Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Własnie od dwóch tygodni przestawiam Lusię na mm w ciągu dnia- daje dwie butle dziennie, rano i po południu(Aptamil). I od kilku dni mała robi kupkę po niemal każdym karmieniu-cycem i butlą. I tak się zastanawiam, czy to możliwe, że ona źle toleruje to mleko i tak się to objawia? Poza tym mam obawy, że ona za mało je. Z butli wypija tylko ok. 100ml rano i 120ml po południu, a poza tym jakieś 5-6 razy je z piersi w ciągu doby, ale więcej ciumka i się bawi niż zjada (dosłownie jest z 5 min prawdziwego ssania za każdym razem. ) Zgodnie z tym, co na opakowaniu mm- powinna zjadać cos koło litra na dobę. Sama nie wiem, co robić.
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Peepermill Fran z butli je nie wiecej jak 100 - 140 ml mojego mleka, pierś ssie max 5 min. Rośnie nabierawagi więc chyba jest ok...A Luśka przybiera?
    --
    •  
      CommentAuthorrumba
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    dla porównania napiszę (bo Natasza wiekowo podobnie i do Franka i do Lusi) mała z butelki zjada mi 160-180ml. Raz dziennie dostaje butelkę + 4 razy cyc.
    Zjada dużo ale chyba nie je za często.
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Wczoraj ważyłam moje pchły u koleżanki na dziecięcej wadze i ważą już 7700 P i 6900 A.. Małe klocki. One też nie jedzą więcej niż 150ml na porcje, na opakowaniu jest napisane, że powinny 3 razy po 210, ale nawet jak im zrobię 180 to zostaje.. Dziecko się nie da zagłodzić. Co do kup to weźcie też pod uwagę, że na początku dziecko zazwyczaj robi co pielucha kupę, potem dojrzewa i robi dużo rzadziej, więc to nie zawsze jest wyznacznik czy mleko jest dobre czy złe. Trzeba patrzeć czy robi je z bólem, jakie są, itp.
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Peppermill - u nas tez po aptamilu kupy były właśnie prawie co pieluche i małe. Jak zmieniliśmy na hipp, są większe kupki, ładniejsze i tylko 2 razy dziennie ( bez sluzu, typowo musztardowe),i jak pisałam wyżej pojawiły sie baczki ;) Na początku myślałam, ze te częste kupki po aptamilu to dlatego, ze Karokek jest malutki. Ale może rzeczywiście to było po mleku. Bo zmieniło sie zaraz po przejściu na nowe mleczko.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    dziewczyny, dziś moja Michasia pierwszy raz przewróciła się z plecków na brzuszek - co prawda zrobiła to bardzo nieporadnie ale finalnie wylądowała na brzuszku - czy nie za wcześnie?
    --
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Milka miała 3m2t jak zaczęła się obracać:) no i Gratulacje dla Michasi:):):):
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    dziękuję :) :cheer::swingin:
    --
  1.  permalink
    Moja dzielna dziewczynka:*
    A ja cała noc nie spałam:(więc wyglądam jak zombii...Mały płakał bez mała całą noc..niewiem czemu,nic niejadłam co by mu zaszkodziło...;/
    Myślę,że może to zęby bo gdy posmarowałam mu dziąsełka troche sie uspokoił co prawda dziąsła blade ale wydaje mi się,że jest na dole małe wgłębienie.całą noc miałam Go na rękach i tak drzemałam a raczej czuwałam nawet cyca nie chciał wziąść do ust;/
    Nigdy więcej takich nocek..jestem zmęczona i ledwo co na oczy patrze...
    -- ,
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Milciu, współczuję... może to rzeczywiście zębole...?
    Moja Michasia właśnie walnęła kupsztala po same pachy, jak co dzień zresztą :bigsmile: szare mydło, niezbędne do zapierania plam, zacznę chyba nabywać hurtem :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthormarysia_23
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    witam. rzadko tu zaglądam bo nie zawsze jest czas. dzisiaj skończyliśmy 7miesięcy.
    z sukcesów przewracamy się z pleców na brzuch i odwrotnie, pelzamy, no i u Julci chyba wychodzi ząbek ;) ważymy pięknie

    Madzia 6800 68cm
    Julcia 7300 76cm
    Filip 7800 85cm

    moje kolosy małe;):bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Od jakiego miesiąca (od kiedy dzieci zaczynają się tym interesować) są maty edukacyjne, chciała bym małą jakoś zachęcić do leżenia na brzuszku.
    --
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Marysia23 wielkie potrojne WITAJ!!!!! :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormarysia_23
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    ;) przyznam że czasem próbuje czytać ale tyle piszecie że nie zawsze udaje się ogarnąć a z czasem bywa niekiedy kiepsko żeby cokolwiek napisać. dzisiaj mamy jakiś laskawszy dzień. dzieciaki bawią się więc mam chwilę.


    jednak musze przyznać że ząbkujace dziecko to koszmar, szczęście że na razie tylko jedno
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Tosi zaczęły się chyba kolki, do tej pory bąki leciały co chwila i już nawet przestaliśmy zwracać na nie uwagę. Przez ostatnie trzy noce była niespokojna i do tego wczoraj w dzień prawie nie spała. I w końcu w nocy zaczynamy z M się zastanawiać a jak u niej z bąkami, i dzięki temu forum stwierdziłam że sprawdzę tą suszarkę no i działa za każdym razem się uspokaja, noszenie tak że jest mała pionowo też pomaga. No to w nocy internet co zrobić jak jest kolka. O 4 w nocy M pojechał do apteki po espumisan, dodaliśmy do mleka 5 kropelek i mała przestała płakać i spokojnie zasnęła i teraz chyba ten espumisan będziemy dawać do butelki z mlekiem codziennie.
    Wcześniej nigdy nie mieliśmy do czynienia z kolkami :cry:
    A pępek M mówi że wygląda już w miarę OK. :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Marysia, twoje koksy miesiąc od moich młodsze, były w brzuchu we 3, a moje mniejsze od Twoich :) jak mi jeszcze będzie kiedyś ciężko, to pomyślę o Tobie. Zresztą zawsze to robię :) No i sto lat dla małych wielkich ludzi :)
    Leneczka, nie chcę straszyć, ale u mnie tak ostatnio 2 tygodnie było.. Dziś za to tylko butla o 3 i smok u Amelki o 7 i tak do 8 pospałam :)
    •  
      CommentAuthormarysia_23
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    przy kolkach na początku trzeba dawać espumisan 3 razy dziennie z czasem tylko wieczorem i przejdą tak nam lekarz zalecił i wszystko przeszło więc życzę powodzenia i dużo siły
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Marysiu alez ja Cie podziwiam! ja czasem wysiadam przy jednym Dominiku. Dominik w wersji razy 3 ? nie wyobrazam sobie:) Duze juz te Twoje maluszki a jakie dlugie:)

    Gratki dla Misi odemnie i mojego nalesnika ktory w nosie ma obroty :confused: woli siadac :)
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Marysia23 a mozna prosic jakas fotke Twojej trojcy!?
    Jestem ciekawa czy sa do siebie podobni :wink:
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    hopelight: Gratki dla Misi odemnie i mojego nalesnika ktory w nosie ma obroty :confused: woli siadac :)
    Wczoraj byliśmy u znajomych, których półroczna córeczka ma w nosie obroty, za to ciągnie się do siadania nawet z leżenia na plechach... Coś za coś moja droga :) Ja to już czekam aż zaczną siadać, bo musimy się przesiąść do spacerówki, bo mi z gondolek wyrosły, a nie chcę ich na siłę sadzać, wolę żeby same zaczęły. Muszę przymierzyć je do gondolek, bo 2 tyg nie byłyśmy na spacerze z racji choroby, więc boję się, że muszę dziś zejść do piwnicy po spacerówki..
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    hopelight: woli siadac :)

    moja córa też już się dźwiga z pozycji półsiedzącej do pionu i leci na bok :) to chyba troszkę za wcześnie dla kręgosłupa, prawda? Dziękujemy za gratulki :*
    --
    •  
      CommentAuthormarysia_23
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    tak się tylko wydaje, też myślałam że nie dam sobie rady, ale to nie takie straszne jak się wydaje a uśmiech wynagradza wszystko;)


    zdjęcia mam u siebie w karcie niestety tutaj nie wstawie z telefonu.
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    doti_p: Wczoraj byliśmy u znajomych, których półroczna córeczka ma w nosie obroty, za to ciągnie się do siadania nawet z leżenia na plechach... Coś za coś moja droga :) Ja to już czekam aż zaczną siadać, bo musimy się przesiąść do spacerówki, bo mi z gondolek wyrosły, a nie chcę ich na siłę sadzać, wolę żeby same zaczęły. Muszę przymierzyć je do gondolek, bo 2 tyg nie byłyśmy na spacerze z racji choroby, więc boję się, że muszę dziś zejść do piwnicy po spacerówki..


    No wlasnie nawet w czwartek pediatra zauwazyla ze Dominik bardzo chce juz siadac. Z pozycji lezacej podnosi wysoko glowe a gdy jst nieco wyzej np na mojej poduszce do karmienia to juz calkiem wstaje i siedzi. Lekarz mowila ze moge z nim juz cwiczyc tzn jak trzymam go lekko za raczki to Dominik pieknie sam podnosi sie do siadu :) Fajnie byloby gdyby usiadl za jakies 2 miesiace bo tez juz nam sie nie miesci w Gondoli! Tylko ze spacerowke u nas rozklada sie na plasko wiec moze przejdzie a Was nie?
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Hope u nas to samo. Fran siada czego się nie chwyci:-) u nas gondola duża, o tyle dobrze że mamy opcje podniesienia oparcia i szelek. Inaczej jest w kołysce miejsce dalej ma do spania i to naprawde sporo ale boje się żeby nie wypadł jak by siadł. Na brzuszek się nie przekręca na boczki owszem z wielkim zamachem :-)pewnie niedługo fiknie.
    --
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Marysia - a czy Twój suwaczek dobrze pokazuje? Bo jeżeli tak to wszystkiego naj dla Trócy z okazji 7 miesięcy ;-)):flowers::flowers::flowers:
    --
    •  
      CommentAuthormarysia_23
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    dziękujemy bardzo. dzisiaj skończylismy 7miesięcy a jeszcze niedawno się rodziły ;)
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Moj na boczek prawy sie obracal przez tydzien i zapomnial znow :confused: No my mamy mala gondole bo jedynie 73 cm ...wiec pewnie za dwa miesiace sprobujemy spacerowke oczywiscie jak mlody nie bedzie siedzial stabilnie to bedzie jezdzil na plasko :bigsmile:
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorSabakuma
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Wszystkiego Naj dla potrójnego szczęścia M&J&F
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Madzia u nas hipp chyba jednak pogorszył sprawę. Mały dziś się obudził z takim przeraźliwym płaczem i przez myśl mi przeszło, że to mleko. Spróbuję mu jeszcze podawać i poobserwuję go. Bączków już dzisiaj masa poleciała. Z utęsknieniem czekam na kupkę:wink:
    Chociaż może też zjadł za mało. Bo po jedzeniu sie uspokoił. Dziś dokładnie zapisuje ilości ile zje, ale wydaje mi się, że 750-800 jest w normie.
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Brawo dla mojej Misi:kissing:
    Wszystkiego naj dla Trojaczek:flowers:
    Mojemu dziecku coś się poprzestawiało bo zasypia dopiero o 24-1 i śpi do 11.Wolę żeby wstawała rano zasypiała wcześniej.:confused:
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    • CommentAuthorruda03
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    hej...mój synuś dzisiaj kończy dwa tyg....dołączam do Was i od razu mam pytanie też dotyczące jedzenia. Małego karmię sztucznie, parę razy dziennie udaje mi się ściągnąć mleko-oczywiście też mu to mleczko daję, oraz jak nie jest bardzo wściekły, to parę razy udaje się mu ciągnąć prosto z cyca. Zastanawiam się, czy jednorazowa dawka 90ml to jest odpowiednia ilość dla takiego malca? Może jako matka sama powinnam to wiedzieć, ale jeszcze się troszkę motam:wink:..no po prostu uczę się być mamą i stąd to moje pytanie...każdy co innego mówi...że za dużo mu daję albo że za mało...nie wiem ile taki bąbel może jeść...mamy które też "jadą" na sztucznym to może coś doradzą?:smile:pozdrawiam:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    ruda mój też tak jadał. Teraz też nie jada tak jak inni zalecają bo od 60-120 ml. Jak chce więcej to mu dorabiam, a jak chce mniej to nie wciskam mu na siłę. A czemu nie karmisz piersią?
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Dzięki dziewczyny za odzew. Lusia wygląda na zadowoloną, kupki robi bez bólu i przesadnego wysiłku- żółte, z grudkami mleka(czego nie było, jak była na samej piersi), więc chyba na razie przeczekam po prostu ten brak apetytu. Może jej się odmieni. A jak nie, to spróbuję zmienic mm.
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Ale wasze dzieciaki pędzą z rozwojem. Gosia tylko na boczek umie się obrócić, robi mostki i tak odpychając się nóżkami pełza mi po macie (bo jest śliska). Siadać jakoś chyba nie chce. A sadzacie sobie takie niesiedzące dzieci na kolanach w pozycji takiej półleżącej? Bo ja tak robię, a nie wiem, czy powinnam?
    -- [url=http://lilypie.com][/url
  2.  permalink
    Dziewczyny 38,6 przy wyrzynaniu sie zeba to normalna temperatura prawda? Jak bedzie rosla to do lekarza.. Narazie stio w miejscu.
    --
    • CommentAuthorruda03
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    bari87...nie karmię piersią bo mały nie chce się przystawić...wyrywa się i wyje,a ja nie mam sumienia go tak męczyć. Dwie położne próbowały z nim "walczyć",ale za każdym razem załamywały ręce i mówiły że raczej nic z tego nie będzie. Pokarm dopiero miałam w 5dobie bo cc,i mały chyba przywykł do butli. W domu już na spokojnie sama próbuję go przystawiać i czasami się udaje-ale dopiero wtedy jak nie jest głodny tylko trochę podjedzony-zresztą pokarmu też mam mało-nawet nie muszę zakładać wkładek laktacyjnych gdyż nic samo nie kapie:wink:. Staram się dużo pić żeby tego mleka było więcej,ale sama wiem, że najlepszym producentem mleczka jest maluch-a dla niego mamy cyc jest beeee:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Najlepsze życzenia dla trojaczków i gratulacje dla Misi! :flowers::flowers::flowers::flowers:

    Acia ja matę edukacyjną wyciągnęłam 2 dni temu, bo mały zaczął mniej spać w dzień i jest bardziej ciekawy świata. Zacieszał się wcześniej do karuzelki w łóżeczku i pięknie wodził oczkami za zwierzaczkami do niej przyczepionymi, więc stwierdziłam, że chyba już czas. Teraz bije zwierzątka na macie leżąc na pleckach, a na brzuszku podobają mu się szeleszczące elementy i świecące kwiatuszki. Wcześniej nie był zainteresowany zupełnie. Dzisiaj kończymy 2 miesiące, więc myślę że to tak akurat. Przynajmniej w naszym wypadku, bo z tego co pamiętam to dziewczyny kiedyś pisały, że 3 m-ce..

    madzinka83: A sadzacie sobie takie niesiedzące dzieci na kolanach w pozycji takiej półleżącej? Bo ja tak robię, a nie wiem, czy powinnam?

    Podpinam się pod pytanie. Ja sadzam nawet w pozycji bardziej siedzącej niż półleżącej, małemu się to bardzo podoba..

    A i tak sobie pomyślałam, że skoro jest na forum wątek "karmimy piersią" to przydałby się również wątek "karmimy MM", bo z tego co widzę byłby często odwiedzany.. Tutaj Wasze rady na ten temat zginą, a na wątku o MM inni by z nich skorzystali.. Taka drobna sugestia:wink:
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    isiula: Podpinam się pod pytanie. Ja sadzam nawet w pozycji bardziej siedzącej niż półleżącej, małemu się to bardzo podoba..


    Ja go trzymam w pozycji połlezacej ale on sam sie wyrywa do siedzacej i wtedy siedzi chwile ale pilnuje by nie zadlugo i zeby sie nie przemeczal. Na sile Isiula go tak nie trzymaj ( w pozycji calkiem siedzacej) bo nie mozna...przymajmniej ja tak czytalam i slyszalam od lekarza, a Twoj Stas to wogole jest jeszcze na to za maly. Jak moj mial tyle to nawet nie myslalam zeby go tak trzymac.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Trzymam go tak tylko przez chwilę i nie tak całkiem na siedząco, no ale prawie:shamed:
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    ruda to ja nie wiem co z tymi chłopami bo mój też antycyckowy. Śmieją się, że nadrobi za kilkanaście lat:wink:
    Ja też nie miałam sumienia "katować" go przy cycku na siłę, ale połączyłam odrzucenie piersi z krótkim wędzidełkiem podjęzykowym (które było rzekomo podcięte po urodzeniu) i w piątek na kontroli w szpitalu pediatra potwierdziła.
    --
  3.  permalink
    Regi- ale twoja córka usiadła z lezenia na plecach ?:shocked:
  4.  permalink
    regi- o samodzielnym siadaniu mozna mówić, jezeli dziecko przekręci się na brzuch i z pozycji czworaczej podpierając się, usiądzie.
    Wg mnie 4 miesiące to zdecydowanie!!! za wcześnie na sadzanie.
    Dziecko w tym wieku absolutnie nie jest gotowe
    •  
      CommentAuthorjusiak
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    A sadzacie sobie takie niesiedzące dzieci na kolanach w pozycji takiej półleżącej? Bo ja tak robię, a nie wiem, czy powinnam?

    madzinka, nam neurolog powiedziała, że możemy małego tak sadzać, ale powinien mieć podparcie pod kręgosłupem i główką, no i nosić też można "przodem do świata", żeby sobie oglądał wszystko co go interesuje, ale też pod warunkiem, że ma oparcie na naszej klatce.
    Tymek też w nosie ma samodzielne obroty, leżenie na plecach go nudzi, woli siedzieć, ale staram mu się to ograniczać :)
    --
  5.  permalink
    szczypta_chilli: jezeli dziecko przekręci się na brzuch i z pozycji czworaczej podpierając się usiądzie.

    a wiecie, że ani Ewunia ani Krzyś nie czworakowali ani nawet nie "stawali" na czworakach, a zaczynali samodzielnie siadać? Pokracznie trochę, ale siadali. Czworakować zaczynali dopiero potem.
    Oczywiście nie mieli czterech miesięcy :wink:
    --
  6.  permalink
    ceri- no ale siadali w takim razie z pozycji bocznej, nie? czy z lezenia na plecach? Bo ja nie widziałam dzieci siadających z lezacej pozycji?
  7.  permalink
    nie no- ok. Nie moja sprawa w koncu. Skoro jeszcze lekarz popiera....
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Tak czytam i Regi może Twoja mała ma coś z napięciem? Oliwka jak była mała też lubiła się podciągać do siadu,trzymana za ręce,albo trzymając się czegoś.. I niestety dobre to nie było. A sadzanie tak małego dziecka też nie jest najlepszym pomysłem.. Moja w wieku 7 miesięcy dopiero samodzielnie usiadła przy czworakowaniu. Wcześniej też były próby,ale raczej nie udane. Ciężko napisać,że Twoja córka jeszcze samodzielnie siada.. Siada,bo Wy ją sadzacie.
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    No dobra a co w przypadku jak Fran lezac w leżaczku chwyta się pałąka i siada?
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Dziewczyny czy liszaje na nóżkach mogą świadczyć jedynie o jakiejś alergii? Tydzień temu przeprowadziliśmy się do nowego mieszkanka i pomyślałam, że może to kwestia zmiany wody... Ale nie wiem... A ma coraz gorsze te nóżki....:confused:
    --
  8.  permalink
    Wg mnie nalezy zdjąc pałąk.
    Takie siedzenie nie świadczy ani o super szybkim rozwoju ani o sile.
    czteromiesięczne dziecko powinno lezec jak najwięcej na podłodze na kocu. Zacznie pełzac i w koncu usiądzie. Prawidłowo.

    Treść doklejona: 06.01.13 19:00
    Dii- mogą niestety :/ Czym karmisz małego?
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.