Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Kasiu, Franek dopóki nie zaczął jeść papek owocowych to prawie cały czas robił takie kupki.. żółta woda i tyle..
    I nic mu nie ma.
    Jak dziecko jest na piersi to jedynie co może niepokoić to krew w kupce.
    -- // //
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeMar 12th 2012 zmieniony
     permalink
    Magdalena dzięki za kolejny trop, ten z ulewaniem. Dołożę go obok jedzonego przeze mnie (w minimalnych ilościach) nabiału.
    no ale Ty jesteś doświadczona mamusia, wiec przypuszczam, że już wszystko wykluczyłaś :confused:
    im więcej wykluczam tym mam więcej wątpliwości. Od tego już głupieję. Idę jutro na szczepienie z Albutem, zobaczymy co pediatra powie.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    co do kup to zgadzam się z Night.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    *Katy* no to jak się na coś przydało, to cieszę się.
    mareza: Ja ze względu na anemię na końcówce ciąży robiłam morfo po ciąży

    ja też miałam zrobć z tego powodu, ale sie zmobilizowałam dopiro w sobotę. i mam wsio ok, poza żelazem, któe znowu jest ponad normę :shocked:
    za to czekamy na wyniki wit D u Mery. obawiam się, ze będzie nieprawidłowo :confused:
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Dziewczyny, a iedy można wyjąć z fotelika tą gąbeczkę (adapter????) ?
    --
  2.  permalink
    A słyszałyście o "aferze" z vitD? Kilka partii vit D w kapsułkach zostało wycofane przez producenta, bo nie spełniały norm- zawierały za mało vit D w kapsułce. Tylko nie pamiętam o którego producenta to chodziło...

    Natalaa, a jaki macie fotelik? Maxi Cosi? My mamy MC i wyjęłam adapter jak Krzyś się nie mieścił, tzn jak mu przeszkadzał ten "zagłówek"
    --
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    no to dobrze że to normalne:) dzięki, a z jedzeniem to położna która była to ogólnie prawne nic mi nie pozwoliła jeść:D nawet gotowanej marchewki do obiadu ani buraków a to wszystko było w szpitalu... no i nabiału jak najmniej... nie wiem czy to ma jakiś sens.. ale ta położna była od gina gdzie chodziłam na ktg a tam gdzie zdeklarowaliśmy małą ma przyjść jeszcze jedna więc może ona coś lepiej poradzi!
    --
  3.  permalink
    Kasia z ta położną to chyba jest cos nie tak..
    Ja fakt przez pierwszy miesiąc bardzo uważałam na to co jem, w ogóle nie jadłam smażonego, ostrego, cytrusów, fasol itp itd
    Nabial w ograniczonych ilościach ale po miesiacu zaczęłam stopniowo wprowadzać nowe produkty i tak w sumie jak Franek miał 2,5 miesiąca to jadłam wszytsko.
    A marchewka gotowana i buraczki to była podstawa na poczatku!!
    -- // //
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    kasiakuzniki: położna która była to ogólnie prawne nic mi nie pozwoliła jeść:D nawet gotowanej marchewki do obiadu ani buraków a to wszystko było w szpitalu... no i nabiału jak najmniej... nie wiem czy to ma jakiś sens..


    No to jakaś nawiedzona się trafiła :wink: Takie restrykcje nie mają sensu póki nie obserwujesz żadnych negatywnych reakcji u dziecka. Dieta matki karmiącej powinna być przede wszystkim wartościowa.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    cerisecerise: iętam o którego producenta to chodziło...Natalaa, a jaki macie fotelik? Maxi Cosi? My mamy MC i wyjęłam adapter jak Krzyś się nie mieścił, tzn jak mu przeszkadzał ten "zagłówek"

    Berber

    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    he he ja przy Albercie w ogóle tych "dodatkowych gąbek" nie wkładałam. Ale mam zupełnie inny mogel fotelika.o
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Natalaa: Dziewczyny, a iedy można wyjąć z fotelika tą gąbeczkę (adapter????) ?

    na pewno nie ma odpowiedzi w postaci konkretnego wieku. poprostu jak dziecko się nie mieści.
    my mamy maxi cosi cabrio i w ogóle tego nie używaliśmy.
    cerisecerise: A słyszałyście o "aferze" z vitD?

    nie słyszałam. my używamy devikap. u nas będzie prawdopodobnie problem z przyswajaniem.
    ---
    a ja mam lekkiego dołą. od jakiegoś miesiąca Mała fisiuje przy cycku. łąpie, puszcza, czea aż samo poleci. słabo ssie i żle się przysysa, więc już mi mleko tak nie leci z cyców przy karmieniu jak dawnie :sad: dę na wątek laktacyjny z tym, ale się chciałam wyzalić, bo generalnie mi smutno, że dziecko w sekundę jest w stanie się przestawić na butlę, a przy piersi nawet po 5 miesiącach efektywnego ssania potrafi się zepsuć :sad:
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 12th 2012 zmieniony
     permalink
    Magdalena: a ja mam lekkiego dołą. od jakiegoś miesiąca Mała fisiuje przy cycku. łąpie, puszcza, czea aż samo poleci. słabo ssie i żle się przysysa, więc już mi mleko tak nie leci z cyców przy karmieniu jak dawnie :sad: dę na wątek laktacyjny z tym, ale się chciałam wyzalić, bo generalnie mi smutno, że dziecko w sekundę jest w stanie się przestawić na butlę, a przy piersi nawet po 5 miesiącach efektywnego ssania potrafi się zepsuć :sad:


    a ja Cię przytulam bo u nas było dokładnie to samo, więc mniej więcej wiem co czujesz :cry:
    my walczyłyśmy tak dwa długie miesiące aż w końcu problem się sam rozwiązał i powiem Ci, że teraz karmienie dziecka to dla mnie przyjemność mimo, że karmię ją butelką - ot taki paradoks :cool:
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    no włąśnie wiem, Teo. Myślałam w ostatnich dniach o Waszym przypadku. ale sama wiesz,że jakbyś nie straciła pokarmu przez ten ból, to byś pewnie jeszcze powalczyła, nie? u Ciebie życie samo zadecydowało i to chyba najlepsza sytuacja.
    jak podaję jej co wieczór 15ml z witamnami i widzę, jak słodko je z butli, to aż mnie skręca.
  4.  permalink
    Magda- Krzyś też wariuje ostatnio przy piersi. U nas ciut inaczej, ale też nie ma lekko. WSZYSTKO go rozprasza. Nie mogę nic trzymać w ręku, bo od razu musi mi to zabrać, nie mogę na niego patrzeć, bo od razu zaczyna się do mnie śmiać albo gadać po swojemu. Tylko usłyszy Ewunię to już puszcza pierś i stara się zobaczyć co siostra wyprawia. Obstawiam, że dzisiaj od 12stej do 18stej to prawie nic nie zjadł, bo o 14stej (po spacerze) chciałam go nakarmić, ciumknął dwa razy i śmiech, a potem mi zaczął nawijać i tyle ssania. Potem też siostra była bardziej interesująca niż jedzenie. O 18stej w końcu łaskawie się przystawił, ale nieopatrznie mignęła mu Ewunia z kanapką i było po ssaniu, bo wył, że też chce jeść to co mała :cool: Dostał brokuła i ciamkał zawzięcie, a piersi nie chciał. Dopiero po kąpieli się przyssał porządnie. Też się martwię, bo widzę, że jednak przez to jego ssanie mleka jest mniej :confused: No ale siłą go nie przystawię...
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Magdalena: ale sama wiesz,że jakbyś nie straciła pokarmu przez ten ból, to byś pewnie jeszcze powalczyła, nie?


    najprawdopodobniej bym walczyła
    aczkolwiek nie wiem czy długo
    bo szczerze ?
    karmienia dziecka na chodząco i/lub z użyciem suszarki to nie był szczyt moich marzeń i wyobrażeń na temat kp :confused:
    a, że zawsze powtarzałam że karmić cyckiem będę a i owszem, ale nie za wszelką cenę to pewnie i tak bym niedługo na butelkę przeszła
    --
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    dziewczyny mam pytanie jutro przychodzi do nas pediatra a ja kompletnie nie wiem o co pytać?? tylko tyle co szczepionki!! pomocy!!!!
    --
    •  
      CommentAuthorbiri
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Witam,
    ja też już postanowiłam się w końcu tutaj przenieść... 03.03.2012r. urodziłam córcie także mam nadzieję ze zaczerpne tutaj cenne informacje ;)))
    kasiakuzniki: dziewczyny mam pytanie jutro przychodzi do nas pediatra a ja kompletnie nie wiem o co pytać?? tylko tyle co szczepionki!! pomocy!!!!

    jutro lub pojutrze też przychodzi do mnie pediatra...
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Kasiu, zapytaj o to, co Cie niepokoi - jesli Cie coś niepokoi, oczywiście. Na pewno warto, żeby zerknął na pępuszek, czy się ładnie goi. A tak to jeszcze za maleńkie dziecko, żeby coś szczególnego pediatra robił (jakieś sprawdzanie napięcia mięśniowego etc - to jeszcze za wcześnie). Zapytaj o szczepienia, co Wam poleca. ale pewnie standardowo każą Wam przyjść po skończonym 6 tygodniu. możesz zapytać również gdzie poleca zapisac sie na usg bioderek (zrób to jak najszybciej, bo zwykle się trochę czeka na termin).
    moim zdaniem warto zapytać o apteczkę: co powinnaś miec pod ręką w razie W: na ból brzuszka, na gorączkę, na wymioty i biegunkę. (ja mam kolejno: espumisan dla dzieci, eferalgan w czopkach, smectę oraz coś na biegunkę, zapomniałam nazwy, bo schowane gdzieś głęboko). Dla własnego spokoju możesz zapytac, co robić w razie kataru, ale to na pewno usłyszysz, że sól morska.
    i chyba tyle.
    -------
    Kasiu, w ogóle to nie przejmuj sie tym, ile dziecko zjada z piersi. Po prostu przystawiaj ile się da i nie daj sobie przypadkiem wmówić, że masz za mało pokarmu. wiele dzieci na początku wisi na cycu niemal non stop. u nas były dni, że mała jadła 18 razy na dobę! WISIAŁA CZASEM NAWET PO 40MIN. w ciąży nie miałaś na pewno czasu siedzieć tutaj na watku, ale zapewniam Cię, że naprawdę wokół karmienia jest wiele szkodliwych mitów (apropos diety czy tego, ile dziecko ma zjadać). zaufaj swojemu organizmowi, na pewno masz tyle mleka, ile dziecko potrzebuje. trzymam kciuki.
    •  
      CommentAuthorkarooo24
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Dziewczyny, mam pytanie, które mnie bardzo nurtuje i spędza sen z powiek...Opiszę może sytuację...
    Moje dziecko od urodzenia codziennie przebywało z dziadkami (moimi rodzicami OCZYWIŚCIE :)) i się ich nie bało, śmiało...i tak codziennie ją do nich chociaż na godzinkę znosiłam, żeby też mieć chwilkę dla siebie, a i oni byli szczęśliwi...Nagle jej się coś odwidziało i ba widok mojego taty buczy, ale to tak, jakby ją obierali ze skóry...Do mojej mamy się nadal chichra, a jak tylko on przyjdzie do nas to jest istny kosmos...I to trwa już 2 tyg...Myślałam, ze może przechodzi tak ten skok 12 tygodnia...ale to nie mija...Jest mi przykro bo widzę, że jemu też jest, gdy widzi, że do babci wszystko ok, a jak tylko on się odezwie, a nie daj Boże podejdzie to jest masakra jakaś...Wiem, ze ona malutka i może jej to minie, ale na razie to mały dzikusek jest...:(
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Karoo, Malutka jeszcze wiele razy będzie się zmieniać. Z tego, co ja zauważyłam po swojej córeczce, to w tym wieku dziecko już duzo lepiej widzi, dostrzega różne szczegóły. Może tata ma brodę albo okulary? albo po prostu jest potezny lub ma mocny głos? cos widocznie sprawia, że Malutka tak reaguje. Nie przejmuj się dzieckiem, bo wszystko z nim ok. lepiej po prostu wyjasnij tacie, że taka dzidzia nie ma nic przeciwko niemu, tylko przechodzi taki okres.
    •  
      CommentAuthorkarooo24
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    No dokładnie, ma wąsa i jest duży :) Też własnie myślałam, ze ten wąs tak na nią działa, no nic, musi go zgolić :) hehe
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    karooo24 - mój Mikołaj co prawda "trochę" starszy, ale też co jakiś czas ma takie jazdy... Potrafi nawet swojego tatusia chwilowo znielubić, nie mówiąc już o ukochanych dziadkach :smile: Przejdzie :-)
    --
  5.  permalink
    Moja Ewunia do ósmego miesiąca akceptowała wszystkich, potem przestała tolerować mojego tatę- jak go widziała to wyła, po prostu wyła. W okolicach 11 miesiąca przyszedł etap "niedotykalności". Do teraz dopóki sama nie pozwoli nikt poza mną, mężem, moją mamą i moją babcią nie może jej dotknąć. Śmieje się do wszystkich, zaczepia, ale jak ktoś próbuje dotknąć to słyszy stanowcze NIE.
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Cerise - no kurczę, jakbym o Mikołaju czytała... Nienawidzi "tykania" :-/ A już u lekarza zawsze jest masakra.
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    U Was wariacje przy cycu, a u nas przy butli:confused: Ostatnio Wiki je prawie tylko na leżąco :shocked::shocked: Trzyma rączkami butlę i pije, wyciąga na chwilę i znowu pije, wyciąga, przesuwa na prawą stronę i pije itd.....:shocked::shocked: Karmienie trwało zazwyczaj 4 minuty, a teraz dochodzimy do 15 :devil::devil: Niech te zęby wyjdą :devil::devil:

    Hussy też mi się wydaje, że nie można tak zmieniać szczepnień, ale zawsze warto zapytać lekarza.
    --
  6.  permalink
    Livia: A już u lekarza zawsze jest masakra.

    My byliśmy w sobotę na kontroli bioderek. Myślałam, że lekarz dostanie od Ewki po łapach :cool: Aż pan doktor był pod wrażeniem charakteru córeczki :cool:
    Za tydzień idziemy do pediatry, już się zastanawiam w jakim promieniu będzie słychać jej wrzask.
    No ale jej święte prawo nie lubić być ruszanym, nie? :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    cerisecerise: No ale jej święte prawo nie lubić być ruszanym, nie?


    Ja myślę, że se te nasze nietykalskie dzieciaczki w życiu poradzą :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeMar 12th 2012
     permalink
    Hussy, a przypadkiem nie jest tak, że jeśli nie zdecydowałaś się na szczepienia 5w1 lub 6w1 od razu to teraz już musisz iść tym sposobem który wybrałaś? lepiej sprawdź.

    Tadek ostatnio buczy na babcię i też widzę, że jej przykro. ale co zrobię, jak on chce do mnie na ręce. zwłaszcza jak jest zmęczony to najlepiej niech nikt na niego nie patrzy:)

    przy cycu też wyczynia jak Krzyś:) wszystko go interesuje, więc ciągle cyca puszcza i się rozgląda. albo się do mnie śmieje, albo do tatusia. przy kompie też karmiąc nic nie zrobię. wróć odwrotnie:) przy kompie nie nakarmię Tadzia:)
    --
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Myszerej,jeszcze mogę 'przejść' z tej na te właśnie kilka w jednej,bo pytałam :) Ale już z tych "lepszych" podobno nie można.
    -
    Moje dziecko wypowiedziało dziś pierwsze słowo A GU :tooth: A teraz leży i gada, i uśmiecha się pełną buzią do swojego żółtego kotka.
    -
    Teorka,to się nazywa magia karmienia butlą :tongue::wink: Chociaż ja żałuje,że tak szybko przestałam karmić piersią.Po prostu zabrakło mi cierpliwości :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Hussy: oje dziecko wypowiedziało dziś pierwsze słowo A GU A teraz leży i gada, i uśmiecha się pełną buzią do swojego żółtego kotka.

    :clap:
    teraz już Ci będzie gadać i opowiadać :)
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Dziewczyny, na DD TVN jest własnie instruktaż o pierwszej pomocy dziekcu. jak macie chwilę, to sobie właczcie.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 13th 2012 zmieniony
     permalink
    oglądam właśnie....
    później pewnie będzie na stronie do zobaczenia ;)
    --
    •  
      CommentAuthoryolka32
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    To wrzucicie linka na ta strone DD TVN please..
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Magdalena: apteczkę: co powinnaś miec pod ręką w razie W: na ból brzuszka, na gorączkę, na wymioty i biegunkę.

    dzięki Madzia:)
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Dziewczyny polećcie mi proszę jakieś fajne bluzki do karmienia dostępne w Polsce. Widziałam u koleżanki taką bluzkę z podnoszoną górą, że podczas karmienia nie świeci się cyckami ale sklep jest w Kanadzie no i cena trochę wysoka...
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    ja mam w tej chwili ubrany sweter z dekoltem w serek:
    coś takiego
    --
  7.  permalink
    A ja mam pytanie do mam troszkę starszych niemowlaków :)
    Jak wy przebieracie pociechy?
    Bo ta Franka przewijak juz nie wchodzi w grę!
    Wije się na nim jak ryba pozbawiona wody..
    A próby przytrzymania go kończą się wrzaskiem i łzami..
    Więc potrzebuje pomocy!
    -- // //
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Night, my juz od miesiaca przebieramy sie na kanapie albo na podlodze. Podkladam pieluszke i ceratke.
    Bo z przewijaka mi fikala, a poza tym u nas przebieranie to tez cwiczenia rehabilitacyjne, zabawa, to trwa z 10min zwykle.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    my nawet nie mamy tutaj przewijaka - został u mamy :) tu przewijam w łóżeczku ;) albo na łóżku :)
    --
  8.  permalink
    Carottka, zajrzyj tutaj
    ja mam bluzkę feed me basic i jest ok. mam też bluzkę która rozpina się w indentyczny sposób jak model rose (ta pierwsza biała) i jest genialna do karmienia w terenie. Poza tym wszystkie koszule, bluzki na guziczki też fajnie się sprawdzają.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeMar 13th 2012 zmieniony
     permalink
    my dzisiaj mieliśmy USG główki [w związku z efektem zachodzącego słońca na oczach i negatywną próbą trakcji]
    na szczęście wszystko jest orajt ! :wink::wink::wink:
    a nasza córa pewnie z tych co Mikołaj od Livii tzn że w dupie ma całą trakcję o ! :devil:
    bo oczywiście dalej głowa zostaje na ziemi mimo, że ogólnie łepetynkę ma bardzo mocną i już od dawna trzyma sztywno....


    a Ninka od dzisiaj świruje pawiana leżąc na brzuszku :smile:
    podnosi tyłek do góry i podciąga się na rękach czołgając jak dżdżownica :wink:
    tzn czołganie to za duże słowo bo 10 cm pokonuje w jakieś 20 minut :devil:
    no ale jakby nie było zaczęła się przemieszczać :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    •  
      CommentAuthormarta_885
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Dziewczyny doradźcie mi coś, bo nie wiem kompletnie co robić, jestem załamana... moja córcia ma kolki dzień w dzień, już nie wiem jak jej pomóc- próbowałam wszystkiego, już nawet suszarka na nią nie działa, podaję jej kropelki, które strasznie wszyscy zachwalają- i nic o 17 ciągle to samo. Ja już prawie nic nie jem, bo nie wiem co jej może szkodzić, tylko chleb z samym masłem ewentualnie z takim mięskiem drobiowym gotowanym, jabłko, banan, zupkę jarzynową, sucharki, kilka biszkoptów coś z tych rzeczy może powodować te kolki? Nie wiem już co mogę zrobić, zastanawiałam się nawet, żeby przejść znów na mieszankę:cry:
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeMar 13th 2012 zmieniony
     permalink
    nightingale_84: A ja mam pytanie do mam troszkę starszych niemowlaków :)
    Jak wy przebieracie pociechy?
    Bo ta Franka przewijak juz nie wchodzi w grę!

    Najpierw tak, jak Magda.
    Później siadałam na podłodze, kładłam Młodego na sobie i tak dawało radę.
    Teraz jest gorzej- bo mogę przebierać go tylko na stojąco:cool:
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeMar 13th 2012 zmieniony
     permalink
    Marta a jak podajesz te kropelki ( domyślam się że piszesz o Sab) ? Ile i jak często?
    --
    •  
      CommentAuthormarta_885
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Podaję jej co 6 godzin 8 kropelek Bobotic- podobno to jest to samo jeśli chodzi o skład co ten sab simplex a jego nie mogłam nigdzie dostać
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeMar 13th 2012
     permalink
    Marta, Bobotik jest słabszy niż Sab, w dodatku Sab podaje się po 15 kropli na każde karmienie !!! Już zapomniałam czy przed czy po, ale mam je w domu więc mogę sprawdzić. Niestety dopiero jutro, bo są w naszej sypialni a Wiki już śpi.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.