Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    CiastoMiłości - a z tarczyca masz wszystko ok, ja jeszcze przed ciąża przez tarczyce przytyłam do 115 kilogramów przez 1 rok z 60 kilo, mogłam robić wszystko aby schudnąć i nic z tego pomógł eutyroks teraz na razie mam 78 kilo a na początku ciąży 90 kilo.
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Dziewczyny, czy którąś z Was miała do czynienia z kwaśną kupą u dziecka? Bo kupsztale Gosicy coś mi się wydaje, że dzisiaj gorzej pachną niż zazwyczaj, ale może ja już schizuję:confused:. Poszłam dzisiaj do przychodni umówić młodą na konsultacje w sprawie tej skazy białkowej i dowiedziałam się, że do dzieci chorych muszę przyjść, a co lepsze przed 8 muszę się ustawić w kolejce do rejestracji, a potem na określoną godzinę do lekarza, telefonicznie nie rejestrują, bo limit wyczerpuje się rano o tej 8. Jakaś porażka, nie wiem, jak to załatwić, bo stanie z niemowlakiem w kolejce do rejestracji mi się nie uśmiecha. Niby głupia wizyta u lekarza, a tyle problemów. Mąż się zadeklarował, że pojutrze ewentualnie później pojedzie do pracy i nas zarejestruje :neutral:.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Sushi, a masz moze jakas stronke lub w pdf diete cukrzycowa? Bo ona w ogole ponoc bardo zdrowa jest,nie? Jesli masz moglabys mi podeslac.plis?

    Treść doklejona: 10.12.12 20:38
    Madzinka, a co sie dzieje,ze skaze podejrzewasz? Moim zdaniem nie warto ryzykowac zarazenie dziecka jakims badziewiem z przychodni. Ja bym sie umowila jak na bilans do dzieci zdrowych, zapytaj sie w rejestracji.
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    montenia tutaj masz sporo o diecie cukrzycowej
    http://www.su.krakow.pl/o-k-kliniki-chorob-metabolicznych-krakow/materialy-do-pobrania
    http://4fat.pl/download/zywienie_w_cukrzycy.pdf
    http://www.cukrzycaazdrowie.pl/Files/file/11/Cukrzycowe%20menu.pdf
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Gina,dziekuje :)
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    :bigsmile:

    Treść doklejona: 10.12.12 21:09
    Tutaj znajdziesz ciekawe przepisy:wink:
    http://www.gotujmy.pl/100-przepisow-przy-diecie-cukrzycowej,przepisy,75384.html
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Dziewczyny mnie ubiegły :-)
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Dzieki bardzo!!! :smile:
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    U nas dzisiaj jakiś dziwny dzień. Mały chyba ma skok rozwojowy. Cały dzień marudny jakiś jest, w między czasie robił "15" ale mało, czyli od 7 rano w zasadzie w ogóle nie spał. I po kąpieli zawsze zasypiał przy cycu, a teraz zasnął ale na 5 minut. I od tamtej pory aktywny i marudny! Czy to normalne nawet podczas skoku?
    Robię sobie taką tabelkę sama dla siebie, bo mam straszną sklerozę :wink: i zapisuję kiedy karmiłam i kiedy spał i wyszło mi, że przez ostatnie doby spał po 15 godzin a dzisiaj tylko 8 a do końca doby zostały 2 godziny z kawałkiem czyli jakby teraz zasnął to łącznie byłoby jakiejś ponad 10 godzin.
    Czy to oby nie za mało?
    No i tak samo obliczyłam, że karmiłam go ostatnio po 9 razy (łącznie z ciumkaniem) a teraz już jest 14 i pewnie do północy z raz go jeszcze pokarmię.
    Kurcze bo nie wiem co się dzieje... Czasem płacze tak jakby go coś bolało i nawet suszarka (która jest najlepsza w uciszaniu) zawodzi!!:devil:
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Dziewczyny, wiem, ze nie czesto pisze..potrzebuje porady.

    Ostatnio maly zakrztusil sie mlekiem pijac ze smoczkow i butelek MAM ( dwa razy wczoraj i raz przedwczoraj).
    Zmienilismy smoczka na z Dr. Brownsa. Leci wolniej. Zazwyczaj karmilismy w takiej pozycji, ze synus siedzial przodem do nas opierajac sie pleckami na naszych nogach (nasze kolana ugiete). Ale, ze ze smoczkow Dr Brownsa leci wolniej. To sie denerwuje, szczegolnie jak jest bardzo glodny. Nie chce jesc. Wypluwa smoczek, nie lapie ladnie w tej pozycji.
    Ostatnio maz karmi trzymajac go tak przy ciele, na ramieniu( wtedy w smoczkach Dr Brownsa szybciej plynie mleko jak maly ssa). No i dzis sie zakrztusil ze smoczkiem Dr Brownsa.

    Ja nie moge na to patrzec :cry: panikuje strasznie podczas takich akcji.
    Jutro maz jedzie poznym wieczorem na lotnisko po tesciow, a ja zastanawiam sie jak sobie poradze i czy maly sie nie zakrztusi. Od 17tego maz wraca do pracy - ja nie dam sobie rady. Doszlo do tego, ze boje sie karmic swoje dziecko :cry:

    Szukalam dzis kursow pierwszej pomocy dla nowordkow, owszem znalazlam ale terminy sa na styczen -luty. Jestem zalamana.

    Czy Wasze malenstwa tez sie kiedys zakrztusily mlekiem? Jak sie opanowac w takiej sytuacji? Jak nabrac pewnosci siebie? :sad:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Madzia, ale krztusi się w ten sposób, że zaczyna odkasływać i tak jakby charczeć przy tym? Jak pierwsze 2 tyg karmiłam Krasnala z butli to tak miał. Potem jak zaczął jeść z piersi to było to samo. Krztusił się co najmniej raz przy każdym jedzeniu. A potem nagle samo przeszło, jak się ciut większy zrobił. Przy każdym zakrztuszeniu razem z mężem nieruchomieliśmy i czekaliśmy aż odkrztusi...

    Zaraz wrzucę Ci linki do pierwszej pomocy, bardzo pomocne.

    Treść doklejona: 10.12.12 22:48
    Resuscytacja niemowlęcia i małego dziecka

    Wideo, gdzie facet pokazuje co robić w nagłych przypadkach

    Z tego samego cyklu - pomoc przy zadławieniu

    Byłam na kursie pierwszej pomocy i te linki Ci zdecydowanie polecam - szczególnie te z klipami wideo, lepiej to zobaczyć niż tylko przeczytać.
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    The_Fragile - dzieki, on w ogole nie wydaje odglosow. Jakby nie oddycha ustami, tylko nosem.. robi sie czerowny na buzi :( straszne to jest.

    Dzieki za linki, zaraz je poogladamy.
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    montenia: Madzinka, a co sie dzieje,ze skaze podejrzewasz?

    Jak tylko zjem nabiał, to kupy robią się zielone, bardzo śluzowate (czasami praktycznie sam śluz) plus ostatnio jak zjadłam parę ruskich pierogów to zauważyłam w kupce parę nitek krwi :sad:. Nabiał odstawiłam i jakby wszystko ok, ale martwi mnie ten zapach kwaśny, ale może ja już schizuję. Bilans mamy dopeiro 17 stycznia, więc trochę późno.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorniunia32
    • CommentTimeDec 10th 2012 zmieniony
     permalink
    Madziauk, u nas to samo było na początku, tylko, że mały się krztusił jedząc z piersi. Bałam się panicznie sama karmić, mąż musiał być przy mnie przy każdym karmieniu (akurat nie pracował). Przy zakrztuszeniu błyskawicznie brał małego tak jak jest pokazane w ostatnim linku od The_Fragile (na szczęście u niego w pracy były kursy udzielania pierwszej pomocy), ja nie wiedziałabym co zrobić. Na szczęście po jakimś czasie Antoś nauczył się radzić sobie z zakrztuszeniem i zaczynał odkaszliwać a później już przestał się krztusić.
    -- ,
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Madzia, jak mały się krztusi, to obserwuj okolicę ust, czy nie sinieje. Dopóki jest tylko czerwony to jest Ok, powinien sobie poradzić z odkrztuszeniem. Moje małe były skrajnymi wcześniakami i krztuszenie się było na porządku dziennym, ważne jest obserwowanie dziecka, można mu pomóc biorąc na ręku głowa w dół i lekko poklepując.
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Madziauk, u mojej małej też krztuszenie było na porządku dziennym, w zasadzie przy każdym karmieniu, nawet kilka razy. Brałam ją do pionu i radziła sobie. Im jest starsza, tym rzadziej jej się to przytrafia :smile:
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    Dzieki Dziewczyny. Czuje sie, ze wymiekam, staralam sie zawse byc twarda babka. Ale jak patrze na niego jak sie krztusi, to czuje sie bezsilna i ogarnia mnie panika. Mimo ogladania filmow na necie, chyba i tak zapisze sie na kurs pierwszej pomocy noworodkow. Nabiore pewnosci siebie.
    --
  1.  permalink
    madziauk ja karmiłam butelkami TT i mały mi się krztusil, więc zmieniliśmy na LOVI smoczek 0+ i już jest ok, nie krztusi się:wink:
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    szukam jakiejś aplikacji do opieki nad maluszkiem. (kiedy karmione butelką, czy piersią lewą czy prawą, kiedy kupa jak ze snem itp.)

    Ja znalazłam coś takiego:
    Dziennik maluszka - całkiem całkiem, ale aplikacja jest nowa i ma sporo głupich błędów (opisałam w ocenie aplikacji), a Twórcy nie chcą się kontaktować z użytkownikami i nie odpowiadają na maile.

    Znalazłam polecany przez wiele osób:
    BABY ESP - ale nie dość, że płatne (co jeszcze bym przebolałą) to jeszcze cytuję: "Tego produktu nie można zainstalować na urządzeniu w Twoim kraju." co jest dość dziwne jak na produkt oferowany w języku polskim.

    Może wam coś takiego udało się znaleźć coś pomocnego.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    madzinka83: Bilans mamy dopeiro 17 stycznia,

    Dziewczyny, a ja już któryś raz czytam o "bilansie" i moja mama tez mi mówiła - że chodziła ze mną na bilans... Rozumiem, że to jest jakies mierzenie i ważenie, tak?
    Mój lekarz nic nie mówił o żadnych bilansach.... co ile powinno się to wykonywać? I co, mam się na siłę umawiać do lekarza jak on tego nie proponuje? Jak to jest u Was?
    My do lekarza na mierzenie i ważenie chodizmy tylko przy okazji szczepień....
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 11th 2012 zmieniony
     permalink
    violet_flower - a jakie one maja przeplyw? malutki? w jakiej pozycji karmicie? Ktora dokladnie butelke macie z Lovi, widze, ze jest Lovi medical, Lovi aktywne ssanie i Lovi samosterylizujaca.

    Nasz synus nie spal cala noc prawie, teraz tylko 4h. Wlasnie maz go karmi i mam nadzieje, ze zaraz znowu zasnie.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 11th 2012 zmieniony
     permalink
    Jak myślicie - albo macie wiedzę na ten temat - dlaczego plasterków aromactive nie można stosować u dzieci poniżej 3 lat? (tak napisane w ulotce)...
    jestem załamana już tym katarkiem, całe noce do bani przez to że malutka oddychać nie może, furczy jej w tym nosku jak nie wiem... a już jak widzi fride to dostaje takiej histerii jakby ją nad ogniskiem przypalano - dzisiaj w nocy to było już apogeum - teraz jak tylko zbliżamy sie do noska to ryk nie z tej ziemi. :cry:
    Szukam jakichś rozwiązań na ten nosek.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Ul_cia: My do lekarza na mierzenie i ważenie chodizmy tylko przy okazji szczepień....


    Hmm, ja tak samo, o bilansie żadnym nie słyszałam...

    Ulcia, a stosowałaś maść majerankową? U nas zadziałało na furczenie.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Smaruję jej maścią, ale jakoś tak spektakularnych wyników nie widzę - może za rzadko jej smaruje? Spróbuję częściej, jak mówisz, ze działa.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Ja smarowałam trzy razy dziennie, ale nie smarowałam, tylko nakładałam tak z pół centymetra tej maści na patyczek do uszu (taki dziecięcy) i rozsmarowywałam po nosku (wewnątrz), tak mi lekarka doradziła. I po tym oraz soli morskiej w sprayu przeszło. Czasem się zdarzają furkające noce, ale już nie co noc.
    --
    •  
      CommentAuthorviolet_flower
    • CommentTimeDec 11th 2012 zmieniony
     permalink
    madziauk te butelki które wymienilas wszystkie sa takie same, wszystkie sa aktywne ssanie i wszystkie mają taki sam typ smoczka, czyli jeden smoczek pasuje do wszystkich. Różnią się tylko dodatkowymi bajerami- ta samosterylizujaca ma jakiś kapsel w nakretce do sterylizacji, ta medical jest z jakiegos super tworzywa. My karmimy ta zwykłą, smoczek mamy 0+ (mini). Jest oznaczony jedną kropelką, przepływ jest więc wolny. Ogólnie polecam te butelki:smile:
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Ulcia miałam na myśli to mierzenie i ważenie przy okazji szczepień. Częściej nie chodzimy się ważyć, bo i po co, skoro młoda prawidłowo przybiera.

    Ulcia ja dawałam Gosi jak pokichiwała na chusteczce 2-3 kropelki Oilbasu, na opakowaniu pisze, że można od 3 miesiąca, ja stosowałam u 2-miesięczniaka i wszystko ok. Chusteczkę kładłam w okolicach główki w łóżeczku, taka inhalacja.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Hej Dziewoje, dawno mnie nie było, a tu tyle się dzieje :shocked:

    Ile dzieci powstawało i ruszyło w świat, gratki dla każdego z osobna :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Potem się zagłębię w poprzednie posty, idę nadrabiać resztę :wink:
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
  2.  permalink
    madziauk a co do pozycji karmienia, to po prostu trzymamy na jednej ręce, główka w zgięciu łokcia, trochę wyżej niż reszta ciała :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    O! Olbas moze tez wypróbuje :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    My olbasem kropimy piżamkę albo bluzeczkę i działa rewelacyjnie.
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    A teraz doczytałam o tych polikach. Kurde my też tę Mustellę mamy i mała ma takie czerwone suche policzki od paru dni :confused:
    Chyba przerzucę się na zwykłą maść z wit.A albo wazelinę, może będzie lepiej..
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Też chciałam o olbasie pisać.. Podobno działa, ja tylko do apteki dotrzeć nie mogę.. Tyle dzieci ruszyło na własnych nogach, że zaraz pusto na forum się zrobi, bo mamy będą biegać za dziećmi :) A moje pełzają na całego, już mata gigant to za mało :)
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Czy moja mała mające te parę dni może już w dzień potrzebować mniej snu niż na samym początku, bo po 8 rano są kłopoty aby sama usnęła w swoim łóżeczku, dziś ją położyłam obok siebie u nas i po 15 minutach już spała i na przenoszenie do łóżeczka się nie obudziła, choć nie śpi za spokojnie.
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Ciesz się że te problemy z zasypianiem to po 8 a nie o 3 rano :) Gorzej jak dzieć dzień z nocą myli :)
    A moje laski właśnie padły jak rzadko o tej samej porze, to ja idę się w wannie położyć :)
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    acia u nas jest to samo, i to normalne, że dziecko zaczyna więcej czuwać.

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 11.12.12 11:06</span>
    Ul_cia może te plasterki mają zbyt duże stężenie tych olejków dla tak małego noska (płucek), że mogły by zaszkodzić...? Nam lekarz wczoraj przepisał spray do nosa mucofluid i widzę po nim poprawę. Zalecił także używanie wody morskiej i jak najczęściej ściągać katar, mój mały też drze sie jak używam fridy. Zalecił także, żeby w pokoju gdzie śpi było max 20 stopni, a łóżeczko obłożone mokrym ręcznikiem.
    --
    •  
      CommentAuthorbelly
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    madziauk- ja tez od samego poczatku uzywalam LOVI tej samosterylizujacej i jest naprawde super. Polecam!
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Mamusie maluchów zębatych- ile czasu może wyrzynać się ząbek. Łyżeczka nam stuka już jakiś tydzień, a zębisko jak stanęło tak stoi i wyleźć nie raczy.
    --
    •  
      CommentAuthorstasia2
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    madziauk my też używamy LOVI i jest super mała nigdy się nie ksztusiła ja jestem zadowolona.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Peppermill, chyba u każdego dziecka inaczej - u mnie zastukało tego samego dnia, którego zobaczyłam zębulca. Z drugim było tak samo. I zastukało tydzień temu, a juz widzę takie milimetrowe dwa zęby...
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    The_Fragile: Peppermill, chyba u każdego dziecka inaczej

    I z każdym zębem inaczej:wink: U mojego pierwsze w ciągu dwóch dni, dwójki szły jedna po drugiej niepostrzeżenie, z trójkami i czwórkami męczył się po cztery-pięć dni.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    No właśnie... U nas pierwszy wyszedł bez żadnych znaków ostrzegawczych - mały więcej spał i tyle, a drugi był okupiony cierpieniem, Krasnal krzyczał calusieńką noc...
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Tak jak pisałam wcześniej nie było mnie dość długo i nie jestem w stanie nadrobić posty....czytam te z dziś i patrzę...KRASNAL ma zębolceee?

    Treść doklejona: 11.12.12 12:41
    Frag - w związku z tym nocki lepsze?

    Treść doklejona: 11.12.12 12:43
    Co do suchej buźki...my mamy nivea na każdą porę roku i buźka też sucha :(
    Ulcia my już ponad tydzień mamy katrek i gdy idzie spać używam olbas - śpi o niebo lepiej ;) Aczkolwiek do ideału daleko :D Nie wiem znowu o co chodzi, ale wstaje po kilkanaście razy...ehh...takie życie ;)
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeDec 11th 2012 zmieniony
     permalink
    Mój mały miał nieskazitelną buźkę dopóki mu na sobotni spacer nie posmarowałam Mustelą, chyba naprawdę jest jakaś felerna:neutral:

    Nadostawałam mnóstwo próbek i używam jeszcze z tej serii kremu do pupy i płynu do mycia ciała, ale te sobie akurat chwalę tylko ta buźka:confused:

    Ten krem z wit A jakoś się nazywa czy po prostu pytać w aptece o krem z wit A??
    •  
      CommentAuthorP_Madzia
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Dziewczyny jeszcze raz wielkie dzięki za Wasze uwagi dotyczące ubrań dla mam i dzieci :) kolekcja gotowa a niedlugo sesja :) jak sie okazało pomysł sie spodobał i na sesje zawita ddtvn :)
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    isiula: czy po prostu pytać w aptece o krem z wit A??

    Dokładnie poproś o maść z wit. A i ją dostaniesz, za całe 2 zł z groszami :wink:

    Posmarowałam Nadii buzię masłem shea i po przyjściu do domu ma piękną skórę. Żadnych zaczerwienień, lekko sucha, ale to nic w porównaniu do tego co było po mustelli.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Olbas Oil zakupiony, będziemy wdychać w nocy :-)
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    A ja lecę po maść z wit. A
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    A ja dopiero wczoraj zamówiłam "Katarek" i zła jestem na siebie, bo w domu mam tylko zwykła gruszkę, a coś się dzieje w tym małym nosie...albo ja się przewrażliwiona zrobiłam, przez swoją chorobę :confused:
    Ja smaruję buzię Nivea "na każdą pogodę" i skóra bez zarzutu.
    --
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeDec 11th 2012
     permalink
    Haha! Mamy 3 ząbek :crazy::crazy::crazy::swingin:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.