Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDamazy
    • CommentTimeAug 19th 2006
     permalink
    Kolejna sprawa mnie interesuje i znów potrzebuję Waszej pomocy.
    Wyczytałem z emaili i opinii na forum o potrzebie zanaczania na wykresie konkretnych objawów. Mianowicie szczyt śluzu, ból piersi, ból owulacyjny i inne.

    Teraz powstaje pytanie, jakie objawy/symptomy możemy bez problemu przenieść do notatek, a jakie powinny wyświetlać się bezpośrednio na wykresie?
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeAug 19th 2006 zmieniony
     permalink
    Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby istniała możliwość oznaczenia np 5 objawów z kilkudziesięciu, które Użytkownik chciałby wyświetlać na wykresie. Da się?
    Konkretniej - obajawów jest załóżmy 30, każdy zaznacza tyle ile w danym dniu ma a na zakładce obok może wybrać 5 stale wyświetlanych w jednym cyklu
    Będzie to o tyle fajne rozwiązanie, że każdemyu podpasuje
    •  
      CommentAuthorvala
    • CommentTimeAug 19th 2006
     permalink
    W związku z tym, że nie wiem jak wygląda to teraz bo nie widziałam, napiszę jak ja bym to widziała.
    Może moje pomysły się większości osób spodobaja.
    Wg mnie na wykresie powinno być widać:
    godzina pomiaru
    śluz róznisty ;) i żeby na wykresie kolorowało dni płodne i bezpłodne i może jeszcze fazę lutealną - tak mi się marzy :D
    ból owulacyjny
    miesiączka na czerwono/rozowo - jak kolwiek
    zazywane leki (nie wiem czy w postaci jakiegoś znaczka typu czerwony krzyżyk jak szpital czy jakaś strzykawka, czy inne coś) i przy lekach zeby byly notatki i tutaj sobie mozemy wpisac jakie leki byly zażywane)
    przytulańsko (z opcją wyłączenia pokazywania na wykresie - bo nie kazda lubi to pokazywać)
    testy (owulacyjne i ciązowe)
    zakócenia cyklu (ale nie mam pomysłu jak to się może zaznaczać jakieś znaczki czy kolorki chyba byłoby sensownie) - takie jak niedospanie, alkohol itp.
    Superaśnie by było jakby można było wprowadzać także swoje samopoczucie - coś podobnie jak w FF (tylko lepiej oczywiście) czyli takie rzeczy jak PMS, rozdrażnienie, bol piersi, bol brzucha, nudnosci, bol glowy - ale te ostatnie rzeczyto juz raczej chyba w notatkach - zeby się wykresy nie zrobiły zanadto naćkane informacjami i przez to nieczytelne.

    No to się wymądrzyłam co mi by się podobało :D
    •  
      CommentAuthorpetomasz
    • CommentTimeAug 19th 2006
     permalink
    Panie Damazy,

    Na pewno należy zaznaczać szczyt sluzu, szczyt szyjki oraz zakłócenia temperatury (np.przez alkohol, inną godzine pomiaru, chorobę, stress, leki). Rodzaj zakłócenia juz może być w notatce ('dymku"). Powinno też znaleźć się "odliczanie": 6,5,4,3,2,1 wstecz od skoku temperatury i 1, 2, 3 wyższej temperatury.
    Ponieważ uzytkownicy sami bedą zaznaczać (jesli zechcą) te elementy, warto od razu dać im możliwość wyboru symboli ze znanej im metody npr, a innych zachęcić do stosowania uznanych juz symboli. Ułatwi to analizę ekspertom 28dni. Pomoże też innym użytkownikom, którzy chcieliby skorzystać z porad w poradni lub u lekarza znającego npr.
    Godzina pomiaru temperatury (ustalona przez uzytkownika) powinna byc widoczna gdzieś na ramce wykresu. MIejsce pomiaru temperatury, jeśli są to usta, tez powinno byc zaznaczone na ramce wykresu (taki pomiar może nie byc stabilny).
    Ból owulacyjny oraz wrażliwość piersi tez mozna zaznaczać (choc nie są to tzw. objawy główne).
    W metodzie Roetzera zaznacza się tez tzw. "wnikliwą obserwację" czyli odczucia w pochwie poprzedzajace pojawienie się śluzu (kobiety opisują to jako: coś bulgocze, coś spływa, mam pochwę). Ale nie jest to wilgotność związana ze śluzem. Można na to przewidzieć znaczek w linijce na obserwacje śluzu (bo jest przed pojawieniem się sluzu) i w dymku wyjaśnienie rodzaju obserwacji.
    Żadna z metod npr nie uwzględnia jeszcze jednego objawu (my możemy!): odczucie opuchnięcia (powiększenia) węzłów chłonnych pachwinowych po stronie jajnika, w którym nastąpi owulacja.

    Pozdrawiamy,

    Barbara i Paweł
    •  
      CommentAuthoragafiga
    • CommentTimeAug 19th 2006
     permalink
    petomasz: "coś bulgocze" - śmieszny to objaw, ale ja go często odczuwam :tooth:
    • CommentAuthorAsia77
    • CommentTimeAug 19th 2006
     permalink
    Moim zdanie byłoby dobrze gdyby program sam w przybliżeniu podawał okres płodny i dzień owulacji :wink:
    •  
      CommentAuthorPaula
    • CommentTimeAug 20th 2006
     permalink
    Czytając wypowiedzi niektórych foremek na temat noszenia wykresów do lekarza pomyślałam, że powinna być funkcja drukowania wykresu, najlepiej :wink: z możliwością wyboru co ma się drukować (tmp, które objawy, czy mają się drukować notatki itd.).
  1.  permalink
    z tym drukowaniem dobry pomysł, chętnie pokazałabym wykres mojej przyjaciółce żeby mogła się czegoś nauczyć, na komputerze nie zawsze wszystko przejrzyście widać; lekarzowi raczej nie pokażę bo każdy jak mówię że mierzę tempkę to patrzy spode łba, dziwni są jacyś :wink:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 20th 2006
     permalink
    Wpis z notatką powinien być jakoś oznaczony, aby było widać, gdzie są normalne pomiary, a gdzie komentarze.
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeAug 20th 2006 zmieniony
     permalink
    Odczucia związane z cyklem:
    ból w krzyżu, wzdęcia, zatwardzenie, mrowienie, spadek apetytu, biegunka, zawroty głowy, omdlenia, picie alkoholu, ćwiczenia, zmęczenie (sfatygowany), gorączka, częste oddawanie moczu, gazy, ból głowy, zgaga, dużo energii, mały stres, silny stres, choroba, wzrost apetytu, wzrost libido, uszkodzenie ciała, rozdrażnienie (nerwowość), poronienie, nudności, ból owulacyjny, ból lewego jajnika, ból prawego jajnika, PMS, wysypka lub trądzik, przebarwienie skóry, pozbawienie snu, wrażliwe sutki, wtrażliwe piersi, pojawienie się rozstępów

    Do tego też dodałabym stosowanie leków ale na ich temat i wpływ powinien wypowiedzieć się ktoś obeznany w tej tematyce.
    •  
      CommentAuthorvala
    • CommentTimeAug 20th 2006 zmieniony
     permalink
    Do tej fantastycznej listy ktora podala ngL dorzucialbym:
    wzmożony apetyt na slodycze.
    Nie wiem czy Wy tak macie - ale ja 2 dni przed spadkiem tempki rzucam sie jak harpia na slodycze - wiec juz wiem, ze się @ zbliza i tempka pojdzie w dol.

    Leki - też o tym pisałam i zgadzam się z ngL - koniecznie musi byc zaznaczone na wykresie ze sie zazywalo leki - w notatce jakie.
    czaem jest tak ze chorujemy i po paru cyklach i ewentualnych chorobach jestesmy w stanie zaobserwowac ze np. antybiotyk XXX powoduje ze mamy "wrazenie owulacji" tempka się pnie, sluz jajkowy itp. co moze zostac mylnie przez nas zinterpretowane jako owu, a faktycznie owu bedzie pozniej.
    A po laeku ZZZ na przyklad mamy nadmierna suchosc itp.
    To jest szalenie wazne przy doglebnej analizie wykresow wstecz.
    • CommentAuthorHajduczek
    • CommentTimeAug 20th 2006
     permalink
    jestem za. Wskazanie na wykresie naszych zaobserwowanych objawów dokłada informacji przy ich analizie. NgL podała dobry przykład wpisywania 5 objawów w wykresowa ramke z listy n-podanych. To co proponuje petomasz też jest wg. mnie potrzebne. Zaznaczanie dni płodnych i niepłodnych wg. jakiegoś koloru też byłoby wskazane.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 21st 2006
     permalink
    Po prostu jest potrzebna automatyczna interpretacja wykresu, na czym mi najbardziej zależy. Wirtualne notatki z komentarzami można robić i w Excelu.
    --
    •  
      CommentAuthorvala
    • CommentTimeAug 21st 2006
     permalink
    Jeszcze jeden pomysł wpadł mi do głowy:
    na podstawie analizy 2-3 poprzednich cykli niech program na tym zoltym kalendarzu gdzie sa dni cyklu zaznacza innymi kolorami:
    prawdopodobną owulację - kolor x
    prawdopodone dni plodne - kolor y
    prawdopodbna faze lutealną - kolor z

    To by było COŚ! :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeAug 21st 2006
     permalink
    Jeszcze jeden szczegół - powinna być w każdym cyklu udostępniona możliwość wyboru termometru - rtęciowy, elektroniczny z 1 mcem po przecinku, elektroniczny z 2 miejscami po przecinku oraz... zmiana termometru
    To jest bardzo ważne.
    •  
      CommentAuthorpetomasz
    • CommentTimeAug 28th 2006
     permalink
    Amazonko,
    Automatyczna interpretacja wykresu nie jest prosta i ... potrzebna! Po pierwsze - trzeba wybrać metodę takiej interpretacji, a jest ich kilka. Po drugie - trudno narzucić jednolity sposób interpretacji wszystkim uzytkownikom, to kwestia wyboru m.in. obserwowanych wskaźników. Najlepiej robic taką analizę samemu, ale po dobrym przeszkoleniu w wybranej metodzie NPR. To się nie znudzi! I wiele Ci powie o Twoim organizmie, także od strony monitorowania ewentualnych stanów chorobowych. Po trzecie - automatyczna interpretacja jest wygodnym sposobem zrzucenia odpowiedzialności za niepowodzenia na bezduszną maszynę. Wtedy juz krok od porzucenia npr. Już niedługo ruszy "Kurs 28dni" - zapraszam.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 29th 2006
     permalink
    Zgadzam się, że nie jest prosta. Od tego są programiści, aby pokonać te trudności. Trzeba wybrać metodę, którą będzie używało 28 dni.
    Czekam na kurs.
    --
    •  
      CommentAuthorzolie
    • CommentTimeAug 30th 2006
     permalink
    oj, pieeekne te pomysły!!! jestem pod wrażeniem. mi sie tez marzy:

    -okreslenie prawdopodobnego okresu płodnego i niepłodnego na podstawie analizy poprzednich cykli!!!

    ale by było!!!

    a na wykresie bym chciala miec jeszcze ból piersi, ból brzucha, .

    O!:clap:
    •  
      CommentAuthorzolie
    • CommentTimeAug 30th 2006
     permalink
    aaaa... no i żeby można było wydrukować! To by dopiero był szpan!!:smoking:
    •  
      CommentAuthorAnia
    • CommentTimeAug 30th 2006
     permalink
    "Już niedługo ruszy "Kurs 28dni" - zapraszam."

    Już nie mogę się doczekać!
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 30th 2006
     permalink
    Notatki - dymki muszą być dopasowane do długości wpisu i nie chować się pod skalę.
    --
    •  
      CommentAuthorpetomasz
    • CommentTimeSep 2nd 2006
     permalink
    zolie,
    W zasadzie to Ty sama musisz przeprowadzic interpretacje obserwacji - takie są reguły metod naturalnego rozpoznawania płodności! Program może tylko coś podpowiedzieć ale nie zastąpić osoby prowadzacej obserwacje. Ostateczna analiza należy do Ciebie, bo to Ty podejmujesz decyzje (te życiowe!). Dlatego potrzebna jest solidna wiedza o analizie obserwacji i o sobie samej. A to nie jest, wbrew pozorom, takie trudne! Zachecam więc do nauki!!!!

    Paweł
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 3rd 2006
     permalink
    Podpowiedź jest oczekiwana.
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeSep 4th 2006
     permalink
    automatyczna analiza to byłoby super!! dodatkow trzeba by dodać te symptomy towarzyszące całemu cyklowi:rozdrażnienie, mdłości, wrażliwe piersi, ból owulacyjny,gorączka, dużo stresów,duża pobudliwość seksualna, zmęczenie, częste oddawanie moczu,picie alkoholu,ból glowy.....
    --
    •  
      CommentAuthorewelcia
    • CommentTimeSep 5th 2006
     permalink
    zgadzam się z Pawłem. Ja bym nie zaufałam programowi komputerowemu, bo on może tylko zgadnąć co się ze mną dzieje na podstawie starch danych. A ja na bierzaco widze co i jak, i uważam że skoro ja niejestem czego pewna w kwestii npr to komputerowa interpretacja mnie w tym nie upewni mnie . mam racje?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 6th 2006
     permalink
    Nie masz racji.
    Do interpretacji bieżących danych używasz starych, czyż nie tak? Bez nich nie ruszysz z jakąkolwiek interpretacją. Ani Ty nie zgadujesz, ani program. Program może nauczyć się wnioskować, tak jak Ty.
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeSep 6th 2006 zmieniony
     permalink
    W tym wypadku popieram Amazonkę.
    Nikt nie twierdzi, że program będzie idealny. Nikt też nie oczekuje, że program za człowieka obliczy owulację.
    Oczekujemy tylko pomocy, tak jakby innego spojrzenia. Może być tak, że program zupełnie inaczej zweryfikuje wykres niż człowiek i nie musi to znaczyć, że program się pomylił. Daje to szersze spojrzenie na wszelkie sygnały, którymi program się sugerował - tak jak program może się mylić tak i człowiek moze się pomylic, nie wziąć czegoś pod uwagę.
    Uważam, że taka interpretacja byłaby bardzo pomocna.
    •  
      CommentAuthorzuza
    • CommentTimeSep 6th 2006
     permalink
    też uważam że powinna być opcja interpretacji przez program , zawsze można sobie porównać, czasem to program zwróci na coś uwagę a nie my, zwłaszcza osoby mające małe doświadczenie w tym zakresie, przecież nikt nie każe ślepo w to wierzyc ale powinna byc możliwość wyboru.
    --
    •  
      CommentAuthorkwiatuszek
    • CommentTimeSep 6th 2006
     permalink
    Zgadzam się z Amazonką, ngL i zuzą:thumbup:
    •  
      CommentAuthorRosa
    • CommentTimeSep 8th 2006
     permalink
    tak tak :) ja tez sie zgadzam w tej kwesi z dziweczynami ze kazdy powinien miec prawo wyboru !?
    bo tak naprawde kazdy z nas bierze odpowiedzialnosc na siebie za swoje wlasne decyzje :)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 8th 2006
     permalink
    Nie należy podchodzić do analizy jak do tabletek, na które zrzuca się odpowiedzialność za nieplanowaną ciążę.
    --
    •  
      CommentAuthorpetomasz
    • CommentTimeSep 10th 2006
     permalink
    Panie Damazy,
    Na wykresach powinna się tez znaleźć informacja, czy dany cykl jest z karmieniem piersią czy bez. To ma znaczenie dla prawidłowej interpretacji objawów.
    Paweł
    •  
      CommentAuthorPaulaC
    • CommentTimeSep 12th 2006
     permalink
    Dorzucę od siebie, że chciałabym żeby wykresy mogły mieć tytuły np. "Pierwszy cykl starań o maleństwo", albo "cykl przy karmieniu piersią" jak już ktoś zasugerował wyżej.
    To znaczy żebym sobie mogła zatytułować dany cykl. Byłoby super!
    Wydaje mi się, że poza tym wymieniłyście już wszystkie ważne informacje to nie będę powtarzać. :)

    Analiza przez program to by była super sprawa, oczywiście ja bym to traktowała jako sugestię. Programy do NPR z reguły mają klauzulę, że są jedynie wskazówkami, a sami bierzemy odpowiedzialność za własne działania seksualne.
    Warto ją dołączyć by potem zawiedziony użytkownik nie miał pretensji.
  2.  permalink
    PaulaC :) wykresy mają tytuły, można sobie wpisać które to staranka, lub zatytułować jak kto woli. No ale może nie wiesz bo nie jesteś jeszcze zalogowana. Witamy w naszym gronie :grouphug:
    •  
      CommentAuthorPaulaC
    • CommentTimeSep 12th 2006
     permalink
    Nie wiem bo nawet nie widziałam jak wykres wygląda, więc jak widać palnełam gafę :shamed:
    Dziękuję za powitanie. :bigsmile:
    A jak to zrobić by być już zalogowanym?
  3.  permalink
    to wie tylko Damazy :wink: może uderz do niego z prośbą, powodzenia! :thumbup:
    •  
      CommentAuthorPaulaC
    • CommentTimeSep 12th 2006
     permalink
    Już to zrobiłam.
    Niestety ponieważ takie reguły zostały wcześniej ustalone muszę zaczekać do wydania oficjalnej wersji :sad:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 12th 2006
     permalink
    PaulaC, gdybyś miała dostęp do wersji beta, wiedziałabyś, co komentujesz. A tak? Można tylko gdybać, jak o kanałach na Marsie.
    Lepiej napisz, jak znalazłaś 28dni.
    --
    •  
      CommentAuthorPaulaC
    • CommentTimeSep 12th 2006
     permalink
    He, he to fakt, a o kanałach na Marsie to już w ogóle nic nie wiem. :wink:

    Jak tu trafiłam?
    Dostałam linka od Dziewczyny z forum dzieciowego www.babyboom.pl na którym piszę już 2 lata.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 13th 2006
     permalink
    Nie wiesz, bo ich nie ma. A byli tacy, co patrząc z ludzkiej perspektywy, zaludnili Marsa Marsjanami i stwierdzili, że widzą kanały nawadniające, rzeki itp. Niedługo po skonstruowaniu pierwszego teleskopu.
    Nawet nie wiadomo kiedy będzie można coś testować.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.