    zawsze możesz rozkręcić kobiecy biznes, jak to pokazują często w DDTVN.
    --
  4.  permalink
    Jaheira: Że tak się durnie zapytam, ale mam jedno dziecko...
    Czemu przy dwójce dzieci musiałyby być dwie opiekunki?

    Bo jest mała różnica wieku i z tego co rozpytywałam, to nikt nie podejmuje się opieki nad 6-cio miesięcznym i 18-sto miesięcznym. Sąsiadka piętro wyżej ma dwójkę z ciut większą różnicą wieku (15 albo 16 miesięcy, nie pamiętam dokładnie), jedyny wariant, który znalazła to opiekunka do młodszego, żłobek dla starszego i po tego starszego o 16-stej idzie opiekunka. Ale jej starszak już świetnie chodzi, można wziąć za rączkę i iść na spacer. Ewka kilka kroków zrobi, ale do chodzenia się nie rwie, woli czworakować/chodzić na kolanach
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    cerisecerise: Bo jest mała różnica wieku i z tego co rozpytywałam, to nikt nie podejmuje się opieki nad 6-cio miesięcznym i 18-sto miesięcznym.

    No to szczerze mnie zaskoczyłaś bo do głowy mi nie przyszło,że to może być problem...
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Jaheira: Czemu przy dwójce dzieci musiałyby być dwie opiekunki?

    moja czasem siedzi z 3 :)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    eee to chyba zalezy kogo sie znajdzie ale fakt o dobra nianie trudno
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeJan 8th 2012
     permalink
    Cerise, ja pracowałam w Stanach jako niania dla 4 dzieci i dałam radę. Chociaż nieraz było ciężko nie powiem. Dzieci w wieku 11 m-cy, nicałe 3 lata, 5 i 7.

    Bladykocie, ja to się chyba do biznesów nie nadaję stwierdzam. Poza tym jestem nauczycielem w prywatnej szkole i kocham moje dzieciaczki. Szkoda mi z tego zrezygnować:wink:

    Jest sezon na najlepsze mandarynki i pomarańcze. Jecie? Ja boję się zaryzykować, żeby Tadka nic nie bolało... Ale chyba dziś skuszę się na pomarańczę. Po cytrynie nic mu nie jest więc może po prostu cytrusy mu nie szkodzą?
    Ja to cykor jestem z tym jedzeniem...
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.