Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Dii - my na razie małą kładziemy na boku na noc i żeby się nie wywaliła na plecki podkładam za nią taki mały rogal, i nawet jak jej się uleje (na szczęście rzadko), to wszystko samo wypływa z buźki na pieluchę którą podmieniam na suchą, a w dzień jak mam ją na oku to ona woli spać na pleckach.
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Acia nie boisz sie, że Ci fiknie na brzuch i zatka nos? Ja obsesyjnie pilnuje noska i nawet jak weźmie sobie rączke na nosek to jej zdejmuję, bo się boje żeby mi się przypadkiem nie udusiła.

    I się muszę pochwalić, bo mi dziecko w końcu dało odespać. Budziła się co 3h i szybko usypiała. 30 min i spała i nie musiałam jej tyniać po 2h tak jak poprzednimi razami :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Acia ja też kiedyś kładłam a boku, ale teraz to chyba nie wskazane. Z resztę on ostatnio też miał takie jazdy jak na brzuchu leżał mi na kolanach...
    Malistek brawo! :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    _kasiek_: ale chyba chodziło o to, że jeśli Nadia Penny nie je jeszcze warzywek i owocków, a kaszek słodkich Panny nie chce podawać to można te 1/2 łyżeczki kaszy mannej dodać właśnie do kleiku ryżowego który cukru nie zawiera.

    aaaa... no tak :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Wszystkiego NAJ dla półrocznej Nadusi od 4-miesięcznej :shocked: Martynki :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Łał, wszystkiego najlepszego dla obu dziewczynek! :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Nadusia, Martynka wszystkiego Naj! !!!Kurde kidy to mineło!!!????
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Kładzenie na boczku nie jest wskazane ponieważ odkształcają się bioderka, aleeee nie wiem jak z tym jest faktycznie... Moja Zu od samego początku lubiła spać na boku i tak ma do dziś ;)
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 21st 2012 zmieniony
     permalink
    Malisiek - ona nie lubi na brzuszku, mi się wydawało że ona na to za mała ale już 2 razy przekręciła mi się z brzuszka na plecki. A na boku jak leży to ma zgięte nóżki i wtedy trudniej na brzuszek się przekręcić.
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Ooo, jeszcze Martynka dziś świętuje ;)
    Dla Martynki :flowers:
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Ula,przecież niedawno rodziłaś :shocked: a tu już 4 miesiące. Wszystkiego najlepszego dla Martynki :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Sto latek dla Martynki :flowers:

    w ogóle, jak na koniec świata to u nas całkiem ładna pogoda :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Acia na plecki? W tym wieku? Mój do tej pory nie potrafi! Jak nie lubi na brzuszku to kładź ją na swoich kolanach najlepiej kolano na kolano i wtedy główka w tą podwyższoną stronę (ale chyba u trochę starszych jak już główkę unoszą) a jak nie to na płaskich kolanach. Będzie jej lepiej. Mój łobuz też nie lubi leżeć na brzuchu. Chwilę się powysila i płacze, ale jak go biorę na kolanka to jest szczęśliwy, a przy okazji ćwiczy sobie główkę:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Gdyby nie te -5 to prawie wiosna :D
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Wszystkiego najlepszego dla dziś swietujacych Maluchów
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    100 lat Martynce przekazuję:clap:
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Hussy: Ula,przecież niedawno rodziłaś a tu już 4 miesiące.

    no nie? szok, o tej porze miałam już niezłe skurcze :)
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Tosia ma dziś kiepski dzień na samodzielne spanie, więc dziś forum z komórki, z góry przepraszam za brak polskich liter i dziwne wyrazy ale to słownik T9.
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    I dla Martynki latek 100! :rainbow:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Mój malec tez nie może jakoś sam zasnąć. Przy cycu kimał a jak go odłożyłam to zaczął gaworzyć! Nie śpi od 9:00. To chyba nie dobrze.
    Spytam jeszcze raz. Mały kicha (co u niego jest normą:smile:) ale zaczął pokasływać. Czy trzeba coś z tym robić, czy cebion wystarczy? Może Pulneo podać?!
    --
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    sto lat dla dziewczynek:):):rainbow::flowers:
    -
    a ja z pytaniem:) czy którejś z Was maluszek przechodził trzydniówkę?? bo tam Milka od 2 tyg ma katar od tyg kaszel a od wtorku wieczora temp dość ciężką do zbicia... i teraz zastanawiam się czy temp była związana z kaszlem i katarkiem czy jednak trzydniówka bo dziś na razie po temp nie ma śladu za to brzuszek i klatka jest w krosteczkach i nie wiem czy to potówki(nigdy nie miała) czy to wysypka? a wygląda to tak
    !http://28dni.pl/pictures/1699638.png!!http://28dni.pl/pictures/1699643.jpg!
    --
    •  
      CommentAuthormigg
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Malisiek: Acia nie boisz sie, że Ci fiknie na brzuch i zatka nos? Ja obsesyjnie pilnuje noska i nawet jak weźmie sobie rączke na nosek to jej zdejmuję, bo się boje żeby mi się przypadkiem nie udusiła.
    Dzieci mają instynkt, który raczej nie pozwoli im się udusić, zwłaszcza samemu zatykając sobie nosek. Przepraszam Malisiek, ale wydało mi się to strasznie zabawne ;)
    Wszystkiego najlepszego dla Nadii i Martynki! :)

    Ja jeszcze o tych sutkach. Dzięki Winnica i Kasiek za podpowiedzi. Karmię piersią i nie biorę hormonów. Ale zadzwoniłam do lekarza i odkryliśmy podejrzane "hormony" zawarte w mleku sojowym, którego ostatnio spożywam z 2 szklanki dziennie. Więc to chyba to...:shamed:

    Penny, chleb jest też doby ze względu na to, że dziecko uczy się na nim koordynacji ruchowej przy jedzeniu. Nie wiem, czy dobrze to opisałam ;) A o kaszkach to już dziewczyny pisały - Holle są bez cukru i nie trzeba ich gotować. A poza tym są świetne na wodzie :)

    Treść doklejona: 21.12.12 13:17
    Dii, a czy on nie pokasłuje przypadkiem, żeby zwrócić na siebie uwagę? Pamiętam, że Lil dość wcześnie to uskuteczniała, ale nie pamiętam, czy aż tak wcześnie, jak Kacperek :)
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    a mi obie położne - i przy Iwi i przy Mateuszku radziły kłaść na boczkach i tak robiliśmy, żadne z dzieci nie ma problemów z bioderkami za to mają piękne kształtne i nie spłaszczone z tyłu główki....

    100 LAT DLA MARTYNKI z okazji skończonego 4 miesiąca :thumbup:
    --
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Nie wiem, co jest zabawnego w tym, ze boje sie o dziecko, ale dobra. Kiedys fiknela mi na brzuch, zryla nosem i instynkt nie zadzialal, bo nie porafila przekrecic glowy na bok. Gdyby mnie nie byo obok to by mi sie udusila. Dlatego mam obsesje ;]
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    _kasiek_: a mi obie położne - i przy Iwi i przy Mateuszku radziły kłaść na boczkach i tak robiliśmy, żadne z dzieci nie ma problemów z bioderkami za to mają piękne kształtne i nie spłaszczone z tyłu główki....


    Zu też zawsze leżała na boku...do dziś jak odkładam ją śpiącą do łóżeczka to muszę położyć ją na boku, bo inaczej się obudzi... Z tymi bioderkami tak tylko czytałam (chyba nawet na tym forum), dlatego też napisałam, że nie wiem jak z tym jest faktycznie ;)
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    A moja Nadia w sumie na bokach leżała tylko trochę, a tak to na plecach z głową w jedną ze stron :> I główkę ma super kształtną, żadnych spłaszczeń nie ma :)
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Moja tez tylko na wznak spi i glowka piekna, nawet juz wytarte wlosy odrosly :D
    --
  1.  permalink
    Wszystkiego Najlepszego dla Nadii i Martynki!:flowers:

    PENNY: A moja Nadia w sumie na bokach leżała tylko trochę, a tak to na plecach z głową w jedną ze stron :> I główkę ma super kształtną, żadnych spłaszczeń nie ma :)

    Mój Jasiek preferuje podobne leżenie, na boku leżał tylko w pierwszych tygodniach w rożku, kiedy był Malutki, a teraz tylko plecki:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Dziękujemy wszystkim za życzenia :hugging:

    Jak Martynka byla maleńka - tak do 3 tygodni to też ją kładłam do spania na boczku, a potem już zawsze na pleckach :) a ona z tych baaaardzo ulewających egzemplarzy
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    migg: Dii, a czy on nie pokasłuje przypadkiem, żeby zwrócić na siebie uwagę? Pamiętam, że Lil dość wcześnie to uskuteczniała, ale nie pamiętam, czy aż tak wcześnie, jak Kacperek :)


    Oj nie sądzę... Po kaszelku zaraz kicha, albo odwrotnie. Chyba za mały jest na szantaże :wink:
    Czasem jak coś próbuje gadać/gaworzy to też kaszelek się odzywa. A jak mi ostatnio płakał to mało się nie zakrztusił, jakby mu coś tam w gardziołku przeszkadzało - ale to było przy podawaniu infacolu, co zdarzyło się już 2 raz na łącznie 3 podania...
    --
    •  
      CommentAuthormigg
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    No właśnie Lil chyba była trochę starsza ;) Ale nie miała więcej niż 3 miesiące. I pamiętam, że bardzo jej się podobało, gdy zauważaliśmy ten kaszel. Najlepiej, żeby osłuchał Kacperka lekarz, jeśli Cię to niepokoi. Może to też być od większego wydzielania śliny.

    Malisiek, nie chciałam Cię urazić. Tylko to zatykanie noska mnie rozbawiło. Wiesz, ja przez pierwszy miesiąc w ogóle nie kładłam córeczki na boku ani tym bardziej na brzuchu, bo nie ogarniałam niestabilnej główki i najzwyczajniej się bałam, że ją połamię. Przez długi czas nie myliśmy jej pleców z tego powodu ;)

    Lil z kolei nadal nie umie spać inaczej niż na plecach, ewentualnie na boku. Raz próbowała na czworakach, ale po 5 minutach się obudziła.
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    To jak mam nazwać to co dziś Tosia w nocy uskutecznie. Najpierw pierś, pielucha, pierś, butla, położenie w naszym łóżku na 10 minut i glaskanie. A mała nie chce spać, tylko się kręci raczej jest spokojna. Żeby mi już usunęła to wzięłam ja do piersi i po 6 minutach sania usunęła prawie na 3 i pół godziny.
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    zadowolenia z rodziców !
    najlepsze życzenia z kolejnej miesięcznicy dla
    Nadii, Martynki i Ninki :flowers:
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Najlepsze zyczenia dla dzieciaczkow :flowers::flowers::flowers:

    Dziewczyny, mozecie polecic cos dobrego na plesniawki?
    Maz zauwazyl na ustach malego taki bialy nalot, na gornej wardze na srodku, jakby po mleku. Mysle, ze to plesniawka.
    Jest cos dobrego co mozna kupic w Polsce bez recepty? Pytam bo pojutrze przylatuje moja mama i moglaby przywiezc.

    Poza tym to wybieramy sie dzis do lekarza GP. Zobaczymy co nam powie.:confused:
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Daktarin jest dobry na pleśniawki, ale na receptę :confused:
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorMalisiek
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Migg, no dobra, przyznaje, ze z tym zatykaniem nosa reka moze troche przesadzam i moze to byc troche smiesne. Ale jak jej wezme ten rekaw sprzed noska, to jestem spokojna ;p

    Madzia, a to czasem nie jest pecherzyk? Moja na poczatku co rusz mala pecherzyk na srodku gornej wargi, ktory potem pekal i ta skorka sama schodzila.
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Malisiek: Migg, no dobra, przyznaje, ze z tym zatykaniem nosa reka moze troche przesadzam i moze to byc troche smiesne. Ale jak jej wezme ten rekaw sprzed noska, to jestem spokojna ;p

    Mój Adaś miał taki etap, że zasypiał tylko jak miał kocyk na twarzy... ale był starszy od Maji, miał może ze 4 miesiące, ale też się stresowałam, bo nawet jak go odkryłam, to potrafił przez sen się znów nakryć, a żeby w ogóle spać musiał kocyk między łapkami trzymać ( spał na boku ), więc bardzo łatwo mu to naciągnie szło!
    Na szczęście mu to przeszło :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    magku: Daktarin jest dobry na pleśniawki, ale na receptę


    Ja mam Aphtin - też dobry i bez recepty :wink:

    Treść doklejona: 21.12.12 17:19
    winnica: Mój Adaś miał taki etap, że zasypiał tylko jak miał kocyk na twarzy...


    A Kacperek zasypia z pieluchą na twarzy :wink: Przy zasypianiu to jest tak jakby wisienka na torcie :bigsmile: Teraz zasnął bez ale na huśtawce i przy odgłosach natury (woda z kranu :wink:) a wcześniej oszukałam go, że idziemy na spacer. Założyłam mu czapkę i szalik i niosłam do wózka i po drodze mi usnął. Wróciłam się, położyłam do łóżeczka, otworzyłam okno i pogoda jak na spacerze. Spał 2 godziny!

    Treść doklejona: 21.12.12 17:21
    Wrócę jeszcze do tego ulewania i refluksów.
    Teraz zauważyłam, że jak mały leży na brzuchu (nie bezpośrednio po karmieniu!) albo trzymam go tak, że jest ma brzuchu to nagle się dławi Oczy mokre, czerwone i widzę, ze coś ma w buzi, i połyka znowu. A raz to było tak, że ta wydzielina z buzi to jakby ta z noska - taki glutek... Dziewne... :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    winnica: Mój Adaś miał taki etap, że zasypiał tylko jak miał kocyk na twarzy... al

    moja śpi tak ok dłuższego czasu z tym,ze z tetrą. Czasem z kocykiem. Staram się, by w nocy zasypiała bez tych dodatków ;)
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Malisek - no wlasnie lekarz powiedziala, ze to jest twarda skorka, i ona juz jakby zaczyna schodzic. W razie w dala nam Nystan na plesniawki. Ale powiedziala, ze to plesniawka nie jest. Bo nie wyglada na nie, i jest na ustach. A plesniawki sa ponoc zazwyczaj wew. buzi.

    Dziewczyny od kiedy dziecko mozna klasc na brzuchu? Karolek czasem lezy na mnie, swoim brzuskiem.. ale tak na brzuchu bezposrednio go nie kladlam jeszcze.

    W ogole jestem zla, bo zamowilam ksiazki w niedziele, zaplacilam. I spodziewalam sie, ze beda na dniach. A Tu nic nie doszlo..
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeDec 21st 2012 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, zerknijcie na fotki. Adasiowi coś takiego wyskakuje na policzkach ( na jednym bardziej ) od jakichś dwóch tygodni. Nie ma już nabiału w diecie, a poza tym to „coś” pojawia się zawsze po południu, w nocy znika, tak że rano buźka ładna, a po południu znów jest ;/
    Myślałam i myślałam co to może być i przyszło mi do głowy że może uczulenie na nasz proszek? Adaś śpi ze mną od połowy nocy ( właśnie zazwyczaj na tym policzku, który bardziej czerwony jest ), no i jak go noszę do spania w dzień to też zazwyczaj zasypia na tym poliku.
    Kurde, się okaże jeszcze, że on żadnego uczulenia na mleko nie ma, ze to coś wcale nie pokarmowego ;/


    poliki

    poliki2

    Aaaa, no i tam nie ma żadnych krostek, tylko taka czerwień jakby z małych punkcików złożona i jakby żyłki trochę bardziej widać…
    --
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeDec 21st 2012 zmieniony
     permalink
    madziauk - od samego początku dzieci należy kłaść na brzuszku...wtedy ćwiczą mięśnie grzbietu, obręczy barkowej no i podnoszenie główki ;)
    Taka pozycja też dobrze wpływa na brzuszek - lepiej odchodzą gazy, leżąc na brzuszku dziecko masuje go sobie ;)

    Treść doklejona: 21.12.12 17:56
    winni ale piszesz, że w dzień tego nie ma, a przecież w dzień też śpi w Waszym łóżku?
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    winni, a to nie od mrozu? Nie pojawia się przypadkiem po spacerze?
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Miki na brzuszku leżał praktycznie od urodzenia - bardzo to lubił. Zresztą od od początku właściwie tylko tak spał, bo na plecach budził go odruch moro. Upewniłam się tylko, że potrafi przekładać główkę z boku na bok.
    --
    • CommentAuthormilena1984
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    niesmialo sie witam na tym watku- jeszcze nierozpakowana- ale wiem ze dziewczyny moze cos podpowiedzialybyscie mi na temat dobrej ksiazki dla rodzicow o 1 roku zycia dziecka, fazach rozwojowych itd...czy znacie jakies sprawdzone tytuly i autorow? nie wiem czy jest odp watek na to ale tylko rozpakowane doswiadczone mamusie przyszly mi do glowy. chodzi mi o polskie ksiazki, moze pisane przez jakiegos pediatre lub cos w tym stylu, prosze o sugestie.
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeDec 21st 2012 zmieniony
     permalink
    magku: winni ale piszesz, że w dzień tego nie ma, a przecież w dzień też śpi w Waszym łóżku?

    No teraz jak zapytałaś, to sobie uzmysłowiłam, ze przecież w nocy biorę go do siebie i z połowę nocy u mnie przesypia, a rano przecież tego nie ma, dopiero po południu tak od 15:00-16:00 zaczyna się pojawiać i coraz bardziej czerwienieje. Więc to chyba nie mógłby być proszek jednak, bo właśnie w dzień śpi w swoim łóżeczku. Cholercia no, nie wiem już...

    doti_p: winni, a to nie od mrozu?

    Nie, nie sądzę, bo nie codziennie wychodzimy, a poliki czerwienią się każdego dnia!

    ----------

    Ul_cia mi pod wykresem napisała, że jej Martynka miała podobnie, bo się przytulała do mamy, która sobie maseczkę na twarz nakładała.
    Wiec tak pomyślałam.... może to krem? Od dłuższego czasu używam Nievea, to podobno dość mocno uczula, a Adaś się do mnie non-stop przytula bo uwielbia. A rano właśnie mniej, bo najpierw bawi się grzecznie dość, potem 2 godzinki kima i gdzieś od 12:00 tak częściej się przytulamy...
    Myślicie, że to mogłoby być to?? :confused:

    Treść doklejona: 21.12.12 19:06
    Kurde cały czas myślałam, że to alergia na mleko, a się okaże że to wcale nie to i niepotrzebnie dziecko na diecie bezbiałkowej trzymam :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Najlepszego dla solenizantek!:)

    Magku czyli karmisz tez malutka piersia? (niestety nie mam jak napisac Ci wiadomosci bo nie mam oplaconego konta:() jak sie po nich czujesz? Juz nie uwazacie tzn to jedyne zapezp. ?
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    milena1984: dziewczyny moze cos podpowiedzialybyscie mi na temat dobrej ksiazki dla rodzicow o 1 roku zycia dziecka


    Jest taka książka właśnie " Pierwszy rok życia dziecka", całkiem niezła, wszystko jest w niej omówione, posiadam, przeczytałam i nie raz się przydała :smile:
    --
    • CommentAuthormilena1984
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Dzieki winnica:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Doti kurna, Nadia od wczoraj je kaszkę, jakieś tam owoce i .... wczoraj kupa a dziś dwieeeee :shocked::shocked::shocked::shocked:
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.